زنان در مسیر رهایی (فروردین۹۶)

اسد طاهری

 

برای نخستین بار یک زن رییس اجرایی هنگ کنگ شد

ایسنا، ۶ فروردین – رسانه های چین اعلام کردند، خانم "کاری لام چنگ یوئت-نگور" به عنوان اولین رییس اجرایی زن هنگ کنگ انتخاب شده است.

روزنامه "ساوث چاینا مورنینگ پست" گزارش داده که کاری لام چنگ توانسته از مجموع آرای ۱۱۹۴ نماینده کمیته انتخاباتی هنگ کنگ، با کسب ۷۷۷ رای، به مقام اولین رییس اجرایی زن در تاریخ هنگ کنگ دست یابد.

کاری لام از پایوران اسبق شهر هنگ کنگ است. او ۵۹ سال سن دارد و قرار است در تاریخ اول ژوییه طی مراسمی کار خود را به عنوان رییس اجرایی جدید هنگ کنگ آغاز کند.

چین در سال ۱۹۹۷ حاکمیت خود بر هنگ کنگ را باز پس گرفت. این منطقه بر اساس اصل "یک کشور دو نظام"، باوجود قرار داشتن در حاکمیت چین، به صورت فرمال از خودمختاری قانونی، اقتصادی و سیاسی برخوردار است.

 

فتوای چهل و دو روحانی مسلمان هندی علیه دختر خواننده ۱۶ ساله

ایران جوان، ۷ فروردین - خوانندگی یک دختر ۱۶ ساله هندی از سوی روحانیون مسلمان مغایر با شرع تشخیص داده شد و با صدور فتوایی امر نمودند که وی از آوازه خوانی دست بردارد.

"ناهید آفرین"، ۱۶ ساله، یکی از شرکت کنندگان در مسابقه تلویزیونی آوازخوانی به نام Indian Idol Junior است. او در سال ۲۰۱۵ در رقابتهای این مسابقه مقام دوم را کسب کرد؛ امری که با اعتراض گسترده روحانیون مسلمان هند روبرو شده، تا جایی که حتی علیه او فتوا صادر کرده اند. در این فتوا به آفرین امر شده که از آوازخوانی در ملاعام دست بردارد.

در بخشی از این حکم آمده است: "اعمال مغایر با شریعت، مانند اجرای موسیقی در مکانی که بر روی آن مسجد، مدرسه علمیه و یا گورستان بنا شده، با خشم و غضب الله روبرو خواهد شد."

صدور این فتوا، خشم حامیان حقوق زنان را برانگیخت و آنها را به اظهار نظر و واکنش واداشت. آنها با این استدلال که هند کشوری دموکراتیک است و نه کشوری که تحت سلطه طالبان اداره می شود، با ایجاد هرگونه محدودیت برای زنان و دختران مخالفت کردند.

"سربناند سونوال"، استاندار ایالت "آسام" نیز این فتوا را محکوم کرد و شادی آفرین را تحت حفاظت پلیس قرار داد.

 

جلسه بریفینگ دبیرکل ملل متحد با حضور مدافعان حقوق زنان از سراسر جهان

ایران فانوس، ۸ فروردین - در جریان شصت و یکمین دوره جلسات کمیسیون وضعیت زنان در مقر اصلی ملل متحد در نیویورک، "آنتونیو گوترز"، دبیرکل سازمان ملل، برای نخستین بار یک جلسه بریفینگ برای مسوولان و اعضای سازمانهای غیردولتی زنان از سراسر جهان که در این دوره از جلسات شرکت کرده اند، برگزار کرد.

این جلسه در نوع خود بی سابقه و اولین بریفینگی بود که توسط دبیرکل سازمان ملل شخصاً برگزار می شد.

در این جلسه نماینده یکی از سازمانهای مدافع حقوق زنان در سخنرانی خود که مورد توجه دبیرکل سازمان ملل قرار گرفت، به نقض حقوق زنان در ایران اشاره کرد و مواردی از نقض فاحش حقوق بشر علیه زنان از جمله اعدام، اعدام در ملاعام و سنگسار را بر شمرد. وی همچنین درباره وضعیت وخیم زنان در زندانهای رژیم جمهوری اسلامی توضیح داد و به تبعیض فزاینده موجود علیه زنان در زمینه کار و امور اقتصادی پرداخت که موضوع اخص جلسات شصت و یکمین دوره کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد است. وی از دبیرکل سازمان ملل خواست با توجه به نهادینه بودن سرکوب اقتصادی و اجتماعی علیه زنان در ایران، نسبت به وضعیت زنان ایرانی توجهات لازم را مبذول دارد.

دبیرکل ملل متحد ضمن تشکر از اظهارات و شهادتسخنرانان و شهادت ارایه شده درباره وضعیت زنان در ایران، تاکید کرد که اسناد عنوان شده را مطالعه کرده و تصمیمهای مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

 

محرومیت پنج عضو تیم بیلیارد زنان به دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی

خبرگزاری هرانا/ سفیدک، ١١فروردين ـ بانوان اعزامی به مسابقات آزاد چین به دلیل آنچه "عدم رعایت شئونات اسلامی" گفته شده، به یک سال محرومیت محکوم شدند.

فعالیتهای ورزشی زنان هر روز گسترش بیشتری پیدا می کند، اما حضور آنها در میدانهای ورزشی به ویژه در خارج از کشور، همچنان با موانع فراوانی روبروست.

کمیته انضباطی فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس اعلام کرد بانوان اعزامی به مسابقات آزاد چین به دلیل "عدم رعایت شئونات اسلامی" به مدت یک سال از حضور در تمامی مسابقات داخلی و خارجی محروم می شوند.

این کمیته همچنین اعلام کرد اسامی متخلفان متعاقباً و به صورت کتبی به هیاتهای استانی مورد نظر اعلام خواهد شد.

یک منبع حکومتی با انتشار جزییات بیشتری از علت محرومیت این ورزشکاران نوشت، آنها به علت "رعایت نکردن حجاب اسلامی و انتشار تصاویر ناهنجار" مجازات شده اند.

 

بسیاری از زنان زندانی قربانی جرایم همسر یا پدر خود شده اند

انتخاب، ١٣ فروردین - ‏با اینکه تعداد زنان زندانی جرایم غیرعمد زیاد نیست، اما بیشتر آنها قربانی چکها و معاملات خانوادگی شدند.

شهیندخت مولاوردی، معاون روحانی در امور زنان و خانواده، گفت: "حدود یازده هزار زندانی جرایم غیرعمد اعم از زن و مرد داریم که خیلی از زنان ناخواسته قربانی جرایم همسران و پدران خود شده اند یا عدم آگاهی و تسلط در مباحث مالی و تجاری آنها را به زندان کشانده. حضور این زنان در زندان می تواند تبعات زیادی برای فرزندان و خانواده های شان داشته باشد."

 

وزیر کابینه اردوغان:یک بار تجاوز تاثیری بر روحیه کودک ندارد

جهان زن، ١٩فروردين – "سیما رمضان اغلو"، وزیر امور اجتماعی و خانواده ترکیه، گفته است که یک بار مورد تجاوز جنسی قرار گرفتن تاثیری بر روحیه کودکان ندارد. او این حکم را زمانی صادر نمود که افتضاح تجاوز جنسی به ۴۵ کودک در مدارس اسلامی متعلق به موسسه "انصار فوندیشن" در آن کشور جنجال بزرگی به پا کرده است.

اکثر مردم ترکیه که قبلاً از تجاوز جنسی بر کودکان خشمگین بودند، حال در رسانه ها و شبکه های اجتماعی خواهان برکناری و محاکمه این وزیر شده اند و معتقدند که او با این حرفها بر زخم خانواده هایی که کودکان شان مورد بدرفتاری قرار گرفته اند، نمک پاشیده است.

پیش از این نیز همسر رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، با تمجید از حرمسراهای امپراتوری عثمانی، مورد انتقادات تند زنان در آن کشور قرار گرفت. "امینه اردوغان" در سخنرانیبه مناسبت روز جهانی زن، حرمسراهای سلاطین عثمانی را "مکتبی برای زنان" نامید.

"جانکورتاران"، معاون رییس حزب "جمهوری خلق ترکیه"، در واکنش تندی نسبت به گفته های همسر اردوغان" گفت: "اظهارات ایشان ناشی از عدم کارکرد عقل نیست، بلکه نشانه انجماد فکری اوست."

 

آن زن حامله و سان دیدنی که تاریخی شد

دويچه وله، ١٨ فروردین- خانم "کارمه خاسون"، چهره قدرتمند عرصه سیاست اسپانیا، درگذشت. او جزو معدود حقوقدانان اروپا بود که قبل از سی سالگی در این رشته پرفسور شد.

خاسون سال ۲۰۰۸ به عنوان جوانترین عضو کابینه اسپانیا و در هفتمین ماه حاملگی، تصدی وزارت دفاع را به عهده گرفت. همان روز با شکمی برآمده از نیروهای ارتش سان دید و یکروز بعد هم در اوج حاملگی به افغانستان رفت و از نیروهای اسپانیا بازدید کرد. تصاویر این دو رویداد آن روزها در صدر عکسهای رسانه های خبری نشست و شاید همیشه در یادها بماند.

تصاویر خاسون حامله در مقام وزیر دفاع، ذهن را ناخود آگاه به سوی مباحث مجلس خبرگان در اوایل قدرت گرفتن رژیم جمهوری اسلامی سوق می داد. در آن مجلس یکی از دلایل مخالفت با رییس جمهور شدن زنان و منحصر کردن آن به "رجال سیاسی"، این بود که زنان چون پریود و حامله می شوند، ممکن است در کار ریاست جمهوری اخلال شود.

خاسون دیروز در سن چهل و پنج سالگی به دلیل نارسایی قلبی مادرزادی درگذشت.

 

حبس ابد در انتظار پزشک آمریکایی که دختران را ختنه می کرد

بی بی سی ۲۵ فروردین- یک پزشک در شهر دیترویت آمریکا به ختنه دختران یا "اف جی ام" متهم شده است. در صورت اثبات اتهام، این پزشک ممکن است به حبس ابد محکوم شود.

ختنه، اف جی ام یا مثله کردن اندام جنسی زنان از سال ۱۹۹۶ در آمریکا غیرقانونی اعلام شده است.

دادستانی دیترویت گفته که "جومانا نگارولا" متهم است که به مدت ۱۲ سال، دختران شش تا هشت سال را در مطبش ختنه می کرده است. بعضی از افرادی که ختنه شده‌‍‌اند از بیرون ایالت میشیگان به مطب او در دیترویت آورده شده بودند. دیترویت پرجمعیت ترین شهر ایالت میشیگان است. در حال حاضر دکتر نگرولا بازداشت شده است.

دنیل لمیش، جانشین دادستان ایالت متحده آمریکا گفته که این عمل اقدامی "بی رحمانه و خشونت علیه زنان و دختران" است.

در سال ۲۰۱۲ مقامهای آمریکا اعلام کردند که ۵۰۰ هزار زن و دختر در این کشور یا ختنه شده اند یا در معرض خطر مثله شدن هستند.

حدود ۲۰۰ میلیون دختر و زن در سراسر جهان به نوعی از این عمل آسیب دیده اند که به گفته سازمان ملل متحد، نیمی از آنان در کشورهای مصر، اتیوپی و اندونزی زندگی می کنند.

 

تبلیغ شوهر سالاری به مناسبت "روز مرد" در سطح شهر تهران

وقایع اتفاقیه، ۲۴ فروردین - به اقتدار تو این خانه ایستادای مرد، به احترام غرورت سکوت خواهم کرد" از این جمله چه چیزی برداشت می کنید؟ زنان به احترام "غرور" مرد قرار است در برابر چه چیزی "سکوت" کنند؟

جمله بالا، نوشته ای است که در یکی از پوسترهای نصب شده شهرداری تهران در سطح شهر به مناسبت "روز مرد و روز پدر" به چشم می خورد.

با نگاهی به یکی دیگر از این پوسترها، تقویت نگرش مردسالارانهای که در آن مرد همچنان بار سنگین حمایت و حفاظت از خانواده را به دوش میکشد، مشهود است. یک کفش گنده که دو کفش زنانه و بچه گانه داخل آن جا شده اند، نشان دهنده حمایت مرد و ریاست او بر خانواده است؛ ریاستی که بنا بر نظر طراحان پوستر، سلبکننده آزادی زنان نیست و یک "حاکمیت حکیمانه اداری" است.

شاهکار شهرداری تهران اما فقط به همین موارد محدود نمی شود. در یکی از پوسترها داشتن زنگ تفریح در موقعیتهای مختلف زندگی روزمره حق مردان قید شده است، درحالی که زنان به زمانهایی برای خود نیازی ندارند. فقط مردان هستند که نیاز دارند گاهی از قیدوبند زندگی زناشویی آزاد باشند و زمانهایی را در طول شبانه روز به خود و تفریحاتی که هر انسانی به آن نیاز دارد، اختصاص دهند. همچنین آنگونه که پوسترها نشان می دهند، به عقیده گردانندگان شهرداری تهران، زن خوب، زنی است که با هیچ مردی، حتی فروشنده‌‌ها مراوده نمی کند و همهکاره او همسرش است.

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۳، آدینه  ۱ اردیبهشت  ۱۳۹۶ - ۲۱ اوریل ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول