فراسوی خبر ... یکشنبه ۴ مهر

قتلهای خاموش زیر شکنجه ادامه دارد

زینت میرهاشمی

 

در هفته های اخیر، قتلهای بی رحمانه و خاموش در شکنجه گاههای جمهوری اسلامی گسترش یافته و شکل زنجیره ای به خود گرفته است. وادار به خودکشی کردن، به قتل رساندن زیر شکنجه و آزار و اذیت برای اقرار گیری علیه خود و تحمیل مرگ به دلیل محروم کردن از درمان و.... شیوه های همیشگی رژیم است.

موارد فوق علاوه بر کارگیری در مورد زندانیان سیاسی، در مورد زندانیان با جرمهای عادی هم به کار برده می شود. تا کنون خانواده های این زندانیان پاسخی در رابطه با علت مرگ دریافت نکرده اند. مسئولیت جان زندانیان از لحظه بازداشت به عهده مسئولان زندان و دستگاه قضائیه سرکوبگر رژیم است. به یاری فضای مجازی و سیستم ارتباطات، گوشه هایی از قتلها در بازداشتگاهها و هنگام شکنجه برای اقرارگیری منتشر می شود. رژیم در برابر انتشار نام قربانیان قتلهای خاموش، مجبور به تایید قتل شده اما با عدم اجازه کالبد شکافی به خانواده ها، قتل را به مرگ خودخواسته و ساده از طرف زندانی توجیه می کند.

قتل (حذف) زنده یاد شاهین ناصری در زندان فشافویه، انسان شجاعی که جرمش هویدا کردن اسرار و دادن شهادت در مورد شکنجه نوید افکاری بود، وجدانهای بیدار را به اعتراض واداشته است. به دنبال این جنایت روز پنجشنبه خبر قتل امیرحسین حاتمی، جوانی ۲۲ ساله در همین زندان منتشر می شود. این جوان اهل روستای لرینی در استان ایلام بوده که در اثر ضربات باتوم در بازداشتگاه به قتل رسیده است. بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر کردستان در «۳۰ شهریور این زندانی در یک تماس کوتاه تلفنی با پدرش در حالی که توان صحبت کردن نداشته، از ضرب و شتم خود توسط ماموران زندان خبر داد و و اعلام کرد قرار است او را به بیمارستان انتقال دهند.» خانواده و بستگان امیرحسین حاتمی روز شنبه در برابر زندان فشافویه دست به اعتراض زده و خواستار پاسخگویی قوه جنایتکار و فاسد قضاپیه شدند.

تعداد این گونه قتلها هنگام دستگیری و یا در بازداشتگاهها در شهریور ماه چندین مورد بوده است. به عنوان مثال دو هموطن کرد به نامهای اسعد رامین و داوود رحیمی اوایل شهریور ماه ۱۴۰۰ در زندان ارومیه زیر شکنجه مزدوران اطلاعات سپاه به قتل رسیدند. بر أساس گزارش هه نگاو خودروی این دو نفر هنگام دستگیری توسط سپاه به رگبار بسته شده و زخمی شده بودند.

رژیم در بحران و بن بستی که محاصره شده اهرم سرکوب و شکنجه در شکل بی رحمانه ای را به کار انداخته است. رژیم با سرکوب مداوم به ایجاد ارعاب و وحشت در میان مردم می پردازد.

سازمان عفو بین الملل در گزارشی در شهریور ماه ۱۴۰۰، نام و مشخصات ۷۲ زندانی که در ۱۰ سال گذشته به دلیل «شکنجه و بدرفتاری» در هنگام بازداشت جانشان را از دست داده اند، منتشر کرده است.

براین منظر، ایجاد کمیته بین المللی برای رسیدگی به این قتلهای خاموش باید هر چه زودتر شکل بگیرد. دبیرخانه شورای ملی مقاومت در رابطه با فراخوان برای ایجاد کمیته تحقیق بین المللی اعلام کرده است که: «مقاومت ایران با تأکید بر این‌ که کشتن و سربه نیست کردن زندانیان یک روش معمول در زندانهای فاشیسم دینی حاکم است، بار دیگر خواستار تشکیل یک هیات بین‌المللی از سوی ملل متحد برای بازدید از زندانها و دیدار از زندانیان و تحقیق درباره جنایتهای رژیم آخوندی در زندانها به‌ویژه چگونگی مرگ شاهین ناصری» است.

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول