زنان در مسیر رهایی

اسد طاهری

 

شورای اسلامی پاکستان: مردان در صورت نیاز زنان خود را بزنند

 

بی بی سی، ۶ خرداد - شورای ایدیولوژی اسلامی پاکستان پیشنهادهایی به مجالس ایالتی این کشور داده که طبق آن شوهران به طور قانونی حق داشته باشند در صورت نیاز، زنان خود را بزنند. این شورا به دولت و مجلس پاکستان در مورد مسایل دینی مشورت می دهد.

یکی از این پیشنهادها، دادن اجازه به شوهران برای زدن "ملایم" زن در صورت عدم تایید نحوه پوشش، ارتباط برقرار کردن با غریبه ها، و عدم تمکین به برقراری رابطه جنسی بدون توجیه مذهبی است.

شورای ایدیولوژی اسلامی پاکستان همچنین به دنبال آن است تا جلوی مدارس مختلط را بگیرد و همچنین مانع از آن شود که زنان و مردان در بیمارستانها و اداره ها با هم کار کنند.

این شورا گفته است زنان نباید با افراد "نامحرم" تماس بگیرند و موسیقی، رقص و مجسمه سازی باید ممنوع شود.

شماری از فعالان حقوق بشر و حقوق زنان این پیشنهادها را خلاف قانون اساسی پاکستان خوانده و از آن انتقاد کرده اند.

 

بیکاری بالای ۴۰ درصدی زنان دارای تحصیلات دانشگاهی

ایلنا، ۱۵ خرداد – معاون روحانی در امور زنان و خانواده گفت: "با آمار بیکاری بالای 40درصد در میان زنان با تحصیلات دانشگاهی رو به رو هستیم. "

شهیندخت مولاوردی تصریح کرد: "اکنون مهمترین چالش اقتصادی ما معضل بیکاری است که معادلات پیچیده ای را برای دولتمردان و دولت زنان به وجود آورده است، به ویژه در خصوص دختران فارغ التحصیل و زنان سرپرست خانوار معضل به چشم می خورد."

وی با بیان این که با بیکاری بالای 40درصد در میان زنان دارای تحصیلات دانشگاهی رو به رو هستیم گفت: "در دهه های اخیر به واسطه رشد تحصیلات دانشگاهی دختران نمره قابل قبولی گرفته ایم، اما در زمینه تبدیل این دانش آموختگان به نیروی انسانی هنوز نتوانسته ایم موفق باشیم."

 

خاخام اورشلیم دوچرخه سواری دختران بالای ۵ سال را ممنوع کرد

خبرگزاری آریا، ۱۵ خرداد - خاخام "نهلوت" در اورشلیم نشستن دختران روی زین دوچرخه را غیر شرعی اعلام کرد.

رئیس گروه یهودیان "حریدیم" - که یهودیان متعصب هستند – دختران بالای ۵ سال را از دوچرخه سواری منع کرد و آن را دور از شان آنها دانست.

فتوای اخیر خاخام نهلوت در قدس در راستای اعمال محدودیتهای بیشتر برای زنان در اسراییل از سوی یهودیان متعصب صادر شده است.

این خاخام در توجیه فتوای جدید خود گفته است که دوچرخه سواری زیانهای بسیاری برای دختران دارد چرا که نحوه نشستن آنها روی زین دوچرخه ممکن است مردان را تحریک کند.
این خاخام افزود: "به پدران گوشزد کرده ایم که باید مانع دوچرخه سواری دختران بالای پنج سال خود شوند و به آنها بگویند که نحوه نشستن شان روی زین دوچرخه، غیرشرعی است."
گفتنی است یهودیان حریدیم در شهر "بنی براک" در دسامبر گذشته خواستار جلوگیری از ورود دختران به مراکز تحصیلات تکمیلی شده بودند. آنها بر این باورند که این قبیل مراکز، علوم دنیوی خطرناکی را به دختران آموزش می دهند.

این گروه از یهودیان متعصب پیش از این نیز تلاشهای بسیاری برای جلوگیری از ورود اینترنت به جمع یهودیان و منع استفاده از تلفنهای هوشمند کرده بودند.

 

هیلاری کلینتون: نامزدی یک زن، یک نقطه عطف در تاریخ آمریکا است

صدای آمریکا/ رادیو فردا، ۱۹ خرداد - هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا با کسب پیروزی در رقابتهای درون حزبی چند ایالت دیگر آمریکا نامزد احتمالی حزب دموکرات شد.

بانوی اول سابق آمریکا، اولین زن در تاریخ آمریکا شد که نامزد یکی از دو حزب اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می شود. قرار است تیرماه، دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نامزدهای رسمی خود برای انتخابات را اعلام کنند که احتمالا کلینتون و ترامپ خواهند بود.

هیلاری کلینتون در ایالت کالیفرنیا به پیروزی قاطع رسید و حدود ۵۶ درصد آرا را از آن خود کرد. اهمیت کالیفرنیا به خاطر ۴۷۵ نماینده انتخاباتی یا "دلگیت" است که در نتیجه تعیین نامزد پیروز حزب دموکرات تاثیر مهمی دارد.

هیلاری کلینتون پس از این پیروزی در یک سخنرانی در جمع هوادارانش گفت: "ما به یک نقطه عطف رسیده ایم و برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، یک زن نامزد یک حزب اصلی می شود."

کلینتون همچنین از برنی سندرز، رقیب خود نیز تشکر کرده و به وی به دلیل راه انداختن "کارزاری فوق العاده" تبریک گفت. او گفت: "معتقدیم که در کنار هم قوی تر هستیم. در انتخابات آتی چالشهای زیادی پیش رو داریم و انتخاب نیز واضح و مشخص است."

 

انتقاد به عکسهای باحجاب زنان عضو هیات اقتصادی آلمان در سفر به ایران

دویچه وله، ۲۱ خرداد - انتشار بروشور تبلیغی سفر یک هیات اقتصادی آلمان به ایران با گذشت یک هفته از پایان این سفر در آلمان بحث برانگیز شده است. هشت زن عضو این هیات عکسهای شان را با حجابی کامل در این بروشور منتشر کرده اند.

این هیات صد نفره اقتصادی از سه ایالت "زاکسن"، "زاکسن آنهالت" و "مکلن بورگ – فورپومرن" آلمان در فاصله روزهای ۲۸ مه تا ۲ ژوئن (۹ تا ۱۳ خرداد) به تهران و اصفهان سفر کرد.

در بروشور این هیات که در سایت اتاق بازرگانی آلمان منتشر شده، هشت زن از ۱۲ زن عضو آن روسری بر سر دارند.

روزنامه پرتیراژ "بیلد" آلمان، عکسهای زنان آلمانی باحجاب را باز نشر کرد و جنجال بر سر این موضوع به سرعت دامن زده شد. نماینده شهر لایپزیگ در مجلس آلمان از حزب دموکرات مسیحی، "توماس فیست"، به روزنامه "بیلد" گفت: "این کار مثل دوستی خاله خرسه با زنان ایران بود."

مجله فمینیستی "اما" نیز در مقاله ای این اقدام اتاق بازرگانی ایران و آلمان و زنان آلمانی را مورد انتقاد قرار داد و نوشت با توجه به برداشته شدن تحریمهای ایران، این کشور مقصد مطبوعی برای تاجران و سیاستمداران شده است.

در این مقاله به سفر "کلودیا روت"، عضو حزب سبزهای آلمان، به ایران با روسری نیز اشاره شده و در ادامه آمده است: "این اقدام سیاستمداران و صاحبان شرکتهای بزرگ آلمانی چه پیامی در خود دارد؟ آنها در ایران کارتهای ویزیت خود را که عکس شان با روسری بر آن چاپ شده پخش کرده و در حقیقت تاکید کرده اند که با حجاب اجباری هیچ مشکلی ندارند، نه بر روی کاغذ و نه در زندگی واقعی."

 

امام جمعه اصفهان: علت خشک شدن زاینده رود بی حجابی است

انتخاب، ۲۱ خرداد – آیت الله طباطبایی نژاد در خطبه های نماز جمعه اصفهان با انتقاد از دستگاه سانسور و فیلتر رژیم گفت: "بخشی از سایتها سفره ناهار در ماه مبارک رمضان را پخش می کنند یا عکسهای بی حجاب خود را در سایتها منتشر می کنند. اگر شرکت مخابرات می تواند این افراد را شناسایی و دستگیر کند و این کار را صورت ندهد، خیانت کرده است. عکسهایی به دفتر من رسیده است که زنان در کنار زاینده رود خشک مثل اروپا عکس گرفته اند. همین کارها را می کنید رودخانه که خشک شد، بالا دست آن هم خشک می شود."

نماینده خامنه ای در ادامه سخنانش، مجوز آزار و حمله به زنان را صادر کرد و در این باره توضیح داد: "متاسفانه مردم ما و حزباللهیهای ما گاه نسبت به گناهانی همچون سگ گردانی در جامعه حساسیت نشان نمی دهند، نسبت به راننده زن بدحجاب حساسیت نشان نمی دهند. اگر می ترسید، حزب الله نیستید. گاه در یک مغازه اغذیه فروشی یک زن بدحجاب در کنار یک مرد کار می کند، باید مجوز این گونه مغازه ها را لغو کرد."

 

تغییر سرود ملی کانادا در دفاع از برابری زن و مرد

تی آر تی/ رسانه همیاری، ۲۸ خرداد - "جاستین ترادو" نخست وزیر کانادا که مدافع برابری زن و مرد است، این بار تغییراتی در سرود ملی کشور اعمال می کند

جمله "قلب تمامی پسرانت سرشار از حس حقیقی وطن دوستی است" به "قلب همه مان سرشار از حس حقیقی وطن دوستی است" تغییر یافت.

اوایل ماه مه لایحه ای توسط "ماریل بلانگر"، نماینده مستقل مجلس عوام کانادا، به این مجلس تقدیم شد که در آن تغییر بخشی از سرود ملی کانادا (O Canada) که به جنسیت مردانه اشاره می کند، درخواست شده بود. او در دفاع از طرح این لایحه گفت: "ما کشورمان و همه مردم آن را دوست داریم. سرود ملی مان برای ما مهم است و می خواهیم به طور واضح شامل همه کاناداییها شود."

این پیشنهاد با مخالفت نمایندگان محافظه کار مجلس عوام مواجه شد. "لری مگوایر"، نماینده محافظه کار "مانیتوبا"، در سخنانی این اقدام را به "بازکردن جعبه پاندورا" تشبیه کرد و گفت: "چنین کاری می تواند زمینه ساز تغییرات آتی در نمادهای دیگر کانادا شده و بحران هویتی پدید آورد."

اکنون طرح مزبور با ۲۲۵ رای موافق در برابر ۷۴ رای مخالف به تصویب رسیده است.

سرود ملی کانادا همراه با جشنهای پانزدهمین سالگرد استقلال، با شعر جدید خوانده خواهد شد.

 

 

منبع: نبردخلق شماره  372، سه شنبه اول تیر 1395 – 21 ژوئن 2016

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول