متن سخنان مهدی سامع در تظاهرات مقاومت ایران

به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

 

خانمها، آقایان سلام و درود بر شما

اجازه دهید قبل از هر چیز ادای احترام کنم به زندانیان سیاسی که به مقاومت دلیرانه خود در برابر مزدوران ولایت خامنه ای ادامه می دهند و همچنین به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی ادای احترام کنم.

دیروز ۱۰ دسامیر، ۷۰ امین سالگرد تصویب اعلامیة جهانی حقوق بشر بود.

نباید کتمان کرد که در این ۷۰ سال وضعیت حقوق بشر در سطح جهانی بهبود نسبی داشته است. ما اکنون شاهد آن هستیم که تبعیض جنسیتی در بسیاری از کشورها نسبت به چند دهه پیش کاهش پیدا کرده است. مجازات اعدام در اکثر کشورهای جهان در قانون و یا در عمل وجود ندارد و موارد دیگر

اما در کشور ما ایران وضعیت حقوق بشر به ویژه در دوران نظام نگین ولایت فقیه روز به روز بد تر و زندگی مردم ایران وخامت فاجعه باری پیدا کرده است. وقت شما را با ارایه آمار و گزارشات انبوه در مورد نقض حقوق بشر در مورد تمامی مردم ایران نمی گیرم. حاکمیت در ایران بر اساس تبعیض دینی، جنسیتی، ملی و قومی بنا شده و بنابرین در همه این زمینه ها حقوق شهروندان ایران نقض می شود.

همچنین حاکمیت در ایران در شکل استبداد دینی، مردم ایران را از آزادیهای مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر محروم کرده است.

کشتارهای بربر منشانه در زندانها، قتل عام زندانیان سیاسی، قتلهای زنجیره ای، ترور نخبگان سیاسی در خارج از کشور و اضافه کنیم کشتار روزمره به علت آلودگی هوا، کشتار در جاده ها که بیش از تلفات در جنگ ۸ ساله است و سرکوب کارگران، معلمان، پرستاران، دهقانان، دانشجویان، دستفروشان و غارت شدگان به خاطر مبارزه آنان برای حقوق بر حق شان، نمونه هایی از نقض حقوق ایرانیان است.

خانمها آقایان دوستان عزیز

اجلاس بین‌المللی تغییر آب و هوا در پاریس برگزار شده و در این زمینه نیز گامهایی طی سالهای گذشته برداشته شده است.

اما در ایران تحت خلافت خامنه ای، محیط زیست به طور روزمره قتل عام می شود.

مساله بحران آب به آن درجه از شدت و حدت رسیده که بسیاری از کارگزاران رژیم در این مورد هشدار می دهند. اگر عمر نظام ارتجاعی ولایت فقیه ادامه پیدا کند، بسیاری از مناطق ایران خالی از سکنه می شود.

ولایت خامنه ای درآمدهای کشور به به جای رسیدگی به زندگی مردم و به بحران آب و هوا، صرف دخالت آشوبگرانه در کشورهای دیگر می کند. بودجه نهادهای اسلامی که به تبلیغ خرافات و اندیشه های ارتجاعی در ایران و سایر کشورها می پردازند، بسیار بیشتر از بودجه ای است که برای بهبود محیط زیست در نظر گرفته شده است. صحبتهایم را کوتاه می کنم

 

اجازه دهید در پایان از دو مادر رنجدیده و دو سیاستمدار از راست و چپ برای نتیجه گیری کمک بگیرم

بانو شعله پاكروان به مناسبت سالگرد شهادت فرزندش، زنده یاد ريحانه جبارى می نویسد:

ریحانه را کشتند، دختری زیبا و مهربان که به گواهی بسیاری از زندانیان و حتی زندانبانان نقطه امید و معلمی بود برای زنان بی پناه زندانی تا یاد گیرند به خود و دیگران احترام گذارند و پیشرفت کنند. او را به قتل رساندند تا امید و بخشندگی و مهربانی را بکشند. نمی دانستند او بذری است کاشته در خاک ایران. یک ریحانه را کشتند و هزار ریحانه سبز شد.

بانو گوهر عشقی در پنجمین سالگرد شهادت فرزندش، زنده یاد ستار بهشتی می نویسد:

امروز پنجمين سالگرد از دست دادن فرزند و پرستارم «ستار» است. اما به جاى گريه و شيون، رقص و شادى بر پا مي ‌كنم كه فرزندم از خانواده ‌اى فقیر، ضعيف و به ‌زعم برخى بی ‌سواد، توانست پايه‌ هاى استبداد را به لرزه در آورد و هم ‌چون ديگر جوانان آرميده در خونِ خود، نهال آزادى را آبيارى كند.

اما ببینیم دو سیاستمدار از راست و چپ چه گفته اند.

چرچیل گفته است که اگر شما دشمنی دارید که رهایتان نمی کند، بدانید که کار مهمی انجام داده اید. فکر کنم این گفته در این شرایط به طور کامل شامل حال ما؛ جنبش مقاومت مردم ایران می شود.

و کارل مارکس می گوید، فلاسفه تاکنون جهان را تفسیر کرده اند، اما مساله اصلی تغییر جهان است

و گمان می کنم این نکته هم به طور کامل ...شامل حال ما مردم ایران می شود که عزم جزم کرده ایم تا به سرنگونی استبداد مذهبی قیام کنیم

سپاسگزارم که به من گوش کردید

پیروز باشید

دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱ دسامبر ۲۰۱۷

 

نبردخلق شماره ۳۹۲، آدینه اول دی ۱۳۹۶ - ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول