چالشهای معلمان در فروردین ماه (۹۶)

فرنگیس بایقره

 

انتشار خاطرات زندان رسول بداقی

حقوق معلم و کارگر، ۲۱ فروردین – "تاوان معلمی" خاطرات زندان رسول بداقی، فعال صنفی معلمان است که در وب سایت "حقوق معلم و کارگر" در چند بخش منتشر می شود.

رسول بداقی، دبیر پیشین دبیرستانهای اسلام شهر و عضو ارشد کانون صنفی معلمان است که در جریان اعتراضهای سال ۸۸، در شهریور ماه این سال بازداشت و محاکمه شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان ایران در دادگاه انقلاب به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "تبانی و تجمع به قصد برهم زدن امنیت ملی" به ۶ سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی محکوم شد

شهریور سال ۱۳۹۴ و در حالی که دوران محکومیت شش ساله بداقی به پایان می رسید، پروندهدیگری برای او تشکیل شد و دادگاه این بار او را به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" به سه سال حبس دیگر محکوم کرد.

بداقی در دوران محکومیت مدتی را در زندانی انفرادی به سر برد و بارها دست به اعتصاب غذا زد. او همچنین با انتشار نامه های فردی و امضای بیانیه ضمن اعتراض به وضعیت خود و دیگر زندانیان سیاسی، خواستار رسیدگی مجامع بین المللی شد.

رسول بداقی در اردیبهشت ماه سال گذشته پس از تحمل هفت سال حبس از زندان اوین آزاد شد.

او در بخشی از خاطراتش می نویسد: "وارد سلول انفرادی شدم، فقط به هدفم می اندیشیدم (معیشت فرهنگیان، مدارس دولتی، مدارس استاندارد، سالن ورزشی برای دانش آموزان و معلمان، کتابخانه مدارس، هنر در مدرسه، مسابقات علمی و ورزشی بین دانش آموزان، بین معلمان، ورزشگاههای رایگان، گردش علمی برای دانش آموزان و معلمان، بودجه آموزش محور، آموزش و پرورشی که محور توسعه باشد و…). به این می اندیشیدم که آیا مرگ من کمکی به رسیدن به این اهداف خواهد کرد یا خیر؟ اگر اینگونه می شد، به مرگ خودم راضی بودم. وارد سالن شدم. سالن بوی مرگ می داد. شعله های آتش کینه و عقده و ناکامی از درون سلولهای سیاه زبانه می کشید."

 

تنبیه بدنی دانش آموز؛ استعفای مدیر آموزش و پرورش

رییس روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان اعلام کرد: "مدیر دولت تدبیر و امید در شهرستان رودبار در راستای احترام به افکار عمومی از سمت خود استعفا کرد."

امید سلاجقه در مورد تنبیه بدنی دانش آموز رودباری گفت: "با وجود اینکه مکررا اعلام نموده ایم که تنبیه بدنی در مدارس ممنوع است و با متخلفان برخورد می گردد، متاسفانه این اتفاق در شهرستان رودبار جنوب رخ داده است."

وی ادامه ادامه داد: "با توجه به تکرار تنبیه بدنی توسط یک معلم خاطی در شهرستان رودبار جنوب، اسماعیل پهلوانی، مدیر آموزش و پرورش این شهرستان، در راستای احترام به افکار عمومی و پاسخگو بودن مسوولان در دولت تدبیر و امید از سمت خود استعفا کرد."

سلاجقه گفت: "مدیر و معلم متخلف نیز به هیات رسیدگی به تخلفات اداری معرفی شده اند تا مطابق ضوابط با آنها برخورد شود."

 

قتل معلم بر اثر تیراندازی در سیستان و بلوچستان

آنا، ۲۷ فروردین - علیرضا نخعی، مدیرکل آموزشو پرورش استان سیستان و بلوچستان درباره جزییات قتل یک معلم در این استان گفت: "یکی از معلمان پایه سوم مدرسه ۱۵ خرداد روستای پوتاپ واقع در شهرستان نیکشهر، روز گذشته پس از اقامه نماز مغرب و عشا، توسط یکی از اقوامش به ضرب گلوله جان خود را از دست داد."

وی افزود: "علت حادثه هیچگونه ارتباطی به جایگاه معلم و آموزش و پرورش ندارد و گویا قاتل به دلیل نزاع و اختلافات خانوادگی دست به چنین اقدامی زده است."

نخعی خاطرنشان کرد: "معلم فوت شده یکی از نیروهای استخدامی وزارت آموزش و پرورش استان بوده است."

 

وضعیت آسیب سیل به مدارس استان آذربایجان شرقی

تسنیم، ۲۷ فروردین - روز جمعه ۲۵ فروردین در آذربایجان شرقی، سیل حدود ۴۰ نفر را در شهرهای آذرشهر و عجب شیر به کام مرگ کشاند و به تاسیسات زیربنایی برخی مناطق استان آسیب جدی وارد کرد. در این رابطه جعفر پاشایی، مدیرکل آموزش وپرورش استان آذربایجان شرقی، گفت:"سه منطقه آموزش وپرورش گوگان، آذرشهر و عجب شیر درگیر. سیل بودند. هفت مدرسه در مناطق ذکر شده دچار آسیب شده اند، دو مدرسه در منطقه گوگان، سه مدرسه در عجب شیر، یک مدرسه در ناحیه ۴ تبریز روستای لیقوان و یک مدرسه در مراغه.

وی افزود: "گل و لای در محوطه و حیاط مدرسه و بعضا کلاسهای درس مشاهده می شد، اما تخریبی نداشتیم و توانستیم با بسیج امکانات آموزش وپرورش، گل و لای را از محوطه مدارس خارج کنیم و هم اکنون مشکلی برای حضور دانش آموزان در کلاسهای درس وجود ندارد." وی گفت: "با توجه به تعطیلی مدارس در این روز، تلفات جانی نداشتیم"

 

تجمع معلمان بازنشسته مقابل سازمان برنامه و بودجه

ایلنا، ۲۸ فروردین – شماری از معلمان بازنشسته کشور مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

این چندمین بار در ماهها و هفته های جاری است که معلمان بازنشسته مقابل مجلس و نهادهای ذیربط دیگر تجمعات اعتراضی برگزار می کنند.

یکی از بازنشستگان حاضر در تجمع گفت: "خواسته ما پرداخت مطالبات مزدی از جمله پاداش پایان خدمت، اجرای صحیح همسان سازی مستمریها و ارتقا خدمات درمانی بیمه تکمیلی است."

 

7 هزار و 800 کلاس درس در آذربایجان شرقی تخریبی هستند

خبرگزاری فارس، ۳۰ فروردین - مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی با بیان اینکه از مجموع ۲۳ هزار و ۷۰۰ کلاس درس استان، فقط ۹ هزار و ۶۳۷ کلاس مستحکم و ایمن وجود دارد، گفت: ۶ هزار و ۲۵۷ کلاس درس نیمه مستحکم و ۷ هزار و ۸۰۰ کلاس درس غیرمستحکم در استان نیازمند مقاوم سازی و تخریب و بازسازی است .

محمدرضا عیدی ابراز امیدواری کرد که مشارکت خیران به ساماندهی سریع این وضعیت کمک کند. وی اضافه کرد: "حدود ۳۵ درصد از اعتبار ۱۰۸ میلیارد تومانی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان از محل منابع دولتی در سال ۹۵ تخصیص پیدا کرده است."

 

معوقات دانشجو معلمان ورودی ۹۳ هنوز پرداخت نشده است

خبرگزاری فارس، ۳۰ فروردین - سرپرست دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه معوقات دانشجو معلمان ورودی ۹۳ هنوز پرداخت نشده است، گفت: "برای تخصیص اعتبار معادل دانشگاه های کشور باید چانه زنی کنیم که تاکنون راه به جایی نبردیم."

محمود مهرمحمدی ضمن اشاره بر فراهم نشدن شرایط پرداخت معوقات دانشجو معلمان ورودی ۹۳ و با بیان اینکه همچنین بخشی از معوقات دانشگاه درقبال خدماتی که به آموزش و پرورش ارایه کرده هنوز باقی است، ابراز امیدواری کرد با دستور وزیر آموزش و پرورش این بخش از معوقات نیز محقق شده و دانشگاه از این شرایط ناخوشایند اعتباری به مدد این پرداختها خارج شود.

 

تشکیل شورای هماهنگی مووسسان مدارس غیردولتی در استانها

ایسنا، ۳۰ فروردین - معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان مدارس غیردولتی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی مووسسان مدارس غیردولتی در سطح استانها برای نخستین بار، گفت: "تفویض اختیارات به شوراهای هماهنگی مووسسان حرکتی بسیار جدی در راستای تمرکز زدایی در آموزش و پروش قلمداد می شود."

مرضیه گرد افزود: "ما در این زمینه دو نقش داریم. نخست دعوت از دستگاهها در حوزه برون سازمانی و استفاده از ظرفیتهای بیرون از وزارتخانه و دوم استفاده از مشارکت سرمایه گذاران آموزشی در مدارس غیردولتی."

وی گفت: " در حال حاضر نقش مووسسان مدارس جدی تر از قبل شده است. نگاه وزیر آموزش و پرورش نیز این است که اختیارات تا جای ممکن به مدارس و مناطق تقسیم شود و ما در ستاد نقش حمایتی و نظارتی مان را تقویت کنیم. در همین راستا برای نخستین بار شکل گیری شورای هماهنگی مووسسان مدارس غیر دولتی را ابلاغ کردیم تا این افراد در کنار مسوولان آموزش و پرورش باشند. امیدواریم نمایندگان این شوراها در نهادهایی چون سازمان تامین اجتماعی هم حضور پیدا کنند."

مرضیه گرد با اشاره به تفویض اختیارات به شوراها نظیر صدور مجوز برای مراکز و مسوولیت نظارت بر آنها اظهار کرد: "نظارت بر نحوه اجرای الگوی شهریه نیز به شوراهای مناطق واگذار شده و ما معتقدیم کیفیت بخشی به مدارس زمانی رخ می دهد که اختیار را به موسس و مدیر بدهیم و بعد بر عملکرد آنها نظارت کنیم."

 

تجمع فرهنگیان زنجانی برای تعیین تکلیف پروژه ۱۱۹۶ واحدی مسکن مهر

تسنیم، ۳۱ فروردین - فرهنگیان زنجان برای تعیین تکلیف پروژه ۱۱۹۶ واحدی مسکن مهر مقابل استانداری زنجان تجمع کردند.

پروژه مسکن فرهنگیان زنجان در حالی یازدهمین سال احداث را پشت گذاشته که بر اساس قرارداد اولیه باید در سال ۸۸ و قرارداد بعدی با احتساب تاخیرها، در سال ۹۴ واگذار می شد. 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان امروز در تجمع اعتراض آمیز فرهنگیان همزمان با آنکه مدعی شد پروژه مسکن فرهنگیان پونک ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ابراز کرد: "پیمانکار آن طور که باید و شاید به تعهدات عمل نکرده است."

یعقوبعلی عبادی به معترضان وعده داد: "در جلسه ای که با مدیرکل سیاسی و امنیتی استانداری و نمایندگان اعضا برگزار شد، مقرر شد تا در مدت یک هفته همه دستگاههای ذیربط را دعوت کنند تا پروژه تعیین تکلیف شود."

نزدیک به دو هزار خانواده فرهنگی، بیشتر از یازده سال است که در انتظار اتمام پروژه یک هزار و ۱۹۶ واحدی فرهنگیان زنجان هستند. یکی از متقاضیان پروژه فرهنگیان با گلایه از انتظار ۱۰ تا ۱۲ ساله می گوید که حقوق یک فرهنگی مگر چقدر است که هم اجاره خانه دهد هم قسط وام خانه های تحویل داده نشده را دهد و هم خرج زندگی را تامین کند؟"

 

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۳، آدینه  ۱ اردیبهشت  ۱۳۹۶ - ۲۱ اوریل ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول