یادداشت سیاسی ....

 

دیداری که ارکان نظام را لرزاند

 

مهدی سامع

 

ملاقات کاترین اشتون با نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر و گوهر عشقی، مادر زنده یاد ستار بهشتی، برای خامنه ای به شکل حیرت آوری بسیار گران آمده است. پوچ بودن لافهای آیت الله خامنه ای در مورد اقتدار نظام با واکنش بالاترین کارگزاران نظام به این ملاقات، به خوبی برملا شد.  

موضع گیری صادق اردشیر آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نشان دهنده نادانی و مُهمَل گویی رئیس قوه قضاییه است. وقتی او طلبکارانه به صورت سوال مطرح می کند که در كجای دنیا اجازه می‌ دهند یك خارجی با هر كسی دیدار كند؟ مگر كشور در و پیكر ندارد؟ در كجای دنیا اجازه می‌دهند یك خارجی بیاید و هر جا دلش خواست برود و با هر كسی دیدار كند؛ مگر كشور در و پیكر ندارد؟ نادانی خود را به نمایش می گذارد. لابد در طرح این سوال یک خود فریبی هم وجود دارد. زیرا همه سفرا و کارکنان سفارتهای ولایت خامنه ای در کشورهای اروپایی و هر مقام رژیم ایران که برای ماموریت و یا برای یک امر خصوصی به کشورهای اروپایی سفر کند، می تواند با هر شهروند اروپایی و غیراروپایی ساکن این کشورها دیدار داشته باشد. دیپلمات تروریستها و واسطه های ولایت خامنه ای در سراسر اروپا به اشکال گوناگون با فعالان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، دولتی و غیر دولتی، ملاقات می کنند. فعالیت و ملاقاتهای کارگزاران حکومت ایران در کشورهای دیگر، به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار سهل و در عین حال گسترده است. بنابرین حرف صادق لاریجانی اگر برای فریب عقب افتاده ترین مزدوران رژیم نباشد، ناشی از نادانی و حماقت مطلق رییس قوه قضاییه خامنه ای است.

مُضحِک تر از ادعاهای صادق لاریجانی، برخورد امنیتیها در این مورد است. برای نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی این ملاقات آن چنان گزنده بود که عكس آن را دستكاری کردند تا تصویر ستار بهشتی از آن حذف شود. در عکس منتشر شده در سایتهای وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، تصویر گوهر عشقی مادر زنده یاد ستار بهشتی را از دیدار فعالان اجتماعی با کاترین اشتون حذف كردند تا به خیال خام خود خاطره مظلومیت این مادر قهرمان و پایداری فرزند مبارز اش زنده نشود.

 

ترس از یک ملاقات در تار و پود ولایت خامنه ای رسوخ کرده است. روز یکشنبه 25 اسفند، مجلس رژیم كمیته حقیقت یاب برای بررسی این ملاقات انجام داد.

محمد صالح جوكار نماینده مجلس ارتجاع و یكی از اعضای كمیته حقیقت یاب كه از سوی علی لاریجانی برای ‌بررسی دیدار كا‌ترین اشتون با فعالان اجتماعی تشكیل شده، در گفت ‌و‌ گو با روزنامه شهروند با لحن توهین آمیز که ناشی از حقارت و فرومایگی این کارگزار خامنه ای است، می گوید:‌با ورود اشتون به ایران آمدند یك پیرزن را چادر سرش كردند تا از او دلجویی كنند. به نظر می رسد که پیر بودن این مادر رنجدیده هم برای مزذوران خامنه ای یک تهدید است. برای رژیمی که با زور و سرکوبی حجاب را اجباری کرده، چادر سر کردن گوهر عشقی هم مساله می شود. البته جوکار در روز روشن مثل ولی امرش دروغ می گوید. چرا که هیچ کس چادر سر خانم عشقی نکرده و پوشش وی از همان ابتدا که تصویرش در رسانه های منتشر شد، تغییری نکرده است.

ترس از یک دیدار بر بستر تشدید تضادهای درونی در هِرَم قدرت معنای دقیق تری پیدا می کند. آثار دو عقب نشینی ناگزیر خامنه ای روز به روز بشتر آشکار می شود. این میزان از شدت و حِدَت تضادها در شرایطی هست که مذاکرات اتمی نیز جریان دارد.

احمد آریایی نژاد نماینده مجلس رژیم می گوید:بازدید دیپلماتها از سران فتنه، ملاقات با آنها دزدكی نیست برنامه‌ریزی شده است، عناصر خدعه و خودفروش داخلی با آنها همكاری می‌كنند....خوشبینی است كه به طرف مقابل اعتماد كنیم، ساده‌ لوحی است همه پلهای پست سر خود را خراب نكنید. به دولت هشدار می‌دهیم مواظب این دسیسه ‌های دشمنان داخلی و خارجی باشد. (رادیو فرهنگ، دوشنبه 26 اسفند)

از این نمونه ها به وفور در رسانه های حکومتی وجود دارد. اظهار نظرهایی که نه در لفافه و رعایت حال خودیهای شریک در قدرت، که با صراحت بیان می شود و من در پایان چند نمونه آن را یادآوری می کنم.

 

احمد جنتی در نماز جمعه روز 2 اسفند می گوید: ای آمریكا ببینید ما چه روی میز داریم، روی میز ما رو ببینید ما كه از روی میز شما كه نمی‌ترسیم، یكی از شعارهای امسال این بود كه ما مشتاق گزینه‌ های روی میزیم، یعنی لبخند تحقیر آمیز به آمریكا، یعنی كی رو تو می‌ ترسونی، كی رو می‌خواهی بترسونی؟ ما رو می‌خواهی بترسونی كه 8 سال جنگیدیم....اگر ما مردم [بخوانید مزذوران خامنه ای] این جور ضد آمریكایی هستیم شما هم باید ضد آمریكایی باشید....یك عده ای در این مملكت دارن شبكه زیرزمینی درست می‌كنند برای رابطه با آمریكا. من نمی‌دانم چی خوردن از این كوزه ای كه آمریكا نوشیده كه اینها هم دنبالش برون.. (رادیو معارف)

حسن روحانی روز شنبه 10 اسفند در نشست مدیران ارشد وزارت دفاع گفت:باید نسبت به دیگر كشورها طوری رفتار كرد كه حس نكنند ما قصد ضربه زدن داریم، بلكه حس كنند كه ما خواهان همزیستی مسالمت ‌آمیز هستیم.....تهدید این نیست كه شما یك موشك پرتاب كنید. یا رزمایش برگزار كنید كه طرف بترسه، كه البته رزمایش در جای خودش یك ضرورت است. شما اصلاً نمی‌خواهی، اصلاً قصد جنگ نداری. یا بدتر، ممكن است اصلاً آمادگی جنگ هم نداشته باشی. بیخودی هی طرف را تحریك می‌كنی جوری كه طرف فكر می‌كند شما می‌خواهی بهش ضربه بزنی. خود این می‌شود تهدید. (بی بی سی)

جعفر شجونی، عضو ارشد حزب مؤتلفه اسلامی، در گفتگو با آریا گفت:اعتدال حرف مزخرفی است!. (روزنامه ابتكار یکشنبه 11 اسفند 1392)

روزنامه رسالت در سرمقاله شماره دوشنبه 12 اسفند خود به حسن روحانی هشدار شدید داد و خواهان آمادگی اصول‌ گرایان برای مقابله با اصلاح ‌طلبان و سركوب جریان فتنه جدید پشت ماسك اعتدال شد.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی طی سخنانی در دومین نشست دست اندرکاران حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در روز یکشنبه 18 اسفند گفت:رژیم شاه حسینیه ارشاد را تصرف نکرد ولی نظام اسلامی دانشگاه آزاد را تصرف کرد. (ایلنا)

مهدی كوچك ‌زاده نماینده مجلس ارتجاع:باید به هاشمی بگویم نامشروع تو هستی و تمام كس و كارت. (رادیو فردا چهارشنبه 21 اسفند 1392)

جعفری نماینده مجلس رژیم:قهرمانانه بودن نرمش دستگاه دیپلوماسی ثابت نشده، به خدا پناه می‌بریم. (رادیو فرهنگ یکشنبه 25 اسفند  1392)

همین چند اظهار نظر از میان صدها مورد مشابه نشاندهنده موقعیت شکننده ولایت خامنه ای و تشدید تضادهای درونی آن است. این تضادها در سالی که آغاز شده در تمامی عرصه ها تشدید می شود.

 

منبع: نبرد خلق شماره 345، جمعه 1 فروردین 1393(21 مارس 2014)

 

بازگشت به صفحه اول ایران نبرد

بازگشت به صفحه نبردخلق