چالشهای معلمان در تیر ماه

فرنگیس بایقره

 

نیروی انتظامی: زنگ مقابله با جنگ نرم در مدارس ایجاد شود

ایلنا، 1 تیر - معاون اجتماعی نیروی انتظامی با ارایه پیشنهاد ایجاد زنگ پلیس در مدرسه گفت: "نواختن این زنگ فرصتی است تا سربازان جنگ نرم، مربیان آموزش همگانی پلیس و حتی مسوولان به صورت نمادین بتوانند از پتانسیل عظیم مدرسه در راستای آموزش همگانی بهره لازم را ببرند."

سعید منتظرالمهدی در جلسه ای با موضوع "چگونگی بهره گیری از ظرفیتهای سازمانها در راستای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و ارتقای امنیت در جامعه" گفت: "فرایند کنترل و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در ایستگاه مدرسه به منصه ظهور می رسد. آسیبها در هر جامعه ای وجود دارند و اجتناب ناپذیرند، اما مهم آن است که جوانان ما در مقابل این آسیبها مقاوم باشند و در مسیر درست زندگی گام بردارند."

معاون اجتماعی نیروی انتظامی یکی از اهداف مهم جامعه آموزشی ناجا را آموزش و پرورش دانست و بیان کرد: "به منظور گسترده تر کردن چتر آموزش همگانی باید کارها سازماندهی و اصولی تر و با برنامه ریزی بیشتری اجرا شود و پای پلیس به مدارس باز گردد و مهارتهای مقابله ای را به دانش آموزان بیاموزد."

 

تجمع معلمان پیش دبستانی و مهد کودکهای ساری

کاسپین، 2 تیر - تعداد بسیاری از معلمان پیش دبستانی و مربیان مهد کودکهای ساری به دلیل اعتراض به شرایط کاری و قراردادی در مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش مازندران تجمع و اعتراض دارند. با توجه به سابقه بیش از ۴ سال به بالا این معلمان امروز همانند سال گذشته برای تبدیل وضعیت خود مقابل اداره کل آموزش و پرورش تجمع کردند.

تعداد مربیان پیش دبستانی و مهدکودکهای شهرستان ساری هزار و ۲۰۰ تن است.

به گفته تجمع کنندگان باید طبق مصوبه مجلس از معلمان در قالب خرید خدمات آموزشی و مربیان پیش دبستانی به عنوان حق التدریس برای تدریس استفاده می کردند.

براساس این گزارش، ساعاتی پس از تجمع این معلمان، پلیس 110 در محل تجمع حاضر شد اما تجمع مسالمت آمیز به پایان رسید.

 

اخطار آموزش و پرورش به صدها معلم

ایلنا، 4 تیر - حجت الاسلام مصطفی ناصری زنجانی، معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش، از اخطار به 600 معلم خبر داد.  وی گفت: "تعداد 634 معلم در سال 1394 در سراسر کشور اخطار دریافت کرده اند."  او افزود: "حدود 6 دهم درصد از تعداد فوق الذکر مرتکب تخلف بند یک (اعمال و رفتار خلاف شئون شغلی یا اداری) شده اند. مقام مزبور از علت صدور اخطار برای بقیه معلمان خودداری کرد.

 

تجمع تعدادی از معلمان مدارس غیردولتی مشهد

مشهد پیام، ۵ تیر - جمعی از معلمان مدارس غیرانتفاعی مشهد با تجمع در پارک بانوان مشهد و ارسال دادنامه ای به رئیس جمهور، خواستار رسیدگی به وضعیت استخدام و حقوق اولیه خود شدند. در بخشهایی از نامه جمعی از معلمان مدارس غیر دولتی خطاب به حسن روحانی آمده است:

ما جمع کثیری از معلمان مدارس غیر دولتی کشور با تجربه تدریس ۱ تا ۲۰ سال که اکثریت قریب به اتفاق آموزش دیده و دارای تجربه می باشیم، با توجه به اینکه دارای حقوق و مزایای اندک و میانگین ۳۰۰ هزار تومان ماهیانه بوده و ۴ ماه از سال بیکار و مزید بر این در مدت ۴ ماه بیکاری خود هیچ بیمه و حقوقی نداریم و حتی در زمانهایی که کار می کنیم بیمه ای از ۲ تا ۱۵ روز در ماه را داریم و گاهی برخی همکاران  بدون حتی یک روز بیمه مشغول به کار هستند، در صورتی که عمر و جوانی خود را در این مدارس می گذرانیم و همواره به علت نداشتن ثبات شغلی دارای دغدغه و اضطراب و فاقد هرگونه دلخوشی، همواره درهای آینده را به روی خود بسته  و تاریک می بینیم و به علت معضل بیکاری نمی توانیم هیچ کار دیگری را انجام دهیم و تنها بهره ای که از تحصیل نصیبمان شده جز توشه ای معنوی به نام کسب فضیلت نیست و از نظر معیشتی هیچ کمکی به این قشر زحمتکش ننموده است.

 

تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی در تبریز

ایسنا، 9 تیر - معلمان مدارس غیرانتفاعی در اعتراض به وجود مشکلات عمده در حقوق و بیمه، طی سه روز گذشته به صورت متوالی در پارک خاقانی تبریز گردهم آمده و طوماری را با حضور حدود 90 نفر به امضا رساندند تا از این طریق از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخواهند برای احقاق حق آنها اقدام کنند.

در حالی که این روزها رقمهای نجومی حقوق برخی بلندپایگان صدای همه را در آورده، جمعی از معلمان مدارس غیرانتفاعی تبریز نیز همزمان با معلمان شهرهای دیگر کشور در نامه ای دردمندانه به روحانی و نمایندگان مجلس اعلام کردند که دارای حقوق و مزایای اندک و میانگین 300 هزار تومان بوده، 4 ماه از سال بیکار هستند و فاقد هرگونه بیمه و حقوق در این مدت می باشند.

معلم یکی از مدرسه های غیر دولتی در تبریز گفت: "تمامی معلمان مدارس غیردولتی در کشور از کمترین مزایا و حقوق برخوردارند و این درحالی است که همگی دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس هستند."

وی تاکید کرد: "نیروهای آزاد غیر دولتی از جمله زحمتکش ترین نیروهای آموزش و پرورش محسوب می شوند که متاسفانه با توجه به دریافت حق الزحمه اندک، از داشتن کارت پرسنلی، حق بیمه و حتی به رسمیت شناختن در جامعه هم بی بهره اند. از مسوولان خواهشمندیم با توجه به خدمات بهینه این عزیزان، مراتب توجه خویش را به این قشر از معلمان نیز معطوف دارند."

 

16 کانون صنفی معلمان مجوز برگزاری مجمع عمومی دریافت کردند

ایرنا، 14 تیر - مدیر کل سیاسی وزارت کشور و دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: "در آخرین جلسات این کمیسیون مصوب شد تا ۱۶ کانون صنفی معلمان که سالها بلاتکلیف بودند مجمع عمومی برگزار کنند."

احمد امین رضازاده افزود: "بر اساس تصمیم کمیسیون ماده 10 احزاب به این 16 کانون صنفی اجازه برگزاری مجمع عمومی و اصلاح اساسنامه با رعایت قانون احزاب و جمعیتها داده شده و در حال حاضر فرایند اداری این کار در حال انجام است."

وی گفت: "این 16 کانون صنفی شامل کانون صنفی معلمان استان تهران، مجمع صنفی فرهنگیان استان ایلام، کانونهای صنفی مستقل فرهنگیان استان آذربایجان شرقی و تهران و کانونهای صنفی فرهنگیان استانهای لرستان، اصفهان، فارس، گلستان، زنجان، البرز، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، مازندران، خراسان رضوی و خراسان شمالی است."

 

فعال صنفی: مجوز برگزاری مجامع عمومی برای همه کانونها صادر نشده

حقوق معلم و کارگر، 14 تیر - محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان، در واکنش به اطلاعیه وزارت کشور مبنی بر صدور مجوز برای صدور مجوز برای شانزده مجموعه از کانون های صنفی معلمان می گوید این مجوز شامل حال همه تشکلها نشده است.

وی با اشاره به اینکه مجوز فعالیت همه کانونهای صنفی صادر نشده می گوید:" اینکه بیشتر کانونهای صنفی مجوز برگزاری مجامع را دریافت کرده اند، نباید مانع از این شود که این خواسته به حق را برای همه کانونهای سراسر کشور طلب کنند. بعضی از کانونهای صنفی که هنوز به ناحق مجوز برگزاری مجامع عمومی آنها صادر نشده، از کانونهای صنفی مهم باسابقه و تاثیر گذار کشوری هستند."

او با یادآوری یک دهه تلاش دولتهای مختلف به بهانه های مختلف و به صورت غیر قانونی برای جلوگیری از برگزاری مجامع عمومی و تغییر هیاتهای مدیره در کانونهای صنفی تاکید کرد: "یکی از شعارهای دولت جدید قبل از قرار گرفتن در مسند قدرت کمک به رشد نهادهای مدنی بود. الان فرصت خوبی است تا این شعارها به محک جدی زده شود. بزرگترین کمکی که از طرف مجموعه دولت می تواند صورت گیرد، عدم دخالت در روند برگزاری انتخابات هیاتهای مدیره است."  وی برگزاری مجامع عمومی را "فرصتی طلایی برای بازسازی تشکیلاتی کانونهای صنفی" خواند.

 

برای چندمین بار معلمان بازنشسته مقابل مجلس تجمع کردند

ایلنا، 22 تیر - جمعی از معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت نابسامان معیشتی، در برابر مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع کنندگان می گویند: "با وجود سالها خدمت در آموزش و پرورش و برعهده داشتن وظیفه تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین، مستمری ما بسیار پایین تر از خط فقر است."

بازنشستگان آموزش و پرورش خواستار اعمال افزایش عادلانه مستمریها و اجرای قانون همسان سازی دریافتی بازنشستگان آموزش و پرورش با دیگر ارگانهای دولتی هستند.

این چندمین تجمع اعتراضی فرهنگیان بازنشسته در ماه های اخیر است.

 

رسول بداقی بار دیگر به دادگاه احضار شد

حقوق معلم و کارگر، 22 تیر - رسول بداقی این بار به شعبه 26 دادگاه انقلاب احضار شد.

نامبرده که باید در دوم مردادماه به شعبه 1033 قدوسی مراجعه می کرد، پیش از این تاریخ بایستی خود را به شعبه ی 26 دادگاه انقلاب معرفی نماید.

شعبه 26 دادگاه انقلاب علت حضور را مشخص نکرده است.

مدیر دفتر شعبه مزبور علت احضار وی را اینگونه ذکر کرده است: "به عنوان متهم در وقت مقرر در دادگاه حاضر شوید."

 

برای چندمین بار معلمان بازنشسته مقابل مجلس تجمع کردند

حقوق معلم و کارگر، ۲۲ تیر – در پی فراخوان جمعی از معلمان شهرهای تهران، کرج و استان کهکیلویه و بویر احمد هچنین تعدادی از معلمان پیش دبستانی ساری و جمعی از معلمان شاغل در مقابل مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند . معلمان بازنشسته شعارهایی چون : "منزلت، معیشت حق مسلم ماست"، " بیمه رایگان حق مسلم ماست "، "حقوق ما ریالیه ،خرج ما دلاریه "، "خط فقر سه میلیون حقوق ما یه میلیون"، "سی سال تدریس منزلت نداریم.  سی سال تدریس معیشت نداریم "، "معلم بیدار است ازتبعیض بیزار است، معلم بیدار است از اختلاس بیزار است" و " نظام هماهنگ اجرا باید گردد " در بنرها و پارچه نوشتها و پلاکاردها حمل می کردند، در مقطعی همکاران معلم مقابل مجلس شعارهای مذکور را هم خوانی می کردند و  به نوبت تکرار می کردند.

هماهنگی برای این تجمع از روزهای پیش از طریق شبکه های اجتماعی انجام شده بود. پیش از این نیز بارها بازنشستگان فرهنگی در اعتراض به وضعیت بد معیشتی خود تجمعات اعتراضی برپا کرده بودند که تا کنون این اعتراضات بی پاسخ مانده و مطالبات این بازنشستگان که سالها به این سرزمین خدمت کردهاند، برآورده نشده است.

 

مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان ۳۰ میلیون تومان حقوق می گیرند

ایلنا، 24 تیر - عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: "رسیدگی به حقوق و مزایای مدیران، اعضای هیات مدیره و تمامی بخشهای نظام اعم از دولتی، شبه دولتی، غیردولتی و بخشهای عمومی دولتی امری ضروری است".

 علی بختیار افزود: "درحالی که حقوق معلمان و فرهنگیان کشور در بهترین حالت به دو میلیون تومان در ماه نیز نمی رسد، صندوق ذخیره فرهنگیان بیش از ۳۰ میلیون تومان به مدیران خود پرداخت می کند."

 

تجمع دگرباره معلمان حق التدریسی

خبرگزاری مجلس، ۲۷ تیر – جمعی از معلمان حق التدریسی دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس تجمع کردند. یکی از معلمان حق التدریسی تجمع کننده در مقابل مجلس با انتقاد از وضعیت استخدامی گفت: حقوقی که به معلمان حق التدریسی پرداخت می شود، حتی کفاف هزینه رفت و آمد آنها را ندارد و اکنون پس از سالها فعالیت در آموزش و پرورش در یک نهاد و ارگان دیگر نمی توانند فعالیت کنند، بنابراین باید در اسرع وقت در آموزش استخدام شوند.

 

تجمع دوباره معلمان حق التدریس مقابل مجلس

خبرگزاری مجلس، 29 تیر - جمعی از معلمان حق التدریس در اعتراض به عدم استخدام شان از سوی وزارت آموزش و پرورش، مقابل مجلس تجمع کردند.

تجمع کنندگان که از شهرهای لرستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و دیگر استانها بودند دارای سابقه کار 8 تا 10 سال و مدارک تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس هستند که هنوز نسبت به استخدام آنها اقدامی صورت نگرفته است.

گفتنی است؛ سال گذشته نیز تعداد زیادی از معلمان حق التدریسی مقابل مجلس تجمع کردند و نمایندگان برای پیگیری مطالبات آنها طرحی یک فوریتی تهیه کردند تا وضعیت استخدامی معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون اجتماعی مجلس مورد بررسی قرار گیرد، اما این طرح هنوز در دست بررسی است.

 

سومین روز از تجمع آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی از سراسر کشور مقابل مجلس

ایلنا، 30 تیر - برای سومین روز متوالی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل مجلس تجمع کردند. این تجمع کنندگان که از استانهای مختلفی از جمله یزد، لرستان و کرمانشاه به تهران آمده اند، خواستار روشن شدن وضعیت استخدامی خود و توجه نمایندگان مجلس به وضعیت شغلی نابسامان شان هستند.

تجمع کنندگان می گویند در روزهای گذشته موفق شده اند با تعدادی از نمایندگان مجلس دیدار داشته باشند و این نمایندگان وعده داده اند که پیگیر وضعیت شغلی آنها باشند.

یکی از این تجمع کنندگان با بیان این مطلب که امیدواریم این وعده ها مشابه وعده هایی نباشد که نمایندگان مجلس نهم دادند و هرگز اجرایی نشد، گفت: "بیشتر این تجمع کنندگان خانم هستند و در گرمای سخت تابستان سه روز است که مقابل مجلس به انتظار نشسته اند تا گوش شنوایی برای بیان مطالبات خود بیابند."

یکی دیگر از این تجمع کنندگان می گوید: "حتی وضعیت شغلی حق التدریسی ما نیز به سامان و قانونمند نیست و غالبا با تعویقهای طولانی در پرداخت حق الزحمه خود روبرو هستیم. ما مصرا خواستار جذب در آموزش و پرورش و استخدام رسمی هستیم."

از قرار معلوم، این معترضان برای اسکان در تهران با مشکل مواجهند و دو شب گذشته را با سختی سپری کرده اند.

خواسته این آموزش دهندگان که سالها سابقه کار بدون بیمه و قرارداد دارند، جذب به صورت حق التدریسی در آموزش و پرورش است.

 

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان: حقوق مدیران شرکتهای مان زیر ۲۱ میلیون تومان است

نسیم، 30 تیر - مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام داشت که حقوق دریافتی مدیران عامل شرکتهای پتروشیمی تحت پوشش این صندوق بیش از 21 میلیون تومان در ماه نیست.

شهاب الدین غندالی تصریح کرد که فعالیت در شرکتهای پتروشیمی در عسلویه امری طاقت فرسا و کشنده است، بنابراین حقوق آنها با مدیر عامل شرکتی که در تهران و زیر باد کولر فعالیت می کند، باید متفاوت است.

غندال افزود که حقوق دریافتی مدیران شرکتهای پتروشیمی وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان دستکم 50 درصد کمتر از حقوق مدیران عامل سایر شرکتهای پتروشیمی دیگر است. وی اضافه کرد که حقوق دیگر مدیران عامل شرکتهای پتروشیمی بالای 30 میلیون تومان در ماه است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت که در حال اعضای هیات مدیره شرکتها فقط از یک شرکت پاداش دریافت می کنند.

وی تاکید کرد که در سال 94 پاداش هیات مدیره صندوق به صفر ریال رسیده که این ماجرا مربوط به قبل از جریان فیشهای حقوقی است. به گفته وی، هیات مدیره شرکتهای زیر مجموعه صندوق هم در سال 94 نسبت به سال 93 حدود 50 درصد کمتر پاداش دریافت کرده اند.

 

تجمع سریالی آموزشیاران و معلمان پیشدبستانی مقابل مجلس

خبرگزاری مجلس، 30 تیر - جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی و معلمان پیش دبستانی برای تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود برای چندمین بار مقابل مجلس رژیم تجمع کردند.

تجمع کنندگان که از آموزشیاران و معلمان پیش دبستانی استانهای مختلف بودند، خواستار پیگیری پرداخت مطالبات معوق و توجه به وضعیت استخدامی خود از سوی نمایندگان شدند.

آموزشیاران نهضت سوادآموزی و معلمان پیش دبستانی از روز یکشنبه 27 تیر مقابل مجلس تجمع کردند.

 

منبع: نبردخلق شماره  372، سه شنبه اول تیر 1395 – 21 ژوئن 2016

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول