چالشهای معلمان در مهر ماه

 

فرنگیس بایقره

 

 

برداشت از حقوق کارمندان زیر عنوان "کمک به مردم یمن"

دویچه وله ، 2 مهر - وبسایت "اقتصاد نیوز" روز چهارشنبه اول مهر با چاپ تصویری از فیش حقوقی یکی از کارمندان دولت نوشت، برخی از کارمندان آموزش و پرورش در تهران پس از دریافت فیش حقوقی شهریور ماه خود متوجه شده اند که بدون اطلاع قبلی، از حقوق هر یک از آنها مبلغ دو هزار تومان زیر عنوان "کمک به مردم یمن" کسر شده است.

کسر این دو هزار تومان بدون اطلاع قبلی کارمندان بوده است. هنوز روشن نیست این کسر حقوق زیر عنوان " کمک به مردم یمن" شامل تمام کارمندان دولت می شود یا نه و برای یکبار است یا ادامه خواهد داشت.

دولت ایران بیش از 8 و نیم میلیون نفر کارمند دارد و اگر این کسر حقوق شامل همه کارمندان شود، 17 میلیارد تومان در یک ماه و بیش از 200 میلیارد تومان در یک سال می شود.

 

وجود 50 مدرسه خشتی و گلی در کهگیلویه و بویراحمد

ایسنا، 5 مهر - مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد از وجود 50 مدرسه خشتی و گلی در استان خبر داد.

جهان محرابی با اشاره به وجود 963 مدرسه روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: "150 مدرسه در معرض تخریب و نیازمند بازسازی و مقاوم سازی در این استان داریم و 50 مدرسه خشتی و گلی نیز در استان وجود دارد که برخی از آنها ملکی و برخی نیز استیجاری هستند." وی ادامه داد: "با توجه به عمق محرومیت کهگیلویه و بویراحمد، خیرین و مسوولان استانی و کشوری به بخش آموزش و فضاهای آموزشی توجه ویژه داشته باشند، چرا که استان در این زمینه با مشکلات جدی مواجه است."

 

با وثیقه سیصد میلیون تومانی، دو معلم زندانی آزاد شدند

حقوق معلم و کارگر، 7 مهر - محمدرضا نیک نژاد، از اعضای هیات مدیره و مهدی بهلولی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، با قرار وثیقه آزاد شدند.

این دو عضو کانون صنفی که با حکم شعبه دوم بازپرسی اوین شهریور ماه گذشته بازداشت شده بودند، با قرار وثیقه سیصد میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند.

اتهامات این فعالان صنفی حضور در تجمعات صنفی معلمان در طول یکسال گذشته ذکر شده است.

 

سخنگوی کانون صنفی معلمان همچنان در زندان است

حقوق معلم و کارگر، 7 مهر - در حالی که انتظار می رفت محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، به همراه دو معلم دیگر، مهدی بهلولی و محمدرضا نیک نژاد، آزاد گردد، اما این فعال صنفی همچنان در بند هفت زندان اوین در بازداشت موقت به سر می برد. این در حالی است که بازپرس شعبه دوم اوین با تعیین قرار وثیقه برای محمود بهشتی لنگرودی موافقت کرده است،

اتهامات این فعالان صنفی حضور در تجمعات صنفی معلمان در طول یکسال گذشته ذکر شده است

 

تجمع بازنشستگان آموزش و پرورش مشکین شهر

ایلقار نیوز، 8 مهر- جمعی از بازنشستگان اسفند ۹۳ صبح روز چهارشنبه 8  مهر، در نماز خانه آموزش و پرورش مشکین شهر جمع شده و نسبت به عدم دربافت پاداش و سنوات مراتب اعتراض خود را اعلام کردند

در این جلسه بازنشستگان آموزش و پرورش مشکین شهر از عدم پیگیری مسئولان انتقاد کرده و خواستار همکاری آنها جهت احقاق حق و حقوق بازنشستگان شدند .

یکی از بازنشستگان گفت : نزدیک به یک سال است که بازنشسته شدم ولی هنوز نتوانستم پاداش خود را از آموزش و پرورش بگیرم و پس از سی سال خدمت پاداش ما این است که باید شرمنده اهل و عیال باشیم و متاسفانه هیچکس پاسخگو نیست.

 

فراخوان تجمع معلمان به مناسبت روز جهانی معلم

حقوق معلم و کارگر، 9 مهر – کانون صنفی معلمان همدان که ریاست شورای مرکزی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشور را به عهده دارد، اطلاعیه ای مبنی بر تصمیم شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان برای تجمع روز جهانی معلم را در وبلاگ خود منتشر نمود. در این اطلاعیه روز پنجشنبه 16 مهر ماه برای تجمع در نظر گرفته شده است اما جزییات آن را موکول به اطلاعیه بعدی نموده است.

5 اکتبر هر سال از سوی سازمان یونسکو به عنوان روز جهانی معلم انتخاب شده است. این روز در سال جاری مطابق با روز دوشنبه 13 مهر ماه است. این که دلیل تصمیم شورای هماهنگی برای سه روز تاخیر در برگزاری تجمع یا هر گونه مراسم دیگر چیست، به احتمال زیاد در اطلاعیه بعدی این شورا خواهد آمد.

 

اعتصاب غذای خشک محمود بهشتی لنگرودی

حقوق معلم و کارگر، 12 مهر – کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در اطلاعیه ای از اعتصاب غذای معلم زندانی، محمود بهشتی لنگرودی خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: به دنبال ادامه یافتن بازداشت محمود بهشتی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، و اعلام اجرایی شدن احکام معلق مانده پیشین، با خبر شدیم این فعال صنفی به منظور اعتراض به اجرایی نمودن این احکام ناعادلانه، از چهارشنبه 8 مهر ماه اقدام به اعتصاب غذای خشک (نخوردن آب و غذا به طور مطلق) نموده است.

خانواده محترم بهشتی به توصیه ی خود ایشان و به منظور جلوگیری از ملتهب نشدن فضا در مدارس، از اعلام این خبر خودداری نموده و با کمال حسن نیت تلاش نموده اند با رای زنی، مسوولان مربوطه را به اقدام در جهت روشن نمودن وضعیت ایشان و جلوگیری از اجرای چنین احکامی ترغیب نمایند. متاسفانه پس از گذشت چهار روز و در حالی که سلامتی آقای بهشتی به شدت در خطر می باشد، هیچ گونه اقدام مثبتی صورت نداده اند و خانواده نگران ایشان را بدون پاسخی روشن، تنها تهدید به ممنوع الملاقات شدن کرده اند.

از این روست که کانون صنفی معلمان، علیرغم میل خانواده محترم بهشتی، تاخیر بیش از این را جایز ندانسته تصمیم به انتشار این خبر گرفت.

بدیهی است، مسوولیت سلامت محمود بهشتی با مسوولان زندان و قوه قضاییه، به ویژه دادستان تهران می باشد که امیدواریم در این زمینه با درایت کافی، اقدامات مثبتی را انجام دهند."

 

تجمع مربیان پیش دستانی استان لرستان

سفیرافلاک، 12 مهر - ظهر روز یکشنبه 12 مهر، مربیان پیش دبستانی استان لرستان در حاشیه برگزاری همایش سالیانه کمیته های فرهنگی  و قرارگاه راهیان نور که توسط سازمان بسیج دانش آموزی برگزار شد با اطلاع از حضور رییس آموزش و پرورش استان در این همایش نسبت به وضعیت خود تجمع اعتراض آمیزی را برپا کردند.

در این تجمع جمعی از فرهنگیان و معلمان پیش دبستانی استان نسبت به تسریع در تعیین و تکلیف شدن وضعیت استخدامی خود و نیز پایین بودن سهمیه جذب آموزش و پرورش استان لرستان در استخدام کردن مربیان پیش دبستانی اعتراض کردند.

به گزارش مهر درهمین رابطه، یکی از معلمان حاضر در این تجمع اعتراضی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش استان تنها نیروهای شرکتی دارای رشته تحصیلی مرتبط را جذب کرده است، گفت: این درحالی است که این معلمان با سابقه شش ماه تدریس جذب شده اند.

 

تجمع مربیان پیشدبستانی گلستان

فارس، 12 مهر –  تعدادی از مربیان حق ‌التدریسی پیش دبستانی گلستان با حضور در مقابل اداره ‌کل آموزش و پرورش استان گلستان خواستار حذف قانون نیازسنجی تحصیلی برای مربیان با سابقه از مجلس شدند. بعد از اعتراضهای پیاپی معلمان در خصوص حقوق و مزایا و مسائل بازنشستگی این بار نوبت به حق التدریسیهای پیش دبستانی رسید که نسبت به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در برابر اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان اعتراض و تحصن کنند.

پیش از این مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که استان گلستان تنها قادر به جذب یک چهارم از حق‌التدریسیها است.

 

تجمع معلمان در تهران، همدان و مشهد

ایران خبر، 14 مهر - روز دوشنبه 13 مهر، جمعی از معلمان تهران در میدان ونک، نزدیکی گاندی تجمع اعتراضی برپا کردند. معلمان معترض پلاکاردهایی در دست داشتند که در آن خواستار آزادی معلمان زندانی و پاسخ به مطالبات شان شدند.

همزمان در همدان نیز معلمان و فرهنگیان در مقابل اداره کل آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند، خواسته معلمان همدان نیز آزادی معلمان زندانی بود. آنها به تبعیض و رسیدگی نکردن به خواسته ‌ها و مطالبات شان اعتراض کردند.

در همین روز جمعی از معلمان در مشهد نیز به مناسبت روز جهانی معلم در مقابل اداره کل آموزش و پرورش خراسان در مشهد تجمع کردند. تجمع کنندگان خواستار رفع تبعیض و پرداخت مطالبات عقب افتاده شدند.

بنا به اعلام تشکلهای معلمان قرار است تجمع اصلی روز جهانی معلم روز پنجشنبه 16مهر در سراسر کشور برگزار شود.

 

تجمع سراسری معلمان به مناسبت روز جهانی معلم

حقوق معلم و کارگر، 16 مهر- به دنبال صدور اطلاعیه ی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان کشور مبنی بر برگزاری تجمع معلمان در سراسر کشور به منظور اعلام خواسته های صنفی و به بهانه روز جهانی معلم، معلمان سراسر کشور از ساعت ده صبح روز پنجشنبه 16 مهرماه در مقابل ادارات کل آموزش و پرورش مراکز استانها و ادارات آموزش و پرورش شهرستانها آغاز نمودند.

این تجمع سکوت در تهران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مازندران، خوزستان و بسیاری از شهرها و استانهای دیگر برگزاری شد.

کرمانشاه: بیش از 700 معلم از اولین ساعات پنجشنبه به یکدیگر پیوستند تا اتحادشان را بار دیگر به نمایش بگذارند. حدود بیست دقیقه همکاران بیرون از اداره بودند. به خاطر تبعیت از تصمیم شورای هماهنگی، معلمان به داخل اداره هدایت شدند. جمعیت مملو بود از پیشکسوتان صنف، تا جوانها، شاغل و بازنشسته، مرد و زن.

عده ای از بازنشستگان دلشکسته (بیش از 150 نفر) تا آخر بیرون از اداره ماندند و با هیچ ادله ای قانع نشدند که وارد اداره شوند.

سقز: تجمع فرهنگیان سقز، همانند سایر شهرها، ساعت 10 تا 12 در محوطه اداره آموزش و پرورش این شهرستان برگزار گردید.

با وجودی که از چند روز قبل، به طرق مختلف و با شایعه پراکنیهای هدف دار، سعی در ممانعت از مشارکت معلمان و حتی فعالان صنفی در این تجمع می شد، اما باز هم حدود 250 نفر از معلمان حق طلب و عدالت خواه سقزی، با عزمی راسخ همچون همیشه، در حمایت از همکاران صنفی دربندشان و پیگیری مطالبات قبلی، با در دست داشتن پلاکاردهایی مرتبط با اهداف تجمع، بار دیگر نشان دادند که عدالتخواهی را نه در شعار که در عمل نیز باور دارند و در راه تحقق آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند نمود.

سنندج: از ساعت 9 و نیم روز پنج شنبه 16 مهر ماه، 600 تن از همکاران سنندجی در محوطه اداره کل آموزش و پرورش کردستان تجمع کردند. در این تجمع مشکلات معیشتی معلمان و بازنشستگان و همچنین مشکلات دانش آموزان نیز مطرح گشت.

در آخر با نام بردن از معلمان دربند و حمایت از آنها و با خواندن قطع نامه پایانی توسط یکی از همکاران، تجمع راس ساعت 12به پایان رسید.

همدان: چهارصد فرهنگی در همدان در برابر اداره آموزش و پرورش تجمع کردند.

راس ساعت ۱۰ صبح با تاخیری چند دقیقه ای دروازه اداره کل باز شد و همکاران در حالی که هر لحظه به جمعیت شان اضافه می شد، به محوطه وارد شدند.

در این تجمع خواسته های صنفی و مطالبات فرهنگیان بر روی پلاکاردهایی نوشته شده بود که همکاران به دست گرفته بودند. خواسته هایی انباشته شده و کاملا صنفی که تاکنون دولت به آنها توجهی شایسته و درخور نداشته است.

حدود ساعت ۱۱ حلقه اتحاد انسانی در محوطه اداره کل شکل گرفت. در پایان نیز قطعنامه پایانی در بین همکاران توزیع گردید.

بوشهر: تجمع اعتراضی فرهنگیان بوشهر با حضور گروهی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته بوشهر از ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز پنج شنبه ۱۶ مهر جلو درب اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر برگزار شد.

فرهنگیان در این تجمع سکوت، در نوشته هایی خواهان آزادی معلمان زندانی و پایان دادن به فشار به تشکلهای صنفی معلمان شدند. آنها با در دست داشتن و یا نصب تراکتهایی خواهان توجه و رسیدگی جدی مسوولان کشور به مطالبات اقتصادی و آموزشی معلمان و رفع تبعیض و نابرابریها میان حقوق و مزایای آنان با سایر کارکنان دولت شدند.

در دقایق پایانی این گردهمایی و در حالی که بیشتر شرکت کنندگان محل تجمع را ترک کرده بودند، ناصر کرمی، مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر و فرامرز سلیمی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان بوشهر، با حضور در جمع، با معلمان به گفت و شنود و دادن وعده پرداختند.

رشت: حدود 200 نفر از معلمان رشت در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر دست به تجمع زدند. معلمان با حمل عکسهایی از همکاران زندانی خود و پلاکاردهایی که منعکس کننده خواسته هایشان بود، اعتراض خود را به بازداشت معلمان اعلام کرده و خواسته های خود را مبنی بر آزادی همکاران دربندشان و بهبود شرایط معیشتی و افزایش حقوق و مزایای معلمان مطرح نمودند.

شرکت کنندگان در این تجمع اعتراضی، دفتری را که به منظور حمایت از معلمان زندانی، آقایان بداقی، عبدی، باغانی، هاشمی و بهشتی و توقف اجرای احکام صادره علیه ایشان در گوشه ای از محل تجمع وجود داشت، همراه با در خواست افزایش حقوق معلمان امضا نمودند.

برخی از معلمان تغییر تاریخ تجمع از سیزدهم به شانزدهم ماه مهر و عدم اطلاع رسانی کافی و به موقع در این خصوص را علت عدم حضور هرچه بیش تر بعضی از همکاران شان در این تجمع دانستند. در پایان قطعنامه شورای هماهنگی صنفی معلمان قرائت گردید.

 

قطعنامه پایانی تجمع شانزدهم مهر

حقوق معلم و کارگر، 16 مهر- بخشهایی از قطعنامه قرائت شده در تجمعهای شانزدهم مهر: "امروز، ما همراه و هماهنگ با معلمان سراسر کشور، طبق اصل 27 قانون اساسی گردهم آمده ایم تا به بی توجهیهای دولت و مجلس به خواسته های فرهنگیان کشور و برخورد قهری قوه قضاییه با فعالان صنفی، با سکوت خود اعتراض کنیم.

با وجود پافشاری بخشی از بدنه آموزش و پرورش مبنی بر بزرگداشت روز جهانی معلم در دوشنبه 13 مهر، تشکلهای صنفی فرهنگیان تصمیم گرفتند به منظور نشان دادن حسن نیت خود و جلوگیری از تعطیلی کلاسهای درس، این مناسبت را با سه روز تاخیر، در روز پنجشنبه 16 مهر برگزار نمایند.

دولت فعلی که با شعارهایی نظیر تنش زدایی در روابط خارجی، مهار تورم، توجه به بخش آموزشی و بهداشت، میدان دادن به تشکلهای مدنی، حذف نگاه امنیتی به اعتراضات و انتقادات و ... به روی کار آمد، در حوزه هایی که مربوط به جامعه فرهنگیان بود، عملا تغییری را رقم نزد.

افزایش ناچیز بودجه آموزش و پرورش، برقراری نگاه امنیتی به اعتراضات صنفی، ادامه روند محدود کردن فعالیت تشکلهای صنفی و فشار بر این فعالان توسط نهادهای امنیتی وابسته به دولت و تعامل معامله گونه تیم مدیریتی وزارت متبوع با نمایندگان مجلس، چهره ای مطلوب از دولت در بین فرهنگیان ترسیم نکرده است. در حالی که جامعه معلمان کشور پس از عبور از سالهای سخت گذشته، به تدبیر این دولت امیدها بسته بودند.

بر همین اساس و در جهت بهبود و اصلاح سیستم آموزشی کشور، اهم خواسته های جامعه فرهنگیان به شرح ذیل اعلام می گردد:

1. حق تحصیل رایگان طبق اصل سی قانون اساسی و توقف خصوصی سازی مدارس

2. رفع تبعیضهای ناروا بین کارکنان آموزش و پرورش با سایر کارکنان دولت

3. همترازی سطح حقوق بازنشستگان (به خصوص بازنشستگان سنوات قبل) با شاغلین

4. ارایه بیمه درمانی و تکمیلی در شان جامعه فرهنگیان

5. رفع هر گونه تبعیض در اجرای دقیق و عملیاتی نظام هماهنگ پرداخت، از جمله بند 5 ماده 68 قانون خدمات کشوری

6. اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان و پرداخت سریع و کامل پاداش بازنشستگی

7. رفع کلیه قوانین تبعیض آمیز علیه همکاران فرهنگی زن مانند حق عائله مندی

8. حذف فضای امنیتی از آموزش و پرورش کشور

9. پایان اعمال فشار علیه کانونهای صنفی فرهنگیان و رفع موانع موجود در مسیر فعالیتهای کانونهای صنفی معلمان و همکاری در جهت برگزاری هر چه سریع تر مجامع عمومی این تشکلها

10. آزادی هر چه سریعتر فعالان صنفی آقایان: بداقی، عبدی، باغانی، هاشمی و بهشتی و توقف اجرای احکام صادر شده علیه ایشان

 

تحصن مربیان پیش دبستانی گلستان

حقوق معلم و کارگر، 19 مهر - حدود 100 مربی پیش دبستانی در اعتراض به عدم استخدام خود به عنوان معلمان حق التدریس، در مقابل استانداری گلستان تجمع کرده و خواستار حذف شرط رشته مرتبط در قانون استخدام شدند.

یک مربی گلستانی گفت: "ما مربیانی هستیم که چندین و چند سال با آموزش و پرورش با کمترین حقوق دریافتی کار کرده ایم. آیا رواست با 10 سال سابقه کاری تنها به دلیل مدرک غیر مرتبط از همکاری که حق ماست محروم شویم."

گفتنی است، این تحصن چهارمین تجمع مربیان گلستانی طی سه ماه اخیر است.

 

تجمع 5 روزه مربیان پیش دبستانی و حق‌التدریسی مقابل مجلس

ایسنا، 22 مهر - جمعی از مربیان پیش دبستانی و حق التدریسی در انتقاد به عدم استخدام دائمی خود از روز شنبه 18 مهر مقابل درب مجلس تجمع کرده و خواستار استخدام دائم هستند. آنها همچنین به این مسأله انتقاد دارند که چرا در قانونی که مجلس قرار است تصویب کند به جای در نظر گرفتن سوابق شغلی، رشته تحصیلی مرتبط درنظر گرفته شده است.

 

تجمع مربیان پیش دبستانی استان گلستان

کلاس بیست، 23 مهر - صبح امروز پنج شنبه در هوای بارانی عده زیادی از مربیان پیش دبستانی در مقابل ساختمان استانداری گلستان تجنع کردند و خواستار پاسخگویی از سوی سوی مسئولان آموزش و پرورش و استانداری گلستان هستند.

آنها در این تجمع به وضعیت پیش آمده برای مربیان پیش دبستانی استان اعتراض داشتند، چرا که سالها بدون داشتن حداقل حقوق و مزایا مشغول به فعالیت بودند و حالا تنها به دلیل رشته غیرمرتبط از گردونه استخدام حق التدریس حذف شدند.

 

بازداشت عضو انجمن صنفی معلمان کردستان به همراه خانواده اش

حقوق معلم و کارگر، 23 مهر - به گزارش انجمن صنفی معلمان کردستان، آقای رامین زند نیا، از اعضای فعال انجمن صنفی معلمان کردستان و کشور، روز پنجشنبه بیست و سوم مهر ماه همراه با همسرش هنگام مسافرت، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز بازداشت شدند.

لازم به یادآوری است که بچه خردسال ایشان که به همراه پدر و مادر در بازداشت بود، توسط نیروهای امنیتی به خانواده آقای زندنیا (پدر و مادر) تحویل داده شد.

 

تجمع شبانه روزی مربیان پیش دبستانی مقابل استانداری گیلان

ایلنا، 29 مهر - بار دیگر مربیان پیش دبستانی در اعتراض به نادیده گرفته شدن حقوقشان در استخدام آموزش و پرورش، مقابل استانداری گیلان دست به تجمع زدند.

یکی از این مربیان معترض اظهار داشت: سابقه کار برخی از ما به ۱۰ سال می ‌رسد ولی بعد از سالها تلاش حق و حقوق ما نادیده گرفته شد. وی افزود: کسانی‌که یک سال یا حتی کمتر سابقه کار داشتند نیز استخدام آموزش و پرورش شدند اما در قبال مربیان پیش دبستانی کوتاهی شده است.

این تجمع تا روز بعد به طور ممتد ادامه داشت.

 

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول

منبع: نبردخلق شماره 364، جمعه اول آبان 1394 - 23 اکتبر 2015