فراسوی خبر ... سه شنبه ۲۱ اردیبهشت

بار دیگر زَهر بنیادگرایی بر پیکر و روان مردم عراق و افغانستان

 زینت میرهاشمی

ترور دو فعال مدنی؛ ایهاب الوزنی و احمد حسن الغزالی از مخالفان سرسخت دخالتهای رژیم ولایت فقیه در عراق طی ۲۴ ساعت و موضع گیری جمهوری اسلامی در رابطه با جنایت بمبگذاری مدرسه دخترانه در کابل، واکنش گسترده و محکومیت برحق داشته است.

ترور «ایهاب الوزنی»، فعال مدنی در بامداد یکشنبه  ۱۹ اردیبهشت در کربلا مقابل منزلش موجب فوران خشم بر حق شهروندان عراقی در کربلا شد. مردم در اعتراض به قتل این کنشگر مدنی که از فعالان و سازماندهنگان حرکتهای اعتراضی بود، دست به تظاهرات زده و با شعارهای خود علیه اشغالگری رژیم ایران، نفرت خود را بیان کردند. بنا به پیشینه عملیاتهای تروریستی گروههای شیعی وابسته به رژیم ولایت فقیه در عراق، مردم ایادی رژیم را مسئول ترور این فعال مدنی دانسته و با آتش زدن بخشی از کنسولگری جمهوری اسلامی در این شهر و دادن شعار خشم خود را نشان دادند.

ترور دوم بعد از آتش زدن دفتر کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا صورت گرفت. بامداد روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت،  «احمد حسن الغزالی»، خبرنگار شبکه «الفرات» و از مخالفان جمهوری اسلامی توسط موتورسوارانی ناشناس مورد اصابت گلوله قرار گرفت. وی در بیمارستان است.

بر اساس گزارش روز دوشنبه ۲۰ ادیبهشت دویچه وله، تاکنون «حدود ۶۰۰ تن از طرفداران جنبش اعتراضی علیه فساد و نفوذ ایران در عراق کشته شده ‌اند.  بسیاری از آنها هنگام شرکت در تجمعات هدف شلیک گلوله قرار گرفتند. از اکتبر گذشته تاکنون حدود ۳۰ فعال مدنی نیز قربانی قتلهای هدفمند شده‌ اند و دهها نفر دیگر نیز ربوده شده ‌اند.»

در رویدادی دیگر روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت، در جلوی یک مدرسه دخترانه در کابل بمبی منفجر شد که منجر به کشته شدن ۶۳ دانش آمور و زخمی شدن ۱۵۵ تن شد. این عمل فاجعه ای است که زخم مماشات با بنیادگرایی را بر پیکر و روان مردم افغانستان و عراق و ایران بیش از هر هنگام آشکار می کند. اینگونه عملیاتهای تروریستی دقیقا از گروههای واپسگرایی که مخالف تحصیل و دانش دختران هستند بر می آید. طالبان و داعش هر دو سرشان در یک آخور است. از این دو بگذریم مردم ایران با اعمال طالبانی و داعشی رژیم ولایت فقیه آَشنایی دارند.  

 در حالی که در افغانستان انگشتها به سوی گروه تروریستی طالبان نشانه رفته و دولت افغانستان هم این عمل را کار طالبان دانسته است، موضع رژیم ایران به نفع طالبان است. از آنجا که رژیم مناسبات تنگاتنگی با طالبان داشته و دارد، در این فاجعه رسم رفاقت با تروریستها را حفظ کرده است.

کیهان شریعتمداری، بلندگوی خامنه ای با تیتر درشت نوشته است «۶۳ شهید و ۱۵۵ زخمی، داعش با چراغ سبز آمریکا دانش آموزان افغان را به خاک و خون کشید». این تیتر شباهت دقیق به سوالی دارد که دادخواهان کشته شدگان هواپیمای اوکرایینی دارند. موشک باران هواپیمای اوکرایینی با چراغ سبز کی بود که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر آن شد؟

به گزارش روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت یورو نیوز «طبق گزارش رسانه‌ های افغانستان و ویدئوی منتشر شده از این نشست برخی از نمایندگان حمله به مراکز آموزشی در غرب کابل [اغلب شیعیان هزاره‌ در این بخش کابل ساکن هستند] نسل‌کشی عنوان کردند اما در این بین یکی از نمایندگان انگشت اتهام را سوی [رژیم] ایران گرفت. این موضوع باعث ایجاد تنش در مجلس افغانستان شد.»

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول