انتخاب خانم زهرا مریخی به ‌عنوان مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران

 

تصویر دارد

سازمان مجاهدین خلق ایران طی یک اجتماع بزرگ که همزمان در تیرانا، برلین، پاریس، زوریخ، استکهلم و لندن برگزار شد، در آغاز پنجاه و سومین سال حیاتش، خانم زهرا مریخی را به اتفاق آراء به‌ عنوان مسئول اول جدید انتخاب کرد.

 

بنا به اطلاعیه روز ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ سازمان مجاهدین خلق ایران «طبق آیین نامه داخلی، مسئول اول سازمان در سه شور انتخاب می ‌شود. در شور اول از اعضای شورای مرکزی و در شور دوم از مسئولان و کادرها در بخشهای مختلف به‌ طور مخفی رأی‌ گیری می ‌شود. در شور سوم، همه مجاهدین در اجتماع سراسری به ‌طور علنی با بلند کردن دست رأی می‌دهند.

در شور اول در ۲۹ مرداد، خواهر مجاهد زهرا مریخی ۸۶ درصد آرای شورای مرکزی را به دست آورد. شورای مرکزی ۱۲ کاندیدا داشت که ۴ نفر اول برای مرحله بعد معرفی شدند.

در شور دوم که روز ۱۲ شهریور ۹۶ در ۱۰ مرکز رأی ‌گیری برگزار شد خواهر مجاهد زهرا مریخی ۸۴ درصد آرا را کسب کرد.

در مرحله نهایی در شور سوم در رأی ‌گیری علنی در اجتماع سراسری، خواهر مجاهد زهرا مریخی به اتفاق آراء به ‌عنوان مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران انتخاب شد.»

بر طبق این اطلاعیه مجاهد خلق زهرا مریخی متولد ۱۳۳۸ در قائمشهر در شمال ایران است که از نوجوانی در جریان انقلاب مردم ایران علیه دیکتاتوری شاه با مجاهدین آشنا شده است. وی در ۱۸ سالگی به انجمن هوادار مجاهدین در شهر خود پیوست و در شهرهای بابل و آمل فعالیت می ‌کرده است که به خاطر همین فعالیتها چند بار توسط ساواک احضار و بازجویی شده است.

خانم مریخی پس از پیروزی قیام به جنبش ملی مجاهدین در قائمشهر پیوست و مسئولیت بخش زنان را به ‌عهده گرفت. پس از اعلام ممنوعیت مجاهدین توسط خمینی در تیر ۱۳۵۹به هیأت تحریریة نشریه مجاهد در استان مازندران به نام طلاونگ منتقل شد. پس از شروع مقاومت سراسری در ۳۰خرداد ۱۳۶۰ به تهران رفت و مسئولیت سرپل شاخه جنگل سازمان را به‌عهده گرفت. متعاقباً بر اثر دستگیریها و ضربات دشمن در تهران و جنگل، ارتباطات او به مدت ۲ سال قطع شد و در اختفاء کامل به‌ سر می‌برد. نهایتاً در سال ۱۳۶۳ به پایگاههای مجاهدین در منطقه مرزی ایران و عراق رفت و از آنجا به پاریس منتقل شد. در سال ۱۳۶۴ در شورای مرکزی مجاهدین قرار گرفت و پس از تأسیس ارتش آزادیبخش ملی ایران به قرارگاه اشرف رفت و در عملیات بزرگ فروغ جاویدان شرکت داشت. برادر کوچکتر او مجاهد خلق علی مریخی از شهیدان عملیات آفتاب است.

خانم  زهرا مریخی مدتی مسئول تشکیلات مجاهدین در کشورهای اسکاندیناوی و آلمان بوده و از مهر ۱۳۷۰ به ‌عنوان عضو هیأت اجرایی سازمان، مسئولیت ستاد تبلیغات مجاهدین شامل رادیو صدای مجاهد، سیمای مقاومت و نشریه مجاهد را به ‌عهده گرفت. در سال ۱۳۷۱ به عضویت شورای ملی مقاومت ایران در آمد و در سال ۱۳۷۲ به ‌عنوان مسئول کمیسیون تبلیغات شورا معرفی شد. وی از سال ۱۳۸۲ تاکنون هماهنگ ‌کننده دفاتر خانم مریم رجوی، رئیس‌ جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران برای دوره انتقال بوده و همزمان از همردیفان مسئول اول مجاهدین و از سال ۱۳۹۳ نایب ‌رئیس شورای مرکزی سازمان بوده است.

در جشن پنجاه و دومین سالگرد سازمان مجاهدین خلق ایران، رفیق مهدی سامع، انتخاب خانم مریخی را به همه مجاهدان در سراسر جهان و به مجاهدان اسیر در زندانهای خامنه ای جلاد شادباش گفت.

 

 

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۹، شنبه اول مهر ۱۳۹۶ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول