برخی از حرکتهای اعتراضی کارگران و مزدبگیران در اسفند 1395

گردآوری و تنظیم: زینت میرهاشمی

 

توضیح:

در ماه گذشته 163 جرکت اعتراضی از جانب کارگران و مزدبگیران صورت گرفت. علاوه بر این حرکتهای اعتراضی دیگری هم از جانب معلمان، پرستاران و دانشجویان انجام شد که اخبار آن در این شماره نبردخلق درج شده است.

مسایلی همچون حقوقهای معوقه برای چند ماه، عدم پرداخت حق بیمه و عیدی از جانب کارفرما، عدم پرداخت پاداش از جانب کارفرما، مشکلات و وضعیت مبهم قرارداد کاری، پرداخت با تاخیر حقوق، تبعیض در حقوق و....بود.

موضوع خصوصی سازیها و مشگلات زیادی که برای کارگران ایجاد کرده همچنان یکی از دلایل حرکتهای اعتراضی در ماه گذشته بود.

یکی از مهمترین حرکتهای اعتراضی در ماه گذشته تجمع رانندگان و کارگران شرکت واحد در تهران بود. این حرکت با فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد صورت گرفت.

همچنین جمع زیادی از بازنشستگان کشوری و لشگری از سراسر کشور طی یک فراخوان از پیش اعلام شده در فضای مجازی اقدام به تجمع در تهران کردند. بازنششتگان خواسته های خود را «همسان‌ سازی مستمریها، افزایش خدمات بیمه ‌ای بازنشستگان و ارتقاء معیشت» عنوان کردند.

مساله حداقل دستمزد نیز که تقریباً یک سوم خط فقر تعیین شده از مواردی بود که نیروهای کار، تشکلهای مستقل و فعالان اجتماعی به اشکال مختلف بدان اعتراض کردند.

در ماه گذشته خانواده کارگران در حرکتهای اعتراضی شرکت داشتند. همچنین حرکت اعتراضی کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل برای همبستگی با همکاران اخراجی شان قابل توجه بود. این گونه همیستگیها اگر نداوم پیدا کند می تواند نتایج مهمی برای مبارزه کارگران داشته باشد.

در ماه گذشته همچنین کشاورزان برای نبود آب شرب، سهمیه بندی غیرعادلانه آب و اعتراض به غیر بهداشتی بودن دفن زباله اقدام به تجمعهای اعتراضی کردند.

یکی از ابتکارات کارگران در حرکتهای اعتراضی شان پهن کردن سفره خالی و نشستن اطراف آن بود.

برخی از شعارها و پلاکاردهای در این جرکتهای اعتراضی چنین بود:

«سفره ما خالی است»، «فقط دو ساعت در روز»، «لطفا به فکر ما باشید»، «ما به کار احتیاج داریم» و «من لیسانس بیکار هستم»، «کارگران درد دارند مشکل مسکن دارند»، «شهردار شهر تهران خجالت خجالت»، «کارگران بیدارند از حق کشی بیزارند» و...بود. اخبار حرکتهای اعتراضی را در زیر خواهید خواند.

 

*روز یکشنبه اول اسفند، بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران شرکتهای پیمانکاری صدرا بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق شان دست به اعتصاب زدند. به گزارش یارا نیوز، این کارگران در پروژه های پیمانکاری صدرا شاغل بوده و در اعتراض به معوقات 4 ماهه خود در ورودی جزیره صدرا تجمع کرده و نهایتا امروز دست از کار کشیدند.

 

*به گزارش دیار ممنسی، روز یکشنبه اول اسفند، کارگران کارخانه قند ممسنی در شهرستپان رستم برای دومین روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت 36 ماه حقوق شان تجمع کردند.

 

*روز یکشنبه اول اسفند، کارکنان اتوبوسرانی زابل در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ۶ ماه اخیر خود مقابل سازمان اتوبوسرانی این شهرستان تجمع کردند. به گزارش تسنیم، یکی از حاضران در این تجمع گفت: با توجه به نزدیکی سال جدید و فرا رسیدن ایام نوروز و بالا رفتن هزینه خانواده و همچنین نیاز تامین پوشاک برای فرزندان، ضرورت دارد مسئولان هر چه سریعتر نسبت به پرداخت حقوق ما اقدام کنند.

 

*روز یکشنبه اول اسفند، مردم چهار روستای شهرستان رزن مقابل استانداری همدان تجمع كردند و خواستار رسیدگی به قطعی یك ماهه آب در این مناطق شدند. به گزارش فارس، 150 نفر از اهالی روستاهای ماهنیان، وهنده، بادکوه و آقچای از توابع شهرستان رزن مقابل استانداری همدان تجمع کرده و از استاندار همدان خواستار رسیدگی به موضوع و حل قطعی آب در این روستا شدند. در شرایطی که معترضان جلوی استانداری تجمع کرده بودند، معاون سیاسی ـ امنیتی استاندار از مقابل آنها با خودروی خود عبور کرد و اهمیتی به این تجمع نداد.

 

*به گزارش آفتاب جنوب، ظهر روز شنبه اول اسفند، اهالی روستای قلعه گلاب گچساران در اعتراض به برخی مشکلات این روستا از جمله آب آشامیدنی آلوده اقدام به سد معبر و جلوگیری از تردد خودروها در این مسیر شدند.

 

*روز یکشنبه اول اسفند، کارگران کارخانه سیمان خاکستری نی ریز در اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق دست از کار کشیدند. به گزارش نبض نیریز، کارگران معترض با بیان این که پنج ماه حقوق طلبکار هستند اعلام کردند تا سه ماه از حقوق خود را دریافت نکنند بر سرکار نخواهند رفت.

 

*بامداد روز یکشنبه اول اسفند، کارگران کارخانه کاشی کویر یزد در اعتراض به عدم پرداخت 10 ماه حقوق شان در خیابان مقابل کارخانه تجمع کرده و بلوار ورودی شهر یزد (فقیه خراسانی) را مسدود کردند که منجر به حضور پلیس شد. به گزارش راه دانا؛ به نقل از کار ایرانی، یکی از کارگران معترض در این رابطه گفت: کارگران مدت هاست که دارند با وعده وعیدهای مدیرعامل کنار می آیند و دلشان را به آن خوش کرده اند اما دیگر طاقت شان طاق شده و امروز پس از چندبار اعتصابات داخل کارخانه به بیرون از کارخانه آمدند و در خیابان تجمع کردند. کارگران معترض این کارخانه در روز دوشنبه 2 اسفند برای دومین روز متوالی دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

 

*بامداد روز دوشنبه 2 اسفند، جمعی از کارگران شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز که از شرکتهای تابعه مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) است در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق و حق بیمه و مطالبات دیگرشان در محوطه کارگاه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان گفتند، در حال حاضر تا حدود 700 کارگر از طریق شرکت  بحر گستر هرمز در پروژه ‌های کشتی ‌سازی در استان هرمزگان مشغول کارند اما در عین حال هنوز بابت دو ماه معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.

 

*بامداد روز دوشنبه 2 اسفند، تعادی از رانندگان ماشینهای استیجاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت ‌تپه در اعتراض به عدم پرداخت 7 ماه مطالبات شان دست به اعتصاب زدند و از جابجایی کارگران در بین مزارع کشاورزی خودداری کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران راننده که نخواست نامش فاش شود گفت: طبق قرار داد مدیریت شرکت باید هر ماهه مطالبات مزدی ما را به همراه اجاره بهای خودرو ها پرداخت کند و به دلیل پرداخت نشدن این هزینه از سوی کارفرما امروز از جابجا کردن دیگر همکاران مان در سایر بخشهای این مجتمع خودداری کردیم.

 

*روز دوشنبه 2 اسفند، رانندگان سرویسهای حمل و نقل کارگران معدن زغال سنگ طزره در اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق شان اعتصاب هستند کرده و از جابجایی کارگران این معدن اجتناب کردند. به گزارش ایلنا، رانندگان مورد نظر حداقل از ابتدای پاییز تاکنون (نزدیک به پنج ماه) بابت جابجایی روزانه کارگران مزدی دریافت نکردند.

 

*بامداد روز دوشنبه 2 اسفند، حدود 300 نفر  از اعضای تعاونی شش گانه  مسکن کارکنان و کارگران واحد های پارس آرین، صنایع معادن، شرکت باریت، نیروی هوایی، بیمارستان پارس و شرکت توسعه صادارات معادن به نمایندگی از 2 هزارخانوار در مقابل ساختمان وزارت راه وشهرسازی تجمع کردند و خواستار ورود وزیر برای حل این مساله شدند. به گزارش ایلنا، 2000 خانوار شاغل در این شش واحد صنعتی و معدنی در سال 69 با پرداخت مبلغ 300 هزار تومان قطعه زمینی را در منطقه سعادت آباد تهران برای ساخت مجتمع مسکونی خریداری کردند و پس از گذشت 26 سال  اداره مسکن وشهر سازی به دلایل مختلفی  اجازه ساخت و ساز به اعضای این تعاونی را نمی ‌دهد.

 

*ظهر روز دوشنبه 2 اسفند، جمعی از رانندگان تاکسیهای تلفنی در اعتراض به فعالیت دو اپلیکیشن «اسنپ» و «تپسی» مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش خبرگزاری مجلس، رانندگان معترض فعالیت «اسنپ» و «تپسی» را غیرقانونی عنوان می‌کردند و خواستار رسیدگی مجلس به این موضوع و جمع آوری اسنپ و تپسی در سطح شهر بودند. اسنَپ یک سرویس هم سفری آنلاین مستقر در تهران است.

 

*روز دوشنبه 2 اسفند، حدود 500 کارگر پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در اعتراض به چهار ماه معوقات مزدی تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران که دستمزد آنها از آبان ماه سال جاری پرداخت نشده با سردادن شعار «وعده وعید نمی خوایم، دستمزد و عیدی می خوایم» خواستار رسیدگی مسئولان پالایشگاه و مدیران شرکتهای پیمانکاری شدند.

 

*روز سه شنبه 3 اسفند، کارگران اخراجی جایگاههای عرضه سوخت سراسر کشور از جمله استان زنجان به دلیل فروش جایگاههای سوخت به بخش خصوصی و بیکار ‌شدن، مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش تسنیم، وزارت نفت و سازمان خصوصی‌ سازی جایگاههای شرکتی را به مزایده گذاشته که به گفته تعدادی از کارگران قرارداد موقت جایگاههای عرضه 75 درصد از جایگاههای دولتی واگذار شده است.

 

*بامداد روز سه شنبه 3 اسفند، جمعی از کارگران با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران در اعتراض به روند تعیین حداقل مزد و تلاش برای تحمیل حداقل مزد مطابق روال سالهای گذشته، در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند و خواهان اجرای بی کم و کاست ماده 41 قانون کار و تعیین حداقل مزد بر اساس سبد هزینه شدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، همزمان با این تجمع، بازنشستگان فرهنگی بر اساس فراخوان قبلی، کارگران بخش خصوصی مخابرات و بازنشسته های پرستاری و پیرا پزشکی نیز دست به تجمع در مقابل مجلس زدند و عملا همه جمعیت تجمع کننده که بالغ بر دو هزار نفر بودند در هم ادغام شدند.

 

*بامداد روز سه شنبه 3 اسفند، بیش از پانصد تن از کارکنان شرکتی مخابرات سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل رژیم تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع‌کنندگان اعلام کردند: از تبعیض در مخابرات خسته ‌ایم؛ دستمزد و دریافتی ما با رسمیهای مخابرات اختلاف فاحش دارد؛ دستمزد پایه ما پایین‌تر است و پاداشهایی که به پرسنل رسمی مخابرات پرداخت می‌شود، به ما تعلق نمی ‌گیرد.

 

*به گزارش فارس، ظهر روز سه شنبه 3 اسفند، جمعی از بازنشستگان لرستان مقابل استانداری تجمع کردند. تجمع کنندگان گفتند: بازنشستگان تامین اجتماعی، لشکری و کشوری درد مشترکی دارند. مشکل بازنشستگان معیشت، تکریم و درمان است و هر فرد بازنشسته‌ با یک میلیون و 400 هزار تومان نمی ‌توانند مخارج و معیشت خود را تأمین کنند.

 

*بامداد روز چهارشنبه 4 اسفند، بیش از 300 کارگر کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل در اعتراض به اخراج 40 نفر از همکاران ‌شان، تولید را متوقف کرده و در مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران معترض آلومینیوم المهدی گفت: مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی قصد دارند تا در چندین مرحله کارگران خود را اخراج کنند که این امر در اول اسفند با اخراج 40 کارگر آغاز شد.

 

*روز چهارشنبه 4 اسفند، کارگران کاشی نیلو در اعتراض به تعطیلی کارخانه، بیکار شدن و عدم پرداخت مطالبات شان مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند. به گزارش تسنیم، یکی از کارگران کارخانه کاشی نیلو که نخواست نامش فاش شود اظهار داشت: کارخانه کاشی نیلو تا اطلاع ثانوی پس از تعطیلی کارخانه ‌های مختلف از جمله ارج و آزمایش و پلی‌اکریل، تعطیل شده است.

 

*روز  یکشنبه اول اسفند، کارگران کارخانه نساجی پارسیلون خرم ‌آباد به دنبال توخالی درآمدن وعده مسئولان مبنی برپرداخت بخشی از مطالبات شان مقابل استانداری لرستان تجمع کردند. به گزارش سفیر افلاک، کارگران کارخانه پارسیلون خرم ‌آباد گفتند: حدود 15 ماه است که هیچ‌ گونه حقوق، اضافه کار و پاداشی دریافت نکرده‌ و سه ماه است که حق بیمه ماهم پرداخت نشده است. به گزارش ایلنا، روز چهارشنبه ۴ اسفند، اعتراض کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه پارسیلون خرم آباد برای چهارمین روز متوالی ادامه یافت.

 

*تعدادی از کارگران شرکت پتروشیمی تکس آریا در روز چهارشنبه 4 اسفند برای دومین بار طی روزهای گذشته دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران در همین زمینه گفت: در حالی که هیچ مشکلی از بابت روند تولید وجود نداشت، کارفرما در تاریخ 5 بهمن 95 دستور اخراج 45 تن از کارگران را صادر کرد.

 

*بعد از ظهر روز پنج شنبه 5 اسفند، اهالی شهرستان کارون در مسیر خودروی حسن روحانی برای بازدید از یک کانون ریزه گرد تجمع کردند. به گزارش ایرنا، نماینده تجمع کنندگان گفت: این منطقه به ویژه روستاها مشکلات متعددی دارند. این منطقه یک منطقه نفتی است اما مشکل بیکاری بسیار بالا دارد و نفت هیچ خدماتی به ما نداده است. وی با بیان اینکه به دلیل نبود آب، کشاورزی منطقه مختل شده، خواستار اختصاص آب به این منطقه شد تا بخشی از مشکلات بیکاری حل شود.

همزمان تعدادی از مردم اهواز و فعالان محیط زیست مقابل استانداری تجمع کردند و خواستار توقف انتقال آب، سدسازی، خشکاندن تالابها و رسیدگی به قطع آب و برق ناشی از ریزگردها شدند.

 

*روز پنج شنبه 5 اسفند، اهالی روستای «گماره‌لنگ» از توابع بخش سرشیو مریوان در اعتراض به تصمیمات شهرداری برای محل دپو زباله شهرستان نزدیک این روستا در مقابل فرمانداری مریوان تجمع کردند. به گزارش تسنیم، یکی از اهالی این روستای اظهار داشت: باتوجه به اعتراضات مردم روستاهای نزدیک به محل دپوی زباله‌ های شهرستان مریوان انتظار داشتیم که مسئولان با تصمیمات و تدابیری جدی، علمی و عملی برای رفع این معضل اقدام می‌کردند که متأسفانه بر خلاف آن است.

 

*جمعی از کارگران شهرداری مشگین ‌شهر در روز پنج شنبه 5 اسفند با تجمع مقابل فرمانداری شهرستان اعتراض خود را به عدم پرداخت حقوق ماه گذشته و عیدی سال جاری اعلام کردند. به گزارش خیاونیوز، تاخیر در پرداخت حق و حقوق در شهرداری مشگین ‌شهر به امری عادی تبدیل شده و در طول سال بارها شاهد اعتراض کارگران به تاخیر در واریز حق و حقوق شان بودیم.

 

*روز چهارشنبه 4 اسفند، کارگران پروژه راه آهن جوین- اسفراین در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و دیگر مطالبات شان از سوی پیمانکار، مقابل فرمانداری اسفراین تجمع کردند. به گزارش عصر اترک به نقل از سپهرآیین، به گفته این کارگران، شرکت تعهدات مالی دولت را دریافت کرده است ولی متاسفانه حاضر به پرداخت تعهدات خود یا به عبارتی مطالبات کارگران نیست.

این درحالی است که شماری از مدیران استانی از جمله استاندار، معاون استاندار و مدیران کل استان برای گشایش های اقتصادی بار سفر بسته‌اند و در آلمان و فرانسه در همراهی تاجران و بازرگانان بخش خصوصی به سر می برند.

به گزارش سپهرآیین، روز پنج شنبه 5 اسفند، کارگران پروژه ملی راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد برای دومین روز متوالی مقابل فرمانداری اسفراین تجمع کردند.

 

*روز آدینه ۶ اسفند، جمعی از فعالان محیط ‌زیست و اهالی شهرستان ایذه‌ با تجمع در مقابل سد کارون 3 و در دست داشتن پلاکاردهایی با موضوعیت بی ‌آبی ایذه، خواستار توجه و نگاه مسئولان کشوری و استانی به این شهرستان شدند. به گزارش فارس، شهرستان ایذه با وجود قرار گرفتن بین دریاچه چند سد و مجاورت با سد و نیروگاه کارون ۳ همواره از داشتن آب کافی محروم بوده است.

 

*روز شنبه ۷ اسفند، کارگران کارخانه خودروسازی آکیا دویچ در اعتراض به عدم پرداخت ماهها مطالباتشان دست از کار کشیدند و مقابل کارخانه تجمع کردند. به گزارش  آناج، این کارگران قریب به یک سال است که علیرغم ادامه فعالیت حقوقی دریافت نکرده‌اند و دیگر توان پرداخت هزینه‌های خانواده و تامین معیشتشان را ندارند.

 

*سرانجام بامداد روز شنبه 7 اسفند، کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان با دریافت یک ماه از مطالبات معوقه خود به اعتصاب 50 روزه خود خاتمه دادند و در نتیجه فعالیت کارخانه سیمان مسجد سلیمان از سرگرفته شد. به گزارش ایلنا، کارگران که دستمزد  آبان ماه خود را دریافت کردند گفتند؛ هنوز بابت  سه ماه طلب مزدی پرداخت نشده که مربوط به ماههای آذر ، دی و بهمن است.

 

*روز شنبه 7 اسفند، کارگران فضای سبز شهرداری بهبهان در اعتراض به تبدیل وضعیت شغلی خود مقابل فرمانداری این شهرستان دست به تجمع زدند. به گزارش فارس، اعتراض کارگران به تغییر وضعیت شغلی از پیمانکاری به حجمی است که در شرایط حجمی، کار بر مبنای حجم و اندازه به کارگران واگذار می‌شود و مشمول زمان و ساعت کار نیست، ضمن اینکه زمینه اخراج کارگران در این وضعیت سریع ‌تر و آسان ‌تر خواهد شد.

 

*روز یکشنبه ۸ اسفند، کارگران شرکت نصب نیرو در فاز 14 پارس جنوبی در شهرستان کنگان به علت عقب افتادگی حقوق و بیمه اعتصاب کردند. به گزارش خبرنگاران جوان، شرکت نصب نیرو وابسته به گروه مپنا، یکی از بزرگترین پیمانکاران صنعتی در حوزه انرژی است.

 

*روز یکشنبه ۸ اسفند، کارگران کارخانه ذوب ‌آهن اردبیل در ادامه تجمعهای اعتراض ‌آمیز خود نسبت به پرداخت نشدن ۱۴ ماه حقوق خود، این بار در مقابل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل تجمع کردند. به گزارش تسنیم، یکی از کارگران معترض گفت: کارگران این کارخانه 14 ماه است که حتی یک ریال حقوق دریافت نکرده‌ و در آستانه فرا رسیدن سال جدید این کارگران با مشکلات معیشتی بسیاری مواجه هستند.

 

*روز یکشنبه 8 اسفند، جمعی از کارگران شرکت آب و فاضلاب اهواز دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند. به گزارش ایرنا، یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: ما ﺣﺪﻭﺩ 60 نفر ﺍﺯ ﮐﺎﺭﮔﺮﺍﻥ ﻭﺍﺣﺪ عملیات شبکه و قسمت فاضلاب ﺷﺮﮐﺖ پیمانکاری وابسته به شرکت آب و فاضلاب اهواز هستیم که عیدی و سنوات 6 ماه دوم سال 94 و حقوق اسفند ماه سال 94 و همچنین حقوق آذر تا بهمن 95 را هنوز ﻃﻠﺐ ﺩﺍﺭیم.

 

*بامداد روز یکشنبه 8 اسفند، گروهی از کارگران نی ‌بُر‌ها در مجتمع کشت ‌و صنعت هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت حق بیمه دوران بیکاری از سوی کارفرما در محوطه کمپ نی برها تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران حاضر در این اجتماع اعتراضی گفت: دلیل اعتراض امروز ما پرداخت نشدن حق بیمه دوران بیکاری کارگران نی ‌بُر است که در فاصله سالهای 68 تا 92 مشغول کار بوده ‌اند.

 

*روز یکشنبه 8 اسفند، کارگران معدن شماره دو نگین طبس در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق شان، برای دومین روز متوالی اعتصاب کردند. به گزارش طبس نیوز، کارگران معدن دو شرکت نگین حقوق سه ماه گذشته را دریافت نکرده اند. به گزارش ایلنا، روز دوشنبه 9 اسفند، کارگران اعتصابی معدن نگین طبس در سومین روز مقابل ساختمان معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس تجمع مردند.

 

*روز یکشنبه 8 اسفند، جمعی از  اهالی روستای محمدآباد مانه و سملقان در استان خراسان شمالی، با تجمع  مقابل فرمانداری مانه و سملقان با اعلام اعتراض شان نسبت به نبود آب شرب در این روستا خواستار رسیدگی مسئولان برای رفع این مشکل شدند. به گزارش  روزنامه خراسان شمالی، یکی از اهالی روستای محمدآباد در این باره گفت: با وجود این که سد شیرین دره در روستای ما قرار دارد و ملک آن متعلق به ماست ولی ۲ سالی است که از نعمت آب شرب بی بهره ایم و هر بار که به فرمانداری یا دستگاههای ذی ربط مراجعه می کنیم وعده های پوشالی می دهند.

 

*بامداد روز دوشنبه 9 اسفند، جمعی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان تهران با تجمع در مقابل ساختمان دفتر مرکزی این دانشگاه در حوالی بلوار کشاورز خواستار پیگیری وضعیت افزایش دستمزدشان شدند. به گزارش ایلنا، کارکنان معترض که تعدادشان نزدیک به 100 نفر  برآورد می‌شود گفتند: حدود دو سال و نیم پیش مصوبه ای در خصوص  افزایش 35 درصدی دستمزد کارکنان شاغل در دانشگاه علوم پزشکی در مجلس تصویب شده اما  دانشگاه تا به امروز از اجرای آن  خوداری کرده است.

 

*به گزارش ایرنا، روز دوشنبه 9 اسفند، جمعی از صاحبان واحدهای صنفی شهر بندر ماهشهر در اعتراض به افتتاح فروشگاه زنجیره ای کوروش و ارزان فروشی این فروشگاه در روزهای پایانی سال، مقابل فرمانداری ماهشهر تجمع کردند.

 

*به گزارش ایلنا، گروهی از کارگران روز مزدی شیفت عصر کارخانه نیشکر هفت تپه روز دوشنبه 9 اسفند، مقابل ساختمان صنعتی مجتمع در شوش تجمع کردند. به گفته یکی از کارگران  حاضر در این اجتماع ، دلیل این اعتراض بی‌ توجهی کارفرما نسبت به پرداخت مطالبات کارگران  روزمزد است.

 

*روز دوشنبه 9 اسفند، جمعی از کارگران پالایشگاه بنزین شهرستان مُهر در استان فارس، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق پنج ماه گذشته خود اعتصاب کردند. به گزارش شیرازه، کارگران به دنبال وعده پرداخت مطالبات شان در هفته آینده، به اعتصاب خود پایان دادند و به محل کار خود بازگشتند.

 

*روز سه شنبه ۱۰ اسفند، با فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد، رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی برای بهره مندی از تسهیلات مسکن مقابل شهرداری تجمع کردند. به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، نیروی انتظامی از تجمع آنان در پیاده روی مقابل شهرداری جلوگیری کرد و با استفاده از زور کارگران را وارد پارک شهر نمود. کارگران معترض در پشت میله های پارک در مقابل شهرداری تجمع کردند و در اعتراض به عدم بهره مندی از تسهیلات مسکن فریاد زدند: یا حجت ابن الحسن ریشه ظلم را بکن/ کارگران درد دارند مشکل مسکن دارند/ شهردار شهر تهران خجالت خجالت/ اختلاس کم بشه مسکن ما حل می شه/ کارگران بیدارند از حق کشی بیزارند/ ملک نجومی تو، ما را بی مسکن کرده و...

 

*روز سه شنبه ۱۰ اسفند، جمعی از کارگران مجتمع فولاد جوین در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق، در محل کارشان (مجتمع پارس فولاد سبزوار) تجمع کردند. به گزارش ایرنا، یکی از کارگران که خواست نامش ذکر نشود گفت: نزدیک عید است و از این که پولی برای مخارج خانواده خویش ندارم از خانواده خویش شرمنده و خجالت زده هستم.

 

*روز سه شنبه ۱۰ اسفند، جمعی از بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش ایرنا، یکی از این تجمع کنندگان به رسانه ها گفت: ما نسبت به وضعیت استخدامی خود معترض هستیم، ما سالهاست که به عنوان بازرس کار می کنیم ولی وضعیت استخدامی ما مشخص نیست. وی افزود: میزان حقوق دریافتی ما نیز نسبت به دستگاههای دیگر بسیار اندک است که این موضوع باعث شده که ما نتوانیم به راحتی امرار معاش کنیم.

 

*بامداد روز سه شنبه 10 اسفند، کارگران شهرداری نیشابور در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق و مطلبات دیگرشان، مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. به گزارش عطار نیوز، این چندمین بار است که کارگران شهرداری نیشابور برای دریافت حقوق معوقه خود تجمع اعتراضی برپا می کنند.

 

*بامداد روز چهارشنبه 11 اسفند، کارگران خدماتی شهرداری منطقه 4 اهواز در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق شان دست از کار کشیده و تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، این کارگران بخشی از نیروهایی هستند که از طریق شرکتهای پیمانکاری در شهرداری منطقه 4 اهواز مشغول کارند. کارگران پیمانکاری شاغل در مجموعه  شهرداری اهواز سالها است که با عدم دریافت به موقع معوقات مزدی رو برو هستند.

 

*بامداد روز چهارشنبه 11 اسفند، کارگران معدن کرمیت اسفندقه در اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق، 8 ماه حق بیمه و مطالبات دیگر، مقابل استانداری کرمان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران معدن کرومیت اسفندقه که در فاصله 400 کیلومتری از شهر کرمان مشغول کارند با اعلام این خبر گفتند: بیش از 230 کارگر هستیم که دست کم چهار ماه است مزد پرداخت نشده طلبکاریم و تا این لحظه با وجود برپایی چند نوبت اجتماع اعتراضی و مراجعه به مسئولان مربوطه هیچ تغییری در شرایط ما ایجاد نشده است.

 

*روز چهارشنبه ۱۱ اسفند، کارگران کارخانه شیشه قزوین برای چندمین بار در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان مقابل درب کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران می‌گویند دست ‌کم طی یک سال گذشته کارفرمای شیشه قزوین به بهانه شرایط بد اقتصادی، حقوق و عیدی آنان را با تاخیر پرداخت کرده است. به همین دلیل آنها در این واحد صنعتی مدام در حال اعتراض هستند.

 

*جمعی از کارگران شرکت پارسیلون خرم آباد بامداد روز چهارشنبه 11 اسفند، با نجمع در مقابل استانداری لرستان خواستار دریافت حقوق معوقه خود شدند. به گزارش ایرنا، این چندمین بار در ماه جاری است که کارگران این شرکت با جمع شدن در مقابل ساختمان استانداری حقوق خود را مطالبه می کنند.

 

*بامداد روز چهارشنبه 11 اسفند، کارگران شرکت راهسازی کرمان تسطیح زیر مجموعه اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای بم در اعتراض به پلمپ کارگاههای این اداره و عدم پرداخت 4 ماه حقوق، روبروی فرمانداری بم تجمع کردند. به گزارش ارگ نیوز، یکی از کارگران گفت: از روز گذشته اداره اوقاف درب کارگاهها و آسایشگاههای و به طور کل تمام واحد های کاری شرکت کرمان تسطیح را پلمپ کرد و کارگران غیر بومی که از شهرستانهای دیگر در بم حضور دارند شب گذشته محلی برای استراحت خود نداشتند و شب را بیرون خوابیدند.

 

*بامداد روز چهارشنبه 11 اسفند، کارگران سد چم شیر گچساران در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود، در جلوی اداره مرکزی این سد تجمع کردند. به گزارش آفتاب جنوب، تجمع کنندگان به پرداخت نشدن 5 ماه حقوق معوقه خود اعتراض کردند.

 

*روز یکشنبه اول اسفند، برای هشتمین روزمتوالی، صدها کارگر گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اعتصاب شان در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی، عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه و دیگر مطالبات شان، به اعتصاب شان ادامه دادند و مقابل کارخانه تجمع کردند و اجازه تردد خودروهای سنگین به کارخانه را ندادند. به گزارش ایلنا، روز پنج شنبه 12 اسفند، اعتصاب 600 نفر از کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ که در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی، عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه و دیگر مطالبات شان از روز 24 بهمن آغاز شد، پس از پرداخت بخشی از مطالبات آنان در نوزدهمین روز پایان یافت.

 

*روز آدینه 13 اسفند، اهالی منطقه چهاردانگه در اعتراض به خطرات ناشی از دفن نامناسب زباله در محل دفن زباله های شهر ساری در گویچاله تجمع کردند. به گزارش بلاغ، مردم منطقه چهاردانگه مازندران برای اینکه خطرات نفوذ شیرابه و مشکلاتی که به دلیل دفن نامناسب زباله برای آنها به وجود میآورد در محل دفن زباله تجمع کردند تا خطراتی را که متوجه مردم می‌‌شود را با صدای بلندتری فریاد زنند.

 

*بامداد روز شنبه 14 اسفند، جمعی از کارگران پیمانی فضای سبز منطقه دو شهرداری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق و مطالبات دیگرشان مقابل ساختمان مرکزی شهرداری اهواز تجمع کردند. به گزارش 14 اسفند ایلنا، این کارگران گفتند: حدود  124 کارگر فضای سبز هستیم که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «سپهر قلعه گلی» در ناحیه دو منطقه دو شهر اهواز مشغولیم اما در نتیجه بی‌توجهی مدیران این شرکت بابت دست کم سه ماه مزد معوقه از کارفرما طلبکاریم.

 

*روز یکشنبه 15 اسفند، جمعی از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان دراعتراض به عدم پرداخت 9 ماه حقوق و بلاتکلیفی شغلی مقابل فرمانداری شهرستان مبارکه تجمع کردند. به گزارش تسنیم، این کارگران معترض سپس از فرمانداری به سمت میدان انقلاب، خیابان امام، خیابان بهداری، خیابان بسیج، حافظ شرقی، سلمان، بلوار شریعتی تا مرکز شهر راهپیمایی کرده و با سر دادن شعارهایی خواستار پرداخت مطالبات شان ورسیدگی به وضعیت کارخانه شدند.

 

*روز یکشنبه 15 اسفند، کارگران اداره آب و فاضلاب مشگین‌ شهر در اعتراض به عدم پرداخت بیش از 10 ماه حقوق، حق بیمه و حق سنوات و عیدی و بلاتکلیفی شغلی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش گوناز تی وی، کارگران خواستار پرداخت حقوق خود در روزهای پایانی سال شدند تا بتوانند به خریدهای پایان سال خود برسند و در مقابل خانواده ‌های خود شرمسار نشوند.

 

*روز یکشنبه ۱۵ اسفند، کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌ آباد که با لباس کار در آئین کلنگ ‌زنی بوستان و مرکز تحقیقاتی بلوط محله پشته حسین ‌آباد تجمع کرده و به پرداخت نشدن حق و حقوق‌ شان معترض بودند. به گزارش ایسنا، تعدادی از این کارگران گفتند: ما نیروی پیمانکار هستیم و از مرداد امسال شروع به کار کرده‌ و فقط حقوق یک ماه و نیم را گرفته ‌ایم. حق بیمه را پرداخت نمی‌کنند و خبری از عیدی، سنوات، اضافه کار و... هم نیست.

 

*بامداد روز شنبه 14 اسفند، حدود 300 کارگر پیمانکاری فاز 22-24 (شرکت پتروسینا)  در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق، شرایط نامناسب استراحتگاه و بی کیفیت و ناکافی بودن غذای شان دست از کار کشیده و تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران از آنان سال جاری تاکنون هیچگونه مزدی دریافت نکرده اند. کارگران علاوه بر معوقات مزدی خود نسبت به شرایط استراحتگاهها و خوراک خود نیز اعتراض کردند. روز دوشنبه 16 اسفند، اعتصاب و تجمع کارگران فاز 22-24 عسلویه (کارگران شرکتهای پیمانکاری اکسیر صنعت، آزمون فلز، آذران گستر، پترو صنعت مپنا و پناه ساز) برای سومین روز ادامه پیداکرد.

 

*کارگران فازهای 15 و 16 عسلویه (شرکت تسکو) روز دوشنبه 16 اسفند، در اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق برای دومین روز متوالی دست از کارکشیده و درمقابل درب ورودی محل کارشان تحصن کردند. به گزارش ایلنا، از مهرماه سال جاری تاکنون هیچ پرداختی به کارگران صورت نگرفته است.

 

*روز دوشنبه 16 اسفند، کارگران چندین شرکت پیمانکاری فاز 13 عسلویه برای دومین روز در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق اعتصاب کردند و در مقابل درهای ورودی شرکتهای خود اجتماع کردند. به گزارش این کارگران در استخدام پیمانکاران زیر مجموعه مپنا هستند و در ادامه تجمع روز گذشته، امروز نیز گروهی دیگر از کارگران شرکتهای پیمانکاری استیم، اکسیرصنعت، نیروپژوه و تسکو به جمع آنها افزوده شده‌اند.

 

*بامداد روز دوشنبه 16اسفند، کارگران نی‌بر بازنشسته شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت ‌تپه دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات و بلاتکلیفی وضعیت بازنشستگی دست به تجمع مقابل درب ورودی و محل بارگیری و تخلیه نیشکر زدند. به گزارش فارس کارگران معترض با این تجمع روند فعالیت این شرکت را مختل کردند.

 

*بامداد روز دوشنبه 16 اسفند، کارگران شهرداری رودبار جنوب در سومین روز اعتصاب شان در اعتراض به عدم پرداخت ماهها مطالبات شان دست به تجمع مقابل اداره کار این شهرستان زدند. به گزارش روبار ما، بیش از دوسال است که حقوق نزدیک به ٨٠ نفر ازنیروهای شرکتی که در استخدام شهرداری هستند پرداخت نشده است.

 

*روز دوشنبه 16 اسفند، کارگران کارخانجات نازنخ و فرنخ در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان برای چندمین بار دست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند. به گزارش فارس، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین در این تجمع اظهار داشت: طی آخرین جلسه‌ ای که در خصوص رسیدگی به مشکلات کارگران و معوقات شرکت فرنخ و نازنخ برگزار شد، از 15 تا 18 اسفند سال جاری فرصتی به کارفرمایان این دو شرکت داده شد تا نسبت به حقوق کارگران اقدام کنند.

 

*روز دوشنبه ۱۶ اسفند، جمعی از اعضای بازنشستگان استان قزوین در اعتراض به وضعیت تعاونی مسکن بازنشستگان مقابل بانک ملی ولی ‌عصر قزوین تجمع کردند.

به گزارش تسنیم، تعاونی مسکن بازنشستگان استان قزوین از سال 81 اقدام به ساخت تعدادی واحد مسکونی در منطقه پونک قزوین کرده است که هنوز برخی از این واحدها تحویل متقاضیان نشده است و همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

 

*روز دوشنبه 15 اسفند، جمعی از تاکسی داران پایانه درون استانی آبادان در اعتراض به آنچه پلمپ این پایانه و انتقال غیر کارشناسی آن به پایانه مسافری ثامن الائمه می خواندند، مقابل ساختمان مرکزی شهرداری این شهر برای دومین روز متوالی تجمع کردند. به گزارش ایرنا، پایانه مسافربری درون استانی آبادان در ایستگاه 8 شهر، روزانه بیش از هزار و 500 مسافر را به مقاصد اهواز، شادگان، ماهشهر و هندیجان و دیگر شهرهای استان خوزستان جابجا می کند.

 

*روز وشنبه 16 اسفند، اهالی تاکستان در اعتراض به عبور ریل راه آهن از داخل محدوده شهر، قطار عبوری را برای چندین دقیقه متوقف کردند. به گزارش مهر، هرچند این اولین باری نبود که مردم تاکستان این حرکت اعتراضی را انجام می دادند اما رفته رفته به تعداد معترضان افزوده شده و این بار تعداد به حدود صد نفر رسید.

 

*ظهر روز سه شنبه 17 اسفند، بیش از 300 کارگر کارخانه پارسیلون خرم آباد در اعتراض به وعده های بدون عمل مسئولان و عدم پرداخت بیش از 30 ماه حقوق شان مقابل دادگستری لرستان اجتماع کردند. به گزارش خبر افلاک، یکی از کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد در رابطه با مطالبات کارگران این کارخانه گفت: علیرغم وعده های مسئولان مبنی بر پرداخت حقوق معوقه کارگران تا کنون هیچ مبلغی به حساب کارگران این کارخانه واریز نشده است.

 

*روز سه شنبه 17 اسفند، کارگران دو کارخانه کنتورسازی قزوین و صنایع کم مصرف ایرانیان در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق، حق بیمه و دیگرمطالبات و نیز بلاتکلیفی شغلی مقابل استانداری قزوین تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران این واحد تولیدی از سال 94 مزایای بیمه و 10 ماه حقوق خود را هم نگرفته ‌اند. این کارگران پلاکارتها و نوشته ‌هایی با موضوع «‌ما کارگران شرکت کنتور‌سازی با عزمی راسخ برای احقاق حقوق خود تا پای جان ایستاده‌ایم» در دست داشتند.

 

*بامداد روز سه شنبه 17 اسفند، جمعی از کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق و عیدی مقابل شورای شهر تجمع کردند و با پهن کردن سفره ای خالی اعتراض خود را به نمایش گذاشتند. به گزارش سفیر افلاک، هم اکنون کارگران شهرداری بروجرد 6 ماه است حقوق دریافت نکرده و هنوز چشم انتظار عیدی هستند و این در حالی است که تنها چند روز تا رسیدن سال جدید باقی مانده و کارگران شهرداری تنها شرمنده خانواده خود هستند.

 

*روز سه شنبه 17 اسفند، جمعی از کارگران کارخانه فولاد جنوب در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق ، حق بیمه و مطالبات دیگرشان مقابل استانداری هرمزگان اجتماع کردند. به گزارش هرمز، نماینده کارگران کارخانه فولاد جنوب گفت: علاوه بر حقوق شش ماه گذشته در سال جاری، بخشی از مطالبات سالهای گذشته تعدادی از کارگران هنوز پرداخت نشده است.

 

*روز یکشنبه اول اسفند، کارگران جاده رامیان به شاهرود در اعتراض به عدم پرداخت 10 ماه حقوق شان مقابل شرکت مراغ تجمع کردند. به گزارش گل رامیان، کارگران تجمع کننده گفتند: از فروردین ماه سال گذشته بابت معوقات حقوق و سنوات خود از این شرکت طلبکارند. به گزارش گلستان 24، روز دوشنبه ۲ اسفند، برای دومین روز متوالی، این کارگران به اعتصاب شان ادامه دادند و با تجمع مقابل ساختمان شرکت خواهان پرداخت مطالبات 10 ماهه خود شدند. روز یکشنبه 15 اسفند، این كارگران برای دریافت مطالبات یكساله شان مقابل کارگاه این شرکت تجمع کردند. روز سه شنبه ۱۷ اسفند، برای چهارمین بار در یك ماه، کارگران شرکت مراغ جاده رامیان به شاهرود برای دریافت مطالبات یکساله شان در همین محل تجمع کردند و هیچ یک از مدیر و پیمانکار این شرکت برای پاسخگویی حضور نیافت. 

 

*تعدادی از کارگران شرکت آریا رود پارس در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالبات خود روز سه شنبه 17 اسفند، در مقابل کارگاه این شرکت در هندیجان تجمع کردند. به گزارش ایرنا، تجمع صنفی این کارگران با حضور مسئول اداره سیاسی فرمانداری هندیجان به منظور بررسی و پیگیری مشکل آنها پایان یافت.

 

*روز سه شنبه ۱۷ اسفند، دستفروشان همدان به همراه خانواده‌ های خود برای دومین بار مقابل فرمانداری تجمع كردند و خواستار دو ساعت فرصت در روز برای دستفروشی در پیاده ‌راه بوعلی شدند. به گزارش فارس، دستفروشان به همراه مادر، همسر و فرزندان خود به سوی فرمانداری رفته تا با دست ‌نوشته ‌های اعتراضی، گلایه خود را به تصمیم گرفته شده مبنی بر حضور دستفروشان از ساعت 21 و ممنوعیت حضور آنها در ساعات 13 تا 15 در پیاده ‌راه بوعلی اعلام کنند تا شاید تجدید نظری شود. دستفروشان با در دست داشتن نوشته‌ هایی چون «سفره ما خالی است»، «فقط دو ساعت در روز»، «لطفا به فکر ما باشید»، «ما به کار احتیاج داریم» و «من لیسانس بیکار هستم» در مقابل فرمانداری همدان تجمع کردند.

 

*روز چهارشنبه 18 اسفند، گروهی ازکارگران بخشهای مختلف کارخانه ذوب آهن اصفهان مانند؛ کارگاه اصلی کوره بلند، کارگاه سرباره، کارگاه پالایش بنزول، کارگاه نورد و پالایش بنزول در اعتراض به عدم دریافت عیدی و پاداش آخر سال در مقابل درب کارگاه چدن ریزی این واحد بزرگ صنعتی تجمع کردند. به گزارش پیام سندیکا، این تجمع که بیشتر کارگران پیمانکاریها را در بر می گرفت، باعث شوک عظیمی به مدیریت کارخانه بود که ذوب آهن را کارخانه ای آرام می دانستند.

 

*روز چهارشنبه ۱۸ اسفند، صدها کارگر شرکت پایندان در فاز 13 عسلویه در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق دست به اعتصاب زدند و مقابل محل استقرار کارفرمای اصلی (شرکت پتروپایدار ایرانیان) تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران خواستار رسیدگی و توجه به حقوق و مزایای خود با توجه به رو به اتمام بودن سال جاری هستند.

 

*روز پنج شنبه 19 اسفند، کارگران کارخانه پارسیلون همزمان با برگزاری شورای اداری استان لرستان که با حضور استانداران ادوار لرستان و استاندار همراه خانواده (همسر و فرزندان) مقابل استانداری لرستان تجمع کردند. به گزارش تسنیم، همسر یکی از کارگران کارخانه پارسیلون اظهار داشت: همسرم 15 ماه حقوق نگرفته و زندگی برایمان سخت شده است، دیگر تحمل بی ‌پولی را نداریم فرزندان ما چه گناهی کرده‌ اند که باید حسرت داشتن حتی یک اسباب ‌بازی را داشته باشند.

 

*بامداد روز پنج شنبه 19 اسفند، کارگران شرکت پایندان پلدختر (خط لوله 56 اینچ گاز دزفول – کوهدشت)، در اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق شان دست از کارکشیده و در محوطه این شرکت اجتماع کردند . به گزارش بالا گریوه، یکی ازکارگران این شرکت گفت: از حدود دو سال پیش تاکنون هیچگاه حقوق این کارگران به موقع و به صورت یک جا پرداخت نشده بلکه هراز چند ماهی مبالغی را به ما پرداخت می کنند که به هیچ عنوان کفاف معاش زندگی و بدهکاریهای مارا نمی دهد.

 

*بامداد روز پنج شنبه 19 اسفند، کارگران پیمانکاری شرکت آزمون فلز واقع در فاز 22 و 24 عسلویه به دنبال توخالی درآمدن وعده کارفرما دو باره دست به اعتصاب زدند. به گزارش ایلنا، حدود 400 نفر از کارگران شرکت پیمانکاری آزمون فلز در روزهای گذشته اعتراضات خود جهت دریافت چهار ماه از معوقات مزدی خود را متوقف ساخته بودند.

به گفته یکی از این کارگران معترض، با وعده کارفرما مبنی بر این که درصورت بازگشت به کار تمامی مطالبات واریز خواهد شد، به اعتراضات خود پایان دادیم اما در کمال ناباوری مشاهده کردیم تمامی این حرفها پوچ بود.

 

*روز شنبه 21 اسفند، کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین با پهن کردن سفره های خالی مقابل استانداری قزوین اعتراض شان را نسبت به عدم پرداخت ماهها مطالبات شان به شکلی دیگر بنمایش گذاشتند. به گزارش شاخص، کارگران با سردادن شعارهایی همچ.ن «پول مفت نمی‌خواهیم، حقوقمان را می‌خواهیم» اعتراض خود را بیان کردند. یکی از کارگران این واحد تولیدی گفت: نتیجه تمام اعتصابات و اعتراضات ما مقابل استانداری قزوین این بود که متوجه شدیم تمام وعده‌ هایی که برای واگذاری شرکت داده می‌شد دروغ بوده است.

 

*جمعی از سپرده گذاران كاسپین در روز شنبه ۲۱ اسفند مقابل ساختمان مركزی كاسپین در سعادت آباد اقدام به تجمع كرده و تا نیمه ‌های شب نیز با زدن چادرهای مسافرتی در خیابان ماندند. به گزارش تسنیم، اعتراض و تجمع سپرده گذاران موسسه اعتباری كاسپین به‌ دلیل بی ‌توجهی مدیران این موسسه و بانك مركزی

در حل مشكلات به وجود آمده و با توجه به نزدیك شدن به روزهای پایانی سال شدت گرفته است. این تجمع اعتراضی در روز یكشنبه 22 اسفند ادامه پیدا کرد.

 

*روز یکشنبه ۲۲ اسفند، جمع زیادی از بازنشستگان کشوری و لشگری سراسر کشور در مقابل نهاد ریاست جمهوری و در شهرهای دیگر مقابل سازمانهای بازنشستگی تجمع کردند. به گزارش ایلنا، بازنششتگان خواسته های خود را همسان‌ سازی  مستمریها، افزایش خدمات بیمه ‌ای بازنشستگان و ارتقاء معیشت عنوان کردند. برای برگزاری این تجمع از چند روز پیش در فضای مجازی هماهنگی انجام شده بود.

 

*روز یکشنبه 22 اسفند، جمعی از بازنشستگان همدان در اعتراض به عدم همسان ‌سازی حقوقها مقابل استانداری همدان تجمع كردند. به گزارش فارس،‌ معترضان با تأکید بر اینکه این اعتراضات در سراسر کشور از سوی بازنشستگان صورت گرفته است، تصریح کردند: خواستار تعیین وضعیت همسان ‌سازی حقوقها قبل از آغاز سال هستند.

 

*روز یکشنبه ۲۲ اسفند، کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل بار دیگر مقابل استانداری تجمع کردند. به گزارش سبلان ‌ما، سال 1395 هم به روزهای پایانی خود رسید اما سریال بلندبالای بلاتکلیفی و پاس کاری کارگران معترض ذوب آهن اردبیل همچنان ادامه دارد و در قسمتهای اخیر خود متفاوت از گذشته که اغلب در مقابل ساختمان استانداری اردبیل انجام می شد، مقابل استانداری اردبیل و اداره کل کار استان صورت گرفت.

 

*بامداد روز یکشنبه 22 اسفند، کارگران شرکت پیمانکاری فاز 13 عسلویه به اعتصاب شان دراعتراض به عدم پرداخت3 ماه حقوق ادامه دادند و برای باردیگر مقابل محل استقرار کارفرمای اصلی (شرکت پتروپایدار ایرانیان) تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران خواستار رسیدگی و توجه به حقوق و مزایای خود با توجه به رو به اتمام بودن سال جاری هستند.

 

*روز یکشنبه ۲۲ اسفند، کارگران قراردادحجمی شرکت نفت و گاز گچساران در اعتراض به تبعیض و تاخیر در پرداخت حقوق و وضعیت ناروشن قراردادهای شان، مقابل ساختمان اداره مرکزی (دفتر مدیر عامل) این شرکت تجمع کردند. به گزارش آفتاب جنوب، این کارگران علت تجمع را عدم دریافت هرگونه پاداش، مشکلات و وضعیت مبهم قرارداد کاری، پرداخت با تاخیر حقوق و تبعیض با دیگر نیروهای شرکت نفت و گاز می دانستند و در پی مطالبات خود که از سالیان گذشته تاکنون بدون نتیجه باقی مانده بود، اعتراض کردند.

 

*روز یکشنبه ۲۲ اسفند، برای چندمین روز کارگران خدمات شهری شهرداری نی ریز در اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و عیدی اعتصاب کردند و از جمع آوری زباله ها از سطح شهر خودداری کردند. به گزارش نبض نی ریز، این اولین بار است که با اعتصاب های پی در پی، این کارگران به طور جد از کار دست کشیده و مواد زائده و آشغالهای منازل شهر نی ریز به مدت چند شب جمع آوری نشد.

 

*روز یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵، کارگران فضای سبز شهرداری ملارد در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و عیدی مقابل شهرداری این شهر تجمع کردند. به گزارش مهر، شهردارملارد در این خصوص گفت: قرارداد ما با پیمانکار فضای سبز طوری تنظیم شده است که اگر تا ۴ ماه شهرداری مبلغی به پیمانکار پرداخت نکند پیمانکار موظف است از منابع داخلی خود حقوق کارگران را پرداخت کند و هم اکنون این موضوع مشکل ساز شده که پیمانکار حقوق را پرداخت نکرده است.

 

*بامداد روز دوشنبه 23 اسفند، جمعی از مهندسان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در اعتراض به بلاتکلیفی ‌شان برای استخدام طی چند سال گذشته در مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند. به گزارش فارس، تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی با عناوین «بقا حق ماست»، «بیکاری مهندسین کشاورزی تا کی» و....اعتراض خود را نسبت به بلاتکلیفی چند ساله اعلام کردند.

 

*بامداد روز دوشنبه 23 اسفند، چند صد نفر از کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور برای چندمین بار با سفر به تهران به صورت همزمان مقابل ساختمان دفتر مرکزی صندوق فولاد تهران و سازمان برنامه بودجه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، در این تجمع بازنشستگان گفتند: با وجود اعتراضات مکرر بازنشستگان صنعت فولاد در خصوص محقق نشدن مطالبات قانونی شان و قولهای بی ‌نتیجه مسئولان با وجود ضعف جسمانی باز هم برای چندمین بار ناچار شدیم برای پیگیری مطالباتمان به تهران بیایم.

 

*به گزارش تسنیم، روز دوشنبه 23 اسفند، جمعی از متقاضیان مسکن شهر پردیس با تجمع مقابل سازمان بازرسی خواستار رسیدگی به مشکلات افتتاح و تحویل واحدهای خود شدند.

 

*بامداد روز دوشنبه 23 اسفند، جمعی از کولبران مرزنشین در شهرستان زهک مقابل درب فرمانداری برگزار شد. به گزارش عصر هامون، در این تجمع که همزمان با برپایی شورای تامین این شهرستان انجام شد، مرزنشینان خواستار بازگشایی مجدد معبر مرزی شاهگل شدند که از دی ماه امسال بسته شده است. این معبر عامل تامین معیشت بیش از 3 هزار خانوار است.

 

*بامداد روز سه شنبه 24 اسفند، جمعی از کارگران شرکت آذر خاک و آلام صنعت در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان راههای ورودی فاز 13 پارس جنوبی را مسدود کردند. به گزارش گام نیوز، کارگران شرکت آذر خاک مدت سه سال است که از فاز 13 تسویه حساب نموده اند اما هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده اند؛ همچنین کارگران شرکت آلام صنعت نیز بابت حقوق ماههای آبان، آذر و دی از این شرکت طلب دارند.

 

*بامداد روز سه شنبه 17 اسفند، حدود 800 کارگر کمپروسور سازی تبریز واقع درشهرک صنعتی قراملک در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق، عیدی و دیگر مطالبات شان درکارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران این مجتمع صنعتی دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی کارخانه از سوی کارفرما بخش خصوصی عنوان می‌کنند که به تازگی مدیریت کارخانه را بر عهده گرفته است. روز سه شنبه 24 اسفند، اعتصاب و تجمع کارگران کارخانه  کمپروسور سازی تبریز واردهفته دوم شد.

 

*بامداد روز سه شنبه 24 اسفند، جمعی از کارگران کارخانه خودرو سازی اکیا خودرو در اعتراض به عدم پرداخت حدود یک سال حقوق شان اعتصاب کرده و از شهرستان صوفیان راهی تبریز شدند و مقابل استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند. به گزارش ایلنا، خیابان جمهوری تبریز به دنبال تجمع کارگران دو کارخانه خودرو سازی اکیا و بلبرینگ سازی تبریز  در ترافیک سنگینی قرار داشت کارگران این واحدهای صنعتی با پلاکاردها و دست نوشته هایی با مضمون «شرمنده خانواده ایم»، «یک سال است حقوق نگرفته ایم» و غیره، اعتراض خود را در مقابل چشمان شهروندان و احیاناً مسئولان گذری به نمایش گذاشتند.

 

*بامداد روز سه شنبه 24 اسفند، بیش از 250 نفر از کارگران پیمانی سیمان صوفیان تبریز برای دومین روز متوالی اعتصاب کرده و در محوطه این کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران از به تاخیر افتادن عیدی و پاداش پایان سال و دیرکرد در پرداخت برخی مزایای مزدی همانند پایه سنواتی و تجمیع سنواتی اعتراض کرند. در این تجمع کارگران پیمانکاری واحد تاریکخانه و بارگیرخانه سیمان صوفیان حضور داشته اند.

 

*روز سه شنبه 24 اسفند، کارگران پیمانکاری جوشکاری ماشین سازی اراک در اعتراض به نداشتن قرارداد و عدم پرداخت 3 ماه حقوق دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، کارگران اظهار داشتند: در مراجعات مکرری که با مسئولان ماشین سازی داشتیم آنها توجهی به مشکلات ما نکردند و پیمانکار نیز با بیان اینکه صورتحساب ارائه شده به کارفرما هنوز پرداخت نشده قول مساعد داد که به محض پرداخت با کارگران نیز تسویه حساب صورت خواهد گرفت.

 

*بامداد روز شنبه 21 اسفند، کارگران شهرداری بروجرد برای بار دیگر در اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق و عیدی مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند. به گزارش بازتاب بروجرد، تعداد کارگران به حدی زیاد بود که منجر به بسته شدن یک لاین خیابان بهار شد اما متاسفانه به این اعتراضات و تجمعات توجهی نشد. روز دوشنبه ۲۲ اسفند، صد ‌ها کارگر خشمگین شهرداری بروجرد برای سومین روز متوالی با دست کشیدن از کار همراه با خانواده‌ های خود در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. روز سه شنبه 24 اسفند، اعتصاب چهار روزه کارگران شهرداری بروجرد به دنبال پرداخت یک ماه حقوق وعیدی خاتمه یافت.

 

*روز دو شنبه 16 اسفند، جمعی از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه حقوق، عیدی و مطالبات دیگرشان دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، در کارخانه بلبرینگ سازی تبریز حدود 190 نفر کارگر رسمی و قرار دادی فعالیت دارند که کارفرما علاوه بر تاخیر مطالبات مزدی سه ماهه آذر، دی و بهمن از واریز حق عیدی و پاداش پایان سال آنها نیز کوتاهی کرده است. روز سه شنبه ۲۴ اسفند، کارگران کارخانه  بلبرینگ سازی تبریز به همراه خانواده های شان در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه حقوق، عیدی و مطالبات دیگرشان برای نهمین روز متوالی مقابل استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند.

 

*روز سه شنبه 24 اسفند، کشاورزان فریدنی در پی مصوبه شرکت آب منطقه ‌ای اصفهان مبنی بر نصف شدن حق ‌آبه آنها در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش فارس ، کشاورزان در این تجمع گفتند؛ نصف کردن آب مصرفی کشاورزان در منطقه فریدن زمانی رخ می ‌دهد که اکثریت مردم این شهرستان  از طریق این بخش امرار معاش می‌کنند و این امر موجب خواهد شد تا بسیاری از مردم این شهرستان دچار مشکل شوند و مشکلات بسیاری برای منطقه رخ دهد.

 

*روز پنج شنبه 26 اسفند، تعدادی از کارگران یک شرکت پیمانکاری پالایشگاه آبادان در اعتراض به پرداخت نشدن عیدی و دو ماه حقوق و دیگر مطالبات شان برای دومین روز، مقابل درب ساختمان مرکزی پالایشگاه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: با وجود کسر حق بیمه از حقوق، مبلغی برای تمدید بیمه به تامین اجتماعی پرداخت نشده و برای تمدید دفترچه های درمانی با مشکل روبه هستیم.

 

*بامداد روز پنج شنبه 26 اسفند، جمعی ازکارگران کارخانه روغن نباتی قو در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوث، حق بیمه و عیدی دست به تجمع مقابل ساختمان شرکت نهان گل در خیابان زاگرس- الوند در نزدیکی میدان آرژانتین زدند. به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه پارس قو گفتند که کارفرمای کارخانه پارس قو دستمزد دی و بهمن و عیدی سال 96 آنها که در حدود 230 نفر هستند را به صورت کامل پرداخت نکرده است.

 

*ظهر روز آدینه 27 اسفند، کارگران خط لولهِ پالایشگاه گاز فراشبند با همراهی خانواده در اعتراض به عدم پرداخت به موقع حقوق، عیدی، نداشتن قرار داد کاری، عدم ارائه فیش حقوقی و اخراج بدون دلیل کارگران دست به تجمع در مصلی فراشبند زدند. به گزارش نخل بیدار، این کارگران زحمت کش گفتند: چند روز دیگر عید نوروز است و ما نیز هرکدام بیش از 700 الی 800 هزار تومان به مغازه ها بدهکاریم و دیگر کسی به ما قرض نمی دهد و پیمانکار نیز می خواهد با مقدار 500 الی 600 هزار تومان عیدی و سنوات ما را رد کند.

 

*بامداد روز شنبه 28 اسفند، کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق، 4 ماه حق بیمه و 2 سال عیدی درجاده زیرآب به پل‌سفید در محور سواد کوه تجمع و مسیر را به مدت 50 دقیقه مسدود کردند. به گزارش  سواد کوه آنلاین، با مذاکره فرمانده انتظامی شهرستان سوادکوه و همکاری کارگران البرز مرکزی، یک‌ طرف محور سواد کوه که مسدود شده بود، بازگشایی شد و تردد در آن جریان پیدا کرد و کارگران برای ادامه پیگیری مطالبات خود به شهر پل‌سفید رفتند.

 

*روز شنبه ۲۸ اسفند، کارگران پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان برای چندمین روز در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق دست به اعتصاب زدند. به گزارش فارس، یکی از کارگران معترض اظهار داشت: حدود سه سال در این شرکت مشغول به کار هستم و عدم پرداخت به موقع حقوق مشکلاتی را برای ما و خانواده ما به وجود آورده است.

 

*به گزارش خوزنا، روز شنبه ۲۸ اسفند، کارگران یکی از شرکتهای زیرمجموعه مپنا، از پروژه های سیرجان بندرعباس اردکان که بیش از یک سال حقوق خود را دریافت نکرده اند، به تهران سفر کرده و دست به تجمع مقابل ساختمان شرکت واقع در خیابان آفریقاجنوبی، نبش کوچه ژوبین، روبروی سفارت بحرین زدند.

 

*روز شنبه 28 اسفند، برای چندمین بار کارگران فضای سبز شهرداری بجنورد در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق و عیدی مقابل فرمانداری تجمع کردند. به گزارش ایرنا، حقوق بهمن و اسفند و نیز عیدی کارگران فضای سبز پرداخت نشده است که البته قولهای مساعد در این باره داده شده است.

 

بامداد روز شنبه 28 اسفند، جمعی از بازنشستگان هواپیمایی جمهوری اسلامی  در اعتراض به عدم پرداخت حقوق اسفند و عیدی مقابل ساختمان موسسه صندوق بازنشستگان این شرکت تجمع کردند. به گزارش تسنیم، شرکت ایران ایر حدود 10 هزار بازنشسته و به همین میزان نیز کارمند دارد.

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۲، سه شنبه  ۱ فروردین  ۱۳۹۶ - ۲۱ فوریه ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول