چالشهای معلمان در مرداد ماه

 

فرنگیس بایقره

 

تاخیر یك هفته‌ای در پرداخت حقوق معلمان

یک فعال صنفی از تعویق یک هفته‌ ای در پرداخت حقوق معلمان در برخی استانهای کشور از جمله تهران خبر داد. به گزارش روز شنبه 5 مرداد ایلنا، محمدرضا نیک‌ نژاد در این باره گفت: در حالی که حقوق ماهانه معلمان همیشه حداکثر تا ۲۷ الی ۲۸‌‌ همان ماه پرداخت می‌شد حقوق تیر ماه در تعدادی از استانهای كشور با گذشت یک هفته از موعد مقرر هنوز پرداخت نشده است.

وی با اشاره به حکم جدید فوق العاده شغل معلمان که ۷۰ الی ۱۰۰ هزار تومان به مزدشان اضافه می‌کند افزود: به بهانهٔ اجرای حکم فوق العاده شغل، پرداخت حقوق معلمان به تعویق افتاده است در حالی که تاریخ اجرای حکم ۲۷ خرداد است.

اختلاف نظر میان وزارت آموزش و پرورش و خزانه داری در موعد پرداخت این حکم باعث تاخیر در پرداخت حقوق معلمان شده است.

نیک‌ نژاد نصریح كرد؛ وزارت آموزش و پرورش اصرار دارد حکم فوق العاده شغل با حقوق تیرماه پرداخت شود اما خزانه داری مخالف است.

این فعال صنفی در پایان اظهار داشت: تاخیر در پرداخت حقوق معلمان باعث عقب افتادن اقساط و تشدید فشار معیشتی بر آنها شده است.

 

کاهش 200 هزار نفری نیروهای آموزش و پرورش

به گزارش منبع حکومتی "ایلنا"، وزیر آموزش و پرورش در اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور در روز دوشنبه 17 تیر به برخی از مشکلات اساسی در این حوزه اشاره کرد و افزود: "نیروی انسانی در آموزش و پرورش به دلایل گوناگونی به شدت با مشکل مواجه بود و همچنین ورود آموزش و پرورش با یک برنامه ریزی دقیقی انجام نمی ‌شود و نیروها بعد از ورود از جایگاه خاصی برخوردار نبودند."

حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به اینکه برای رفع این مشکلات چندین مصوبه در مجلس شکل گرفت افزود: "در این 4 سال ضمن اینکه سعی شد نیروی انسانی از عزت و جایگاه قانونی خود برخوردار باشد، موفق شدیم 200 هزار نفر از نیروهای آموزش و پرورش را کاهش دهیم."

 

حقوق 500 هزار تومانی معلمان جوابگوی نیازهای زندگی ‌شان نیست

یک فعال صنفی معلمان با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و تورم افسارگسیخته ‌ای که دامنگیر مردم شده است، وضعیت معیشتی معلمان را نامناسب توصیف کرد.

روز شنبه 22 تیر، محمد تقی فلاحی در این باره به "ایلنا" گفت: "یک معلم زمانی که رسمی می ‌شود، 500 هزار تومان حقوق می‌ گیرد که قاعدتا این دستمزد جوابگوی نیازهای معیشتی ‌اش نیست."

وی با اشاره به خط فقر اعلام شده از سوی دولت که دوبرابر حقوق پایه معلمان است، تصریح کرد: "این مساله سبب می ‌شود نیروهای جوان برای اشتغال در وزارت آموزش و پرورش و فعالیت در کسوت معلمی، انگیزه لازم را نداشته باشند."

این فعال صنفی معلمان در پایان، بیمه طلایی فرهنگیان را از معدود طرحهای مثبت اجرا شده در ۴ سال گذشته عنوان کرد و افزود: "بیمه طلایی فرهنگیان در قیاس با بیمه تکمیلی سابق بهتر شده است. البته نزدیک به یکسال است که وزارت آموزش و پرورش، سهم خودش را در این بیمه به معلمان پرداخت نمی‌ کند."

گفتنی است، هر ماه مبلغی معادل 12 هزار و 500 تومان برای بیمه طلایی از حقوق معلمان کسر می‌ شود که نصف این مبلغ (سهم وزارت آموزش و پرورش) بعد از یکی - دو ماه باید به حساب آنان بازگردانده شود.

 

تجمع معلمان پیش دبستانی و شرکتی مقابل مجلس

جمعی از معلمان پیش دبستانی و شرکتی در اعتراض به وضعیت شغلی خود روز دوشنبه 21 مرداد مقابل مجلس تجمع کردند.

به گزارش "خانه ملت"، وبگاه رسمی مجلس، جمعی از معلمان پیش دبستانی و شرکتی آموزش و پرورش در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

اعتراض آنان به اخراج و قطع همکاری با آموزش و پرورش بود که طی دوره وزارت حاجی بابایی در وزارت آموزش و پرورش رخ داده است.

خواسته معلمان پیش دبستانی و شرکتی معترض آموزش و پرورش بازگشت به کار خود، انعقاد قرارداد کاری براساس قانون وزارت کار و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن آنهاست.

 

رد صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

15 مرداد - مجلس شورای اسلامی در پایان چهار روز بحث و جدل، صلاحیت محمد علی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را تایید نکرد. دلیل رد صلاحیت وی وابستگی به اصلاح طلبان و حمایت از اعتراضهای 88 عنوان گردید.

نجفی طی سخنانی در مجلس در دفاع از خود گفت:"خواهران و برادران! در دوره من فعالیتهای فرهنگی اوج گرفت، دارالقرآنهای دانش آموزش در دوره بنده تشکیل شد، فرهنگ نماز و توسعه در دوره بنده در آموزش و پرورش شکل گرفت، دستگاه آموزش و پرورش به عنوان برجسته ترین دستگاه قرآنی کشور معرفی شد من واقعا متاسفم که باید خودم از خودم دفاع کنم."

وی در مورد اتهام حمایت از اعتراضهای مردمی در سال 88 نیز ابراز داشت: "روز سه شنبه بعد از انتخابات از دفتر مقام معظم انقلاب تماس گرفته و گفتند برای حضور در جلسه‌ای با حضور ایشان تشریف بیاورید و من به نمایندگی از ستاد هیچ کاندیدایی شرکت نکردم. آنجا پیشنهاداتی مطرح شد و رهبر معظم انقلاب جلسه را اداره می کردند حتی خودشان به حاضرین وقت می‌دادند. جمع‌بندی ایشان بعد از طرح پیشنهادات این بود که ما نباید خلاف قانون عمل کنیم و قانون شورای نگهبان را مسوول این امر کرده و آنجا به چند تن از اعضای شورای نگهبان حاضر در جلسه که کدخدایی نیز جزو آنها بود، امر کردند که بررسی کنید و تصمیم شما فصل‌ الخطاب است. ما قبل از سخنرانی آقا در ۲۹ خرداد مطیع این امر بودیم و هیچ جا خلاف این مساله مصاحبه نکردیم. من در هیچ یک از راهپیماییهای سال ۸۸ چه قبل و چه بعد از ۲۹ خرداد شرکت نکردم، البته نمی‌گویم شرکت ‌کنندگان خلاف قانون عمل کردند، بلکه من نیز مثل آقای مطهری معتقدم حضور افراد در راهپیمایی تا قبل از ۲۹ خرداد اشکال نداشت، اما یک شاهد عادل بیاورید که بگوید من نجفی را در راهپیمایی قبل از دیدار آقا دیدم. چرا چیزی می‌گویید که اشکال داشته و درست نیست؟

محمدعلی نجفی تاکید کرد: "من در تمام این مدت تلاش داشتم آبی بر این فتنه ریخته و آن را خاموش کنم اما عده‌ای سعی دارند بر آن بنزین ریخته و آن را شعله ‌ور کنند هنوز هم یک عده در حال این کار هستند."

 

ادامه بی توجهی مسوولین در روند درمان رسول بداقی

بنا به اطلاع گزارشگران "هرانا"، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رسول بداقی، زندانی سیاسی و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران که از دردهای شدید در ناحیه سر و چشم رنج می برد و به تشخیص پزشک متخصص باید در بیمارستان خارج از زندان بستری می گردید، همچنان با بی ‌توجهی مسوولین در اعزام به بیمارستان روبروست.

یکی از نزدیکان وی به گزارشگر "هرانا" گفت: "ما روز گذشته برای تعیین تکلیف نامه پزشک متخصص (قینی) نزد دادستان که از مرخصی برگشته بودند رفتیم. دادستان به ما اطلاع داد که طی فکسی به زندان دستور داده تا اقدامات لازم جهت بستری شدن رسول بداقی انجام گیرد. با این وجود مسوولین زندان همچنان در اعزام وی به بیمارستان کوتاهی می ‌کنند."

وی همچنین ادامه داد: "ما مطلع شدیم رسول بداقی طی نامه ای به رییس زندان اعلام کرده، در صورتی که تا روز پنجشنبه جهت مداوا به بیمارستان اعزام نشود، در نگهبانی زندان اقدام به تحصن اعتراضی خواهد کرد."

رسول بداقی به دلیل دفاع از حقوق معلمان و دانش آموزان و اعتراض نسبت به خصوصی سازی مدارس و زیر پا گذاشتن اصل سی قانون اساسی، مدت چهارسال است در زندان به سر می برد.

 

نامه معلمان شرکتی اخراج شده به وزیر آموزش و پرورش دولت روحانی

مدوسا - با عرض سلام خدمت وزیر محترم آموزش و پرورش (دولت تدبیروامید)

با توجه به اینکه مدت بسیار زیادی است ما را با مصوبه ها بلاتکلیف گذاشته اند، از مجلس محترم و وزیر آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید عاجزانه تقاضا داریم تدبیری برای ما بیاندیشند و امیدی به این قشر رنج کشیده بدهند. لذا از مسوولین محترم دولت تدبیر و امید می خواهیم که قول اشتغال زایی و بهبود فضای کسب و کار را که در شعارهای قبل انتخابات داده اند، اجرایی کنند. به خدا قسم بیشتر ما با این همه محاسنات در گوشه ی خانه از بیکاری افسرده و شرمنده همسر و فرزندهایمان شده ایم .

این قشر زحمتکش که اوج سن جوانی و اشتغالی خود را در آموزش و پرورش برای بچه های این مرز و بوم سپری کرده اند، شایسته نیست آنها را به حال خود واگذاریم و تجربه تدریس این عزیزان که مهمترین مساله در شغل معلمی است را رها کنیم. درحالی که سن آنها نیز از حد معمول بالا رفته و امکان شرکت در آزمونهای استخدامی دیگر ادارات را نیز ندارند. کسی که سابقه تدریس ۸ یا ۹ ساله دارد، دیگر غیر از شغل شریف معلمی شغل دیگری بلد نیست و بعد از ۳۰ سال تحصیل و تدریس نمی تواند و حتی بلد هم نیست دستفروشی کند.

امید است که وزیر محترم دولت تدبیر و امید آقای دکتر روحانی بتوانند برای این قشر از معلمان که در حالت سرگردانی به سر می برند، چاره ای بیندیشند.

 

من الله توفیق

ازطرف۱۱هزار معلم شرکتی اخراج شده سراسر ایران اسلامی

 

اعتراض معلمان به عملکرد غیر شفاف صندوق ذخیره فرهنگیان

یک فعال صنفی معلمان با اشاره به عدم تغییر ارزش سهام بانک سرمایه که زیر نظر صندوق ذخیره فرهنگیان قرار دارد، از عملکرد غیر شفاف این صندوق پولی متعلق به فرهنگیان انتقاد کرد.

محمد تقی سبزواری در این باره به "ایلنا" گفت: "اطلاعات اندکی در رابطه با صندوق ذخیره فرهنگیان در دسترس است، زیرا گزارشی از عملکرد سالانه ‌اش ارایه نمی ‌شود. فرهنگیان از نحوه سرمایه گذاری، املاک، موسسات تحت پوشش و... صندوق ذخیره پولی ‌شان اطلاعی ندارند و تنها میزان سود سالیانه و ارزش دارایی آن اعلام می ‌شود."

این فعال صنفی معلمان در پایان اظهار داشت: "هر وزیری که سر کار می ‌‌آید، یکی از خواص خود را به سمت مدیر عاملی صندوق ذخیره فرهنگیان تعیین می‌ کند و این روند باعث شده انتظارات فرهنگیان از این صندوق پولی به هیچ وجه برآورده نشود."