فراسوی خبر یکشنبه 31 خرداد

 

تجاوز گروهی به کودکان کار و تجاوز به عنوان ابزار شکنجه

زینت میرهاشمی

 

خبر تجاوز گروهی به یک دختر 11 ساله در تهران، موجی از خشم و ناباوری را برانگیخت. این تجاوز وحشیانه به یک کودک کار حتی برخی از پایوران رژیم را هم به موضع گیری کشانید. اینگونه رویدادها که در شمار آسیبهای اجتماعی به طور ویژه زنان را مورد تهدید قرار می دهد،  اگر چه می تواند در چار گوشه جهان اتفاق بیفتد، اما وقوع آن در ایران ویژگیهایی دارد که قابل تامل است.

به دنبال پخش این خبر، رئیس مرکز تحقیقات ایدز، اعلام کرد که بیشترین راه ابتلا کودکان کار و خیابان به ایدز از طریق تجاوز جنسی است. وی در گفتگو با ایلنا گفت؛ آزمایش بیماری ایدز در میان کودکان کار ما بین سن 10 تا 18 ساله، 4 تا 5 درصد مثبت بوده است.

 

پدیده گستردگی کودکان کار در شهرهای بزرگ و به ویژه تهران خود حکایتی دردناک و نشان دهنده فقر و تنگدستی مردم است. از سویی دیگر عدم حفاظت از این کودکان، نبودن تامینهای اجتماعی برای کودکان زیر 18 سال و نبود تحصیل اجباری و .... کودکان کار را تبدیل به نیروی کار رسمی کرده و رژیم ولایت فقیه به جای از بین بردن این پدیده، استثمار کودکان را نهادینه کرده است. تجاوز به زنان در هر شکلی محکوم است و باید از گسترش این گونه جنایتها جلوگیری شود. اما وقتی ماموران ولی فقیه در زندانها از تجاوز به عنوان ابزار شکنجه در مورد زنان استفاده می کنند، وقتی شکنجه گران، زنان زندانی را به عنوان ملکی که تصرف کرده به آنان تجاوز می کنند، وقتی دختران خردسال و باکره با حکم خمینی و جلادان قبل از اعدام به زور به عقد پاسداران وحشی و تجاوز گر در می آیند، طبیعی است که چنین تجاوزاتی با سکوت حکومت همراه باشد.

 

مولاوردی، معاون امور زنان  دولت روحانی که خود یک زن است در اعتراض به این که چرا سرانجام زنان به ورزشگاه راه نیافتند به موضوع تجاوز گروهی اشاره می کند. وی می گوید: چرا باید تمام بار اسلامیت نظام بر دوش زنان گذاشته شود. وی که به عنوان یک زن در رکاب نظام ضد زن فعالیت می کند به خوبی می داند که قوانین جمهوری اسلامی تبعیض بر زنان را نهادینه کرده و اسلام بنیادگرای ولایت فقیه برابری زنان با مردان را با نابودی نظام یکی می داند.

 

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست