سرکوب دستفروشان فقیر توسط رژیم فاسدان و دزدان

زینت میرهاشمی

 

همزمان با نشر اخبار دزدی در بالاترین بخش حکومت و فساد پایوران رژیم، اخبار سرکوب وحشیانه دستفروشان، دکه داران و فروشندگان دوره گرد توسط ماموران سرکوبگر شهرداری، در رسانه های حکومتی کمتر منتشر می شود. بدون شک افزایش سرکوب این بخش از مردم زحمتکش ارتباط مستقیم با بالارفتن حجم دزدیها و بخور بخورهای حاکمان دارد. افزایش بیکاری، فقر و آسیبهای اجتماعی، به ویژه شکاف عمیق طبقاتی و به زیر خط فقر رفتن تعداد بیشتری از مردم، آنان را به سمت دستفروشی سوق داده است.

متاسفانه شاهد موارد زیادی از خودکشی دستفروشان و دکه داران در مواجهه با غارت سرمایه اندک شان توسط ماموران سد معبر هستیم. این خودکشیها همچنان در شهرهای مختلف به ویژه در شهرهای فقیرتر ادامه دارد. باز هم تاسف بیشتر این که بستگان این افراد به دلیل فقر، امکان دادخواهی و به محاکمه کشاندن قاتلان و سرکوبگران را ندارد. در رژیم دیکتاتوری، دفاع از شهروندان محروم هم جرم محسوب شده و در نتیجه خشونت ماموران علیه این بخش از مردم زحمتکش همچنان تداوم دارد. زیرا آمران و عاملان این نوع خشونتها از بالاترین مقام حکومتی پشتیبانی می شوند. تعدادی از فعالان مدنی مانند؛ کمک به زلزله زدگان، کمک به کودکان کارتن خواب و .... دستگیر و در سیاهچالهای رژیم به جبسهای طولانی مدت و شکنجه گرفتار شده اند.

سرکوب دانشجوی دستفروشی که در اهواز برای تامین مخارج تحصیل خود گل فروشی می کرد، موجی از تنفر در میان مردم به وجود آورد. علیرضا سواری، دانشجوی گل فروش در برابر غارت همه گلهایش به دفاع از خود پرداخت که شدیدا توسط ماموران مجروح شد.

پخش تصویری ضرب و شتم زن دستفروش در فومن و دستفروش دیگری در ارومیه، که موجی از تنفر در میان مردم ایجاد کرد، باعث عذرخواهی نسیه ای از طرف مسئولان شهرداری شد. نسیه از این نظر که گفته شد که این ماموران خاطی هستند و مجازات خواهند شد. مسئول گسیل ماموران سد معبر به خیابانها و آموزش آنها در درگیری با مردم، زیر نظر مسئولان نظام صورت می گیرد و بنابراین تا زمانی که خشونت از طرف حکومت بازتولید می شود و عده ای به خود حق می دهند که به نمایندگی از طرف خدا، مامور مجازات مردم در محلهای عمومی شوند، طبیعی است که تولید خشونت و بازتولید آن از طرف هر مامور دون پایه ای هم رواج پیدا می کند.

 

دستفروشی، کودکان کار و حاشیه نشینی

بیکاری و غارت ثروتهای مردم موجب افزایش حاشیه نشینی در کلان شهرها شده است. نتیجه سیاستهای ولی فقیه برای افزایش جمعیت، فقر، بی خانمانی و محروم شدن مردم از امکانات بهداشتی است. داده های آماری کارگزاران رژیم در مورد حاشیه نشینی اگر چه بیان همه واقعیات نیست، اما همین تعداد حاشیه نشین نسبت به جمعیت کشور، یک فاجعه است که با طولانی شدن عمر این حکومت فاجعه بارتر خواهد شد.

یک جامعه شناس توسعه روستایی در رابطه با «ارتباط حاشیه نشینی با کاهش استانداردهای زیستی در روستاها» گفت: «بر اساس شاخصهای رسمی موجود در کشور می توان گفت در حال حاضر بیش از 12 میلیون حاشیه نشین در کشور داریم که این تعداد دائما در حال افزایش است.» (ایلنا، 15 شهریور 95)

محسن ابراهیم پور جامعه شناس در رابطه با فقر، دهکهای اول، دوم، سوم و چهارم جامعه را 28 میلیون برآورد کرد. به گفته این کارشناس این 28 میلیون «در تامین نیازهای اولیه خود همچون خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش و بهداشت با مشکل مواحهند.» می توان برآورد کرد که این 28 میلیون فقط چهره آشکار مردمی است که با مشکل فقر درگیر هستند. اگر چهره پنهان فقر، آوارگان، بی سرپناهان و ... را به این آمار اضافه کنیم، سیمای رژیم ولایت فقیه و اقتصاد مقاومتی آشکارتر می شود.

گرچه پدیده کارتون خوابی محصول بی عدالتی و فقر در نظام سرمایه داری در همه جای جهان است، اما در ایران زیر سلطه استبداد مذهبی شکل دیگری دارد. اولین تفاوت آن به زندان کشاندن کوشندگان حقوق مدنی است که به گونه ای در ملایم کردن درد این آسیب اجتماعی تلاش می کنند. در کشورهای توسعه یافته در اثر فعالیتهای حقوق بشری و با کمک موسسه های مردمی، امکانات حداقلی برای پناه دادن به این افراد وجود دارد. اما در ایران زیر سلطه کسانی که خود نماینده خدا بر روی زمین می دانند، به کارتون خوابها در پارک حقانی از طرف «لباس شخصیها» حمله می شود. حمله به «آشیانه کارتونی» بی خانمانها در 18 آبان، ضرب و شتم و آواره کردن آنها نمونه ای از بی رحمی جمهوری اسلامی را نشان می دهد. قابل توجه این که تعداد حمله کنندگان بر اساس خبر شهرداری تهران بالغ بر ۳۰ نفر می شدند. در شهری که هر جنبنده ای و هر جمعی زیر نگاه و تفتیش عوامل وزارت اطلاعات، بسیج و سپاه است، چگونه ۳۰ تن از ارازل و اوباش در ساعت 11 صبح خود را برای آتش زدن این کارتون خوابها سازماندهی کرده اند؟ پاسخ آن روشن است. حمله کنندگان از قماش همان اراذل و اوباشی هستند که به وسیله دفتر ولی فقیه سازماندهی می شوند.

شهردار یک منطقه تهران، در سخن پراکنی خود در رابطه با آتش زدن سرپناه این آوارگان، مدعی شد که «بسیاری از چادرهای اقامتی این معتادان اجاره ای است». این پایور مزدبگیر رژیم باید از گفته خود شرم کند. اگر این موضوع صحت دارد باز چه کسی می تواند دور از چشم کارگزاران دزد و باج بگیر شهرداری، چادرهای اجاره ای بر پا کند. وی به حضور ماموران امنیتی در محل هنگام آتش زدن چادرها اشاره می کند. اما در مورد دستگیری افراد «ناشناس» که به این عمل فجیع دست زدند، حرفی نمی زند.

 

مردم قتل عام می شوند

در ماه آبان تهران به دلیل آلودگی هوا در وضعیت قرمز قرار گرفت به طوری که مدارس تعطیل شد. عضو شورای فرمایشی شهر تهران، از فوت 412 نفر در اثر آلودگی فقط در سه هفته اول آبان ماه امسال خبر داد. وی گفت این تعداد فقط در تهران از اول تا 24 آبان، در اثر آلودگی هوا فوت کردند. 

معاون روحانی از 6 هزار و 600 روستا که از «وضعیت آب آشامیدنی بسیار بدی برخوردارند» آمار داد. آبرسانی به این روستاییان از طریق تانکر انجام می شود. (تسنیم ۲۵ آبان)

البته این روستاپیان باز شانس آن را دارند که آب با تانکر به آنها می رسد، اگر این مقام حکومتی راست بگوید. زیرا بسیاری از روستاهای نوار مرزی حتا از آبرسانی با تانکر هم محروم هستند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته، وضعیت درمان این بیماران را «معادل سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ کشورهای توسعه یافته» اعلام کرد. (ایلنا ۲۵ آبان) بنا به گفته وی، وضعیت درمان از نظر امکانات بهداشتی و تکنولوژی، 36 سال عقب تر از کشورهای توسعه یافته است. تختهای غیر استاندارد، پانسمانهای غیر مفید، کمبود تخت 50 درصد نسبت به تعداد بیماران سوخته، از جمله نکاتی است که رئیس این انجمن در مورد وضعیت درمانی این بیمارستانها اعلام گرد.

محمد جواد قاطعی، رئیس انجمن فوق همچنین به استفاده از «بخاری قطره ای» و سیستم گرمایشی غیر استاندارد در بسیاری از مدارس اشاره می کند.   

 

افزایش شکاف طبقاتی و رشد صنعت موشک سازی

پاسدار باقری، سرکرده نیروی هوافضایی سپاه پاسداران در روز ۲۰ آبان خبر «ساخت موشک در حلب» و تخریب «کارخانه ساخت سلاح زمین به زمین» رژیم در حلب را رسانه ای کرد. (ایستا ۲۴ آبان) پاسدار باقری در قدرتنمایی توان موشکی رژیم گفت: «شرایط را به نحوی تنظیم کرده ایم که بتواند ۵۰۰ موشک را در یک لحظه شلیک کند تا اگر صد موشک را صهیونیستها در هوا بزنندُ ۴۰۰ موشک دیگر به اهداف تعیین شده بخورند.» (تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ۲۱ آبان) و حسین شیخ الاسلام مشاور وزیر خارجه سابق رژیم در سوریه گفت؛ رژیم «امروز روی مرزهای دانش موشکی در حال حرکت است.» (همان منبع)

گسترش دستفروشی، کودکان کار و حاشیه نشینی با رشد صنعت موشک سازی رژیم و لشکر کشیهای رژیم ارتباط مستقیم دارد. وقتی بخش زیادی از درآمدهای کشور برای صدور بنیادگرایی و جنگ افروزی هزینه می شود، وقتی بالاترین پایوران رژیم بی محابا اموال مردم را چپاول می کنند، مردم محروم به کارتون خوابی، بیکاری، اعتیاد و حاشیه نشینی سقوط می کنند.

  

منبع: نبردخلق شماره 377، دوشنبه اول آذر ۱۳۹۵ – 21 نوامبر ۲۰۱۶

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول