کارورزان سلامت (بهمن ۹۵)

امید برهانی

 

مهم ترین موضوعات پرستاران و کارورزان سلامت در این ماه، واکنشهای شدید به واگذاری بیمه سلامت به وزارت بهداشت و طرح تربیت پرستار در بیمارستانهای خصوصی است.

 

ساعت کار پرستاران کارگری است/ پرستار دولتی و خصوصی تفاوتی ندارند

نظام پرستاری، ۲ بهمن – مترون بیمارستان بابک گفت: "به نظر من مشکل پرستاران در تمام بیمارستانهای خصوصی، ساعت کار طولانی بدون دریافت تشویقی است."

زهره مرادی افزود: "متاسفانه در بیمارستانهای خصوصی ساعت کار طولانی است و قانون ارتقای بهره وری اجرا نمی شود، چون تابع وزارت کار است و وزیر زیربار نمی رود."

وی با بیان اینکه ساعت کار پرستاران در این بیمارستانها کارگری است، ادامه داد: "یک پرستار در ماه ۱۷۶ تا ۱۹۰ ساعت کار می کند، اما با حقوق پایین و ظلم در حق آنهاست."

مرادی در مورد کمبود نیرو گفت: "کمبود نیرو نداریم اما آنقدر شیفتها طولانی است که دیگر نیاز به اضافه کاری نیست."

 

حمل درگیری بدهیها بر پشت بیمه شدگان

ایلنا، ۳ بهمن - در پی انتشار خبر خودداری چهار بیمارستان دولتی استان اصفهان از ارایه خدمات درمانی به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، یک مقام تشکل دولتی "خانه کارگر"، وزارت بهداشت را به اعمال آپارتاید درمانی علیه کارگران متهم کرد.

به تازگی اعلام شده به دلیل تسویه نشدن بدهی سازمان تامین اجتماعی به دانشگاههای علوم پزشکی اصفهان، در چهار بیمارستان دولتی "امین"، "الزهرا"، "چمران" و "فیض" این استان ارایه خدمات درمانی به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی متوقف شده است.

در این رابطه حسن صادقی با بیان اینکه لازم است مدیران وزارت بهداشت برای زیاده خواهیهای خود حد و مرزی قایل باشند، افزود: "حتی اگر ادعای آنها در مورد بدهکار بودن تامین اجتماعی درست باشد، بد نیست که این مدیران در مورد بدهیهای انباشته شده خود به سازمان تامین اجتماعی نیز، اظهارنظر کنند."

وی یادآور شد از زمان تصویب قانون الزام، سازمان تامین اجتماعی بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان بابت به تصرف درآمدن ۳۷ مرکز درمانی و بیمارستان متعلق به خود از وزارت بهداشت طلبکار است و این مبلغ جدا از بدهی  ۱۲۷ هزار میلیارد تومانی است که دولت از بابت سه درصد حق بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی مقروض است.

 

لغو تجمع اعتراضی پرستاران و برگزاری مراسم سوگواری

ایلنا، ۵ بهمن - دبیرکل "خانه پرستار" با اشاره تصمیم پرستاران برای برگزاری تجمع اعتراضی در دوم دی ماه مقابل وزارت بهداشت گفت: "این تجمع به علت حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو و شهادت آتشنشانان جان برکف، کنسل شد و سازمان نظام پرستاری از پرستاران خواست که فعلاً تجمع برگزار نشود."

محمد شریفی مقدم افزود: "در عوض در سالن اجتماعات سازمان نظام پرستاری یک مراسم سوگواری برای آتشنشانان برگزار کردیم و پس از آن پرستاران در نزدیک ترین ایستگاه آتشنشانی، با تقدیم گل به همکاران شهدای آتش نشانی، علاوه بر عرض تسلیت، به روح این فداکاران ادای احترام کردند."

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با بیان این که این تجمع به صورت خودجوش توسط پرستاران در فضای مجازی سازماندهی شده بود، گفت: "پرستاران در ماههای گذشته امیدوار بودند که از طریق چانه زنی و مذاکره بتوانند وزارت بهداشت را به تحقق مطالبات قانونی خود مجاب کنند، که وقتی همه تلاشها برای مذاکره و چانه زنی به نتیجه نرسید، تصمیم گرفتند مقابل وزارت بهداشت جمع شوند و صدای خود را به گوش مسوولان این سازمان برسانند، که متاسفانه نه تنها به درخواست مجوز برای برگزاری تجمع که توسط خانه پرستار ارسال شد رسیدگی نشد، بلکه قبل برگزاری تجمع به اشکال مختلف سعی کردند که جلوی برگزاری آن را بگیرند."

 

سومین روز اعتصاب کارکنان بیمارستان پیامبر اعظم قشم

ایسنا، ۵ بهمن – اعتصاب کارکنان بیمارستان پیامبر اعظم قشم در اعتراض به عدم پرداخت8 ماه حقوق و نداشتن قرادادکاری و بیمه سومین روز خود را پشت سرگذاشت. یکی از پرستاران این بیمارستان گفت: سه روز است که 17 نفر از پرسنل این بیمارستان اعتصاب کرده و از رفتن به محل کار خود خودداری کردیم. این پرستار با اشاره به اینکه از زمانی که مشغول به کار شدیم با هیچ کدام از ما نه قرارداد بسته شده و نه بیمه شده ایم، اضافه کرد: برای ارگانی دولتی کار می کنیم اما تا به حال هیچ ارگانی زیر بار مسوولیت ما نمی رود. وی در پایان گفت: منطقه آزاد قشم ما را به رسمیت نمی شناسد و جوابی در مراجعات مان نمی دهد و شبکه بهداشت و درمان شهرستان هم با وجود اینکه از طریق گزینش آنها به این حرفه روی آورده ایم اما در قبال این موضوع تاکنون اقدام موثری انجام نداده است.

 

تکرار خشونت در بیمارستانها/ حمله پزشک به پرستار باردار

خبرگزاری مهر،  ۱۰ بهمن - حمید چراغی، رییس هیات مدیره نظام پرستاری تهران، از حمله فیزیکی یک پزشک به پرستار زن در یکی از بیمارستانهای خصوصی پایتخت به شدت گلایه و انتقاد کرد.

چراغی با اشاره به حمله پزشک به پرستار باردار که تنها به خاطر یک اشتباه لفظی صورت گرفته است، افزود: "این قبیل رفتارهای خشونت آمیز در محیط بیمارستانها، نگرش بی پناه بودن پرستاران را القاء می کند. متاسفانه شرایطی بر بیمارستانها حاکم است که باعث شده این پرستار عنوان کند که دیگر حاضر نیست به محل کارش باز گردد."

وی گفت: "متاسفانه در برخوردهای فیزیکی معدود پزشکان با پرستاران در بیمارستانها، هیچ مرجع و منبع رسیدگی وجود ندارد و همواره سعی کرده اند وقوع این قبیل اتفاقات ناگوار و تلخ را مسکوت نگه دارند و یا اینکه به دنبال کسب رضایت از پرستار بوده اند."

وی با این حال افزود: "در جلسه ای که بعد از این ماجرا در دفتر نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با حضور ریاست و مدیر عامل، مدیر پرستاری و مدیر داخلی بیمارستان آزاد و برخی مسوولین دانشگاه برگزار شد، پزشک خاطی از اتفاق رخ داده در حضور جمع از پرستار مورد توهین قرار گرفته عذرخواهی کرد."

 

همایش روز پرستار

نظام پرستاری،  ۱۳ بهمن - روز گذشته سازمان نظام پرستاری کشور به مناسبت روز پرستار همایشی در محل سالن همایشهای بین المللی رازی برای پرستاران برگزار کرد.

ویدا پرویزی، فعال صنفی پرستاری، آخرین سخنران مراسم روز پرستار بود که برای ایراد سخن به روی صحنه رفت، او خواسته های جامعه پرستاری را با جملاتی خطاب به روحانی طرح کرد و گفت: "آقای رییس جمهور! من یک پرستارم ، از همینجا با همین صدای نارس، با همین فریاد در گلو مانده، شما را صدا می کنم به نمایندگی از حجب و حیا و انسان دوستی پرستاران.

آقای رییس جمهور! در دولت تدبیر و امید بیشترین توهینها و بدترین برخوردها با پرستاری شد، جایی که پرستاری را به جرم عبور از محل اعتراض به حراست کشیدند، کیفش و موبایلش را تفتیش کردند، جایی که شریف پرستاری را تبعید کردند به جرم ناکرده، جایی که معوقات پرستاران از یکسال هم می گذرد.

 

مخالفت وزیر کار با جدا شدن بیمه سلامت از وزارتخانه اش

ایسنا، ۲۳ بهمن - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز تاسف و نگرانی از جدا شدن سازمان بیمه سلامت از این وزارتخانه گفت: "مردم در این میان آسیب میبینند و حوزه رفاه هرجا که هست نباید تکه پاره شود."

علی ربیعی در سیزدهمین اجلاس سراسری مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران خطاب به آنان گفت: "در بیمه سلامت، شما دیده نشدید، کارهای بزرگ تان دیده نشد. ما وظیفه نداریم به خاطر دیده شدن آن چیزی که فکر میکنیم درست است، دیگران را له کنیم."

وی با بیان اینکه بیاخلاقی زرنگی نیست، گفت: "امروز له کردن، زرنگی شده است. اتهام زدن زرنگی نیست. زرنگی این است که توانمندیهای خود را طوری به کار گیرید که دست دیگران را بگیرید. امروز قوی بودن در تخریب کردن نیست. تاخت و تاز ابزار دیگر نیست و اگر به خاطر یک منفعت بزرگ سکوت کردی، قوی هستی."

ربیعی افزود: " امروز دنیا به سمت تجمیع نهادهای رفاهی حرکت می کند و نظام مستمری و سلامت را به هم نزدیک می کنند، در حالی که امروز مجدد تجربه غلطی در یک کار غیرکارشناسی صورت گرفت و نگران هستم. ظرف ۵ دقیقه بخشی از نظام رفاهی را به سمت دیگر انتقال می دهند. مردم در این میان آسیب می بینند."

 

تربیت پرستار بیمارستانی؛ طرح سفارشیِ سهامداران بیمارستانهای خصوصی

سلامت نیوز، ۲۳ بهمن - مهاجرت بی رویه، جذب نشدن فارغ التحصیلان، مشکلات معیشتی، و... سبب شده تا سایه کمبود نیروی پرستاری سالها بر سر نظام درمانی کشور سنگینی کند. این مشکلات با طرح تحول سلامت چندین برابر شد. از این رو وزارت بهداشت تلاش کرد تا هر طور شده این کمبود نیرو را جبران کند. یکی از این طرحها که به تازگی سر و صدای زیادی هم داشته، تربیت نیروهای کمکپرستاری در بیمارستانها است که آن هم موافقان و مخالفان خاص خود را دارد.

دبیرکل "خانه پرستار" از آیین نامه تربیت پرستار در بیمارستانها به عنوان طرح سفارشی سهامداران بیمارستانهای خصوصی نام می برد. محمد شریفی مقدم می گوید: "این آیین نامه نه تنها آینده روشنی برای فارغ التحصیلان آن ندارد، بلکه وضعیت شغلی و حرفه ای این دسته از پرستاران را تباه می کند."

وی توضیح می دهد افرادی که از این طریق فارغ التحصیل می شوند، مدرک شان فقط در همان بیمارستانی که آموزش دیده اند، ارزش دارد. همچنین، این مدرک در خارج از کشور هیچ اهمیتی ندارد و سازمان نظام پرستاری کشور نیز آن را قبول ندارد.

شریفی مقدم با تاکید بر اینکه این دسته از پرستاران به نوعی استثمار می شوند، می گوید این افراد تحت هیچ شرایطی نمی توانند در جای دیگری غیر از همان بیمارستان مشغول کار شوند و مدرک آنها در گرو آن بیمارستان است.

دبیرکل خانه پرستار یکی از اهداف طراحان این طرح را تربیت پرستار ارزان قیمت و مطیع عنوان می کند و می گوید: "سفارش دهندگان این طرح، همان سهامداران بخش خصوصی و درصد تصمیم گیران سیاست حوزه سلامت هستند که ریشه در وزارت بهداشت دارند و عقبه آنها در سازمان نظام پزشکی است."

همچنین محمدتقی صفدری، رییس انجمن علمی پرستاران قلب ایران هم می گوید نمایندگان پنج نهاد صنفی در حوزه پرستاری کشور با امضای نامه ای به وزیر بهداشت و درمان اعلام کردند بیمارستانها صلاحیت تربیت کارشناس پرستاری را ندارند.

وی در مورد جبران کمبود پرستار گفت: "بهترین کار این است که بیمارستانها با دانشکدههای پرستاری همکاری کنند و با ایجاد بورس پرستاری، هزینه آموزش پرستاران را پرداخت کنند. در این صورت هم پرستار به شیوه آکادمی تربیت می شود و هم بعد از فارغ التحصیلی شغل دارد و کمبود پرستار هم جبران می شود."

 

تجمع اعتراضی پرستاران با مداخله حراست و نیروی انتظامی روبرو شد

خانه پرستار، ۲۷ بهمن - حدود ۶۰ نفر از پرستاران بیمارستان هزار تختخوابی (خمینی) روز یکشنبه ۲۴ بهمن از ساعت ۹ تا ۱۲ ظهر در محوطه این بیمارستان در اعتراض به آنچه که  تاخیر هشت ماهه در پرداخت کارانه و شیفتهای کاری اجباری میخواندند، تجمع کردند.

آخرین کارانه پرداخت شده پرستاران این بیمارستان مربوط به تیر ماه است.

بنا بر اظهارات شاهدان عینی، در ابتدای این تجمع نیروهای حراستی بیمارستان تجمعکنندگان را کنترل کردند و با حضور پلیس آنها به سمت سالن اجتماعات بیمارستان هدایت شدند.

دکتر رضایی و صالحی به همراه برخی مسوولان و مدیر پرستاری بیمارستان در جمع تجمعکنندگان حضور یافتند. دکتر رضایی با اذعان به وجود مشکلات مالی بیمارستان و ناتوانی سازمانهای بیمه گر در پرداخت مطالبات بیمارستانی، وعده پرداخت ۲ کارانه معوق پرستاران از سوی بیمارستان تا پایان ماه را داد.

وی همزمان گفت: "از دیماه ۹۴ تاکنون کارانه پرستاران از درآمد اختصاصی بیمارستان پرداخت شده است و از این پس قادر به پرداخت کارانهها نخواهیم بود."

پرستاران حاضر در نقد دکتر رضایی به مواضع قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور برخورد تندی نشان دادند که وی ناگزیر از خودداری از ادامه صحبت خود شد.

در این جلسه پرستاران شرکتی اعلام کردند در صورت پرداخت نشدن کارانه ها تا پایان سال نسبت به استعفا و خروج از بیمارستان اقدام میکنند.

طی این مدت مدیر پرستاری بیمارستان اسامی شرکت کنندگان در تجمع را ثبت کرده و حراست بیمارستان هم از این افراد تصویربرداری کرد.

حراست بیمارستان در اقدامی دیگر تصاویر و فیلمهای شخصی تلفن همراه تجمع کنندگان را مورد بازبینی قرار داد.

 

 منبع: نبردخلق شماره ۳۸۰، آدینه ۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹ فوریه ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول