بولتن خبري ايران نبرد(1123)  شنبه 11 آذر 1391(اول دسامبر 2012)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

انقلاب مصر ادامه دارد

تحولات مصر از انتخاب محمد مرسی

 تا آخرین اقدامات دیکتارمنشانه او،

 

 

 

ملاقاتهاي يک عضو جماعت اسلامي با مقامات آمريکايي در واشنگتن

سي ان ان   دوشنبه 5 تير 1391(25 ژوئن 2012)

در ايالات متحده سؤالاتي در مورد هيأتي که از سوي مصر به واشنگتن آمده، مطرح شده است، خصوصا در مورد يکي از اعضاي اين هيأت.

اين فرد در ميان شماري از قانونگذاران مصري به واشنگتن سفر کرده است و قصد داشته با مقامات ارشد دولت اوباما ديدار کند. ولي به نظر مي‌رسد که حاني نورالدين نبايد اجازه ورود به آمريکا مي‌گرفت. نورالدين که در صفحه فيس‌بوک خود عکس و اطلاعاتش هست، اخيراً به‌عنوان نماينده حزب سازندگي و توسعه وارد مجلس مصر شده است. تحليلگران مي‌گويند اين حزب مربوط به گروه جماعت اسلامي است که وزارت‌خارجه آن را يک سازمان تروريستي مي‌داند. بر اساس قوانين آمريکا او نبايد ويزاي ورود به آمريکا مي‌گرفت.

کليفورد مي، از بنياد دفاع و دموکراسي در واشنگتن مي‌گويد: بدون هيچ ترديدي، جماعت اسلامي يک سازمان تروريستي است و اجازه دادن به چنين کسي که يک سازمان تروريستي را نمايندگي مي‌کند به واشنگتن بيايد و با مقامات دولت ملاقات کند، در بهترين شق يک ديپلوماسي مشکوک است. . . نورالدين به روزنامه ديلي بيست گفت او در کاخ سفيد با دنيس مک دونا، معاون مشاور امنيت ملي اوباما ديدار کرده است. سخنگوي شوراي امنيت ملي دولت اوباما از اظهارنظر خودداري کرد.

 

نظر آمريکا در مورد انتخاب مرسي در مصر

سي ان ان دوشنبه 5 تير 1391(25 ژوئن 2012)

ايالات متحده چند ساعت بعد از اين‌که آخرين نتايج انتخابات اعلام شد، بيانيه‌يي صادر کرد، البته نه شخص خود اوباما بلکه از جانب مدير مطبوعاتي‌اش جي کارني صادر شد. اين بيانيه اعلام کرد که اوباما پيروزي انتخابات رياست‌جمهوري مصر را به دکتر محمد مرسي را تبريک گفت و به مردم مصر به‌خاطر انتقال آرام به سوي دموکراسي را تبريک گفت. ما مشتاقانه در انتظار اين هستيم که با آقاي مرسي و با دولت وي از نزديک کار کنيم، و بر احترام متقابل به‌منظور ارتقاء منافع مشترک مصر و ايالات متحده را تأکيد نمود. در اين بيانيه به موضوعات مختلفي به شکل کاملاً محترمانه‌اي اشاره شده است. در اين بيانيه از دکتر مرسي کارهايي از قبيل کار با اتحاد ملي را خواسته،. . . و به‌طور خاص اوباما خواهان اين است که توافق احزاب بر سر قانون اساسي که دولت جديد برمبناي آن شکيل مي‌شود به‌دست آيد. به‌طور خاص توافق اقليتهاي مذهبي شامل اقليتهاي مسيحي کاتوليک که از حقوق زنان دفاع مي‌کنند و هم‌چنين به موضوع بيانيه قبلي صادر شده توسط محمد مرسي در مورد اسراييل و طرح کمپ ديويد که بر مبناي طرح صلح را به پيش مي‌برد، اشاره شد. اين هم يکي از موضوعاتي است که ايالات متحده اميد دارد که رو به جلو ادامه داشته باشد. اما همين الآن بايد گفت که اين بيانيه يک بيانيه مثبتي بود.

 

تماس اوباما با احمد شفيق مصر

سايت کاخ سفيد   دوشنبه 5 تير 1391(25 ژوئن 2012)

پرزيدنت اوباما با ژنرال احمد شفيق صحبت کرد و او را براي انجام يک کارزار انتخاباتي خوب تحسين کرد. اوباما احمد شفيق را تشويق به ادامه نقش داشتن[حضور فعال] در سياست مصر و حمايت از پروسه دموکراتيک و تلاش در جهت متحد کردن مردم مصر نمود. اوباما بر علاقمندي خودش در کار با رئيس‌جمهور جديد و احزاب سياسي مصر براي به پيش‌بردن منافع مشترک بين ايالات متحده و مصر تأکيد نمود.

 

ملاقات محمد مورسی با رئیس شورای نظامی مصر

منابع عربي سه شنبه 6 تير 1391(26 ژوئن 2012)

رئيس جمهور منتخب مصر محمد مرسي ديروز با رئيس شوراي نظامي نيروهاي مسلح حاكم حسين طنطاوي ديدار كرد, وي همچنين از كاخ رياست جمهوري بازديد نمود, اين درحالي است كه مشورتها و تماسها جهت تشكيل حكومت جديد و تيم رياست جمهوري و مشاورين و نخست وزيرجديد طي روزهاي آينده, در جريان مي باشد. همچنين حكومت فعلي كمال الجنزوري استعفاي خود را ارائه داد و تا تشكيل حكومت جديد, اين حكومت اجرايي خواهد بود. علاوه بر اين بگفته برخي منابع آماده سازيها براي برگزاري مراسم تحليف قانوني رئيس جمهور و تحويل دهي قدرت از شوراي نظامي به رئيس جمهور حداكثر تا روز 30 ژوئيه در حال انجام مي باشد. از سوي ديگر, روزنامه هاي بين المللي در گزارشات خود در مورد پيروزي محمد مرسي بعنوان رئيس جمهور جديد مصر روي چگونگي آينده روابط اين كشور با اسرائيل متمركز شدند, اما نظرات روزنامه ها در مورد رئيس جمهور جديد بين خوشبيني و احتياط بود. همچنين روزنامه ها سؤلاتي در مورد نحوه كار محمد مرسي بعد ازكاهش صلاحيتهايش از طريق دستورات صادر شده از طرف شوراي نظامي و نحوه عمل او براي ايجاد وحدت در جامعه بعد از اينكه جامعه مصر بعد از انقلاب به قطبهاي مختلف سياسي تقسيم شده مورد توجه قرار دادند.

 

کلينتون: آمريکا تا اين نقطه نسبت به رئيس‌جمهور جديد مصر خوشنود است

واشينگتن تايمز پنجشنبه 8 تير 1391(28 ژوئن 2012)

هيلاري کلينتون. . . گفت که دولت اوباما تا اين نقطه، نسبت به تعهداتي که رئيس‌جمهور منتخب اسلام گراي مصر برعهده گرفته، خوشنود است اما قضاوت در مورد دولت وي را به زماني موکول مي‌کند که اين دولت، برپا شده و شروع به‌کار کند. . .

او هم‌چنين گفت که ارتش مصر نيز که قرار است روز شنبه قدرت را به رئيس‌جمهور تحويل دهد، به‌خاطر تسهيل نمودن يک انتخابات آزاد، عادلانه و معتبر، سزاوار تقدير است. هر چند، کلينتون اضافه کرد که آمريکا، رهبري جديد مصر را بر اساس عملکردهايش مورد قضاوت قرار خواهد داد و از آن خواست که به اصول دموکراسي و پلوراليسم احترام بگذارد.

 

شكستن بن بست تحليف رياست جمهوري در مصر

منابع عربي پنجشنبه 8 تير 1391(28 ژوئن 2012)

وزير خارجه آمريكا هيلاري كلينتون به محمد مرسي بخاطر انتخابش بعنوان رئيس جمهور جديد مصر تبريك گفت و اظهار داشت كه انتخاب او اولين گام در جهت دمكراسي مي باشد.

از سوي ديگر, ارگان رياست جمهوري مصر امروز (پنج شنبه) بن بست تحليف رئيس جمهور منتخب دكتر محمد مرسي را خواهد شكست. طبق قانون تكميلي صادر شده از طرف شوراي نظامي, تحليف رئيس جمهور بايد در مقابل ديوان عالي كشور باشد و اين همان چيزي است كه سياستمداران متحد محمد مرسي آنرا رد مي كنند. اما بگفته ياسر علي سخنگوي مرسي, امروز دفتر رياست جمهوري در اينرابطه بيانيه اي صادر خواهد كرد و چگونگي تحليف قانوني رئيس جمهور را تعيين خواهد كرد, بنحوي كه نيروهاي ملي را راضي كند و همزمان مطابق با قانون باشد. طبق قانون اساسي قبلي مصر رئيس جمهور در مقابل پارلمان سوگند مي خورد اما بعد از انحلال پارلمان مصر بحران چگونگي اداي سوگند رياست جمهوري بوجود آمد.

رئيس جمهور جديد مصر پروتكل هاي رياست جمهوري را بهم زد

دكتر محمد مرسي رئيس جمهور منتخب مصر در مدت زمان كوتاهي توانست شگفتي و رضايت بسياري از مصريها حتي آنهايي كه به او رأي ندادند را برانگيزد. وي توانست تصوير ذهني رايج در مورد رئيس جمهور كه مردم مصر با آن آشنا هستند را از بين ببرد. او درسپيده دم در مسجد نماز مي خواند و قبول نمي كند كه افراد حفاظتش بمدت طولاني در خيابان باقي بمانند. وي همچنين خانوده هاي شهدا را بحضور مي پذيرد و سر زخميها را بوسه مي زند و آويزان كردن عكس خود در اماكن ارگانها و مؤسسات دولتي را رد مي كند.

 

حمايت تظاهركنندگان در اردن از محمد مرسي

منابع عربي   شنبه 10 تير 1391(30 ژوئن 2012)  

ديروز حدود 1000 نفر در مركز عمان پايتخت اردن تظاهرات كرده و شعارهايي در خوشآمدگويي به پيروزي انقلاب مصر و رئيس جمهور جديد محمد مرسي فرزند اخوان مسلمين سر دادند. تظاهرات ديروز عمان توسط جنبش اسلامي و احزاب مخالف ديگر برگزار شد. تظاهركنندگان پلاكاردهايي حمل مي كردند كه روي آنها بر مصر مبارك باد و نهايتا انقلاب پيروز شد و يا به مردم مصر پيروزي انقلابشان را تبريك مي گوييم نوشته شده بود. تظاهركنندگان همچنين شعارهايي براي اصلاحات در اردن و مبارزه با فساد و عليه افزايش قيمتها سر دادند.

 

تحولات مصر

منابع عربي   شنبه 10 تير 1391(30 ژوئن 2012)  

رئيس جمهور منتخب مصر محمد مرسي ديروز سوگند قانوني خود را در مقابل صدها هزار تن از مردم مصر در ميدان التحرير قاهره ادا كرد. وي به مردم حاضرگفت كه شما منبع حكومت هستيد و هيچ ارگان ديگري بر شما برتري ندارد. وي سپس سوگند رياست جمهوري را قرائت كرد. مرسي با اينكار سمبليك تلاش كرد كه در اولين آزمايش خود, بحران ايجاد شده در مورد سوگند قانوني را خاتمه دهد. وي در نرمشي كه متحدين خود و بقيه نيروهاي انقلابي به آن راضي نبودند اداي سوگند قانوني در مقابل دادگاه قانون اساسي[كه قانون آنرا شوراي نظامي صادر كرده بود-م] را پذيرفت.

همچنين محمد مرسي رئيس جمهور منتخب مصر ديروز نماز جمعه را در مسجد الازهر الشريف در اولين جمعه بعد از تصدي منصب رياست جمهوري برگزار كرد. ديروز جمعيت كثيري از مردم قاهره بسوي اين مسجد سرازير شدند بنحوي كه صفوف نمازگزاران به خيابانها كشيده شد و نيروهاي امنيتي مجبور شدند در سه ورودي مسجد دستگاههاي بازرسي الكترونيكي براي تأمين امنيت بكار بگيرند. محمد مرسي در كنار دكتر احمد الطيب شيخ الازهر نماز گزارد.

از سوي ديگر, ديروز مقامات مصري اعلام كردند كه محموله اي از تسليحات و مهمات سنگين را ضبط كردند. اين تسليحات ومهمات از منطقه سرت در ليبي به مصر قاچاق شده بود, بگفته مقامات مصري در ميان اين سلاحها 138 موشك كاتيوشا وجود داشت.

 

رو آمدن اخوان المسلمين در مصر براي منطقه معناي زيادي دارد

واشنگتن پست يكشنبه 11 تير 1391(اول ژوييه 2012)

اينک 18ماه است که در خيابانها و شهرهاي کشورهاي عربي آتشفشاني از خروش عليه حاکمان خود به جريان افتاده است، همراه با اميد و ياس، پيروزي و شکست به سوي خاورميانه شناور است.

شايد هيچ‌يک از نقاط عطف کاملاً به اندازه رخداد کوچک انگاشته شده در قاهر ه مهم نبود، جايي که يک زنداني سياسي با عينک و ريش به‌عنوان اولين رئيس‌جمهور يک دنياي عرب روز شنبه در قاهره سوگند ياد مي‌کند. . .

به‌رغم دست تکان دادنهاي محترمانه در طي مراسم، ناسازگاريهاي بين ژنرالهاي حاکم بر مصر و رئيس‌جمهور جديد بسيار محتمل است. . .

صعود محمد مرسي، اوج قدرت خواهي 84ساله اخوان المسلمين که زماني غيرقانوني بود مي‌باشد. هر مانع و يا چالشي هم که در دوره صدارت وي نهفته باشد، اهميت اين مقطع براي خاورميانه‌ هنوز در بعضي از کشورها در حاله‌يي از فريادهاي بر خواسته از بهار عرب، راه خود را باز يابند. هلال خاشان پروفسور علوم سياسي از دانشگاه آمريکايي بيروت گفت، اين نقطه عطفي است نه تنها در سياست مصر بلکه در سياست تمامي منطقه. مصر پيشگام است، تکيه گاهي براي دنياي عرب و پيشرفت‌ها در مصر، احتمالاً بر تمام دنياي عرب تأثير خواهد گذاشت. . .

خيلي از فرقه‌ها و اقليتهاي مذهبي از کشورهاي خليج‌فارس تا اردن، عراق و لبنان، به موج کنار زدن مذهب در شمال آفريقا که در اولين انتخابات دموکراتيک ليبي در اين ماه و دولت فعلي در تونس. . . با نگراني مي‌نگرند.

بنابراين مرسي براي حسن‌نيت از اخوان المسلمين استعفا داده است و انتصاب يک رئيس‌جمهور در مصر که نامزد اخوان المسلمين بود به‌نظر مي‌رسد که هم انگيزه‌ها و هم نگرانيها را در قلب دنياي عرب عميق‌تر کرده است.

لبيب کامهاوي يک تحليلگر سياسي از امان پايتخت اردن مي‌گويد که نگراني ها، شک و ترديدها و شعف زيادي وجود د ارد که تماماً بستگي به اين دارد که شما در کجاي طيف سياسي قرار گرفته باشيد.

تأثير در سوريه

تأثيرات آن در هيچ جايي عميق‌تر از سوريه احساس نشده است. . .

در يک مدرسه خارج از شهر حماء که اينک توسط فعالان به‌عنوان مرکز رسانه‌يي مورد استفاده قرار گرفته است، حدود 6تن از جنگجويان ارتش سوريه آزاد سخنان افتتاحيه مرسي از دانشگاه قاهره که به‌طور مستقيم از تلويزيون پخش مي‌شود را گوش مي‌دهند. مصيب الحمادي يک فعال که در آن زمان حاضر بود و انعکاسات جنگجويان را در لحظه سخنراني از طريق اسکايپ رله مي‌کرد، گفت وقتي که وي قول داد که از هيچ تلاشي براي حمايت از انقلابيون در مبارزه‌شان عليه اسد کوتاهي نکند، صداي دست زدن و شادي‌شان و فرياد خدا نگهدارت باد به اوج رسيد.

 

محمد مورسی به طور رسمی رئیس جمهور شد

منابع عربي   يكشنبه 11 تير 1391(اول ژوييه 2012)

ديروز محمد مرسي سوگند قانوني رياست جمهوري را در مقابل دادگاه قانون اساسي ادا كرد و به اين ترتيب بطور رسمي رئيس جمهور منتخب كشور مصر گرديد, وي بعد از اداي سوگند قانوني براي تكميل مراسم تصدي رياست جمهوري به دانشگاه قاهره رفت و با دانشجويان و خانواده شهدا و برخي فرماندهان نظامي ديدار نموده و در آنجا سخنراني كرد. وي در اين سخنراني متعهد شد كه ارگانهاي منتخب مجددا به كار خود ادامه دهند و ارتش بعد از اتمام مأموريت خود براي حفاظت از انقلاب كه به سرنگوني رژيم حسني مبارك انجاميد به مراكز اصلي خود بازگردد. همچنين وي در اولين اظهار نظر رسمي در مورد سوريه گفت كه بايد خونريزيها در سوريه متوقف شود. محمد مرسي در سخنراني خود همچنين افزود كه او به كليه توافقنامه هاي بين المللي كه كشورش امضا كرده متعهد است و به آنها احترام مي گذارد, وي به حمايت كشورش از مسئله فلسطين و محقق كردن مصالحه ملي بين طرفهاي مختلف در كشور متعهد گرديد.

محمد مرسي مراسم رسمي بر عهده گرفتن منصب رياست جمهوري را با حضور در يك مراسم نظامي كه نيروهاي مسلح ترتيب داده بود و با حضور حسين طنطاوي رئيس شوراي نظامي و معاون او و كمال الجنزوري رئيس حكومت بركنار شده برگزار شد, به پايان رساند. برخي سياسيون مصر ديروز گفتند كه همكاري محمد مرسي با شوراي نظامي در مرحله آينده حتمي خواهد بود.

 

تشكر خالد مشعل از مصر به خاطر طرح اسكان خانواده خانوادههاي رهبران جنبش حماس در قاهره

منابع عربي دوشنبه 12 تير 1391(2 ژوييه 2012)

دفتر ارشاد گروه اخوان مسلمين طرح اسكان خانوادهاي رهبران جنبش حماس در قاهره در چند مرحله با هزينه 165 ميليون دلار را پذيرفت. روزنامه روز اليوسف ديروز گفت كه جنبش حماس اين مبلغ را براي خريد واحدهاي مسكوني در شهر قاهره جديد تأمين كرده است و رئيس دفتر سياسي حماس خالد مشعل از حمايت و پشتيباني مصر در سايه مرحله جديد قدرداني كرد. دفتر ارشاد همچنين گفت كه خالد مشعل براي پايان دادن به اين پروژه تا پايان سال 2013 با دفتر اخوان مسلمين همكاري مي كند. برخي منابع گفتند كه دفاتر كشورهاي عربي (وابسته به اين گروه ) در تأمين اين مبلغ شركت كرده اند.

 

چهار شرط آمريکا براي تثبيت اخوان مصر!

روز اليوسف مصر  سه شنبه 13 تير 1391(3 ژوييه 2012)

سليمان شفيق:به‌طور روشن به‌نظر مي‌رسد که جماعت اخوان المسلمين با دولت آمريکا معامله کرد و متعهد شد همان‌طور که قبلاً اعضاي کنگره و سنا گفته بودند:

1_ به توافقنامه کمپ ديويد و امنيت اسراييل کاري نداشته باشد 2_خروج حماس از زير عباي دمشق و ايران 3_تامين منافع آمريکا در اين منطقه 4_مقابله با بنيادگرايي اسلامي که نماينده آن جريانهاي سلفي و جهادي هستند.

 

فرصت 100روزه احزاب طيف ليبرال و چپ مصر به محمد مرسي

منابع عربي   چهارشنبه 14 تير 1391(4 ژوييه 2012)

برخي احزاب سياسي مصر كه اغلب آنها از طيف ليبرال و چپ هستند، اعلام كردند كه به مدت 100 روز به رئيس جمهور منتخب محمد مرسي براي اجراي وعده هاي خود بر اساس اهداف انقلاب، فرصت مي دهند و او را مورد حسابرسي و انتقاد قرار نمي دهند. محمد مرسي در ابتداي تصدي منصب رياست جمهوري برنامه اي به مدت 100روز تعيين كرده است كه مسائل ضروري كشور را كه شامل، امنيت، عبور و مرور، نظافت، نان و سوخت كه در 16ماه گذشته شاهد بحرانهاي شديدي شده بوده است را حل وفصل كند.

از طرف ديگر، بعد از ديدار وزير خارجه تركيه داوود اغلو با محمد مرسي رئيس جمهور جديد مصر، تركيه اعلام كرد كه طرح همكاري غير مشروط دركليه زمينه ها به مصر ارائه داده است. اوغلو در اين رابطه گفت كه وي به رئيس جمهور مصر يك برگ سفيد داده و از او خواسته كه هرگونه همكاري در كليه زمينه ها در آن بنويسد.

در همين رابطه ديروز سفارت آمريكا در قاهره اعلام كرد كه ديدار سناتور جان مك كين به قاهره به تعويق افتاده است. دلايل بتعويق انداختن اين ديدار ذكر نشده است و اينكه چه زماني اين ديدار انجام خواهد شد اعلام نشده است. قراربود كه سناتور جان مك كين ديداري از مصر داشته باشد.

 

ادامه بحران در زمينه اختلاف بر سر انحلال پارلمان مصر

منابع عربي    سه شنبه 20 تير 1391(10 ژوييه 2012)  

يك مسؤل در حكومت مصر به الشرق الاوسط گفت, شوراي نظامي كه قدرت را به محمد مرسي تحويل داد, تلاش مي كند كه با رئيس جمهور جديد اصطكاك نداشته باشد و منتظر حكم قضائيه در مورد دستور بازگشايي پارلمان منحل شده توسط محمد مرسي شده است. اين درحالي است كه بعد از ظهر ديروز دادگاه عالي قانون اساسي به دستور بازگشايي مجلس از طرف محمد مرسي پاسخ داد و گفت كه اين حكم (منحل كردن مجلس) نهايي و غير قابل بازگشت و براي همه لازم الاجراست.

از طرف ديگر, اختلافات سياسي در مورد انحلال و عدم انحلال مجلس ديروز باعث درگيري فيزيكي بين تظاهركنندگان طرفدار انحلال مجلس و مخالفين كه در جلوي درب مجلس تجمع كرده بودند گرديد. همچنين اعضاي پارلمان وابسته به اخوان مسلمين خواستار حضور در مجلس شدند اما ليبراليها و چپگراها عدم حضور خود را در جلسه اي كه قرار است مجلس امروز برگزار كند را اعلام كردند.

 

بحران قانون اساسي درمصر ادامه دارد

راديو فرانسه چهارشنبه 21 تير 1391(11 ژوييه 2012)

سه هفته پس از اعلام دوران جديد رياست‌جمهوري درمصربه رياست يک عضو اخوان المسلمين، دستگاه حکومتي در چارچوب قانون اساسي اين کشور دچار اختلال شد. به‌دنبال صدور فرمان محمد مرسي- رئيس‌جمهوري، مبني براحياي پارلمان منحل شده، ديوانعالي قانون اساسي مصربا صدور حکمي، فرمان رئيس‌جمهوري را غيرقانوني اعلام کرده و نشست مجدد پارلمان را لغو کرد.

ديوانعالي قانون اساسي مصر يک هفته قبل از انتخاب رئيس‌جمهوري جديد، با صدورحکمي با استناد به نص صريح قوانين موجود و قانون اساسي سابق اين کشور، نحوه انتخابات و ترکيب پارلمان جديد را غيرقانوني اعلام داشته بود که بلافاصله از سوي شوراي عالي نظامي به مورد اجرا گذاشته شد و شورا اعلام داشت تا انتخابات بعدي که براي حدود ماه دسامبر پيش‌بيني شده است، شوراي نظامي با پيش نهاد حداقل لوايح قانوني، اداره امور کشوررا برعهده خواهد داشت.

در مقابل اين اظهارات فرماندهان ارتش، اخوان المسلمين اين اقدام ارتش را يک کودتا ارزيابي کرده و گفتند که شوراي نظامي درصدد است خود را جايگزين دستگاه قانون‌گذاري کشورنمايد.

درپي صدور فرمان بازگشايي مجلس منحل شده از سوي رئيس‌جمهوري، اعضاء پارلمان روز سه‌شنبه دهم ماه ژوئيه نشستي را تشکيل دادند که طي آن رئيس مجلس جديد که از نمايندگان اخوان المسلمين است طي سخناني اعلام داشت که فراخوان اجلاس پارلمان با قوانين موجود منافاتي ندارد. امروز چهارشنبه يازدهم ژوئيه ديوان عالي کشوراين بارعلاوه برتأکيد بر غيرقانوني بودن پارلمان حکم نافذ نبودن فرمان رئيس‌جمهوري را نيز صادرکرد.

هيلاري کلينتون- رئيس ديپلوماسي آمريکا، ديروز با شدت گرفتن تنش سياسي دررهبري مصر، طي سخناني از همه جناح‌هاي درگيردر کش‌مکش تصاحب قدرت درقاهره خواست براي حل اختلافات راه‌حل مذاکره و گفت وشنود را انتخاب نمايند.

بحران قانون اساسي درحالي به اوج رسيده است که محمد مرسي قرار است بعد ازظهرامروز دراولين سفررياست جمهوري خود عازم ديدار با مقامات پادشاهي عربستان گردد.

 

مرسی،  رئیس جمهور مصر ، تسلیم حکم دادگاه عالی قانون اساسی مصر شد

خبرگزاری مهر: پنجشنبه 22 تير 1391 (12 ژوييه 2012)

ریاست جمهوری مصر در بیانیه ای از تصمیم جدید خود مبنی بر موافقت با حکم دادگاه عالی قانون اساسی و انحلال پارلمان این کشور خبر داد.

محمد مرسی رئیس جمهور مصر در بیانیه ای پایبندی خود را به تصمیم دادگاه عالی قانون اساسی مبنی بر انحلال پارلمان این کشور اعلام کرد.

"یاسر علی" سخنگوی ریاست جمهوری مصر اظهار داشت که محمد مرسی در حال رایزنی با گروه ها و شورای عالی هیئتهای قانونی برای حل بحران پارلمان است.

از سوی دیگر "محمد فؤاد جاد الله" مشاور محمد مرسی در امور قانونی در این رابطه اظهار داشت: رئیس جمهور منافع عالی کشور را در نظر می گیرد و اظهاراتی مبنی بر اینکه تصمیم جدید مرسی چهره وی را مخدوش کرد بی پایه و اساس است و کسانی که این سخنان را مطرح می کنند سعی دارند بر سر راه دموکراسی در مصر مانع تراشی کنند.

وی در عین حال اعتراض ریاست جمهوری به حکم دادگاه عالی قانون اساسی را تکذیب کرد و گفت اختلاف در چگونگی اجرای حکم بود.

حمایت نامزد رد صلاحیت شده انتخابات از تصمیم مرسی

از سوی دیگر "حازم ابواسماعیل" یکی از نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری مصر در صفحه خود در شبکه اجتماعی توئیتر اظهار داشت: انحلال پارلمان به مثابه کودتای نظامی علیه ریاست جمهوری است.

محمد مرسی اوایل هفته حکم انحلال پارلمان را کان لم یکن تلقی کرده و خواستار برپایی جلسات آن شده بود و پس از آن جلسات پارلمان با یک سوم نمایندگان تشکیل شد.

 

ديدار مرسي با مرزوقي

منابع عربي   شنبه 24 تير 1391 (14 ژوييه 2012)

محمد مرسي ديروز در ديدار با منصف المرزوقي كه به مصر سفر كرده است, گفتگو كرد و انقلاب تونس را كه باعث انقلاب بزرگ مصر گرديد را مورد ستايش قرار داد. محمد مرسي در يك كنفرانس خبري در مورد انقلاب سوريه نيز گفت كه مصر از مبارزه مردم و انقلاب سوريه حمايت مي كند و بر عليه خونريزي و همچنين بر ضد دخالت نظامي مي باشد. مرسي همچنين گفت كه صلح بدون تحقق خواسته مردم سوريه كه رهايي از دست استبداد مي باشد, محقق نخواهد شد. وي دراينرابطه گفت كه دو كشور تونس و مصر در مورد موضوع سوريه هم نظر هستند.

محمد مرسي به سؤالي در مورد فلسطين و اختلاف بين حماس و فتح گفت, مصر در مسافت يكساني نسبت به همه ايستاده است و تأكيد كرد كه گروههاي فلسطيني خود حق دارند سرنوشت و روابط خود را با بقيه مشخص كنند, رئيس جمهور مصر همچنين روي حق تعيين سرنوشت براي فلسطينها و ايجاد يك دولت مستقل تأكيد كرد.

در همين حال، عضو كميته مركزي جنبش فتح عزام الاحمد كه در مصر حضور دارد گفت , قرار است كه محمود عباس رئيس حكومت فلسطين روز سه شنبه آينده ديداري رسمي از مصر داشته باشد و دو روز طول خواهد كشيد. وي در اين ديدار با محمد مرسي رئيس جمهور جديد مصر ديدار خواهد كرد.

 

ملاقات هيلاري کلينتون با محمد مرسي

سي ان ان   يكشنبه 25 تير 1391(15 ژوييه 2012)

اظهارات هيلاري کلينتون در کنفرانس مطبوعاتي قاهره بعد از ملاقات با مرسي: ارتش مصر مردم را در انقلاب نمايندگي مي‌کرد در قياس با چيزي که ما در سوريه مي‌بينيم که ارتش مردم خودش را کشتار مي‌کند. ارتش در اين‌جا از مردم مصر حفاظت کرد و از آنها به‌خاطر برگزاري يک انتخابات منصفانه در اين پروسه تقدير مي‌کنيم ولي کارهاي بيشتري براي انجام وجود دارد.

من فکر مي‌کنم موضوعات حول پارلمان و قانون اساسي بايد بين مردم مصر حل‌وفصل شوند من علاقمند هستم که فردا با مارشال طنطاوي اين موضوعات و کار براي حمايت از ارتش براي برگشت به يک نقش کاملاً ملي و امنيتي را مورد گفتگو قرار دهم. . .

دموکراسي سخت است ما براي بيش از 236سال [در يک سيستم دموکراسي] بوده‌ايم و اين مسأله نيازمند ديالوگ، مصالحه و سياست واقعگرايانه [بر اساس ضرورتها و نه اصول حزبي] است، لذا ما دلگرم شده‌ايم و مي‌خواهيم کمک‌کننده باشيم ولي ما مي‌دانيم که اين کار آمريکا نيست که تصميم بگيرد اين مربوط به مردم مصر است تا تصميم بگيرند.

 

تحولات مصر

منابع عربي   پنجشنبه 29 تير 1391(19 ژوييه 2012)

ديروز خبرها در مورد موضوع تشكيل حكومت جديد مصر ضد و نقيض بود, درحالي كه رهبراني از حزب اخوان مسلمين گفتند كه طي ساعتهاي آتي نام نخست وزير جديد اعلام خواهد شد اما ديدار رئيس جمهور محمد مرسي با رئيس حكومت اجرايي كمال الجنزوري اين احتمال را منعكس كرد كه چه بسا حكومت الجنزوري تا يك ماه ديگر به كار خود ادامه دهد. همچنين محمد مرسي در نشستي كه با حكومت اجرايي برگزار كرد از اين حكومت خواست كه طرحهاي صد روز آينده را كه در جريان انتخابات تعهد داده بود و شامل 5 محور اصلي است به اجرا بگذارد, اين 5 محور عبارتند از, عبور و مرور, نان, نظافت, امنيت و انرژي.

 

تحولات مصر

منابع عربي   دوشنبه 2 مرداد 1391(23 ژوييه 2012)

ديروز براي پانزدهمين بار خط انتقال گاز مصر به اسرائيل و اردن توسط افراد نقابدار مجهول الهويه منفجر شد و شعله هاي آتش اين انفجار به 40 متر رسيد بنحوي كه از فاصله 30 كيلومتري مشاهده شده است بگفته ناظران در حين انفجار خط لوله مملو از گاز بوده است.

صدها تن از مصريها جاده ارتباطي بين پايتخت و بقيه استانها را در اعتراض به ادامه قطعي برق خانه هاي خود به مدت سه روز و همچنين كمبود آب و بالا زدن مخازن فاضلاب بستند و در برخي مسيرها لاستيك خودروها را آتش زدند. از طرف

ديگر ديروز نيز تحصن دهها تن از اهلي منطقه صفط اللبن در استان الجيزه در مقابل مقر شهرداري براي اعتراض به قطعي مستمر آب آشاميدني به مدت سه هفته و تراكم آشغالها ادامه پيدا كرد.

همچنين ديروز حكومت اجرايي كمال الجنزوري تشكيل جلسه داد و دستورات جديدي در مورد موضوع زباله در سطح شهرها و مجازاتهايي در اينرابطه تعيين كرد. از جمله اين مجازاتها مصادره خودروهايي كه در خيابانهاي عمومي و بقيه خيابانها آشغالهاي غير سوختني مي ريزند مي باشد.

 

اعتصاب دهها هزار كارگر نساجي در يكي از شهرهاي مصر

منابع عربي سه شنبه 3 مرداد 1391(24 ژوييه 2012)

اعتصاب دهها هزار كارگر نساجي در شهر محلة الكبري مصر وارد دومين هفته خود شده است. اين شهر كه بمثابه قلعه پنبه بشمار ميرود, از چهار سال قبل بذر اعتصابات را در مصر كاشت و نهايتا به بركناري حسني مبارك انجاميد, اما امروز نيز مجددا خشمناك شده است و اين آزمايشي براي رئيس جمهور جديد محمد مرسي خواهد بود.

كارگران كه با خشم صحبت مي كردند مي گويند كه انقلاب درد و رنج ما را فراموش كرده است. آنها خو استار توزيع بخشي از سود اين كارخانه دولتي بين خود مي باشند.

 

انتخاب هشام قنديل براي نخست وزيري مصر همه را شوكه كرد

منابع عربي   پنجشنبه 5 مرداد 1391(26 ژوييه 2012)  

رشاد عبده استاد اقتصاد در دانشگاه قاهره گفت: انتخاب هشام قنديل براي نخست وزيري همه را شوكه كرد, بخصوص كه كشور بخاطر وضعيت بد اقتصادي موجود به نخست وزيري نياز دارد كه تجارب اقتصادي داشته باشد تا بتواند كليه امكانات كشور را براي حل مشكلات اقتصادي بكار گيرد. هشام قنديل كه وزارت آبياري را بر عهده داشت انتخابش بعنوان نسخت وزير تأثير منفي روي بازار بورس گذاشته و سهام مصر در بازار بورس را كاهش داد كه منجر به از دست دادن 429 ميليون دلار گرديد.

 استاد عبده اضافه كرد كه از ابتدا انتظار چنين چيزي را داشتيم و اخوان المسلمين كسي را جز اخوان المسلمين به حاكميت نمي آورند. ما وقتي كه رئيس جمهور اعلام كرد كه تلاش مي كند كه نخست وزير را از غير اخوان مسلمين انتخاب كند, تعجب كرديم و اين خبر را مورد شك و ترديد قرار داديم. ما اول فكر مي كرديم كه محمد مرسي خود رياست حكومت را بدست خواهد گرفت اما بعد نخست وزيري را انتخاب كرد كه تنها سابقه مذهبي دارد و افكارش چندان تفاوتي با افكار اخوان مسلمين ندارد.

 

نتايج ديدار اسماعيل هنيه از مصر

منابع عربي   شنبه 7 مرداد 1391(28 ژوييه 2012)

حكومت بركناره شده غزه ديدار رئيس جمهور مصر محمد مرسي با رئيس خود اسماعيل هنيه را به نقطه عطف در روابط فيمابين توصيف كرد. سخنگوي حكومت بركنار شده غزه طاهر النونو در بيانيه اي گفت كه اسماعيل هنيه از نتايج ديدار خود با محمد مرسي راضي مي باشد. اين بيانيه مي افزايد كه ديدار دو طرف شامل بحث در مورد امور استراتژيك و مرحله اي كه بشارت دهنده عمل مشترك در آينده مي باشد بود. قابل ذكر است كه محمد مرسي اسماعيل هنيه و هيئت همراه وي را در تحولي بزرگ در روابط بين قاهره و حماس دو روز قبل در قاهره بحضور پذيرفت و در مورد موضوعاتي مانند محاصره غزه توسط اسرائيل, معبر رفح [ميان غزه و مصر], برق, سوخت, بازسازي غزه و بهداشت و موضوع مصالحه فلسطين گفتگو بعمل آمد. در اين ديدارمحمد مرسي متعهد شد تلاش لازم را براي حل بحران سوخت نوار غزه و تسهيل عبور و مرور ساکنان اين منطقه، به کار گيرد.

 

معرفي کابينه جديد مصر؛ سلفي ها به دولت راه نيافتند

راديو فردا   پنجشنبه 12 مرداد 1391(2 اوت 2012)

اولين کابينه مصر، پس از پيروزي محمد مرسي در انتخابات رياست‌جمهوري اين کشور قرار است روز پنجشنبه، ۱۲مرداد، سوگند ياد کند.

رسانه‌هاي مصر روز چهارشنبه نوشتند که سلفي‌هاي اين کشور به کابينه راه نيافته‌اند.

هشام قنديل که از سوي محمد مرسي مسئول تشکيل کابينه شده است، قرار است نام تمامي وزيران دولت مصر را روز پنجشنبه اعلام کند.

به‌نوشته تلويزيون الجزيره، رسانه‌هاي مصر روز چهارشنبه نام بيش از ۲۰وزير کابينه جديد را اعلام کردند و در اين ميان گروه اخوان المسلمين فقط وزراتخانه‌هاي مسکن و آموزش عالي را در اختيار گرفته است.

محمد کامل عمرو و ممتاز السعيد وزراي امور خارجه و دارايي دولت انتقالي که تحت حکومت نظاميان تشکيل شده بود، در دولت جديد در پستهاي خود ابقا شدند.

شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر هم‌چنين قرار است وزير دفاع را انتخاب کند.

حزب نور، حزب سلفي‌هاي مصر، که در انتخابات رياست‌جمهوري از محمد مرسي حمايت کرد از راهيابي به کابينه جديد بازمانده است. .

 

تحولات مصر

منابع عربي   چهارشنبه 18 مرداد 1391(8 اوت 2012)

ديروز قربانيان حمله افراد مسلح به نيروهاي گارد مرزي مصر در منطقه سينا تشييع شدند. در مراسم تشييع شعارهايي عليه گروه اخوان مسلمين و رهبر آنها محمد بديع سر داده شد و برخي تلاش كردند كه به نخست وزير هشام قنديل نزديك شده و به او كفش پرتاب كنند در نتيجه نخست وزير مجبور شد كه بسرعت و بدو رو بعد از پايان نماز ميت از مسجد خارج شود. موقع خروج قنديل و هيئت همراه او از مسجد نيز برخي به او سنگ پرتاب كردند و او را بدشگون بخاطر حمله به افسران و سربازان مصر بلافاصله بعد از تعيين او به عنوان نخست وزير توصيف كردند.

از طرف ديگر, وزير كشور مصر اعلام كرد كه بيش از 1200 تونل زير زمين براي كارهاي قاچاق بين غزه و مصر وجود دارد. سرتيپ احمد جمال الدين همچنين اظهار داشت كه تابحال دستگاههاي امنيتي نتوانستند كه هويت فرد و افرادي را كه حمله اخير در سينا را مرتكب شده اند را مشخص كنند. وي گفت كه هنوز دستگاههاي امنيتي به كار كالبد شكافي و تدقيق مشخصات DNA افراد مقتول گروه مسلح ادامه مي دهند.

همچنين برخي منابع امنيتي و اسلامي گفتند كه انگشتهاي اتهام حمله تروريستي سيناء بسوي سازمان توحيد و الجهاد كه در ميان غزه و مصر فعاليت دارد اشاره مي روند. اين سازمان توسط دو گروه تكفيري تشكيل شده و يكي از خطرناكترين گروههاي مسلح در دو طرف مرز بشمار مي رود. اين منابع گفتند كه برخي افراد افراطي در سيناء وجود دارند كه كشتن سربازان و پليس مصر را مجاز مي دانند و در حال حاضر 25متهم وابسته به گروه توحيد و جهاد در دادگاهي در شهر اسماعيليه بخاطر قتل افسران پليس و ارتش در شهر العريش در حال محاكمه هستند.

منابع خبري مصر گزارش کردند که در عمليات نظامي عليه گروهي از شبه نظاميان مسلح در شمال صحرا سينا که شامگاه پيش به اجرا گذاشته شد، دست‌کم بيست تن از شبه نظاميان هدف حمله هليکوپترهاي نظامي قرار گرفته و کشته شده‌اند.

خبرگزاري رويترز به‌نقل از فرمانده ‌اين عمليات گزارش کرده است که عمليات عليه مراکز تجمع شبه نظاميان ادامه دارد و تا‌کنون علاوه بر کشته شدن دست‌کم بيست تن از افراد مسلح، دو دستگاه خودرو زرهي متعلق به آنان نيز منهدم شده است.

 

ارتش مصر به اعزام نيرو به صحراي سينا ادامه مي‌دهد

بي.بي.سي   جمعه 20 مرداد 1391(10 اوت 2012)

ارتش مصر به‌منظور مقابله با اسلامگرايان مسلح در صحراي سينا به اعزام نيرو به اين منطقه ادامه مي‌دهد. روز جمعه شبکه تلويزيون دولتي مصر گزارش کرد که همزمان با مذاکرات احمد جمال‌الدين، وزير کشور کابينه جديد اين کشور با رئيسان قبايل بدوي ساکن شبه جزيره سينا، اعزام واحدهاي ارتش به اين منطقه هم‌چنان ادامه دارد.

تصميم دولت مصر به تقويت حضور نظامي در اين منطقه در پي حمله افراد مسلح به يک پاسگاه مرزي در يکشنبه گذشته اتخاذ شده که در جريان آن، شانزده نظامي مصري هنگام صرف افطار به قتل رسيدند و مهاجمان که با خودرو زرهي ربوده شده ظاهراً درصدد عبور از مرز با اسراييل بودند، با آتش نيروهاي اسراييلي از پاي درآمدند.

منابع امنيتي مصر و اسراييل گفتند که مهاجمان از اسلامگرايان تندرو بودند که در ماه‌هاي اخير و در پي سقوط حکومت حسني مبارک، رئيس‌جمهوري سابق و بحرانهاي سياسي داخل مصر، حضور و فعاليت خود در منطقه را افزايش داده‌اند.

روز پنجشنبه، هزاران تن از مصريان در قاهره، پايتخت، دست به تظاهرات زدند و خواستار واکنش مناسب دولت و مقابله و سرکوب شبه نظاميان و مجازات قاتلان شانزده نظامي مصري شدند.

 

محمد مرسي ژنرال حسين طنطاوي را بازنشسته كرد

منابع عربي   دوشنبه 23 مرداد 1391(13 اوت 2012)

محمد مرسي رئيس جمهو مصر در گامي غافلگير كننده براي تحكيم قدرت خود, دستورات قبلي شوراي نظامي كه صلاحيتهاي رئيس جمهور را محدود مي كرد لغو كرده و طي فرماني ژنرال حسين طنطاوي از سمت وزير دفاع و سرلشگر سامي عنان رئيس ستاد ارتش بازنشست كرد. وي به نشانه تقدير از حسين طنطاوي مدال نيل بعنوان بالاترين نشان مصر و مدال الجمهوريه از درجه دوم به عنان اعطا كرد, همچنين رئيس جمهور اين دو را بعنوان مشاورين نطامي خود تعيين كرد. محمد مرسي در يك دستور ديگر قاضي محمود مكي را بعنوان معاون خود تعيين كرد. رئيس جمهور همچنين فرماندهان نيروي هوايي و پدافند هوايي و نيروي دريايي را بركنار و بازنشسته كرد.

طبق اعلام سخنگوي رياست جمهوري مصر محمد مرسي سرتيپ ستاد عبدالفتاح سعيد حسين خليل السيسي را به درجه سرلشكر اول ارتقا داده و وي را بعنوان فرمانده كل نيروهاي مسلح و وزير دفاع منصوب نمود. همچنين سرتيپ صدقي صبحي سيد احمد را به درجه سرلشكر ارتقا داده و او را بعنوان رئيس ستاد نيروهاي مسلح نعيين كرد.

از طرف ديگر سرتيپ العصار معاون وزير دفاع در گفتگويي با رويترز گفت كه دستور رئيس جمهور براي بازنشسته كردن ژنرال طنطاوي و سرلشكر عنان بعد از مشورت با خود حسين طنطاوي و شوراي نظامي اتخاذ شده است.

محمد مرسي، رئيس‌جمهور مصر در توضيح دلايل تغيير دو مقام عالي‌رتبه نظامي اين کشور گفت که به‌دنبال هدف قرار دادن اشخاص يا مشکل‌آفريني براي نهاد مشخصي نبوده است. اين تحولات بسيار مهم است و آن‌چه کوتاهي ارتش در برخورد با شبه‌نظاميان اسلامگرا در صحراي سينا خوانده مي‌شود، فرصت اتخاذ چنين تصميمي را براي آقاي مرسي فراهم کرده است.

او اضافه کرد که با اين تصميمش افسران ارشد کشور فرصت بيشتري دارند تا بر نقش نظامي خود متمرکز شوند.

به‌دنبال انتشار خبر صدور اين دستور، هزاران نفر در حمايت از آقاي مرسي در ميدان تحرير در قاهره، پايتخت مصر، جمع شدند

 

خودرو ديپلوماتهاي مصري در شرق مورد با مواد انفجاري مورد هدف قرار گرفت

واشنگتن پست سه شنبه 31 مرداد 1391(21 اوت 2012)

يک مقام امنيتي ليبي مي‌گويد که در اثر انفجار يک بمب کوچک به خودرو ديپلومات مصري در شهر بنغازي در شرق ليبي آسيب رسيد ولي هيچ‌کس آسيبي نديد.

ماجد العرفي سخنگوي امنيت داخلي بنغازي گفت اين مواد انفجاري خودرو معاون کنسولي مصر را در منطقه‌يي در شمال شهر بنغازي که محل سکونت ديپلومات هاست مورد اصابت قرار داد.

 

برپايي تظاهرات ضد مرسي رئيس‌جمهور مصر در قاهره

سي ان ان جمعه 3 شهريور 1391(24 اوت 2012)

قيامي که در 25 ژانويه سال گذشته  شروع شد و  حسني مبارک رئيس‌جمهور مصر را  سرنگون کرد، اکنون مخالفان رئس جمهور جديد، اميدوارند که 24 اوت را به‌عنوان روز شروع انقلاب جديدي اعلام کنند. آنها قرار است امروز در قاهره تجمع نمايند. ازتظاهراتي که از کاخ رئيس‌جمهور شروع خواهد شد، خبرنگار سي.ان.ان از قاهره گزارش مي‌دهد.

افرادي که امروز قرار است به خيابانهاي بيايند، آن را تظاهرات يک ميليون نفره مي خوانند که فکر مي‌کنم مردم شک دارند که آنان بتوانند به اين عدد برسند.حتي شک دارند که نزديک به اين عدد راهم بتوانند جمع  کنند. نماز جمعه هنوز در راه است و انتظار بر اين است افرادي که مخالف حکومت رئيس‌جمهور محمد مرسي مي‌باشند،  در نقاط مختلفي تجمع نمايند و بعد به سمت کاخ رياست‌ جمهوري بروند.

معلوم نيست که مرسي در آن کاخ باشد. اما آن‌چه که آنان مي‌گويند اين است که محمد مرسي و اخوان المسلمين که به آن وابسته است، قدرت بسيار زيادي را به‌دست گرفته‌اند

انتقاداتي که به اخوان المسلمين و مرسي وجود دارد اين است  که  بر صحنه سياسي به بهاي آراي جمع چيره  شده و سرکوبي عليه روزنامه‌نگاراني که عليه مرسي اعتراض کرده‌اند صورت داده است.

 

تظاهرات عليه مرسي در قاهره

منابع عربي   شنبه 4 شهريور 1391(25 اوت 2012)

تظاهرات مخالفان محمد مرسي، رئيس‌جمهوري مصر، در ميدان تحرير قاهره با درگيري موافقان و مخالفان مرسي همراه شد. اين تجمع اعتراضي که از هفته‌ها پيش برنامه‌ريزي شده بود، با استقبال کمرنگ مصري‌ها روبه‌رو شد. پيش‌تر شبکه خبري العربيه گزارش داد که فراخوان اين تظاهرات از سوي محمد ابوحامد، عضو سابق پارلمان مصر و مؤسس حزب حياه المصريين، و توفيق عکاشه، رئيس کانال تلويزيوني الفراعين، صورت گرفته است. بر اساس اين گزارش، مخالفان اخوان‌المسلمين تجمع اعتراضي روز جمعه (۲۴ اوت/ ۳ شهريور) را ۲۴ آگوست نام نهادند. تظاهرات با حمايت جريانهاي عمده سياسي منتقد محمد مرسي روبه‌رو نشد. هم‌چنين اکثر گروههاي ليبرال که معمولا منتقد سياستهاي اخوان‌المسلمين هستند، از اين تجمع اعتراضي پشتيباني نکردند.، تنها در حدود ۲۰۰ نفر در تجمع اعتراضي مخالفان رئيس‌جمهوري مصر شرکت کردند.

 احمد شفيق، نامزد سابق رياست‌جمهوري مصر، در ابوظبي دادن پول به افراد آشوب‌طلب براي ايجاد ناآرامي و برگزاري تظاهرات عليه محمد مرسي را تکذيب کرد.

برخي خبرگزاري‌ها از درگيري ميان مخالفان و موافقان محمد مرسي در جريان برگزاري اين تظاهرات خبر دادند. به گزارش اين رسانه‌ها، در جريان اين زد و خوردها دست‌کم ۵ نفر زخمي شدند.

تظاهرات ديروز رضايت كساني را كه در آن شركت نكردند نسبت به سياستهاي رئيس جمهور جديد منعكس نمي كند

دفتر هماهنگي انقلاب 24 اوت ديروز بيانيه اي صادر كرده و آنرا توزيع كرد. در اين بيانيه گفته شده هدف از تظاهرات جلوگيري از خيانت ارگانهاي دولتي و قرار دادن حزب اخوان مسلمين در كادر قوانين سازمانهاي مجتمع مدني و منحل كردن حكومت هشام قنديل بدليل اينكه حكومتش فرقه گرايانه است( در اشاره بخاطر عدم حضور كافي براي مسيحيان در حكومت) و تشكيل يك حكومت نجات ملي و حفظ استقلال قضائيه و منحل كردن جمعيت تدوين قانون اساسي مي باشد.

 

نارضايتي رهبري فلسطين از سياستهاي مصر بعد از پيروزي مرسي

منابع عربي   دوشنبه 6 شهريور 1391(27 اوت 2012)

منابع مطلع فلسطيني به الشرق الاوسط گفتند كه خشم و عدم رضايت نسبت به رفتار جديد مصر با موضوع فلسطين در رابطه با نمايندگي و حكومت قانوني, رهبري فلسطين را در برگرفته است.

بر اساس گفته هاي اين منابع رهبري فلسطين (رئيس محمود عباس , سازمان آزاديبخش و نخست وزير سلام فياض) از رفتار مصر بعد از پيروزي محمد مرسي در انتخابات رياست جمهوري در رابطه با حكومت قانوني فلسطين و نمايندگي آن براي مردم فلسطين راضي نيستند. چرا كه مصر طوري با حماس رفتار مي كند كه گويي نماينده فلسطينيها در بخش غزه مي باشد و به ميزان زيادي نسبت به حكومت فلسطين بي توجهي مي كند.

 رهبري فلسطين معتقد است كه رفتار مصر با حماس تهران را ترغيب كرد كه حماس را براي كنفرانس سران عدم تعهد دعوت كند, دعوتي كه بعدا بدليل مغاير بودن آن با پرتوكولهاي مشخص شده تهران آنرا پس گرفت.

 

معرفي تيم رياست جمهوري از سوي مرسي

منابع عربي سه شنبه 7 شهريور 1391(28 اوت 2012)

رئيس جمهور مصر محمد مرسي ديروز تيم رياست جمهوري خود را كه از جريانهاي سياسي مختلف

تشكيل مي شود و شامل 4 معاون و 17 مشاور مي باشد, ساعاتي قبل از سفر به چين معرفي كرد. سخنگوي رياست جمهوري مصر اعلام كرد كه معاونين رئيس جمهور شامل يك مسيحي, يك زن و يك سلفي و يك نفر از اخوان مسلمين مي باشند. همچنين 17مشاور رئيس جمهور از طيفهاي مختلف سياسي كه در بين آنها چپگرا و ليبرال بعلاوه شخصيتهايي از اخوان مسلمين و سلفيها حضور دارند, مي باشند.

معاونين رئيس جمهو مصر عبارتند از:

- خانم باكينام الشرقاوي معاون سياسي رئيس جمهور، استاد علوم سياسي در دانشگاه قاهره

- سمير مرقس معاون رئيس جمهور در امور تغيير دمكراتيك پارلمانتر سابق و استاندار سابق قاهره

- عصام حداد, معاون روابط خارجي رئيس جمهور, عضو دفتر ارشاد در گروه اخوان مسلمين

- عماد عبدالغفور عبدالغني, معاون رئيس جمهور در امور ارتباط اجتماعي، رئيس حزب النور سلفي

اسامي برخي مشاورين رئيس جمهور بقرار زير مي باشد: محمد سليم العوا كانديد رياست جمهوري سابق, عصام العريان رئيس دفتر رئيس حزب آزادي و عدالت (اخوان مسلمين), بسام الزرقا دبيركل حزب النور در اسكندريه (سلفي)، شاعر فاروق جويده, روزنامه نگار عمرو ليث, نويسنده سكينه فؤاد مي باشند.

 

مرسي: زمان تغيير در سوريه فرا رسيده است

راديو فردا  سه شنبه 7 شهريور 1391(28 اوت 2012)

محمد مرسي رئيس‌جمهوري مصر مي‌گويد وقت آن رسيده است که متحدان بشار اسد براي کناره‌گيري وي از رياست‌جمهوري سوريه کمک کنند. محمد مرسي روز دوشنبه قبل از سفر به چين و ايران دو متحد بشار اسد در گفتگو با رويتر گفت زمان گفتگو براي اصلاحات به‌سر آمده و زمان تغيير فرا رسيده است. رئيس‌جمهور مصر گفت که زمان آن رسيده که خونريزي در مصر پايان يابد و اين حکومت که مردم را به قتل رسانده از قدرت کنار برود.

 

سخنگوي رئيس‌جمهور مصر: محمد مرسي هيچ برنامه‌يي براي ملاقات دوجانبه با رهبران ايران ندارد و خواهان برقراري رابطه ديپلوماتيک بين مصر و ايران نيست

واشينگتن پست سه شنبه 7 شهريور 1391(28 اوت 2012)

ياسر علي سخنگوي محمد مرسي روز يکشنبه به خبرنگاران گفت. . . رئيس‌جمهور مصر هيچ برنامه‌يي براي ملاقات دوجانبه با رهبران ايران [در طي کنفرانس غيرمتعهدها] ندارد و او [محمد مرسي] برقراري مجدد روابط ديپلوماتيک بين مصر و ايران را مورد تأييد قرار نداده است.

 

محمد مرسي در سخنراني خود در کنفرانس عدم تعهد دو سيلي به رژيم ايران زد

تلويزيون العربيه   پنجشنبه 9 شهريور 1391(30 اوت 2012)

مجري: برجسته‌ترين نکاتي که سخنرانيهاي امروز توجه شما را جلب کرد چه بود؟

غسان ابراهيم مخالف سوري از لندن: سخنراني رئيس‌جمهور مصر محمد مرسي سورپريز بود و يک سيلي دو طرفه به‌صورت سياستمداران ايراني زد زيرا که او از قلب ايران که از رژيم ظالم حمايت مي‌کند گفت رژيم سوريه غيرمشروع است و از همه کشورهاي حاضر خواست که با مردم سوريه همبستگي داشته باشند و تأکيد نمود که بايستي در مقابل اين رژيم نامشروع متحد شوند و اينکار را يک وظيفه اخلاقي محسوب کرد و هم‌چنين وقتي که از سوريه آزاد وجديد نام برد، اين اشاره‌يي به دوره ما بعد از بشار اسد است يعني سيلي ديگري به ايران است که هميشه تلاش مي‌کند براي حمايت از اين رژيم بر طبلها بکوبد و هرآنچه در توان دارد به اين رژيم بدهد و مي‌خواست از اين کنفرانس نيز براي نجات بشار اسد استفاده کند. لذا آقاي مرسي از رژيم ايران پيشي گرفت و راهها را در مقابل ايران بست و ابتکارعمل خودش که در کنفرانس مکه مطرح کرده بود را مجدداً اعلام کرد و گفت که اين کنفرانس از طرفهاي فعال در امور سوريه مي‌خواهد که براي ارائه ابتکار عملي براي حل اين بحران همکاري کنند لذا دوسيلي به رژيم ايران زد. يعني از يک طرف راه را در مقابل رژيم ايران بست و بر غيرمشروع بودن اين رژيم تأکيد نمود.

 

در نمايش ايران، رئيس‌جمهور مصر تصويري قوي پيدا كرد

خبرگزاري آسوشيتدپرس شنبه 11 شهريور 1391(اول سپتامبر 2012)

شروع کار بين‌المللي محمد مرسي، رئيس‌جمهور مصر بيشترين سر و صدا را در کشورش به‌پا کرد. بعد از اين‌که او علناً رژيم سوريه را محکوم نمود، درحالي‌که توسط ايران، متحد اصلي دمشق ميزباني مي‌شد، هواداران مصري و حتي برخي از منتقدين، او را به‌عنوان يک رهبر جديد عرب که حقيقت را براي قدرتها بازگو مي‌کند، مورد تحسين قرار دادند.

اين دقيقاً ممکن است نکته اصلي باشد. درحالي‌که مرسي براي جا افتادن اختياراتش در مصر فعاليت مي‌کند، تصنيف سخنراني‌اش در تهران، او را تقويت کرد.

سخنراني او هم‌چنين اشاره به تصاوير جديدي از او مي‌کند.... رهبري سرسخت و بي‌باک که با صداي مردمي که او را انتخاب کرده‌اند، صحبت مي‌کند.  براي اسلام گراها، او يک قهرمان سني در برابر شيعيان است...

او حتي تحسين سنيهاي بيش از حد محافظه‌کار مصر که متحد اصلي مرسي مي‌باشند و تنها چند روز قبل با صداي بلند سفر او به ايران داراي اکثريت شيعي را محکوم کرده بودند، را برانگيخت. سلفي‌ها بيش از حد محافظه‌کار با ايراني‌ها به‌عنوان مرتد اختلاف نظر دارند.

شيح محمد گويلي  يک روحاني سلفي مشهور مصر گفت: اين اظهارات [اظهارات مرسي] تأثير زيادي داشت و قلبهاي ايراني‌ها را مانند زلزله لرزاند....

سليمان الدعا، يک روحاني تندروي عربستان سعودي در تويتر خود نوشت: در صورتي‌که رهبران عرب همانند آن‌چه مرسي انجام داد از حق صحبت کنند، اجازه دهيد تمام رهبران عرب به ايران بروند.

 

مرسي، رئيس‌جمهور مصر تقويت روابط با ايران را مورد بحث قرار نداده است

تلويزيون فرانس 24    يكشنبه 12 شهريور 1391(2 سپتامبر 2012)

ياسر علي، سخنگوي محمد مرسي رئيس‌جمهور مصر روز شنبه اظهارات مقامات ايران را انکار کرد و گفت، رئيس‌جمهور مصر طي ديدار اخيرش از تهران، هيچ اشاره‌يي به از سرگيري روابط با ايران نکرد.

روزنامه دولتي الاهرام به‌نقل از ياسر علي، سخنگوي مرسي رئيس‌جمهور مصر گفت، در ملاقات بين پرزيدنت محمد مرسي و همتاي ايراني او، محمود احمدي‌نژاد موضوع تقويت سطح نمايندگي يا باز کردن سفارت مطرح نشد. . .

جمهوري اسلامي از زمان سرنگوني حسني مبارک، چندين بار به‌دنبال عادي کردن روابطش با مصر بوده است.

مرسي به‌دنبال روابط گسترده‌تر در خاورميانه، از جمله تهران است، اما تاکنون در رابطه با حرکت دوستانه براي ايجاد روابط نزديک با ايران محتاط بوده است.

 

اعتراض شوراي همکاري خليج فارس به تحريف سخنان مرسي در تهران

راديو فردا  دوشنبه 13 شهريور 1391(3 سپتامبر 2012)

شش کشور عضو شوراي همکاري خليج‌فارس با اشاره به تحريف صورت‌گرفته در ترجمه سخنان محمد مرسي در اجلاس غيرمتعهدها در تهران از جمهوري اسلامي انتقاد کرده و از مقامهاي ايراني خواستند تا در امور کشورهاي اين شورا دخالت نکنند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، شش کشور عضو شوراي همکاري خليج‌فارس روز يکشنبه، ۱۲شهريورماه، در بيانيه‌يي با اشاره به اين تحريف و هم‌چنين دخالت ايران در سوريه از تهران خواستند تا از اين اعمال دست بکشد و از روي آوردن به خشونت يا تهديد به خشونت بپرهيزد.

محمد مرسي، رئيس‌جمهوري مصر، روز پنجشنبه در افتتاحيه اجلاس جنبش غيرمتعهدها در تهران از رژيم سوريه انتقاد کرد اما مترجم رسمي تلويزيون ايران هنگام ترجمه سخنراني وي، کلمه سوريه را با بحرين عوض کرد و در ترجمه محتواي سخنراني وي نيز دست برد.

 

ماهواره ‌مصري "نيل‌سَت" پخش شبکه‌هاي تلويزيون دولتي سوريه را قطع کرد

راديو آلمان پنجشنبه 16 شهريور 1391(6 سپتامبر 2012)   

در پي سخنراني به‌شدت انتقادي محمد مرسي، رئيس‌جمهور مصر، در اجلاس اتحاديه عرب، اين اتحاديه از ماهواره مصري نيل‌ست خواست، پخش کليه شبکه‌هاي تلويزيون دولتي سوريه را قطع کند. بنا‌به درخواست اتحاديه عرب، ماهواره مصري نيل‌ست روز چهارشنبه پخش شبکه‌هاي تلويزيوني دولتي سوريه را قطع کرد. يک عضو هيأت مديره نيل‌ست در اين زمينه به خبرگزاري فرانسه گفت: ما در راستاي توصيه‌ي اتحاديه عرب، انتقال و پخش شبکه‌هاي رسمي سوري را متوقف کرديم.

 

شهر اسكندريه شاهد اعتراضات بر عليه خراب كردن كيوسكهاي كتاب فروشي بود

منابع عربي يكشنبه 19 شهريور 1391(9 سپتامبر 2012)

ديروز در شهر اسكندريه در اعتراض به از بين بردن كيوسكهاي فروش كتاب تظاهرات و راهپيمائيهاي اعتراضي صورت گرفت. اعتراض كنندگان آنچه را غارت كتابها مي ناميدند را محكوم كردند. دو روز قبل دهها خودروي امنيت مركزي و نيروهاي ويژه اقدام به ويران كردن برخي از كيوسكهاي فروش كتابهاي قديمي و كمياب كه فروشندگان آنها بخاطر فروش اين كتابها طي ده ها سال معروف شده اند, كردند. در تظاهرات اعتراضي دهها تن از هنرمندان و فرهنگيان اسكندريه و بعلاوه بسياري از هنرمندان تئاتر و نويسندگان و شعرا شركت كردند.

 

گروه الجماعه الاسلاميه در مصر به سمت پايان دادن به ائتلاف خود با حزب اخوان مسلمين حركت مي كند

منابع عربي يكشنبه 19 شهريور 1391(9 سپتامبر 2012)

گروه جماعت اسلامي مصر ديروز اعلام كرد كه بدنبال بي توجهي حزب اخوان مسلمين به رهبران اين گروه و جنبش محافظه كار در تعيين مشاوران رئيس جمهور محمد مرسي بزودي اتحاد خود را با حزب آزادي و عدالت بازوي سياسي اخوان مسلمين پايان خواهد داد. دكتر صفوت عبدالغني رئيس دفتر سياسي حزب سازندگي و توسعه وابسته به گروه جماعت اسلامي به الشرق الاوسط گفت كه اين حزب مجبور خواهد شد كه بصورت جداگانه وارد انتخابات پارلماني آينده شود. اين اظهار نظر يك روز بعد از تهاجم عصام درباله رئيس شوراي جماعت اسلامي به اخوان مسلمين مي باشد. اين گروه كه شامل گروهي از رهبران اسلامي مي باشد و در دهه نود اعمال خشونت آميز در پيش گرفته بود, اخوان مسلمين را متهم به در پيش گرفتن سياست دور كردن بقيه از قدرت كرد.

 

آیا انقلاب مصر زنان این کشور را خواهد خورد؟

دویچه وله: جمعه 31 شهريور 1391(21 سپتامبر 2012)

زنان مصری در مبارزه با رژیم مبارک دوشادوش مردان شرکت داشتند. آنها در اعتراضات میدان تحریر نیز در صف اول بوده و کلیشه زن سنتی خانه‌نشین را شکستند. اما هنوز روشن نیست که حاکمیت و قانون اساسی جدید، حقوق آنها را تضمین کند.

جهانیان در فوریه سال ۲۰۱۱ شاهد حضور زنان مصری در کنار مردانی بودند که برای زندگی بهتر به خیابان‌ها ریخته بودند. اعتراضات منجر به سقوط مبارک، بدون مشارکت و اراده زنان مصری قابل تصور نبود.

سرنگونی مبارک و پیروزی انقلاب مصر در یک فاصله زمانی ۱۸ روزه از ژانویه تا فوریه سال ۲۰۱۱ صورت گرفت. در این برهه تفاوتی بین زن و مرد، مسیحی و مسلمان یا اسلامگرایان و لیبرال‌ها دیده نمی‌شد و بسیاری با خوشبینی به این کیفیت نام "آرمانشهر مصری" داده بودند.

عذرا عبدالفتاح، یکی از کنشگران حقوق زنان در مصر می‌گوید: پیش از انقلاب می‌گفتیم که مردهای مصری عقب‌مانده هستند و کاری جز ایجاد مزاحمت برای زنان ندارند. اما این رفتارها با سرنگونی مبارک پایان گرفتند. در واقع رژیم فاسد مبارک مردم را بد کرده بود.

تصویر پشت صحنه و سنتی زنان مصر نیز در خلال انقلاب تغییر کرد. برای کمتر کسی قابل تصور بود که این زنان در تظاهرات ضد رژیم در صفوف اول بایستند یا به تنهایی در چادرهای برپا شده در میدان تحریر بخوابند. عبدالفتاح می‌گوید این انقلاب بسیاری الگوها و برداشت‌ها نسبت به زن مصری را متحول کرد.

 

عذرا عبدالفتاح کنشگر حقوق زنان و کارگران در مصر

عذرا عبدالفتاح یکی اِز شناخته شده‌ترین کنشگران زن مصری، موسس نهادی به نام " جنبش جوانان ۶ آوریل" است. این جریان در آوریل سال ۲۰۰۸ و طی مبارزات کارگران کارخانه نساجی "محله" در نیل دلتا شکل گرفته است. عبدالفتاح می‌گوید اعتراضات کارگری یاد شده را که مدت‌ها پیش از اشغال میدان تحریر صورت گرفتند، می‌توان نخستین جوانه‌های تظاهرات علیه حاکمیت مبارک تلقی کرد.

عذرا عبدالفتاح چهره‌ای شناخته شده در حوزه‌های حقوق بشری، زنان و کارگران است. شهرت او به تلاش برای گسترده کردن جنبش اعتراضی در مصر و به کارگیری شیوه‌های مسالمت‌جویانه در این مسیر است.

عبدالفتاح همراه با اسماء فیروز، وبلاگ‌نویس مصری نامزد دریافت جایزه نوبل صلح نیز شده است. او در گفتگو با دویچه‌وله و با یادآوری روزهای انقلاب می‌گوید: ما با یک اعتصاب کوچک و محدود، اعتصابی بزرگ و سراسری در مصر به راه انداختیم. جوانه‌های اعتراض را ما کاشتیم و دیگران آن را به حوزه‌های وسیع‌تر جامعه منتقل کردند. از حرکت کوچک ما، جنبش‌های دیگری سر برآوردند.

 

زنان مصری در چنبره چکش و سندان

شورای نظامی مصر که عهده دار امور کشور پس از سرنگونی مبارک شد، زنان را در آغاز به صورتی آگاهانه نادیده گرفت. تندروهای سلفی نیز با رسیدن به قدرت، شروع به انواع حملات علیه زنان کردند. همسویی این دو جریان محافظه‌کار و تندرو در محدود کردن زنان مصری تا آنجا پیش رفت که کنشگران معترض را تحت فشار و مورد تهدید قرار دادند.

این فشارها در دسامبر سال ۲۰۱۱ به اوج خود رسید. زنان معترض به دادگاه نظامی برده شده و مورد آزمایش بکارت قرار گرفتند. منصوره عزالدین، نویسنده مصری و فعال حقوق زنان می‌گوید: پس از این بود که عادت مزاحمت‌ جنسی علیه زنان دوباره به خیابان‌های قاهره برگشت و این بار به صورتی سازمان‌یافته از سوی شورای نظامی!

با وجود شواهد ناشی از عدم تحمل حضور زنان مصری در عرصه سیاسی و تکاپوی آنها برای گرفتن حقوق شان، هنوز نمی‌توان بطور قطع گفت که آنها بازندگان انقلاب بوده‌اند. دستکم خود کنشگران زن مصری، این نتیجه‌گیری را شتاب‌زده و پیش‌‌هنگام می‌دانند.

دالیا زیاده، مدیر مرکز مطالعات توسعه "ابن خلدون" در قاهره و موسس حزب "عدالت نو" می‌گوید که زنان مصری مصمم شده‌اند میدان مبارزه برای آزادی و برابری اجتماعی را ترک نگویند. او تاکید می‌کند که جامعه مصر تکان خورده و زنان به قدرت خود واقف شده‌اند. ما به ترس‌های خود غلبه کرده‌ایم و دیگر از رژیم یا پلیس یا سنت وحشت نمی‌کنیم.

دالیا زیاده که یکی از جوان‌ترین کنشگران سیاسی زن در مصر است، مشکل اساسی کشورش را نبود قوانینی در تضمین حقوق بنیادین شهروندی می‌داند. او می‌گوید که زنان مصری برای برابری حقوق خود خواهند جنگید و امیدوارند که این تلاش بدون خشونت به سرانجام برسد.

زیاده تاکید می‌کند که هنوز پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر از سوی کمیسیون مربوطه ارائه نشده است. او می‌گوید زنان می‌ترسند که به ویژه در حوزه‌های خانواده و ارث و حقوق فردی خود، همچنان با تبعیض‌های جنیسیتی روبرو باشند. این ترس چندان هم بی‌دلیل نیست زیرا کمیسیون پیش‌نویس قانون اساسی مصر به طور عمده در دست اسلامگرایان است.

 

تظاهرات عليه شوراي تدوين قانون اساسي

شرق الاوسط  يكشنبه 2 مهر 1391(23 سپتامبر 2012)

دو روز قبل از صدور حكم دادگاه اداري مصر در مورد باطل بودن شوراي تدوين قانون اساسي, ديروز راهپيمائيهايي برهبري نيروهاي ليبرال و چب عليه اين شورا و براي خواست تأسيس شوراي تدوين قانون اساسي جايگزين براه افتاد. اين درخواست اعتراض كنندگان بخاطر سلطه اخوان مسلمين بر شوراي قانون اساسي فعلي مي باشد كه بهگفته معترضين اين امر موجب به حاشيه راندن بقيه جريانهاي سياسي خواهد شد. اين راهپيمايي توسط ائتلاف دمكراتيك انقلابي كه شامل كليه احزاب و جنبشهاي چپ گرا از جمله حزب سوسياليست مصر و حزب التجمع و حزب كارگران و دهقانان و اتحاديه جوانان سوسياليست و. . . . مي باشد, برگزار گرديد.

 

حكم اعدام در مصر

شرق الاوسط   سه شنبه 4 مهر 1391(25 سپتامبر 2012)

يك دادگاه مصري در استان اسماعيليه براي 14 نفر از اسلامگرايان بنيادگرا بعد از محكوميت آنها در مورد حملات سال گذشته عليه برخي نيروهاي پليس و ارتش در شبه جزيره سيناء, حكم اعدام صادر كرد. اين دادگاه چهار تن ديگر از متهمين را به زندان ابد محكوم نمود. تمامي اين افراد به گروه التوحيد و الجهاد بنيادگرا وابسته مي باشند. آنها سه افسر پليس و يك افسر ارتش و يك شهروند را در حملاتي در ماههاي ژوئيه و ژوئن سال 2011 به قتل رسانده بودند.

 

گزارشي از کنگره حزب عدالت و توسعه ترکيه و سخنان اردوغان و مرسي

تلويزيون الجزيره  يكشنبه 9 مهر 1391(30 سپتامبر 2012)

رجب طيب اردوغان نخست‌وزير ترکيه از روسيه و چين و ايران خواست تا دست از حمايت از رئيس‌جمهور سوريه بردارند. در افتتاحيه سال چهارم حزب حاکم ترکيه، حزب عدالت و توسعه، اردوغان گفت که تاريخ کساني را در کنار نظامهاي ظالم به تعبير وي قرار مي‌گيرند، نخواهد بخشيد.

 

اردوغان: در سوريه نظامي ظالم است که مردمش را به قتل مي‌رساند. 30 هزار سوري کشته شدند و 250 هزار پناهنده شدند که 90هزار تن از آنان را ترکيه ميزباني مي‌کند. از روسيه و چين و ايران مي‌خواهم که مواضع‌شان را بازنگري کنند براي اين‌که تاريخ کساني را که در کنار نظامهاي ظالم قرار مي‌گيرند نخواهد بخشيد.

حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم بر ترکيه، اعمال کنگره چهارم خود را شروع کرد که در آن رجب طيب اردوغان براي آخرين بار کانديداي رياست حزب شده است. . . اردوغان به آنان که قهرمانان سوريه توصيف مي‌کرد که براي آزادي و استقلال مبارزه مي‌کنند، درود فرستاد. . .

در کنگره حزب عدالت و توسعه ترکيه، رئيس‌جمهور مصر، محمد مرسي حمايت مصر از ملتهايي که به حرکت درآمده و با هدف دست‌يابي به آزادي و کنار زدن حاکمان ديکتاتور انقلاب مي‌کنند، را اعلام کرد. مرسي گفت که مصر در کنار ملت سوريه عليه رهبري ظالم فعلي مي‌ايستد.

محمد مرسي: تا متوقف کردن اين خونريزي و تحقق اراده سوريه براي انتخاب رهبريش و کنار زدن رهبري ظالم فعلي که خون مردمش را مي‌ريزد، آرام نمي‌گيريم. ملت سوريه بايد به آزادي کامل دست پيدا کند و آزادانه در خاکش زندگي کند و آن‌چه را که مي‌خواهد به دست خواهد آورد.

 

خالد مشعل: اردوغان نه تنها رهبر ترکيه بلکه رهبر اسلامي است

راديو فردا دو شنبه 10 مهر 1391(1 اكتبر 2012)

خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي گروه فلسطيني حماس، با بيان اين‌که ترکيه به رهبري رجب طيب اردوغان؛ نمونه‌اي از اسلام مدرن و ميانه ‌و را ارائه داده است خطاب به نخست‌وزير ترکيه گفت: تو نه تنها رهبر ترکيه هستي بلکه رهبر اسلامي و انساني بزرگي هستي. اين سخنان خالد مشعل روز يکشنبه در افتتاحيه چهارمين کنگره حزب عدالت و توسعه حاکم بر ترکيه در انکارا ايراد شده است.

 

نيروهاي سياسي مصر مجددا براي برگزاري تظاهرات روز جمعه آينده با شعار انقلاب ادامه دارد فراخوان دادند

شرق الاوسط دوشنبه 17 مهر 1391(8 اكتبر 2012)

نيروهاي سياسي مصر در پاسخ به سخنراني محمد مرسي رئيس جمهور مصر در سالگرد جنگهاي اكتبر, مجددا براي برگزاري تظاهرات روز جمعه آينده با شعار انقلاب ادامه دارد فراخوان دادند. محمد مرسي در سخنراني خود اعلام كرد كه 65 درصد برنامه مشخص شده صد روزه اول رياست جمهوريش را محقق كرده است.

عكس العملهاي جريانات و نيروهاي سياسي نسبت به سخنراني محمد مرسي متفاوت بود. برخي گفتند كه رئيس جمهور برنامه 100 روزه خود را محقق نكرده است و سخنرانيش متناسب با آمال و آرزوهاي انقلاب 25 ژانويه نبوده است, برخي ديگر نيز سخنراني او را قابل قبول و موفق دانستند. همچنين رمان نويس معروف علاء السوداني به مرسي حمله كرده و گفت كه وي شيوه رئيس جمهور سابق حسني مبارك را تكرار مي كند.

حمدي قنديل روزنامه نگار نيز گفت رئيس جمهور مرسي ارزيابي نادرستي از آنچه طي 100 روز انجام شده است ارائه داد.

 

وزير خارجه مصر محمد کامل عمرو: به ايران گفتيم که الآن شما بخشي از مشکل هستيد

تلويزيون الجزيره دوشنبه 17 مهر 1391(8 اكتبر 2012)

وزير خارجه مصر محمد کامل عمرو در مصاحبه با روزنامه الاهرام مصر گفت که برخي معتقدند که ايران جايي بر سر ميز گفتگو ندارد. وي گفت که از نظر مصر ايران را نمي‌توان ناديده گرفت. عمرو افزود: به ايران گفتيم که الآن شما بخشي از مشکل هستيد و اگر اين موضع خود را ادامه دهيد هم‌چنان تا آخر بخشي از مشکل باقي خواهيد ماند. پايان کار هم مشخص است و اين نظام رفتني است. به ايرانيان تأکيد کرديم که اگر اين نظام سرنگون شود و شما هم اصرار داريد که در کنار آن بايستيد با آن خواهيد رفت. اما اگر در حل مشارکت کنيد، جايي خواهيد داشت. وي گفت که آينده سوريه بايد از سوريها با گفتگوي فعال بين طيفهاي مختلف اپوزيسيون و بخشي از حاکميت که مورد قبول اپوزيسيون است، تشکيل شود. اما کساني که الآن در حاکميت سوريه هستند جايي در آينده سوريه ندارند.

 

تبرئه 24 تن از مسؤلين رژيم سابق در مصر

شرق الاوسط   پنجشنبه 20 مهر 1391(11 اكتبر 2012)

در يك حكم غافلگيرانه ديروز دادگاه جنايي قاهره 24 تن از سمبلهاي رژيم سابق و برخي اعضاي سابق حزب ملي (حزب حاكم سابق) و همچنين اعضايي از پارلمان منحل شده بعد از انقلاب كه در رأس انها  صوفت الشريف رئيس مجلس سناي سابق و فتحي سرور رئيس مجلس مردم مصر نيز بودند, تبرئه كرد. اين افراد به طراحي حمله به تظاهركنندگان در ميدان التحرير در روزهاي دوم و سوم فوريه سال گذشته بمنظور پايان دادن به تظاهرات و اعتصابات ضد رئيس جمهور سابق حسني مبارك متهم شده بودند. وقايع اين دو روز در رسانه ها به حادثه شتر معروف است. بنابر اطلاعاتي كه به روزنامه الشرق الاوسط رسيد, علت اصلي تبرئه اين افراد تناقضگويي شهود در دادگاه و مشاهده دشمني بين شهود و بعضي متهمين مي باشد.

 

درگيري اسلامگرايان و ليبرالهاي مصر در ميدان تحرير قاهره

يورونيوز   شنبه 22 مهر 1391(13 اكتبر 2012)

مخالفان و حاميان حزب اخوان المسلمين مصر، حزب محمد مرسي، رئيس‌جمهوري اين کشور، در ميدان تحرير قاهره تا پاسي از جمعه شب با يکديگر درگير شدند. بيش از ۱۰۰ مجروح و به آتش کشيدن دو اتوبوس، حاصل درگيري دو جناح اسلامگرا و ليبرال مصر بود. اين درگيري در روزي صورت گرفت که دادگاهي در قاهره گروهي از مقامات و حاميان رژيم سابق حسني مبارک را از اتهامات وارده تبرئه کرد، تصميمي که خشم بسياري را برانگيخت. . . دو جناح ليبرال و اسلامگراي مصر بر سر چگونگي تدوين قانون اساسي جديد و آينده مصر هم رأي نيستند. صف آرايي و رويارويي اين دو جناح چالشي است که آينده مصر جديد را رقم خواهد زد. صف آرايي و درگيري امروز تشکلهاي ليبرال‌ها با اسلامگرايان در ميدان تحرير قاهره در همان ميداني روي مي‌دهد که نطفه‌ي انقلاب مصر در آن بسته شد و سرنوشتش نيز سرانجام در آن رقم خورد.

 

موافقت محمد مرسي با ابقاي دادستان کل مصر

دویچه وله يكشنبه 23 مهر 1391(14 اكتبر 2012) 

پس از دو روز تنش رئيس‌جمهور مصربا ابقاي دادستان کل اين کشور در سمت خود موافقت کرد. اين تصميم به پيروزي قوه قضاييه بر رئيس‌جمهوري تعبير شده است. .

روز شنبه عبدالمجيد محمود پس از ديدار با محمد مرسي تحت تدابير شديد امنيتي به دفتر کار خود بازگشت. صدها قاضي دادگستري نيز از وي در دفترش استقبال کردند. محمود در دفتر خود به خبرنگاران گفت تنها با ترور از مقامش کنار خواهد رفت. روزنامه الاهرام ابقاي محمود را پيروزي قوه قضاييه بر رياست‌جمهوري مصر خوانده است.

 

مخالفت با رئيس جمهوري در مصر ممنوع شد

سايت يورونيوز پنجشنبه 2 آذر 1391(21 نوامبر 2012)

محمد مرسي، رئيس‌جمهوري مصر در اطلاعيه‌اي عدم تبعيت از دستورات و تصميهماي خود را ممنوع کرد. بر اين اساس از اين پس هيچ دادگاهي در مصر حق انحلال مجلس قانون اساسي اين کشور را نخواهد داشت.

رئيس‌جمهوري مصر هم‌چنين به مجلس دو ماه ديگر فرصت داد تا پيش‌نويس قانون اساسي جديد را تهيه کنند. قانون اساسي جديد بر اساس ترکيبي از گذار مصر به سوي دموکراسي و تعهد و التزام به مقابله با اصلي‌ترين مخالف اسلامگرايان يعني سکولارها طراحي شده است.

محمد مرسي چندي پيش دادستان کل مصر را به‌دليل تبرئه چندتن از مقامات پيشين اين کشور که در سرکوب مخالفان در دوران حسني مبارک نقش دادشتند، از سمت خود عزل کرد.

 

 

محمد مرسي مي‌گويد، مصر در مسير آزادي و دموکراسي است

خبرگزاري فرانسه جمعه 3 آذر 1391(23 نوامبر 2012)

محمد مرسي، رئيس‌جمهور مصر، يک روز بعد از کسب کامل قدرت در اقدامي که منتقدان او مي‌گويند وي را تبديل به يک ديکتاتور کرده، روز پنجشنبه به هوارانش گفت، مصر در مسير آزادي و دموکراسي است.

محمد مرسي در گردهمايي اسلام گرايان در مقابل کاخ رياست‌جمهوري گفت: ثبات سياسي، ثبات اجتماعي و ثبات اقتصادي چيزي که ما خواهان آن هستيم و اين چيزي است که من برايش فعاليت خواهم کرد.

مخالفان سکولار براي محکوم کردن چنگ زدن مرسي به قدرت، در رقابت با او گردهمايي در در ميدان تحرير قاهره برگزار کردند.

 

هواداران و مخالفان رئيس‌جمهور مصر با همديگر درگير شدند

خبرگزاري آسوشيتدپرس   جمعه 3 آذر 1391(23 نوامبر 2012)

مخالفان محمد مرسي رئيس‌جمهور مصر در چندين شهر مصر دفاتر اخوان المسلمين را آتش زده و با هواداران او درگير شدند.

اين اقدامات بعد از آن صورت مي‌گيرد که رهبر اسلاميست اين کشور قدرت گسترده و همه‌جانبه جديدي را [با اعلام حکمي توسط خودش] به‌دست آورده است.

تلويزيون دولتي گفت مخالفان مرسي دفاتر اخوان المسلمين را در شهرهاي پورت سعيد و اسماعيليه در مجاورت کانال سو‌ئز آتش زدند.

در شهر مديترانيه‌يي اسکندريه و در شهر جنوبي اسيوت نيز بين طرفين درگيري صورت گرفته است.

در شهر اسکندريه مخالفان مرسي بطرف هواداران اخوان المسلمين در بيرون يک مسجد سنگ پرتاب کرده و يک دفتر گروه در نزديکي مسجد را مورد حمله قرار دادند.

اين درگيريها يک روز بعد از اين‌که مرسي قدرت جديد و گسترده‌يي را براي خودش اعلام کرد و خودش را بالاتر از قوه قضايي قرار داد صورت مي‌گيرد.

 

مقاومت در مصرعلیه افزایش اختیارات مرسی

دویچه وله  شنبه 4 آذر 1391(24 نوامبر 2012)

اعتراض مردم مصر در مخالفت با افزایش اختیارات محمد مرسی ادامه دارد و برخی قضات مصری دست از کار کشیده‌اند. دادستان جدید مصر سه مقام سیاسی و قضایی را به اتهام تلاش در براندازی نظام احضار کرده است.

میدان تحریر قاهره در روز شنبه ۲۴ نوامبر، صحنه درگیری مخالفان رییس جمهوری مصر با پلیس این کشور بود. تظاهرکنندگان گفته بودند که میدان را تا لغو فرمان اخیر مرسی ترک نمی‌کنند و در آن چادر خواهند زد. یورش پلیس و استفاده از گاز اشک آور، بسیاری از تظاهرکنندگان را متفرق و مجروح کرد.

طلعت ابراهیم، دادستان جدید مصر نیز روز شنبه، سه مقام سیاسی و قضایی معترض به تصمیم محمد مرسی را احضار کرد. این سه مقام متهم به تلاش در براندازی نظام و دعوت مردم به نافرمانی مدنی شده‌اند. پرتال خبری "الاهرام" نام این سه را احمد السیند، رییس اتاق قضات، حسام عیسی، استاد علوم قضایی و حمید الفجرانی، نماینده پیشین مجلس مصر اعلام کرده است.

حسام عیسی به روزنامه "المصری الیوم" گفته که هیچ احضاریه‌ای دریافت نکرده ولی کماکان به ابرازعقیده ادامه خواهد داد و اجازه نمی‌دهد کسی او را مرعوب سازد.

محمد مرسی در روز پنجشنبه (۲۲ نوامبر/۲ آذر) فرمانی صادر کرد که دستورات رییس جمهوری را نهایی و لازم‌الاجرا می‌داند. طبق حکم مرسی، عبدالمجید محمود دادستان کل مصر برکنار شد و طلعت ابراهیم عبدالله به جانشینی وی رسید.

قضات عالی مصر می‌گویند، افزایش اختیارات محمد مرسی به معنای قبضه‌ شدن قدرت و از میان رفتن استقلال قوه قضاییه است. رسانه‌های عرب‌زبان می‌نویسند که گروهی از قضات مصری در اسکندریه، البحریه و دمنهور در واکنش به این تصمیم دست از کار کشیده‌اند. آنها می‌گویند تنها در صورتی اعتصاب خود را خواهند شکست که مرسی فرمان خود را پس بگیرد.

فرمان مرسی هم‌زمان با اعتراض گسترده مردم روبرو شده و مخالفان وی به میدان تحریر قاهره ریخته‌اند. به گزارش رسانه‌ها دستکم صد هزار نفر در سراسر مصر در مخالفت با افزایش اختیارات مرسی به خیابان‌ها آمده‌اند. ساکنان محلات اطراف میدان تحریر می‌گویند که بیشتر تظاهرکنندگان شب را در خیابان به سر برده‌اند.

شبکه خبری العربیه به نقل از وزارت بهداشت و درمان مصر نوشته که در تظاهرات روز جمعه ۲۳ نوامبر در میدان تحریر دستکم ۱۴۰ نفر زحمی شده‌اند. عبدالعزیز الحریری رییس "اتحاد مردمی سوسیالیستی" مصر به پرتال خبری الاهرام گفته که گروه فشار اخوان‌المسلمین در اسکندریه، وی و همسرش را به سختی مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

سخنگوی جنبش جوانان انقلاب نیز اعلام کرده که معترضان آن قدر در میدان تحریر می‌مانند تا مرسی از تصمیم خود برگردد.

افزایش اختیارات محمد مرسی هم‌چنین با انتقاد سازمان ملل و کشورهای غربی روبرو شده‌است. ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: احکام مرسی بسیاری از مصری‌ها و جامعه جهانی را نگران می‌کند. فرمان اخیر مرسی انتقاد گروه‌های چپ و لیبرال و سوسیالیست مصررا نیز برانگیخته که رفتار وی را "فرعون‌وار" خوانده‌اند.

در مقابل، اخوان‌المسلمین با دفاع از تصمیم مرسی می‌گوید که قضات عالی این کشور همگی منصوب شده حسنی مبارک و فاسد هستند. مرسی روز جمعه ۲۳ نوامبر در اجتماع هواداران خود در قاهره گفت: ثبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آرزوی من است و من در این مسیر فعالیت می‌کنم.

این در حالی است که حزب جریان مردمی، مخالفان مرسی را به شرکت در تظاهرات بزرگ روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر فراخوانده است. حمدین صباحی، بنیانگذار این حزب گفته که مصر وارد انقلاب جدیدی می‌شود چون قصد مردم این نبود که یک دیکتاتور برود و دیکتاتور دیگری جای او را بگیرد.

 

'بیش از یکصد نفر' در اعتراضات به افزایش اختیارات رئیس‌جمهور مصر مجروح شدند

بی بی سی - شنبه 4 آذر 1391(24 نوامبر 2012)

جمعیت تظاهرکننده مخالف دولت مصر در طول دیشب از میدان تحریر قاهره متفرق شده‌اند.

به نظر می‌رسد که آنها به دلیل استفاده پلیس از گاز اشک‌آور ناگزیر شده‌اند از محل دور شوند.

عصر دیروز (جمعه، ۲۴ نوامبر)، صدها نفر در میدان تحریر تجمع کردند.

گفته شد که قرار است این معترضان برای یک هفته در میدان تحریر مستقر باشند، ولی امروز صبح تنها تعداد اندکی از آنها همچنان در میدان حضور داشتند.

آنها به قانون جدیدی معترض هستند که براساس آن، اختیارات رئیس‌جمهور افزایش یافته است.

مقامات مصر نیز اعلام کرده‌اند که در درگیری‌های مرتبط با مصوبه جدید رئیس‌جمهور در مناطق مختلف این کشور بیش از یکصد نفر زخمی شده‌اند.

مخالفان محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، در طول دیشب حدود ۲۰ چادر سفیدرنگ را در میانه میدان تحریر در منطقه مرکزی قاهره به پا کردند.

اعتراضات ضددولتی که به کلیکبرکناری حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین مصر منجر شد نیز از میدان تحریر آغاز شد.

سازمان‌دهندگان این اعتراض گفتند که بیش از ۲۰ گروه مختلف به این تجمع یک هفته‌ای پیوسته‌اند.

از زمان انتشار خبر برگزاری این تجمع، تعداد معترضان در میدان تحریر از چند صدنفر تا چند هزار نفر متغیر بوده است ولی صبح امروز تعداد کمی از آنها در محل بودند.

هرچند گزارش شده است که مخالفان رئیس‌جمهور مصر به دنبال سازمان دادن تجمعاتی دیگر هستند.

کاربران در سایت توییتر در پیام‌هایی متعدد گفتند که به دلیل استفاده پلیس از گاز اشک‌آور ناچار شده‌اند از محل تجمع دور شوند.

'قدرت بلامنازع'

آقای مرسی روز پنجشنبه، ۲۲ نوامبر، در اطلاعیه‌ای، عدم‌تبعیت از دستورات و تصمیمات خود را ممنوع کرد.

به این ترتیب، دادگاه‌های مصر نمی‌توانند تصمیمات رئیس‌جمهور را لغو کنند. از جمله دیگر نمی‌توانند شورایی را که در حال تنظیم پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر است، منحل کنند.

در فرمان آقای مرسی آمده است که تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی جدید مصر، هیچ نهادی حق اقدام برای لغو دستورات رئیس‌جمهور را ندارد.

در این مصوبه جدید، بر محاکمه دوباره برخی از مقامات و ماموران حکومت سابق مصر نیز تاکید شده و هرگونه چالش علیه این فرمان ممنوع اعلام شده است.

دیروز (جمعه، ۲۳ نوامبر) آقای مرسی در دفاع از این مصوبه جدید در جمع هوادارانش گفت که در حال هدایت مصر در مسیر "آزادی و دموکراسی" است.

دولت آمریکا نسبت به آنچه در مصر رخ می‌دهد، ابراز نگرانی کرده است.

سازمان‌دهندگان اعتراضات در میدان تحریر از معترضان دعوت کرده‌اند روز سه‌شنبه آینده در تجمعی دیگر حضور یابند.

آنها می‌گویند که رئیس‌جمهور کنونی مصر در حال تبدیل شدن به همان "دیکتاتوری" است که پیش از این، کلیکبرای نزدیک به ۳۰ سال در مصر حاکم بود.

معترضان در میدان تحریر دو خواسته اصلی دارند: نقض فرمان اخیر رئیس‌جمهور و انحلال شورای قانون اساسی مصر.

دیروز عصر نیز گروه دیگری از مخالفان آقای مرسی در نزدیکی ساختمان وزارت کشور مصر در حوالی میدان تحریر با نیروهای پلیس درگیر شدند.

براساس گزارش‌ها، معترضان در شهرهای پورت‌سعید، سوئز و اسماعیلیه هم به دفاتر اخوان المسلمین کلیکحمله کرده‌اند و در جریان خشونت‌ها نزدیک به ۱۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

 

قضات عالی مصر: حمله مرسی به استقلال دستگاه قضایی بی‌سابقه است

بی بی سی - شنبه 24 نوامبر 2012 - 04 آذر 1391

محمد مرسی گفته که فرمان جدیدش را برای محافظت از انقلاب مصر صادر کرده است

قضات بلندپایه مصر، افزایش اختیارات ریاست جمهوری، توسط محمد مرسی را به چالش کشیده و او را متهم کرده‌اند که با این کار، به حمله‌ای بی‌سابقه علیه سیستم قضایی مصر دست زده است.

شورای عالی قضایی با صدور بیانیه‌ای از او خواسته تا این فرمان را لغو کند.

قضات مصری خواهان اعتصاب فوری قضات و وکلای مصری علیه فرمان محمد مرسی شده‌اند.

رئیس جمهور مصر هفته گذشته کلیک فرمانی صادر کرد که براساس آن اختیاراتش افزایش یافت.

قضات در شهر اسکندریه نیز در اقدامی اعتراضی، از فعالیت دست کشیده‌اند.

پلیس ضد شورش با استفاده از باتوم و گاز اشک آور، معترضانی را که در برابر ساختمان محل دیدار قضات تجمع کرده بودند، متفرق کرد. در همین مکان تظاهرات هواداران محمد مرسی نیز برگزار شد.

محمد البرادعی، از رهبران مخالفان دولت خواهان تظاهرات مسالمت آمیز مردمی تا زمان لغو اختیارات رئیس جمهوری شده است.

 

فرمان مرسی

براساس فرمان آقای مرسی، هیچ‌یک از قضات و دادگاه‌های مصر نمی‌توانند شورای قانون اساسی مصر را منحل کنند. این شورا هم‌اکنون در حال تنظیم پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر است.

از زمان صدور این فرمان در روز پنجشنبه گذشته، مخالفان آقای مرسی در شهرهای مختلف دست به تظاهرات زده‌اند.

دفاتر گروه اسلامگرای اخوان المسلمین و حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی آن که حامیان اصلی آقای مرسی به شمار می روند، نیز در چندین شهر هدف حمله قرار گرفتند.

رئیس‌جمهور مصر گفته است که برای محافظت از انقلاب (مصر) چنین فرمانی صادر کرده است.

جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که بیانیه شورای عالی قضایی مصر قاطع، ولی قابل پیش‌بینی بود.

خبرنگار ما اضافه کرد که براساس برخی گزارش‌ها، این احتمال داده می‌شود که شورای عالی قضایی مصر برای دومین‌بار به دنبال انحلال شورای قانون اساسی بوده است.

به گفته جان لاین، چنین اقدامی می‌تواند در روند حرکت مصر در مسیر دموکراسی مشکل‌آفرین باشد و انتخابات پارلمانی جدید مصر را نیز با تاخیر روبه‌رو کند.

اعتراضات جدید

آقای مرسی همچنین روز پنجشنبه دادستان عمومی مصر را برکنار کرد و انتخاب دادستان عمومی مصر را به طور کامل در اختیار خود گرفت.

دادستان عمومی جدید مصر نیز بلافاصله پس از انتصاب، برای آغاز دور جدید تحقیقات کیفری علیه حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین مصر، اعضای خانواده او و مقامات عالی‌رتبه پیشین مصر وارد عمل شد.

آقای مبارک هم‌اکنون در زندان است، ولی بسیاری از مقامات عالی‌رتبه در دوره حکومتش از اتهاماتی که علیه‌شان مطرح بود، تبرئه شده‌اند.

خبرنگار ما می‌گوید که با در نظر گرفتن چنین شرایطی، این بخش از اقدام آقای مرسی احتمالا مورد استقبال عموم قرار می‌گیرد.

در فرمان آقای مرسی هرگونه مخالفت و چالش با تصمیمات و مصوبات رئیس‌جمهور نیز ممنوع شده است.

از زمان صدور فرمان آقای مرسی، هر دو گروه منتقدان و حامیان او دست به تظاهرات زده‌اند. گزارش شده است که در خشونت‌های مرتبط با این تظاهرات دست‌کم یکصد نفر کلیک مجروح شده‌اند.

جمعیتی از معترضان نیز از دیروز در میدان تحریر قاهره تجمع کرده‌اند.

گزارش شده که به دنبال درگیری پلیس با معترضان در میدان تحریر در طول دیشب از تعداد تجمع‌کنندگان کاسته شد، ولی از صبح امروز دوباره تعداد بیشتری در محل حضور یافته‌اند.

مخالفان دولت گفته‌اند که در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری تجمعی بزرگ در روز سه‌شنبه آینده هستند.

 

واکنش‌هاي بين‌المللي به تحولات اخير مصر

دویچه وله   شنبه 4 آذر 1391(24 نوامبر 2012)

طرح محمد مرسي براي قبضه کردن قدرت در مصر با واکنش‌هاي شديد داخلي و بين‌المللي روبه‌رو شد. همزمان با حرکت‌‌هاي اعتراضي در مصر اتحاديه اروپا و آمريکا نيز تحولات اخير در اين کشور را نگران‌کننده خوانده‌اند. شهرهاي بزرگ مصر روز جمعه (۳ آذر/ ۲۳ نوامبر) شاهد بزرگترين تجمع‌هاي اعتراضي از زمان سرنگوني حسني مبارک بودند. حرکت‌هاي اعتراضي در واکنش به تازه‌ترين طرح محمد مرسي شکل گرفت که منتقدان آن را کودتا عليه قانون اساسي مي‌خوانند... يک سخنگوي حزب عدالت و آزادي مصر، بازوي سياسي اخوان المسلمين، به تلويزيون دولتي مصر گفته است، معترضان به دفترهاي اين حزب در شهرهاي پورت سعيد، اسکندريه و اسماعيليه حمله کردند و آنها را به آتش کشيدند.

سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا، ويکتوريا نولاند مي‌گويد طرح جديد محمد مرسي موجب بروز ناآرامي در ميان شهروند مصر و جامعه جهاني شده است. به گزارش خبرگزاري فرانسه نولاند از شهروندان مصر خواسته است منازعات خود در مورد چنين موضوع مهمي را از طريق گفتگوهاي دموکراتيک حل کنند. سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا تأکيد مي‌کند که هدف انقلاب مصر جلوگيري از تمرکز بيش از حد قدرت در دست يک فرد يا يک تشکل بوده است. به گفته‌ي نولاند آمريکا مدافع قوانيني است که توازن قدرت و حقوق فردي و بنيادي را در مصر تضمين کند.

وزير خارجه آلمان، گيدو وستروله نيز چند روز پيش در ديدار با نمايندگان دولت مصر خواستار پيشبرد تدوين قانوني اساسي اين کشور و در نظر گرفتن حقوق گروههاي مختلف در آن شده بود... نمايندگان اقليت مسيحي مصر و تشکل‌هاي چپ و ميانه‌رو همکاري با اين نهاد را متوقف کرده‌اند. اختلاف اساسي بر سر دخالت دادن قوانين شرعي در قانون اساسي جديد مصر عنوان مي‌شود. اتحاديه اروپا از محمد مرسي مي‌خواهد به روند دموکراتيزه شدن مصر احترام بگذارد و به وعده‌هايي که پيشتر در اين مورد داده است وفادار بماند. ناوي پيلاي، کميسر عالي حقوق‌بشر سازمان ملل نيز نسبت به تأثير طرح جديد محمد مرسي بر روند حاکميت قانون در مصر ابراز نگراني کرده است.

 

مخالف دولت مرسي: براي مرگ آماده ايم

سايت يورونيوز شنبه 4 آذر 1391(24 نوامبر 2012)

درگيري ميان نيروهاي امنيتي مصر و جوانان خشمگين مخالف دولت محمد مرسي صبح روز شنبه در قاهره ادامه يافت. نيروهاي امنيتي که بر روي پشت بامهاي اطراف محل درگيري مستقر شده‌اند با پرتاب گاز اشک‌آور به سوي مخالفان سعي در پراکنده کردن آنها مي‌کنند. علاوه بر نيروهاي امنيتي، هواداران آقاي مرسي به‌ويژه طرفداران گروه اخوان المسلمين با مخالفان درگير شده‌اند. مخالفان، رئيس‌جمهوري مصر را به سو استفاده از قدرت و اقدامات فراقانوني متهم مي‌کنند.

يکي از مخالفان مي‌گويد: ما امروز اين‌جا هستيم براي اين‌که حقمان را نگرفته‌ايم. اهداف انقلاب محقق نشده است. امروز اينجاييم تا آنها دستور مرگمان در ميدان تحرير را امضا کنند. ما براي مرگ آماده‌ايم. يکي ديگر از مخالفان دولت مي‌گويد: ما سه خواسته داريم: پاکسازي کامل وزارت کشور، اخراج نخست‌وزير هاشم قنديل و انحلال کميته تدوين قانون اساسي.

 

قضات مصر در اعتراض به فرمان مرسی دست از کار کشيدند

رادیو فردا  یکشنبه 5 آذر 1391(25 نوامبر 2012)

قضات مصر در اعتراض به فرمان اخير محمد مرسی، رئيس جمهور مصر ، که در آن از قدرت و اختيارات دستگاه قضايی اين کشور کاسته است، دست از کار کشيدند.

گزارش رسانه ها حاکی است که تصمیم قضات مصر می‌تواند بحران اخير اين کشور را تشديد کند.

از سويی همزمان با دعوت مخالفان و موافقان محمد مرسی از هواداران خود برای تظاهرات خيابانی، شماری از شخصيت‌های سياسی در تلاشند راهی مسالمت آميز برای برون رفت از اين بحران پيدا کنند.

محمد مرسی پنجشنبه شب با صدور فرمان  جديدی که در آن به ریاست جمهوری قدرت زيادی می دهد، باعث آغاز موجی از خشم و اعتراض ميان مخالفانش شد به گونه‌ای که روز جمعه، اعتراض‌های خشونت‌باری در قاهره و شماری ديگر از شهرهای مصر روی داد.

در اين فرمان، محمد مرسی دستورات خود را از احکام قضايی مصون کرد. او همچنين اخيتار دستگاه قضايی را در منحل کردن پارلمان و هيات تدوين قانون اساسی سلب کرد و انتخاب دادستان را بر عهده رئيس جمهوری گذاشت.

 

دعوت باشگاه قضات مصر برای اعتصاب عمومی قضات

باشگاه قضات مصر روز شنبه ۴ آذرماه، با برگزاری نشست فوق العاده مجمع عمومی خود، از تمام دادگاه‌ها و دادستانی‌ها خواست تا زمان لغو فرمان رياست جمهوری اخير مرسی، دست از کار کشيده و فعاليت‌های خود را تعليق کنند.

به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط مصر، احمد الزند رئيس باشگاه قضات مصر قطعنامه‌ای که هزاران قاضی در مجمع عمومی اين باشگاه با آن مواقف کردند را خواند. آن‌ها از طلعت عبد الله، دادستان کل کشور که مرسی او را بر پايه فرمان رياست جمهوری جديد خود منصوب کرده است، خواستند از سمت خود کناره گيری کند.

الزند گفت: قضاتی که در مجمع عموی فوق العاده حاضر شدند، با برکناری عبد المجيد محمود داستان سابق توسط محمد مرسی مخالف هستند.

در قطعنامه مجمع عمومی باشگاه قضات مصر همچنين از تمام قضات در دادگاه‌ها و دادستانی‌ها خواسته شده تا زمان عقب نشينی مرسی از فرمان خود، فعاليت‌های خود را تعليق کنند.

خبرگزاری الشرق الاوسط تصريح کرده است که عبد المجيد محمود دادستان برکنار شده مصر، هنگام حضور در جلسه مجمع عمومی باشگاه قضات که گفته می‌شود در آن هفت هزار قاضی حضور يافتند، همچون قهرمانان مورد استقبال قرار گرفت.

احمد الزند در اين جلسه در اقدامی که به نظر می‌رسد برای مقابله علنی با دستورهای مرسی باشد، عبد المجيد محمود را دادستان کل مصر خطاب کرد.

پيش از آن، باشگاه قضات استان ساحلی اسکندريه از اعضای خود و همچنين از قضات استان بحريه همجوار خواسته بود فعاليت‌های خود در دادگاه‌ها را به حال تعليق در آورند. در مجمع عمومی فوق العاده باشگاه قضات اسکندريه، حاضران شعار دادند: مردم می‌خواهند نظام را سرنگون کنند.

فضات دادگاه عالی قضايی مصر نيز در جلسه شنبه خود با صدور بيانيه‌ای، فرمان جديد محمد مرسی را تجاوزی بی‌سابقه به استقلال دستگاه قضايی توصيف کردند.

 

واکنش‌های سياسی

از سويی، خبرگزاری رويترز گزارش داده است که مخالفان مرسی که در احزاب و گروه‌های جامعه مدنی حضور دارند، خواستار برگزاری تظاهرات در ميدان تحرير قاهره در روز سه شنبه شدند.

بنا بر اين گزارش، احزاب سياسی ليبرال و چپ از هواداران خود خواستند روز سه شنبه در ميدان تحرير قاهره تجمع کنند. همچنين شامگاه جمعه ۲۶ حزب سياسی اعلام تحصن نا‌محدود در ميدان تحرير تا زمان عقب نشينی مرسی از فرمان خود کردند.

در مقابل، گروه اخوان المسلمين که محمد مرسی نامزد آن در انتخابات رياست جمهوری بود، از هواداران خود خواست روز سه شنبه در حمايت از فرمان مرسی، در ميدان عابدين تجمع کنند.

محمد البرادعی مديرکل پيشين آژانس بين المللی انرژی اتمی نيز روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری‌های رويترز و آسوشيتدپرس گفت تا زمانی که مرسی از فرمان ديکتاتوری عقب نشينی نکند، با او گفت‌و‌گو نخواهد شد.

او اظهار داشت که اين فرمان، به رئيس جمهور اختياراتی می‌دهد که از او يک فرعون می‌سازد.

حزب ليبرال الدستور در بيانيه‌ای که روز شنبه صادر کرد آورده است: ما در مقابل يک لحظه تاريخی هستيم. يا اينکه انقلابمان را تکميل کنيم يا آن را همچون طعمه‌ای در دست گروهی‌‌ رها کنيم که منافع کوته بينانه حزبی‌اش را بر منافع وطن ترجيح می‌دهد.

يک روز پس از اعمال خشونت آميز در قاهره، اسکندريه، بور سعيد و سوئز، روز شنبه گاز اشک اور ميدان تحرير را در بر گرفت. شماری از فعالان به سمت نيروهای ضد شورش در نزديک میدان، سنگ پرتاب کردند.

روزنامه المصری اليوم، يکی از روزنامه‌های پرتيراژ مصر، در تیتر نخست اعتراض‌های روز جمعه را انتفاضه ۲۳ نوامبر توصيف کرد. در مقابل روزنامه آزادی و عدالت ارگان حزب آزادی و عدالت، بازوی سياسی گروه اخوان المسلمين، در تیتر خود نوشته است: مردم فرمان رئيس جمهور را تاييد می‌کنند.

حزب سلفی نور در بيانيه‌ای ضمن اعلام حمايت از اقدام‌های مرسی، فرمان او را نجات دهنده انقلاب مصر از بقايای نظام پيشين توصيف کرد.

از سويی، شبکه خبری الجزيره گزارش داده است که شماری از شخصيت‌ها سياسی و اجتماعی و رهبران احزاب مصر، شامگاه شنبه جلسه‌ای پشت درهای بسته برای بحث بر سر راه‌های پايان دادن به بحران اين کشور برگزار کردند. هنوز از نتايج اين جلسه خبری در دست نيست. گفته می‌شود نمايندگانی از گروه اخوان المسلمين، حزب سلفی نور، حزب وفد و شخصيت‌های مستقل در اين جلسه حضور يافتند.

در مقابل، شماری از شخصيت‌های سياسی معترض به فرمان مرسی، با برگزاری جلسه‌ای در مقر حزب دموکراتيک مصر، کميته‌ای را برای پی گيری اعتراض‌ها و تصميم گيری برای اقدامات بعدی تشکيل دادند. در اين کميته محمد البرادعی، عمرو موسی و حمدين صباحی نامزدهای انتخابات رياست جمهوری پيشين مصر حضور دارند.

 

دفتر رياست جمهوری مصر: فرمان محمد مرسی موقتی است

دوشنبه 6 آذر 1391(26 نوامبر 2012)

دفتر رياست جمهوری مصر يکشنبه ۵ آذرماه با صدور بيانيه‌ای با تاکيد بر پايبندی به گفت‌و‌گو باهمه جريان‌های سياسی برای توافق کلی بر سر قانون اساسی، اعلام کرد که فرمان اخير  محمد مرسی موقتی است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، در بيانيه دفتر رياست جمهوری مصر که در اختيار خبرگزاری‌های خارجی قرار داده شده، آمده است: اين فرمان برای مجازات مسئولان فساد و ديگر جرم‌ها که در دوره نظام پيشين و دوره انتقالی صورت گرفته، ضروری است.

بيش از يک سال و نيم پيش، نظام محمد حسنی مبارک، رئيس جمهور پيشين مصر در پی انقلابی مردمی سرنگون شد. پس از آن شورای عالی نيروهای مسلح مصر اداره موقت اين کشور را تا زمان برگزاری انتخابات رياست جمهوری بر عهده گرفت.

محمد مرسی که در روی ۲۸ خرداد گذشته به قدرت رسيد، پنجشنبه فرمانی صادر کرد که انتقادهای بسياری را در مصر برانگيخت. اين فرمان همچنين تظاهرات معترضان و خشونت‌های خيابانی نيز در پی داشت.

در اين فرمان، محمد مرسی دستورات خود را از احکام قضايی مصون کرد. او همچنين اختيار دستگاه قضايی را در منحل کردن پارلمان و هيئت تدوين قانون اساسی سلب کرد و انتخاب دادستان را بر عهده رئيس جمهوری گذاشت.

در بيانيه دفتر رياست جمهوری مصر آمده است که محمد مرسی در پی متمرکز کردن قدرت در دستان رئيس جمهور نيست بلکه تنها آن را منتقل کرد.

اين بيانيه افزوده که هدف مرسی از اين فرمان، جلوگيری از سياسی شدن دستگاه قضايی بود.

بيانيه دفتر رياست جمهوری مصر خاطرنشان کرده است که به شکست کشاندن هر گونه تلاشی برای منحل کردن هيئت تدوين قانون اساسی از ديگر اهداف فرمان مرسی بود.

حزب عدالت و آزادی، بازوی سياسی گروه اخوان المسلمين که مرسی به آن منتسب است، اکثريت را در هيئت تدوين قانونی اساسی مصر در دست دارد. شمار زيادی شکايت از اين هيئت و نحوه تاسيس آن از طرف‌های مختلف، تسليم دستگاه قضايی شده است.

بيانيه دفتر رياست جمهوری مصر ادامه داده است: رياست جمهوری پايبندی قاطع خود را به همکاری با همه جريان‌های سياسی و گفت‌و‌گوی دموکراتيک با آن‌ها به منظور دستيابی به زمينه‌ای مشترک و از ميان برداشتن شکاف برای رسيدن به اجماعی ملی بر سر قانون اساسی اعلام می‌کند.

اعاده محاکمه سران نظام حسنی مبارک يکی از مواردی است که در فرمان محمد مرسی درج شده است. مرسی روز جمعه در جمع هوادران خود گفت که برخی از وابستگاه نظام سابق می‌خواهند از دستگاه قضايی برای پيشبر اهداف خود سوء استفاده کنند.

 

ديدار مرسی با شورای عالی قضايی

از سوی ديگر، خبرگزاری الشرق الاوسط مصر به نقل از سخنگوی رياست جمهوری اين کشور گزارش داد که مرسی روز دوشنبه با اعضای شورای عالی قضايی ديدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد.

ياسر علی سخنگوی رياست جمهوری مصر گفته است که اين ديدار در کاخ رياست جمهوری برگزار خواهد شد.

اين در حالی است که روز شنبه باشگاه قضات مصر با برگزاری نشست فوق العاده مجمع عمومی خود، از تمام دادگاه‌ها و دادستانی‌ها خواست تا زمان لغو فرمان رياست جمهوری اخير مرسی، دست از کار کشيده و فعاليت‌های خود را تعليق کنند.

نحوه پاسخ به اين درخواست متفاوت بود. برخی از قضات روز يکشنبه دادگاه‌های تحت اداره خود را تعطيل کرده و برخی ديگر به صورت طبيعی در محل کار خود حاضر شدند.

 

اعتراض روزنامه نگاران

روزنامه نگاران هم به صف مخالفان فرمان مرسی پيوستند و آن را تجاوزی آشکار به آزادی‌های عمومی، حاکميت قانون، استقلال دستگاه قضايی و محدود کننده رسانه‌ها توصيف کردند.

مجمع عمومی انجمن صنفی خبرنگاران مصر يکشنبه با برگزاری جلسه فوق العاده‌ای از شورای مرکزی اين انجمن خواستند زمانی را برای اعتصاب خبرنگاران مشخص کنند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که جلسه مجمع عمومی انجمن صنفی روزنامه نگاران در ابتدای آغاز به کار خود، شاهد درگيری لفظی ميان هواداران و مخالفان گروه اخوان المسلمين بود.

 

تظاهرات و نا‌آرامی‌ها

در همين حال هوادران گروه اخوان المسلمين بنا به دعوت اين گروه شامگاه يکشنبه در شهرهای مختلف تظاهرات برگزار کردند. اخوان المسلمين همچنين از هواداران خود خواست روز سه شنبه در ميدان عابدين قاهره تجمع ميليونی برگزار کنند.

از سوی ديگر تحصن شماری از فعالان سياسی در اعتراض به فرمان مرسی در ميدان تحرير ادامه يافت. درگيری‌هايی هم در بخش‌هايی از ميدان روی داد. عمده درگيری‌ها در خيابان قصر العينی است که در آن شماری از ساختمان‌های مهم دولتی از جمله وزارت کشور و نخست وزيری قرار دارد. نيروهای امنيتی تلاش می‌کنند با شليک گاز اشکاور، معترضان را متفرق کنند. از آن سو معترضان با پرتاب سنگ و چوب با نيروهای امنيتی درگير می‌شوند.

 

در حمله معترضان به دفتر اخوان‌المسلمین در منطقه دلتای نیل مصر، حداقل یک‌نفر از اعضای اخوان‌المسلمین کشته و ۶۰ نفر زخمی شده‌اند.

دویچه وله   دوشنبه 6 آذر 1391(26 نوامبر 2012)

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز یکشنبه (۲۵ نوامبر/ ۵ آذر) در حمله معترضان به دفتر اخوان‌المسلمین در منطقه دلتای نیل مصر، حداقل یک‌ نفر از اعضای اخوان‌المسلمین کشته و ۶۰ نفر زخمی شده‌اند.

تصمیم جنجالی رئیس جمهوری مصر در روزهای اخیر موجب درگیری خشونت‌آمیز موافقان و مخالفان شد؛ درگیری‌هایی که تنها در روز جمعه در میدان تحریر قاهره ۱۴۰ زخمی بر جای گذاشتند.

دفتر ریاست جمهوری مصر روز یکشنبه (۲۵ نوامبر/ ۵ آذر) تأکید کرد که منشور اعلام شده از سوی محمد مرسی موقتی و مختص دوران گذار کشور بوده است. بر اساس این بیانیه، دولت مایل است با تمام نیروهای مخالف به گفت‌وگو بنشیند.

بنا بر اعلام رسانه‌های مصری، محمد مرسی از نمایندگان شورای عالی قضات، از مهمترین مخالفان منشور یادشده دعوت کرده تا روز دوشنبه در مورد راه‌های برون‌رفت از بحران جاری با وی به گفت‌وگو بنشینند.

محمد مرسی روز پنجشنبه منشوری را معرفی کرد که مخالفت گسترده‌ی نیروهای چپ و لیبرال و همچنین قضات مصری را برانگیخت. بر این اساس تصمیمات و اقدامات رئیس جمهوری تا زمان برگزاری انتخابات آینده پارلمانی مصون از رسیدگی قضایی هستند. بر اساس این منشور همچنین دستگاه قضایی نمی‌تواند شورای تنظیم قانون اساسی جدید را که اکثریت آن در اختیار نیروهای اسلامگراست، منحل کند. محمد مرسی علاوه بر این دادستان کل مصر را از سمت خود کنار گذاشت.

در بخشی از بیانیه روز یکشنبه دفتر ریاست جمهوری مصر ادعا شده که تنظیم منشور یادشده برای زدودن فساد و تبهکاری باقی‌مانده از زمان حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر، ضروری بوده است. این بیانیه نخستین تلاش علنی محمد مرسی برای جلوگیری از گسترش بحران جاری محسوب می‌شود.

در این روز شورای عالی قضات مصر نیز آمادگی خود را برای گفت‌وگو با دولت اعلام کرد. این شورا همچنین از قضاتی که در اعتراض به تصمیم محمد مرسی دست از کار کشیده بودند خواست فعالیت خود را از سر بگیرند. قضات مخالف روز شنبه با اعلام اعتصاب سراسری خواستار لغو منشور جنجال‌برانگیز شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای عالی قضات معتقد است که منشور اخیر تنها باید در موارد خاصی اجرا شود. با وجود این‌که این شورا موضع خود را بیشتر تشریح نکرده، اما غیر مستقیم اعلام کرده که منشور یادشده را کاملا رد نمی‌کند.

آن‌طور که تلویزیون دولتی مصر گزارش کرده، احمد مکی، وزیر دادگستری این کشور، بین دولت و شورای عالی قضایی میانجی‌گری کرده است.

 

تظاهرات گسترده‌ی نیروهای اسلامی

در روزهای اخیر هواداران و مخالفان محمد مرسی دعوت به تظاهرات عمومی کرده بودند. هزاران هوادار جناح‌های اسلامگرای مصر شامگاه یکشنبه به این دعوت پاسخ دادند. طرفداران اخوان‌المسلمین و سلفی‌ها در خیابان‌های تعدادی از شهرهای مصر به پشتیبانی از رئیس‌جمهوری پرداختند که خود برآمده از اخوان‌المسلمین است. تظاهرکنندگان اعلام کردند که زمان حمایت از رئیس‌جمهوری مصر در مبارزه با بازماندگان رژیم سابق فرا رسیده است.

روز یکشنبه همچنین روزنامه‌نگاران مصری خواستار اعتصاب سراسری همکاران خود شدند. آنان به "عدم تضمین آزادی مطبوعات" در پیش‌نویس قانون اساسی جدید اعتراض دارند.

بازار بورس قاهره روز یکشنبه شاهد شدیدترین سقوط ارزش سهام از زمان سرنگونی حسنی مارک بود

تصمیم جنجالی رئیس جمهوری مصر در روزهای اخیر موجب درگیری خشونت‌آمیز موافقان و مخالفان شد؛ درگیری‌هایی که تنها در روز جمعه در میدان تحریر قاهره ۱۴۰ زخمی بر جای گذاشتند.

شاخص بازار سرمایه در قاهره در واکنش به ناآرامی‌های یادشده روز یکشنبه به شدت سقوط کرد. این بزرگ‌ترین سقوط ارزش سهام در مصر از زمان سرنگونی دیکتاتوری حسنی مبارک در فوریه ۲۰۱۱ به شمار می‌رود.

دولت مصر پس از اعلام تصمیم یادشده با انتقاد گسترده قضاتی روبرو شد که مدعی بودند منشور جدید اختیارات دستگاه قضایی را به شدت محدود می‌کند. اپوزیسیون و نیروهای لیبرال نیز این تصمیم را به تلاش محمد مرسی برای تشکیل "دیکتاتوری" جدید در مصر تعبیر کردند.

محمد البرادعی ۷۰ ساله، مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ادعا کرده بود که محمد مرسی به "فرعون جدید" تبدیل شده است. او به مجله‌ی "اشپیگل" آلمان گفته بود: اگر نیروهای میانه‌رو فضای سخن گفتن نداشته باشند، مصر به ورطه جنگ داخلی خواهد غلتید.

 

رئیس جمهور مصر پیشنهاد شورای عالی قضایی را پذیرفت

بی بی سی   دوشنبه 6 آذر 1391(26 نوامبر 2012)

محمد مرسی، رئیس جمهور مصر پیشنهاد شورای عالی قضایی این کشور را مبنی بر اینکه تصمیمهای اخیر او در ارتباط با قانون اساسی موقت تنها در موارد مرتبط به حاکمیت به کار بسته شود، پذیرفته است.

آقای مرسی در تلاش برای پایان دادن به بحران به وجود آمده امروز دوشنبه ششم آذر (۲۶ نوامبر) نشستی را با اعضای شورای عالی قضایی مصر برگزار کرد.

این شورا، قانون اساسی موقت را بکلی رد نکرده اما گفته بود تصمیم های اخیر رئیس جمهوری باید تنها در موارد مربوط به حاکمیت به کار بسته شوند.

پیش بینی می شد که رئیس جمهوری و اعضای این شورا به راه حلی دست یابند.

حسیب عمار خبرنگار بی بی سی فارسی در قاره می گوید بعید به نظرمی رسد که این راه حل مخالفان سیاسی آقای مرسی را راضی کند.

به گفته خبرنگار بی بی سی فارسی، مخالفان یک روز پیش از این هم اصرار داشتند، تا زمانی که رئیس جمهور مصر قانون اساسی موقت را لغو نکرده به اعتراض و فشار خود ادامه دهند.

چهار روز پس از صدور قانون اساسی موقت رئیس جمهور مصر، تنش بین موافقان ومخالفان این سند در شهرهای مختلف مصر همچنان ادامه داشت.

از جمله درمیدان تحریر قاهره، که زاده گاه انقلاب ۲۵ ژانویه مصر به حساب می آید معترضان همچنان به تحصن خود ادامه می دهند وتعداد آنها رو به افزایش بود.

به موجب قانون اساسی موقت، اختیارات رئیس جمهوری مصر گسترده‌تر شده و تصمیم های که او اتخاذ می کند از احکام دادگاه مصون خواهد بود.

مخالفان می گویند، این صلاحیت ها محمد مرسی را به یک "فرعون دیگر" تبدیل می کند اما موافقان تصمیم آقای مرسی وضعیت مصر را دچار آشفتگی توصیف می کنند که نیازمند اتخاذ چنین تصمیم هایی است.

 

تظاهرات اخوان المسلمین در حمایت از مرسی لغو شد

بی بی سی   دوشنبه 6 آذر 1391(26 نوامبر 2012)

اخوان المسلمین اعلام کرده که تظاهرات روز سه‌شنبه این گروه برای پرهیز از برخورد و اغتشاش لغو شده است.

این گروه اسلام‌گرای مصری، قصد داشت در ادامه اعتراض‌ها و حمایت‌هایی که از فرمان محمد مرسی برای افزایش قدرت ریاست جمهوری در مصر انجام شد، تظاهراتی را برقرار کند.

مخالفان آقای مرسی و اخوان المسلمین اما گفته اند که در روز سه شنبه به اعتراض های خود ادامه می دهند.

آنها معتقدند که فرمان آقای مرسی درباره قانون اساسی موقت مصر او را به "فرعونی" جدید بدل می کند.

به موجب قانون اساسی موقت، اختیارات رئیس جمهوری مصر گسترده‌تر شده و تصمیم های که او اتخاذ می کند از احکام دادگاه مصون خواهد بود.

حسیب عمار، خبرنگار بی بی سی فارسی در قاهره می گوید که مخالفان اعلام کرده اند تا زمانی که قانون اساسی مصر لغو نشود به اعتراض های خود ادامه می دهند.

آقای مرسی روز دوشنبه پنج ساعت با شورای عالی قضات مصر دیدار داشت.

بعد از این دیدار، یکی از سخنگویان ریاست جمهوری، اعلام کرد که آقای مرسی به استقلال قضات احترام می گذارد.

او گفت که آقای مرسی به اعضای شورای عالی قضات اعلام کرده که فرمان خود را پس نمی گیرد اما به آنها اعتماد داده حدود اختیاراتی که او برای خود تصویر کرده، موقتی است.

رئیس جمهوری مصر همچنین به آنها گفته که تصمیم های اخیرش در ارتباط با قانون اساسی موقت، تنها در موارد مرتبط به حاکمیت به کار بسته می شود.

هنوز قضات، چیزی از دیدار خود با آقای مرسی به رسانه ها نگفته اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره می گوید که بعید به نظرمی رسد که این راه حل مخالفان سیاسی آقای مرسی را راضی کند.

گروهی از سران مخالفان آقای مرسی، از جمله محمد البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل، گفته اند که تا زمان لغو قانون اساسی موقت وارد هیچ گفتگویی نخواهند شد.

در روز یکشنبه اعتراض های مخالفان و درگیری آنها با حامیان آقای مرسی در شهر دمنهور به خشونت کشیده شد و یک نوجوان در جریان درگیری‌ها کشته شد و حدود ۶۰ نفر مجروح شدند.

روز دوشنبه این نوجوان به خاک سپرده شد و در قاهره هزاران نفر برای تشییع جنازه جوانی که در درگیری با پلیس کشته شده بود به میدان تحریر رفتند.

اخوان المسلمین می خواست در پاسخ به اعتراض هایی که به رئیس جمهوری شده، تظاهراتی میلیونی دربرابر دانشگاه قاهره برگزار کند، که بعدا این تظاهرات را برای "پرهیز از خشونت و بیشتر شدن تنش‌ها" لغو کردند.

بازار بورس مصر که در روز یکشنبه سقوطی ۱۰ درصدی داشت، در روز دوشنبه اندکی بهبود پیدا کرد.

 

تظاهرات علیه رئیس جمهوری مصر وارد پنجمین روز خود شد

بی بی سی    سه شنبه 7 آذر 1391(27 نوامبر 2012)

اعتراض علیه حکم قانون اساسی رئیس جمهوری مصر همچنان ادامه دارد و بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در قاهره درگیری روی داده است.

در پنجمین روز از تظاهرات علیه تصمیم اخیر محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، مبنی بر افزایش اختیارات ریاست جمهوری، معترضان از صبح روز سه شنبه، ٧ آذر (٢٧ نوامبر)، به منظور برگزاری تظاهرات وارد میدان تحریر قاهره شده‌اند.

قرار است تظاهرات اصلی در میدان تحریر اواخر روز سه شنبه برگزار شود و شماری از معترضان با بر پا کردن چادرهایی در میدان تحریر، شب را در این محل گذرانده اند.

این تظاهرات به دعوت تشکل ها و شخصیت‌های سکولار، لیبرال و چپگرای مصر برگزار می‌شود که خواستار اعتراض سرتاسری در روز سه شنبه شده‌اند.

سازمان دهندگان تظاهرات انتظار می رود در طول روز، به تدریج بر شمار معترضان افزوده شود.

پیشتر، گروه اسلامگرای اخوان المسلمین حامی آقای مرسی اعلام کرد که به منظور پرهیز از درگیری با مخالفان، تظاهراتی را که برای روز سه شنبه در قاهره برنامه ریزی کرده بود برگزار نخواهد کرد؛ با اینهمه، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی می گوید که طرفداران این گروه در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر، تظاهراتی در حمایت از رئیس جمهوری بر پا کرده‌اند.

سازمان دهندگان تظاهرات مخالفان در روز سه شنبه از معترضان خواسته‌اند خویشتنداری به خرج دهند و به خصوص از درگیری با ماموران محافظ وزارت کشور که در نزدیکی محل تظاهرات واقع شده خودداری ورزند اما گزارش های رسیده از میدان تحریم حاکی از درگیری پراکنده بین معترضان و نیروهای امنیتی است.

همچنین، ماموران پلیس به منظور مقابله با سنگ پرانی نوجوانان هم از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

با وجود دستور اکید وزارت آموزش و پرورش مصر در مورد فعالیت عادی مراکز آموزشی، بسیاری از مدارس در روز سه شنبه تعطیل است.

درمرکز میدان تحریر، یک درمانگاه سیار برپا شده است و تعدادی آمبولانس نیز به منظور انتقال زخمی های درگیری احتمالی در این محل دیده می شوند.

مخالفان حکم اخیر محمد مرسی در سایر شهرهای مصر از جمله اسکندریه هم تظاهراتی را برنامه ریزی کرده اند. به گفته آنان، این حکم گامی در راستای تمرکز قدرت و ظهور مجدد دیکتاتوری در مصر است.

 

تصمیم "اختلاف برانگیز"

روز پنجشنبه، رئیس جمهوری مصر با صدور حکمی، ضمن برکناری دادستان کل، محاکم قضایی را از رسیدگی به شکایت علیه مجلس تدوین قانون اساسی منع کرد و اعلام داشت که تا زمان برگزاری انتخابات و تشکیل پارلمان جدید، قوه قضاییه حق رسیدگی به فرمان های رئیس جمهوری را ندارد.

به این ترتیب، تا تشکیل پارلمان جدید، بخش عمده ای از اختیارات قانونگذاری در دست رئیس جمهوری متمرکز می شود و قوه قضاییه نیز حق نظارت بر اقدامات او را ندارد.

محمد مرسی پیشتر هم در صدد برکناری دادستان کل برآمده بود اما مقاومت قوه قضاییه باعث شد تا تصمیم خود را تغییر دهد. آقای مرسی دلیل تصمیم به برکناری دادستان کل را کوتاهی دادستانی در پیگرد جدی برخی از متهمان به خشونت علیه معترضان در زمان تظاهرات اعتراضی علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق، اعلام کرده بود.

بسیاری از گروه های سیاسی از عملکرد قوه قضاییه به خصوص تبرئه و یا صدور احکام سبک علیه مقامات و ماموران حکومت سابق ناخرسند بوده اند، اما اقدام آقای مرسی واکنش های کاملا متفاوتی را در پی آورده است.

محمد مرسی به عنوان نماینده حزب "آزادی و عدالت" وابسته به تشکل اخوان المسلمین در انتخابات شرکت کرد و این تشکل اسلامگرا حکم قانون اساسی او را به عنوان اقدامی انقلابی مورد تایید قرار داده است. در ماه های گذشته، دادگاه های مصر شکایت های مربوط به تخلف در انتخابات پارلمانی را تایید کرده و براساس آن، حکم انحلال پارلمان را صادر کرده اند.

فرمان قانون اساسی رئیس جمهوری همچنین مانع از رسیدگی دادگاهها به درخواست انحلال مجلس تدوین قانون اساسی می شود که اعضای آن را نمایندگان پارلمان منحله تعیین کرده اند و گروه های سکولار، در اعتراض به تسلط اسلامگرایان بر این مجلس، از عضویت آن کناره گیری کرده اند.

در جریان تظاهرات اعتراضی علیه حکم قانون اساسی رئیس جمهوری، مراکز و دفاتر اخوان المسلمین در برخی شهرها هدف حمله معترضان قرار گرفت و تا کنون یکی از هوداران این گروه نیز کشته شده است.

روز دوشنبه، آقای مرسی با اعضای شورای عالی قضایی مصر دیدار کرد اما در پایان این ملاقات، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر گفت که در حکم قانونی رئیس جمهوری "تغییری حاصل نشده است."

درمقابل، به نظر می رسد که قضات مصری خواستار مصالحه در این زمینه بوده اند. شورای عالی قضایی با صدور بیانیه ای پیشنهاد کرده است که منع رسیدگی قضایی به فرمان‌های رئیس جمهوری همچنان باقی بماند اما این مصونیت صرفا شامل "فرمان های حاکمیتی" باشد. به گفته برخی کارشناسان، "فرمان های حاکمیتی" احتمالا به اقدامات رئیس جمهوری در مقام "رئیس کشور" مانند اعلان جنگ و صلح منحصر است.

در عین حال، معلوم نیست که حتی اگر آقای مرسی تفسیر قوه قضاییه از حکم قانونی خود را قبول کند، کسانی که خواستار لغو این حکم هستند آن را کافی بدانند.

 

با موافقت شوراي عالي قضايي مصر فرمان مرسي بدون تغيير باقي ماند

راديو فردا   سه شنبه 7 آذر 1391(27 نوامبر 2012)

ياسر علي سخنگوي دفتر رياست‌جمهوري مصر دوشنبه ۶ آذر اعلام کرد که در ديدار محمد مرسي رئيس‌جمهور و اعضاي شوراي عالي قضايي اين کشور توافق شد که فرمان جنجال برانگيز رياست جمهوري، به قوت خود و بدون تغيير باقي بماند. به گزارش خبرگزاري رويترز، ياسر علي در عين حال يادآور شد که مرسي و اعضاي شوراي عالي توافق کردند مصونيت فرمانها و قوانين صادره از سوي رئيس‌جمهور از احکام قضايي، منحصر به فرمان‌هاي مرتبط با مسائل ملي باشد؛ اما فرمان‌هاي اداري تحت نظر دستگاه قضايي خواهند بود و مي‌توان آنها را نقض کرد.

شبکه خبري الجزيره در گزارشي خاطرنشان کرده که برپايه توافق صورت گرفته، فرمان‌هاي مرتبط با مسائل ملي هم‌چون نهادهاي انتخابي، انتخابات، همه پرسي و سياست خارجي از احکام قضايي مصون هستند.

بدين ترتيب داستان پيشين مصر که قضات به برکناري او توسط مرسي اعتراض داشتند، به سمت خود باز نمي‌گردد. هم‌چنين راه براي احتمال اعاده محاکمه سران نظام پيشين مصر باز مي‌ماند... با اين وجود هنوز مشخص نيست توافق شوراي عالي قضايي با مرسي تا چه اندازه مورد پذيرش مخالفان سياسي رئيس‌جمهور مصر قرار گيرد.

حمدين صباحي نامزد چپگراي انتخابات گذشته رياست‌جمهوري مصر در کنفرانسي خبري گفت: بر ادامه حضور اعتراض آميز خياباني به توافق رسيديم. تا زمان لغو فرمان در ميدانها خواهيم بود.

او در اين کنفرانس خبري که در آن شماري از شخصيتهاي سياسي و فعالان ليبرال و چپگرا حضور داشتند ادامه داد: مصر ديکتاتور جديدي نمي‌پذيرد زيرا قبلاً نظام ديکتاتور را سرنگون کرده است.

 

مقاومت در برابر مرسی در سراسر مصر گسترش می‌یابد

دویچه وله  چهارشنبه 8 آذر 1391(28 نوامبر 2012)

در شهرهای گوناگون مصر مخالفت با فرمان اخیر رئیس‌جمهور این کشور بالا گرفته است. انبوه تظاهرکنندگان در میدان تحریر قاهره گفته‌اند، آن قدر در میدان می‌مانند تا محمد مرسی فرمان بحث‌برانگیز خود را پس بگیرد.

در پاره‌ای از شهرهای مصر میان طرفداران محمد مرسی و مخالفان او درگیری پیش آمده است. در شهرهای محله کبری و منصوره در دلتای نیل و همچنین در شهر منیا در جنوب قاهره برخوردهایی روی داده که به زخمی شدن عده زیادی منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز عده‌ای از معترضان با پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف به مقر "حزب آزادی و عدالت" نزدیک به جمعیت "اخوان المسلمین"، حمله کرده‌اند.

خبرگزاری‌ها از قول وزارت بهداری گفته‌اند که بیش از صد نفر زخمی برای درمان به بیمارستان‌های قاهره مراجعه کرده‌اند. درمانگاه سیاری که در وسط میدان تحریر برپا شده، بیش از ۱۴۵ نفر را درمان کرده است.

اجتماع در میدان تحریر که بیشتر به دعوت نیروهای لیبرال و چپ برگزار شده بر حفظ آرامش و دوری از خشونت تأکید دارد. به تظاهرکنندگان توصیه شده است که از درگیری با نیروهای انتظامی و امنیتی خودداری کنند.

از اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر، نیز درگیری‌های شدیدی گزارش شده است. در جریان تظاهرات اعتراضی علیه فرمان مربوط به قانون اساسی، مراکز و دفاتر "اخوان المسلمین" در برخی شهرها هدف حمله معترضان قرار گرفته و تا کنون یکی از هواداران این گروه نیز کشته شده است.

 

"دفاع از انقلاب"

ناآرامی‌های قاهره شامگاه سه‌شنبه (۲۷ نوامبر) زمانی شدت گرفت که هزاران نفر با اجتماع در میدان تحریر در مرکز شهر اعلام کردند تا زمانی که محمد مرسی، رئیس جمهور، فرمان خود را پس نگیرد، میدان را ترک نخواهند کرد. آنها رئیس جمهور و جریان سیاسی حامی او یعنی "اخوان المسلمین" را به خیانت به "انقلاب ۲۵ ژانویه" سال گذشته متهم می‌کنند.

آنها بر پرچم‌هایی بزرگ نوشته‌اند: فرمان رهبر لغو باید گردد! و یا حکم را پس بگیر یا برو! و ملت برای دفاع از انقلاب آماده است!

جوانان خشمگینی که در میدان تحریر گرد آمده‌اند، می‌گویند تا زمانی که رئیس جمهور فرمان مربوط به قانون اساسی را پس نگرفته است، کسی حق ندارد با او گفت‌وگو کند. آنها همان شعارهایی را تکرار می‌کنند که زمانی در این میدان علیه حسنی مبارک، رئیس جمهور سرنگون شده، شنیده می‌شد.

شورای عالی قضایی مصر در اعلامیه‌ای که شامگاه سه‌شنبه (۲۷ نوامبر) منتشر شد فرمان تازه رئیس جمهور را نامعتبر دانست و از محمد مرسی خواست که آن را پس بگیرد. این مرجع عالی قضائی گفته است که فرمان تازه بدون صلاحیت و آشنایی با رویه‌های قضائی صادر شده است.

 

"به سوی استبداد فردی"

روز پنجشنبه (۲۲ نوامبر)، رئیس جمهور مصر با صدور حکمی، ضمن برکناری دادستان کل، محاکم قضایی را از رسیدگی به شکایت علیه مجلس تدوین قانون اساسی منع کرد و اعلام داشت که تا زمان برگزاری انتخابات و تشکیل پارلمان جدید، قوه قضاییه حق رسیدگی به فرمان‌های رئیس جمهوری را ندارد.

رئیس جمهور قصد دارد تا تشکیل پارلمان تازه، اختیارات قانون‌گذاری را به دست گیرد و قوه قضاییه نیز حق نظارت بر اقدامات او را ندارد. کارشناسان می‌گویند که مرسی تا همین جا به قدرت اجرائی و قانون‌گذاری بالایی دست یافته است و اکنون قصد دارد با لگدمال کردن استقلال قوه قضائیه، نهاد دادگستری را نیز به زیر سلطه خود در آورد.

پیش از این محمد مرسی کوشیده بود دادستان کل کشور را برکنار کند اما با مقاومت قوه قضاییه روبرو شد. وی دادستان کل را متهم می‌کرد که در پیگرد برخی از متهمان به خشونت علیه معترضان در زمان تظاهرات اعتراضی علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق، کوتاهی کرده است.

یک مقام پیشین آمریکایی به خبرگزاری سی‌ان‌ان گفته است: اقدام اخیر مرسی نگرانی مردم این منطقه از جهان را تائید می‌کند که همواره به التزام اخوان المسلمین به دموکراسی بی‌اعتماد بوده‌اند.

دور تازه ناآرامی‌های مصر به بی‌ثباتی این کشور، که در دو سال اخیر در آشوب و اعتراض فرو رفته بود، دامن می‌زند. رضوان، وزیر دارایی پیشین مصر که هم در دوران مبارک و هم پس از او بر سر کار بود، به سی‌ان‌ان می‌گوید: اکثریت مردم مصر رنج می‌برند و چشم به راه ثبات و امنیت هستند. متاسفانه این فرمان اخیر امید به ثبات را از بین برد.

 

 

 

دو دادگاه مصر در اعتراض به مرسی تعطیل شد

دویچه وله  چهارشنبه 8 آذر 1391(28 نوامبر 2012)

اعتراض ‌مردم مصر علیه سیاست‌ محمد مرسی رئیس‌جمهور این کشور گسترش می‌یابد. قضات دادگاه فرجام و تجدیدنظر از روز پنج‌شنبه وارد اعتصاب می‌شوند. تظاهرات در بسیاری از شهرها همچنان ادامه دارد.

در حالی که تظاهرات اعتراضی مردم مصر علیه بخشنامه محمد مرسی نخستین رئیس‌جمهور منتخت مصر همچنان ادامه دارد، همواره تعداد بیشتری از قضات دادگستری و دادگاه قانون اساسی در کنار هزاران وکیل دادگستری به معترضان می‌پیوندند. در تازه‌ترین موضع‌گیری‌ها قضات دادگاه قانون اساسی مرسی و اخوان‌المسلمین را متهم کردند که گروهی را برای قتل آن‌ها تحریک کرده‌اند.

قضات دادگستری همچنین مرسی را متهم می‌کنند که برای گسترش قدرت خود از قوه قضائیه مصر سلب اختیار کرده است. به‌گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، مرسی با نمایندگان قضات عالی به گفت‌وگو نشسته، اما این گفت‌وگو‌ها بی‌نتیجه مانده است.

اعلام تعطیل دو دادگاه فرجام و تجدیدنظر که نقشی مهم در سیستم قضائی مصر دارند، بزرگترین ضربه‌ای است که روز چهارشنبه (۲۸ نوامبر، ۸ آذر) به اعتبار محمد مرسی وارد آمده است. قضات این دو دادگاه اعلام کرده‌اند که از بامداد پنجشنبه (۲۹ نوامبر) در اعتراض به دستور مرسی دست از کار می‌کشند. سخنگویان دو دادگاه درباره زمان پایان اعتصاب چیزی نگفته‌اند.

 

اشتباه سیاسی بزرگ مرسی

محمد مرسی رهبر حزب آزادی و عدالت یک ‌هفته پیش در فرمان تازه خود اعلام کرد که دادگاه قانون اساسی حق مخالفت قانونی با دستورات وی را ندارد. وی همچنین حق انحلال شورای صدنفره تدوین پیش‌نویس قانون اساسی را از دادگاه قانون اساسی سلب کرد. در پی این اقدامات، تعداد زیادی از قضات دست از کار کشیدند. اخوان‌المسلمین که در انتخابات ریاست‌جمهوری از مرسی پشتیبانی کرده است، در واکنش به این اعتراض قضات مصر را "بازماندگان فاسد رژیم حسنی مبارک" نامید.

میدان تحریر قاهره، سه‌شنبه شب (۲۷ نوامبر) باز به عظمت شب‌هائی که منتهی به سقوط حسنی مبارک شد.

اخوان‌المسلمین پیش‌تر قضات دادگاه قانون اساسی را متهم کرده بود که در اندیشه برکنار کردن مرسی هستند. ماهر سامی سخنگوی این دادگاه روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن رد این اتهام اعلام کرد که دادگاه تسلیم تهدید و فشار نخواهد شد.

 

گردهمائی بزرگ در میدان تحریر

در این میان تعداد معترضانی که در میدان تحریر گرد آمده‌اند، سه‌شنبه شب از ۲۰۰ هزار نفر فراتر رفت و به‌لحاظ بزرگی با اعتراضاتی که به سقوط رژیم مبارک منتهی شد برابری کرد. برپایه گزارش خبرگزاری‌های آلمان و رویترز، هزاران وکیل دادگستری نیز در همبستگی با معترضان در میدان تحریر گردآمده‌اند. قاهره، اسکندریه و چند شهر دیگر مصر در روزهای اخیر شاهد درگیری‌هائی میان معترضان و نیروهای پلیس بود. در این درگیری‌ها تاکنون صدها نفر زخمی شده‌اند.

لیلی صلاح یک زن خانه‌دار که در تابستان امسال به محمد مرسی رای ‌داده، به خبرنگاران خارجی گفته است:قدرت، چهره واقعی اخوان‌المسلمین را نشان داد. وی اضافه کرده است:بعد از سرنگونی مبارک، مصر‌ی‌ها اجازه نمی‌دهند بار دیگر یک دیکتاتور بر آن‌ها حکومت کند. زنی که به‌خاطر کتک خوردن از شوهرش طلاق می‌گیرد، بعد از ازدواج مجدد، هرگز حتی یک‌روز تن به بدرفتاری شوهر نخواهد داد.

روز سه‌شنبه طرفداران محمد مرسی تظاهراتی را که اعلام کرده بودند در دفاع از وی برگزار می‌کنند لغو کردند. آن‌ها اعلام کردند که به‌خاطر جلوگیری از درگیری‌های بیشتر دست به این اقدام زده‌اند.

 

اعتراض جامعۀ مدنی مصر به افزایش اختیارات رئیس جمهوری آن

یورو نیوز  چهارشنبه 8 آذر 1391(28 نوامبر 2012)

هزاران تن در میدان تحریر قاهره خواهان لغو فرمان محمد 27/11/2012 18:06 CET

مخالفت با حکم جدید محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر در میان چهره های سرشناس آن کشور بیشتر شده است.

این حکم که اجازۀ لغو فرمان های رئیس جمهوری را از مسئولان قضائی سلب می کند، اختیارات بیشتری به او می دهد و تا زمان تشکیل پارلمان بعدی مصر معتبر است.

سه شنبه در میدان تحریر قاهره، پایتخت، مخالفان شناختۀ شدۀ دولت، هنرمندان، وکیلان و روزنامه نگارانی نیز در میان معترضان به افزایش اختیارات ریاست جمهوری حضور داشتند.

بعضی از هنرمندان مصری در گفت و گو با خبرنگار یورونیوز مخالفت خود را با افزایش اختیارات ریاست جمهوری ابراز کردند.

برخی معترضان مصری می گویند گروه اخوان المسلمین که محمد مرسی از شاخۀ سیاسی آن است، در پی کسب قدرت بیشتر است، نه حل مشکلات اقتصادی مصر.

اعتراض های شهروندان مصری پس از حکم پنج شنبۀ گذشتۀ رئیس جمهوری آن کشور آغاز شد. در حال حاضر عده ای از معترضان چادرهایی در میدان تحریر بر پا کرده اند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز، در گزارش خود از این میدان قاهره گفت: چادرهای برپاشدۀ ده ها معترض در میدان تحریر نشان دهندۀ حضور طبقه های اجتماعی و نیروهای سیاسی مختلف در اعتراض های اخیر است. بازیگران، روزنامه نگاران و بسیاری دیگر با حضور خود خواستار آن هستند که محمد مرسی، سیاست حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق را تکرار نکند.

 

لحظات دشوار اخوان المسلمین

یورو نیوز  چهارشنبه 8 آذر 1391(28 نوامبر 2012)

با گذشت کمتر از دو سال از انقلاب مصر، به نظر می‌رسد این انقلاب با بن بست روبرو شده است. یک هفته پس از اعلام آخرین فرمان رییس جمهوری مصر، مصری‌ها هنوز آرام و قرار ندارند. همزمان با اعتراضات مردمی، برخی دفاتر مرکزی حزب اخوان المسلمین در چندین شهر به آتش کشیده شدند. قضات مصری نیز به جنبش اعتراضی پیوستند.

از یکسال گذشته، مخالفان لیبرال و تمام آنهایی که مبارک را از تختش به زیر کشیدند آماده‌اند تا با تمام وجود در برابر این حکم بایستند. اما انقلاب مصر چگونه به اینجا رسید؟ آیا محاسبات اشتباه اخوان المسلمین کار را به اینجا کشاند، یا از‌‌ همان ابتدا آنها چنین هدفی را دنبال می‌کردند؟

سعد الدین ابراهیم، فعال در زمینه حقوق بشر و تحلیلگر سیاسی می‌گوید: اخوان المسلمین سعی دارد فرهنگ مصر را کنترل کند و آن را آنطور که در نظر دارد شکل دهد. آن‌ها می‌خواهند کشور را اسلامی کنند. منظورم این است که حکومت کنونی اینگونه است و چیزی را پنهان نمی‌کند. آن‌ها چیز مخفی ندارند. این برنامه تعیین شده است.

تحلیلگران سیاسی خاطرنشان می‌کنند که اخوان المسسلمین منتظر فرصت بود تا در روز چهارم اعتراضات میدان تحریر در فوریه سال ۲۰۱۱ به جنبش اعتراضی بپیوندد. هواداران اخوان المسلمین در ابتدای امر به دامنه اعتراضاتی که به سقوط حسنی مبارک انجامید پی نبرده بودند.

اما بلافاصله پس از انقلاب، مشخص شد که سقوط مبارک بیش از همه به نفع آن‌ها بود. نیروهای لیبرال نتوانستند طی انتخابات قانونگذاری اواخر سال ۲۰۱۱ مقاومت جدی از خود نشان دهند. اخوان المسلمین در دور نخست، ۴۰ درصد آراء را کسب کرد و در دور دوم نیز با کسب ۴۷ درصد آراء یا به تعبیری ۲۳۵ کرسی از مجموع ۴۹۸ کرسی پارلمان جدید، در جایگاه نخست نشست.

در آوریل سال جاری بود که محمد مرسی پا به میدان گذاشت، پس از آنکه نامزدی خیرات شاطر از سوی کمیسیون انتخابات رد شد. در ژوئن سال ۲۰۱۲، مرسی با گذشتن از سد احمد شفیق، نامزد ارتش و بازوی آهنین دیوان عالی قانون اساسی و همینطور شورای عالی نیروهای نظامی، پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد.

او در جبهه دیگر نیز پیروز میدان بود. با عقب راندن ژنرال طنطاوی در اوت سال جاری، قوه مقننه را نیز در اختیار گرفت. در بیست و دوم نوامبر آقای مرسی با صدور اطلاعیه‌ای، عدم تبعیت از دستورات و تصمیم‌های خود را ممنوع کرد.

عصام عریان، معاون حزب آزادی و عدالت گفت: این فرمان تن‌ها اقدامی موقت بوده و وقتی قانون اساسی جدید تدوین شود تمامی فرامین لغو خواهند شد و برگ جدیدی به تاریخ مصر در مسیر دستیابی به دولتی مدرن و مدنی اضافه خواهد شد.

با تمام این خوشبینی‌ها، رییس جمهور مرسی و اخوان المسلمین که حامی اوست چطور می‌توانند از این وضعیت رهایی یابند؟ ایالات متحده آمریکا پیش از این خواستار چاره جویی برای این بن بست شده بود. صندوق بین المللی پول نیز تغییرات اساسی را پیش شرط کمک مالی ۸/۴ میلیارد دلاری خود اعلام کرده است.

 

رأی‌گیری برای تصویب طرح قانون اساسی مصر آغاز شد

واسع محسن رادیو فرانسه   پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

کمیسیون تدوین قانون‌ اساسی جدید مصر، رأی‌گیری برای تصویب طرح قانون اساسی آینده این کشور را آغاز کرد. گفته میشود در این طرح، اصل توسل به اساسات شریعت که در قانون اساسی دوران حسنی مبارک نیز وجود داشت همچنان حفظ شده است.

خبر رأی‌گیری برای تصویب طرح قانون اساسی جدید مصر که بدلیل اختلاف میان اسلامگرایان حاکم بر پارلمان و گروه‌های دیگر با بن بست روبرو شده بود، دیروز چهارشنبه ٢٨ نوامبر اعلام شد.

بند دوم این طرح پیش‌بینی می‌کند که اصول شریعت، اصلی ترین مبدأ قانون‌گذاری در مصر را تشکیل دهد. ناظران می‌گویند بر اساس چنین تذکری، شریعت بعنوان یگانه منبع قانون گذاری برسمیت شناخته نشده و این موضوع چندان به مذاق سلفی‌های افراط گرا برابر نیست.

با این حال انتظار می‌رود، تصویب مفاد دیگری از طرح قانون اساسی جدید با حمایت اخوان‌المسلمین که با مخالفت گروه‌های لیبرال روبرو شده، حوزه تطبیق شریعت در مصر را گسترش دهد.

این موضوع باعث شد که اعضای لیبرال، لائیک و مسیحی کمیسیون قانون‌گذاری از نفوذ اخوان‌المسلمین بر این کمیسیون انتقاد و آن را تحریم کنند.

تا کنون معلوم نیست رأی‌گیری جداگانه درباره ۲٣۴ ماده قانون اساسی جدید تا کی ادامه خواهد یافت اما بمحض پایان رأی‌گیری، این طرح به محمد مرسی- رئیس جمهور، فرستاده خواهد شد تا ظرف دو هفته، در مورد آن یک رفراندوم برگزار کند.

رأی‌گیری در باره طرح قانون اساسی مصر در حالی برگزار می‌گردد که فرمان هفته گذشته محمد مرسی که افزایش اختیارات او را پیش‌بینی می‌کند، با مخالفت شدیدی روبرو شده است.

بگزارش روزنامه الاهرام، قرار است محمد مرسی برای توضیح سیاست‌های خود، در تلویزیون این کشور سخنرانی کند.

گفته میشود شماری از مخالفان خواستار تظاهرات جدیدی علیه محمد مرسی برای فردا جمعه، در میدان تحریر شده‌اند.

 

رأی گیری زودهنگام در بارۀ پیش نویس قانون اساسی مصر

یورو نیوز پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

با ادامۀ اعتراض ها علیه محمد مرسی برای لغو فرمان اخیرش که از دید منتقدان وی باعث افزایش اختیارات او شده، رئیس جمهوری مصر روز پنج شنبه خطاب به مردم آن کشور سخنرانی می کند.

اعتراض ها و تظاهرات در مصر پس از صدور حکم پنج شنبۀ گذشتۀ محمد مرسی آغاز شد که طبق آن دادگاه قانون اساسی نمی تواند در بارۀ قانونی بودن فرمان های ریاست جمهوری قضاوت و آن ها را لغو کند.

مجلس تدوین قانون اساسی جدید مصر روز پنج شنبه پیش نویس آن را زودتر از موعد به رأی می گذارد و پس از تصویب و ارائه آن به رئیس جمهوری، مسئولان آن را به همه پرسی می گذارند.

با اعتبار یافتن شدن قانون اساسی جدید فرمان اعتراض برانگیز محمد مرسی نیز دیگر لازم الاجرا نیست و این موضوع ممکن است به تظاهرات اعتراضی پایان بدهد.

بعضی از منتقدان دولت مصر می گویند گروه اخوان المسلمین که محمد مرسی متعلق به شاخۀ سیاسی آن است، قصد افزایش نقش اسلام را در آن کشور با اعمال قوانین مورد نظر خود دارد.

 

پیش نویس قانون اساسی مصر به رای گذاشته می شود

یورو نیوز پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

اخوان المسلمین که در کنار دیگر گروههای اسلامگرا در مجلس تدوین قانون اساسی اکثریت دارند امیدوارند قانون اساسی جدید را جایگزین فرمان بحث برانگیز رییس جمهوری محبوب خود کنند و فورا زمینه برگزاری همه پرسی را طی روزهای آینده فراهم آورند.

اعتراضات گروههای مخالف نسبت به فرمان اخیر محمد مرسی رییس جمهوری این کشور، طی روزهای گذشته حداقل دو کشته و دهها مجروح برجای گذاشته و سطح اعتماد گروههای مخالف به دولت را تا حد زیادی کاهش داده است.

یکی از مخالفان می گوید : در کل، ما مرسی را به عنوان یک رئیس جمهور نمی شناسیم. به این دلیل که از همان آغاز ریاست او را تایید نکردیم، اما مردم مصر یک مشکل مهم با احساسات و عواطف مذهبی خود دارند و به همین دلیل ما تحت فشار بودیم و اینجا در میدان تحریر به خواسته های ما توجهی نشد. اما این بار مردم به چهره واقعی اخوان المسلمین و سیاستهای آنها پی برده اند. بنابراین، به نظر من این اشتباه دوباره تکرار نخواهد شد.

معترض دیگری می گوید: وارد مرحله دشواری شده ایم. از رویدادهایی که در مصر اتفاق می افتد، واقعا غمگینیم.

در همین حال انتظار می رود محمد مرسی طی ساعات آینده در سخنانی خطاب به ملت مصر خواستار حفظ اتحاد و انسجام ملی شود، مسئله ای که البته از نظر مخالفان کفایت نمی کند.

 

آغاز رای‌گیری پیش‌نویس قانون اساسی در مجلس موسسان مصر

بی بی سی پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

مجلس موسسان مصر نشست خود برای رای‌گیری درباره پیش‌نویس قانون اساسی را آغاز کرده است.

این مجلس، که اسلام‌گرایان در آن دست بالا را دارند، در یکی از گام‌های اولیه خود به این رای داده است که قوانین اسلامی مرجع اصلی قانون‌گذاری در مصر باشند.

نشست مجلس موسسان پس از آن برگزار می‌شود که دادگاه قانون اساسی اعلام کرده ممکن است در روز شنبه تصمیم به انحلال این مجلس بگیرد.

دستگاه قضایی مصر بر سر تلاش محمد مرسی، رییس جمهور، برای اختصاص قدرت‌ فائقه به خود با او اختلاف نظر پیدا کرده است.

از سوی دیگر رای دادگاهی بر تبرئه آمران سرکوب تظاهرکنندگان میدان التحریر در دوران حسنی مبارک، دیکتاتور برکنار شده مصر، انتقاد رییس‌جمهور و هواداران او را برانگیخته است.

فضای سیاسی مصر پس از صدور فرمان آقای مرسی، که اختیارات قضایی و قانون‌گذاری به او می‌دهد، تنش‌آمیز شده است.

احزاب لیبرال، چپ‌گرا و همچنین مسیحی نشست مجلس موسسان را تحریم کرده‌اند. آنان اسلام‌گرایان را متهم می‌کنند که در پی تحمیل ایده‌های خود هستند.

مخالفان محمد مرسی فرمان اخیر او را به کودتا تشبیه کرده بودند.

در پیش‌نویس کنونی قانون اساسی علاوه بر جایگاه قوانین اسلامی، دانشگاه الازهر مصر، مرکز اسلامی عمده این کشور، به عنوان مرجع مشاوره درباره "مسائل مرتبط با اسلام" تعیین شده است.

همچنین در این قانون آزادی مذهب به ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت محدود شده است.

 

گسترش دامنه آشوب به سراسر مصر

گروه بين‌الملل مردم سالاری - علي ودايع: پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

ميدان التحريره قاهره، پايتخت مصر که زماني به عنوان قلب انقلاب نيل شاهد تظاهرات گسترده عليه حسني مبارک، رييس جمهور پيشين مصر بود، حالا به صحنه تظاهرات عليه محمد مرسي، رييس جمهور اسلام گراي اين کشور تبديل شده است. دهها هزار نفر از مردم مصر روز چهارشنبه، با راهپيمايي به سمت ميدان تحرير قاهره عليه فرمان محمد مرسي، رييس جمهوري اين کشور، دست به اعتراض زدند که پليس براي متفرق کردن تظاهرکنندگان اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرد. در شهرهاي محله کبري و منصوره در دلتاي نيل و همچنين در شهر منيا در جنوب قاهره برخوردهايي روي داده که به زخمي شدن عده زيادي منجر شده است. به گزارش خبرگزاري رويترز عده‌اي از معترضان با پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف به مقر حزب آزادي و عدالت نزديک به جمعيت اخوان المسلمين، حمله کرده‌اند.

امروز پنج شنبه،درست يک هفته است که مصر شديدترين التهاب سياسي و اجتماعي را پس از دوران انقلاب 25ژانويه که منتهي به سقوط حسني مبارک شد را تجربه مکند و هر لحظه که مي‌گذرد دامنه درگيري‌ها بيشتر مي‌شود. مخالفان، تصميمات جديد از سوي محمد مرسي را کودتا عليه قانون اساسي خواندند و در روزهاي اخير در اعتراض به آن در ميدان تحرير قاهره و چندين شهر ديگر به خيابان‌ها آمدند و مورد حمله پليس قرار گرفتند.محمد مرسي هفته گذشته فرماني را تصويب کرد که بر اساس آن، هر تصميم يا قانوني که صادر مي‌کند نهايي بوده و قابل تجديد نظر از سوي ديگر نهادهاي اين کشور نخواهد بود. اين فرمان، رييس جمهوري مصر را بالاتر از نظارت قوه قضاييه اين کشور قرار مي‌دهد.اگرچه مخالفان محمد مرسي را فرعون جديد و دزد انقلاب مي‌نامند اما رئيس‌جمهور مصر گفته است اين تصميمات را در جهت اصلاحات بيشتر و پيشبرد انقلاب گرفته است و حاميان مرسي اقدامات رئيس جمهور را تکميل کننده انقلاب مي‌دانند.

 

از آغاز اعتراضات عليه فرمان مرسي تاکنون حداقل 3 نفر کشته و به گفته وزارت بهداشت مصر بيش از 800 نفر زخمي‌شده‌اند. در حالي که مصر براي راه‌اندازي اقتصاد خود به کمک نياز دارد، صندوق بين‌المللي پول هشدار داده است که تغيير بزرگ در سياست‌هاي اقتصادي مصر مي‌تواند طرح توافق با اين صندوق بر سر کمک 4,8 ميليارد دلاري را به خطر اندازد.سه شنبه درميدان تحرير قاهره بزرگ‌ترين تظاهرات عليه محمد مرسي برگزار شد . تلويزيون دولتي مصر تصاويري از اطراف سفارت آمريکا در نزديکي ميدان تحرير پخش کرد که در آن‌ها مخالفان نقاب‌دار قوطي‌هاي گاز را به‌سوي پليس پرتاب مي‌کنند.

خبرگزاري فرانسه مي‌گويد که در تجمع ميدان تحرير قاهره، هم افرادي که به محمد مرسي راي داده بودند و هم مخالفان سرسخت وي، در کنار هم قرار گرفته اند. محمد رشوان، مهندسي که مي‌گويد به رياست جمهوري آقاي مرسي راي داده است، به اين خبرگزاري گفته که من اينجا آمده ام تا به تصميم‌هاي استبدادي مرسي اعتراض کنم.

 

يک شهروند معترض ديگر در ميدان تحرير گفت: بيکاري درحال افزايش است و مردم خسته شده‌اند. مردمي که در اين ميدان گردآمده اند و بقاياي رژيم گذشته ناميده مي‌شوند، همه، دانشجويان، پزشکان و مردمي متمدنند. عملکرد حکومت غير قابل قبول است. پليس به روي ما شليک مي‌کند بدون اينکه کسي سنگي پرتاب کرده باشد. به خدا سوگند مي‌خورم که به ما شليک کردند بدون اينکه يکي از ما سنگي پرتاب کرده باشد.صدها نفر از ده‌ها هزار تظاهرکننده‌اي که سه شنبه در اعتراض به فرمان مرسي به ميدان التحرير آمده بودند سه شنبه شب را در ميدان ‌لتحرير صبح کردند و اعلام کردند تا زماني که مرسي فرمان خود را لغو نکند اين ميدان را ترک نخواهند کرد؛روز چهارشنبه نيز همين جمعيت با نيروهاي پليس درگير شدند. آنها رئيس‌جمهور و جريان سياسي حامي او يعني اخوان المسلمين را به خيانت به انقلاب 25 ژانويه سال گذشته متهم مي‌کنند.آنها بر پرچم‌هايي بزرگ نوشته‌اند: فرمان رهبر لغو بايد گردد! و يا حکم را پس بگير يا برو! و ملت براي دفاع از انقلاب آماده است!

جوانان خشمگيني که در ميدان تحرير گرد آمده‌اند، مي‌گويند تا زماني که رئيس جمهور فرمان مربوط به قانون اساسي را پس نگرفته است، کسي حق ندارد با او گفت‌وگو کند. آنها همان شعارهايي را تکرار مي‌کنند که زماني در اين ميدان عليه حسني مبارک، رئيس جمهور سرنگون شده، شنيده مي‌شد.

 

گزارش‌هاي متعددي از خبرگزاري‌هاي بين المللي وجود دارد مبني بر گسترش اعتراضات به ديگر شهرهاي مصر،براساس گزارش خبرگزاري فرانسه در 27استان مصر اعتراضات زنجيره اه اي رخ داده است؛براساس همين گزارش چند صد تن از معترضان در ميدان بزرگ شهر اسکندريه تجمع کردند. چندي بعد دو گروه بزرگ ديگر از تظاهرکنندگان به آن‌ها ملحق شدند. در تظاهرات شهر اسکندريه در يک پلاکارد نوشته شده بود: اخوان المسلمين انقلاب را دزديده است. يکي ديگر از تظاهرکنندگان گفت که رييس جمهور مردم را به نافرماني مدني وادار مي‌کند.درگيري‌ها بين پليس و جوانان اعتراض کننده در اين تظاهرات تا بعد از شام سه شنبه در نزديکي ميدان بزرگ شهر اسکندريه ادامه داشت. اين اعتراض‌ها که از سوي چپي‌ها، ليبرال‌ها و سوسياليست‌ها به آن فراخوانده شده بود، نقطه اوج مخالفت‌ها از زمان انتخاب مرسي به عنوان رييس جمهور مي‌باشد.باشگاه قضات مصر نيز بار ديگر با صدور بيانيه‌اي لغو دستورات اخير مرسي را به طور کامل خواستار شد و اعلام کرد که دستورات صادر شده از لحاظ قانوني مشروعيت ندارد.در همين حال شوراي عالي قضات مصر نشستي را با دادستان کل جديد مصر که در پي برکناري دادستان پيشين، انتخاب شد، برگزار کرد تا دستاوردهاي نشست شورا با رئيس‌جمهوري مصر را بررسي کند.در همين حال برخي رسانه‌هاي مصر اعلام کردند: شوراي عالي قضات مصر به دادستان کل اين کشور 24 ساعت مهلت داده است تا از سمت خود استعفا کند و در غير اين صورت وي را برکنار خواهد کرد.دادستان جديد مصر از محبوبيت چنداني در بين قضات اين کشور برخوردار نيست و دادستان پيشين که سال‌ها و حتي در زمان رژيم پيشين دادستاني کل مصر را به عهده داشت از چهره‌هاي مورد حمايت قضات مصري است که با دستور مرسي از کار برکنار شد.وزارت امور خارجه آمريکا نتايج تحولات مصر را ناروشن خوانده اما گفته است هنوز براي تبديل شدن مرسي به يک مستبد خيلي زود است. اين در حالي است که سفارت آمريکا در قاهره موضع تندتري گرفته و اعلام کرده است: مردم مصر به روشني در زمان انقلاب 25 ژانويه گفته‌اند ديکتاتوري کافي است.

در آشفته بازاري که تصميم و سماجت محمد مرسي به پا کرده است ،منابع آگاه امنيتي در زندان‌ طره اعلام کردند که حسني مبارک، ديکتاتور سابق مصر و علاء و جمال مبارک، دو پسرش با دقت بسيار رخدادهاي مصر بعد از تصميمات اخير محمد مرسي، رئيس‌جمهوري اين کشور را دنبال مي‌کنند و روحيه حسني مبارک که در زندان مزرعة طرة به سر مي‌برد، بسيار بهبود يافته است. اين منابع اعلام کردند، حسني مبارک با ديدن تصاوير تظاهرات اوضاع کنوني مصر را آشوب‌زده و ناآرام توصيف کرده و به جمال گفته که وي پيشتر نسبت به اين ناآرامي‌ها هشدار داده بود.

 

صبح امروز مجلس مؤسسان مصر پيش نويس قانون اساسي جديد مصر را تصويب نمود

تلويزيون الحره   جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

صبح امروز مجلس مؤسسان مصر پيش نويس قانون اساسي جديد مصر را تصويب نمود. اين قانون امروز به محمد مرسي رئيس جمهور مصر تحويل داده خواهد شد و به گفته حسام غرياني رئيس مجلس موسسان بعد از آن بزودي به همه پرسي عمومي گذاشته خواهد شد .محمد مرسي نيز اعلام كرد كه اختيارات قانوني خود را تا پايان انتخابات مجلس مردم به مجلس شورا منتقل خواهد نمود. مرسي در يك گفتگوي تلويزيوني گفت كه وي از اعلان دستور رياست جمهوري كه هفته گذشته اعلام نمود كوتاه نيامده و بركناري دادستان كل يك خواسته مردمي و انقلابي بوده است.

 

قانون اساسی جدید مصر به رغم اعتراض‌ها تصویب شد

دویچه وله جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

شورای تدوین قانون اساسی جدید مصر طی نشست‌هایی که ۱۹ ساعت طول کشید ۲۳۴ ماده‌ی این قانون را تصویب کرد. نگرانی از ظهور یک استبداد دینی در مصر افزایش یافته و تظاهرات اعتراضی ادامه دارد.

شورای تدوین پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر بامداد جمعه (۳۰ نوامبر/ ۱۰ آذر) پس از ۱۹ ساعت به کار خود خاتمه داد. با خودداری نمایندگان اقلیت از همکاری با این نهاد، تنها اسلام‌گرایان نزدیک به گروه اخوان‌المسلمین و سلفی‌ها در جلسه رای گیری حضور داشتند.

حسام الغریانی رئیس شورای تدوین قانون اساسی به تلویزیون دولتی مصر گفت کار این شورا به پایان رسیده و پیش‌نویس تدوین شده به رئیس جمهور محمد مرسی ارائه شد. بر اساس این گزارش گام بعدی فراخوان مرسی برای برگزاری همه‌پرسی است.

قانون اساسی جدید در شرایطی به تصویب اسلامگرایان رسیده که حرکت‌های اعتراضی در قاهره و دیگر شهرهای مهم مصر همچنان ادامه دارد. اعتراض‌ها از یک هفته پیش و زمانی آغاز شد که محمد مرسی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دستگاه قضایی از این پس نمی‌تواند مانع اجرای فرمان‌های رئیس جمهور شود.

در مخالفت با طرح مرسی که منتقدان آن را "کودتا علیه قانون اساسی" خوانده‌اند، از روز جمعه‌ی گذشته (۳ آذر/ ۲۳ نوامبر) ده‌ها هزار شهروند مصری شروع به تظاهراتی کردند که هنوز ادامه دارد. میدان مشهور تحریر که در مرکز قاهره قرار دارد، همچنان در اشغال معترضان قرار دارد.

 

قانونی بر مبنای قوانین شرعی

شورای تدوین قانون اساسی مصر نقش مجلس موسسان را بر عهده دارد و پس از برگزاری انتخابات پارلمانی تشکیل شد. دادگاه عالی قانون اساسی مصر ابتدای تابستان امسال انتخابات پارلمانی را غیرقانونی تشخیص داد و به دلیل آنچه "تناقض قانون انتخابات با قانون اساسی مصر" عنوان شد، پارلمان را منحل کرد.

رئیس جمهور مصر در نخستین اقدام خود در این منصب حکم به بازگشایی پارلمان داد و دادگاه عالی قانون اساسی این حکم را غیرقانونی اعلام کرد. مرسی با استناد به اختیارات جدیدی که برای خود قائل شده، رای دادگاه عالی را نقض و زمینه‌ی تدوین پیش‌نویس قانون اساسی را فراهم کرد.

مجلس موسسان از ۱۰۰ نماینده تشکیل شده که ۱۴ عضو آن به اقلیت‌های مذهبی و گروه‌های لیبرال تعلق دارند. در پی اختلاف‌هایی که بر سر مبنا قرار گرفتن "قوانین شرعی اسلام" در گرفت، نمایندگان اقلیت به همکاری در تدوین قانون اساسی خاتمه دادند.

 

شورا مشروعیت سیاسی و اخلاقی ندارد

اسلام‌گرایان مصر روز پنج‌شنبه، ۹ آذر، پیش از بررسی جزئیات پیش‌نویس قانون اساسی رای به لغو عضویت یازده نماینده‌ی غایب اقلیت دادند و به جای آن‌ها افرادی را که در فهرست ذخیره بودند وارد مجلس کردند. این مجلس بدون حضور تمام اعضا رسمیت نداشت.

پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر در پنج فصل و ۲۳۴ ماده تدوین شده است. محمد مرسی در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی مصر گفت اختیارات او تنها به دوران گذار محدود می‌شود. او می‌گوید این دوره پس ازبرگزاری همه‌پرسی و تشکیل پارلمان جدید خاتمه می‌یابد.

وحید عبدالمجید، از اعضای اقلیت شورای تدوین قانون اساسی روز جمعه در برابر خبرنگاران گفت، موضع ما در برابر این مجلس که "مشروعیت سیاسی و اخلاقی" خود را قربانی تدوین قانون اساسی برای یک جریان خاص کرده، مشخص است. او می‌گوید پیش‌نویسی که تصویب شده منافع ملی همه‌ی مردم مصر را در نظر نگرفته و ما به همین دلیل هرگونه ارتباط با این شورا را قطع کردیم.

 

ضرورت نظارت قضایی بر همه‌پرسی

حسام الغریانی در نخستین ساعت‌های بامداد جمعه اعلام کرد تمام ماده‌های پیش‌نویس قانون اساسی در مرحله اول رای گیری با موافقت نمایندگان روبرو شده است. مطابق قوانین جاری مصر همه پرسی در مورد پیش‌نویس قانون اساسی باید حداکثر تا ۳۰ روز دیگر برگزار شود.

ناظران معتقدند با توجه به اختلاف‌های موجود میان دستگاه قضایی و رئیس جمهور و ادامه‌ی اعتراض‌ها ممکن است برگزاری همه‌پرسی با اشکال روبرو شود. قضات دادگستری مصر در واکنش به افزایش بی‌سابقه قدرت مرسی و محدود شدن اختیارات قوه قضاییه دست به اعتصاب زده‌اند و برگزاری هیچ انتخاباتی در مصر بدون نظارت قضایی مشروعیت نخواهد داشت.

در انتخابات پارلمانی مصر بیش از ۷ هزار قاضی نظارت بر جریان رای گیری و شمارش آراء را بر عهده داشته‌اند. با توجه به اختلاف‌های موجود و دست از کار کشیدن اکثریت قاطع قضات بعید است که شمار ناظران برای برگزاری قانونی همه‌پرسی کافی باشد.

 

قانونی برای "زباله‌دان تاریخ"

معترضان که از هفته‌ی گذشته چادرهای خود را در میدان تحریر برپا کرده‌اند می‌گویند به اعتراض ادامه خواهند داد. محمد البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل و رئیس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید پیش نویس قانون اساسی جدید "به زباله‌دان تاریخ" انداخته خواهد شد.

مخالفان محمد مرسی، نمایندگان اقلیت مسیحی و نمایندگان گروه‌های سیاسی لیبرال و سکولار از شهروندان مصر دعوت کرده‌اند روز جمعه در اعتراض به قانون اساسی جدید اسلامگرایان دست به تظاهرات بزنند. انتظار می‌رود قاهره شاهد بزرگترین حرکت اعتراضی از زمان سرنگونی حسنی مبارک باشد.

حامیان اخوان‌المسلمین نیز اعلام کرده‌اند روز شنبه، ۱۱ آذر در حمایت از قانون جدید و تصمیم‌های اخیر محمد مرسی به خیابان‌ها می‌آیند. اسلامگرایان گفته‌اند برای پرهیز از درگیری با مخالفان تجمع خود را در میدان تحریر برگزار نخواهند کرد.

 

 

مجلس موسسان مصر پیش‌نویس قانون اساسی را تصویب کرد

بی بی سی - جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

پیش‌نویس قانون اساسی پس از تصویب برای محمد مرسی، رییس جمهور، ارسال می‌شود و انتظار می‌رود که او آن را به رفراندوم بگذارد.

نشست مجلس موسسان پس از آن برگزار شد که دادگاه قانون اساسی تهدید کرد ممکن است درباره انحلال این مجلس تصمیم‌گیری کند.

پس از فرمان اخیر محمد مرسی، که او را به قدرت بلامنازع ساختار سیاسی بدل می‌کرد، دستگاه قضایی و قضات ارشد مصر با او اختلاف نظر پیدا کرده‌اند.

مجلس موسسان مصر، که اسلام‌گرایان در آن دست بالا را دارند، در تدوین پیش‌نویس قانون اساسی به این رای داده که اسلام دین رسمی و قوانین اسلامی مرجع اصلی قانون‌گذاری مصر باشند.

در پیش‌نویس کنونی قانون اساسی علاوه بر جایگاه قوانین اسلامی، مرکز اسلامی الازهر مصر به عنوان مرجع مشاوره درباره "مسائل مرتبط با اسلام" تعیین شده است.

همچنین در این قانون آزادی مذهب به ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت محدود شده است.

'زباله‌دان تاریخ'

احزاب لیبرال، چپ‌گرا و همچنین مسیحی نشست مجلس موسسان را تحریم کرده‌ بودند.

آنان اسلام‌گرایان را متهم می‌کنند که در پی تحمیل ایده‌های خود هستند.

منتقدان می‌گویند که در پیش‌نویس تصویب شده بندهایی، مانند تاکید بر حفظ ارزش‌های خانوادگی، می‌توانند برای محدود کردن آزادی‌های مدنی به کار گرفته شوند.

همچنین این امر که هیچ بندی به صراحت بر برابری زن و مرد تاکید نمی‌کند انتقادهایی را برانگیخته است.

محمد البرادعی، از چهره‌های سرشناس مخالف دولت آقای مرسی، گفته است که پیش‌نویس کنونی سندی است "که روانه زباله‌دان تاریخ خواهد شد."

فضای سیاسی مصر پس از صدور فرمان آقای مرسی، که اختیارات قضایی و قانون‌گذاری به او می‌دهد، تنش‌آمیز شده است.

از سوی دیگر رای دادگاه بر تبرئه آمران سرکوب تظاهرکنندگان میدان تحریر در دوران حسنی مبارک، دیکتاتور برکنار شده مصر، انتقاد رییس‌جمهور و هواداران او را برانگیخته است.

مخالفان محمد مرسی فرمان اخیر او را به کودتا تشبیه کرده بودند.

 

بر اساس پیش نویس قانون اساسی: شریعت اسلامی، منبع اصلی قوانین مصر

یورو نیوز جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

برغم اعتراض گسترده مخالفان با فرمان محمد مرسی، رییس جمهوری مصر، وی روز پنجشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی این دستور را یک مرحله استثنایی خواند.

او گفت اعتراض های خیابانی به محض تصویب قانون اساسی از طریق همه پرسی پایان خواهد یافت.

آقای مرسی در این گفتگو همچنین گفت: این یک دوره استثنایی و کوتاه است. این فرمان برای همه ما اهمیت دارد و تنها برای مدت محدودی اعمال می شود. وی در پاسخ به این اتهام که تبدیل به یک دیکتاتور شده، گفت: من خودم از نبود آزادی و دموکراسی رنج برده ام و اکنون آزادی بیان به معنای واقعی وجود دارد.

در همین حال، کمیسیون تدوین قانون اساسی مصر روز پنجشنبه بخشی از پیش نویس این قانون را تصویب کرد. بر این اساس منبع اصلی قوانین مصر اصول شریعت است. بموجب یکی از مواد این قانون دانشگاه و مسجد الازهر در موارد مربوط به شریعت باید طرف مشورت قرار گیرند.

در مقابل، مخالفان که در راس آنها، مسیحیان قبطی و لیبرال ها قرار دارند، این پش نویس را بر خلاف اصول انقلاب مصر می دانند.

برخی مطبوعات مصر نیز قرار است در اعتراض به محدودیت آزادی بیان در پیش نویس قانون اساسی روز سه شنبه فعالیت خود را متوقف کنند.

 

گردهمایی گسترده مصریان در اعتراض به تصویب پیش نویس قانون اساسی

یورو نیوز جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

هزاران مصری در اعتراض به تصویب پیش نویس قانون اساسی در مراکز شهرهای مهم این کشور از جمله در میدان تحریر قاهره گردهم آمدند.

معترضان، اسلامگرایان را به تحمیل دیدگاه‌های خود متهم می‌کنند. آن‌ها بر این باورند که بندهایی از این پیش نویس آزادی‌های مدنی را محدود خواهند کرد.

مخالفان، محمد مُرسی، رئیس جمهوری مصر را به سو استفاده از قدرت متهم می‌کنند. مرسی، اما در سخنانی تاکید کرد: همواره در کنار و حامی مردم مصر خواهد بود. وی افزود: من نیز سال‌ها از نبود دمکراسی و آزادی، از رفتار و اعمال دیکتاتور، از خشونت و فساد رنج برده‌ام. آنچیزی که امروز دیگر در مصر وجود ندارد.

به رغم اینکه احزاب لیبرال، چپ‌گرا و همچنین مسیحیان در اعتراض به روند بررسی پیش نویس قانون اساسی، نشست مجلس موسسان را تحریم کردند، این پیش نویس روز شنبه به رئیس جمهوری تسلیم و دو هفته بعد به همه پرسی گذاشته خواهد شد.

 

تظاهرات موافقان و مخالفان مرسی در قاهره

دویچه وله   شنبه 11 آذر 1391(اول دسامبر 2012)

ده‌ها هزار نفر از اسلام‌گرایان از یک‌سو و نیروهای سکولار و لیبرال مصر از دیگر سو، روز شنبه در موافقت و مخالفت با یک قانون اساسی مبتنی بر شریعت اسلام به خیابان‌های قاهره آمدند. محمد مرسی قصد گسترش اختیارات خود را دارد.

در حالی که میدان تحریر قاهره در اشغال هزاران تن از مخالفان محمد مرسی است، حدود ۵۰ هزار نفر از اسلام‌گرایان مصری روز شنبه (اول دسامبر/۱۱ آذر) با شعار "مردم اجرای شریعت الهی را می‌خواهند" به خیابان‌ها آمدند. بسیاری از این افراد از نقاط مختلف کشور با اتوبوس به محل تظاهرات در نزدیکی دانشگاه قاهره آورده شده بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد مرسی قرار است در شامگاه شنبه تاریخ همه‌پرسی قانون اساسی را اعلام کند که پیش‌نویس آن با عجله طی یک جلسه‌ی ۱۹ ساعته در روز جمعه (۳۰ نوامبر/۱۰ آذر) به تصویب مجلس مؤسسان رسیده است.

مجلس مؤسسان فقط متشکل از نیروهای اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین و سلفی‌هاست. نیروهای لیبرال و نمایندگان مسیحی این مجلس را تحریم ‌کرده بودند، زیرا هدف اسلام‌گرایان تدوین یک پیش‌نویس قانون اساسی بر اساس شریعت اسلام بوده است.

محمد البلتاجی از رهبران اخوان المسلمین روز شنبه به خبرگزاری رویترز گفت: ما متن پیش‌نویس قانون اساسی را مطمئنا در شامگاه همین روز به رئیس‌جمهور مرسی ارائه خواهیم داد.

دفتر ریاست‌جمهوری مصر گفته است که متن قانون اساسی در ساعت ۱۷ به وقت اروپای مرکزی در محل مجلس مؤسسان تحویل رئیس‌جمهور خواهد شد.

محمد مرسی در ۲۲ نوامبر (۲ آذر) با اعلام حکم پرمناقشه‌ی خود، کشور را به ورطه‌ی بحرانی دیگر سوق داد. وی در این حکم گفته بود که هیچ نهادی، از جمله قوه قضائیه اجازه مخالفت با احکام وی را ندارد. وی در پی اعتراضات شدید مدعی شد که این حکم وی اقدامی موقتی است و فقط برای تحکیم دمکراسی تا تصویب یک قانون اساسی اعلام شده است.

 

تهدید اپوزیسیون به راهپیمایی به سمت کاخ ریاست‌جمهوری

بر اساس پیش‌نویس قانون اساسی که به تعجیل به تصویب رسید، شریعت اسلام منشاء قانونگذاری خواهد بود. از سوی دیگر قرار است نقش روحانیان اسلامی در حوزه‌ی قانونگذاری ارتقاء یابد.

نیروهای مخالف اسلام‌گرایی اعلام کرده‌اند که پیش‌نویس قانون اساسی دارای بسیاری بندها و مضامین غیردمکراتیک است. از آن گذشته آنها شدیدا مخالف‌اند که به روحانیان اسلامی وظایفی محول شود که تاکنون در حیطه‌ی کار قوه قضائیه بوده است.

رهبران اپوزیسیون با حضور بی‌سابقه‌ی خود در قاهره سوگند خورده‌اند، پیش از آن‌که این پیش‌نویس اجرایی شود، آن را ملغی سازند.

حمدین صباحی که در انتخابات ریاست‌جمهوری در جایگاه سوم قرار داشت، در این‌باره می‌گوید: انقلاب بازگشته است و ما پیروز خواهیم شد.

محمد البرادعی، دارنده‌ی جایزه نوبل صلح و یکی از رهبران اپوزیسیون گفته است تمام تلاش خود را به‌کار خواهد بست تا حقوق مردم مصر رعایت گردد. وی افزود: این پیش‌نویس قانون اساسی غیرقانونی است.

اجتماعات بزرگ در برخی دیگر از شهرها به درگیری انجامید. طرفداران و مخالفان مرسی در اسکندریه، که دومین کلانشهر این کشور است، با پرتاب سنگ با یکدیگر درگیر شدند.

اپوزیسیون مصر اعلام تظاهرات‌ گسترده‌ی دیگری کرده و گفته است احتمالا راهپیمایی به سوی کاخ ریاست‌جمهوری برگزار خواهد کرد. اپوزیسیون قصد دارد مانع از اجرای رفراندوم برای تصویب یک قانون اساسی مبتنی بر شریعت اسلام گردد.

احتمال داده می‌شود دو هفته پس از تحویل پیش‌نویس قانون اساسی به رئیس‌جمهوری رفراندوم قانون اساسی برگزار گردد. همه‌پرسی احتمالا اواسط ماه دسامبر برگزار خواهد شد.

بسیاری از قضات قوه قضائیه اعلام کرده‌اند نظارتی بر این همه‌پرسی نخواهند داشت و بدین گونه بی‌اعتبار خواهد بود.

محمد مرسی در این میان از رویکرد خودکامانه‌ی خود دفاع کرده است. وی گفته است برای "نجات انقلاب" از دادگاه قانون اساسی سلب اختیار کرده است.