چالشهای معلمان در اسفند ماه (۹۴)

 

تجمع بازنشستگان فرهنگی مقابل مجلس

ایلنا، ۳ اسفند - صبح امروز چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور مقابل مجلس تجمع کردند. این تجمع که از روزهای قبل در فضای مجازی سازماندهی شده بود، از ساعت ده صبح با حضور گسترده معلمان بازنشسته برگزار شد. یکی از حاضران در تجمع امروز مطالبات معترضان را اجرای دقیق همسان سازی بازنشستگان فرهنگی با بازنشستگان بقیه ارگانهای دولتی، افزایش سطح تسهیلات خدماتی و درمانی در قالب بیمه های کارآمد و پرداخت معوقات مزدی بیان کرد.

 

تعداد امضاهای کمپین بودجه عادلانه به ۱۴۰ هزار رسید

ایلنا، ۹ اسفند - یک فعال صنفی معلمان با اشاره به اینکه ۱۱۰ هزار امضا از سوی فرهنگیان به صورت مجازی و ۳۰ هزار امضا به صورت دستی در مدارس در اعتراض بودجه سال آینده آموزش و پرورش جمع آوری شده است، گفت: "روز گذشته تمامی این امضاها به صورت صحافی شده به نمایندگان کمیسیون آموزش، کمیسیون تلفیق و هیات رییسه مجلس تحویل داده شد."

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان، با اشاره به اعتراض جمع زیادی از فرهنگیان نسبت به بودجه در نظر گرفته شده برای آموزش و پرورش در سال آینده، گفت: "کمپین بودجه عادلانه از ۳ هفته پیش آغاز به کار کرد و دوستان فعال صنفی در سراسر کشور نامه اعتراضی به بودجه سال آینده که در حال حاضر از سوی دولت مصوب و به مجلس فرستاده شده، تنظیم کردند. این بودجه برای مشکلات معیشتی معلمان، آموزشی و کمبود امکانات به خصوص در مناطق محروم کارساز نیست."

 

انتقال غیر منتظره زندانی سیاسی اسماعیل عبدی به بند ۳۵۰زندان اوین

کانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتیها، ۱۱ اسفند - بنا بر خبر منتشره، اسماعیل عبدی، از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران و از معلمان زندانی، صبح امروز چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵، بدون هماهنگی قبلی به بند ۳۵۰ اوین منتقل شد.

وی که به دلیل فعالیتهای صنفی از تابستان ۹۴ در زندان به سر می برد، صبح امروز با حکم دادستانی، از بند ۷ اوین به بند ۳۵۰ منتقل شد.

گفتنی است، امکان تماس تلفنی از مدتها قبل از زندانیان این بند گرفته شده و آنها از این حق مشروع خود محروم هستند.

 

پرداخت پاداش پایان خدمت امسال فرهنگیان بازنشسته به سال آینده موکول شد

ایسنا، ۱۱ اسفند - وزیر آموزش و پرورش گفت: "پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال ۹۵ را سال آینده پرداخت می کنیم."

دانش آشتیانی افزود: "تلاش داشته ایم امسال حق بازنشستگی این افراد را پرداخت کنیم، اما به دلیل کمبود منابع دولت این کار انجام نشد. در سال ۹۶ با کمک نمایندگان مجلس در این زمینه اقدام جدی صورت می گیرد و حتما پاداش بازنشستگی این افراد را پرداخت می کنیم."

وی در مورد عیدی بازنشستگان آموزش و پرورش نیز اظهار کرد: "پرداخت عیدی این افراد در اختیار صندوق بازنشستگی است و من اطلاعی ندارم که عیدی چه زمانی پرداخت می شود."

 

تجمع معلمان شاغل و بازنشسته سراسر کشور

ایلنا، 19 اسفند، صبح امروز تعداد زیادی از معلمان شاغل و بازنشسته سراسر کشور تجمع اعتراضی برپا کردند. هماهنگی برای این تجمع که در تهران مقابل مجلس و در استانهای دیگر مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شده، از چند روز پیش در فضای مجازی انجام شده بود. حاضران در تجمع مهمترین مطالبات خود را ترمیم و اصلاح دستمزدها هماهنگ با سایر کارکنان دولت، اصلاح ساختار بیمه معلمان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان و نقض احکام قضایی فعالان معلمان عنوان کردند.

معلمان و بازنشستگان با در دست داشتن پلاکاردهای از قبیل «خط فقر ۳ و نیم میلیون، حقوق ما یک و نیم میلیون»، «یک درصد تأمین تأمین، ۹۹ درصد گرسنه گرسنه»، «تحصیل رایگان حق بچه های ماست» و «جای معلم زندان نیست»، خواهان بهره مندی از حقوق حقه خود شدند.

علاوه بر تهران این تجمع در شهرها و شهرستانهای اصفهان، ممسنی، مشهد، سنندج، تربت حیدریه، یزد، کامیاران، الیگودرز، قروه، بانه، کرمانشاه، بوشهر، سقز، اردبیل، مریوان، خرم آباد، فردوس، قزوین، ساری، زنجان، بجنورد، شیراز، تبریز، دهگلان، شهرکرد، اراک، اهواز، لردگان، اصفهان، دیوان دره، خارک، بندرعباس، کوهدشت، لامرد، شاهرود و...برگزار شد.

 

تجمع اعتراضی معلمان مریوان و سروآباد مقابل اداره آموزش و پرورش

زریوار خبر، ۱۹ اسفند - معلمان شاغل و بازنشسته شهرستانهای مریوان و سروآباد در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان مریوان تجمع اعتراضی برپا کردند.

حاضران در تجمع مهمترین مطالبات خود را ترمیم و اصلاح دستمزدها هماهنگ با سایر کارکنان دولت، برگرداندن پولهای اختلاس شده صندوق ذخیره فرهنگیان، وضعیت معیشت معلمان، اصلاح ساختار بیمه معلمان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان و آموزش رایگان برای دانش آموزان و... عنوان کردند.

این تجمع از ساعت ده صبح تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت و با اعلام بیانیه ای که به موضوعات همچون آموزش رایگان در مدارس، برگرداندن پولهای اختلاس شده صندوق ذخیره فرهنگیان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان، اصلاح ساختار بیمه معلمان بی توجهی دولت فعلی و قبلی به معلمان پرداخته بود، به پایان رسید.

 

بر روی پلاکاردهای فرهنگیان تجمع کننده الیگودرز چه نوشته شده بود؟

وکیل ملت، ۲۰ اسفند - در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ از ساعت ده صبح، معلمان، نیروهای خدماتی و کارمندان اداره آموزش و پرورش الیگودرز جهت اعتراض به مسایل متعدد و انباشته شده فرهنگی و معیشتی مطالبات خود و نیز مشکلات سیستمی آموزش در مدارس، هماهنگ با سایر همکاران خود در کشور در مقابل درب اداره آموزش و پرورش حضور یافتند.

در این برنامه که با حضور تعداد قابل توجهی از فرهنگیان شکل گرفت، پلاکاردهایی که تهیه شده بود جلب توجه می کرد.

این پلاکاردها حاوی خواسته های فرهنگیان در مورد آموزش رایگان و همگانی برای کودکان، افزایش حقوق و مزایای شغلی تمام کارکنان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان، تبدیل وضعیت نیروهای غیررسمی به رسمی، آزادی و رفع اتهام و محدودیت از فعالان صنفی و ارتقا و بهبود بیمه درمانی بود.

 

۱۰۰ هزار بازمانده از تحصیل و کمبود ۱۲ هزار معلم در سیستان و بلوچستان

ایسنا، ۲۱ اسفند - معاون مدیرکل و رییس آموزش و پرورش چابهار با اشاره به کمبود نیروی انسانی در استان تصریح کرد: "سیستان و بلوچستان بالغ بر ۱۲ هزار و ششصد نفر کمبود معلم دارد و این درحالی است که در ۶ ساله اخیر افزون بر ۱۳ هزار نفر جذب آموزش و پرورش شده اند."

به گفته حسن نوروزی، نیروهایی که در ۶ ساله اخیر جذب آموزش و پرورش شده اند، تربیت شده دانشگاه فرهنگیان نبوده اند و نیاز به آموزش دوره های مختلف دارند که اعتبارات آموزش و پرورش برای آماده سازی آنها کافی نیست.

وی در ادامه هم چنین با اشاره به آمار بازماندگان از تحصیل تصریح کرد: "بالغ بر ۱۶۰ هزار بازمانده از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که یک چهارم جمعیت ۶۰۰ هزار نفری کشوری را به خود اختصاص می دهد."

 

تجمع پیشکسوتان کشوری و لشگری در سراسر ایران

آژانس ایران خبر، ۲۲ اسفند - همراه با تجمع بزرگ بازنشستگان لشکری و کشوری در تهران مقابل نهاد ریاست جمهوری، در شهرهای دیگر نیز این تجمعات شکل گرفت.

تجمع بازنشستگان لشکری و کشوری در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، قم، فردوس، اردبیل و خرم آباد برگزار شد. بازنشستگان کشوری و لشگری در این شهرها با در دست داشتن دست نوشته هایى خواسته های خود را اعلام کردند. آنها خواستار همسان سازی بازنشستگان کشوری و لشکری هستند.

برای برگزاری این تجمع از چند روز پیش در فضای مجازی هماهنگی شده بود.

بازنشستگان قرار بود از سراسر کشور خود را روبروی دفتر روحانی در تهران برسانند و مکانهای زاپاس هم در شهرستانها در نظر گرفته شده بود. طبق معمول همه سر وقت سر قرار حاضر شدند. بازنشستگان اگرچه ناخرسند از حقوقی که به دست نیاورده بودند، ولی از همدلی و همسویی و از داشتن همکاران در کنار خود بسیار خرسند بودند و این را به فال نیک گرفتند که با همدلی و اتحاد و همفکری می توان به خواسته های بازنشستگان رسید. قبل از ساعت ۱۰ جمعیت شکل گرفت و هر لحظه بر آن اضافه می شد، طوری که حتی کوچه های فرعی از جمعیت پرشده بود.

در این تجمع بازنشستگان شعار می دادند: "لشکری، کشوری، اتحاد اتحاد"، "ما همه باهم هستیم، هیچ جا نمیریم"، "ارتشی، پرستار، اتحاد اتحاد"، "مسوول بی کفایت، این آخرین پیام است"، "یک اختلاس کم شود، مشکل ما حل شود".

در ساعت ۱۱:۳۰ نمایندگان بازنشستگان جهت ملاقات به داخل دفتر دعوت شدند. در این ملاقات، قطعنامه و خواسته ها به صورت مکتوب تحویل داده شد. پیشکسوتان کشوری و لشگری قرار گذاشتند در صورتی که به خواسته های آنها پاسخ داده نشود، در اولین هفته شروع به کار دولت و مجلس در سال ۹۶، تجمع بزرگ تری را ترتیب دهند.

 

بیانیه جمعی از معلمان عدالتخواه پیرامون تعیین حداقل دستمزد

اتحاد، ۲۳ اسفند – در آستانه تعیین فرمایشی حداقل دستمزد از سوی دولت و کارفرمایان، جمعی از معلمان عدالتخواه بیانیه ای صادر و خواستار تعیین عادلانه حداقل حقوق با مشارکت نمایندگان واقعی کارورزان شدند.

در این بیانیه از جمله آمده است: "ما به عنوان جمعی از معلمان عدالتخواه ایران ضمن درخواست حداقل دستمزد به میزان سه میلیون تومان برای هر فرد، خواستار اعمال بند دوم ماده ۴۱ قانون کار و نرخ واقعی تورم به صورت توامان برای تعیین حداقل دستمزد هستیم و برای احقاق حقوق نیروهای آموزشی مشمول قانون کار خواهان حضور نمایندگان معلمان در کانونهای صنفی مستقل در روند تعیین حداقل دستمزد هستیم."

معلمان افزوده اند: "در حالی پیش بینی می شود حداقل دستمزد معلمان مشمول قانون کار حدود یک میلیون تومان برای سال ۹۶ تعیین گردد که دولت و مجلس به بهانه تورم زا بودن، مانع افزایش حقوق معلمان، کارگران، پرستاران و سایر زحمتکشان می گردند. در یک تناقض آشکار، مجلس با تصویب حقوق ماهانه ۲۴ میلیون تومانی، در عمل زمینه قانونی شدن فیشهای نجومی را فراهم می نماید. همانهایی که به معلمان و زحمتکشان توصیه می کنند که نباید سطح مطالبات شان فقط مادیات باشد و معلمان را به جایگاه و منزلت ازدست رفته ارجاع میدهند، حقوق روزانه شان معادل حقوق یک ماه یک معلم حق التدریسی و کارگر است. ما به این ظلم آشکار و بی عدالتی عریان اعتراض داریم و برای زندگی شرافتمندانه مبتنی بر کرامت انسانی و ارزشهای بنیادین مانند صلح، برابری، آزادی و مشارکت در سرنوشت از طریق تشکل یابی مستقل تاکید می کنیم."

 

معلمان حق التدریس ظرف ۶ ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده اند

ایسنا، ۲۴ اسفند - نماینده ارومیه در اخطاری نسبت به پرداخت نشدن حقوق معلمان حقالتدریس در طول ۶ ماه گذشته انتقاد کرد.

نادر قاضی پور در جلسه علنی نوبت صبح امروز (سهشنبه) مجلس در اخطاری گفت: "معلمان حقالتدریس از اول مهرماه سر کلاسهای درس حاضر شدند، اما تک ریالی دریافت نکردند".

به گفته وی حقوق معلمان حق التدریس ظرف ۶ ماه گذشته پرداخت نشده، لذا لازم است از آقای نوبخت خواسته شود حقوق آنها پرداخت شود.

 

دادگاه تجدید نظر محمود بهشتی لنگرودی برگزار شد

حقوق بشر در ایران، ۲۷ اسفند - روز چهارشنبه دادگاه تجدیدنظر محمود بهشتی لنگرودی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان، بار دیگر در دادگاه انقلاب برگزار شد.

این پرونده که سومین پرونده محمود بهشتی است، حاوی یک اتهام دیگر (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور موضوع ماده ۶۱۱ قانون مجازات اسلامی است) و اشد مجازات آن ۵ سال زندان می باشد.

محمود بهشتی در پرونده های پیشین خود به ۴ سال حبس تعلیقی و ۵ سال حبس تعزیری به همین اتهام محکوم شده است. شاکی این پرونده قرارگاه ثارالله سپاه بوده است.

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۲، سه شنبه  ۱ فروردین  ۱۳۹۶ - ۲۱ فوریه ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول