برخی از حرکتهای اعتراضی کارگران و مزدبگیران در دی ۱۳۹۵

گردآوری و تنظیم: زینت میرهاشمی

 

177 حرکت اعتراضی

*روز چهارشنبه ۱ دی، اعتصاب کارگران کارخانه کمپروسور سازی واقع درشهرک صنعتی قراملک تبریز در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه، بیستمین روز خود را پشت سر گذاشت. به گزارش ایلنا، امروز چهارشنبه، کارگران در اطراف محوطه ورودی کارخانه محل اعتراضات خود را از درون کارگاه به محوطه ورودی ساختمان کارخانه انتقال دادند. به دنبال اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کمپروسور سازی تبریز طی بیست روز گذشته، کارفرما بعد از ظهر روز چهارشنبه 1 دی بخشی از معوقات مزدی آنها را پرداخت کرد.

 

*روز چهارشنبه 1 دی، جمعی از کارکنان گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز با تجمع در محل این شرکت خواهان پرداخت حقوق و مزایای معوقه سه ماه گذشته خود شدند.

به گزارش ایرنا، این کارگران به نمایندگی از مجموعه کارکنان این شرکت دست به تجمع زدند. یکی از معترضان که نخواست نامش فاش شود گفت: دو سال است که تکلیف این شرکت مشخص نیست و برای همین هم وضع مالی و پرداختی ما نامعلوم است.

 

*اعتصاب کارگران رستوران کارخانه پلی اکریل اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت 7 ماه حقوق، در روز چهارشنبه ۱ دی، سومین روز خود را پشت سرگذاشت. به گزارش ایلنا، این کارگران از روز دوشنبه ۲۹ آذر، از طبخ غذا خودداری کردند و دست از کار کشیدند.

کارگران رستوران در پلی اکریل، طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری هستند که این شرکت از شرکت‌های اقماری پلی اکریل است و زیرمجموعه آن محسوب می‌شود.

 

*صبح روز چهارشنبه 1 دی، شماری از کارگران شاغل در پروژه راه آهن قزوین به رشت که تحت مسئولیت پیمانکار در منطقه شهرستان رودبار مشغول به کار هستند، در اعتراض به 5 ماه مزد معوقه  مقابل ساختمان فرمانداری رودبار دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، به گفته یکی از کارگران، شرکت پیمانکار که مسئول 14 کیلومتر از پروژه راه آهن قزوین رشت در منطقه شهرستان رودبار است به دلیل ناتوانیهای مالی در پرداخت مطالبات مزدی کارگران زیر مجموعه خود کوتاهی می کند.

 

*روز چهارشنبه 1 دی، تعدادی از کارکنان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق اعتصاب کردند و عملاً این سازمان تعطیل شد. به گزارش صبح زاگرس، یکی از کارکنان این سازمان گفت: این سازمان چند ماهی است بدون رئیس و خزانه دار اداره می شود به همین دلیل کارها بر زمین مانده است.

 

*ظهر روز چهارشنبه 1 دی، جمعی از کارکنان بیمارستان رجایی گچساران به نمایندگی از 700 نفر از همکاران شان، اعم از پرستاران، پزشکان و دیگر کارکنان در اعتراض به عدم پرداخت ماهها کارانه دست به تجمع در جلوی درب ورودی ساختمان اداری بیمارستان زدند. به گزارش آفتاب جنوب، معترضان دلیل تجمع خود را عدم پرداخت مطالبات شان از شرکتهای بیمه‌ و پرداخت نشدن کارانه عنوان کردند.

 

*روز پنجشنبه ۲ دی، صدها کارگر نی بُر کشت و صنعت هفت تپه دراعتراض به کاهش حقوق با ترک محل کارشان در مزارع نیشکر، مقابل  ساختمان صنعتی مجتمع در شوش تجمع کردند. به گزارش ایرنا، یکی از این کارگران تعداد تجمع کنندگان را بیش از 500 نفر عنوان کرد و گفت: شرکت نیشکر هفت تپه حقوق کارگران نی بُر را ناقص و کم پرداخت کرده و این امر موجب اعتراض آنها شده است. روز شنبه 4 دی، این کارگران به اعتصاب وتجمع شان ادامه دادند.

 

*صبح روز شنبه 4 دی، صدها تن از بازنشستگان پیش از موعد سازمان تامین اجتماعی از شهرها و استانهای مختلف به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش  ایلنا، این بازنشستگان که در وزارت ‌خانه ‌ها و سازمانهای مختلف دولتی مشغول کار بودند، در سالهای نیمه دوم دهه ۸۰ در قالب قوانین بازنشستگی پیش از موع د بازنشسته شدند. حاضران در تجمع که از روزهای قبل در فضای مجازی برای حضور در مقابل مجلس سازماندهی کرده بودند، مهم‌ترین مطالبه خود را اجرای صحیح قانون بازنشستگی پیش از موعد (مصوب شهریورماه سال ۸۶) و محاسبه سنوات ارفاقی در برقراری مستمریها عنوان کردند.

 

*روز شنبه 4 دی، جمعی از کشاورزان هندیجانی در جلوی درب فرمانداری تجمع نموده و خواستار هر چه سریع‌ تر رهاسازی آب سد آسک در رودخانه زهره شدند. به گزارش ایلنا، هندیجان یکی از مناطق محروم استان خوزستان است و با توجه به وضعیت آب شرب و آب کشاورزی، متاسفانه شاهد خشک شدن آب رود خانه زهره هستیم.

 

*صبح روز شنبه 4 دی، داوطلبان كارشناسی ارشدِ كامپیوتر در اعتراض به تغییرات ناگهانی رخ داده در نحوه پذیرش گرایشهای مختلف این رشته مقابل ساختمان سازمان سنجش تجمع كردند. به گزارش تابناک، همزمان با انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون كارشناسی ارشد و تغییرات خلق الساعه ای كه در آن صورت گرفته است، موجی از اعتراضات علیه سازمان سنجش و وزارت علوم به راه افتاد و بسیاری از داوطلبان رشته های اقتصاد، كامپیوتر، تربیت بدنی، مدیریت، ادبیات فارسی، مهندسی برق و مكانیك نسبت به تغییرات ناگهانی صورت گرفته اعتراض خود را بیان داشتند.

 

*روز یکشنبه 5 دی، جمعی از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و نداشتن امنیت شغلی دست به تجمع مقابل دفتر امام جمعه اصفهان زدند. به گزارش ایرنا، این کارگران تاکید کردند که پرداخت نشدن حقوق آنها از شش ماه گذشته تاکنون مشکلات معیشتی زیادی برای خانواده های شان ایجاد کرده است.

 

*روز یکشنبه ۵ دی، جمعی از کارگران قراردادی وزارت جهاد کشاورزی در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع مقابل مجلس زدند. به گزارش فارس، وضعیت استخدامی نیروهای قراردادی وزارت جهاد کشاورزی که مدت آن به بیش از 10 سال می ‌رسد همچنان بلاتکلیف باقی مانده است.

 

*روز یکشنبه ۵ دی، کارگران بیکارشده کارخانه فاستونی اردستان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست به تجمع مقابل فرمانداری زدند. به گزارش ایرنا،                               در این تجمع نماینده کارگران کارخانه تعطیل شده فاستونی اردستان به نمایندگی از تجمع کنندگان گفت: این کارخانه از شهریور 1393 تعطیل شده و با پیگیری مسئولان شهرستان در حال حاضر کارگران از حقوق بیمه بیکاری استفاده می کنند.

 

*روز یکشنبه ۵ دی، جمعی از مالباختگان شرکت دولتی توسعه عمران شهر پردیس، وابسته به وزارت راه و شهرسازی، مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش تابناک، نزدیک به ۵۰۰۰ خانواده تهرانی که در سالهای گذشته به صورت قانونی اقدام به خرید زمین در شهر جدید پردیس کردند، با گذشت زمان اسیر ادعاهای شرکت دولتی توسعه عمران شهر پردیس شدند و مالکیت آنها بر روی زمینهای شان بدون پرداخت مبلغی سلب شد.

 

*روز یکشنبه ۵ دی، جمعی از دانش‌ آموختگان صنعت نفت در اعتراض به تعیین تکلیف نشدن وضعیت استخدامی شان در شرکت ملی نفت مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش تسنیم، این چهارمین تجمع اعتراضی دانش آموختگان است.

 

*صبح روز یکشنبه 5 دی، تعدادی از اعضای سازمانهای نظام مهندسی مازندران با تجمع در محل برگزاری «کنفرانس ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست در صنعت ساختمان» در مجتمع نفت محمودآباد، خواستار جلوگیری از حذف کانونهای نظام مهندسی شدند. به گزارش قدس آنلاین، یکی از اجتماع کنندگان گفت: متولیان امر قصد دارند کانونهای نظام مهندسی را حذف کنند تا صدور پروانه های ساختمان مستقیماً از سوی شهرداریها انجام شود.

 

*روز دوشنبه 6 دی، کارگران شرکت تراورس راه آهن در اندیمشک در اعتراض به اخراج خود تجمع کردند. به گزارش ایرنا، تجمع کنندگان گفتند؛ شرکت تراورس بتنی اندیمشک آنان را با وجود چند سال سابقه کار اخراج کرده است. در همین روز کارگران خط و ابنیه ایستگاههای تنگ پنج، تله زنگ، شهبازان و تنگ هفت راه آهن اندیمشک در اعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوشان دست از کارکشیده ودرایستگاه تله زنگ تجمع کردند.

 

*روز شنبه 4 دی، جمعی از کارگران پروژه آزاد راه پونل به تالش، در اعتراض به عدم پرداخت 10 ماه حقوق و 3 ماه حق بیمه دست از کار کشیده و مقابل دفتر پیمانکار واقع در تالش تجمع کردند. به گزارش ایلنا، اعتراض این کارگران در ادامه بی توجهی

کارفرما در پرداخت معوقات مزدی  و بیمه ای  آنان آغاز شده  است. روز دوشنبه 6 دی، کارگران شرکت چولاب در پروژه بزرگراه پونل به تالش برای سومین روز به اعتصاب و تجمع شان ادامه دادند.

 

*ظهر روز دوشنبه ۶ دی، کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین با گذشت زمان تعیین وقت استاندار قزوین و معاون اقتصادی وی مبنی برپرداخت مطالبات 5 ماهه شان برای چندمین بار مقابل استانداری قزوین تجمع کرده‌اند. به گزارش صبح قزوین، کارگران شرکت کنتورسازی قزوین بیان کردند: آقای استاندار باید وعده هفته قبل خود که سلب صلاحیت از مالکان فعلی این کارخانه بود را عملی کند.

 

*روز دوشنبه ۶ دی، برای دومین روز متوالی، جمعی از کارگران شهرداری بجنورد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای سال گذشته خود دست به تجمع مقابل استانداری خراسان شمالی زدند. به گزارش بجنا، این کارگران که در بخشهای فضای سبز و بازیافت شهرداری بجنورد مشغول کارند، با گذشت 9 ماه از سال، هنوز حقوق مربوط به سال گذشته را دریافت نکرده اند.

 

*روز شنبه 4 دی، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد با تجمع دوباره، خواستار پرداخت دستمزد و مطالبات معوق خود شدند. به گزارش ایرنا، یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: کارگران این واحد از مهر ماه و کارشناسان از شهریور ماه حقوق خود را دریافت نکرده اند و همچنین مطالبات و تسویه حسابهای 9 ماه گذشته نیز هنوز پرداخت نشده است. روز دوشنبه 6 دی، تجمع صدها کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ادامه پیدا کرد.

 

*صبح روز دوشنبه 6 دی، برخی از کارگران پیمانکاری موتوریست مولد برق رجاء در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق و حق بیمه، در محوطه راه آهن تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، این کارگران که طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری هستند، سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

 

*روز دوشنبه 6 دی، صدها تن از کارگزاران بیمه کشاورزی برای باری دیگر در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود در جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی شدند.

 

*روز دوشنبه ۶ دی، جمعی از کارگران سد سیمره با تجمع و نصب و حمل پلاکاردهایی با اعتراض به عدم پرداخت بیش از یک سال حقوق، خواهان پرداخت مطالبات شان شدند. به گزارش تابناک، سد سیمره واقع در بخش هندمینی از توابع شهرستان بدره  است که مطالعات اجرایی آن با هدف تولید انرژی برق آبی در سال 1372 آغاز شد.

 

*روز دوشنبه ۶ دی، اعتصاب قصابان همدان در اعتراض به افزایش قیمت گوشت قرمز،  پنجمین روز خود را پشت سر گذاشت. به گزارش خبر آنلاین، در ادامه افزایش قیمت گوشت قرمز که در آخر هفته گذشته به هر کیلو پنجاه هزارتومان رسید، 340 نفر از اعضاء اتحادیه قصابان همدان از خرید و کشتار دام خوداری کردند و امروز مقابل استانداری تجمع کردند.

 

*روز دوشنبه ۶ دی، جمعی از متقاضیان مسکن مهر پردیس در اعتراض به عملکرد وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران پردیس و تحویل نشدن واحدهای مسکن مهر پس از 5 سال، مقابل دیوان عدالت اداری تجمع کردند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در دو الی سه ماه اخیر متقاضیان مسکن مهر پردیس چندین بار دست به تجمع زدند تا شاید مسئولان مسکن مهر و وزارت راه و شهر سازی فکری به حال مردمی کنند که حسرت خانه دار شدن شان همچنان ادامه دارد.

 

*روز دوشنبه ۶ دی، جمعی از کشاورزان گچساران در جنب فرودگاه این شهر تجمع کردند. به گزارش کبنانیوز، شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در نظر دارد، جهت احداث جایگاه سوختگیری هواپیما، فرودگاه را توسعه دهد که مورد اعتراض کشاورزان منطقه قرار گرفت. کشاورزان معتقدند که این زمینها مربوط به آبا و اجدادشان است. از طرفی به گفته واحد حقوقی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران این زمینها دارای سند ثبتی و متعلق به نفت است.

 

*صدها بازنشسته صنعت فولاد سراسر کشور در روز سه شنبه 7 دی مقابل مجلس

رژیم تجمع کردند. به گزارش دنیای معدن، تعداد شرکت‌کنندگان در این تجمع دست‌کم ۸۰۰ تن بود و آنها از مناطقی همچون کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود و سنگرود گرد‌هم آمدند. در این تجمع، بازنشستگان صنعت فولاد خواستار «لغو خودگردانی صندوق فولاد، انتقال به صندوق بازنشستگی کشوری با تطبیق آیین ‌نامه معتبر فولاد، مکلف کردن دولت به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌ نامه معتبر فولاد، پرداخت به موقع حقوق و هزینه ‌های درمانی بازنشسته فولاد از بودجه‌های سنواتی» شدند.

 

*صبح روز چهارشنبه 8 دی، حدود 230 کارگر خدماتی مجتمع آلومینیوم المهدی در استان هرمزگان در اعتراض به اخراج ناگهانی خود، مقابل ساختمان اداری مجتمع تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران حاضر در این تجمع اعتراضی با اعلام این خبر گفت: ما حدود 230 کارگر پیمانی شاغل در بخش خدماتی آلومینیوم المهدی در استان هرمزگان هستیم که برای انجام کارهای  خدماتی مانند امور فضای سبز، آبدارخانه و نظافت در این مجتمع مشغول کار هستیم و هریک از ما در طول فعالیت کاری ‌مان زحمات زیادی در مجتمع آلومینیوم المهدی کشیده ایم و این درست نیست که کارفرما پس از بهره‌ کشی از ما حکم اخراج ما را صادر کند.

 

*روز چهارشنبه 8 دی،کارگران بازنشسته کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برای دومین روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست به تجمع مقابل انبار شکر کشت و صنعت نیشکر هفت تپه زدند و برای ساعتی مانع بارگیری شکر شدند. به گزارش ایرنا، 130 تن از بازنشستگان این شرکت با گذشت 9 ماه هنوز مطالبات سنوات بازنشستگی خود را دریافت نکرده و شرکت مذکور نیز اقدامی در این راستا نمی کند.

 

*یکشبنبه شب 5 دی، کارگران شهرداری کرمان (شرکت تنظیف بزم آرا) دست به اعتصاب زده و از جمع آوری زباله های سطح شهر خودداری کردند. به گزارش کارگران کرمان، کارگران تنظیف شرکت خدماتی بزم آرا که نزدیک به ۶ ماه است با شهرداری قرارداد بسته است، در خیابانهای کرمان دست به اعتصاب زدند. کارگران تنظیف  شهرداری کرمان در حالی شب زمستانی و سرد را با اعتصاب خود گرم نگه داشته و از جمع آوری زباله ها در سطح شهر خودداری نمودند که نزدیک به ۵ ماه حقوق خود را دریافت نکرده اند. اعتصاب  کارگران شهرداری کرمان در روز چهارشنبه 8 دی برای چهارمین روز ادامه یافت.

 

*پوریا دیناوند ، بهمن فولاد وند و سیامک یار احمدی، سه کارگر معترض  فولاد و چدن دورود در اعتراض به اخراجشان از کار در روز چهارشنبه 8 دی، بیست و پنجمین  روز تحصن خود در محوطه محل کارشان را پشت سر گذاشتند.

به گزارش ایلنا، این سه کارگر که پیشتر ورود آنها به محل کارشان به دلایل نامعلوم از سوی کارفرما ممنوع اعلام شده، در اعتراض به از دست‌دادن شغل و مختل شدن زندگی روزانه خانواده‌های شان در محوطه کارخانه اقدام به بست نشینی کردند.

 

*صبح روز چهارشنبه 8 دی، چند صد تن از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان برای چندمین بار مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران معترض پس از تجمع مقابل استانداری، در خیابانهای اصفهان راهپیمایی کردند.

این کارگران که دستمزد آنها در ۶ ماه گذشته پرداخت نشده، گفتند: آخرین دریافتی ما از کارخانه مربوط به خرداد ماه است و ما در شرایط فعلی به هیچ وجه توانایی اداره کردن هزینهر‌های زندگی را نداریم.

 

*روز چهارشنبه ۸ دی، تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند یاسوج وارد هشتمین روز خود شد. به گزارش ایلنا، این کارگران به تعطیلی تدریجی کارخانه، عدم پرداخت دستمزد مهر، آبان و آذر سال 95 و مزایای مزدی سال 93 و 94 خود معترض هستند.

 

*روز شنبه11دی، تعدادی از اهالی روستاهای گوری و فشانجرد بخش هلالی جغتای در اعتراض به عدم بازنگری طرح هادی این روستاها در محل فرمانداری جغتای تجمع کردند. به گزارش سلام سربدار، سه سال پیش هزینه بازنگری و اصلاح نقشه طرح هادی دو روستا از مردم اخذ و به حساب بنیاد مسکن واریز شد اما اکنون بعد از سه سال هنوز هم اقدامی برای اصلاح این طرح صورت نگرفته است.

 

*تجمع کارگران کارخانه قند یاسوج در اعتراض به تخلیه اجباری از منازل کارگاهی، عدم پرداخت مطالبات معوقه و برای راه اندازی کارخانه و بازگشت به کار در روز سه شنبه 7 دی وارد هفتمین روزشد. به گزارش یاسوج ۲۴، این کارگران که بیش از یک ماه است از کار اخراج شده اند، خواستار راه اندازی کارخانه، حضور درمحل کار، پرداخت حقوق و مزایای سالهای 82 و 83 و 84 و همچنین مزایای سالهای 93 و 94 و حقوق و مزابای معوقه سال 95 شدند.

روز شنبه ۱۱ دی، کارگران کارخانه قند یاسوج در یازدهمین روز اعتراضات شان دست به تجمع مقابل بانک تجارت و فرمانداری زدند.

 

*روز شنبه 11دی، جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شمال خوزستان بار دیگر در محل این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایرنا، یکی از بازنشستگان این شرکت گفت: پیگیری مکرر بازنشستگان این شرکت برای دریافت سنوات بازنشستگی خود با گذشت 10 ماه بی نتیجه بوده و بازنشستگان همچنان بلاتکلیف هستند.

 

*صبح روز شنبه 11 دی، کارگران شیفت صبح معدن زغال سنگ طزره در شهرستان شاهرود در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست به اعتصاب  و تجمع در محوطه معدن زدند. به گزارش ایلنا، به دنبال وعده کارفرمای معدن طزره و اعضای شورای اسلامی،کارگران پس از دو ساعت به اعتصاب وتجمع شان خاتمه دادند و  به کار خود بازگشتند.

 

*از ساعت نه صبح روز شنبه 11 دی، جمعی از کارگران صنعت نساجی یزد مقابل سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان نسبت به واردات بی‌رویه پارچه چینی اعتراض دارند و می ‌گویند ورود پارچه چینی، صنعت نساجی یزد را با مشکل مواجه کرده است.

 

*صبح روز یکشنبه 12دی، کشاورزان هندیجان هم زمان با مراسم معارفه مدیر جدید اداره جهاد کشاورزی هندیجان،  در اعتراض به این انتصاب مقابل درب اداره جهاد و کشاورزی شهرستان تجمع کردند. به گزارش فارس، با توجه به اینکه فرد مورد نظر قبلاً سابقه معاونت اداره جهادکشاورزی هندیجان را در پرونده خود دارد و کشاورزان شهرستان با مدیریت او آشنا هستند، جلوی معارفه او را گرفته و از توضیحات مسئولان استانی قانع نشدند.

 

*پیش از ظهر روز یکشنبه 12دی، شماری از اهالی روستای احمد کندی ایجرود در اعتراض به رقمهای بالای قبضهای شرکتهای خدماتی و تخریب منابع کشاورزی و طبیعی این روستا در مقابل استانداری زنجان تجمع کردند. به گزارش فارس، اهالی این روستا در تجمع خود ضمن اعتراض به رقمهای بالای قبض‌ شرکتهای خدماتی، خواستار جلوگیری از اجرای عملیات تخریب منابع طبیعی برای احداث معدن در روستای خود شدند.

 

*روز یکشنبه 12 دی، تعدادی از کارگران شرکت هپکو به منظور تسریع در تعیین و تکلیف سهامدار شرکت در مقابل سازمان خصوصی سازی تجمع کردند. به گزارش اراک امروز، درحالی که حقوقها و فیشهای نجومی در ماههای اخیر رسانه ای و رسیدگی به آن به مطالبه جدی مردم تبدیل شده است، اما هستند کارگرانی که ماهها است حداقل حقوق خود را طی ماههای متوالی دریافت نکرده و در این شرایط تورم و گرانی، امرار معاش شان لنگ می زند.

 

*روز یکشنبه 12 دی، جمعی از کارگران پیمانی فضای سبز منطقه سه شهرداری اهواز که طی چند ماه گذشته حقوق نگرفته ‌اند، برای دومین روز متوالی مقابل دفتر پیمانکار واقع در پارک ملت تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران گفتند: حدود 150 نفر هستیم که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری « پارسوماش» در ناحیه  3 و 4 منطقه  سه شهر اهواز مشغولیم اما در نتیجه بی‌توجهی مدیران این شرکت بابت چند ماه مزد از کارفرما طلبکاریم. به گفته کارگران معترض، کارفرمای شرکت پیمانکاری دستمزد ماههای مهر، آبان و آذر را به آنان پرداخت نکرده بود که با تجمع روز گذشته دستمزد یک ماه مطالبات مربوط به مهر ماه کارگران به حساب شان واریز شد.

 

*بیش از 400 نفر از کارگران کارخانه کنتورسازی به دلیل عدم پرداخت حقوق در روز دوشنبه 13 دی مقابل استانداری قزوین تجمع اعتراضی برپاکردند. به گزارش خبرنگاران جوان، در همین روز کارگران شرکت رسانور هم در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

تعداد کارگران کنتور سازی که در این شرکت تولیدی کار می کنند 300 نفر است که 6  ماه است حقوق دریافت نکرده اند.

شرکت رسا نور هم در دل شرکت کنتور سازی فعالیت می کند و بخشی از این واحد تولیدی است.

 

*صبح روز دوشنبه 13 دی، جمعی از کارکنان موسسه ثامن الحجج با سفر به تهران مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع ‌کنندگان از شعب مختلف موسسه ثامن الحجج در سراسر کشور به نمایندگی از ۲۷۰۰  نفر کارکنان این موسسه مالی اعتباری تجمع کردند. بر اساس گزارش یکی از معترضان گفت: تقریبا یکسال پیش به دلایلی که ما بی‌خبریم به دستور شورای ‌عالی پول اعتبار، بانک مرکزی و قوه قضائیه فعالیت تمامی ۴۸۰ شعبه موسسه ثامن الحجج متوقف و در نتیجه حدود ۲۷۰۰ پرسنل آن تاکنون سرگردان مانده ‌اند.

 

*روز دوشنبه 13 دی، کارگران شاغل در پروژه راه آهن قزوین رشت در اعتراض به مطالبات مزدی پرداخت نشده دست از کار کشیده و تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران شاغل در پروژه راه آهن قزوین به رشت که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «خلخال دشت» مشغول به کار هستند، در اعتراض به چندین ماه مطالبات مزدی خود دست به اعتراض زدند.

 

*روز دوشنبه ۱۳ دی، پذیرفته شدگان آزمون استخدامی شرکت ذغال سنگ کرمان که بعد از ۵ سال هنوز استخدام نشده و بلاتکلیف مانده اند در مقابل استانداری کرمان تجمع و تحصن کردند. به گزارش کارگران کرمان،کارجویان متقاضی استخدام در شرکت ذغال سنگ کرمان که قرار بود بعد از روند آزمایشات پزشکی و تایید فرمهای استخدامی شان جذب به کار در معادن ذغال سنگ کرمان شوند بعد از گذشت ۵ سال هنوز بلاتکلیفند.

 

*صبح روز دوشنبه 13 دی، جمعی از کشاورزان روستای منصورخانی منطقه کاکان به دلیل آب چاهی که به زمینهای کشاورزی آنها نمی ‌رسد، جلوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند. به گزارش کبنا نیوز، خرم ‌آزاد یکی از کشاورزان روستای منصور خانی منطقه کاکان اظهار کرد: چاه آبی را دولت برای آبیاری زمینهای کشاورزی روستاهای حمزه ‌خانی، غضنفرخانی و منصورخانی احداث کرد که تنها یک روستا به دلیل وجود افراد با نفوذ در آن روستا از آب چاه بهره می‌ برد. این کشاورز گفت: حدود ۱۵۰ هکتار از باغها و زمینهای کشاورزی روستای منصورخانی به دلیل نبود آب در حال از بین رفتن هستند.

 

*جمعی از دستفروشان هسته مرکزی اهواز صبح روز دوشنبه 13 دی، همراه با خانواده ‌های خود در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم حمایت مسئولان از آنها مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. به فارس، دست فروشان اهوازی حاضر در این تجمع اعلام کردند: با وجود نامه‌ های مکرر از سوی وزارت کار نسبت به حل معضل مکان تاکنون هیچ تمهیداتی از سوی مسئولان شهرداری اهواز اندیشیده نشده است.

 

*کارگران کارخانه ریز دانه های شب تاب فراهان در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه خود در روز سه شنبه 14 دی، دست به اعتصاب زدند. به گزارش فراهان خبر، از بهمن ماه سال گذشته، تعطیلیهای مکرر بلایی است که به جان کارگران این شرکت افتاده و علاوه بر ضربه زدن بر تولید ملی، بیشترین استرس را متوجه کارگران و خانواده های آنها کرده است. بیکاری، مرخصی اجباری، حقوق معوقه، دپو شدن محصولات این شرکت قصه تکراری برای کارگران است.

 

*روز سه شنبه ۱۴ دی، کارگران بازنشسته کارخانه پوشینه بافت در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان درمقابل استانداری قزوین اجتماع کردند. به گزارش ایلنا، بازنشستگان این کارخانه حقوقهای معوقه و سنوات خود از سال 89 را دریافت نکرده اند.

 

*روز سه شنبه ۱۴ دی، جمعی از کارگران کشتارگاه صنعتی طیور پرندک خزر صومعه سرا در اعتراض به اخراج و عدم پرداخت حقوق خود مقابل ساختمان مرکزی بانک کشاورزی و استانداری گیلان تجمع کردند. به گزارش گیل خبر، مشکلات زمانی آغاز شد که فعالیت این کشتارگاه به دلیل تخلفات بهداشتی اردیبهشت ماه گذشته متوقف شد. اما کارفرما بعد از بازسازی کشتارگاه و اخذ مجوز فعالیت دوباره از به کارگیری کارگران اخراج شده که هر کدام مبالغی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان از این واحد طلب داشتند خودداری کرد.

 

*روز یکشنبه ۱2 دی، کارگران بخش خدمات شهری تربت حیدریه در اعتراض به تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق خود دست از کار کشیده و از جمع آوری زباله های شهری خودداری کردند. به گزارش ایرنا، فعالیتهای بخش خدمات شهری تربت حیدریه به یک شرکت خصوصی واگذار شده که با توجه به امتناع کارگران این شرکت از انجام امور محوله، بناگزیر شهرداری برای جمع آوری زباله های شهری دست به دامن کارگران بخش فضای سبز شد.

روز سه شنبه ۱۴ دی، اعتصاب کارگران شهرداری تربت حیدریه در سومین روز به دنبال پرداخت بخشی از مطالبات شان پایان یافت.

 

*جمعی از کارگران نیروگاه رامین اهواز روزهای دوشنبه 13 و سه شنبه 14 دی در اعتراض به عدم افزایش مزایای مزدی خود از خوردن وعده غذایی تهیه شده در کارخانه خودداری کردند. به گزارش ایلنا، دلیل اصلی نارضایتی این دسته از کارگران، به اجرا درنیامدن بخشنامه‌ مربوط به افزایش مزایای مزدی است که به تازگی از سوی وزارت نیرو به واحدهای زیر مجموعه‌ این وزارتخانه ابلاغ شده است.

 

*به گزارش وقایع اتفاقیه، ظهر چهارشنبه 15دی، جمعی از بلوچهای ایرانی ساکن استان البرز در مقابل در ورودی ساختمان مجلس تجمع کردند تا به نمایندگان مجلس یادآوری کنند، صدها کودک، پیر و جوان بلوچ سالهاست با معضلی بزرگ به نام بی ‌شناسنامه‌ بودن دست به گریبان هستند.

 

*روز جهارشنبه ۱۵ دی، به دلیل تصادفات شدید در محور ساری به تاکام، اهالی شهر هولار و بخش کلیجانر ستاق باتجمع جاده مرگ را بستند. به گزارش تسنیم، مردم بخش کلیجانر ستاق و شهر هولار با تجمع در جاده ساری به تاکام جلوی عبور مرور خودرها را گرفتند و این موضوع سبب ترافیک شدید در این محور شده است.

 

*روز پنجشنبه 16 دی، کارگران روغن نباتی گلناز کرمان همزمان با کارگروه رفع موانع تولید در باره کارخانه، برای بار دیگر در اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی، دست به تجمع مقابل استانداری کرمان زدند. به گزارش راه دانا به نقل از کارگران کرمان، یکی از کارگران گفت: بعد از شکایت کارگران به دادگاه ماهان، مبنی بر عدم پرداخت معوقات توسط مدیران و حضور مدیران ارشد این کارخانه در دادگاه و پاسخ گویی به مقام قضایی شهرستان و تشکیل جلسه ای با هیات مدیره در تهران تصمیم به تعطیلی کلی این کارخانه گرفتند اکنون بعد از گذشت دو هفته ای از این وقایع همچنان  واحد تولیدی پلمپ است .

 

*روز پنجشنبه 16 دی، کارگران شهرداری شهر فراغی در استان گلستان در اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق جلوی شهرداری این شهر دست به تجمع زدند. به گزارش راه اترک، کارگران به عدم پرداخت حقوق ۵ ماهه خود و پرداخت ناعادلانه حقوق اعتراض داشتند. طبق اخبار منتشر شده در کانال رسمی فرمانداری کلاله در فضای مجازی، نصرت برزگر، فرماندار شهرستان کلاله به شهر فراغی رفته و با کارگران صحبت نموده است.

 

*روز پنجشنبه 16 دی، حاشیه نشینهای شهرک سیدی کرمان در یک تجمع اعتراضی با آتش زدن لاستیک، جاده کرمان – کوهپایه را مسدود کردند. به گزارش ایسنا، این اعتراض به علت تخریب منازلی است که صبح روز پنجشنبه 17 دی صورت گرفت. افراد حاضر در این تجمع بیش از یک هزار نفر هستند.

 

*ظهر روز پنجشنبه 16دی، جمعی از اهالی روستاهای احمدغریب و آبزار شهرستان دنا با تجمع در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواستار رسیدگی به مشکلات آب کشاورزی این روستاها با روستای بادنگان شدند. به گزارش فارس، یکی از اهالی این روستاها در همین خصوص گفت: آبی از کوه دنا سرچشمه می‌گیرد و روستاهای احمد غریب، آبزار و بادنگان از این آب برای کشاورزی استفاده می‌کنند اما در ماههای اخیر مدیر کشاورزی شهرستان به خواست اهالی روستای بادنگان جدولی در این مسیر احداث کرده که آب به زمینهای کشاورزی دو روستای دیگر نمی‌رسد.

 

روز پنجشنبه 16 دی، متقاضیان مسکن مهر پس از سالها انتظار، سرانجام صبرشان لبریز شد و به دلیل تحویل دیرهنگام واحدها و افزایش قیمتها در مقابل فرمانداری بروجرد تجمع کردند. به گزارش بازتاب بروجرد، متقاضیان مسکن مهر همه دار و ندار خود را فروختند تا با پول آن بتوانند یک واحدی در مسکن مهر تهیه کنند و با آرامش به زندگی خود ادامه دهند اما انگار با گذشت سالها انتظار هنوز هم طعم خانه دار شدن را نچشیده و با کوهی از مشکلات روبرو هستند.

 

*روز شنبه 18 دی، کارگران آسفالت میهن کویر در اعتراض نسبت به تعطیلی کارخانه و بیکاری دست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان پاکدشت زدند. به گزارش تسنیم،

 

*روز شنبه ۱۸ دی، کارگران شهرداری ایذه در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق دست از کار کشیده و مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. به گزارش  فارس، شهردار ایذه در پی اعتصاب کارگران شهرداری این شهر با بیان اینکه این مطالبات مربوط به شهردار قبلی بوده است اظهار کرد:ما از زمان حضور خود در شهرداری این شهر تمام تلاشهای خود را برای پرداخت به موقع حقوق کارگران به کار گرفته ‌ایم.

 

*صبح روز شنبه ۱۸ دی، خبر حضور کارگران مقابل استانداری گلستان و در خواست برای پیگیری مشکل شان دوباره در شبکه های مجازی دست به دست شد تا این که آنها عصر همان روز با پلاکاردهایی در صحن علنی شورای شهر حاضر شدند. آنها می گفتند ۶ ماه است حقوق نگرفته اند. به گزارش مهر، تعدادی از کارگرانی که در اجرای پروژه های شهرداری گرگان همکاری می کردند، با گذشت ۳ ماه از افتتاح پروژه ها که با حضور مسئولان کشوری بود، عنوان می کنند حقوق خود را دریافت نکرده اند.

 

*روز یکشنبه ۱۹ دی، چند صد نفر از کارگران معدن زغال سنگ طزره برای چندمین بار در اعتراض به معوقات مزدی خود دست به اعتراض صنفی زدند. به گزارش ایلنا، در این تجمع که از ساعت هفت صبح در رختکن کارگران معدن برگزار شد، حدود ۵۰۰ نفر از کارگران شرکت دارند.

 

*روز یکشنبه ۱۹ دی، جمعی از کارگران کارخانجات نازنخ و فرنخ مقابل استانداری قزوین تجمع کردند. به گزارش فارس، در این تجمع اعتراض ‌آمیز، کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق و سنوات بازنشستگی از سوی مدیرعامل شرکت نازنخ و فرنخ خواستار پیگیری استاندار قزوین و مسئولان اداره کار برای احقاق حقوق خود شدند.

کارگران شرکت نازنخ و فرنخ که طی چند سال اخیر اعتراضات گسترده و تجمع‌های مختلف در تهران و قزوین داشته‌اند اما تاکنون هیچ نهادی نتوانسته است خواسته‌های آنها را برآورده کند.

 

*صبح روز یکشنبه 19 دی، جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری دزفول در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه، مقابل ساختمان فرمانداری تجمع برپا کردند. به گزارش ایرنا، این کارگران که به صورت حجمی و زیرنظر پیمانکار در فضای سبز مناطق مختلف شهرداری دزفول مشغول کار هستند، با انتقاد از پرداخت نشدن به موقع حقوق خود اظهارکردند: با داشتن چند سال سابقه، حقوق کارگران فضای سبز به درستی پرداخت نمی شود به طوریکه این کارگران حدود 6 ماه حقوق معوقه طلبکارند.

 

*صبح روز یکشنبه 19 دی، جمعی از اهالی روستای ورزگ با حضور در فرمانداری قاین نسبت به عدم گاز رسانی به این روستا تجمع و خواستار پیگیری از سوی مسئولان شدند. به گزارش نسیم قائن، در این تجمع ابتدا در محل دفتر امام جمعه قاین برگزار شد و سپس تجمع به فرمانداری این شهر کشیده شد.

 

*روز یکشنبه19دی، صدها کارگر کارخانه پلی ‌اکریل مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند و از آنجا که  کسی از استانداری حاضر به مذاکره با این کارگران نشد، پس از گذشت ساعتی، معترضان به سمت میدان انقلاب اصفهان و به سمت دفتر مرکزی شرکت راهپیمایی و به تجمعشان مقابل شرکت در خیابان آبشار ادمه دادند.

به گزارش ایلنا، در جریان تجمع امروز با کارگران برخورد خشونت آمیز شد و نیروهای انتظامی کارگران را از مقابل دفتر مرکزی شرکت متفرق کرد.

 

*صبح روز دوشنبه ۲۰ دی، تعداد زیادی از کارگران کارخانه سنگ پشم واقع در جاده مخصوص کرج در اعتراض به عدم پرداخت2 ماه از دستمزد خود (آبان و آذر 95) دست از کارکشیده و درکارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران گفتند: در حدود 200 کارگر هستیم که دستمزد آبان و آذر سال 95 خود را دریافت نکرده‌ و برای این مدت تنها در حدود 500 هزار تومان پول به صورت علی الحساب برایمان واریز شده است. ضمن اینکه هنوز عیدی سال 95 خود را هم دریافت نکردیم.

 

*روز دوشنبه 20 دی، چهارمین تجمع اعتراض آمیز کارگران کارخانه های کانسرام و سیمان مقابل معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس انجام شد.

به گزارش ایلنا، کمیسیون کارگری شهرستان طبس که زیر نظر شورای تامین می است یکشنبه هفته گذشته به اعضای هیات مدیره این کارخانه ها یک هفته مهلت داد تا جهت تعیین تکلیف پرداخت حقوق معوق کارگران خود به معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس مراجعه کنند که اینکار انجام نشد و دیروز این مهلت یک هفته ای نیز به پایان رسید.

 

*روز دوشنبه 20 دی، جمعی از اهالی شیراز در اعتراض به انتشار پارازیت در فضای این كلان ‌شهر، در مقابل ساختمان استانداری فارس تجمع كردند. به گزارش ایسنا، در این تجمع كه با حضور نیروی انتظامی همراه بود، جمعی از تجمع ‌كنندگان با مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس كه در جمع آنان حاضر شده بود، به گفت و گو پرداخته و خواسته ‌های خود را مطرح كردند.

 

*صبح روز سه شنبه 21 دی، جمعی از کارگران شهرداری شهر کوزران در استان کرمانشاه، در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و در مقابل شهرداری شهر تجمع کرده‌ا‌ند. به گزارش ایلنا، این کارگران که در واحدهای خدماتی و فضای سبز شهرداری کوزران به صورت قراردادی مشغول کارند، دست ‌کم در پنج ماه گذشته دستمزد آنان پرداخت نشده است.

 

*صبح روز چهار شنبه 22 دی، جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد کشور که از شهر‌ها و استانهای مختلف به تهران آمده بودند، برای دومین بار در ماه جاری مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. به ایلنا، طبق گفته یکی از این کارگران معترض، از تجمع 7 دی تا به امروز که برای دومین بار برای پیگیری مطالباتمان به تهران آمده ‌ایم شمار قابل توجهی از همکاران بازنشسته‌ مان که پیشتر در اجتماع نخست ما را همراهی کرده بودند، به دلیل کهولت سن فوت کرده‌ اند.

 

*روز چهارشنبه 22 دی، جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی برای چندمین بار مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش ایسنا، کارگزاران بیمه کشاورزی خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود به جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی هستند.

 

*روز چهارشنبه 22 دی، جمعی از کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد دست به تجمع اعتراضی مقابل اداره تامین اجتماعی زدند. به گزارش ایرنا، این کارگران با حضور مقابل تامین اجتماعی بروجرد از مدیران این کارخانه و مسئولان خواستند به مشکلات معیشتی ناشی از پرداخت نشدن حقوق آنان رسیدگی کنند.

 

*روز چهارشنبه ۲۲ دی، جمعی از متقاضیان مسکن مهر بروجرد در اعتراض نسبت به عملکرد تعاونی هیاتهای مذهبی در مقابل فرمانداری اجتماع کردند. به گزارش ایرنا، تجمع کنندگان با انتقاد از عملکرد تعاونی هیاتهای مذهبی این شهرستان گفتند: واحدهای مسکن مهر ما پس از گذشت حدود سه سال هنوز به متقاضیان واگذار نشده اند.

 

*روز پنجشنبه ۲۳ دی، کارگران کارخانه آونگان اراک همزمان با سفر وزیر کشور به استان مرکزی، دراعتراض به بیکارشدن  دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

به گزارش تسنیم، در حالی که وزیر کشور در سفری یک روزه وارد استان مرکزی شد و در جلسه کارگروه اجتماعی استانداری مرکزی به سر می ‌برد، کارگران معترض صنایع استان مرکزی مانند آونگان در جلوی درب استانداری مرکزی به نشانه اعتراض تجمع کردند.

 

*روز پنج شنبه 23 دی، جمعی از کارگران طرح 2 هزار واحدی مسکن مهر نفت در اهواز در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق شان دست به تجمع در محل کارگاه این طرح (پشت منازل 300 دستگاه فولاد) زدند. به گزارش ایرنا، کارگران این طرح مدتی است که نسبت به تاخیر بیش از اندازه در پرداخت دستمزد خود اعتراض می کنند و بعد از چند نوبت اعتراض، در ماه گذشته، حقوق مرداد را به کارگران پیمانکاری پرداخت کردند.

 

*روز پنجشنبه ۲۳ دی، کارگران اخراجی میراث فرهنگی در مسیر معاون ریاست جمهوری و رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به شوش دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش فارس، یکی از این جوانان معترض اظهار کرد: با وجود فعالیت چند ساله ما در میراث فرهنگی اما نه تنها قرارداد ادامه همکاری برای سال جاری منعقد نشد بلکه حق بیمه چند ماهه ما نیز پرداخت نشد.

 

*روز پنجشنبه 23 دی، کارگران کارخانه کنتورسازی همزمان با برگزاری جلسه کمیسیون کارگری دست به تجمع  اعتراضی مقابل فرمانداری شهرستان البرز زدند.

به گزارش فارس، فرماندار شهرستان البرز بازداشت تعدادی از کارگران شرکت کنتورسازی و درگیری شدید و برخورد فیزیکی در تجمع مقابل فرمانداری را تکذیب کرد.

 

*روز شنبه 25 دی، بیش از پانصد نفر از کارگران یکی از شرکتهای پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه دست از کار کشیدند و در محوطه پالایشگاه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران که از طریق یک شرکت پیمانکاری در زیر نظر شرکت فلات قاره (از پیمانکاران اصلی پالایشگاه ) مشغول فعالیت هستند و کار لوله کشی صنعتی (پایپینگ) انجام می ‌دهند، از شهریور ماه تا کنون دستمزد نگرفته‌ و حق بیمه آنها نیز واریز نشده است.

 

*روز شنبه 25 دی، کارگران آونگان اراک به دلیل پرداخت نشدن ۲۷ ماه از حقوق و مزایای خود مقابل کارخانه تجمع کردند. به گزارش اراک امروز، کارگران معترض با دست نوشته هایی که در دست داشتند از بی تدبیری مسئولان در پرداخت نشدن ۲۷ ماه از حقوق شان و یکسال بیمه خواستار پیگیری و رفع مشکلات خود شدند.

 

*پیش از ظهر روز شنبه 25 دی، کارگران شهرداری شهرستان کنگاور در اعتراض به عدم پرداخت بیش از سه ماه و 22 روز حقوق شان دست به تجمع  مقابل فرمانداری این شهرستان زدند. به گزارش فارس، عدم پرداخت به موقع حقوق و مطالبات کارگران شهرداری شهرستان کنگاور مشکلات عدیده‌ ای برای امرار معاش آنها به ‌وجود آورده است.

 

*روز شنبه ۲۵ دی، جمعی از بازنشستگان پیش از موعد در اعتراض به عدم اصلاح حقوق و مزایای شان مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش مهر، تجمع کنندگان در پلاکاردها و دست نوشته‌های خود، با اشاره به حقوق تضییع شده بیش از ۱۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی در دولت قبل و دولت فعلی، نسبت به عدم اصلاح حقوق و مزایای خود اعتراض کرده و خواستار مداخله مجلس شورای اسلامی برای حل این معضل شدند.

 

*به گزارش روز یکشنبه 26 دی کلار، کارگران شرکت انرژی گستر فولاد سفید دشت که در چند روز اخیر دو بار دست به تجمع زدند، می گویند: شرکت به کارگران اعلام کرده چون نیاز به نیرو نداریم دیگر نمی توانیم شما را استخدام کنیم. یکی از کارگران این شرکت به خبرنگار کلار گفت: چند سال است که در شرکت انرژی گستر مشغول به کار هستم اما اکنون که کار آن در فولاد تمام شده و قصد جا به جایی دارند به ما می گویند دیگر نیازی به نیرو نداریم. 

 

*صبح روز دوشنبه 27 دی، جمعی از کارگران کاشی گیلانا در اعتراض به متوقف شدن فعالیت این واحد تولیدی به دلیل انباشت بدهی به نهادهای دولتی، مقابل ساختمان فرمانداری رودبار تجمع کردند. به گزارش ایلنا، به گفته کارگران، عمده‌ ترین مشکل مالی این کارخانه بدهی 2 میلیاردی به اداره گاز منجیل است که در نتیجه انباشت بدهی، گاز کارخانه قطع شده و کارگران از مهر ماه کاری برای انجام دادن نداشته ‌اند.

 

*صبح روز دوشنبه 27 دی، جمعی از کارگران بازنشسته شرکتهای فرنخ، ناز نخ و مه نخ به دلیل عدم دریافت حقوق و سنوات خود در مقابل درب استانداری قزوین تجمع کردند. به گزارش شاخص نیوز، یکی از کارگران گفت: مدتهاست سه روز در هفته برای پیگیری دریافت معوقات خود در این محل تجمع می کنیم اما مسوولان جز وعده وعید پاسخی به ما نمی دهند.

 

*روز دوشنبه ۲۷ دی، جمعی از ساکنین شهرک سرآسیاب (پشت دامپزشکی) با تجمع در فرمانداری شهرستان لنده خواستار رفع سریع مشکلات خدماتی و رفاهی خود شدند. به گزارش کبنا نیوز، شهرک سرآسیاب از جمله شهرکهای الحاقی اداره بنیاد مسکن شهرستان به بدنه شهری است که چندین سال است که نه شهرداری می تواند به آنان خدمات رسانی کند و نه بنیاد مسکن حاضر است در این شهرک خدمات ارائه دهد، از این رو مردم این شهرک با حضور و تجمع در فرمانداری شهرستان لنده خواستار رفع مشکلات خود از سوی فرمانداری شدند.

 

*روز شنبه ۲۵ دی، کارگران کارخانه مقره ‌سازی واقع در شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه در اعتراض به عدم پرداخت هشت ماه پرداخت حقوق خود، دست از کار کشیدند. به گزارش ایسنا، یکی از کارگران این کارخانه گفت: تمامی نیروهای شیفت روز این شرکت امروز دست از کار کشیده و در محوطه داخلی شرکت دست به تجمع زدند. اعتصاب این کارگران در روز یکشنبه دومین روز خود را پشت سر گذاشت. اعتصاب کارگران کارخانه مقره سازی ساوه پس از سه روز به دنبال وعده کارفرما مبنی بر پرداخت مطالبات شان طی روزهای آینده، پایان گرفت.

 

*روز سه شنبه ۲۸ دی، کارگران پالایشگاه نفت کرمانشاه در اعتراض به خصوصی سازی و زیر سئوال رفتن امنیت شغلی شان دست به تجمع زدند. به گزارش فارس، واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه با قیمتی در حدود 180 میلیارد تومان به مدیر ‌عامل کارخانه شیر بیستون بوده و همین موضوع تجمع اعتراضی کارگران این پالایشگاه را به‌ دنبال داشت. پالایشگاه دارای ماشین‌آلات و ابزارهای بی‌ نظیری است و ریز آمار محاسبه شده این پالایشگاه با 180 میلیارد تومانی که واگذار شده است اصلا مطابقت ندارد.

 

*روز سه شنبه ۲۸ دی، سریال تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کاشی نیلو نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی ادامه یافت. به گزارش فارس، سریال بلاتکلیفی کارگران کاشی نیلو به قسمت پانزدهم رسید و با وجود گذشت 15 ماه از تعویق حقوق کارگران این کارخانه ریشه ‌دار استان اصفهان، هنوز خبری از بهبود شرایط نیست.  شرکت کاشی نیلو که سال گذشته از سوی تأمین اجتماعی به چهار نفر از فعالان بزرگ صنعت کاشی منتقل شده بود به دلیل عدم رسیدگی مالکان جدید به وضعیت شرکت و ترمیم خطوط تولید، با مشکلات متعدد مواجه شده و در حال حاضر در تعطیلی کامل به سر می ‌برد و حقوق کارگران این شرکت 15 ماه است که پرداخت نشده است.

 

*روز سه شنبه ۲۸ دی، کارگران شرکت مخازن نفتی «تهران جنوب» در شهرستان دیلم از توابع بوشهر دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، کارگران این شرکت حدود ۵ ماه است که معوقات مزدی خود را دریافت نکرده اند.

 

*روز سه شنبه ۲۸ دی، جمعی از جوانان آبادانی در اعتراض به وضعیت مبهم نحوه اشتغال در پالایشگاه آبادان مقابل دفتر نمایندگان مجلس اجتماع کردند. به گزارش راه دانا به نقل از رهیاب، هفته گذشته در شورای اشتغال آبادان، جلیل مختار نماینده مجلس از اشتغال 8 هزار نفر در طرح فاز 2 پالایشگاه آبادان خبر داد و عنوان کرد، جوانان جویای کار برای کسب مهارت لازم به مرکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کنند. پس از انتشار این خبر، جوانان جویای کار در آبادان در سودای اشتغال در این پالایشگاه دست به کار شدند ولی وضعیت مبهم و نامشخص روند جذب موجب سرگردانی جوانان جویای کار شد.

 

*از صبح روز سه شنبه 28 دی، جمعی از اعضای پروژه مسکن باران با برپایی چادر تجمع اعتراضی شبانه روزی خودرا آغاز کردند. به گزارش رکنا، تجمع کنندگان گفتند؛ لطفا کمکمون کنید که بعد از 8 سال به خونه هامون برسیم، این ناله و ضجه 320 خانوار است که هشت سال پیش در پروژه مسکن باران واقع در عبدل آباد خیابان شکوفه، خیابان سبلان، خیابان پارس ثبت نام کردند و در این مدت با پرداخت 86 میلیون تومان به مجریان پروژه متاسفانه هنوز صاحب خانه نشده اند.

 

*ظهر روز سه شنبه 28 دی، جمعی از اهالی شیراز برای دومین بار در اعتراض به ارسال پارازیتهای زیانبار و دفاع از سلامتی شان دست به تجمع مقابل استانداری فارس زدند و با سر دادن شعارهایی خواستار اقدامات فوری و جدی‌ تر مسئولان شدند به گزارش شیرازه، نیروی انتظامی به تجمع کنندگان یورش برد و تعدادی از معترضان را بازداشت کرد. دستگیری این افراد با عصبانیت تجمع کنندگان مواجه شد و تعدادی از افراد با حضور در خیابان، اقدام به بستن خیابان کردند.

 

*پیش از ظهر روز چهارشنبه 29 دی، کارگران فضای سبز شهرداری منطقه 3خرم آباد در اعتراض به عدم پرداخت 8 ماه حقوق شان دست به تجمع مقابل شهرداری مرکزی زدند. به گزارش خبر افلاک، عدم تحقق وعده ها در رابطه با پرداخت حقوق و مطالبات معوقه کارگران فضای سبز شهرداری منجر شد که این کارگران برای چندمین بار متوالی با تجمع در مقابل ساختمان شهرداری مرکزی خرم آباد نسبت به عدم پرداخت حقوق خود اعتراض کنند.

 

*روز چهارشنبه ۲۹ دی، کارگران شهرداری میاندوآب در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه و همچنین عدم تعیین تکلیف زمینهای واگذار شده، مقابل ساختمان شهرداری اجتماع کردند. به گزارش ایسنا، یکی از کارکنان دفتر فنی شهرداری و نماینده کارگران در میان معترضان خطاب به مسولان اعلام کرد: این کارکنان که نان خشک خود را هم به صورت اقساطی و با پول یارانه دولت پرداخت می کنند، اکثریت زیر بدهیهای بسیار سنگین قرار دارند و با توجه به عدم پرداخت حق بیمه ها برای مراجعه به پزشک با مشکل مواجه می شوند.

 

*کارگران شاغل در شرکتهای چهارگانه سبز مهاباد که شامل کشت ‌و ‌صنعت، دامداری، مرغداری و سردخانه زمزم مهاباد می ‌شود، از روز ........ در برابر ساختمان مجتمع چادر زده‌ و تحصن کردند. مشکلات کارگران شرکتهای چهارگانه سبز مهاباد پس از خصوصی ‌سازی این مجتمع صنعتی در ۱۳۸۶ آغاز شد. کارگران مهابادی همچنین از شنیدن زمزمه تعدیل گسترده نیروی کار در این مجتمع نگران هستند.

روز یکشنبه ۱۹ دی، در سی و هفتمین روز این حرکت اعتراضی، چادرهای کارگران معترض مجتمع کشت و صنعت مهاباد با حکم دستگاه قضایی و دخالت نیروهای انتظامی جمع آوری شد و تجمع اعتراضی کارگران در هوای سرد و بدون سرپناه کماکان ادامه یافت. روز پنجشنبه ۳۰ دی، چهل و هشتمین روز حرکت کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد، آنها مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند.

 

*روز شنبه ۱۸ دی، کارگران شرکت هپکو اراک در اعتراض به مشکلات پیشروی این شرکت و عدم پرداخت حقوق معوقه خود راهپیمایی و تجمع کردند. به گزارش اراک امروز، این شرکت از سال ۸۶ تا کنون به دلیل سو مدیریت با مشکلات فراوانی رو به رو بوده و طی این مدت روز به روز به مشکلات این شرکت افزوده شده و مسئولان هم تا کنون به قولهایی که برای رفع مشکلات این شرکت داده اند عمل نکرده اند.

روز چهارشنبه ۲۹ دی، کارگران کارخانه هپکو در دوازدهمین روز اعتصاب شان باردیگر دست به راهپیمایی زدند. روز پنجشنبه 30 دی، اعتصاب کارگران کارخانه هپکو سیزدهمین روز را پشت سر گذاشت

 

سرکوب، آزار، پرونده سازی، دستگیری، شکنجه و محاکمه فعالان کارگری در ایران را به شدت محکوم می کنیم.

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۷۹، آدینه ۱ بهمن۱۳۹۵ - ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول