چالشهای معلمان در تیر ماه

 

فرنگیس بایقره

 

نیاز جدی وزارت آموزش و پرورش به ۱۲۰ هزار آخوند

محمد بنیادی در مورد نظامند شدن حضور روحانیون در مدارس گفت:آنچه می‌ خواهد نظامند شود، وجود یک روحانی مستقر در هر مدرسه است.

به گزارش ایلنا، روز پنجشنبه 20 تیر، مدیر کل نماز، قرآن و عترت آموزش وپرورش تصریح کرد:تاکنون ۲۱ هزار روحانی را به مدارس برای اقامه نماز اعزام کرده‌ ایم که البته گاهی بعضی از آنها در پاسخ به سووالات دانش آموزان و همچنین ایراد سخنرانی فعال بوده‌ اند.

وی با اشاره به اینکه حوزه علمیه باید به فکر ۱۲۰ هزار روحانی برای ۱۲۰ هزار مدرسه باشد، افزود؛ حوزه علمیه باید این پتانسیل را جوابگو باشد چراکه آموزش وپرورش به ۱۲۰ هزار روحانی نیاز جدی دارد.

بنیادی به وجود ۶۰ هزار مدرسه مشخص در کشور اشاره کرد و افزود: در این ۶۰ هزار مدرسه باید ۶۰ هزار روحانی مستقر شوند که از این تعداد تاکنون ۲۱ هزار را در اقامه نماز جذب کرده ‌ایم و همین تعداد را در مدارس مستقر خواهیم کرد تا پاسخگوی دانش آموزان باشند.

وی با اشاره به اینکه باید ۴۰ هزار روحانی دیگر در مدارس جذب شوند، افزود: این اقدام با مشارکت حوزه علمیه قم و وزارت آموزش و پرورش در مناطق مختلف کشور صورت خواهد گرفت.

مشاور وزیر در امور قرآنی افزود: امیدواریم سال آینده تحصیلی شاهد استقرار ۶۰ هزار روحانی در مدارس باشیم چرا که این مطالبه آموزش و پرورش است.

بنیادی با اشاره به اینکه باید معلوم شود روحانیون باید در کدام مقطع تحصیلی مستقر شوند، افزود: بهترین جای استقرار روحانیت در مقطع ابتدایی است چرا که در مقاطع راهنمایی و دبیرستان دیگر دیر است.

 

قوانین جدید استخدام در آموزش و پرورش

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر آموزش و پرورش گفت: از این پس معلم تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی و در مواردی خاص از طریق آزمون جذب می ‌شود.

حمیدرضا حاجی ‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که در روز سه شنبه 4 تیر در سالن جلسات دفتر وزارتی ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد گفت: ما باید نظام حرفه ‌ای معلمان را داشته باشیم و کسانی شرایط تدریس در کلاس را پیدا می ‌کنند که مراحل حرفه ‌ای معلمی را شامل دانش و تخصص معلمی را بیاموزند، ضمن اینکه یک دوره 6 ماهه برای کسانی که وارد کلاس درس می ‌شوند پیش ‌بینی شده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد؛ از این پس معلم تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی و در مواردی خاص از طریق آزمون جذب می‌ شود، ضمن اینکه معلمان باید دوره ‌های تخصصی و حرفه‌ ای را بگذرانند و معلم باید گواهی ‌نامه حرفه‌ ای معلمی را دریافت کند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دیگر در آموزش و پرورش حق‌ التدریس نداریم، افزود: نباید در آموزش و پرورش نیروهای کار معین به نام معلم داشته باشیم.

 

معلمان امکان تاثیرگذاری در صندوق ذخیره فرهنگیان را ندارند

یک فعال صنفی معلمان از ناممکن بودن تاثیرگذاری معلمان در سیاستهای مالی صندوق ذخیره فرهنگیان انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا شنبه 15 تیر، پیمان نودینیان در این باره گفت: سالها است که کسری از حقوق معلمان به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان واریز می ‌شود، اما خدماتی که متناسب با سرمایه در گردش این صندوق و شان و جایگاه معلمان باشد، دیده نمی ‌شود.

صندوق ذخیره فرهنگیان یک شرکت مضاربه ‌ای با حدود ۸۰۰ هزار سرمایه گذار فرهنگی است که برای تامین هرچه بیشتر رفاه و ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان کشور در سال ۷۳ تاسیس شده است.

کارکنان وزارت آموزش و پرورش که عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان را پذیرفته‌ اند و یا خواهند پذیرفت، باید ماهانه درصدی از حقوق و مزایای خود را تا پنج درصد به حساب صندوق واریز کنند و دولت نیز موظف است همه ساله معادل سهم واریزی اعضا، به صندوق ذخیره فرهنگیان پرداخت کند.

صندوق ذخیره فرهنگیان بر اساس اصلی به نام "هسته کوچک و شبکه بزرگ" اداره می ‌شود، یعنی اعضای پرشمار صندوق به عنوان سرمایه گذار و صاحبان اصلی این موسسه، دخالت مستقیم و یا غیر مستقیم در تعیین مدیران و گردانندگان صندوق و فرآیند فعالیتها و حتی نظارتی بر کار هیات مدیره ندارند.

 

مخالفت وزارت کشور با ادامه فعالیت کانون صنفی معلمان

به گزارش ایسنا رییس اداره تشکلهای صنفی و تخصصی دفتر سیاسی وزارت کشور در روز سه شنبه 4 تیر گفت: کمیسیون ماده 10 احزاب با تمدید پروانه کانون صنفی معلمان موافقت نکرده است و این تشکل با عنوان کانون صنفی معلمان اجازه فعالیت ندارد.

سید میثم بصام‌ تبار افزود: کمیسیون ماده 10 احزاب می‌ تواند با تمدید پروانه یک تشکل موافقت نکند و در این مورد نیز بنا به ملاحظاتی این تصمیم را گرفته است.

تعدادی از اعضای کانون صنفی معلمان پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال 88 بازداشت شده و در زندان به سر می برند. کانون صنفی معلمان ایران در سال 1378 تاسیس شد.

 

نامه سرگشاده فرهنگیان کشور به آملی لاریجانی

"ملی مذهبی" –

روز شنبه اول تیر شورای مرکزی کانونهای صنفی فرهنگیان سراسر کشور در نامه ای سرگشاده به رییس قوه قضاییه از تداوم سیاستهای امنیتی علیه معلمان کشور در چند سال اخیر انتقاد کرده و خواستار پایان دادن به این رویکرد شد.

به گزارش سایت ملی مذهبی، این تشکل صنفی از صادق لاریجانی خواسته است یا دستور بازداشت و حبس هزاران معلم معترض را نیز صادر نماید و یا همکاران ‌بی گناه آنها همچون رسول بداقی، محمود باقری، محمد داوری، عبدالله مومنی، هاشم خواستار، محمود بهشتی، اکبر باغانی، اسماعیل عبدی و … را آزاد کند.

این تشکل در نامه خود با اشاره به زندانی بودن تعدادی از معلمان، به شعارهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری اشاره کرده است و تاکید کرده این معلمان به خاطر همین شعارها هم اکنون در زندان به سر می برند.

 

جان معلم بازنشسته زندانی، محمد امین آگوشی در معرض خطر جدی قرار دارد

به گزارش فعالان حقوق بشر و دمکراسی در ایران، زندانی سیاسی، معلم بازنشسته، محمد امین آگوشی در اعتراض به ادامه بازداشت غیر قانونی اش و عدم درمان، اقدام به گچ گرفتن سر و صورت خود نمود و بدین طریق دست به اعتصاب غذا زد.

صبح روز دوشنبه 10 تیر، به محمد امین آگوشی که از طریق مکاتبه با مسوولان رژیم ولی فقیه در سطوح مختلف مانند دفتر آخوند علی خامنه ای، قوه قضاییه ،دادستان نظامی کشور، دادستان نظامی ارومیه خواستار پیگیری وضعیت خود شده بود، اعلام گردید که به هیچکدام از خواسته های وی رسیدگی نخواهد شد.

معلم بازنشسته زندانی در اعتراض به حق کشی و سوق دادن وی بسوی مرگ تدریجی در زندان مرکزی زاهدان، اقدام به گچ گرفتن سر و صورت خویش به صورت کامل نمود و از این طریق دست به اعتصاب غذا زد.

دادستان زاهدان، محمد مرزیه که از جنایتکاران علیه بشریت می باشد، به جای رسیدگی به خواسته های این زندانی، دستور انتقال او را به سلول انفرادی بند قرنطینه صادر کرد. سلولهای انفرادی بند قرنطینه، محل شکنجه زندانیان سیاسی و عادی زندان زاهدان می باشد.

این معلم بازنشسته زندانی از ناراحتی شدید آسم و سایر ناراحیتهای جسمی که طی دوران بازداشت در بازداشتگاه مخفی رمضان وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران در اثر وحشیانه ترین شکنجه ها به آنها دچار شده است، رنج می برد.

گزارشها حاکی از آن است که در چند روز گذشته وضعیت جسمی وی به غایت حاد شده است، به طوری که زندانبانان ناچار شدند چندین بار در سلولش وی را مورد معاینه قرار دهند .

وضعیت و شرایط او در ابهام است و همبندیان وی و خانواده اش از وضعیت او کاملا بی خبرند.

 

6 دانش آموز در آبهای خزر غرق شدند

مسوول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی مازندران با اشاره به غرق شدن 10 دانش آموز در آبهای دریای خزر، از فوت 6 نفر آنها خبر داد و گفت: دو نفر از فوت شدگان، برادر بودند.

به گزارش روز سه شنبه 11 تیر خبرگزاری مهر، مهین تفضلی اظهار داشت: این دانش آموزان که در آبهای سواحل شهرستان نور غرق شدند، از بچه هایی بودند که در قالب یک اردوی ۸۰ نفره دانش ‌آموزی از کرج به مازندران آمده بودند.

وی با اعلام اینکه اجساد 3 نفر از 6 نفر فوت شده هنوز پیدا نشده است، گفت: 4 نفر از غرق شدگان نیز توسط نیروهای اورژانس نجات یافته و به بیمارستان منتقل شده اند.

تفضلی در ارتباط با وضعیت 4 دانش آموز نجات یافته از غرق شدگی افزود: یک نفر آنها در بخش آی سی یو، دو نفر در سی سی یو و یک نفر در بخش داخلی بستری است.

مسوول روابط عمومی مرکز اورژانس مازندران با تاکید بر ادامه جستجو برای یافتن اجساد سه نفر دیگر از غرق شدگان تصریح کرد: این دانش ‌آموزان در مقطع دبیرستان بوده و بین 16 تا 18 ساله بوده اند.

وی همچنین اسامی 6 نفر از فوت شدگان را به این ترتیب اعلام کرد: میلاد شیرزاد، رحیم زمانی، حسن و حسین رنجبرآزاد، رضا پاشایی و محمد قربانی

 

شهریه مدارس غیرانتفاعی گران می شود

به گزارش ایسنا، حسین شربت دار، مدیرکل مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش، در کرمانشاه در روز پنجشنبه 13 تیر جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس قانون، شهریه تمامی مدارس غیردولتی به میزان 15 درصد شهریه مصوب سال قبل افزایش خواهد یافت.

به گفته وی بنا به صلاحدید، همچنین پنج درصد بابت هوشمند سازی مدارس و پنج درصد نیز بابت کیفیت بخشی مدارس به میزان شهریه اضافه خواهد شد. وی تاکید کرد: در مجموع امسال شهریه مدارس غیردولتی بین 10 تا 25 درصد افزایش می‌ یابد.

شربت دار گفت: همه ساله میزان شهریه به والدین اعلام می‌ شود و هرگونه شکایت والدین قابل پیگیری است.

وی افزود: بیش از 10 هزار مدرسه غیردولتی در کشور وجود دارد که بیش از یک میلیون دانش آموز در آنها تحصیل می کنند.

 

بازگشت به صفحه اول ایران نبرد

بازگشت به صفحه نبردخلق