چالشهای معلمان در تیر ماه

فرنگیس بایقره

 

بودجه حذف مدارس کپری کجا رفته؟

حقوق معلم، 1 تیر - در حالیکه سازمان نوسازی مدارس ادعا کرده طی سالهای 86 تا 89 با صرف اعتبارات هنگفت و با تخصیص یک ردیف اعتباری خاص از دفتر مقام رهبری، مدارس کپری تقریبا جمع آوری شده، اما هنوز هم مدارس کپری در محروم ترین استانهای ایران، در کرمان، هرمزگان و بلوچستان وجود دارند؛ آن هم در مناطق بد اقلیم و بد آب و هوایی که روزهایی در هر سال تحصیلی، توفانهای موسمی یا بارانهای سیل آسا به راحتی درس و کتاب و مشق را تعطیل می کنند؛ روزهایی که مدرسه ای بر جای نمی ماند، کتابها را آب می شوید و کلاسها را باد می برد.

اول خرداد 1393،رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتراف کرد که "در کشور هنوز هم مدرسه کپری و کانکسی داریم، باید همگی کمک کنیم تا شاهد این نوع فضاهای آموزشی نباشیم". محمد جواد ظاهری در شانزدهمین جشنواره خیرین استان کرمان تاکید کرد: "دولت جهت تکمیل پروژه ها اقدام کرده است. اما به دلیل کمبود بودجه، بسیاری از این طرحها نیمه تمام رها شده. از این رو، ما نیازمند کمک خیرین هستیم."

کاش حداقل ایشان در مقام مسوول کمیسیون آموزش، گزارشی از مصرف آن ردیف بودجه خاص دفتر ولی فقیه و آن اعتبارات هنگفت دولتی منتشر می کردند تا بهتر متوجه می شدیم که با وجود این همه منابع مالی، با وجود اینهایی که در قانون و مصوبات اختصاص یافته و آنهایی که هرز رفته و هدر شده و نصیب اختلاس گران و به اصطلاح بدهکاران بانکی شده، چرا باز هم خیرین باید آستینها را بالا بزنند و مدرسه بسازند؟

 

تجمع مربیان حق التدریسی در برابر مجلس

ایلنا، 3 تیر - تعدادی از مربیان حق التدریسی مراکز آموزش فنی ‌و حرفه‌ ای در پی اجرایی نشدن مصوبه سال 91 مجلس مبنی بر تبدیل وضعیت شان امروز صبح مقابل مجلس تجمع کردند.

تجمع کنندگان خواستار پیگیری اجرای مصوبه سال 91 مجلس مبنی بر تبدیل وضعیت مربیان حق التدریسی مراکز آموزش فنی‌ و حرفه ‌ای از سوی نمایندگان مجلس هستند.

 

مخالفت وزارت آموزش و پرورش با رفع تبعید نبی الله باستان فارسانی

حقوق معلم، 8 تیر - پرونده نبی الله باستان فارسانی که از جانب هیات عالی نظارت برای بررسی مجدد به شعبه دوم تجدید نظر وزارت آموزش و پرورش ارسال شده بود، با مخالفت این شعبه روبه رو شد و این معلم باید سه سال دیگر را در تبعید بگذارند.

اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان در این مورد می گوید :"پرونده نبی الله باستان فارسانی که یکی از فرهیخته ترین معلمان عضو شورای هماهنگی کانونهای صنفی کشور است، از جانب هیات عالی نظارت برای بررسی مجدد به شعبه دوم فرستاده شده بود. با نظر مخالف شعبه دو تجدید نظر تخلفات اداری وزارتخانه آموزش و پرورش نسبت به رفع تبعید، متاسفانه خانواده باستان باید سه سال دیگر در تبعید بمانند".

وی افزود: "همسر آقای باستان مدتهاست که از درد مزمن کلیه رنج می برد و این خانواده در غربت باید با مشکلات زیادی مواجه شوند. امیدواریم مسوولان با درک شرایط نسبت به رفع تبعید فعالان صنفی فرهنگی که جزمی جز پیگیری وضعیت صنفی معلمان کشور ندارند، اقدام نمایند."

علی صادقی از همدان و محمد توکلی از کرمانشاه، از دیگر معلمان تبعیدی به شمار می روند.

 

وزیر با حالت قهر جلسه با تشکلهای صنفی معلمان را ترک کرد

ایلنا، 9 تیر - سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران جزییات دیدار تعدادی از تشکلهای صنفی معلمان با وزیر آموزش و پرورش را تشریح کرد.

محمود بهشتی لنگرودی با اشاره به جلسه تعدادی از تشکلهای صنفی معلمان با علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش که صبح شنبه 7 تیر در این وزارتخانه برگزار شد، گفت: "عمده صحبتهایی که در این جلسه مطرح شد، گله گذاری همکاران از وعده های عملی نشده آقای فانی بود."

وی ادامه داد: "همکاران در این جلسه با اشاره به قول مساعد آقای فانی برای حل مشکل معلمان زندانی از وی به دلیل آنکه تا کنون اقدام مثبتی در این زمینه انجام نداده است انتقاد کردند."

این فعال صنفی با اشاره به خلف وعده وزیر آموزش و پرورش برای حل مشکل معلمانی که احکام تخلفات اداری برایشان صادر شده، افزود: "هیات تخلفات اداری زیر نظر وزیر آموزش و پرورش عمل می کند، اما تاکنون نه تنها مشکلی از این معلمان حل نشده، بلکه تعدادی از احکام اجرا نشده که در دوران احمدی نژاد صادر شده بودند، اجرا شدند که این موضوع نیز در جلسه با آقای فانی طرح شد."

بهشتی لنگرودی با اشاره به وعده چندین باره وزیر آموزش و پرورش برای دیدار تشکلهای صنفی معلمان با وزیر اطلاعات تصریح کرد: "آقای فانی چندین بار از جمله در هفته معلم وعده داده بود که این دیدار به قصد رفع سووتفاهمات و مشکلات مربوط به مجوز تشکلهای صنفی معلمان برگزار شود، اما این وعده تا کنون عملی نشده که همکاران در این زمینه نیز نظرات شان را به عنوان گله طرح کردند."

وی حذف خدمات از بیمه طلایی، بازگشت پنجشنبه ها به روز کاری مدارس و اجرای ناقص طرح فرهنگ توسط صندوق ذخیره فرهنگیان را از دیگر انتقادات حاضران در جلسه به فانی اعلام کرد.

این فعال صنفی معلمان در ادامه تاکید کرد: "وزیر آموزش و پرورش در این جلسه به بیشتر موارد طرح شده از سوی فعالان صنفی معلمان پاسخی نداد و صحبتهایی را که از قبل آماده کرده بود، بیان کرد که با اعتراض روبرو شد."

بهشتی لنگرودی در پایان با اشاره به عبور گذری وزیر آموزش و پرورش از موارد دیگر که دوباره مورد اعتراض فعالان صنفی معلمان قرار گرفت، اظهار کرد: "این جلسه در نهایت با کدورت طرفین پایان یافت و وزیر با حالتی شبیه به قهر جلسه را ترک کرد."

 

شهریه های میلیونی پیش دبستانیها و انصراف خانواده ها برای ثبت نام

تسنیم، 21 تیر - شهریه های میلیونی مراکز پیش دبستانی که کف آن از یک میلیون آغاز شده و به 8 میلیون در مناطقی از شهر می رسد، موجب شده تا بسیاری از خانواده ها که برای حضور فرزندشان در دوره پیش دبستانی مشتاقند، عطای این موضوع را به لقایش ببخشند.

بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، مراکز پیش دبستانی به جز در مناطق محروم و عشایری، به شکل غیر انتفاعی اداره خواهد شد و شهریه آنها نیز بر اساس دستورالعملهای مدارس غیر انتفاعی تعیین می شود. در این میان بسیاری از خانواده ها با مشاهده شهریه های عجیبی که از سوی این مراکز دریافت می شود، ترجیح می دهند که فرزندشان بدون گذراندن دوره پیش دبستانی وارد مقطع ابتدایی شوند.

با واگذاری پیش دبستانیها به بخش غیردولتی که از حدود سال 86 آغاز شد، شاهد شکل گیری مراکز پیش دبستانی غیر دولتی بودیم که بخشی از این مراکز وابسته به نهادهای مختلف از جمله بهزیستی و سایر ارگانها است.

به عنوان مثال یکی از مراکز پیش دبستانی غیر دولتی در منطقه یک تهران که اسم و رسمی نیز کسب کرده، از متقاضیان شهریه ای معادل 8 میلیون تومان دریافت می کند، البته استدلال شان نیز برای دریافت این شهریه، ارایه برنامه های متنوع است. به میانه شهر یعنی  منطقه چهار که می رسیم، شهریه ها به 4 میلیون تومان می رسد و برای مراکز پیش دبستانی که ضمیمه مدارس دولتی فعالیت می کنند، شهریه ای معادل یک میلیون تومان دریافت می شود.

مرضیه گرد، رییس سازمان مدارس غیردولتی آموزش و پرورش در مورد شهریه مدارس پیش دبستانی عنوان کرد: "شهریه پیش دبستانی بخشی از شهریه ابتدایی است که نباید از سقف 80 در صد بیشتر باشد. به دلیل اینکه تعداد کلاسها و ساعات پیش دبستانی کمتر است، بنابر این شورای نظارت هر استان می بایست شهریه را متناظر با بخش آموزش ابتدایی آن استان اعلام کند."

 

"دانش ‌آموزان به لحاظ عقلی در مورد حجاب اقناع نمی‌ شوند"

تسنیم، 20 تیر – معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش در مورد اشاره سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به تعمیق فرهنگ حیا، عفاف و حجاب در مدارس عنوان کرد: "یکی از روشهای دستیابی به این هدف بازنگری در برنامه ‌های آموزشی و روش دیگر، اتخاذ تدابیر مناسب جهت جذب نیروی انسانی شایسته و متعهد است که خود به حجاب و عفاف پایبند هستند."

حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان ادامه داد: "سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر برنامه ریزی به منظور اقناع فکری برای پذیرش قلبی و درونی حیا، حجاب و عفاف تاکید دارد؛ می ‌پذیرم که در هیچ یک از مواردی که سند ذکر کرده است به حد مطلوب نرسیده ‌ایم. در حقیقت باید تلاش کنیم تا کانالهای ورود آسیبها به مدارس را شناسایی کنیم و میان پیامهای تربیتی مدرسه و خانواده تعارض وجود نداشته باشد چرا که این تعارضها منجر به ایجاد شخصیت دوگانه در دانش ‌آموز می‌ شود. هم اکنون در مقوله حجاب و عفاف، دانش ‌آموزان به لحاظ عقلی اقناع نمی‌ شوند و به لحاظ تبلیغی و ترویجی نیز پشتیبانی نمی‌ شوند."

معاون پژوهشی وزارت آموزش وپرورش به ضرورت طراحی لباس فرم برای دانش ‌آموزان اشاره کرد و گفت: "همانطور که در بیمارستانها پزشک را با لباس فرم سفید و پرستار را با لباس فرم سورمه‌ ای می ‌شناسند، در جامعه نیز باید بتوان دانش ‌آموزان را از طریق لباس فرم آنها شناسایی کرد."

وی افزود: "طراحی لباس فرم دانش آموزی مزایا و معایبی نیز دارد یکی از معایب آن این است که ممکن است برخی از افراد بگویند مگر مدرسه پادگان است که همه به یک فرم لباس بپوشند. بنده ضرورت لباس فرم در آموزش و پرورش را قبول دارم، اما نه لباس فرم واحد."

 

محمد امین آگوشی به سلول انفرادی منتقل شد

هرانا، 23 تیر - محمد امین آگوشی دست به اعتصاب غذا زده و به سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است.

محمد امین آگوشی، معلم بازنشسته 54 ساله و اهل پیرانشهر از روز سه شنبه 17 تیر در زندان مرکزی زاهدان دست به اعتصاب غذا زده و در پی آن روز شنبه 21 تیر به سلول انفرادی بند قرنطینه، شکنجه گاه زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است.

وی که به تازگی همسر خود را از دست داده، در اعتراض به بی سرپرست ماندن دو فرزند صغیر خود و همچنین وجود تبعیض بین زندانیان عادی و سیاسی و اینکه زندانیان سیاسی از حق استفاده از مرخصی و رای باز (مرخصی در قبال کار در زندان) محروم می باشند، دست به اعتصاب غذا زده است.

یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: "محمد امین آگوشی در یک سلول دو در یک و نیم متری نگهداری می شود و به علت داشتن بیماری آسم و گرمای شدید هوا شرایط جسمی نگران کننده ای دارد."

بند قرنطینه دارای سلولهای بسیار کوچک و فاقد حداقل امکانات انسانی است. این سلولها در گرمای شدید تابستان فاقد وسایل خنک کننده هستند.

بازگشت به صفحه اول ایران نبرد

بازگشت به صفحه نبردخلق