در گذشت 21 امین مجاهد خلق در اثر محاصره ضد انسانی پزشكی در لیبرتی

 

ساعت یک و بیست دقیقه بامداد امروز، 27 شهریور 1393 مجاهد خلق تقی عباسیان، یكی از ساكنان كمپ لیبرتی كه از بیماری قلبی و بیماری خطرناك MND رنج می برد، در اثر محاصره ضد انسانی پزشكی لیبرتی و عدم دسترسی به خدمات پزشكی در كلینیك عراقی لیبرتی جان باخت. او از سه دهه پیش در صفوف مجاهدین خلق ایران برای سرنگونی فاشیسم دینی حاكم بر ایران و استقرار دمكراسی و حقوق بشر مبارزه می كرد.

به این ترتیب از سال 2009 به این سو و پس از اینكه آمریكا حفاظت اشرف را به نیروهای عراقی تحویل داد، 21 تن از مجاهدان اشرف و لیبرتی، در اثر محاصره پزشكی در گذشته اند. شمار دیگری از بیماران نیز كه از بیماریهای صعب العلاج رنج می برند به خاطر این محاصره جنایتكارانه در وضعیت خطرناكی بسر می برند.

تقی عباسیان كه مانند دیگر ساكنان لیبرتی هم فرد حفاظت شده طبق قانون پناهندگی و هم حفاظت شده تحت كنوانسیون چهارم ژنو بود، با موانع بیشماری در معالجات پزشكی مواجه بود. در 8 آوریل 2014 به دفتر حقوق بشر یونامی نوشت «من كه قبلاً دچار سكته قلبی شده واز درد شدید قلب و بی حسی اعضای بدن رنج می برم و نیمه فلج هستم روز 7 أوریل پس از یك ماه برای آزمایش MRI به بغداد رفتم. قرار بود با دوآمبولانس به بغداد برویم استخبارات آمبولانس دوم را حذف كرد و ما به طور فشرده با یك آمبولانس رفتیم. شكنجه واذیت از همان ابتدا شروع شد. دربیمارستان مآمور استخبارات حتی اجازه نداد من مشكلاتم را به طور كامل به پزشك متخصص توضیح دهم.

علی رغم اینكه پزشك گفت باید این بیمار بستری و انژیوگرافی شود و یك سری آزمایشات انجام دهد، مآمور مزبور مانع بستری كردن من شد... باتوجه به وضعیت سلامتی ام من استخبارات عراق به طور مشخص سرگرد احمد و مآموران زیردست اش را مسئول عواقب آن می دانم ...»

محاصره جنایتكارانه پزشكی با انتقال ساكنان به لیبرتی ابعاد وخیم تری پیدا كرد. در حالی كه كلینك عراقی از تجهیزات اولیه برای موارد اورژانس نیز برخوردار نیست، نیروهای مالكی از انتقال تجهیزاتی كه ساكنان در اشرف به هزینه خودشان تهیه كرده بودند، جلوگیری می كنند.

مقاومت ایران با تاكید بر تعهدات مكتوب و مكرر دولت آمریكا و ملل متحد نسبت به امنیت و سلامت ساكنان لیبرتی، به اقدام فوری برای پایان دادن به این محاصره جنایتكارانه و دسترسی آزادانه ساكنان به خدمات پزشكی در عراق فرا می‌خواند و یادآوری می‌كند این اقدامات نقض آشكار و وخیم معاهدات بین المللی و از مصادیق جنایت علیه بشریت می باشد و مسئولان آن بایستی مواخذه شوند.

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

27 شهریور 1393(18 سپتامبر2014)

بازگشت به صفحه اول ایران نبرد

بازگشت به صفحه نبردخلق