چالشهای معلمان در آبان ماه

فرنگیس بایقره

 

درخواست رسیدگی به مطالبات بازنشستگان فرهنگی

ایلنا، ۹ آذر - جمعی از بازنشستگان فرهنگی در نامه ای خطاب به حسن روحانی خواستار رسیدگی به مطالبات انباشته خود شدند. در این نامه که به صورت یک کمپین در فضای مجازی توسط تعداد زیادی از معلمان بازنشسته امضا شده، مهمترین خواسته های آنان از جمله به شرح زیر بیان شده است:

- پرداخت فوری تمام مطالبات معوق بازنشستگان فرهنگی به ویژه معوقات مربوط به پاداش پایان خدمت آنها

- اجرای کامل مفاد مواد ۶۴، ۶۹، ۱۰۹ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۱۵۰ قانون برنامه چهارم توسعه و پرداخت فوری ما به التفاوت کامل و خسارت ناشی از عدم اجرای این مواد از سال ۱۳۸۶ تاکنون، بر اساس نرخ تورم بانک مرکزی

- رفع تبعیضات مزدی

- تجمیع بیمه های کنونی فرهنگیان شاغل و بازنشسته در قالب بیمه ای واحد، کارآمد و فراگیر که پاسخگوی نیازهای آنها در شرایط سنی مختلف باشد

- اعمال طرح رتبه بندی حرفه ای معلمان برای بازنشستگان

- اختصاص کلینیکهای تخصصی، کاربردی و فعال برای بازنشستگان و تشکیل پرونده سلامت برای آنها

 

یک تشکل سراسری معلمان خواستار پایان دادن به پیگرد فعالان صنفی شد

حقوق معلم و کارگر، ۱۲ آذر - شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشور

با انتشار بیانیه نسبت به پیگرد فعالان صنفی معلمان اعتراض کرد و خواهان پایان دادن به این رویه گردید.

در بخشهایی از این بیانیه آمده است: "بی تفاوتی دولت در صیانت از امنیت شغلی کارکنان خود باعث شد تا نهادهای فرا دولتی به سختگیرانه ترین شکل ممکن با نمایندگان معلمان برخورد نمایند و در نهایت مقدمات صدور احکام سنگین قضایی علیه آنها را فراهم آورند.

در این میان ورود و مواجهه ی نیروهای امنیتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعتراضات صنفی جامعه معلمان که برخاسته از دغدغه تعلیم و تربیت این مرز و بوم و شرایط اسفبار تبعیض در بین کارکنان دولت است، سوالاتی را در اذهان فرهنگیان کشور ایجاد کرده است:

۱- حرکتهای اعتراضی معلمان در چه سطحی از اقدامات ضد امنیتی بوده که علیرغم اشراف نیروهای وزارت اطلاعات و عدم شکایت و تشکیل پرونده در این خصوص، قرارگاه ثارالله راساً مبادرت به ورود در آن امر می نماید؟

۲- در حالی که معترضان به بیت المال و دریافت کنندگان حقوقهای نجومی و وام گیرندگان غیر قانونی از صندوق مالی آموزش و پرورش و فروشندگان دکلهای نفتی و اختلاس کنندگان از بیت المال که جان و مال مردم و امنیت کشور و اعتبار جمهوری اسلامی را نشانه گرفته اند، یا در شغل خود ابقا شده اند و یا به محکومیت های ناعادلانه همچون؛ جریمه های چند صد هزار تومانی یا زندانهای کوتاه مدت همراه با مرخصی محکوم می گردند، با چه استدلالی فعالیت صنفی نمایندگان معلمان اقدام علیه امنیت ملی تلقی می شود و با چه منطقی به حبسهای طولانی محکوم می گردند؟

قضاوت در این مقایسه را به اذهان عمومی و در نهایت به تاریخ می سپاریم.

بازداشت اسماعیل عبدی در مقابل چشمان فرزندانش و زندانی کردن او و نسبت دادن اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ایشان و محمود بهشتی لنگرودی و علی اکبر باغانی و دیگر فعالان صنفی هیچگاه مورد پذیرش جامعه ی معلمان کشور نبوده و نخواهد بود. بدون شک اینگونه برخوردها، اقدامات و اتهامات نخواهد توانست صدای حق طلبی منتقدان و معترضان را خاموش نماید."

 

گزینه های اجباری وزارت اطلاعات برای معلم زندانی: توبه، خارج کشور یا زندان

سایت حقوق معلم و کارگر، ۱۳ آذر – رسول بداغی، معلم زندانی و عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان ایران، که به تازگی پس از پایان دوره محکومیت هفت ساله خود از زندان آزاد شده، در نوشته ای ضمن تشکر از همبستگی صنفی همکارانش با او و خانواده اش به بیان جزیی تر اهمیت این امر پرداخته است. او نوشت: "ضمن سپاس از همکارانی که تاکنون با خانواده من همراهی کرده اند، ادامه فعالیتهای صنفی خود را مدیون این عزیزان می دانم.

باری برای اهمیت این کمکها یک نمونه از خاطرات خودم را عرض می کنم: در زندان انفرادی و مراحل چند گانه بازجویی، سربازان گمانم امام زمان در سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات از من خواستند، از میان سه راه پیش رو یکی را برگزینم:

۱- تمام فعالیتهای صنفی را کنار گذاشته و از فعالیتهای کانون صنفی معلمان اعلام برائت کرده و از مقامات پوزش بخواهم

۲- از ایران بروم، مانند دیگر فعالان صنفی و مدنی

۳- در غیر این صورت راهی زندان بشوم

اینجانب زندان را برگزیدم و راهی زندان هم شدم.

 

تجمع بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور مقابل مجلس

ایلنا، ۱۴ آذر - چند صد نفر از معلمان بازنشسته سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. این تجمع از روزهای قبل در شبکه های مجازی توسط بازنشستگان سازماندهی شده بود.

بازنشستگان فرهنگی می گویند نسبت به پایین بودن مستمری معلمان بازنشسته معترضند و خواستار رفع تبعیض بین بازنشستگان آموزش و پرورش و بازنشستگان سایر ارگانها و ادارات دولتی هستند.

گفتنی است؛ در ماههای گذشته فرهنگیان بازنشسته بارها مقابل مجلس تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده اند.

 

بودجه کلی آموزش و پرورش در سال ۹۶ فقط ۱۰ رصد افزایش یافت

خبرگزاری فارس، ۱۶ آذر - بر اساس آنچه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور به مجلس ارایه شده، مبلغ دقیق و کلی بودجه آموزش و پرورش ۳۱ هزار و ۶۸۱ میلیارد و ۵۶۲ میلیون تومان پیش بینی شده است.

در سال ۹۵ آنچه که در مجلس مصوب شده است، ۲۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای آموزش و پرورش به تصویب رسیده است.

اگر بودجه مصوب سال ۹۵ را در کنار بودجه پیشنهادی دولت برای ۹۶ قرار دهیم، رقمی حدود ۱۰درصد افزایش بودجه برای بزرگترین دستگاه اجرایی کشور شاهد خواهیم بود.

این بدان معناست که همانطور که حقوق کارکنان دولت برای سال آینده افزایش ۱۰درصدی را شاهد خواهد بود، بودجه آموزش و پرورش هم به همان میزان افزایش خواهد یافت و یعنی همچنان کسری بودجه و عدم توان در پرداخت معوقات فرهنگیان در سال ۱۳۹۶ هم ادامه خواهد داشت.

 

انشاالله مطالبات فرهنگیان بزودی پرداخت می شود

ایلنا، ۲۱ آذر - فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر جدیدی آموزش و پرورش، در حاشیه جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش دانش آموزی در پاسخ به سووال یک خبرنگار در ارتباط با زمان پرداخت معوقات فرهنگیان و حق التدریسیها گفت: "انشاالله مراحل آنها در حال انجام است و نمی خواهم صد درصد بگویم چه زمانی، اما به زودی معوقات بازنشستگان و حق التدریسها را پرداخت می کنیم."

گفتنی است، معوقات معلمان حق التدریس در ماههای گذشته پرداخت نشده است و علاوه بر آن، فرهنگیان بازنشسته نیز مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند که مشخص نیست چه زمانی قرار است پرداخت شود.

مسوولان آموزش و پرورش کمبود بودجه را دلیل این تاخیر در پرداخت مطالبات فرهنگیان عنوان می کنند.

 

مدارسی که آب و برق ندارند

تسنیم، ۲۲ آذر - احمد حمزه، نماینده کهنوج در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در منطقه کهنوج عمق محرومیت مدارس آنقدر زیاد است که حتی دو هزار سرویس بهداشتی کمبود دارند، گفت: "بسیاری از مدارس آب ندارند و چندین مدرسه در قلعه گنج ساخته شده است که در خرید امتیاز برق ناتوان مانده اند."

وی همچنین اعلام کرد: "مدارس مناطق محروم مشکلاتی دارند که اگر آن را برای ساکنان شهرهای بزرگ و پایتخت بازگو کنیم، غیر قابل باور است و این موضوع عجیب است که دانش آموزی به دلیل نداشتن پول خرید کتاب قید تحصیل را بزند."

 

عفو بین الملل خواستار آزادی فوری اسماعیل عبدی شد

خبرگزاری هرانا، ۲۶ آذر ـ سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای خواستار اقدام فوری برای آزادی اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان ایران و دبیر سابق کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، شده است.

در فراخوان عفو بین الملل آمده است: "اسماعیل عبدی در تاریخ ۹ نوامبر دستگیر و برای تحمل حکم ۶ سال حبس به زندان اوین منتقل شد. او صرفا به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز صنفی مورد هدف قرار گرفته است.

اتهامات علیه اسماعیل عبدی به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز صنفی اوست؛ از جمله به خاطر همکاری او با آموزش بین الملل، این بزرگترین فدراسیون جهانی اتحادیه معلمان و سازمان دادن تظاهرات مسالمت آمیز معلمان و اعضای کانونهای صنفی معلمان در مقابل مجلس در اکتبر ۲۰۱۶ برای اعتراض به سطح پایین بودجه آموزش و پرورش و دستمزد معلمان و اعتراض به زندانی کردن فعالان صنفی معلمان."

در ادامه این سازمان بین المللی از فعالان سراسر جهان خواسته است که با نامه نگاری با مقامات ایران خواستار آزادی وی شوند.

 

اعلام حمایت اسماعیل عبدی از آرش صادقی و علی شریعتی

کمیته هماهنگی، ۲۸ آذر – اسماعیل عبدی، معلم زندانی، با انتشار یک نامه سرگشاده همبستگی خود را با حرکت اعتراضی دو زندانی سیاسی اعتصابی، آرش صادقی و علی شریعتی، اعلام داشت.

وی در این نامه نوشت: "علی شریعتی تنها به اسید پاشی علیه زنان این سرزمین معترض بود و به شکلی مسالمت آمیز جلوی مجلس به اعتراض ایستاد. او را با اتهام تجمع و تبانی علیه امنیت کشور به زندان افکندند که در اعتراض به این بی عدالتی بیش از ۴۰ روز است که جان نازنینش را به دست گرفته و لب بر غذا بسته است و مقامات زندان در اقدامی عجیب، با دستور مقام امنیتی، او را در بهداری محبوس کرده اند.

آرش صادقی نیز بیش از ۵۰ روز در اعتراض به دستگیری غیر قانونی همسرش گلرخ ایرایی، در اعتصاب غذاست. او هر روز، در مقابل دیدگان هم بندانش آب می شود تا ضمن اعلام وفاداری به همسرش، پیامی روشن به مقامات قضایی دهد."

اسماعیل عبدی تاکید می کند: "دستگیری گلرخ بر اساس حکم توهین به مقدسات از یک دست نوشته منتشر نشده اقتباس شده است، در حالی که استفساریه مجلس و استفتای مراجع تقلید، عنصر اصلی و ملاک جرم توهین را بیان کردن آن در انظار عمومی می داند."

وی در پایان می گوید: "اینجانب، ضمن ابراز تاسف از برخورد ناروای مقامات با خواسته های قانونی این دو عزیز، همراهی کامل خود را با خواسته های مشروع و قانونی دوستان دربندم اعلام می نمایم و امیدوارم که قوه قضاییه، به شکلی مستقل و به دور از فشارهای بیرونی، عدالت را اجرا نماید." 

 

منبع: نبردخلق شماره 378، چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۱ دسامبر ۲۰۱۶

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول