چالشهای معلمان در آبان ماه

فرنگیس بایقره

 

رسول بداقی همچنان در انفرادی به سر می برد

خبرگزاری هرانا، 3 آبان – خبرها از وضعیت نگران کننده رسول بداقی، از فعالان کانون صنفی معلمان ایران، حکایت دارد و وی بنا بر آخرین اخبار رسیده بدون هیچ دلیل قانونی، بعد از پنج ماه حضور دایمی همچنان در انفرادی به سر می برد.

محمد حبیبی، یکی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، می گوید که رسول بداقی در وضعیت نگران کننده ای قرار دارد. وی درباره آخرین وضعیت بداقی که از سال 88 به اتهام فعالیتهای صنفی در زندان به سر می برد چنین گفت: "آقای بداقی که در سال 88 بازداشت و با حکم 6 سال زندان در زندان به سر می برد، قاعدتا باید تیر ماه امسال آزاد می شد، اما اردیبهشت ماه امسال به بهانه پرونده جدید به بند دو الف منتقل شده و تحت بازجوییهای جدید قرار گرفت."

وی افزود: "متاسفانه آقای بداقی نه تنها در تیر ماه بعد از شش سال زندان بدون مرخصی آزاد نشد، که در دادگاهی جدید به ریاست قاضی صلواتی مجددا با حکم 3 سال زندان مواجه شد. علاوه بر اینها با وجودی که بازجوییهای پرونده جدید به پایان رسیده و حکم هم صادر شده است، وی همچنان در انفرادی بوده و به بند عمومی منتقل نمی شود."

 

بیانیه پیرامون بازداشت فعالان صنفی

حقوق معلم و کارگر، 3 آبان - شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشور با صدور بیانیه ای خواستار توقف بازداشت فعالان صنفی شده است.

در بخشهایی از بیانیه این تشکل آمده است: "دستگیریها و فشار بر فعالان صنفی از سوی دولتی که داعیه تامین امنیت و حذف فضای امنیتی دارد، با تعهدات و وعده های پیشین اش مغایرت تمام دارد؛ تعهدی که برای در دست گرفتن زمام امور به ملت ایران وعده کرده است." بیانیه ادامه می دهد: "ده روز از بازداشت رامین زندنیا، همکار فرهنگی می گذرد و این در حالیست که هنوز از علت و مکان بازداشت ایشان اطلاعات چندانی در دسترس نیست. وضعیت این عضو انجمن صنفی معلمان کردستان و همسرش خانم پروین محمدی که به همراه ایشان دستگیر شده، به شدت جامعه فرهنگیان را نگران و متاثر کرده است." در این بیانیه تاکید شده: "[این تشکل] از مسوولان کشور می خواهد که به بازداشت فعالان صنفی پایان دهند و به تلاشهای عدالت خواهانه آنها به دیده احترام بنگرند، سخن حق شان را بشنوند و به حقوق طبیعی آنها تمکین کنند." بیانیه در پایان ابراز امیدواری می کند که "تدبیر مسوولان و تمکین آنها به قانون، آبی بر آتش التهابات جامعه فرهنگیان کشور باشد."

 

تجمع مربیان پیش دبستانی مقابل مجلس

ایسنا، 4 آبان - مربیان پیش دبستانی برای چندمین بار در هفته های اخیر در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. این مربیان خواستار تغییر وضعیت شغلی خود و استخدام در آموزش و پرورش با توجه به سابقه کاری گذشته خود هستند.

مربیان پیش دبستانی و مربیان حق التدریسی روزهای متوالی همزمان با جلسات علنی مجلس در مقابل مجلس اجتماع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت خود هستند. تجمع مربیان پیش دبستانی در روز 5 آبان برای دومین روز ادامه یافت.

 

یک سوم مدارس کشور نیاز به بازسازی و مرمت دارند

ایرنا، 7 آبان - رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: "95 هزار مدرسه در قالب 530 هزار کلاس درس در کشور داریم که یک سوم آنها نیاز به بازسازی و مرمت دارند."

رییسی میزان اعتبارهای ملی نوسازی مدارس را 13 هزار و 500 میلیارد ریال اعلام و خاطرنشان کرد: 20درصد طرحهای اجرایی نوسازی مدارس از سوی خیران عملیاتی می شود. مرتضی رییسی همچنین گفت: "500 کلاس درس خشتی و گلی در کشور وجود دارد که بازسازی آنها ضروری است. این مدارس بیشتر در استانهای خراسان، مازندران و سیستان و بلوچستان هستند." وی اظهار کرد: "امسال دولت برای بازسازی مدارس خشتی و گلی 600 میلیارد ریال اختصاص داده است."

 

اتحادیه معلمان انگلستان: فعالان صنفی معلمان را آزاد کنید!

حقوق معلم و کارگر، 7 آبان - اتحادیه ملی معلمان انگلستان در نامه ای خطاب به حسن روحانی از وی خواست همه فعالان صنفی را آزاد کند.

در این نامه گفته می شود: "اتحادیه ملی معلمان انگلستان موج اخیر بازداشتها و آزار و اذیت مداوم فعالان صنفی معلمان را همراه با اتهامات نسبت داده شده به آنها محکوم می کند.

هرچند ما آزادی محمود باقری در 17 اوت 2015، پس از تحمل 44 ماه زندانی را تبریک می گوییم، اما از اینکه شش نفر از اعضای تشکلهای صنفی معلمان ایران هنوز در زندان هستند، متاسف و ناخرسندیم:

علیرضا هاشمی، بازداشت از آوریل 2015

عبدالرضا قنبری، بازداشت از ژانویه 2010

رسول بداقی، از سپتامبر 2009 در زندان است و با وجود اتمام مدت شش سال زندان خود، اتهامات جدید علیه وی مطرح شده است و او در حال حاضر در انتظار حکم جدید بسر می برد.

علی اکبر باغانی، بازداشت از می 2015

اسماعیل عبدی، بازداشت از ژوئن 2015

محمود بهشتی لنگرودی، بازداشت از 6 سپتامبر 2015

همه این فعالان آموزشی به خاطر فعالیتهای صلح آمیز و مشروع اتحادیه های صنفی، به شکل غیرقانونی بازداشت شده اند.

اتحادیه ملی معلمان انگلستان از دولت ایران می خواهد از تمام معیارهای بین المللی کار و حقوق کارگران و نیروی کار ایرانی در زمینه آزادی تشکل، تجمع و بیان، پیروی کند. اتحادیه های کارگری ایران باید اجازه یابند تا نقش خود را در فضایی عاری از خشونت، فشار یا تهدید ایفا کنند.

ما از پاسخ مثبت در این زمینه استقبال خواهیم کرد و در عین حال به نظارت بر وضعیت ایران در حال حاضر ادامه خواهیم داد."

 

تجمع فرهنگیان بازنشسته مقابل سازمان برنامه

ایلنا، 11 آبان - جمعی از معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی خود برای چندمین بار در سال جاری، از ساعت ده صبح مقابل سازمان برنامه تجمع کردند.

یکی از معترضان گفت: "در حالی برنامه پنج ساله ششم بدون کمترین توجه و اقدام اساسی برای بهبود وضعیت معیشت و بیمه معلمان بازنشسته در شرف تصویب است که نارضایتی عمیقی در بدنه جامعه بازنشستگان فرهنگی به چشم می خورد." این معلم بازنشسته افزود "بنابراین در اعتراض به تصویب برنامه های توسعه بدون توجه به مطالبات بازنشستگان فرهنگی و در تلاش برای احیای منزلت خود در مقام معلم، در این حرکت اعتراضی شرکت کردیم."

گفتنی است این تجمع از طریق فراخوان در شبکه های مجازی ترتیب داده شده بود.

 

تجمع بازنشستگان آموزش و پرورش قم

ایرنا، 19 آبان - جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش قم، با حضور در اداره کل آموزش و پرورش استان، خواستار پرداخت پاداش آخر خدمت خود شدند. معترضان از تاخیر در پرداخت پاداش خدمت خود گله کرده و خواستار تسریع در پرداخت پاداش بازنشستگی شدند.

 

570 مدرسه کردستان، فاقد سیستم گرمایشی

ایسنا، 20 آبان - مدیرکل نوسازی، تعمیر و تجهیز مدارس کردستان گفت: "هم اکنون 570 مدرسه کردستان فاقد سیستم گرمایشی هستند."

شهرام سعیدی با اشاره به این که هر یک از مدارس شهرستانها در مقابل وسعت و جمعیت شهرستان مورد نظر، دارای تعداد زیادی مدارس فرسوده است، خاطرنشان کرد: "با توجه به شاخص نسبی خطر زلزله در شهرستانهای مریوان، کامیاران، سروآباد، سقز، بانه و سنندج با ضریب لرزه خیزی بالا، این مهم از اهمیت بیشتری در استان برخوردار است."

وی یادآور شد: "هم اکنون 40 درصد مدارس استان نیازمند مقاوم سازی است."

وی عدم وجود اعتبار کافی را از جمله مشکلات موجود دانست و گفت: "متاسفانه اختصاص کامل اعتبار جهت تعمیر و تجهیز مدارس در ابتدای سال تحقق نیافته و در نتیجه نمی توان همه تعمیرات را به انجام رساند."

 

تجمع دوباره مربیان پیش دبستانی مقابل مجلس

خبر آنلاین، 24 آبان - گروهی از مربیان مقطع پیش دبستانی  در اعتراض به عدم تغییر در وضعیت استخدام خود در مقابل مجلس تجمع کردند. این معلمان پیش دبستانی برای این که استخدام شوند، در تابستان گذشته طی روزهای متمادی، مقابل مجلس تجمع کردند و حتی شبها در مقابل مجلس می خوابیدند. در نهایت آن تجمعات با قول مساعد مسوولان وزارت آموزش و پرورش برای تبدیل وضعیت استخدامی آنها از حق التدریسی به پیمانی و رسمی به پایان رسید.

 

پرونده معلمان در اختیار سپاه پاسداران است

کلمه، 27 آبان - پیمان حاج محمود عطار، وکیل کانون صنفی معلمان اطلاع داد: "پرونده معلمان زندانی در دست سپاه است و وزارت اطلاعات هیچ دخالتی ندارد."

وی تاکید کرد: "این معلمان نه پاسدار هستند و نه سرباز، اما اطلاعات سپاه پرونده آنها را در دست گرفته است. طبق قانون خود وزارت اطلاعات، شهروندان ولو جرم امنیتی هم انجام دهند، مرجع رسیدگی با این شهروندان وزارت اطلاعات است نه سپاه. واقعا نمی دانم سپاه چه توجیه قانونی برای اینکار دارد؟" وی با انتقاد از دولت گفت: "گلایه ما از وزیر اطلاعات هم این است که با توجه به بودجه هنگفتی که در اختیار این وزارت است، کارهای امنیتی شهروندان را این وزارت برعهده بگیرد و به سپاه و سایر نهادهای انتظامی اجازه ندهد در امور وزارت اطلاعات دخالت کند. این توقع از وزارت اطلاعات است که در جلساتی که در شورای امنیت یا جلسات دیگر دارند، از مقامات عالی رتبه کشور بخواهند تا سپاه در تخصص وزارت اطلاعات مداخله نکنند."

 

وعده فانی: پرداخت مطالبات معلمان بازنشسته به زودی

ایسنا، 28 آبان - وزیر آموزش و پرورش با اشاره به پرداخت نشدن مطالبات بازنشستگان این وزارتخانه، وعده داد که مطالبات آن دسته از بازنشستگانی که از نیمه دوم سال گذشته تاکنون تنها 20درصد از پاداش خود را دریافت کرده اند، بزودی پرداخت شود. وی با اعلام این خبر اظهار کرد: "از اختلاف فاحش در دریافتی بازنشستگان قبل و بعد از سال 86 آگاهم و از همین رو همه تلاش خود را برای رفع این مهم به کار می گیرم." وزیر آموزش و پرورش گفت: "با بازنشسته شدن، پرونده معلمان و فرهنگیان از آموزش و پرورش به کانون بازنشستگان کشوری می رود، اما با این حال پیگیر حقوق و مزایای معلمان بازنشسته هستیم تا بتوانیم دریافتی آنها را تا حد امکان افزایش دهیم." وی خاطرنشان کرد: "در حال حاضر 700 هزار معلم بازنشسته در کشور وجود دارد."

 

 

منبع: نبردخلق شماره 365، یکشنبه اول آذر 1394 - 22 نوامبر 2015

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول