دانشگاه در ماهی که گذشت

کامران عالمی نژاد

 

معاون استاندار گلستان: حاشیه نشینی یکی از آسیبهای جدی در زندگی دانشجویی است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان گفت: "برخی از دانشجویان به این دلیل که به لحاظ مالی امکان هزینه اجاره مسکن در شهرها و یا هزینه زندگی در پانسیونها را ندارند، در حاشیه شهرها زندگی میکنند که این یک آسیب جدی است."

علی اصغر طهماسبی در جلسه کمیسیون دانشجویی شورای تامین استان اظهار کرد: "حاشیه شهرها جایی است که مواد مخدر و بسیاری از آسیبهای دیگر اجتماعی در آن وجود دارد، از این رو از مسوولان دانشگاهها انتظار داریم به بررسی ابعاد این موضوع پرداخته و راهکارهای پیشگیری از حاشیه نشینی دانشجویان را در دستور کار خود قرار دهند." وی ادامه داد: "یکی دیگر از آسیبهایی که گریبانگیر جامعه دانشجویی ما شده، بحث اعتیاد و مواد مخدر است."

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار پیرامون گرایش دانشجویان به گروههای نوظهور گفت: "لازم است دانشگاهها حساسیت لازم را به این موضوع داشته باشند و گزارشات مستند خود را حتما به دستگاههای مرتبط ارسال کنند." (ایلنا، ۲ شهریور)

 

پایان تجمع سه هفته ای دانشجویان نفت

دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت پس از سه هفته تجمع مقابل مجلس، صبح امروز در بیانیه ای ادامه تجمعات خود، به دلایل زیر را به صورت موقت پایان دادند.

"پیگیرى از طریق رییس نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاهها، جناب حجت الاسلام و المسلمین محمدیان، که منجر به درخواست ایشان از وزیر محترم نفت و تاکید ایشان بر عدم نقض عهد از طرف وزارت نفت شده است و پیگیرىهاى نمایندگان مجلس شوراى اسلامى"

همچنین گفته شده: "به علت طولانى شدن تجمع، امکان سوواستفاده از این حرکت حق خواهانه و کاملا صنفی مطرح مى باشد."

دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت از روز یکشنبه ۱۷ مرداد ماه و در اعتراض به مساله استخدام شان مقابل مجلس تجمع کرده بودند و این تجمع تا روز دوشنبه 1 شهریور ماه ادامه داشت. (تسنیم، ۲ شهریور)

 

تجمع اعتراضی دانشجویان پرتو پزشکی علوم تحقیقات

جمعی از دانشجویان رشته پرتو پزشکی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد مقابل ساختمان وزارت علوم تجمع کردند. بعد از پیگیریهای مکرر دانشجویان رشته پرتو پزشکی  واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد برای جلوگیری از حذف این رشته و بیکار شدن دانشجویان و فارغالتحصیلان این رشته در مراکز درمانی و بیمارستانها، جمعی از این دانشجویان و فارغ التحصیلان صبح امروز در مقابل ساختمان وزارت علوم تجمع کردند. (خبرگزاری دانشجو، 6 شهریور)

 

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

بیش از ۹۰۰ تن از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به لغو قانون سنوات مقابل دفتر ریاست دانشگاه تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مسوولان دانشگاه شدند.

این دانشجویان در بیانیه ای اعلام کردند: "پیرو اجرای بی سابقه و شتاب زده قوانین سنواتی در دانشگاه تربیت مدرس و فشار جریمه های مالی، ما دانشجویان تحصیلات تکمیلی گردهم آمده ایم تا اعتراض خود را به این مساله بیان کنیم."

این دانشجویان اعلام کردند: " ما تقاضا داریم برای رفع مشکلات مالی دانشجویان، دانشجویان ترم پنجم کارشناسی ارشد و ترم نهم دکترا مشمول قوانین سنواتی نشوند و جریمه های سنواتی را از ترم ششم کارشناسی ارشد و ترم دهم دکترا اعمال کنند. زیرا تنها دانشجویان در به تعویق افتادن دفاع از رساله پژوهشی مقصر نیستند، بلکه عواملی به ویژه کمبود منابع کتابخانه ای، آزمایشگاهی و فراهم نبودن امکانات لازم برای دفاع لازم از رساله و پایان نامه نیز در این امر دخیل اند."

گفتنی است قانون سنوات دانشجویی توسط مسوولان دانشگاه تربیت مدرس لغو شده و  دانشجویان کارشناسی ارشد مجبورند هزینه ای اضافه بر هزینهای که در طول ترم پرداخت می کنند، به دانشگاه بپردازند. (تسنیم، ۱۴ شهریور)

 

اعتراض و تجمع دانشجویان در محل سخنرانی معاونان وزیر

بسیاری از دانشجویان و دانش آموختگان رشته تغذیه در حاشیه "دومین همایش بین المللی تغذیه ایران" با برپایی تجمع نسبت به سیاستها در مورد این رشته تحصیلی اعتراض کردند.

در این کنگره رییس سازمان غذا و دارو، معاون آموزشی وزارت بهداشت و رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران شرکت داشتند و بیش از 300 تن از دانشجویان و دانش آموختگان رشته تغذیه در حاشیه آن دست به تجمع زدند.

دانشجویان نسبت به اجرایی شدن آییننامه دوره MDPHD در گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد معترض هستند، زیرا با این آیین نامه دانشجویان پزشکی ترم آخر می توانند به طور مستقیم به دوره های دکترای تخصصی علوم پایه از جمله دکترای تغذیه وارد شوند. (خبرگزاری فارس، ۱۴ شهریور)

 

تجمع دانشجویان پیام نور مشهد در اعتراض به افزایش ناگهانی شهریه ثابت

جمعی از دانشجویان پیام نور مشهد با تجمع در برابر ساختمان شماره ۴ این دانشگاه به افزایش ناگهانی ۲۵درصدی شهریه ثابت ترم تحصیلی جدید این دانشگاه اعتراض کردند.

این تجمع اعتراضی از آنجا آغاز شد که دانشجویان با مراجعه به سایت جامع گلستان پیام نور با افزایش ۱۸درصدی شهریه ثابت رو به رو شدند که طبق روال سالهای گذشته برای بازگشایی سیستم انتخاب واحد آن را پرداخت کردند. اما فردای آن روز که برای انتخاب واحد اقدام می کنند، دوباره با پرتال مسدود به دلیل بدهی در پرداخت شهریه ثابت، خدمات و بیمه دانشگاه مواجه می شوند درحالی که روز گذشته شهریه ثابت را به طور کامل پرداخت کرده بودند و این اقدام موجب اعتراض جمعی از آنها شد.

یکی از دانشجویان معترض در این رابطه گفت: "زمانیکه به پرتال خود مراجعه کردم، باید مبلغی علاوه بر شهریه ثابت به ازای خدمات دانشجویی، فرهنگی و بیمه درمانی پرداخت می کردم، در صورتی که این هزینه در ابتدای ثبت ‌‎نام دانشجویان محاسبه می شود."

علیرضا اکبری، مسوول امور جاری دانشگاه پیام نور مشهد، در جمع دانشجویان حاضر شد و در باره اعتراضات صورت گرفته اظهار کرد: "دانشجویان در یک نامه مشخص، اصل اعتراض خود را بنویسند و ما نیز شماره و تاریخ این نامه را اعلام خواهیم کرد تا قابل پیگیری باشد."

وی اضافه کرد: "از جانب رییس دانشگاه نامه ای تهیه خواهد شد و به همراه نامه دانشجویان به تهران انعکاس داده می شود، حتما پیگیر پاسخ آن خواهیم بود." (ایسنا، ۱۶ شهریور)

 

تجمع دانشجویان دانشگاه پیام نور اهواز در اعتراض به افزایش ۶۰درصدی شهریه

دانشجویان دانشگاه پیام نور اهواز در اعتراض به افزایش ۶۰ درصدی شهریه ثابت این دانشگاه تجمع کردند. در این تجمع که در مقابل ساختمان نریمی برگزار شد، دانشجویان خواستار رسیدگی فوری مسوولان دانشگاه به این موضوع شدند. (خبرگزاری دانشجو، ۱۶ شهریور)

 

پیام نور: افزایش هزینه علت افزایش شهریه ثابت دانشگاه است

حسنی، معاون امور اداری و مالی دانشگاه پیام نور در واکنش به اعتراض دانشجویان این دانشگاه به افزایش شهریه ثابت برای سال تحصیلی جدید گفت: "افزایش شهریه متاثر از افزایش هزینه دانشگاه از قبیل آب، گاز، برق و... است. افزایش قیمتها در کشور برای همه چیز است، به همین خاطر دانشجو را نیز شامل میشود. منتهی افزایش قیمت در دانشگاهها کمتر است."

حسنی در واکنش به خبر اعتراض دانشجویان دانشگاه پیام نور و تشکیل کمپین اعتراضی بیش از ۴۰۰ تن از آنها به افزایش شهریه ها و نوشتن نامه اعتراضی به دکتر رستمی، رییس دانشگاه پیام نور، اظهار داشت: "مگر قرار است هر کس اعتراضی می کند ما پاسخگوی آن باشیم؟ دانشگاه قانون را اجرا و در چارچوب آن حرکت می کند. این که دانشجویان به دکتر رستمی نامه نوشتند، خب بنویسند، یا اینکه کمپین اعتراضی تشکیل داده اند، خب تشکیل بدهند! ما نمیتوانیم قانون را به خاطر اعتراض آنها بشکنیم و تغییر دهیم."

 

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس دست به تحصن زدند

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به لغو قانون سنوات تحصیلی دست به اعتراض زدهاند. آنها از روز ۱۴ شهریور در مقابل ساختمان ریاست دانشگاه تجمع کرده اند و دست به تحصن زده اند.

دانشجویان در اعتراض به لغو قانون سنوات تحصیلی، پلاکاردهایی با مضامین اعتراضی به دست گرفتند. بر روی این پلاکاردها نوشته شده است: "ریاست دانشگاه! کلید در دست توست"، "دانشگاه برتریم از همه بدبخت تریم"، "آیین چراغ خاموشی نیست" و "اعتراض ما صرفا صنفی است".

این اعتراض در حالی به سومین روز خود رسیده است که فضای دانشگاهها با وجود شعارهای دولت همچنان فضای بازی برای فعالیتهای صنفی و سیاسی نیست و انجمنها و گروههایی که در دولت محمود احمدی نژاد زیر ضرب و فشار بودند، همچنان فضای چندانی برای فعالیت و عمل در اختیار ندارند. (ایلنا، ۱۷ شهریور)

 

تجمع اعتراضی دانشجویان رشته پرتوپزشکی مقابل شورای انقلاب فرهنگی

جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی رشته «پرتو پزشکی» روز شنبه 20 شهریور در اعتراض به ابلاغیه وزارت علوم مبنی بر حذف این رشته و عدم پذیرش دانشجو در آن از سال 95 مقابل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تجمع کردند. براساس این گزارش، پس از رأی وزارت علوم مبنی بر حذف رشته «پرتو پزشکی» به منظور حفظ بازار کار پزشکان و رادیولوژیستها حاشیه هایی در فضای مجازی و نظرات بین دانشجویان و فارغالتحصیلان این رشته و رشته های پایه پزشکی ایجاد شد. اختلاف بین «رادیولوژیستها» و «پرتو پزشکها» موجب دخالت وزارت علوم در این موضوع شده و وزارت علوم رأی به حذف رشته پرتو پزشکی داده که البته گفته شده دیگر «پرتو پزشکها» هم در مراکز درمانی استخدام نشوند. (تسنیم، 20 شهریور)

 

افزایش ۱۵درصدی نرخ غذای دانشگاه علوم پزشکی اهواز

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از افزایش ۱۵درصدی نرخ غذای دانشجویی در سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: "افزایش قیمت براساس ارزیابی قیمت تمام شده است."

دکتر ساسان موگهی افزود: "در سال ۹۴ قیمت هر پرس غذایی که دانشجو پرداخت می کرد، ۹۵۰ تومان بود. امسال مطابق ابلاغ وزارتخانه به دانشگاه، قیمت هر پرس غذا با افزایش ۱۵درصدی به ۱۱۰۰ تومان رسیده است."

وی درباره علت این افزایش ۱۵درصدی با وجود تک رقمی شدن نرخ تورم اذعان داشت: "موضوع تورم جدا از محاسبه این نرخ است و قیمت هر وعده غذا برای دانشجویان با توجه به ارزیابی قیمت تمامشده اعلام می شود." (ایسنا، ۲۶ شهریور)

 

تجمع دانشجویان دانشگاه اصفهان در اعتراض به هزینه سنوات

جمعی از دانشجویان دانشگاه اصفهان ظهر امروز به دلیل تغییر مصوبات مربوط به سنوات تحصیلی دانشجویان کارشناسی و همچنین مشکلات خوابگاه و تغذیه دانشجویان ارشد و دکتری تجمع کردند. در این تجمع که در مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه اصفهان برگزار شد، حدود ۱۰۰ تن از دانشجویان پیرامون مشکلات سنوات تحصیلی که از ترم ۹ به بعد برای انتخاب واحد دارند اعتراض کردند. برخی از دانشجویان ارشد و دکترا نیز به عدم تخصیص خوابگاه و هزینه زیاد آن معترض بودند.

مسوولان دانشگاه دانشجویان معترض را به داخل تالار "پیامبر اعظم" راهنمایی کردند تا با آنها گفتگو کنند.  (خبرگزاری دانشجو، ۲۸ شهریور)

 

 

منبع: نبردخلق شماره  375، پنجشنبه اول مهر ۱۳۹۵ - 22 سپتامبر ۲۰۱۶

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول