دانشگاه در ماهی که گذشت

کامران عالمی نژاد

 

تجمع اعتراضی دانشجویان در بهبهان و تهدید حراست

دانشجویان دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان با تجمع روبروی ساختمان مرکزی (حوزه ریاست) این دانشگاه به وضع بد اینترنت دانشگاه اعتراض کردند.

یکی از دانشجویان معترض در سخنانی کوتاه عنوان داشت: "وضعیت بد اینترنت دانشگاه، نزدیک به دو سال است که گریبانگیر دانشجویان شده است به شکلی که حتی امکان ارسال متن برای هم دانشگاهی خود از طریق ایمیل را هم نداریم و اگر این امکان هم فراهم شود، باید دقایق زیادی را صرف این موضوع کنیم."

این تجمع که نزدیک به یکساعت به طول انجامید، با حضور معاونت دانشجویی و مسوول مرکز حراست دانشگاه و شنیدن سخنان معترضان و قول مرتفع نمودن این مشکل از سوی مسوولین به پایان رسید.

مسوولین دانشگاه همزمان دست به تهدید دانشجویان معترض زدند و به آنها هشدار دادند: "چون بار اول است می گذریم، اما در صورت تکرار، کمیته انضباطی می شوید."

این تهدید در حالی بیان می شود که وجود اینترنت با کیفیت در هر دانشگاهی لازم و مهم است. (موج چهارم، 6 آبان)

 

اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه اراک

جمعی از دانشجویان دانشگاه اراک اعتصاب غذا کرده و به نشانه اعتراض نسبت به غذا و عملکرد غذاخوری پردیس دانشگاه، ظروف غذای خود را در مقابل این محل واقع در سردشت ردیف کردند.

مسوول رفاهی و تغذیه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه اراک با بیان اینکه حجم غذا در هر وعده کم بوده و تنها هفته ای یکبار میوه در کنار غذا سرو می شود افزود: "دانشجویان به رفتار نامناسب برخی کارکنان سلف و در کل نحوه سرویس دهی آن معترض هستند."

وی اظهار کرد: "هزینه غذا بالاست و برخی دانشجویان در این خصوص متوسل به وام تغذیه شده اند. برای رزرو غذا هم باید دو روز قبل اقدام کنند، در غیر اینصورت باید هزینه غذا را دو برابر بپردازند."

به گفته وی، به دنبال اعتصاب غذای امروز مقرر شده است که جلسه ای با مسوولان مربوطه در مورد رسیدگی به مشکلات مذکور برگزار شود و اعضای شورای صنفی نیز برای شرکت در این جلسه دعوت شده اند. (ایسنا، 10 آبان)

 

تحصیل 220 هزار دانشجوی رانتی در دانشگاه آزاد

سید محمد تقی طباطبایی، مدیرکل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی، تعداد دانشجویان شاهد و ایثارگر مشغول به تحصیل در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را 120 هزار نفر اعلام کرد. وی افزود: "این تعداد شامل همسر و فرزندان شهدا، ایثارگران و آزادگان و جانبازان بالای 25درصد و همسر و فرزندان آنان هستند." وی اظهار کرد: "علاوه بر این، 100 هزار نفر شامل جانبازان زیر 25درصد و همسر و فرزندان آنان نیز در این دانشگاه تحصیل می کنند که زیرپوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار ندارند."

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی گفت: "75 درصد دانشجویان شاهد و ایثارگر کل کشور در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول تحصیل هستند که 12درصد دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می دهند." وی اظهار کرد: "دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی هموار کردن مسیر تحصیل خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران می باشد که در این راستا به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران که طی ماههای اخیر توسط رییس جمهوری ابلاغ شد، عمل می کند."

محمد تقی طباطبایی افزود: "وظیفه اصلی ما برافراشته نگه داشتن پرچم ایثار و شهادت در کشور است و اگر بخواهیم خود و کشور را در مقابل خطرها بیمه کنیم، باید تفکر بسیجی را که با قرائت امام خمینی مطابقت داشته باشد گسترش داده و فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج کنیم." (ایرنا، 11 آبان)

 

تجمع دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز 

 دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در اعتراض به وضعیت سلف سرویس و کیفیت پایین غذا، ظهر امروز در مقابل سلف سرویس تجمع کردند.

دانشجویان با چیدن سینیهای غذای خود از درب سلف سرویس تا درب اتاق ریاست دانشکده، اعتراض خود را نسبت به وضعیت غذایی به گوش ریاست دانشکده رساندند.

لازم به ذکر است، این سومین تجمع و تحصن دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به مشکلات صنفی از جمله خوابگاهها، غذا و غیره است. (خبرگزاری دانشجو، 16 آبان)

 

محیط دانشگاه و جمع دانشجویی از نشاط کافی برخوردار نیست 

به گفته مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت براساس پژوهشی که در یکی از دانشگاههای کشور انجام شده، محیط دانشگاه و جمع دانشجویی از نشاط کافی برخوردار نیست و نتیجه حاصل از این پژوهش بیانگر این است که60درصد از دانشجویانی که مورد پژوهش قرار گرفتند، نشانه هایی از افسردگی داشتند.

حسام الدین علامه گفت: "باید برای ایجاد نشاط حلال در بین دانشجویان بکوشیم و برگزاری جشنواره های فرهنگی، هنری یکی از راهکارهای وزارت بهداشت برای ترویج و توسعه نشاط و خنده حلال در بین دانشجویان است. وی تصریح کرد: "ما از اجرای روشهای متناسب با شان دانشگاه و مناسب با شرع برای ایجاد نشاط در محیط دانشگاهها استقبال می کنیم."

او گفت: "هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی کشور که قرار است 24 بهمن 94 به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شود، در پی ایجاد روشهایی برای ترویج هر چه بیشتر فرهنگ سلامت، نشاط حلال و پرداختن به دغدغه هایی است که در حوزه فرهنگ احساس می شود."

گفتنی است هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور 24 بهمن ماه به مدت سه روز به میزبانی شیراز برگزار می شود و دانشجویان از سراسر کشور در این جشنواره شرکت می کنند. (ایرنا، 17 آبان)

 

تجمع دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به برنامه تلویزیونی

دانشجویان دانشگاه تبریز، در واکنش به یک برنامه تلویزیونی تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز این تجمع با مجوز شورای فرهنگی دانشگاه برگزار شد و دانشجویان ابتدا در مقابل ساختمان امور دانشجویان تجمع و شعارهایی در محکومیت توهین به اقوام و مردم آذربایجان سر دادند و سپس برای ادامه برنامه مورد نظر به "تالار شهید شفایی" دانشگاه رفتند. همین گزارش حاکی است، در این برنامه چند نفر از دانشجویان دانشگاه طی سخنانی به پخش برنامه های تفرقه افکنانه و تکرار این حرکتها اعتراض و خواستار برخورد جدی با عوامل برنامه "فتیله" و توهین کنندگان به زبان و قومیت مردم آذربایجان شدند.

در ادامه این مراسم سپهر عابدی، دبیر کانون آذربایجان شناسی، از همراهی و مساعدت مسوولان و نیز عقلانیت مثال زدنی دانشجویان شرکت کننده در این آیین تشکر و قدردانی نمود.

همچنین در پایان این مراسم بیانیه ای از سوی دبیر کانون آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز قرائت شد. (دانشگاه تبریز، 19 آبان)

 

انتقاد خامنه ای از اردوهای مختلط و برگزاری کنسرت در دانشگاه

آیت الله خامنه ای در دیدار روسای دانشگاهها، مراکز و موسسات آموزش عالی، پارکهای علم و فناوری و مراکز پژوهشی کشور به موضوع مسایل فرهنگی در دانشگاهها اشاره کرد و با انتقاد از برخی اقدامات انجام گرفته، گفت: "برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته اند و برای توجیه کار غلط خود می گویند، دانشجویان باید شاد باشند."

وی افزود: "شاد بودن برای هر محیطی خوب است، اما به چه قیمتی؟ به قیمت برگزاری مراسم و اردوهای مختلط؟ مگر غربیها از اختلاط چه بهره ای جز جنایات کنونی جنسی برده اند که ما به دنبال پیروی از همان شیوه ها هستیم؟"

خامنه ای تربیت جوانان معتقد به استقلال فکری، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را از دیگر کارهای فرهنگی لازم در دانشگاهها دانست و گفت: "خبرهایی که به من از برخی دانشگاهها می رسد و امیدوارم که درست نباشند، بر خلاف این موارد است به گونه ای که تشکلهای مومن و انقلابی و خوش فکر را تحت فشار قرار می دهند." وی هشدار داد: "امروز دانشگاه و دانشجو آماج بزرگ ترین توطئه هاست و دشمنان کشور از حضور دانشگاهیان با روحیه انقلابی و تهاجمی در میدان و برهم زدن خط قرمزهای آنان و بالا بردن پرچم علم و پر رنگ کردن شعارهای انقلابی وحشت دارند و برای مقابله با این حرکت برنامه ریزی و هزینه های سنگینی می کنند." (باشگاه خبرنگاران جوان، 20 آبان)

 

پلمب دانشکده خبر و تجمع اعتراضی دانشجویان

رئیس دانشکده خبر با تأیید پلمب این دانشکده به دلیل عدم پرداخت اجاره بهای ساختمان گفت: در حال حاضر دانشجویان مقابل ساختمان این دانشکده تجمع کرده اند. محمود احمدی افزادی ، اظهار داشت: دانشکده خبر وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به دلیل مشکلاتی که برای ملک این ساختمان پیش آمده، پلمب شد. وی درخصوص تکلیف دانشجویان و برپایی کلاسهای آموزشی ترم جاری نیز گفت: ما به دنبال حل این مشکل هستیم تا هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود. (پانا، 23 آبان)

 

تجمع اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور مقابل مجلس

شماری از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور در اعتراض به نحوه تمدید قراردادهایشان، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور که در این تجمع حضور داشت گفت: "اعتراض ما در رابطه با نحوه بستن قراردادهاست. در گذشته قراردادهای ما یکسال به یکسال تمدید می شد ولی اینبار یک ترم با ما قرارداد بسته شده که در این صورت آخر بهمن قرارداد ما به اتمام می رسد." وی افزود: "با اخباری که به ما داده شده، پس از پایان این قرارداد با ما قراردادی بسته نشده و ما بیکار خواهیم شد. اکنون هم تعدادی لغو قرارداد وجود دارد، یعنی به صورت غیر رسمی اخراج شده اند." این عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور ادامه داد: "قراردادهایی که با ما بسته می شود سه نوع است: یکی به عنوان دستیار علمی، دوم به عنوان مربی قراردادی و سوم هم قرارداد پیمانی مشروط و کسانی که امروز اینجا تجمع کرده اند، کسانی هستند که به این صورت با آنها قرارداد امضا شده است."

وی گفت: "همه معترضان دارای امتیاز پژوهشی لازم هستند و کارهایی را که طبق قرارداد موظف به انجام آن بودیم را انجام داده ایم، ولی الان روی همین مسایل به ما ایراد گرفته می شود." (فارس، 25 آبان)

 

دستور روحانی برای جلوگیری از برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حسن روحانی برگزار شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص مصوبات این جلسه اظهار داشت: "در جلسه امشب شورای عالی انقلاب فرهنگی، رییس جمهور ماموریت دادند که گزارش مستندی از مواردی که اتفاق افتاده است آماده شود و تذکر رهبر انقلاب پیگیری شود تا حتما جلوی این موارد گرفته شود." (فارس، 26 آبان)

 

تجمع دانشجویی در اعتراض به افزایش 6 برابری اجاره بهای خوابگاه در اصفهان

 دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ورودی 94 دانشگاه هنر اصفهان در اعتراض نسبت به شرایط رفاهی و هزینه های بالای خوابگاههای خودگردان در صحن این دانشگاه تجمع کردند.

دانشگاه هنر اصفهان دست به تعطیلی و فروش خوابگاههای دولتی خود زده و بر این اساس دانشجویان جدیدالورود این دانشگاه در خوابگاههای خودگردان اسکان داده شده اند. جالب تر اینکه به دانشجویان ورودی سال 94 هیچ گونه یارانه ای اختصاص نیافته و دانشجویان برای اقامت در یکسال تحصیلی بایستی هزینه ای معادل یک میلیون سیصد هزار تا دو میلیون و چهارصد هزار تومان بپردازند و این در حالیست که دانشجویان سال بالایی برای استفاده از همان خوابگاه با همان امکانات، مبلغی معادل چهارصد هزار تومان میپردازند که این موضوع اعتراض دانشجویان جدیدالورود را بیش از پیش می کند." (خبرنامه دانشجویان ایران، 26 آبان)

 

یورش نیروی انتظامی به تجمع صنفی دانشجویان

تعدادی از دانشجویان دانشگاه فنی اصفهان به دلیل استفاده از غذای سلف دانشگاه مسموم شده و به بیمارستان منتقل شدند.

در پی این اتفاق شماری از دانشجویان این دانشگاه روز 26 آبان در تجمعی اعتراضی علت این مسمومیت را استفاده از غذاهای سلف دانستند. این تجمع که حدود چهار ساعت به طول انجامید با دخالت نیروی انتظامی پایان یافت.

در همین رابطه مدیر روابط عمومی دانشگاه گفت: "دو روز پیش غذای سلف دانشگاه چلوگوشت بود که متاسفانه از دیروز صبح پنج نفر دانشجویان ما دچار مسمومیت غذایی شدند." عالمی در ادامه افزود: "تا ظهر روز گذشته 25 نفر و تا آخر شب 35 نفر مسموم شدند که دیروز در زمان توزیع ناهار رستوران سلف دانشگاه اعتصاب کردند و این برنامه از داخل به بیرون دانشگاه کشیده شد که باعث بسته شدن خیابان هزار جریب شد و در نهایت با دخالت نیروی انتظامی پایان یافت." (فارس، 27 آبان)

 

منبع: نبردخلق شماره 365، یکشنبه اول آذر 1394 - 22 نوامبر 2015

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول