چالشهای معلمان در خرداد ماه

فرنگیس بایقره

 

اسماعیل عبدی چند روز پس از آزادی با وثیقه، راهی بیمارستان شد

حقوق معلم و کارگر، ۱ خرداد - اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران، که به تازگی پس از اعتصاب غذای 16 روزه با قرار وثیقه آزاد شده است، به دلیل عفونت و خونریزی کلیه ها در کرج به بیمارستان مراجعه کرد.

پزشکان پس از بررسیهای اولیه و مداوا در بیمارستان کرج اعلام داشتند که کلیه راست او هیدرونفروز و هیدرویورتر داشته و یک سنگ شش میلیمتری نیز در آن مشاهده گردیده. پزشکان به وی تاکید کردند می بایست برای ادامه معالجات تخصصی به بیمارستان هاشمی نژاد تهران مراجعه نماید.

 

افزایش حقوق سَم و زیان است

ایلنا، ۲ خرداد – معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در واکنش به خواست افزایش حقوق معلمان گفت: "از مطبوعات و رسانه ها می خواهیم که توضیح دهند مهمترین کاری که دولتها باید انجام دهند، کنترل هزینه ها و قیمتهاست و افزایش پرداختیها بدون اینکه بخش مالیات و درآمدهای مالیاتی افزایش یابد، برای دولتها و مردم (دستمزد بگیران، حقوق بگیران و بازنشستگان) سَم و زیان است. مردم باید از ما بخواهند که هزینه بدون درآمد ایجاد نکنیم و ما این سیاست را پیش می گیریم."

محمدرضا واعظ مهدوی در پاسخ به این سووال که آیا میانگین دریافتی فرهنگیان و معلمان را کافی می دانید؟ گفت: "مهم این است که ما چه چیز را کافی تلقی می کنیم. طبیعتا ما باید سعی کنیم که حقوق و دستمزد را به هر حال به سطحی برسانیم که زندگی مرفهی را فراهم کنیم."

وی افزود: "همه دستمزد بگیران می خواهند که حقوق و دستمزد بهتری را داشته باشند، اما مهم این است که امکانات، توان مالی و پرداخت دولت چقدر است؟ و باید این موارد با یکدیگر تطبیق داده شود."

 

تجمع دانش آموزان در اعتراض به'سخت بودن سوالات امتحان نهایی

بی بی سی، ۵ خرداد - در شیراز تعدادی از دانش آموزان سال سوم دبیرستان، در اعتراض به سخت بودن امتحان نهایی درس زبان فارسی در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان فارس در شیراز تجمع کرده اند.

یکی از دانش آموزان در پیامی که برای بی بی سی فارسی فرستاده نوشته "منبع اصلی امتحان نهایی کتاب درسی است" و ادامه داده: "امتحان نهایی چون سراسری است باید در سطحی باشد که ضعیف ترین افراد هم بتوانند حداقل نمره ۱۰ بگیرند. ولی این امتحان طوری بود که تازه قوی ترین افراد توانستند ۱۰ بگیرند."

در برخی از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام هم اعتراضهایی با هشتگهای "اعتراض" و "امتحان نهایی" صورت گرفته است.

بر اساس برخی دیگر از گزارشها، در روزهای گذشته در تهران و چند شهر دیگر مثل مشهد و ایلام نیز تعدادی از دانشآموزان سال سوم دبیرستان در اعتراض به سخت بودن سووالات امتحانات نهایی تجمعاتی را برگزار کرده اند. به گفته آنها سوالات درسهایی چون شیمی و ریاضی خارج از کتب درسی بوده است.

مسوولان می گویند که سوالات در چارچوب کتابهای درسی بوده اما قول رسیدگی داده اند.

عبدالرسول عمادی، رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش، به خبرگزاری فارس گفته است: "از نظر ما، امتحانات سخت نیست و از محتوای کتابی است که دانش آموزان در طول سال آن را خواندند." وی یک دلیل اعتراضات اخیر را این دانسته که "امکان اطلاع رسانی و هماهنگ کردن برای اعتراض در فضای مجازی به راحتی فراهم شده است."

 

مراسم معارفه رییس جدید در دهلران برهم زده شد

باشگاه خبرنگاران جوان/ ایرنا، ۵ خرداد - تعدادی از مردم و فرهنگیان دهلران در اعتراض به برکناری مدیر آموزش و پرورش این شهرستان، در محل این اداره تجمع کرده و خواستار لغو آن از سوی مدیرکل آموزش و پرورش استان شدند.

معترضان به این حکم معتقدند اکنون که دانش آموزان و فرزندان شان در وسط فصل امتحانات قرار دارند، این تغییر مدیریت بر روند برگزاری امتحانات تاثیر منفی خواهد داشت.

شنیده ها حاکیست عبدالکرم محمدی، مدیر برکنار شده، پیش از این به عنوان مدیر دفتر نماینده پیشین دهلران در مجلس بوده و با راه نیافتن مجدد این نماینده به مجلس، بلافاصله از سمتش عزل گردیده است.

به همین منظور یکی از معاونان مدیرکل آموزش و پرورش استان که حامل حکم تودیع و معارفه مدیران آموزش و پرورش دهلران بود، به همراه نماینده فرماندار دهلران درمیان تجمع کنندگان حاضر شده و با ابراز سخنرانی آنها را به تمکین از موضوع دعوت کرد.

به گزارش ایرنا، تلاش معاون آموزش و پرورش استان ایلام و فرماندار دهلران برای قانع کردن مخالفان و برگزاری مراسم نتیجه نداد و در نتیجه این مراسم آغاز نشده، پایان یافت.

 

محمود بهشتی لنگرودی، پس از ۶ روز از بیمارستان ترخیص شد

حقوق معلم و کارگر، ۱۱ خرداد - محمود بهشتی لنگرودی، معلم و فعال صنفی، که از چهارشنبه گذشته به تشخیص پزشکان بیمارستان طالقانی به دلیل عارضه مشکوک به خونریزی معده (ملنا)، ناشی از اعتصاب غذای ۲۳ روزه در این بیمارستان بستری شده بود، پس از حدود یک هفته معالجات پزشکی و استفاده از داروهای متعدد، امروز با رضایت شخصی از بیمارستان طالقانی ترخیص شد.

محمود بهشتی لنگرودی، به واسطه سه حکم مجزا که توسط قضات دادگاه انقلاب اسلامی، صلواتی و مقیسه صادر شده بود، به ۱۴ سال زندان محکوم شد و از بدو اجرای حکم در شهریور ۹۴ تا کنون چهار بار اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

این معلم و فعال صنفی که از ابتدای اردیبهشت در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت، پس از ۱۳ روز اعتصاب غذای تر و ۱۰ روز اعتصاب غذای خشک متعاقب آن، از بیمارستان روانه منزل شد.

خواسته محمود بهشتی لنگرودی برگزاری دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی است.

 

دادگاه تجدید نظر اسماعیل عبدی به زودی برگزار می شود

حقوق معلم و کارگر، ۱۱ خرداد - اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد ماه در دادگاه تجدید نظر حاضر خواهد شد.

بنابر گزارش رسیده، اسماعیل عبدی، به همراه وکیل خود، سمانه اسد خانی، پیرو اعتراض به حکم شش سال حبس که در دادگاه بدوی دهم بهمن ۹۴ به ریاست قاضی صلواتی برای ایشان صادر شده بود، می بایست ساعت ۱۱ صبح روز چهارشنبه دوازدهم خرداد ماه در شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی قمی زاده شرکت کند.

پیش از این در مورخه ۲۵ اردیبهشت ماه و پس از ۱۶ روز اعتصاب غذا، قرار بازداشت اسماعیل عبدی با نظر مساعد قاضی قمی زاده در شعبه ۳۶ تجدید نظر به وثیقه سیصد میلیون تومانی تبدیل و وی پس از ۳۲۲ روز بازداشت موقت آزاد شد. امید است که قاضی محترم دادگاه نسبت به حکم صادره باز هم نظر مساعد داشته و خانواده، پدر و مادر اسماعیل عبدی و جامعه بزرگ معلمان کشور را از نگرانی در آورد.

 

دیدار جمعی از معلمان خراسان رضوی با رسول بداقی

حقوق معلم و کارگر، ۱۵ خرداد - جمعی از معلمان خراسان رضوی به دیدار رسول بداقی در اسلامشهر رفتند.

این معلمان هدف از این دیدار را تقدیر از رسول بداقی که نزدیک به 7 سال از عمر خود را تنها به جرم دفاع از حقوق معلمان و دانش آموزان در زندان گذرانده است، عنوان کردند. در این دیدار، یک دستگاه خودرو پراید، اهدایی جمعی از معلمان خراسان رضوی، تقدیم رسول بداقی شد.

در روزها و هفته های گذشته تعداد زیادی از معلمان و فعالان صنفی سراسر کشور از رسول بداقی و خانواده او دیدار کرده اند.

 

تجمع بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش مقابل دیوان اداری

فرهنگیان نیوز، ۱۹ خرداد - تجمع بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش در برابر دیوان عدالت اداری راس ساعت ۱۰ روز چهارشنبه ۱۹ خرداد شروع و در ساعت ۱۴ پایان یافت. در این تجمع اعتراضی بیش از یکصد معلم باز نشسته از تهران کرج و کرمانشاه مشارکت داشتند .

بازنشستگان در این تجمع با حمل پلاکاردهایی خواستار همسان سازی حقوق شان با بازنشستگان سایر نهادها، همچنین وضعیت منزلت، معیشت و اجرای ماده ۱۲۵ بودند.

 
شعارهایی که روی پلاکاردها توسط معلمان بازنشسته حمل می شد دارای مضامینی چون "خط فقر ۳ میلیون، حقوق ما یک میلیون"، "معیشت و منزلت حق مسلم ماست"، "بیمه رایگان برای باز نشستگان"، "خیانت نوبخت حمایت دیوان" و ... بود.

در ادامه ی این کنش میدانی و تجمع اعتراضی، به دعوت مسوولان، سه نماینده از معترضان جهت مذاکره با آنها وارد ساختمان دیوان عدالت اداری شدند و با گذشت ساعاتی به میان حاضران برگشتند و از مذاکرات شان گزارشی ارایه و عنوان کردند راه حل اصلی اجرایی شدن ماده ۱۲۵ و از سه طریق قابل بررسی می باشد.

 

تجمع خانواده ها در شیراز در اعتراض به شهریه اجباری

شیرازه، ۲۵ خرداد - جمعی از اولیا دانش آموزان محله کوشکک به همراه فرزندان خود در مقابل فرمانداری شیراز تجمع کردند.

پدر و مادرانی که در گرمای تابستان مقابل فرمانداری ایستاده بودند، نسبت به دریافت شهریه و مبالغ دیگر به عنوان کمک به مدرسه و نبود امکانات و اطلاعیه مدیر مدرسه مبنی بر اینکه دانش آموزان مقاطع سوم تا ششم باید در مدرسه اقبال آباد ثبت نام شوند، اعتراض داشتند.

اولیا دانش آموزان می گفتند: "وقتی اعلام می کنند که تحصیل تا متوسطه رایگان است، چرا برای ثبت نام دانش آموزان شهریه می گیرند؟ مدیر مدرسه تا پول شهریه را نگیرد دانش آموزان ما را ثبت نام نمی کند، اما وقتی اعتراض می کنیم که چرا مبالغی که به عنوان کمک به مدرسه می گیرید خرج خود مدرسه نمی شود، پاسخی نمی دهد و می گوید اگر ناراضی هستید خودتان به بچه های تان درس بدهید و مدرسه نیاوردید."

آنها تاکید داشتند: "مبالغی از ۲۰۰ نا ۵۰۰ هزار تومان از ما به عنوان شهریه و کمک به مدرسه می گیرند، اما هیچ امکاناتی در اختیار فرزندان ما قرار نمی دهند. مدرسه سیستم سرمایشی و گرمایشی ندارد، حتی یک آب سرد کن هم ندارد و بچه های ما از خانه آب خنک به مدرسه شان می برند."

یکی از مادران از همسر کارگرش و توان مالی که نداشت و زندگی مستاجری اش می گفت و از فرزندی که مجبور است روپوش مدرسه بخرد، اما نمی تواند و اجازه پوشیدن روپوش سال قبلش را هم ندارد.

 

راه اندازی بیمارستان مخصوص ترک اعتیاد دانشآموزان

خبرگزاری هرانا، ۲۹ خرداد ـ دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان تهران از راه اندازی بیمارستان ترک اعتیاد دانشآموزان خبر داد و گفت که بخشی از بیمارستان امام حسین به این کار اختصاص یافته است.

حمدرضا آذرنیا توضیح داد: "با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بخشی از بیمارستان امام حسین در میدان امام حسین برای درمان دانش آموزان معتاد در نظر گرفته شده است." وی در مورد تعداد دانش آموزان معتاد حاضر در بیمارستان گفت: "هنوز در مرحله شناسایی و غربالگری هستیم و موردی به بیمارستان ارجاع داده نشده است."

وی ادامه داد: "باید غربالگری انجام شود تا مشخص گردد کدام دانشآموزان نیاز به حمایتهای درمانی و کدامیک نیاز به حمایتهای غیر درمانی از قبیل روانشناس و مددکار دارند."

آذرنیا پیش از این نرخ شیوع اعتیاد در میان دانش آموزان را یک ونیم درصد اعلام کرده بود .

 

منبع: نبردخلق شماره  372، سه شنبه اول تیر 1395 – 21 ژوئن 2016

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول