چالشهای معلمان در شهریور ماه (۹۶)

فرنگیس بایقره

 

اعتراضات معلمان حق التدریسی در سراسر کشور اوج گرفته است. در ماه گذشته، شهرهای مختلف کشور شاهد اعتراضات این دسته از کارورزان فرهنگی بود. این اعتراضها که در طول ماه به طور پراکنده صورت گرفت، در صورت پیوستن به یکدیگر و حرکت یکپارچه می تواند تاثیر بیشتری گذاشته و به نتیجه موثری برسد. در زیر به بخشی از حرکتهای اعتراضی یاد شده اشاره می شود:

 

*تجمع اعتراضی بازنشستگان فرهنگی مقابل مجلس

روز دوشنبه 6 شهریور، جمعی از بازنشستگان فرهنگی در اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق و مطالبات شان، مقابل مجلس تجمع کردند. تجمع کنندگان خواهان پرداخت مطالبات معوقه و تعیین تکلیف نحوه پرداخت حقوق شان شدند.

 

*تجمع معلمان حق التدریس کوهدشت در اعتراض به بیکار شدن

روز چهارشنبه ۸ شهریور، معلمان حق التدریس کوهدشت در اعتراض به عدم به کارگیری و ازدست دادن کارشان، مقابل ساختمان آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند.

این معلمان یک سال به عنوان نیروی شرکتی و دو سال به عنوان حق التدریس مشغول به خدمت هستند و اکنون در آستانه شروع سال تحصیلی، از سوی اداره آموزش و پرورش کوهدشت با اعلام عدم نیاز مواجه شده اند.

جمعی از این معلمان با تجمع در محوطه ساختمان اداره آموزش و پرورش کوهدشت، به کارگیری خود را همچون سالهای گذشته خواستار شدند.

 

*تجمع مربیان پیش دبستانی مقابل استانداری گلستان

صبح روز دوشنبه ۱۳ شهریور، جمعی از مربیان پیش دبستانی به نمایندگی مربیان پیش دبستانی شهرهای استان گلستان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی، مقابل استانداری تجمع کردند.

این تجمع اعتراضی که فراخوان آن چند روز پیش داده شده بود، با شرکت حدود ۳۰ تن از مربیان برگزار شد. تجمع کنندگان خواستار روشن شدن تکلیف استخدامی خود شدند.

یکی از مربیان پیش دبستانی معترض گفت: "قبل از ماه رمضان که برای چندمین بار صدای اعتراض خود را به مسوولان رساندیم، مدیرکل قول داد که ۱۲۰۰ نفر ما را استخدام کند، اما می بینیم با وجود اینکه طبق قانون و امضای رییس جمهور باید این مهم انجام می شد، صورت نپذیرفته است."

یکی دیگر از تجمع کنندگان گفت: "ما مربیان جا مانده از ماده ۱۰ هستیم که اغلب بیش از ۱۰ سال سابقه کار در پیش دبستانی داریم و آموزش دیده هستیم. دیگر چه شرطی برای استخدام ما می خواهند؟ تا تکلیف مان روشن نشود، به اعتراض خود ادامه می دهیم."

*تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی استان کرمانشاه مقابل استانداری

پیش از ظهر روز سه شنبه ۱۴ شهریور، مربیان پیش دبستانی استان کرمانشاه در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری تجمع کردند.

مربیان در این تجمع اعتراضی خواستار روشن شدن تکلیف استخدامی خود و خواهان اجرای مصوبه مجلس در مورد حق التدریسی شدن مربیان پیش دبستانی مشمول قانون شدند.

یکی از معترضان اظهار داشت: "با ۱۰ سال سابقه کار اجرایی فکر نکنم دیگر بهانه ای برای عدم استخدام باشد و خواهان اجرای قانون هستیم."

 

*اعتراض معلمان حق التدریسی مازندران مقابل استانداری

پیش از ظهر روز یکشنبه ۱۹ شهریور، حدود صد تن از معلمان حق التدریسی استان مازندران در اعتراض به تبدیل نشدن وضعیت استخدامی خود مقابل استانداری تجمع کردند.

تجمع کنندگان خواستار تبدیل وضعیت حقوقی و ساماندهی خود شدند و اظهار داشتند طبق مصوبه ای که دو سال قبل به استانها ابلاغ شده، آموزش و پرورش استان مازندران باید نسبت به ساماندهی وضعیت نیروهای حق التدریس اقدام می کرد.

به گفته آنان، با گذشت دو سال از ابلاغ، هنوز مصوبه اجرا نشده است و آموزش و پرورش از بازنشستگان به جای نیروهای حق التدریس استفاده می کند.

گفتنی است که حدود ۱۵ هزار نیروی حق التدریسی و نهضت سواد آموزشی در مازندران مشغول به کارند که خواهان تبدیل وضعیت هستند.

 

*تجمع جمعی از بازنشستگان مقابل تالار وحدت

روز شنبه 25 شهریور، 2 هزار تن از بازنشستگان سراسرکشور دست به تجمع اعتراضی مقابل تالار وحدت زدند تا از دولت بخواهند به وضعیت حقوق و معیشت آنها رسیدگی کند. آنها در اعتراض به عدم اجرای مصوبه مجلس و عدم همسان سازی حقوق و مزایای بازنشستگان با افراد شاغل در این نقطه تجمعی را ترتیب دادند.

بازنشستگان ضمن این تجمع خواهان اجرای کامل و یکباره مصوبه همسان سازی حقوق و دستمزدها توسط دولت شدند.. همچنین رسیدگی به وضعیت بیمه تکمیلی درمان و ایجاد بیمه کامل و جامع درمان از دیگر خواستههای بازنشستگان حاضر در این تجمع اعتراضی بود.

 

*تجمع اعتراضی بازنشستگان خراسان رضوی مقابل استانداری

بامداد روز شنبه 25 شهریور، حدود 500 نفر از بازنشستگان کشوری و لشکری که عمدتاً  بازنشسته آموزش وپرورش بودند، همزمان با سراسر کشور در اعتراض به وضعیت معیشتی خود، مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردند و خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 86 شدند. نماینده بازنشستگان در این تجمع گفت: طی 10 سال گذشته و در همه دولتها ما تجمع و پیگیری کرده ایم. دیدارهای مختلفی با نمایندگان مجلس، وزرا و معاونان رئیسجمهور و... داشتهو قولهایی هم شنیده ایم، اما هیچکدام عملی نشده است.

 

*تجمع اعتراضی بازنشستگان استان مازندران مقابل استانداری

روز شنبه 25 شهریور، بازنشستگان استان مازندران در اعتراض به سطح پایین حقوق شان مقابل استانداری تجمع کردند. بازنشستگان استان مازندران در این تجمع اعلام کردند: معیشت، منزلت و بیمه کارآمد حق مسلم ما است و باید مسوولان استانی این دغدغه را به گوش متولیان بالادستی برسانند.

بازنشستگان ادامه دادند: ما از فقر نمینالیم ولی از فرق و تبعیض خسته شدیم و باید روند همسان سازی حقوق در کشور به صورت جدی اجرا شود.

 

*تجمع بازنشستگان فرهنگی یزد مقابل کانون بازنشستگان

روز شنبه 25 شهریور، جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش یزد برای برخورداری از بیمه کامل و جامع خدمات درمانی، اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای قانون نظام هماهنگ حقوق پیشکسوتان و همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان در نهادها و سازمانهای مختلف دولتی  دست به تجمع مقابل کانون بازنشستگان این استان زدند. یکی از بازنشستگان معترض گفت: ما به دنبال ایجاد حق نیستیم بلکه به دنبال اجرای قانون حق هستیم و آنچه برای دیگر شاغلان در نظر گرفته می شود برای بازنشستگان هم طبق قانون تعلق گیرد.

 

سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران بازداشت شد

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، روز سه شنبه ۲۱ شهریور ماه در خانه خود بازداشت شد. ماموران دادستانی صبح روز دوشنبه 6 شهریور ماه در تماس تلفنی به او خبر داده بودند دستور ضبط وثیقه اش صادر شده و او پس از ابلاغ کتبی حکم، ۱۰ روز برای مراجعه به دادستانی فرصت دارد.

بهشتی لنگرودی این حکم را غیرقانونی خوانده و گفته بود در موعد مقرر به دادستانی مراجعه می کند، اما با پای خود به زندان باز نخواهد گشت. این در حالی است که احضار یا ابلاغ تلفنی اقدامی غیرقانونی است.

محمود بهشتی لنگرودی سال گذشته و پس از سه بار اعتصاب غذا و وخامت حال جسمانی اش، به توصیه پزشکان و با موافقت دادستانی از بیمارستان به خانه رفت و بنا بر این شد که به زندان بازنگردد.

این فعال مدنی پیشتر در نامه ای از تشدید روند تهدیدهای دادستانی و تلاش برای بازگردانده شدنش به زندان در پی دستگیری دوباره اسماعیل عبدی، دیگر فعال کانون صنفی معلمان، خبر داده بود.

بهشتی لنگرودی همچنین پیش از دستگیری در مصاحبه ای گفته بود: "شاکی من وزارت اطلاعات است و مربوط به دوره آقای احمدی نژاد می شود. البته توقع داشتم که در دوره جناب روحانی، وزارت اطلاعات دست از پی گیری شکایتهایی که علیه فعالان سیاسی، اجتماعی و مدنی صورت گرفته بردارد، اما ظاهرا در هنوز بر همان پاشنه می چرخد که نمونه اش همین احضار مجدد بنده و سختگیریهای اخیر است."

 

فراخوان برای تجمع سراسری معلمان به مناسبت روز جهانی معلم

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران با صدور بیانیه ای، کارورزان فرهنگی را به تجمع سراسری به مناسبت ۱۳ مهر، روز جهانی معلم فراخواند.

این تجمع قرار است در تهران در مقابل سازمان برنامه و بودجه و در استانها در برابر ادارات کل آموزش و پرورش برگزار شود.

معلمان کشور خواستار افزایش حقوق بالاتر از خط فقر، برخورداری از بیمه کارآمد، همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان، تامین معیشت و منزلت بازنشستگان متناسب با کرامت انسانی آنها، برخورداری تمام کودکان از آموزش با کیفیت و رایگان به خصوص در مناطق محروم، استاندارد سازی و ایمن سازی مدارس، برخورداری دانش آموزان از امکانات تفریحی و فرهنگی، توقف سیاست پولی سازی آموزش و پایان دادن به پرونده سازی و امنیتی کردن فعالیت معلمان هستند.

 

دستگیری عضو انجمن صنفی معلمان کردستان

مختار اسدی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان، روز دوشنبه ۲۷ شهریور در دادسرای "شهید مقدس" در تهران بازداشت شد. او که به صورت تلفنی برای گفتگو بر سر وثیقه احضار شده بود، در دادسرا بازداشت و برای گذراندن یکسال حبس تعزیری به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش انجمن صنفی معلمان کردستان، مختار اسدی پیشتر به یک سال زندان تعزیری محکوم شده بود.

فعالیت کانونها و انجمنهای صنفی معلمان برای تحقق مطالبات معلمان و بازنشستگان، تعقیب و دستگیری بسیاری از فعالان این تشکلها را در پی داشته است.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان در تازه ترین بیانیهخود به مناسبت روز معلم، بار دیگر بر مطالبات صنفی معلمان و بازنشستگان آموزش و پرورش تاکید کرده و امنیتی قلمداد کردن فعالیت صنفی و تعقیب و دستگیری فعالان صنفی را محکوم کرده است.

قرار است فرهنگیان روز ۱۳ مهر بار دیگر برای طرح مطالبات خود در تهران و شهرستانها تجمع کنند.

 

تحصیل ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموز در سال جاری/ نیاز کشور به بیش از ۲۶۰۰ مدرسه

معاون عمرانی وزیر آموزش گفت: "در سال تحصیلی جدید ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموز در مدارس مشغول به تحصیل می شوند که این آمار در پایان برنامه توسعه به ۱۴ میلیون می رسد."

محمدتقی نظرپور ادامه داد: "برای تامین فضای آموزشی برای این تعداد دانش آموز، در سالهای آینده به ۲۶۰۰ کلاس درس نیاز است."

وی خاطرنشان کرد: "۲۰ درصد فضاها توسط خیرین احداث می شود و ۵۰۰۰ کلاس درس برای مهر آماده می شود که ۵۰ درصد آن با مشارکت خیرین یا توسط خود افراد تهیه شده است و اگر بتوان تعامل سازنده و خوب را با خیرین داشته باشیم، مشکل ساخت مدارس حل می شود.

 

آیت الله جنتی در ضیافت شام خبرگان: معلمان ضد انقلاب را معرفی یا خودمان با آنها برخورد کنیم

آیت الله احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری، روز پنجشنبه ۳۰ شهریور طی سخنانی در ضیافت شام اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری گفت: "بهترین کسانی که می توانیم با آنان کار کنیم نسل نو هستند. وظیفه ما به عنوان یک طلبه این است که به داد این نسل برسیم و راهی برای ارتباط با دانش آموزان پیدا کنیم."

آیت الله جنتی افزود: "باید با معلمان ارتباط داشته باشیم و آنها را مورد توجه قرار دهیم و از لحاظ دینی و سیاسی آگاه سازیم تا بدانند که وضعیت سیاسی ما چگونه است، دشمن در چه وضعی است، ما در چه وضعی هستیم و نیز باید بدانند که رهبری چگونه در برابر دشمنان ایستاده است و متوجه باشند که اگر ایشان در برابر دشمن نمی ایستاد چه وضعیتی داشتیم و اگر این ایستادگی ادامه پیدا نکند چه آینده ای در انتظار ماست."

وی تاکید کرد: "اگر معلمی، سخنان ضداسلام، ضد انقلاب و ضد ولایت فقیه می گوید، باید به مقامات بالاتر اطلاع دهیم یا خودمان با او برخورد بکنیم."

 

 (منابع: هومیان نیوز، ایرنا، کلاس بیست، فارس، مهر، رادیو زمانه، پیام، ایسنا)

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۹، شنبه اول مهر ۱۳۹۶ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول