چالشهای معلمان در مرداد ماه

فرنگیس بایقره

 

تجمع دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد

تسنیم، ۲ مرداد – یک مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش که مانع دانش آموزان از انتخاب رشته تحصیلی دلخواه آنها می شود، موجب اعتراض دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد و تجمع آنها در برابر استانداری شد.

۲۴ اسفندماه سال ۹۴ مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش با مبحث "هدایت تحصیلی با هدف شناسایی و شناساندن استعدادها، توانایی، علاقه و ویژگیهای شخصیتی دانش آموزان" به امضای روحانی رسید؛ مصوبهای که دست دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی را بست.

دانش آموزان معترض گفتند: "یکی از آرزوهای مان تحصیل در رشته تجربی و رشته های حوزه بهداشت و درمان بوده، ولی هم اکنون در حالی که معدل بالای ۱۹ داریم، به طور اجباری مانع تحصیل در رشته تجربی شده ایم و می گویند تشخیص داده ایم در رشته کودک یاری ادامه تحصیل دهید."

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: "طبق مصوبه ۹۲۷ شورای عالی آموزش و پرورش، ۱۰درصد نظر دانش آموز، ۳۵درصد عملکرد تحصیلی، ۳۰درصد نتایج آزمونهای مشاوره ای، ۱۰درصد نظر معلم، ۵ درصد نظر والدین و ۱۰درصد نیز نظر مشاور از جمله ملاکهای و عوامل تاثیرگذار در هدایت تحصیلی دانش آموزان است."

ایوب رضایی افزود: "شورای عالی آموزش و پرورش و شورای اشتغال به این نتیجه رسیدند که در صورتی که دانش آموزان را به سمت رشته های مختلف هدایت نکنند، کشور در آینده با چالش روبه رو می شود، به طوری که در برخی رشته ها دانش آموز برای آینده کشور نداریم."

 

تجمع اعتراض آمیز دانش آموزان دامغانی

تیتر یک، ۴ مرداد - تعدادی از والدین و دانش آموزان دامغانی در اداره آموزش و پرورش دامغان تجمع کرده و مخالفت خود را با تحمیل رشته تحصیلی به دانش آموزان نشان دادند.

موضوع از این قرار است که تعدادی از دانش آموزان پایه نهم با مراجعه به مدارس خود و دریافت کارنامه، برگه هدایت تحصیلی و سپس مشاوره تحصیلی، متوجه شدند در رشته ای که می خواهند نمی توانند تحصیل کنند و سیستم امتیازدهی، رشته آنها را مشخص می کند.

پدر یکی از دانش آموزان پایه نهم گفت: "معدل فرزندم ۵.۱۸شده، اما با این حال اجازه ثبت نام در مدارس نظری و رشته ریاضی را ندارد و باید فرزند خود را در رشته کار و دانش ثبت نام کنم. من از مسوولان می پرسم که آیا ممکن است دانش آموزی با معدل بالا به رشته کار و دانش برود؟" معترضان همچنین با نوشتن طوماری به مدیر کل آموزش و پرورش استان خواستار پیگیری شدند

 

تجمعات اعتراضی دانش آموزان و اولیاشان

ایسنا، 5 مرداد - این روزها دانشآموزان دوره متوسطه با سردرگمی ناشی از اجبار مسوولان مدارس نسبت به ثبت نام در رشته تحصیلی که مورد علاقه شان نیست، دست و پنجه نرم میکنند. این نارضایتی از چنین تصمیماتی در روزهای اخیر اعتراضات و تجمع در مقابل استانداری مرکزی را در پی داشته است.

زهرا دانش آموز ناحیه یک اراک که معدل کارنامه اش 19.70 را نشان میدهد، با اعلام ناخرسندی از عدم ثبت نام وی توسط مسوولان مدارس در رشته مورد علاقه اش، گفت: زمانی که آزمون هدایت تحصیلی که دارای دو آزمون استعداد و هوش بود در مدرسه انجام می شد، مشاور مدرسه اعلام کرد که معدل چندان مهم نیست و این تستها را با دقت پاسخ دهید، اما آن روز به دلیل بیماری و ناخوش احوالی نتوانستم به خوبی تستها را پاسخ دهم. وی علاقمندی اصلی اش را رشته ریاضی یا تجربی عنوان کرد و گفت: علیرغم علاقمندی شدید من به این رشته ها، مسوولان مدرسه به اجبار می گفتند که باید در گروه فنی و حرفهای که شامل صنعت و کشاورزی و خدمات است ثبت نام کنم.

 

اهدای یک باب منزل مسکونی به خانواده معلم فداکار خاشی

حقوق معلم و کارگر ، ۹ مرداد - فرهنگیان استان فارس طی یک اقدام خارج از ساختار اداری، یک باب منزل مسکونی به مساحت ۳۵۰ متر مربع و به ارزش یک میلیارد ریال را به پاس قدردانی از اقدام ارزشمند معلم فداکار سیستان و بلوچستان، حمید رضا گنگو زهی، به خانواده وی اهدا کردند.

حمیدرضا گنگو زهی، معلم فداکار سیستان و بلوچستانی، ۱۵ فروردین سال جاری با نجات جان دانش آموزان خود از زیر آوار به بهای بذل جان خویش، فداکاری فرهنگیان را به نمایش گذاشت.

 

کلاهبرداری میلیاردی اداره آموزش و پرورش گیلان از فرهنگیان

کاسپین، ۱۲ مرداد - جمعی از معلمان آموزش و پرورش گیلان که اینک بیشتر آنها بازنشسته شده اند، بر سر زمینی که قرار بود روزی محل آرامش خود و خانواده شان باشد، تجمع کردند.

۲۲۵ فرهنگی بعد از ۱۳ سال نه تنها خانه دار نشدند، بلکه سرمایه اصلی خود که جان و آرامش خاطر است را با عدم مسوولیت پذیری مسوولان، از دست رفته می بینند. هنوز هیچ مسوولی از آموزش و پروش گیلان پاسخگوی این وضعیت نیست و جز امیدی تهی از تدبیر حرفی برای گفتن ندارند!

موضوع داستان قطعه زمینی است که قرار بود سرپناه ۲۲۵ فرهنگی باشد؛ خانه ای که تا به امروز ۱۳ سال است صاحبانش جز قطعه زمینهایی فرضی چیزی از آن ندیده اند.

ماجرا از سال ۸۱ شروع شد. آموزش و پرورش گیلان طبق بخشنامه ای مبنی بر اینکه این اداره درصدد خرید زمین و احداث خانه ویژه فرهنگیان است، از معلمان و کارکنان خود درخواست کرد که در ازای مبلغی در این پروژه سهیم شوند.

معلمان و فرهنگیان گیلانی هم به امید خانه دار شدن در آن سال جمعا نزدیک به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای خرید زمین به حساب سه نفر که از طریق آموزش و پرورش معرفی شدند واریز کردند. زمین در ازای مبلغ یک میلیارد و ۹۰۰ هزار تومان از پس انداز ۲۲۵ فرهنگی خریداری شد، اما بعد از گذشته ۱۳ سال هنوز سرمایه گذاران این پروژه قطعات زمین شان را فقط بر روی نقشه می تواند ببیند و تاکنون هیچ پیشرفتی نداشته است.

 

تجمع دوباره خانواده ها در گرگان

کلاس بیست، ۱۲ مرداد – در حالی که مهلت هدایت تحصیلی روز گذشته به پایان رسید از اولین ساعات وقت اداری روز سه شنبه 12مرداد، آموزش و پرورش گرگان شاهد تجمع دو باره خانواده بودند. یکی از خانواده ها گفت: با توجه به اینکه سه هفته ازصدور برگه هدایت تحصیلی در مدارس گذشته است اما معدل فرزندم 19.45 است و نمی تواند در رشته تجربی شرکت کند.

 

تجمع چند روزه مربیان پیش دبستانی مقابل مجلس

مربیان پیش دبستانی طی روزهای ۱۷، ۱۸ و ۲۴ مرداد با تجمع مقابل درب مجلس شورای اسلامی خواستار بررسی خارج از نوبت اصلاحیه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس در مجلس شدند.

تبصره مزبور در مجلس اعلام وصول شده است.

تجمع کنندگان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود شدند.

نمایندگان کمیسیون آموزش مجلس به این آموزشدهندگان وعده داده بودند که مطالبات آنها را پیگیری میکنند و بحث جذب به صورت حق التدریس را در صحن علنی مجلس مطرح خواهند کرد.

 

تجمع بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت رفاه

ایلنا، ۱۸ مرداد - جمعی از بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تجمع کردند. در این تجمع که مقابل درب اصلی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد، حدود صد نفر از بازنشستگان فرهنگی شرکت داشتند.

بازنشستگان فرهنگی می گویند: "پس از سالها خدمت در آموزش و پرورش و تدریس در کلاسهای درس، از مشکلات معیشتی رنج میبریم و خواهان افزایش عادلانه مستمریها و همسانسازی مستمری بازنشستگان هستیم." این بازنشستگان پیش از این نیز تجمعات اعتراضی مختلفی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود ترتیب دادهاند.

 

رسول بداقی تبرئه شد

حقوق معلم و کارگر، ۲۳ مرداد - رسول بداقی که در خرداد ماه 1395 در بیمارستان هزار تختخوابی تهران توسط حراست بیمارستان به توهین به رهبر متهم شده بود، در یک دادگاه آرام و بدون حاشیه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به علت کافی نبودن مدارک شاکی، بیگناه شناخته شد.

 

معلم، شاعر، نویسنده و مترجم کورد اخراج و تبعید شد

جمعیت حقوق بشر کوردستان، ۲۸ مرداد - آقای عزیز ناصری، معلم، شاعر و نویسنده و مترجم کورد و از اعضای انجمن صنفی معلمان به اتهام "تبلیغ علیه نظام" از تدریس محروم و به شهر سمنان تبعید شد.

در ابلاغیه آموزش و پرورش به وی اعلام شده است که به علت "تبلیغ علیه نظام" و "تبانی برای برگزاری تجمعات اعتراضی" ادامه کار وی در این وزارتخانه امکان پذیر نبوده و حکم مذکور از سوی اداره مرکزی تایید و غیرقابل تغییر است.

سال گذشته عزیز ناصری در تجمعات اعتراضی معلمان گفته بود: "بی توجهی وزیر آموزش و پرورش دولت حسن روحانی به فرهنگیان و تبعیض فراوان در حق معلمان، از عوامل اصلی تجمعات معلمان است."

پیشتر وی بارها بازداشت و تهدید شده بود. بیشترین مدت زمان بازداشت وی در سال ۱۳۸۹ صورت گرفت که توسط نیروهای امنیتی شهر مریوان در اداره آموزش و پرورش آن شهر دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شده بود.

عزیز ناصری، شاعر و مترجم کورد که همزمان معلم آموزش پرورش بود، در سالهای گذشته ضمن انتشار چندین مجموعه شعر، چندین اثر ادبی شاعران کرد را نیز به زبان فارسی ترجمه کرده است.

 

آموزش و پرورش همچنان پول فرهنگیان بازنشسته را نمی دهد

 خبرگزاری فارس، ۳۰ مرداد - برخی از فرهنگیانی که سال ۹۳ بازنشسته شده اند و همه فرهنگیان بازنشسته سال ۹۴، همچنان چشم انتظار دریافت پاداش پایان خدمت خود هستند.

مسوولان آموزش و پرورش اگرچه هرچند وقت یک بار وعدههایی برای پرداخت این مطالبات می دهند، اما واقعیت ماجرا را معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد.

سیدمحمد بطحایی با بیان اینکه مطالبات معوقه فرهنگیان هر سال اضافه می شود، که پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت ۳ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته سال ۹۳ را تایید کرد. وی وعده داد: "پاداش این گروه از فرهنگیان تا پایان شهریور به حساب شان واریز می شود. در صورت تامین اعتبار هم پاداش پایان خدمت فرهنگیانی که سال ۹۴ بازنشسته شده اند، پرداخت می شود."

سال ۹۳ بیش از ۲۵ هزار فرهنگی بازنشسته شدند که پرداخت پاداش پایان خدمت آنها بیش از یک سال و نیم طول کشید. سال گذشته نیز حدود ۳۸ هزار فرهنگی بازنشسته شدند که مسوولان وعده داده اند به سرنوشت ۲۵ هزار بازنشسته سال ۹۳ دچار نشوند و برای پرداخت هرچه سریع تر مطالبات آنها تلاش میکنند.

 

تجمع مربیان پیش دبستانی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی برای چندمین بار

ایلنا، 31 مرداد - جمعی از آموزشیاران نهضت سواد آموزی و مربیان پیش دبستانی مقابل تجمع کردند. تجمع کنندگان با حضور در مقابل مجلس خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود و در اولویت قرار گرفتن لایحه اصلاح ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس شدند.

 

 

منبع: نبردخلق شماره  374، دوشنبه اول شهریور 1395 – 22 اوت 2016

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول