چالشهای معلمان در اسفند ماه

 

فرنگیس بایقره

 

تشکیل پرونده جدید برای رسول بداقی

حقوق معلم، دوشنبه 12 اسفند - رسول بداقی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان، از اندرزگاه 4 زندان رجایی شهر به سلول انفرادی انتقال و علیه او پرونده جدیدی تشکیل شده است.

این در حالی است که رسول بداقی چهار سال و نیم در زندانهای اوین و رجایی بسر برده و حتی یک روز مرخصی نداشته است. وی حتی برای مراسم تدفین مادرش هم اجازه خروج نیافت و وقتی برای درمان سردردهای مزمن به بیمارستان سینا انتقال پیدا کرد، دستان او را به تخت بیمارستان زنجیر کردند.

هنوز برای معلمان کشور مشخص نشده که او تاوان کدامین جرم را می دهد؟ فرهنگیان کشور و به ویژه تشکلهای صنفی عضو شورای هماهنگی کانونهای صنفی سراسر کشور بارها و بارها نگرانی خود را از وضعیت معلمان زندانی به ویژه رسول بداقی اعلام کرده اند.

 

نامه ی معلمان پیمانی 89 به رسانه ها

معلم، 13 اسفند - ما گروهی از جوانان این مرز و بوم هستیم که در سال 89 در آزمونی با 750 هزار نفر شرکت کننده پذیرفته و استخدام پیمانی شدیم و همه دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس هستیم.

در بهمن ماه سال 91 بخشنامه ای مبنی بر تبدیل وضعیت ما به رسمی آزمایشی به همه استانها ارسال شد که قرار بود با تاییدیه گزینش، مهر امسال اجرایی شود. اما در مهر امسال فقط در استان یزد همه پیمانیهای 89 تبدیل وضعیت شدند و در بقیه ی استانها بخشنامه اجرا نشده است. مگر قانون در همه ی کشور یکسان نیست؟

از مصداقهای بارز بی عدالتی که ما را به ستوه آورده، استخدام رسمی معلمان شرکتی با 9 ماه سابقه است، ولی به ما با 4 سال سابقه هیچ توجهی نمی کنند. خواهشمندیم به این بی عدالتی در حق معلمان پیمانی استخدام 1389 که در بزرگترین آزمون استخدامی تاریخ آموزش و پرورش پذیرفته شده اند و آنها را به ستوه آورده، رسیدگی نمایید.

 

شلاق زدن یک معلم در سنندج

کُردپا، 15 اسفند - شعبه‌ی اجرای احکام دادگستری استان کردستان در شهر سنندج، عضو هیات مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان را شلاق زد.

حکم ٢٠ ضربه شلاق پیمان نودینیان، در شعبه اجرای احکام دادگستری سنندج اجرا شد.

این فعال فرهنگی کرد از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران به "توهین به مامور دولت در حین انجام وظیفه" متهم گردید و شعبه ١٠٥ دادگاه انقلاب سنندج برای وی زندان تعلیقی و شلاق صادر کرد.

این معلم کرد از سال ١٣٨٤ تا ١٣٨٧ به همراه مختار اسدی، فعال فرهنگی کرد به استان زنجان تبعید شده بود و تیرماه سال ١٣٩١ نیز به همراه ١٠ معلم دیگر و از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان به شعبه ٥ دادگاه شهر سنندج احضار شده بود. پیشتر نیز این ٩ فعال فرهنگی در تابستان ١٣٩٠ توسط مراکز امنیتی تحت بازجویی قرار گرفته بودند.

همچنین وزارت اطلاعات مانع از حضور پیمان نودینیان در جلسه‌ی امتحانات کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی شده بود.

 

جمعی از فرهنگیان سنندج از معلم شلاق خورده دیدار کردند

کُردپا، 19 اسفند - جمعی از معلمان و فعالان حقوق زنان در سنندج از پیمان نودینیان، معلم کرد دیدار کردند.

حکم ٢٠ ضربه شلاق پیمان نودینیان، عضو هیات مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان، هفته‌ی گذشته در شعبه‌ی اجرای احکام دادگستری سنندج به اجرا درآمد.

روز دوشنبه نوزدهم اسفندماه، این معلم کرد میزبان جمعی از فعالان حقوق زنان در مدرسه‌ محل کار خود در سنندج شد. این معلمان و فعالان حوزه زنان اجرای حکم شلاق او را محکوم نموده و از استقامت و شهامت وی تقدیر کردند. همکاران پیمان نودینیان وی را نمونه یک معلم کرد نامیدند.

 

پیام نوروزی رسول بداقی برای فرزندانش

همدانا، 24 اسفند

دختران دلبندم سلام، نوروزتان فرخنده باد.

نوروز ۹۳ پنجمین نوروزی است که بر سر سفره عید در کنارتان نیستم. پنجمین سالیست که نمی دانم هر لحظه بر شما چه می گذرد.

همواره با خود می اندیشم نکند هر لحظه اندوهی تازه برایتان رقم بخورد و من بی خبر باشم. افسوس می خورم که چرا من نیستم تا جانم را بلاگردانتان کنم.

پنج سال است که نمی دانم غمهایتان را با چه کسی درمیان می گذارید. نمی دانم سنگ صبورتان کیست؟ نمی دانم برف اندوه روزگار عمرتان را چگونه از بام دل کوچکتان پارو می کنید؟ پنج سال است نمی دانم سفره دلتان را برای چه کسی باز می کنید؟ پنج سال است که شما تجربه ی داشتن پدر را فقط از پشت شیشه های زندان احساس می کنید.

پنج سال است که من به اتهام اعتراض به ستمهای رفته بر آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان وطنم در زندان هستم و نمی دانم بر سر آموزش و پرورش فرزندان خودم چه می آید!

اما خوشبختانه کم نیستند انسانهای با انصافی که ارزش مبارزات ما را به شما و سایر دانش آموزان ایران زمین یادآوری کنند.

بی گمان دیری نخواهد پایید که شما به راز نبودن من در کنار خودتان که همانا شجاعت،آگاهی، غیرت و قدرت انتقاد در برابر بی عدالتی ها در جامعه است پی خواهید برد.

امیدوارم توانسته باشم با این جملات اندکی از بار نبودنم در کنارتان را جبران کنم.

دوستتان دارم.

پدر شما رسول بداقی،

زندان رجایی شهر؛کرج

بند ۴ - سالن ۱۲ - سلول ۶

 

فوت دانش آموز دبیرستانی در اردو

خبرگزاری فارس، 24 اسفند - مسعود ثقفی، رییس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران ضمن تایید خبر فوت یک دانش آموز دبیرستانی در اردوی دانش آموزی اظهار داشت: "در جریان اردوی آموزشی تعدادی از دانش آموزان پسر دبیرستانی در منطقه محمد شهر کرج، یک دانش آموز دچار سانحه شد و متاسفانه اقدامات درمانی موثر واقع نشد."

وی بدون آنکه به نوع حادثه اشاره کند ادامه داد: "با توجه به رضایت والدین دانش آموز و اعلام داوطلبی آن مرحوم جهت اهدای عضو، روز جمعه دیروز در بیمارستان مسیح دانشوری، اهدای عضو این دانش آموز نوع دوست انجام شد."

ثقفی وعده داد: "اداره کل آموزش وپرورش شهر تهران ضمن عرض تسلیت به پدر و مادر زنده یاد "باربد خراسانی" و تجلیل از اقدام انسانی و خداپسندانه آنها مبنی بر اهدای عضو فرزند عزیزشان اعلام می کند که به دقت جزئیات برگزاری اردو و نحوه بروز حادثه و اقدامات درمانی پس از حادثه را بررسی و گزارش کامل آن را به مراجع ذی صلاح ارایه خواهد کرد."

 

دلایل استیضاح وزیر آموزش و پرورش

مهر، خانه ملت، 24 اسفند، عباس مقتدایی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در توضیح علت تلاش برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش، علی اصغر فانی گفت: "بخشی از عزل و نصبهای انجام شده در این وزارتخانه منجر به افزایش نگرانی نمایندگان مبنی بر سیاسی شدن فضای آموزشی مدارس شده است. همچنین آنها نسبت به ابعاد نظارتی آموزش و پرورش گلایه مند هستند که همه این موارد منجر به ارایه طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش شده است."

وی افزود: "من بارها به صورت شفاهی نگرانی نمایندگان را به مسوولان آموزش و پرورش گفته ام و حتی به معاون پارلمانی آموزش و پرورش نیز پیغام داده ام که توجه به دیدگاه نمایندگان منجر به توسعه روابط بین مجلس و آموزش و پرورش می شود."

وی با بیان اینکه من هنوز موافق استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیستم، گفت: باید بررسی کرد که آیا با مذاکره می توان تعامل بین مجلس و آموزش و پرورش را بیشتر کرد یا نه؟ به زعم بنده بهتر است هر دو طرف حداکثر بردباری را داشته باشند تا بجای استفاده از ابزارهای قانونی مانند سئوال و استیضاح، فضای تعامل و گفتمان افزایش پیدا کند.

همچنین عبدالوحید فیاضی، سخنگوی همین کمیسیون با بیان اینکه استفاده از عناصر سیاسی در بدنه آموزش و پرورش از دلایلی است که طرح استیضاح فانی را موجب شده گفت: "این طرح به علت ناکارآمدی وزیر آموزش و پرورش در انجام کارهای محوله مورد استقبال نمایندگان قرار گرفته است."

 

تاخیر در پرداخت اضافه کاری سه ماه پایان سال معلمان

ایلنا، 27 اسفند - یک فعال صنفی معلمان گفت پرداخت نشدن معوقات معلمان در سال ۹۲، وجهه عمومی وزیر آموزش و پرورش را نزد معلمان خدشه دار کرده است.

مهدی بهلولی در تشریح جزییات معوقات معلمان گفت: "اگر چه اضافه کاری عقب افتاده معلمان در ماههای مهر، آبان و آذر روز گذشته پرداخت شد، اما اضافه کاری آنان در ماههای دی، بهمن و اسفند هنوز پرداخت نشده است."

این فعال صنفی معلمان همچنین از پرداخت نشدن حق الزحمه معلمان در امتحانات نهایی ماه‌های خرداد و دی خبر داد و گفت: "حق الزحمه تصحیح هر برگه امتحانی ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان است و معلمانی هستند که از تصحیح برگه‌ های امتحانات نهایی ماه‌ های خرداد و دی بیش از ۱ میلیون تومان طلبکارند."

وی با اشاره به پرداخت نشدن سهم بیمه طلایی معلمان در سال ۹۱ که از دوره وزارت آقای حاجی بابایی باقی مانده، گفت: "میان معلمان شایعه شده است دولت قصد پرداخت بدهی بیمه طلایی فرهنگیان را ندارد."

گفتنی است هر ماه مبلغی معادل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان برای "بیمه طلایی" از حقوق معلمان کسر می شود که نصف این مبلغ (سهم وزارت آموزش و پرورش) بعد از حداکثر دو ماه به حساب آنان باید برگردانده شود اما آموزش و پرورش سهم خود را در سال ۹۱ به حساب معلمان باز نگردانده است.

وی با اشاره به پرداخت نشدن کامل پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی سال ۹۲ گفت: "پاداش پایان خدمت معلمان بازنشسته نزدیک به ۳۰ میلیون تومان می‌ شود که فقط ۱۰ الی ۱۵ درصد این مبلغ به آنان پرداخت شده است."

 

اعتصاب 5 روزه معلمان منطقه هفت تپه

مهر، 19 اسفند - معلمان هفت تپه که در پی ارسال حکم تخلیه منازل از سوی شرکت کشت و صنعت هفت تپه از روز چهارشنبه 14 اسفند تاکنون اعتصاب و کلاسها را تعطیل کردند، با مهلت جدید این شرکت برای تخلیه منازل مواجه شدند.

این معلمان نسبت به اخراج ناگهانی شان از منازل توسط شرکت کشت و صنعت هفت تپه شوکه شده و انتظار چنین اقدامی را نداشتند. پس از اعتراض معلمان، گفته می شود که اولیای دانش آموزان نیز برای حمایت از آنها به شرکت کشت و صنعت رفته و از مدیر عامل آن شرکت خواستند که با فرهنگیان مطابق شان آنها برخورد شود. مدیر آموزش و پرورش شهرستان شوش گفت: طبق قانون سال 1347 تاکنون هر معلمی که در منطقه هفت تپه مشغول به کار می شد در یکی از خانه های زیر نظر شرکت کشت و صنعت هفت تپه سکونت می کرد.

اخیراً شرکت کشت و صنعت گفته که فرهنگیان باید این خانه ها را خالی کنند و تا خرداد ماه آینده فرصت دارند تا منازل را تحویل شرکت دهند.

علی حیاوی از دبیران منطقه هفت تپه نیز به نمایندگی از فرهنگیان گفت: مدتی است تحت عنوان اجرای اصل 44 در منطقه صنعتی هفت تپه با تعدادی از فرهنگیان به صورت توهین آمیز و بدور از شأن معلم برخورد می شود.

این دبیر یادآور شد: جالب این كه از تعداد 70 خانه ای كه در اختیار افراد غیر شركتی‌ است، كمتر از 10 منزل، آن هم از نوع خانه های كوچك فقط در اختیار فرهنگیان قرار داده شده و جالب تر این كه برای هیچكدام از کارکنان دیگر نهادها، نامه یا حكم تخلیه صادر نشده است.

بازگشت به صفحه اول ایران نبرد

بازگشت به صفحه نبردخلق