چالشهای معلمان در مرداد ماه

فرنگیس بایقره

 

یورش به تجمع معلمان در برابر مجلس

حقوق معلم و کارگر، 31 تیر - صبح امروز معلمان از سراسر کشور، دسته دسته به میدان بهارستان آمدند تا صدای اعتراض جمعی خود نسبت به بازداشت معلمان و فعالان صنفی را به گوش مسوولان و بالادستان برسانند.

این تجمع در پاسخ به فراخوان شورای مرکزی تشکلهای فرهنگیان سراسر کشور برگزار شده بود. در پاسخ به این فراخوان، بیش از دو هزار معلم از شهرهای دور و نزدیک خود را به تهران رساندند تا بر طبق اصل 27 قانون اساسی، تجمع سکوت برگزار کنند.

اما از اوایل صبح، حضور نیروهای امنیتی بسیار چشمگیر بود. این نیروها از شکل گیری هر اجتماعی به شدت جلوگیری کردند و به هر شکل ممکن تلاش خود را به کار بستند تا معلمان را متفرق کنند. برخورد نیروها با یک تجمع کاملا صنفی و قانونی، بسیار امنیتی گزارش شده است. بر طبق گزارشات، بیش از صد معلم بازداشت شده و به اتوموبیلهای ون که در گوشه و کنار منتظر بودند، منتقل شدند.

گر چه به هر شکل تلاش کردند جمعیت را متفرق کنند و از شکل گیری تجمع جلوگیری کنند، اما معلمان با حضور گسترده، صدای خود را به گوش بالادستان رساندند: ما معترضیم...

 

معلمان بازداشتی آزاد شدند

حقوق معلم و کارگر/ سبزوار نگار، 31 تیر - همه معلمانی که در جریان تجمع امروز میدان بهارستان بازداشت شده بودند، حدود ساعت 7 عصر آزاد شدند. این معلمان چند ساعت در بازداشتگاه وزرا نگهداری شدند و پس از بازجویی و گرفتن تعهد اجباری از آنها مبنی بر شرکت نکردن در تجمعات جلو مجلس، آزاد شدند.

 

بازداشت عضو هیات مدیره معلمان کرج و آزادی با قرار کفالت او

حقوق معلم و کارگر، 4 مرداد - علی پیروز احمدی، از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان کرج بازداشت شد.

وی که از قبل از تجمعات 31 تیر ماه به پلیس امنیت استان البرز فراخوانده شده بود، صبح امروز با مراجعه به این نهاد مورد بازجویی قرار گرفت.

او پس از اتمام بازجویی، تحت الحفظ به دادسرای عمومی و انقلاب کرج اعزام شده و پس از بازگشت به پلیس امنیت برای 24 ساعت حکم بازداشت نامبرده صادر شد و هم اکنون در پلیس امنیت استان البرز در بازداشت بسر می برد، در حالی که از اتهامات نامبرده هیچ گونه اطلاعی در دست نیست.

در روز یکشنبه چهارم مرداد، حوالی ساعت 11 علی پیروز همراه دو مامور با روحیه خوب به دادگاه عمومی و انقلاب کرج مراجعه نمود. پس از طی کردن مراحل اداری، پرونده او به شعبه ششم ارجاع داده شد. باوجود اینکه تعدادی از همکاران با فیش حقوقی در محل حضور داشتند و منتظر آزادی وی بودند، حوالی ساعت 14 بازپرس شعبه شش و مسوول پرونده وی، به همکاران اعلام نمود که برای ادامه تحقیق می بایست آقای پیروز به مدت 24 ساعت دیگر همچنان در بازداشت باشد. مقام نامبرده از سوی دیگر اعلام نمود که همراهان وی با سندی به ارزش 30 میلیون تومان روز دوشنبه پنج مرداد در دادسرای انقلاب حضور داشته باشند.

روز دوشنبه، علی پیروز پس ار 48 ساعت بازداشت با قرار کفالت آزاد شد.

                                   

کنگره جهانی آموزش بین الملل سرکوب معلمان را محکوم می کند

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران، 5 مرداد - کنگره جهانی آموزش بین الملل (فدراسیون جهانی تشکلها و اتحادیه های معلمان و کارکنان آموزش و پرورش) که در ماه جاری در شهر "اتاوا"، پایتخت کانادا، با شرکت نمایندگان تشکلهای معلمان از ۱۷۰ کشور جهان برگزار شد، در آخرین روز خود در ۲۶ جولای ۲۰۱۵، موقعیت معلمان در ایران و مبارزات و مصافهای آنان را در دو قطعنامه فوری به بحث گذاشت.

طی این بحث، تداوم اذیت و آزار معلمان و دستگیری و حبس فعالان فرهنگی از جمله آقایان اسماعیل عبدی، رسول بداقی، محمود باقری، علیرضا هاشمی، اکبر باغانی و علیرضا قنبری مورد بررسی قرار گرفت، و سپس با حمایت قاطع نمایندگان حاضر در کنگره، قطعنامه های اضطراری به تصویب رسید.

در این قطعنامه ها ضمن تاکید بر تعهد الزام آور به ادامه کمپینهای جهانی "آموزش بین الملل" و تشکلهای وابسته به آن برای آزادی معلمان زندانی در ایران، از "آموزش بین الملل" و تشکلهای وابسته خواسته شده که همچنان به حمایت خود از فعالیت اتحادیه های مستقل معلمان و پشتیبانی از تلاشهای "شورای مرکزی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشور" به عنوان تشکل عضو "آموزش بین الملل" که از حقوق معلمان دفاع می کند، ادامه دهند.

قطعنامه ها همچنین این تشکلها را فراخوانده که ضمن اعتراض به سرکوب حقوق معلمان، از حکومت ایران بخواهند که استانداردهای بین المللی کارگری را به طور کامل به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد.

قطعنامه ها همچنین فدراسیون "آموزش بین الملل" را ملزم می کند که امکان اعزام یک هیات بین المللی به ایران را برای بررسی مسایل و معضلات معلمان فراهم نماید.

 

فساد 700 میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان و بدهی 520 میلیاردی دولت

خبرگزاری مهر،7 مرداد - مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه دولت قبل تا سال ۹۰ حدود ۳۲۰ میلیارد تومان به این صندوق بدهکار بود، گفت: "این میزان تاکنون به ۵۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است که ۱۲۰ میلیارد تومان آن مربوط به دولت یازدهم است."

وی همچنین فاش کرد فردی در سال ۱۳۹۱ تسهیلات ۷۰۰ میلیارد تومانی را از منابع بانک سرمایه دریافت کرده، ولی تاکنون این تسهیلات را بازپرداخت نکرده. غندالی بدون معرفی فرد یاد شده افزود: " این فرد اعلام کرده که بدهی اش را پرداخت نخواهد کرد که در این زمینه باید با تدبیر پیش برویم و در همین راستا اقدامات قضایی صورت گرفته است."

وی با تاکید بر اینکه افرادی که در ستاد صندوق ذخیره فرهنگیان عضو هستند به مسایل و موضوعات آموزش و پرورش و معلمان تعصب دارند، عنوان کرد: "خوشبختانه این افراد موفق شده اند دو هزار میلیارد تومان مطالبات مشکوک الوصول این صندوق را وصول کنند."

غندالی در ادامه توضیح داد: "ماهانه پنج درصد از حقوق فرهنگیان که در مجموع ۱۸ میلیارد تومان است، به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان واریز می شود."

شهاب الدین غندالی یادآور شد: "سپرده واقعی هر فرهنگی در بانک سرمایه باید مبلغ ۷۰۰ هزار تومان باشد که این مبلغ در حال حاضر ۷۰ هزار تومان است."

وی با بیان اینکه معلمان و فرهنگیان بسیار نجیب هستند، افزود: "معلمان نسبت به صندوق و عملکرد گذشته صندوق حق اعتراض دارند، اما نجابت معلمان اجازه اعتراض را به آنها نمی‌ دهد و این ویژگی معلمان بسیار قابل تقدیر است."

 

رسول بداقی آزاد نشد

خبرگزاری هرانا، 14 مرداد با وجود فرا رسیدن موعد آزادی رسول بداقی، مسوولان قضایی از آزادی این معلم زندانی امتناع کردند. حکم شش سال حبس رسول بداقی سیزدهم مرداد ماه به پایان رسید، ولی مسوولان زندان اوین با تشکیل پرونده ای جدید از آزادی وی خودداری کردند.

رسول بداقی در گفتگوی تلفنی با خانواده اش گفته است که تا روز یکشنبه هفته آینده تکلیف پرونده جدید وی مشخص خواهد شد.

از دلایل پرونده جدید و اتهامات وارده به این معلم زندانی اطلاع دقیقی در دست نیست.

رسول بداقی، معلم زندانی و پدر سه فرزند، شهریور ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت و به شش سال حبس محکوم شد، درپی زندانی شدن، مقامات آموزش و پرورش حبس او را "غیبت غیر موجه" به حساب آورده و وی را از آموزش و پرورش اخراج و حقوقش را قطع کردند.

گفتنی است، رسول بداقی از ابتدای حبس در زندانهای اوین و رجایی شهر محبوس بوده و تاکنون به مرخصی اعزام نشده است.

 

تجمع اعتراضی معلمان در یزد

سایت آینه‌ روز، 16 مرداد - روز پنجشنبه 15 مرداد صدها نفر از معلمان و فرهنگیان شهر یزد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود در مقابل استانداری رژیم دست به تجمع زدند. معلمان همچنین خواهان افزایش حقوق خود هستند. به گفته معترضان این چندمین بار است که در اعتراض به وضعیت خود تجمع می کنند. اما مقامات رژیم نسبت به خواسته های برحق فرهنگیان و مشکلات آنان بی اعتنا هستند و معلمان معترض را تهدید و بازداشت می کنند.

 

تجمع اعتراضی معلمان در قیروکارزین فارس

سایت اشتراک، 17 مرداد - براساس گزارش منتشره، معلمان و فرهنگیان شهرستان "قیروکارزین فارس" در روز پنجشنبه 15 مرداد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه شان در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم در شهرستان قیروکارزین فارس تجمع کرده و سفره خالی پهن کردند.

 

تجمع شبانه روزی مربیان پیش دبستانی در مقابل مجلس

حقوق معلم و کارگر/ ایرنا، 19 مرداد - تجمع مربیان پیش دبستانی سراسر کشور برای دومین روز مقابل مجلس ادامه دارد. بر اساس اطلاعات رسیده، فضای مقابل مجلس تحت کنترل شدید است و نیروهای امنیتی اجازه گرفتن عکس و فیلم به کسی نمی دهند. بیشتر تجمع کنندگان مربیان زن هستند.

معلمان پیش دبستانی در روز یکشنبه 4 مرداد نیز در اعتراض به وضعیت استخدامی خود مقابل درب مجلس تجمع کردند.

خبرگزاری مجلس در روز سه شنبه 20 مرداد طی گزارش داد که؛ برای نخستین بار تجمع کنندگان شب خود را نیز مقابل درب مجلس شورای اسلامی گذراندند تا مگر اینکه دولتیها به خود بیایند و تا پیش از آغاز سال تحصیلی جدید به وضعیت استخدامی آنها بعد از گذشت سالها رسیدگی کنند.

صبح روز یکشنبه 25 مرداد، مربیان پیش دبستانی بار دیگر در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند و در ادامه اعتراض خود، این تجمع را به یک تحصن و تجمع شبانه روزی تبدیل کردند که تا روز چهارشنبه 28 مرداد ادامه پیدا کرد. در این روز مجلس کلیات طرحی را به تصویب رساند که در آن خواسته اصلی مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمت آموزشی در نظر گرفته شده است.

مهمترین خواسته مربیان این است که نیروهای پیش دبستانی که بالای 5 سال سابقه دارند، بدون قید و شرط در آموزش و پرورش استخدام شوند و در اولویت قرار گیرند. این در حالی است که 19 مهر 91 مصوب شد که اولویت استخدام با نیروهای پیش دبستانی در حال فعالیت باشد. انتقاد مربیان این است که فانی، وزیر آموزش و پرورش، دو سال زمان برای تعیین تکلیف این نیروها داشته، اما در این مدت هیچ اقدامی نکرده است.

 

تجمع اعتراضی مربيان پيش دبستاني مریوان

زریوار خبر، 22 مرداد - صبح روز پنج شنبه 22 مرداد، مربيان پيش دبستاني که اکثر آنها زنان مربی هستند، در شهر مریوان دست به تجمع زدند و با امضای نامه ای به اجرا نشدن طرح حق التدریس و استخدام تبعیض آمیز آموزش و پرروش اعتراض کردند.

 

فعال صنفی معلمان متهم به تبانی برای اخلال در امنیت کشور شد

سایت حقوق معلم و کارگر، 22 مرداد - امروز در حالی چهل و ششمین روز از بازداشت دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران گذشت که بر خلاف همیشه خبرهای چندان خوشی از اوین به گوش نرسید.

اسماعیل عبدی روز سه شنبه باز هم با خانواده گفتگوی تلفنی داشت. اما این بار به شدت ناراحت بوده و روحیه خوبی نداشته است. در این گفتگوی چند دقیقه ای، دبیرکل از همسرش می خواهد که با وکیلش یعنی پیمان حاج عطار تماس بگیرد و جزییاتی از پرونده را که تازه در اختیارش قرار داده اند، به اطلاع او برساند. عبدی به همسرش گفته که کیفرخواست از سوی شعبه دوم بازپرسی سپاه پاسداران صادر و پرونده به دادگاه فرستاده شده است.

دبیر ریاضی شهرستان اسلامشهر موارد اتهامی خویش را ماده 500 یعنی فعالیت تبلیغی علیه نظام و ماده 610 یعنی تبانی برای اخلال در امنیت کشور ذکر کرده است. شوربختانه ماده 500 همان اتهامی است که در پرونده پیشین او نیز وجود داشته و بیم آن می رود در دادگاه و توسط قاضی وارد دانسته شود و حکم پیشین اش یعنی ده سال زندان تعزیری به شکل خودکار اجرایی شود.

این کنشگر ارشد کانون صنفی معلمان ایران همچنین می گوید که پرونده به شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران فرستاده شده است و قرار است پانزده تا بیست روز آینده دادگاه برگزار گردد. به گفته وکیل کانون صنفی و اسماعیل عبدی، دو قاضی در شعبه 15 حضور داشته و حکم صادر می کنند: قاضی صلواتی و قاضی مقیسه.

گویا تا کنون عبدی گمان می کرده است که با پایان تحقیقات و مراحل بازجویی با قرار وثیقه آزاد می گردد، اما با این خبر، احتمال آزادی او تا زمان برگزاری دادگاه بسیار کم شده است.

 

اقامه نماز جماعت در 50 هزار مدرسه

ایسنا، 22 مرداد - وزیر آموزش و پرورش از برپایی نماز جماعت در 50 هزار واحد آموزشی خبر داد. علی اصغر فانی افزود: "19 هزار روحانی و 30 هزار فرهنگی به عنوان پیش نماز به اقامه نماز جماعت در مدارس می پردازند."

فانی حضور روحانیون را در مدارس تاثیرگذار دانست و گفت: "آموزش و پرورش 40 میلیون نفر مخاطب دارد و اقامه نماز در این سنگر مقدس به عنوان پراثر ترین دستگاه کشور می تواند تاثیر گذار تر باشد."وی در خاتمه گفت: "در وزارت آموزش و پرورش 6 ساحت تربیتی وجود دارد و مهمترین ساحتی که به آن پرداخته می شود، تربیت اعتقادی و اخلاقی است چرا که به دنبال تربیت همه جانبه دانش آموزان می باشد."

 

1000 معلم در زندانهای کشور هستند

خبرگزاری فارس ، 21 مرداد - معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: "آن میزانی که سازمان زندانها به آموزش و پرورش اعلام کرده است، حدود یک هزار معلم زندانی داریم." حجت الاسلام مصطفی ناصری زنجانی، افزود: "در بین این افراد معلمانی هستند که بدهکار، ورشکسته، مالباخته و افرادی که در اثر مشکلات خانوادگی موضوعاتی برای آنها به وجود آمده هستند که در مجموع یک هزار نفر هستند." ناصری زنجانی ادامه داد: "سازمان زندانها اعلام کرد که برخی از این افراد اعلام مشخصات و معلم بودن نکرده و اعلام کارمند بودن کرده اند و نمی توانیم از آنها در خصوص معلم بودن یا نبودن سوالی بپرسیم."

 

 

منبع: نبردخلق 362، یکشنبه  اول شهریور  1394 (23 آگوست 2015)

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول