کارورزان سلامت

امید برهانی

 

پرستاران بیمارستان کودکان تبریز اعتصاب کردند

اعتدال پرس، 2 تیر - پرستاران بیمارستان کودکان تبریز در اعتراض به پایین بودن حقوق و عدم پرداخت مزایا صبح امروز دست از کار کشیدند.

صبح امروز جمعی از پرستاران تنها بیمارستان تخصصی کودکان شمال غرب کشور در تبریز، در اعتراض به اجرای قوانین ناعادلانه در محوطه بیمارستان اعتصاب کردند.

طبق گفته های پرستاران این بیمارستان، بر اساس قانون جدید، حقوق بر اساس اضافه کاری و درآمد بیمارستان تعلق می گیرد و تجربه و حتی کار و تلاش پرستاران بالینی در آن جایی ندارد.

حقوق پرستاران این بیمارستان دیروز پرداخت شده است که بر اساس قانون جدید برخی پرستاران حتی مقروض به دولت شده و برخی حقوق صفر دریافت کرده اند.

درخواست پرستاران در این اعتصاب توقف کامل اجرای قانون "طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد" و بررسی کامل کارشناسی این قانون از سوی مسوولان ذیربط می باشد.

به گفته یکی دیگر از پرستاران این تحصن تا زمانی که مسوولان پاسخ قانع کننده ای نسبت به مطالبات به حق پرستاران ندهند، ادامه خواهد داشت.

 

فریاد اعتراض پرسنل درمان بیمارستان خمینی شهرستان نور

مازنی خبر، 4 تیر - پرسنل درمان بیمارستان خمینی شهرستان نور در اعتراض به "طرح مبتنی بر عملکرد" و ایجاد تبعیض بین پرسنل درمانی با کارمندان دست به اعتصاب زده اند.

یکی از پرستاران این بیمارستان با اشاره به اعتصاب پرسنل درمانی و خدماتی این بیمارستان در روزهای اخیر، افزود: "از فرماندار و نماینده مردم نور در مجلس خواستاریم به وضعیت ما رسیدگی کنند."

خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که میزان درآمد حاصله از این طرح در 3 ماه اول سال 94 نیز تاکنون به حساب پرستاران این بیمارستان واریز نشده است.

 

آدمهای گردن کُلفت سلامت و اعتبارات این حوزه

سلامت نیوز، 5 تیر - وزیر اسبق بهداشت با اشاره به اینکه هم اکنون عده ‌ای آدم‌ گردن کلفت حوزه سلامت از اعتبارات این حوزه بیشتر سود می ‌برند، گفت‌: "اگر قانون اجرا شود زیرمیزی جمع می ‌شود، ولی اگر جدای از قانون داریم کاری می‌ کنیم غلط است، حتی اگر کار خوب کنیم."

مسعود پزشکیان که خود هم اکنون نماینده تبریز در مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است، در توضیح این مقوله عنوان کرد: "وقتی در مکانیزمی که خودشان درست کردند، یکی 100 میلیون، یکی 5 میلیون، یکی 2 میلیون دریافت می‌ کند، نمی‌ شود جلوی زیرمیزی را گرفت، زیرا بی عدالتی وجود دارد، اصلاً نباید آن 100 میلیون را به آنها داد، اگر عدالت را حاکم کنند سیستم درست می‌ شود."

پزشکیان ادامه داد: "10 هزار میلیارد به حوزه سلامت اختصاص یافته است. اینکه این پول را خرج کردند و یک عده دارند خیرش را می‌ برند بحثی نیست، ولی یک عده آدمهای گردن کلفت هم هستند که بیشتر دارند خیر می‌ برند. حرف ما این است که پول را در چارچوب قانون هزینه کنند."

 

تجمع اعتراضی پرستاران یزدی

یزدی نیوز، 6 تبر - تجمع تعدادی از پرستاران و پرسنل بیمارستان رهنمون یزد به دلیل درخواستهای صنفی و مزایای کاری برگزار شد. یکی از پرستاران گفت:امسال به دلیل بی تدبیری دانشگاه علوم پزشکی یزد، حقوق پرستاران یزدی کاهش یافته است و این در حالی است که هنوز کارانه این قشر پرداخت نشده است.

 

بیمارستانهای تبریز در التهاب

ایسنا، 7 تیر - صبح امروز حدود 200 نفر از پرستاران بیمارستان رازی تبریز برای دومین بار در طول چند روز گذشته نسبت به اجرای "طرح مبتنی بر عملکرد" در بیمارستان اعتراض کردند.

پرستاران علت اعتراض و تحصن دوباره خود را بی توجهی ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز به اعتراضات خود عنوان کرده اند.

از سوی دیگر، از بیمارستان "شهید مدنی" تبریز خبر داده می شود که کادر اتاق عمل این بیمارستان برای دومین بار در طول چند روز گذشته، دست به اعتصاب زده اند و پذیرشی برای اتاق عملهای این بیمارستان صورت نگرفته است.

همچنین براساس گزارشها از بیمارستان طالقانی تبریز، حدود 120 نفر از کادر این بیمارستان نیز در اعتراض به اجرای این طرح در ساعت 10 صبح امروز در محوطه بیمارستان تحصن کرده اند.

گفتنی است، اعتراضات پرستاران شهر تبریز نسبت به اجرای "طرح مبتنی بر عملکرد" از روز سه شنبه از بیمارستان کودکان تبریز آغاز شد و بعدها کادر بیمارستانهای الزهرا، "شهید مدنی"، رازی، "امام رضا" و طالقانی نیز به اعتراضها پیوستند.

 

تجمع پرستاران بیمارستان طالقانی چالوس

کلارنا، 7 تیر - صبح امروز،جمعی از پرستاران بیمارستان طالقانی چالوس با تجمع مقابل درب اورژانس این بیمارستان به اجرای ناعادلانه طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد و همچنین عدم اجرای قانون تعرفه گذاری بعد از گذشت هشت سال، اعتراض کردند.

این پرستاران خواهان بررسی کارشناسی طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد و اجرای عدالت در این زمینه شدند.

 

اعتراض پرستاران در 4 استان کشور به طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد

آنا، 8 تیر - بیش از صد پرستار در بیمارستانهای مدرس،‌ "شهدای تجریش"، رسول اکرم، "بیمارستان خمینی" و "بیمارستان بهارلو" و همینطور در بیمارستانهای سه استان بزرگ کشور به اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد اعتراض کرده و با دست کشیدن از کار، مقابل بیمارستانهای خود تجمع کردند.

دبیرکل "خانه پرستار" در باره تجمع امروز پرستاران دیگر استانها گفت: "در روزهای اخیر در بیمارستان کامکار، بیمارستان نکویی و "بیمارستان شهید بهشتی" شهر قم، بیمارستان رازی، "بیمارستان امام حسین" و "بیمارستان شهدا" تبریز نیز تجمعاتی نسبت به اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد صورت گرفته است. همچنین امروز نیز در تبریز، اهواز و "بیمارستان الزهرا اصفهان" پرستاران تجمع کرده ‌اند.

 

اعتصاب پرستاران بزرگترین بیمارستان دولتی آمل

ایرنا، 9 تیر - بیش از یک صد نفر از پرستاران "بیمارستان امام رضا" آمل در محوطه بیمارستان تجمع کردند.  این پرستاران که خواستند نامشان ذکر نشود، نحوه ناعادلانه و غیرمنصفانه پرداختی اولیه طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد را علت اعتصاب خود عنوان کردند.

آنها همزمان خواستار شفاف سازی مسوولان بیمارستان در پرداختها و نحوه محاسبه عادلانه کارکردشان، برطرف شدن مشکلات کاری و کاهش دغدغه های کاری در محیط کارشان شدند.

"بیمارستان امام رضا" با حدود 200 تخت درمانی به عنوان یکی از سه بیمارستان دولتی و بزرگترین آنان در شهرستان آمل است که به بیماران ارجاعی شهرهای مرکزی مازندران نیز خدمات درمانی ارایه می کند. شهرستان آمل دارای حدود 400 هزار نفر جمعیت است.

 

اعتراض پرستاران، بلوار کاشانی همدان را بست

خبرگزاری فارس، 9 تیر - پرستاران بیمارستانهای مختلف همدان با تجمع در مقابل ساختمان علوم پزشکی همدان اعتراض خود را نسبت به عدم پرداخت حقوق معوقه و نداشتن امنیت شغلی ابراز کردند. در این تجمع اعتراضی هیچ یک از مسوولان دانشگاه حضور نیافتند، اما رییس دانشگاه اعتراض آنها را قانونی ندانست.

این تجمع باعث بسته شدن بلوار کاشانی شد.

 

گام سوم طرح تحول با وجود هزینه 6 برابری نسبت به قانون تعرفه‌ گذاری پرستاری

جوان، 8 تیر - اگر بخواهیم اتفاقات و اعتراضات پرستاران به دریافتیهای شان را ریشه‌ یابی کنیم، بدون شک به گام سوم "طرح تحول سلامت" و اصلاح کتاب ارزش ‌گذاری نسبی تعرفه ‌ها می ‌رسیم؛‌ گامی که با صرف بودجه‌ ای 2 میلیارد تومانی، مزد درمان را تا 300 و در مواردی 400 درصد افزایش داد. این در حالی است که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هشت سال است بر زمین مانده و وزارت بهداشت نداشتن بودجه لازم را مانع اجرایی شدن این قانون عنوان می ‌کند.

به بیان دقیق‌ تر، صرف بودجه میلیاردی برای افزایش دستمزد پزشکان، انتظار دیگر کارکنان حوزه سلامت را هم بالا برده و هر یک می‌ خواهند از این سفره سهمی داشته باشند.

عبدالحمید سطوت، پرستار "بیمارستان الزهرای" اصفهان و دبیر انجمن صنفی پرستاران، از پرداخت ما‌به ‌التفاوت یک ریالی به ازای شش ماهه دوم سال 93 به بیش از یک سوم پرستاران این بیمارستان خبر می‌ دهد و می ‌افزاید: "با اجرای طرح تحول سلامت در سال گذشته، تعرفه ‌های پزشکان تا سه برابر افزایش یافت، در حالیکه هم اکنون هشت سال است قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری مسکوت باقی مانده و وزارت بهداشت نداشتن بودجه را بهانه می ‌کند، اما گام سوم طرح تحول با وجودی که شش برابر قانون تعرفه ‌گذاری خدمات پرستاری هزینه داشت، یکشبه اجرایی شد."

بنا به تاکید دبیر انجمن صنفی پرستاران اصفهان، در همه جای دنیا اختلاف درآمد پزشکان و پرستاران پنج تا هفت برابر است، اما در کشور ما این اختلاف صد برابر یا حتی بیشتر است.

 

بحران مالی در بیمارستانهای کشور

خبرآنلاین، 10 تیر - معاون وزیر بهداشت از بحران مالی در بیمارستانهای کشور خبر داد.  محمد آقاجانی به بدهیهای سازمانهای بیمه ‌گر به بیمارستانها اشاره و اظهار کرد: "در صورت عدم وصول به موقع مطالبات وزارت بهداشت و بیمارستانهای آن از سوی سازمانهای بیمه ‌گر، بالطبع مشکلاتی در اداره بیمارستانها پیش می‌ آید."

وی مثال زد: "بیمارستانها در خرید دارو و لوازم مصرفی و حتی برای امور روزمره بیمارستانها مثل تامین انرژی و مواد غذایی با مشکل مواجه هستند. پرداختی به کارکنان برای ایجاد انگیزه در آنها جهت ارایه خدمات هم با مشکل مواجه شده است."

کسری بودجه و کسری درآمدی دولت در شرایط تحریم باعث شده، برگ برنده سید حسن هاشمی که حمایتهای مالی دولت است، در مضیقه قرار گیرد. هم ‌اکنون، سهم وزارت بهداشت از درآمد‌های هدفمندی یارانه ‌ها محقق نشده است، سازمان بیمه سلامت به اندازه یک‌ چهارم درآمد خود کسری بودجه دارد، سازمانهای بیمه ‌گر، به ‌خصوص سازمان تامین اجتماعی، با کسری بودجه مواجه است.

 

تجمع پرستاران بیمارستان الزاهرای اصفهان

صاحب نیوز، 10 تیر  - پرستاران بیمارستان الزاهرای اصفهان با تجمع خود نسبت به عدم اجرای صحیح طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد اعتراض کردند. این پرستاران علت اصلی اعتراض خود را دیدگاه متفاوت وزارت بهداشت و مسوولان نسبت به کادر درمانی اعلام کرده و معتقدند که پرستاران به دلیل سختی کار بیشتر از دیگر گروههای بهداشت و درمان نیازمند توجه به عدالت شغلی هستند که البته این کار در کشور به نحوی به نفع پزشکان پیش رفته است.

 

بیش از70 درصد هیات مدیره های نظام پرستاری در اختیار طیف منتقد

خانه پرستار، 12 تیر - محمد شریفی مقدم از اعلام نتایج قطعی چهارمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام پرستاری خبر داد و افزود: برگزاری این دوره انتخابات با دوره‌ های قبلی تفاوت داشت، زیرا در این دوره طیفی تحت عنوان "پرستاران عدالت خواه" شرکت کردند که این طیف بیشتر منتقد به سیاستهای وزارت بهداشت بودند و هدف کلی آنان برقراری عدالت همه جانبه در نظام سلامت است."

وی افزود: "برنامه ‌ها و اهداف این ائتلاف نیز با استقبال عمومی جامعه پرستاری روبرو شد و توانستند پیروز قاطع انتخابات باشند و بیش از 70 درصد هیات مدیره ‌های نظام پرستاری کشور را این ائتلاف به دست خواهد گرفت و البته ترکیب ‌درصد باقی مانده نیز متنوع است؛ بخشی مستقل هستند و برخی نیز اعلام موضع نکرده ‌اند،"

دبیرکل "خانه پرستار" یادآور شد: "جریانی که وزارت بهداشت سعی می ‌کرد وارد عرصه انتخابات کند، اصلا رای نیاورد و اگر هم تعداد معدودی رای آوردند حتی جرات اعلام موجودیت ندارند."

 

تجمع پرستاران بیمارستان رازی اهواز 

ایرنا، 14 تیر  - حدود 50 نفر از پرستاران بیمارستان رازی اهواز در اعتراض به منفی شدن کارانه خود در محوطه این بیمارستان تجمع کردند. یکی از نمایندگان این پرستاران اظهار کرد: پس از اجرای طرح تحول در نظام سلامت، تعداد بیماران افزایش یافته و به تبع آن کارانه هم باید بالا رود. وی که خواست نامش فاش نشود افزود: با توجه به این طرح، فرمول جدید برای محاسبه کارانه پرستاران ارایه شد که بسیاری از بیمارستانها آن را اجرا کردند.

 

تجمع کارکنان بیمارستان بهشتی نوشهر

فارس، 15 تیر  - امروز هم زمان با دهها شهر کشور، کارکنان کادر درمانی و غیر درمانی بیمارستان بهشتی نوشهر اعم از پرستاران، بهیاران، پرسنل اتاق عمل، آزمایشگاه، خدماتی و ... نسبت به بی‌عدالتی در نحوه پرداخت معوقات و کارانه مبتنی بر عملکرد در سالن اجتماعات این بیمارستان تجمع کردند. بیشتر اعتراض‌ کنندگان به این نکته اشاره کردند که در حال حاضر اجرای طرح مبتنی بر عملکرد منافع گروه خاصی را تأمین کرده و باعث شکاف عمیق طبقاتی میان کارکنان در نظام سلامت شده است و به‌طور قطع ادامه اجرای این طرح با شکست مواجه می‌شود.

 

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان رجایی شیراز

صبح شيراز، 17 تیر صبح امروز پرستاران بیمارستان رجایی شیراز در اعتراض به اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد (طرح قاصدک) در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در محوطه بیمارستان تجمع کردند. شهرام بلند پرواز رئیس بیمارستان، به جای گوش دادن به اعتراضات پرستاران به معترضان گفت هر چه سریعتر به بخشهای خود برگردند اما با مقاومت پرستاران وی تهدید کرد که در حال تهیه ی لیست پرستاران تجمع کننده است و به شدت با معترضان برخورد خواهد کرد. باز هم تهدید رئیس بیمارستان کارگر نیفتاد تا اینبار وی خطاب به پرستاران از الفاظی استفاده کرد که این رسانه از بیان آن معذور است و از سویی خشم شدید پرستاران را برانگیخت.

پرستاران معترض تاکید کردند چنانچه رئیس بیمارستان عذر خواهی نکند در ساختمان مرکزی دانشگاه تجمع خواهند کرد.

 

پرستاران بزرگترین مرکز درمانی غرب کشور اعتصاب کردند

شهد شفا، 20 تیر برای دومین روز، در بزرگترین بیمارستان غرب کشور، پرستاران بیمارستان "امام رضا" در کرمانشاه، در اعتراض به کمبود دستمزد و حقوق دریافتی اعتصاب کردند.

با انجام "طرح تحول نظام سلامت" و افزایش ازدحام مراجعه کنندگان به بیمارستانها و افزایش نیافتن تعداد پرسنل، بار کاری پرستاران چند برابر شده است. این در حالی است که دستمزدها تغییری نکرده و این امر سبب ناراحتی پرستاران شده است.

روز پنجشنبه پرستاران در سالن آمفی تیاتر بیمارستان تجمع کردند که با وعده های مدیر و رییس بیمارستان به محل کار خود بازگشتند.

امروز هم پرستاران به این علت که به خواسته هایشان ترتیب اثری داده نشد، برای دومین بار اعتصاب کرده اند و در محل کار خود حضور نیافتند.

 

تجمع پرستاران بیمارستان 17 شهریور آمل

ایرنا، 20 تیر - پرستاران بیمارستان 17 شهریور آمل به فاصله حدود دو هفته پس از تجمع پرستاران بیمارستان امام رضا این شهر در اعتراض به نحوه پرداختهای اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد اعتراض و درمحل این بیمارستان تجمع کردند.

معترضان این طرح اعتقاد دارند: عنوان طرح که پرداخت مبتنی بر عملکرد بوده در ظاهر خوب و نیروهای درمانی آنالیز و بر اساس کارکرد مفید و سختی کار در بخشهای درمانی دریافتی خواهند داشت، اما متاسفانه درعمل با تفاوت زیاد آن مواجه شدیم.

 

چهره ای دیگر از اعتراض در مهاباد

زریان، 21 تیر - اجرای "طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد" در بیمارستان مهاباد اعتراض و تجمع کارکنان و پرستاران این بیمارستان را به همراه داشت و رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد این اعتراض را ناشی از جدید بودن این طرح دانست!

دستمزد مبتنی بر عملکرد در "بیمارستان امام خمینی" مهاباد بعد از اخذ تاییدیه های لازم از دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی، در روز شنبه، 20 تیر پرداخت شد. اجرایی شدن این طرح در صبح همان روز اعتراض تعدادی از پرستاران و کارکنان این بیمارستان در شکل یک تجمع در محوطه این بیمارستان به همراه داشت.

معترضان "کارانه چند برابری و غیر قابل مقایسه رییس بیمارستان و معاونانش و مترون و مدیر داخلی و نیز کارگزینی و حسابداری شبکه" را از دلایل اعتصاب خود اعلام کردند. آنها می گویند که این گروه بی آنکه در خط مقدم درمان باشند، با محاسبه ضریبهای بالاتر برای خودشان در تنور بی عدالتی دمیده اند.

 

دومین تجمع پرستاران بیمارستان فاطمی اردبیل

فارس، 21 تیر - برای دومین بار در هفته اخیر،جمع کثیری از کارکنان بهداشتی - درمانی و پرستاران بیمارستان فاطمی اردبیل با سر دادن شعار عدالت، عدالت خواستار پرداخت مطالبات واقعی خود شدند. پرستار حاضر در این تجمع گفت: کوچکترین اعتراض ما با بزرگترین پرونده ‌سازیها مواجه می‌شود به طوری که امروز در همین محل تجمع، حراست و دیگر عوامل بیمارستان فاطمی در یک فضای امنیتی خاص اجازه ندادند تا حتی درد و دلهایمان را مطرح کنیم.

در این تجمع اعتراض‌ آمیز به خبرنگاران اجازه ورود به داخل محوطه برای تهیه گزارش ندادند.

 

تجمعِ پرستاران بیمارستان نمازی شیراز

سلامت نیوز، 24 تیر - پرستاران بیمارستان نمازی شیراز در اعتراض به طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد (طرح قاصدک) امروز چهارشنبه در صحن این بیمارستان تجمع کردند.

در این تجمع مسئولان نظام پرستاری شیراز هم حضور داشتند. خانم بشارتی رئیس نظام پرستاری شیراز در سخنانی در جمع معترضان ضمن حمایت از اعتراض پرستاران خواستار لغو طرح قاصدک، لغو طرح آموزش و استخدام بهیار به جای پرستار و اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری شد.

 

 

منبع: نبردخلق 361، پنج شنبه اول مرداد 1394 (23 ژوییه 2015)

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول