کارورزان سلامت

امید برهانی

 

حذف رشته دانشگاهی پرستاری و تربیت کمک پرستار

خانه پرستار، 5 آذر- براساس طرح تربیت پرستار در بیمارستانها قرار است با جذب افراد دیپلمه برای فراگیری اصول پرستاری در محیط بیمارستانها، کمبود نیروی پرستار جبران شود.

این درحالی است که در حال حاضر هزاران پرستار فارغ التحصیل بیکار در جامعه وجود دارد اما بهدلیل نبود ردیف قانونی برای استخدام این افراد، وزارت بهداشت در طرحی خلقالساعه آییننامه تربیت و جذب پرستار را برای اجرا به برخی بیمارستانها ابلاغ کرده است.

در نسخهای که وزیر بهداشت دولت روحانی به گفته خود برای جبران کمبود پرستار در مسیر اجرای برنامه تحول در نظام سلامت پیچیده، مقرر شده بیمارستانهای دولتی و خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت، دانشجوی پرستاری تربیت کنند.

نحوه پذیرش پرستار در این بیمارستانها نیز بهاین گونه است که ابتدا پس از برگزاری آزمون، معادل سه برابر ظرفیت، دانشجو به بیمارستان معرفی می شود و سپس بیمارستان از بین آنها، افراد مورد نظر خود را انتخاب میکند. کسانی که پذیرش می شوند، از ابتدا از طرف بیمارستان مقصد که محل کار آینده آنها خواهد بود، بورسیه می شوند.

جالب این است که مدرک این دانشآموختگان فقط در همان بیمارستان که آنها را بورسیه کرده، معتبر است.

عباس حیدری، رییس دانشکده پرستاری مشهد در رابطه با این طرح گفت: "50 سال از شروع آکادمیک پرستاری می گذرد و در تمام این سالها همیشه شاهد ارتقای آموزش پرستاری بودیم و مردم نیز با دریافت خدمات سلامت شاهد آن بوده اند. اما متاسفانه در یک برنامه غیرقابل باور که همه جامعه بزرگ پرستاری کشور را در بهت و نگرانی غیر قابل وصف قرار داده، شاهد صدور آیین نامه ای هستیم که به یک باره همه گذشته پر افتخار پرستاری کشور را زیر سوال برده و آن را به نیم قرن قبل بازگرداننده است."

محمد شریفی مقدم ، دبیرکل "خانه پرستار" نیز می گوید: " یکی از اهداف طراحان این طرح، تربیت پرستار ارزان قیمت و مطیع است. سفارش دهندگان این طرح، همان سهامداران بخش خصوصی و 7 درصد تصمیم گیران سیاستهای حوزه سلامت هستند که ریشه در وزارت بهداشت دارند و عقبه آنها در سازمان نظام پزشکی است."

 

درخواست تفحص از وزارت بهداشت

ایلنا، 9 آذر - مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به درخواست 15 نماینده مجلس برای تحقیق و تفحص از "طرح تحول سلامت"، اظهار داشت: "دلیل این تحقیق و تفحص کاملا روشن است و نمایندگان می خواهند بدانند که ده درصد از بودجه هدفمند کردن یارانهها و یک درصد از ارزش افزوده کجا و چگونه هزینه شده است."

وی افزود: "ما با کسی دعوا نداریم، قرار بوده بنابر قانون این یک درصد و ده درصد صرف فقرا و اقشار محروم شود. اگر ادعا میکنند که این پول درست هزینه شده که مشکلی وجود ندارد، اما اگر این پول به صورت سلیقه ای یا در مسایلی که نباید خرج می شده و یا برای بالا بردن حقوق پرسنل هزینه شده، باید پاسخگو باشند."

پزشکیان ادامه داد: "حدود 70 درصد بر حقوق پرسنل در بخش درمان اضافه شده، سوال اینجاست که وزارت بهداشت این پول را از کجا آورده است؟ البته پاسخ این سوال برای ما روشن است اما قصد داریم با تحقیق و تفحص این مساله را برای همه روشن کنیم."

 

تجمع دانشجویان مقابل وزارت بهداشت

 فرارو، 9 آذر - جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی (دکترا و کارشناسی ارشد) رشته های علوم پایه پزشکی در اعتراض به بخشنامه جدید وزارت بهداشت مقابل این وزارت خانه تجمع کردند.

یکی از دانشجویان علت این تجمع را اعتراض به مصوبه وزارت بهداشت در معادل قرار دادن دکترای پژوهشی با دکترای آموزشی عنوان کرد.

این دانشجو گفت: "طبق مصوبه جدید وزارت بهداشت، دانشجویانی که دکترای پژوهشی محسوب می شوند می توانند از مزایای دانشجویان دکترای آموزشی برخوردار شوند. درحالی که آنها بر خلاف دانشجویان دکترای آموزشی، برای ورود به دانشگاه کنکور نداده اند، در طول تحصیل درسی نیز نمی گذرانند و امتحان جامع نیز ندارند و صرفا با یک پایان نامه مدرک دکترای خود را اخذ می کنند.

وی ادامه داد: "طبق آیین نامه دکترای پژوهشی وزارتخانه، باید در مدرک دکترای این افراد عنوان پژوهشی ثبت شود و آنها حق کار بالینی ندارند و نیز نمی توانند به عنوان هیات علمی آموزشی مشغول به کار شوند در حالی که با مصوبه جدید تمام این موارد نقض می شود."

 

اعتصابپرسنل بیمارستان شریعتی اصفهان

مهر، 9 آذر - پرستاران و کارکنان بیمارستان شریعتی در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود دست از کار کشیدند.

مدیر روابط عمومی معاونت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان با تایید این ماجرا که تعدادی از پرسنل بیمارستان شریعتی به نمایندگی از پرستاران اعلام اعتراض کردند و از حقوق عقب مانده خود گلایه داشتند، گفت: "من تکذیب نمیکنم که اخلالی در روند کار ایجاد شده، اما با پیگیری و جلسه با مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان بدنبال حل و فصل موضوع هستیم."

مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان، علی اعتصام پور، نیز کارکنان را تهدید کرد: "اگر مجبور باشیم که نیرو از دیگر بیمارستانها به این بیمارستان منتقل کنیم، این کار را انجام داده و نمیگذاریم اخلالی در مساله درمان بیماران انجام گیرد."

 

اعتراض سراسری دانشجویان پرستاری به طرح تربیت پرستار در بیمارستانها

دانشجویان دهها دانشگاه در سراسر کشور در واکنش به طرح تربیت پرستار در بیمارستانها، دست به حرکت اعتراضی زدند. فهرست شماری از این اعتراضها به قرار زیر است: 

4 آذر/ دانشکده پرستاری مشهد، دانشجویان با حضور در سالن جرجانی دانشکده به این بخشنامه اعتراض کردند.

7 آذر/ دانشگاه علوم پزشکی اراک، دانشجویان در اعتراض به طرح جدید وزارت بهداشت از حضور در بیمارستان و کلاس درس خودداری کردند و دست به اعتصاب و تجمع زدند.

10 آذر/ دانشگاه علوم پزشکی بهشتی تهران، دانشجویان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی در صحن دانشگاه کردند.

10 آذر/ دانشگاه آزاد ارومیه، دانشجویان در محوطه دانشگاه تجمع کرده و اعتراض خود را نسبت به طرح وزارت بهداشت ابراز داشتند.

10آذر/ دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، دانشجویان و اساتید پرستاری در سالن گردهمایی این دانشگاه تجمع کردند، در حالی که دست نوشته هایی با عنوان "من از نام و نشان پرستاری دفاع میکنم"، "تبعیض ممنوع"، "پرستاری یک کلام، نه پسوند، نه پیشوند" و "بازی با جان مددجو؟" را به همراه داشتند.

10 آذر/ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشجویان در اقدامی نمادین، دور دانشکده زنجیره انسانی تشکیل دادند. آنها با سر دادن شعارهایی، نگرانی خود را از طرح وزارت بهداشت اعلام کردند و خواستار برقراری عدالت در سیستم بهداشت و درمان شدند.

10 آذر/ دانشگاه آزاد بجنورد، دانشجویان پرستاری در محوطه دانشگاه تجمع کرده و بیانیه ای در محکومیت این طرح جدید و لزوم تعطیل شدن آن خواندند.

11 آذر/ دانشگاه آزاد مهاباد، دانشجویان با امضای طوماری به حذف رشته پرستاری اعتراض نمودند

16 آذر/ دانشکده پرستاری میبد، دانشجویان در طوماری خطاب به وزیر بهداشت، با اعتراض نسبت به طرح استفاده از بیمارستانهای دولتی و خصوصی در تربیت کارشناسان پرستاری و تربیت کمک پرستار و بهیار، خواستار حل مشکلات استخدامی پرستاران شدند.

16 آذر/ دانشگاههای آزاد، جمعی از دانشجویان رشته پرستاری دانشگاههای آزاد در اعتراض به طرح تربیت پرستار در بیمارستانها که چند مدت پیش در وزارت بهداشت به تصویب رسید دست به اعتصاب زدند.

18 آذر/  دانشگاه آزاد سیرجان، دانشجویان پرستاری دانشگاه آزاد واحد سیرجان در اقدامی اعتراض آمیز در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد سیرجان تجمع کردند.

19 آذر/ دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دانشجویان پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اهواز در اعتراض به طرح تربیت کمک پرستاران یک ساله در دانشکده تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

تجمع پرستاران شرکتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

ایرنا، 14 آذر – روزشنبه 14 آذر، شماری از پرستاران شرکتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان دراعتراض به اخراج ازکار، دست به تجمع مقابل استانداری زدند. استاندار کرمان هنگام خروج از ساختمان استانداری به قصد بازدید از پروژه های انتقال آب به کرمان در جمع این پرستاران حضور یافت و گفت: مشکلات این قشر بزودی در نشستی با حضور مسوولان مربوط بررسی و راهکار لازم ارایه می شود.

 

بیانیه شورای صنفی دانشکده پرستاری و مامایی اصفهان خطاب به جامعه پرستاری کشور

خانه پرستار، 11 آذر - شورای صنفی دانشکده پرستاری و مامایی اصفهان با انتشار بیانیه ای از ایستادگی و همبستگی جامعه پرستاری در برابر آنچه که "یک ابلاغ غیر کارشناسانه و مخرب" نامید، تقدیر کرد.

در این بیانیه گفته می شود: "امروز همگان دانستند که اتحاد شما امکان پذیر و نتیجه بخش است و بی تفاوتی از جامعه پرستاری رخت بر بسته و حضور همه جانبه پرستاران در تعیین سرنوشت خود و یکدلی آنان در این روزها، آغازگر فصلی نو در عرصه پرستاری کشور شده است."

بیانیه تاکید می کند: "اتحاد امروز نوید بخش گامهای بزرگی در جهت ارتقای این حرفه است. امید است که جامعه پرستاری از فرصتهای به وجود آمده در پرتو این اتحاد نهایت استفاده را ببرد."

 

تاخیر 9 ماهه در پرداخت کارانه پرستاران

نظام پرستاری، 21 آذر - عضو شورای عالی نظام پرستاری اطلاع داد، در شهرستان مرند آذربایجان شرقی 9 ماه است که به پرستاران کارانه پرداخت نشده و در چند شهر دیگر نیز چندین ماه است کارانه پرستاران به تعویق افتاده است.

زینب فدایی همچنین به موضوع استخدام پرستاران اشاره کرد و گفت: "در حال حاضر استخدامیها شرکتی شده و در این صورت پرستاران امنیت شغلی ندارند و دریافتیهای آنها نیز خوب نیست و چندین ماه حقوق شان با تاخیر پرداخت می شود."

 

 

منبع: نبردخلق شماره 366، اول دی 1394 - 22 دسامبر 2015

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول