چالشهای معلمان در اردیبهشت ماه

فرنگیس بایقره

 

سخنگوی زندانی کانون صنفی معلمان ایران اعلام اعتصاب غذا کرد

حقوق معلم و کارگر، ۱ اردیبهشت - محمود بهشتی لنگرودی، در نامه ای اعلام کرد در اعتراض به صدور حکم ظالمانه علیه خود دست به اعتصاب غذا خواهد زد. دبیرکل پیشین و سخنگوی فعلی کانون صنفی معلمان ایران نوشت: "اینجانب محمود بهشتی لنگرودی در اعتراض به احکام ظالمانه ای که توسط قضات دادگاههای انقلاب، آقایان صلواتی و مقیسه برایم صادر گردیده و مجموعاً بنده را به ۱۴ سال حبس محکوم کرده اند، از روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ تا زمان توقف اجرای حکم و برگزاری دادگاه علنی و قانونی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی، دست به اعتصاب غذا خواهم زد و به جز آب، چای، قند و نمک چیز دیگری نخواهم خورد.

لازم به ذکر است مسوولیت هر اتفاق ناگواری که طی مدت اعتصاب غذا و یا پس از آن برایم پیش آید، متوجه تمام کسانی خواهد بود که در برابر نظام خواهی اینجانب سکوت یا بی اعتنایی کنند."

 

کمبود معلم مرد در تهران

ایسنا، ۷ اردیبهشت - مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: "امسال در برخی دروس جدید و دروس علوم پایه دچار کمبود معلم هستیم."

اسفندیار چهاربند ادامه داد: "در حال حاضر دچار کمبود نیروی آموزگار هستیم و به نیروی انسانی مرد در هر سه دوره ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم نیاز داریم." وی درباره نیاز به نیروی انسانی برای دروس جدید التالیف مقطع متوسطه دوم اظهار کرد: "در برخی مواد درسی جدید و دروس علوم پایه کماکان کمبود معلم داریم. همچنین کمبود نیروی تربیت بدنی مرد نیز احساس می شود و نیازمند ۲۷۰ مربی تربیت بدنی مرد جدید در تهران هستیم.""

 

رسول بداقی آزاد شد

حقوق معلم و کارگر، ۱۰ اردیبهشت - رسول بداقی، عضو کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، پس از هفت سال تحمل زندان آزاد شد.

بداقی که به خاطر فعالیتهای صنفی در سال ۱۳۸۸ در محل کار خود بازداشت شده بود، با حکم اولیه به شش سال زندان محکوم شد، این دوران محکومیت در مرداد ماه ۱۳۹۴ پایان می یافت که در همان زمان (و در زندان) به سه سال حکم تعزیری دیگر محکوم شد. بداقی بعد از طی کردن هشت ماه از حکم جدید خود دیشب آزاد شد.

رسول بداقی در تمام مدت زندان خود حتی یک ساعت به مرخصی نیامده بود.

لازم به ذکر است که هم اکنون تعداد دیگری از فعالان صنفی معلمان در زندان به سر می برند. اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، علیرضا هاشمی. همچنین علی اکبر باغانی که در تبعید به سر می برد.

 

خانواده محمود بهشتی لنگرودی: از روز معلم اعتصاب غذا می کنیم

حقوق معلم و کارگر، ۱۱ اردیبهشت – اعضای خانواده بهشتی لنگرودی، معلم زندانی که از اول اردیبهشت در اعتراض به حکم ناعادلانه دادگاه در اعتصاب غذا به سر می برد، اعلام کرده اند از ۱۲ اردیبهشت مصادف با روز معلم دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

آنها در نامه ای که به همین مناسبت خطاب به مقامات قضایی و اجرایی نوشته اند، تاکید کرده اند: "از آنجا که عزیز دربندمان، محمود بهشتی لنگرودی، معلم و فعال صنفی محبوس در بند هفت زندان اوین، در اعتراض به احکام ظالمانه ای که توسط قضات دادگاه انقلاب علیه ایشان صادر شده از روز چهارشنبه اول اردیبهشت ۹۵، تن رنجور، نحیف و بیمار خود را محروم از غذا گذاشته و برای سومین بار در هشت ماه اخیر، دست به اعتصاب غذا زده است، ما خانواده این آزاده در بند جهت همراهی با ایشان از روز ۱۲ اردیبهشت، مصادف با روز معلم و آغاز هفته معلم، در اعتصاب غذا با ایشان همراهی خواهیم نمود و از آنجا که اراده و ایمان تزلزل ناپذیر ایشان را در خود سراغ نداریم، این همراهی به مدت 2 روز ادامه خواهد داشت.

امیدواریم که گوش شنوا و وجدان بیداری برای این تظلم خواهی وجود داشته باشد. تاریخ و وجدان ملت آگاه ایران در آینده بر این روزها قضاوت خواهند داشت."

 

قطعنامه فعالان مستقل صنفی فرهنگیان سنندج به مناسبت ۱۲ اردیبهشت، روز معلم

حقوق معلم و کارگر، ۱۱ اردیبهشت – فعالان مستقل صنفی فرهنگیان سنندج در قطعنامه ای اشاره به روز معلم از مشکلات معیشتی و امنیتی معلمان سخن گفته و به دیگر مشکلات آموزش و پرورش اشاره کرده اند. آنها در این قطعنامه ضمن محکوم کردن سیاستهای نادرست، خواسته های خود را از دولت و مسوولان برشمرده اند:

- افزایش حقوق و مزایای فرهنگیان به بالاتر از خط فقر

- تجهیز و نوسازی مدارس به طوری که معلمان و دانش آموزان در مدارس احساس امنیت کنند، نه اینکه هر لحظه منتظر حادثه ای ناگوار باشند

- برقراری عدالت آموزشی در مناطق حاشیه و رسیدگی بیشتر به اوضاع دانش آموزان این مناطق

- برقراری بیمه تکمیلی مناسب و پایین آوردن هزینه های درمان برای فرهنگیان و خانواده های آنان

- برداشتن فضای امنیتی از روی دوش معلمان و فعالان صنفی و قطع ارعاب، تهدید و احضار فعالان صنفی فرهنگیان

- برقراری دادگاه علنی با حضور هیات منصفه برای فعالان صنفی معلمان و آزادی بی قید و شرط آنان از زندان در صورتی که فعالیت آنان از مدار صنفی خارج نشده است

- پرداخت کامل و یکجای پاداش پایان خدمت بازنشستگان زحمتکش فرهنگی به محض اتمام سنوات خدمت و زحمتها و مشقات فراوانی که در این راه کشیده اند

- پرداخت حق الزحمه اضافه کاری و تصحیح اوراق امتحانی فرهنگیان به طور کامل، بدون شانتاژ خبری و فرافکنی رسانه ای

- رسیدگی به وضعیت معلمان حق التدریس و مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمت در آموزش و پرورش

- تمکین به اصل ۳۰ قانون اساسی و تحصیل رایگان کودکان و نوجوانان و جوانان کشور

- تمدید مجوز کانونهای صنفی و صدور مجوز فعالیت برای تشکلهای صنفی مستقل جدید فرهنگیان

- برقراری حق مسکن و وامهای کم بهره و بلندمدت همانند سایر کارکنان دولت

 

تجمع آموزشیاران نهضت سواد آموزی در مقابل مجلس

ایسنا، ۱۲ اردیبهشت - تعدادی از آموزشیاران نهضت سواد آموزی در اعتراض به وضعیت شغلی و استخدامی خود در مقابل مجلس تجمع کردند.

این چندمین بار است که آموزشیاران نهضت سواد آموزی در مقابل مجلس تجمع می کنند.

خواسته اصلی این افراد رسیدگی به وضعیت استخدامی با توجه به سابقه کار آنان است.

 

ادامه تجمعهای اعتراضی معلمان پیش دبستانی

ایلنا، ۱۳ اردیبهشت - جمعی از معلمان و آموزش دهندگان مقطع پیش دبستانی برای چندمین بار و در اعتراض به وضعیت استخدامی شان در مقابل درب مجلس تجمع کردند و خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع تر در این خصوص شدند.

به گفته نماینده این تجمع کنندگان، حداقل خواسته معلمان پیش دبستانی استخدام آنها به صورت حق التدریسی است و با وجود اینکه سالها چندین بار در مقابل درب مجلس تجمع کرده اند و با تعدادی از نمایندگان در این خصوص صحبت کرده اند، همچنان در وضعیت استخدامی نا مشخصی قرار دارند.

 

ضرب و شتم رسول بداقی و تشکیل پرونده جدید برای او

خبرگزاری هرانا، ۲۰ اردیبهشت – رسول بداقی، فعال صنفی معلمان که اخیرا از زندان آزاد شده بود، در زمان مراجعه به بیمارستان با هدف ملاقات با محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی که در بیمارستان به سر می برد، توسط ماموران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

آقای بداقی هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و امروز نیز با حضور در دادسرای "شهید مقدس" اوین مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و برای او تعیین وثیقه شد.

یک منبع نزدیک به این فعال صنفی معلمان با تایید این خبر افزود: "صبح امروز جلسه بازپرسی آقای بداقی در دادسرای شهید مقدس زندان اوین برگزار و برای وی وثیقه ۷۰ میلیون تومانی صادر شده است و همکاران وی پیگیر روند قضایی و آزادی او هستند.:

 

محمود بهشتی لنگرودی آزاد شد

حقوق معلم و کارگر، ۲۲ اردیبهشت – بر اساس اطلاعات دریافتی، محمود بهشتی لنگرودی، پس از ۲۲ روز اعتصاب غذا از بیمارستان ترخیص شد و در حال حاضر در راه رسیدن به منزل است.

پس از چندین روز اعتصاب غذا حال جسمی او چندان خوب نیست. محمود بهشتی لنگرودی با درخواست اعاده دادرسی از اول اردیبهشت اعتصاب غذا را آغاز کرده بود.

جامعه معلمین و خانواده بهشتی از این آزادی ابراز خوشحالی و خرسندی نمودند.

 

تجمع مربیان سازمان فنی و حرفه ای در برابر مجلس

ایلنا، ۲۱ اردیبهشت - جمعی از مربیان مشمول قانون تعیین تکلیف استخدامی سازمان فنی و حرفه ای در اعتراض به وضعیت استخدامی شان در مقابل درب ورود مجلس تجمع کردند.

به گفته تجمع کنندگان، مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۱ قانونی را در خصوص تعیین تکلیف وضعیت استخدامی آنها به تصویب رسانده که در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۹۳ به تصویب هیات وزیران رسیده، اما همچنان اقدامی در راستای حل مشکل استخدامی آنها انجام نشده است.

 

اعتصاب معلمان دبیرستانی در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه حقوق

اطلاعات روز، ۲۴ اردیبهشت - معلمان دبیرستان دخترانه امام حسن در استان البرز در اعتراض به عدم دریافت ۳ ماه حقوق دست به اعتصاب زدند و از حضور در کلاسها خودداری کردند.

 

آزادی اسماعیل عبدی با قرار وثیقه سیصد میلیونی

حقوق معلم و کارگر، ۲۵ اردیبهشت – اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، که از ششم تیر ماه ۱۳۹۴ در بازداشت به سر می برد، با قرار وثیقه سیصد میلیونی آزاد شد.

عبدی که قرار بود در کنگره ی هفتم سازمان جهانی معلمان ای - آی شرکت کند. پس از توقیف پاسپورت به دادستانی زندان اوین فرا خوانده شد و از همان زمان بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفت. در اسفند ماه ۱۳۹۴ دادگاه او تشکیل شد و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به شش سال حبس محکوم شد.

عبدی که به جز فعالیت صنفی در چهارچوب قواعد قانونی هیچ فعالیت دیگری نداشت، از دهم اردیبهشت ۱۳۹۵ با خواست برداشتن اتهام امنیتی از پرونده فعالان صنفی، دست به اعتصاب غذا زد.

پس از گذشت چندین روز از این اقدام، امروز مقامات قضایی با تبدیل قرار بازداشت وی به قرار وثیقه، مقدمات آزادی او را تا تشکیل دادگاه تجدید نظر فراهم ساختند.

 

منبع: نبردخلق شماره  371، شنبه اول خرداد 1395 – 21 مه 2016

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول