یادداشت سیاسی ...

نمایش آقا واقعاً تماشایی بود

 

مهدی سامع


روز یکشنبه ۲۹ بهمن، خامنه ای سالگرد قیام ۲۹بهمن سال ۱۳۵۶ در تبریز را بهانه کرد تا با چند فقره دروغ و گزاف گویی اطمینان دهد که «پیشرفت به‌ معنی واقعی کلمه» در کشور اتفاق افتاده است. او البته موارد این پیشرفت را مشخص نکرد و لابد اگر بخواهد «به معنی واقعی کلمه» چند مورد را شمارش کند، به ابزارهای جنگی و تحقیقات علمی در این مورد و پیشرفت در جنگ سایبری با کمک شیطانهای بزرگ و کوچک و البته اختراع جدیدی تحت عنوان «خودکشی» در زندان اشاره خواهد کرد.

ولی فقیه از نظریه پردازان ولایت اش خواست تا «به ‌صورت عملی و هنرمندانه و نه با مبالغه و نه صرفاً گزارشهای زبانی، پیشرفتهای مختلف کشور را بازگو کنند تا برخی غافلان که نادانسته در این مسائل تشکیک می کنند، واقعیتها را درک کنند.». این وظیفه را یکی از سرکردگان سپاه این گونه «علمی و هنرمندانه» انجام می دهد.

 

پاسدار حسین سلامی جانشین سرکرده کل سپاه منفور پاسداران در یک برنامه تلویزیونی گفت: «ما گزینه نظامی را چه دشمن روی میز قرار می ‌داد چه زیر میز، برای خود یک واقعیت می‌ دانستیم. ما باید برای شکست دادن ناو هواپیمابر آمریکایی راه‌ حلی پیدا می‌کردیم، ولی راهش ساختن ناو هواپیمابر مثل آمریکاییها نبود. لذا با دقت ‌افزایی در موشکهای بالستیک فهمیدیم بتوانیم قبل از رسیدن ناو به برد عملیاتی هواپیماهایش آن را هدف قرار دهیم. در این راه تستهای ناموفق زیادی را پشت سر گذاشتیم و این ‌قدر این کار را ادامه دادیم تا به موفقیت رسیدیم. امروز به فناوری پهپادی رسیدیم که ارکیو۱۷۰ آمریکایی را نه‌ تنها مهندسی معکوس بلکه آن را بهینه‌ سازی می‌کنیم. پهپادهایی تولید کرده‌ ایم با مداومت پروازی ۳۶ و ۴۸ ساعت و برد هزاران کیلومتر که قادر است با حمل سلاح عملیات نظامی انجام دهد و رادارگریز است. با مقامات عالی یکی از قدرتهای فناوری چند ماه پیش صحبت می‌کردم وقتی به یکی از مکانهای تولیدی ما رفته بود گفت "شما در حال تشکیل تمدن بزرگ هستید"، این اعتراف قدرتهای بزرگ است. ... شهرهای موشکی سپاه مکانهای بسیار امنی در مقابل تهاجمات دشمن در سطح متعارف و غیرمتعارف، ناشناخته و بسیار زیادند. همه موشکهای ما در شهرهای موشکی نیست و در آن واحد قادریم شلیکهای بسیار زیادی را در انواع مختلف داشته باشیم که قابل مقابله نیستند. ما بسته متنوعی از قدرت دفاعی داریم و موشک یکی از آنهاست و ما با موشک از منافع و کرامت ملت دفاع می‌کنیم.

ملت ایران [ولایت خامنه ای] حتماً دوست ندارند که ایران مرکز تهاجم دشمنان باشد، لذا همه این کشورها که الآن در منطقه با دشمن درگیر هستند میدان امنیت استراتژیک ما هستند. شاید غیرعاقلانه ‌ترین تفکر این است که کشوری دامنه امنیت خود را محدود به مرزهای کشورش ببیند. ... امروز ارتش سوریه و عراق عمق استراتژیک دفاعی ماست و‌ بهترین استراتژی درگیری با دشمن در دوردست است.» (تسنیم، خبرگزاری سپاه تروریستی قدس، یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶)

همین پاسدار در روز یکشنبه ۲۲ بهمن امسال در برنامه تلويزيون شبكه خوزستان گفت: «روزگاری شما در پشت كرخه و كارون می جنگیدید، امروز در كرانه های مدیترانه دشمنان خدا را تعقیب میكنید. ... امروز پس از ۳۹ سال ما شُعاعها و زبانه های نفوذ انقلاب را در كرانه های مدیترانه و دریای سرخ می بینیم. امت واحده اسلامی در حال شكل یافتن است ما در سوریه در لبنان در عراق در یمن در بحرین در همه جا به نام انقلاب شكوهمند اسلامی قدرت شكل داده ایم.».

 

این توصیف همه ی پیشرفتهایی است که ولی فقیه درخواست توضیح «هنرمندانه و علمی» آن را کرده است. این البته نه «تمدن بزرگ»، آن گونه که آن مقام خارجی گفته، بلکه یک ضد تمدن، مخرب و ماجراجویانه است که از حساب مردم ایران برای حفظ رژیم پرداخت می شود. به جز این هیچ پیشرفت واقعی به سود اکثریت قاطع مردم ایران وجود خارجی ندارد و هر ادعای دیگری در مورد پیشرفت دروغ محض است.

 

ولی فقیه نظام برای این که گزافه گویی خود را واقعی و همزمان پُررنگ جلوه دهد به یک فقره ناقابل از ناتوانی نظام هم اعتراف کرد تا گماشتگان، قلم بمزدان و ذوب شدگان در ولایت از این که «آقا» هر دو بخش پُر و خالی لیوان را می بیند بر اعتقاد خود، البته با شارژ پول، راسخ تر شوند. خامنه ای گفت: «در باره ‌ی عدالت ما عقب ‌مانده هستیم، خودمان اعتراف می ‌کنیم.» و برای این عقب ماندگی بر «ضرورت عذرخواهی از خداوند و مردم» انگشت گذاشت. مقام معظم به روی خود نیاورده و نمی آورد که ولایت اش به معنی واقعی کلمه سرآمد عمیق ترین و بی سابقه ترین تبعیضها است که فاشیسم هیتلری و دولت نژاد پرست آفریقای جنوبی به گَرد پای او

آن هم نمی رسیدند. جضرت آقا در مورد نقض بی سابقه حقوق اساسی شهروندان ایران و فقدان آزادیهای سیاسی، اجتماعی و خصوصی حرفی نمی زند. او در مورد تبعیضهای جنسیتی، مذهبی، قومی و ملی حرفی برای گفتن ندارد و پایمال شدن روزمره  حقوق اولیه نیروهای کار و فقر و فلاکت اکثریت مردم ایران را فقط با واژه بی در و پیکر «عقب ماندگی» توجیه می کند. از بحران آب و وضعیت فاجعه بار محیط زیست و آلودگی هوا و کشتار در جاده ها و قتل عام طبیعت به وسیله تفنگداران ولی فقیه هرچه نوشته شده ابعاد فاجعه به تمامی بیان نشده است.

 

خامنه ای اما یک حقیقت تلخ برای ولایت اش را با واژه «ممکن» گِرد می کند تا زهر این حقیقت که مردم از او و ولایت اش و کلیت نظام ضد مردمی اش متنفر هستند را پنهان کند. او می گوید: «ممکن است فردی از شخص حقیر نیز انتقاد داشته باشد.».

زنده یاد احمد شاملو چنین گفت: «ابلها مردا عدوی تو نیستم من! انکار توام». امروز شاملو نیست تا ببیند در سراسر کشور چگونه این انکار فریاد زده می شود. این را خامنه ای بدون شک و تردید بهتر از هرکس دیگر می داند و خود اعتراف می کند که می داند. برای همین است که مژده «تماشایی» بودن تظاهرات فرمایشی ۲۲ بهمن را به عَمَلِه و اَکَره خود می دهد و پس از آن که این نمایش حکومت به شکل واقعاً تماشایی با شکست مُفتضحانه روبرو شد، پیام پیروزی سر داد که چنین نمایشی «شبیه معجزه» بوده و در «هیچ‌ یک از انقلابهای دنیا نظیر ندارد.».

سوال اساسی این است که اگر این تظاهرات تماشایی «شبیه معجزه» بوده و در دنیا «نظیر ندارد» و اگر قیامهای مردمی حرکت اقلیتی تحریک شده بوده، چه نیازی مقام معظم را مجبور به «عذرخواهی از خداوند و مردم» می کند؟

واقعیت سَرسخت و کوبنده این است که نمایش و سیرک آقا به خاطر بی رونق بودن

واقعاً تماشایی بود و این شکست در راه اندازی یک تظاهرات حکومتی با همه امکانات، نه مثل خار که همچون سیخی در چشم خامنه ای فرو رفته است.

  

منبع: نبرد خلق شماره ۳۹۵، سه شنبه اول اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰ فوریه ۲۰۱۸

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول