چالشهای معلمان در خرداد ماه (۹۶) 

فرنگیس بایقره

 

تجمع اعتراضی زنان معلم حقالتدریس

ایسنا، 2 خرداد - جمعی از زنان معلم حق التدریس در اعتراض به بلاتکیفی استخدامی شان برای باردیگر مقابل مجلس اجتماع کردند. معلمان حق التدرس زن با سر دادن شعارهایی خواستار تعیین تکلیف وضعیت شغلی، سنواتی و حقوقی شان از وزارت آموزش و پرورش شدند.

 

تحویل کمپین آزادی اسماعیل عبدی با پانزده هزار امضا به نهادهای مربوطه

ایلنا، ۳ خرداد - کمپینی که در فضای مجازی با هدف آزادی معلم زندانی، اسماعیل عبدی، به راه افتاده بود، با امضای بیش از پانزده هزار نفر از معلمان و فعالان صنفی به قوه قضاییه و دفتر ریاست جمهوری تحویل داده شد.

تعدادی از معلمان به نمایندگی از امضاکنندگان این امضاها را تحویل دادند.

 

تجمع اعتراضی چندباره فرهنگیان اصفهان مقابل صندوق ذخیره

ایلنا، ۷ خرداد - برای چندمین بار، جمعی از فرهنگیان اصفهان مقابل صندوق ذخیره فرهنگیان تجمع کردند. معترضان گفتند، پروژه مسکن هزار واحدی فولادشهر که قرار بود به معلمان تحویل شود، پس از گذشت ده سال هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گفته یکی از تجمع کنندگان، معلمان اصفهانی تاکنون بارها اعتراض خود را به گوش مسوولان رسانده اند، اما هیچ پاسخی نگرفته اند.

 

کانون صنفی معلمان تهران مقامات ذیربط را مسوول سلامتی معلم اعتصابی دانست

تنظیم و ویرایش:نیرد خلق- کانون صنفی معلمان تهران در روز 7 خرداد، با صدور بیانیه ای نسبت به وضعیت سلامتی معلم اعتصابی ، اسماعیل عبدی، ابراز نگرانی کرد و پیرامون اعتراض سراسری معلمان به ادامه بازداشت وی هشدار داد.   

بیانیه مزبور با یادآوری سپری شدن بیست و هفت روز از اعتصاب غذای عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران، تاکید کرد تاکنون هیچ اقدام مثبتی از سوی مسوولان برای پیگیری وضعیت وی انجام نشده است.

معلمان افزوده اند: "اسماعیل عبدی که جرمی جز پیگیری حقوق صنفی خود و دیگر معلمان انجام نداده، از تاریخ ۱۰ اردیبهشت در اعتراض به حکم امنیتی خود و با درخواست "خروج حکم از امنیتی به عادی" دست به اعتصاب غذا زده است."

آنها پرسیده اند: "جرم عبدی چیست؟ اکنون چرا او باید در زندان باشد؟ چرا باید اتهامات امنیتی به او نسبت داده شود؟ چرا به بهانه های مختلف از دادن مرخصی به او جلوگیری می شود؟ چرا از حضور در جمع خانواده محروم است؟ این سوالات در حالی بی پاسخ مانده اند که معتقدیم عبدی کاری جز این انجام نداده است که به عنوان یک معلم با اتکا به حقوق شهروندی خویش به عضویت تشکلی قانونی درآمده و برای کمک به رفع برخی ایرادات، همراه با صدها و شاید هزاران معلم در سراسر کشور به صورت مسالمت آمیز، اعتراض نموده است."

کانون صنفی معلمان تهران تاکید کرده هرگونه برخورد امنیتی با فعالان صنفی را برنمی تابد و ضمن حمایت از خواسته های اسماعیل عبدی، نگرانی خود را از وضعیت جسمی وی اعلام داشته. کانون همچنین مقامات ذی ربط را مسوول هرگونه اتفاق برای سلامتی این معلم زندانی دانسته است.

معلمان در پایان بیانیه خود هشدار داده اند: "با توجه به اینکه خواستهاسماعیل عبدی خواسته کانون صنفی معلمان تهران، اعضای آن و بسیاری از معلمان در سرتاسر کشور می باشد و با توجه به نگرانی جامعه معلمی از وضعیت ایشان، احتمال هرگونه تحرک اعتراضی از سوی بدنه در روزهای آتی دور از انتظار نیست."

 

تجمع مربیان حق التدریس مقابل مجلس

خانه ملت، ۹ خرداد - جمعی از معلمان حق التدریسی مراکز فنی حرفه ای در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس تجمع کردند.

به گفته یکی از مربیان تجمع کننده، دو سال از برگزیده شدن آنها در آزمون استخدامی می گذرد اما سازمان مربوطه اقدامی در راستای اعطای حکم به این افراد نکرده است.

وی افزود، بعد از گذشت ۱۶ ماه از اعلام نتایج، از ۳۵۶۹ نفر پذیرفته شده در آزمون استخدامی معلمان حق التدریس، فقط برای ۲۳۰۰ نفر حکم کارگزینی صادر شده و مابقی، یعنی بیش از ۱۲۰۰ نفر به علت نبود پست سازمانی در بلاتکلیفی کامل به سر می برند و حقوق تعداد زیادی از این قشر فرهیخته و خدمت رسان در جامعه در حال تضییع و پایمال شدن است.

در همین حال رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مدعی شد مقدمات تبدیل وضعیت ۱۱۵۸ نفر از این معلمان آماده شده است.

محمدامین سازگارنژاد گفت: "سال گذشته ۷۵ درصد مشکل استخدام مربیان حق التدریس این سازمان حل شد و ۲۵ درصد آن به دلیل وجود برخی دستورالعملهای قانونی باقی مانده است که به دنبال برطرف کردن آنها هستیم."

 

تجمع معلمان قراردادی و حق التدریسی سراسر کشور مقابل مجلس

مهر، ۱۶ خرداد - بیش از هزار نفر از معلمان قراردادی وزارت آموزش و پرورش با تجمع در جلوی درب اصلی مجلس شورای اسلامی خواهان پیگیری تبدیل وضعیت و مطالبات خود شدند.

تجمع کنندگان با شعارهایی همچون "۳۰ هزار حق التدریس، استخدام استخدام" و "دولت منتخب، حمایت حمایت" خواهان استخدام خود پس از سالها سابقه کاری شدند.

معترضان همچنین از دست اندرکاران کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواستند تا برای لغو آزمون استخدامی معلمانی که سالها سابقه کاری دارند، اقدام کنند.

همچنین جمعی از معلمان نهضت سوادآموزی نیز در تجمعی مشابه خواستار رسیدگی به وضعیت استخدامی خود و تغییر شیوه پرداخت دستمزدشان شدند.

چند تن از این معترضان با بیان اینکه از سال ۹۱ تاکنون حق بیمه آنها واریز نشده، گفتند: "مسوولان هیچ توضیحی در این رابطه به ما نمی دهند."

از جمله مشکلات دیگر معلمان نهضت سوادآموزی که در این تجمع به آن اشاره شد، نحوه پرداخت حقوق به آنهاست که بر اساس قبولی هر سواد آموز است. تجمع کنندگان خواهان اصلاح این روش بودند.

یکی از معلمان ساکن ساری در همین رابطه گفت: "پس از کلی تلاش برای دانش آموختن یک فرد ۴۹ ساله و صرف انرژی برای آن، سوادآموز به دلیل فصل شالیرازی در امتحان شرکت نمی کند و در نهایت این ما هستیم که ضرر می کنیم. یا مثلا سوادآموزی که مادری ست دارای چند فرزند، در فصل امتحانات به دلیل بیماری فرزندش در امتحان شرکت نمی کند و در آخر دستمزدی به ما پرداخته نمی شود."

در این دو تجمع، معلمانی از استانهای البرز، قم، خراسان رضوی، تهران، مازنداران، خوزستان، قزوین و برخی استانهای دیگر کشور نیز حضور داشتند.

 

جان باختن یک معلم در حادثه تروریستی تهران

ایلنا، ۱۷ خرداد - هانیه اکبری، از آموزشیاران نهضت سواد آموزی، که روز چهارشنبه ۱۷ خرداد به اتفاق جمعی از همکارانش در ادامه تجمع دیروزشان برای پیگیری مطالبات خود به جلوی مجلس رفته بودند، در جریان حادثه تروریستی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

هانیه اکبری ۳۷ ساله، از آموزشیارانی بود که تا پیش از این در شهرستان نورآباد دلفان در استان لرستان مشغول فعالیت بود.

این آموزشیار معترض در جریان تجمع اعتراضی که روز گذشته با مشارکت جمعی از آموزشیاران نهضت سواد آموزی مقابل مجلس برپا شده بود، به تهران آمده و در ادامه پیگیریمطالبات خود وهمکارانش امروز نیز به همان محل مراجعه کرده بود.

 

تشکل رسمی خواستار ابقای وزارت دانش آشتیانی شد

جماران، ۲۷ خرداد – دبیرکل "سازمان معلمان ایران" حمایت این تشکل را از ابقای مجدد دکتر دانش آشتیانی برای وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد.

علیرضا هاشمی ارسنجانی گفت: "پس از پیروزی گفتمان عقلانیت و امید در انتخابات، شاهد تحرک بیشتر وزیر آموزش و پرورش هستیم که باید آن را به فال نیک گرفت و تداومش را به انتظار نشست."

وی همزمان گفت: "البته مدت صدارت کوتاه وی، چندان برای ارزیابی دقیق و درست مناسب نیست اما به طور ضمنی، سازمان معلمان ضمن داشتن ملاحظاتی، این عملکرد را مثبت ارزیابی نموده است.

هاشمی اضافه کرد: "البته که باید وزیر را نقد کرد، اما باید توجه داشت که این نقد باید همراه با قید مسوولیت باشد. به تعبیری، مهم تر از افشاگری شر موجود، معرفی راه های رسیدن به خیر بدیل است."

 

جدایی انجمنهای اولیا و مربیان از آموزش و پرورش

ایسنا، ۲۹ خرداد - مدیرکل انجمن اولیا و مربیان از تهیه اساسنامه جدید برای انجمنهای اولیا و مربیان خبر داد و افزود: "از این پس این انجمنها به صورت هیات امنایی اداره خواهند شد و باید به عنوان یک مجموعه غیردولتی فعالیت کنند."

نورعلی عباسپور در توضیح علت این تغییر گفت: "قرار نیست انجمن توجیه گر فعالیتهای آموزش و پرورش باشد، بلکه باید جدای از آموزش و پرورش بتواند مطالبات اولیا را دنبال کند."

وی افزود: " امروزه به علت تحول و تغییرات در ابزارها و تکنولوژیها، بسیاری چیزها از جمله آموزش به سرعت در حال تحول و تغییر هستند و اگر بخواهیم جامعه ای توانمند داشته باشیم، ضرورت دارد افرادی توانا پرورش دهیم تا بتوانند تصمیمات مناسب اتخاذ کنند."

وی گفت: "در حال حاضر بیش از ۹۲ هزار مدرسه دارای انجمن اولیا و مربیان هستند و حدود ۸۰۰ هزار نفر در این انجمنها عضویت دارند."

 

تجمع دانش آموزان تهرانی در اعتراض به لو رفتن سووالات

تسنیم، ۲۹ خرداد - تعدادی از دانش آموزان تهرانی از صبح امروز در اعتراض به لو رفتن سووالات امتحانات نهایی، مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

یکی از دانش آموزان معترض گفت: "در اعتراض به لو رفتن گسترده سووالات امتحانات نهایی، تجمع کرده ایم، اما متاسفانه مسوولان این وزارتخانه در رابطه با لو رفتن سووالات پاسخ روشنی به ما نمی دهند و از اساس منکر این موضوع هستند."

به گفته این دانش آموز، سووالات امتحانات نهایی در تمام دروس لو رفته است و اغلب دانش آموزان به آن دسترسی داشته اند.

مادر یکی از دانش آموزان نیز می گوید از ساعت هفت صبح سووالات امتحانات نهایی در دست دانش آموزان بود و این در حالی است که امتحان راس ساعت هشت صبح شروع می شد. کانالهای بسیاری در تلگرام به فروش سووالات مشغول بودند.

دانش آموزان در تجمع امروز خود مقابل وزارت آموزش و پرورش خواستار روشن شدن وضعیت لو رفتن سووالات امتحانات نهایی و چرایی این موضوع هستند، به گفته آنها، نمرات امتحانات نهایی در تعیین سرنوشت شان برای ورود به دانشگاهها تأثیرگذار است، چرا که سهم ۲۵درصدی در کنکور دارد.

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۶، پنج شنبه اول تیر ۱۳۹۶ - ۲۲ ژوئن ۲۰۱۷

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول