چالشهای معلمان در مهر ماه

فرنگیس بایقره

 

تجمع آموزشیاران پیش دبستانی مقابل مجلس

ایرنا، ۴ مهر - جمعی از آموزشیاران پیش دبستانی بار دیگر جهت تعیین تکلیف استخدامی مقابل مجلس تجمع اعتراضی بر پا کردند.

آنها خواهان اجرای ماده ۱۷ و اجرای اصلاحیه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش شدند.

 

تجمع سراسری بازنشستگان فرهنگی در اعتراض به وضعیت بد معیشتی

ایلنا، ۶ مهر - بازنشستگان فرهنگی در سراسر کشور تجمع کردند. در تهران این تجمع از ساعت ده صبح مقابل مجلس شورای اسلامی شروع شد و در آن بیش از چند صد معلم بازنشسته شرکت کردند. خواسته اصلی بازنشستگان آموزش و پرورش، همسان سازی مستمری و مزایای کلیه مستمری مزدبگیران دولت و افزایش سطح دریافتی معلمان بازنشسته است.

همچنین معلمان بازنشسته در بسیاری از شهرهای دیگر کشور از جمله کرمانشاه، مشهد و تبریز نیز دست به تجمع زده اند.

بازنشستگان آموزش و پرورش می گویند تکریم بازنشستگان، توجه به وضعیت معیشت آنان است.

 

برگی از تاریخ/ آشنایی با کانون مستقل معلمان

کانون مدافعان حقوق کارگر، ۸ مهر - جنبش معلمان در ایران فرازها و فرودهای بسیاری را از سر گذرانده است. در برهه های مختلف تاریخی، تشکلهای مستقل معلمان بار مبارزات و تلاشهای معلمان آگاه را برای تغییر شرایط بر دوش کشیده و دستاوردهای بسیاری نیز داشته اند. کانون مستقل معلمان یا بهتر بگوییم کانونهای مستقل معلمان، در سالهای ۵۷ تا ۶۰ از جمله این تشکلها هستند که کمتر شناخته شده اند.

برای خواندن متن کامل به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.kanoonm.com/2471#more-2471

 

بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان به مناسبت روز جهانی معلم

حقوق معلم و کارگر، ۱۴ مهر - کانون صنفی فرهنگیان گیلان در بیانیه ای که به مناسبت روز جهانی معلم (۵ اکتبر) انتشار داد، ضمن گرامیداشت این روز، بار دیگر بر مهمترین خواسته های معلمان پای فشرد.

این تشکل مطالبات خود را اینگونه بر شمرد:  

۱- رفع انواع تبعیضهایی که تاکنون روا داشته شده است، مثل تبعیضهای معیشتی و رفاهی میان معلمان و کارکنان دیگر دولت، تبعیضهای حقوقی و اجتماعی، تبعیضهای میان بازنشستگان و شاغلان، کارکنان اداری و آموزشی و ...

۲- رفع فشارهای امنیتی و سیاسی اجتماعی بر معلمان و احترام به حقوق اجتماعی و سیاسی آنان

۳- اعتلا بخشیدن به شان و جایگاه معلمان با تصویب قوانین شایسته

۴- توجه به بیمه های اجتماعی و درمانی معلمان و هم تراز کردن آن با بیمه های رایج در کشور

۵- ایجاد هم ترازی و تناسب حقوق و مزایا میان شاغلان و بازنشستگان آموزش و پرورش با شاغلان و بازنشستگان دستگاههای آموزشی دیگر مثل آموزش عالی و آموزش پزشکی

۶- رفع هر گونه موانع از سر راه فعالیت آزادانه تشکلهای صنفی فرهنگیان و رسانه های وابسته به آنها

۷- باز سازی و تجهیز فضاهای آموزشی با ابزارهای نوین آموزشی برای بازدهی بیشتر تعلیم و تعلم دانش آموزان.

۸- ساماندهی کلاسهای درس بر اساس استانداردهای جهانی

 

تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی گیلان مقابل استانداری

حقوق معلم و کارگر، ۱۵ مهر - جمعی از مربیان پیش دبستانی در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری گیلان تجمع کردند.

مربیان پیش دبستانیهای گیلان و سراسر کشور در سال گذشته نیز بارها با برگزاری تجمعات اعتراضی در مقابل مجلس شورای اسلامی و استانداریها خواستار تحقق وعده استخدام خویش از سوی نهادهای مربوطه بوده اند.

این مربیان تاکنون جواب مثبتی از سوی مسوولان دریافت نکرده اند.

 

مجمع عمومی فرهنگیان گیلان برگزار شد/ انتخابات هیات مدیره

حقوق معلم و کارگر، ۱۷ مهر - مجمع عمومی و انتخابات هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان پنج شنبه ۱۵مهرماه ۹۵ ساعت ۴ عصر در دبیرستان بهشتی رشت برگزار شد.

در این انتخابات، پانزده نفر به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره و پنج نفر به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند. در ترکیب اصلی هیات مدیره کانون گیلان نام سه زن دیده می شود. همچنین در این انتخابات، پنج بازرس این کانون صنفی نیز انتخاب شدند.

در مجمع گیلان ۲۰۴ نفر در انتخابات رای دادند. پیشتر از این در آذربایجان غربی نیز حدود ۴۰۰ نفر در مجمع شرکت نمودند.

 

تایید حکم شش سال زندان اسماعیل عبدی

حقوق معلم و کارگر، ۲۰ مهر – یک دادگاه تجدید نظر، حکم شش سال زندان برای دبیرکل کانون صنفی معلمان را تایید کرد.

اسماعیل عبدی پیش از این به مدت ۱۱ ماه در بازداشت به سر می برد در دادگاه بدوی در بهمن ماه ۹۴ با ریاست قاضی صلواتی به ۶ سال زندان محکوم شده بود.

او در تاریخ ۶ تیر ۹۴ پس از وقایع اعتراضی فرهنگیان ایران نسبت به نابسامانیهای آموزش و پرورش، به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد رفتن به کانادا را داشت که به شکل غیر قانونی بازداشت شد.

عبدی در اعتراض به بازداشت غیرقانونی همزمان با هفته معلم، به اعتصاب غذای نامحدود در بازداشتگاه اوین روی آورد. با تشکیل کمپینهای حمایتی و حمایت گسترده معلمان و فعالان مدنی، او بعد از گذشت ۱۶ روز با قید وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

کیفرخواست این پرونده بر اساس تجمعات صنفی معلمان در ۱۰ اسفند ۹۳ و ۱۷ اردیبهشت ۹۴ بوده است. وکلای او پیمان عطار و سمانه اسد خانی همواره از قانونی بودن اعتراضات معلمان دفاع کرده اند.

این حکم ۱۶ مهر ماه به وکیل اسماعیل عبدی ابلاغ شده است.

 

گزارشی از تجمع معلمان بازنشسته دانشجو آنلاین، ۲۶ مهر - امروز معلمان بازنشسته از سراسر کشور طبق فراخوانی مقابل دفتر سازمان برنامه و بودجه جمع شدند.

جمعیت معلمان بازنشسته بسیار زیاد و چشمگیر بود. تعداد پوسترهایی که خواسته های معلمان روی آنها نوشته شده بود، بسیار زیاد و در دستان معلمان بازنشسته توجه همه را جلب می کرد. گرچه تجمع طبق فراخوان باید با سکوت می بود، اما تنها چیزی که وجود نداشت سکوت بود! معلمان فریاد می زدند: "خط فقر سه میلیون، حقوق من یک میلیون"، "معیشت منزلت سلامت حق مسلم ماست"، "معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است"، "حقوق ما ریالیه، خرج ما دلاریه"، "بیمه رایگان برای بازنشستگان"، "اگر صندوق خالیه، اینهمه اختلاس چیه"، "اگر صندوق خالیه، این همه دزدی چی چیه؟"، "عدالت عدالت، نوبخت خجالت خجالت"، "حکومت عدل علی، این همه بی عدالتی"، "نوبخت بیا پایین. اگر من نبودم تو پشت میز نبودی".

معلمان از شهرهای تهران، کرج، ساوه، قائم شهر، سنندج، خرم آباد، کرمانشاه و شهرهای اطراف تهران در این تجمع شرکت داشتند. آقای خرسندی بالای یک ماشین رفت و قطعنامه را با صدای بلند خواند.

بالاخره به معلمان بازنشسته خبر دادند که نوبخت می خواهد همه را ملاقات کند و معلمان با یک پیاده روی منظم و با هم وارد سازمان برنامه و بودجه شدند و در سالن آمفی تئاتر نشستند.

همکاران هدف از تجمع را توضیح دادند و نوبخت را ملزم به جوابگویی کردند. نوبخت با یک سخنرانی تکراری همراه با منت برای معلمان کرد که با مخالفت حاضران در سالن روبرو شد. همکاران مازندرانی و لرستانی از طریق تریبون سالن مشکلات معلمان را مطرح کردند.

ساعت سه بعد از ظهر معلمان که به نوبخت گفته بودند اگر توجه نشود می روند و مجددا بر می گردند، سالن را ترک کردند.

 

تجمع مربیان پیش دبستانی گلستان برای چهارمین بار در یک هفته

ایلنا، ۲۸ مهر - مربیان پیش دبستانی استان گلستان برای چهارمین بار در هفته گذشته تجمع کردند. در این تجمع که مقابل استانداری استان گلستان انجام شد، حدود ۵۰ نفر از مربیان پیش دبستانی شرکت داشتند.

پس از برگزاری تجمع، معترضان با مسوولان آموزش و پرورش و نمایندگانی از استانداری نشستی را برگزار کردند که در این نشست مقرر شد به وضعیت استخدامی مربیان پیش دبستانی در هفته آینده رسیدگی شود.

مربیان پیش دبستانی میگویند براساس بخشنامه دولت، خواستار جذب در آموزش و پرورش هستیم.

 

برکناری و بازداشت مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان

رادیو زمانه، ۲۸ مهر - خبرگزاری فارس از قول یک منبع آگاه در وزارت آموزش و پرورش از برکناری شهاب الدین غندالی و جایگزین شدن علیرضا ناصری در مقام مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد. ساعاتی بعد خبرگزاری ایسنا نوشت، غندالی پس از احضار به دادسرای پولی بانکی و تفهیم اتهام در خصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه، با قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.

اختلاس ۸ هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان با ۲۵ شرکت زیر مجموعه، یکی از دلایل نمایندگان برای استیضاح علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش بود.

تاکنون و طبق اعلام دادستان تهران، پنج نفر در پیوند با اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان بازداشت شده اند. جبار کوچکینژاد، نماینده رشت، گفته است که بازداشت شدگان از منسوبان "برخی افراد" هستند. نام و نسبت هیچیک از بازداشت شدگان روشن نیست.

 

تجمع مربیان پیش دبستانی مازندران

فارس، 30 مهر – روز پنجشنبه 29 مهر، مربیان پیش دبستانی مازندران در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع مقابل آموزش و پرورش این استان زدند. مدت دو سال از تصویب قانون حق التدریس مربیان پیش دبستانی میگذرد، ولی هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

یکی از مربیان باسابقه در اینباره گفت: ما مربیان مظلوم پیش دبستانی پس از سالها خدمت صادقانه به حق اندک خود قانع شدیم و این مصوبه حداقلی از سوی آموزش و پرورش مازندران اجرا نشده است.

 

منبع: نبردخلق شماره 376، شنبه اول آبان ۱۳۹۵ – ۲۲ اکتبر ۲۰۱۶

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول