یادداشت سیاسی ....

رابطه ولایت خامنه ای با حَرَم و حِجاب

مهدی سامع

 

تبلیفات گسترده و بی سابقه ای که به دنبال کشته شدن محسن حججی به راه افتاد و هنوز هم ادامه دارد، باردیگر دلیل مداخله همه جانبه رژیم ولایت فقیه در سوریه را که همراه با هزینه های کلان مالی و انسانی است را برجسته کرده است.

در منطقه حلب یک مثلث مشترک بین مرز عراق، اردن و سوریه وجود دارد که برای رژیم نقش استراتژیک داشته و نقشه سپاه پاسداران این است که با در اختیار داشتن این منطقه یک مسیر زمینی از ایران تا مرز لبنان و سواحل مدیترانه را کنترل کند.

 

داعش طی یک حمله انتحاری به یکی از پایگاههای مزدوران قاسم سلیمانی در این منطقه و در حد فاصل التنف و بوکمال چند ده نفر را کشته و محسن حججی را دستگیر کرده و او را به قتل می رساند.

در حالی سران، کارگزاران و رسانه های رژیم به نحو شگفت انگیزی در مورد کشته شدن دهها نیروی وابسته به رژیم در این عملیات خویشتنداری کردند، در مورد محسن حججی تبلیغات بی سابقه ای را ساماندهی کردند.

از بوسه علی لاریجانی بر دستان پدر محسن حججی تا استقبال حکومتی و برنامه ریزی شده از لحظه ورود خانواده حججی به فرودگاه مشهد، از تغییر نام دانشگاه آزاد نجف آباد به نام حججی  تا معرفی او به عنوان «محصول و عصاره انقلاب» از جانب سرکرده کل سپاه پاسداران تا حداد عادل که حججی را «افتخار نسل جوان کشور و نماد اخلاص، بصیرت و ایثار» دانسته تا آخوند نوری همدانی که حججی را نماد «فصل جدیدی از فرهنگ شهادت» معرفی کرد و بدون مبالغه هزاران حرف و حدیث دیگر.

این تبلیغات که در این ابعاد حتی برای پاسدار همدانی که یکی از مهمترین سرکردگان سپاه بود و یا برای صدها قربانی در رده های میانی و پایینی سپاه هم صورت نگرفته است. در این میان نظر خامنه ای که پای رسانه های «اغواگر صوتی و تصویری» را به میان می کشد و نظر همسر حججی که مساله حجاب و تنها نبودن «امام خامنه ای» را مطرح می کند، این سوال را برجسته می کند که چه رابطه ای بین حجاب اجباری و حَرم وجود دارد؟

روز دوشنبه 30 مرداد، خامنه ای در دیدار با جمعی از ایادی خود از استانهای یزد و همدان گفت: «شهید حججیِ عزیز در دنیایی که روزنه‌ های اغواگر صوتی و تصویری فراوانی وجود دارد، چنین درخشید و خداوند او را همچون حجتی در مقابل چشم همگان قرار داد.»

مرگ این «حُجَت» را همسر محسن حججی چنین توصیف می کند: «همسرم رفت که بگوید امام خامنه ‌ای تنها نیست، سرش رفت تا روسری نرود.». و البته او به خواهرانش توصیه می کند که حجاب شان را رعایت کنند.

 

از آن جا که هیچ رابطه ای بین روزنه های اغواگر صوتی و تصویری و دفاع از حَرم وجود ندارد، باید برای فهم این اغواگری حرفهای خامنه ای و همسر محسن حججی را در تلفیق با هم مورد توجه قرار داد و البته به برخی از نظرات ایادی خامنه ای هم برای درک این پیوند اشاره کرد.

 

عصر روز سه شنبه ۲۴ مرداد، حسین افضلی، یک برگزیده شورای نگهبان برای مجلس ارتجاع در دفاع از یک کارگزار امنیتی کابینه روحانی  از ورود «اسب تراوا» به مرکز خلافت خامنه ای اظهار نگرانی می کند و می گوید: «در شرایط موجود فضای مجازی اسب تراوایی شده كه دیگه پشت دروازه های شهر اونجا مستقر نیست، در شرایط موجود این اسب تراوا در وسط میدان شهره و بعضاً در وسط خانه ماها نشسته و متاسفانه امكان آتش زدنش هم نیست.» (رسانه های رژیم)

روزنامه کیهان خامنه ای در روز سه شنبه 31 مرداد امسال حرفهای بیدادستان کل رژیم در مورد شبکه های اینترنت را منتشر کرده است. محمد جعفر منتظری خطاب به کارگزاران دولت روحانی می گوید: «آیا وقتی می ‌گوییم که مقامات ذی‌ صلاح و ذی ‌ربط باید فضای مجازی را که به تعبیر مقام معظم رهبری تبدیل به قتلگاه شده و جوانان و خانواده ‌ها و نوامیس ما را گرفتار کرده است مدیریت کنیم، حرف گزاف می ‌زنیم؟»

او ادامه می دهد: «امروز فضای مجازی تبدیل به سیلی خانمان برانداز شده» است.

بیدادستان رژیم اساس و جوهر دلواپسی رژیم را چنین جمعبندی می کند: «دشمن به شدت مجموعه نهاد روحانیت، مرجعیت و در رأس همه ولی فقیه را مورد تهاجم قرار داده و به دنبال یافتن راههای نفوذ در حوزه‌ هاست و قصد دارد اعتماد مردم را به روحانیت ضعیف کند تا به گمان خود با متزلزل کردن ستون خیمه یعنی ولایت فقیه، این خیمه را از بین ببرد.»

احمد علم الهدی، عضو مجلس خبرگان خامنه ای و دست نشانده تام الاختیار خامنه ای در مشهد در نماز جمعه روز جمعه 27 مرداد مرزهای ولایت خامنه ای را چنین تعریف می کند: «امروز این جور نیست كه كویر عراق و شام و ساحل دریای مدیترانه یك نقطه خارج از این مملكت و از این مرزه، جبهه اسلام [بخوانید ولایت خامنه ای] اونجا تشكیل شده است.» (تلویزیون آستان رضوی)

این واقعیت که «عمود خیمه نظام» و ایادی او مورد تهاجم «دشمن» که اسم مستعار مردم در ادبیات رژیم است، قرار گرفته و این جنگ و ستیز که به طور روزمره ادامه دارد، راز و رمز قربانیان «حَرَم» را برملا می کند. نگرانی همسر محسن حججی از «حجاب خواهران» هم در همین ردیف جاگذاری می شود.

فشار روزانه بر زنان برای حجاب اجباری و مقاومت زنان در مقابل این تحمیل، یک کنش و واکنش روزانه بین نظام و جامعه را به نمایش می گذارد. اگر مزدوران رژیم در مقابل واکنش زنان برخورد انفعالی داشته باشند، شاهد انفجار جامعه در همه ابعاد آن خواهند بود. و به همین ترتیب اگر استبداد مذهبی خود را در مرزهای کشور زندانی کند، همه انباشت تنفر و نارضایتی به خیابان سرازیر می شود. بنابرین برای نظام مساله «اسلام»، «حَرَم» و «حجاب» هیچ معنی جز پاسداری از امنیت «ولایت خامنه ای» نمی دهد.

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۸، چهار شنبه اول شهریور ۱۳۹۶ - ۲۳ اوت ۲۰۱۷

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول