چالشهای معلمان در دی ماه

فرنگیس بایقره

 

معلمان جدیدالورود چندین ماه است حقوق دریافت نکرده اند

ایسنا، 7 دی - نماینده ارومیه در مجلس با انتقاد از برخورد وزارت آموزش و پرورش با معلمان جدید الورود خواهان احقاق حقوق آنها شد و گفت: "مقام رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با همکاری وزیر آموزش و پرورش باید موضوع پیش آمده برای معلمان جدید الورود و فرهنگیان را مورد پیگیری قرار دهند. چندین ماه است که این عزیزان حقوق دریافت نکرده اند. آنها در زندگی روزمره و عادی به شدت دچار مضیقه شدند."

جواد جهانگیرزاده افزود: "برخورد نامناسب با کارکنان آموزش و پرورش به یک موضوع جدی در مجلس شورای اسلامی تبدیل شده است. نیروهایی که تحت عنوان نیروهای جدید الورود در آموزش و پرورش شناخته می شوند، باید دارای شانیت و جایگاه باشند."

 

تجمع اعتراضی اولیای دانش آموزان به دنبال تخریب دیوارهای مدرسه

ایسنا، 10 دی - اولیای دانش آموزان مدرسه "شاهد امام حسین" واقع در منطقه گیشای تهران، در پی اعتراض به تخریب دیوارهای این مدرسه از سوی مالکش، در مقابل مدرسه تجمع کردند.

مدیر مدرسه شاهد امام حسین با بیان اینکه مالک این مدرسه دارای حکم تخلیه بود اما از او مهلت گرفته شده بود تا چندروزی دست نگه دارد اظهار کرد: "این در حالی است که شب گذشته وی پس از خروج عوامل آموزش و پرورش، شهرداری و نیروی انتظامی، بلافاصله بار بلوک و مصالح را در حیاط مدرسه خالی کرده و دیوار را تخریب می کند که در بگذارد."

مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران، در این باره گفت: "این مدرسه حکم قلع و قمعی داشت و چند روزی از مالک مهلت گرفته بودیم تا موضوع را حل و فصل کنیم. البته معمولا حکم قلع و قمعی را در طول سال تحصیلی صادر نمی کنند و این موضوع جای تعجب دارد."

این اتفاق در حالی رخ داده است که سه ماه از سال تحصیلی گذشته است و اگر هرچه زودتر چاره ای برای آن اندیشیده نشود، تنها دانش آموزان این مدرسه متضرر خواهند شد.

 

محاکمه محمود بهشتی لنگرودی با اتهام جدید

فیس بوک حمایت از محمود بهشتی، 13 دی – محمود بهشتی لنگرودی که در اعتراض به اجرای حکم ۹ سال حبس، صادر شده در دادگاهی غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه، پس از انجام یک اعتصاب غذای ۲۱ روزه به مرخصی آمده بود، صبح امروز در ارتباط با پرونده ای جدید به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب رفت و پس از شنیدن کیفرخواست، به دفاع از خود پرداخت.

پس از پایان جلسه دادگاه که کمافی السابق به صورت غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه برگزار شده بود، وکیل ایشان یک هفته مهلت خواست تا لایحه ی دفاعیه آقای بهشتی را به دادگاه ارایه نماید که این درخواست مورد موافقت قاضی پرونده قرارگرفت.

لازم به ذکر است که رای دادگاه بدوی پس از ارایه لایحه دفاعیه صادر خواهد شد و پس از آن حداقل بیست روز برای ارایه لایحه تجدیدنظر فرصت خواهد بود.

 

اعتراض دانش آموزان به گرفتن شهریه در مدارس دولتی

تسنیم، 16 دی – همزمان با فصل امتحانات،برخی مدارس برای دریافت شهریه یا کمکهای مالی به روشهایی همچون جلوگیری از ورود به جلسه امتحان متوسل می شوند؛ رویه ای که اعتراض دانش آموزان یک مدرسه را به همراه داشت.

هم اکنون که دانش آموزان در فصل امتحانات قرار دارند، برخی مدارس برای دریافت شهریه باز هم به اجبار متوسل شده اند. گرو نگه داشتن کارنامه، عدم صدور کارت ورود به جلسه امتحان یا فراخواندن دانش آموز به دفتر مدرسه از جمله ابزارهایی است که برخی مدارس از آن استفاده می کنند.

مدیران مدارس دولتی می گویند در شرایط سختی مشغول به کار هستند. هیچ سرانه ای از سوی آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. هزینه های آب، گاز و برق مدرسه بسیار زیاد است.

طبق اعلام تعدادی از دانش آموزان یکی از مدارس نمونه دولتی استان همدان، حدود 50 دانش آموز به دلیل ندادن شهریه، 30 دقیقه اجازه رفتن سر جلسه امتحان به آنها داده نشده است.

 

طرح استخدام معلمان پیش دبستانی به کام نور چشمیها؟

رشت پرس، 17 دی - جمعی نزدیک به ۵۰ نفر از معلمان پیش دبستانیهای گیلان روبروی ساختمان استانداری گیلان تجمع کردند.

شرایط آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش معلمان پیش دبستانیهای گیلان و حتی سراسر کشور را دچار چالش کرده است.

در این تجمع معلمان پیش دبستانی و حق التدریسی با در دست داشتن پلاکاردهای با مضمون "طرح استخدام معلمان پیش دبستانی به کام نور چشمیها" و "معلمان با چندین سال سابقه کار از استخدام محروم هستند" جلوی درب استانداری تجمع کردند.

بنابراین گزارش، تعدادی از مسوولان استانداری در حال گفتگو با این معلمان هستند و معلمان مشکلات و صحبتهای خود را با آنها در میان گذاشتند.

 

اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون خبر روزنامه اعتماد و سایت سخن معلم

حقوق معلم و کارگر، 17 دی - روزنامه اعتماد روز چهارشنبه، 16 دی 94، مطلبی با عنوان "هم اندیشی صنفی و سیاسی معلمی" درج نموده است. سایت سخن معلم نیز در همین روز گزارشی با عنوان "نشست تشکلهای معلمان پیرامون مطالبات فرهنگیان و انتخابات" منتشر کرده است.

بدینوسیله به اطلاع همکاران، فرهنگیان و فعالان صنفی سراسر کشور می رساند که کانون صنفی معلمان ایران بنا بر ماهیت صنفی و براساس اساسنامه خود، در انتخابات به صورت تشکیلاتی از هیچ جناح سیاسی حمایت نخواهد کرد.

در نشست فوق نیز علاوه بر وجود موضوع دیگر به عنوان دستور جلسه نقطه نظرات تشکلهای حاضر درباره انتخابات نیز مطرح شده است.

از آنجا که کانون صنفی معلمان در جلسات خود هیچگونه بحثی درباره انتخابات نداشته است، چنانچه نظری از جانب نمایندگان حاضر اعلام شده باشد نیز نظر شخصی بوده است.

ایراد خبر فوق آن است که نظر دو تن از نمایندگان تشکلهای دیگر را به عنوان نظرات کل حاضرین تعمیم داده است. مواضع کانون به صورت بیانیه یا اطلاعیه توسط هیات مدیره و از کانالهای رسمی منتشر می گردد.

از روزنامه اعتماد و سایت سخن معلم می خواهیم مطابق با قانون مطبوعات، اطلاعیه کانون را در اولین فرصت منتشر نمایند.

کمیته اطلاع رسانی کانون صنفی معلمان ایران

 

تجمع مربیان پیش دبستانی و نهضت سوادآموزی مقابل مجلس

خانه ملت، 20 دی - جمعی از مربیان پیش دبستانی و آموزش دهندگان طرح فرد به فرد نهضت سوادآموزی در اعتراض به وضعیت استخدامی خود مقابل مجلس تجمع کردند.

مربیان پیش دبستانی خواستار تغییر وضعیت خود بوده و حداقل درخواست خود را تبدیل به شرایط حق التدریسی مطرح کردند. آموزش دهندگان طرح فرد به فرد نهضت سوادآموزی نیز خواستار تبدیل وضعیت هستند.

 

سزیال تجمعات مربیان پیش دبستانی مقابل مجلس

خبرگزاری مجلس، 6 دی - جمعی از مربیان پیش دبستانی در اعتراض به اجرای قانون استخدام شان مقابل مجلس تجمع کردند. این تجمعکنندگان خواستار حق التدریسی شدن، بدون در نظر گرفتن شرایط سنی هستند.

تسنیم، 22 دی - جمعی از مربیان پیش دبستانی صبح امروز در اعتراض به وضعیت استخدامی شان مقابل مجلس تجمع کردند. به گفته نماینده این تجمعکنندگان، آنها که سابقه چند سال خدمت در حوزه پیش دبستانی دارند و از شهرستانهای سراسر کشور آمده اند، هنوز به صورت مرتب حقوق دریافت نمی کنند و با وجود مصوبه مجلس، همچنان وزارت آموزش و پرورش به مشکل آنها رسیدگی نکرده است.

 

محمودبهشتی لنگرودی: اشتباه ما را تکرار نکنید

حقوق معلم و کارگر، 23 دی - محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران(تهران)، در نامه ای سرگشاده خطاب به فعالان صنفی پیرامون ورود به عرصه انتخابات نوشته است:

"اشتباه ما را تکرار نکنید!

بعد از به محاق رفتن حرکتهای صنفی معلمان که به دلیل سرکوب جنبش در اسفندماه 85 و تشکیل پرونده های رنگارنگ برای فعالان صنفی و صدور احکام سنگین برای مسوولان صنف در نقاط مختلف کشور ایجاد شده بود، به واسطه پیشنهادات برخی معلمان و همچنین تشکلهای همسو، تعدادی از فعالان صنفی و مسوولان صنف با این باور که می توان با حضور در عرصه انتخابات مجلس و کاندیدا شدن، هم به بازشدن فضای بعد از سرکوب کمک کرد و هم توان معلمان را برای تسخیر برخی کرسیهای مجلس به نمایش گذاشت، کاندیدای نمایندگی مجلس شدند.

اگرچه این تصمیم را در هیات مدیره به رای گذاشته بودند و حضور انفرادی و بدون در نظر گرفتن هویت صنفی افراد مورد تایید و تصویب قرارگرفته بود و با وجودی که با رد صلاحیت شدن تمامی کاندیداهای کانونی در آن دوره موضوع به کلی منتفی شده بود، اما آثار زیانبار اختلاف به وجود آمده در هیات مدیره هنوز باقی و مورد سووتفاهم و سوواستفاده قراری گیرد.

تجربه مذکور نشان می دهد که حتی در صورت کسب رای موافق اکثریت هیات مدیره نیز جایز نیست که با ورود به موارد شبهه انگیزی چون انتخابات به وحدت صنفی جمع لطمه وارد شود.

متاسفانه در این دوره از انتخابات مشاهده می شود که برخی از فعالان تهران و شهرستانها بدون در نظر گرفتن این ملاحظات و حتی لحاظ کردن نگرانیهای دلسوزان صنف و بدون انجام کمترین تلاش برای جلب رضایت آنها، پا به عرصه انتخابات گذاشته اند و بدون در نظر گرفتن این نکته که استفاده از اعتبار تشکلها برای حمایت از کاندیداهای مختلف و با دیدگاه ها و جناح بندیهای مختلف چه آثار مخربی می تواند به همراه داشته باشد، وارد این عرصه شده اند.

پیامم به این عزیزان ،یک جمله بیش نیست: حفظ وحدت صنفی و پرهیز از ورود به سیاست.

اشتباه ما را تکرار نکنید."

محمودبهشتی لنگرودی

 

تجمع بازنشستگان آموزش و پرورش مقابل مجلس

سایت حقوق معلم وکارگر، 27 دی – بیش از پانصد تن از بازنشستگان آموزش و پرورش در اعتراض به عدم اجرای ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و مغایر بودن افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۳۹۵ با توجه به جداول مربوط به حقوق از فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و بخشنامه های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، در مقابل مجلس دست به تجمع زدند. حاضران پلاکاردها و تراکتهایی که حاوی خواسته های آنان بود در دست داشتند. در ادامه یکی از تجمعکنندگان به ایراد سخن پرداخت و تعدادی از نمایندگان آنان نیز برای مذاکره به درون مجلس دعوت شدند.

 

مجلس طرح تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی را از دستور کار خارج کرد

ایلنا، 28 دی - رییس مجلس شورای اسلامی به علت مغایرت با آیین نامه داخلی مجلس، طرح یک فوریتی استفساریه قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش یاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش را از دستورکار خارج کرد.

علی لاریجانی در زمان آغاز بررسی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس درخصوص این طرح یک فوریتی گفت: "این طرح به صورت استفساریه تدوین شده و به طور حتم در طرحهای استفساریه نمی توان قانونگذاری کرد. از این رو طرح باید با امضای ۱۰ نفر از نمایندگان تدوین شده و سپس اعلام وصول شود تا پس از طی مراحل در کمیسیونهای تخصصی به صحن علنی مجلس بیاید. اما طرح یک فوریتی کنونی این مراحل را طی نکرده و از این رو نمی توان آن را درصحن علنی مجلس بررسی کرد."

لازم به ذکر است، شورای نگهبان نیز در ماه گذشته این طرح را به دلیل قانونگذاری جدید، مغایر قانون شناخته و به مجلس بازگردانده بود.

 

منبع: نبردخلق شماره 367، پنجشنبه اول بهمن 1394 – 21 ژانویه 2016

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول