چالشهای معلمان در خرداد ماه (۹۷)

فرنگیس بایقره

 

تجمع معلمان حقالتدریس مقابل مجلس

بامداد روز یکشنبه ۶ خرداد، جمعی از معلمان حق التدریس مقابل مجلس تجمع کردند.

معلمان حقالتدریس به وضعیت استخدامی خود اعتراض کردند. آنها گفتند: خواسته ما جذب در آموزش و پرورش است و از این بلاتکلیفیِ شغلی به ستوه آمده ایم.

یکی از حاضران در این تجمع گفت: ما معلمان حقالتدریس، حقوق ثابت ماهیانه نداریم؛ در ماههای تابستان نیز بیکاریم و درنتیجه درآمد نداریم؛ خواسته ما از نمایندگان مجلس این است که فکری به حال بلاتکلیفی شغلی ما کنند و از وزارت آموزش و پرورش بخواهند که برای جذب ما اقدامات لازم صورت گیرد.

 

تجمع بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت آموزش و پرورش

جمعی از معلمان بازنشسته روز سه شنبه 8 خرداد مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند. خواسته اصلی معترضان، رسیدگی به تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی بازنشستگان فرهنگی است. یکی از حاضران در این تجمع گفت: پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان با تاخیر مواجه شده و برخی از بازنشستگان بیش از یک سال است که منتظر دریافت این معوقه مزدی هستند. این معلم بازنشسته افزود: درست نیست کمبود بودجه ی دولت را بهانه کنند و با تاخیر در پرداخت معوقات، معاش معلمان بازنشسته را با چالش جدی مواجه کنند. طبیعیست که یک معلم بازنشسته برای پاداش پایان خدمت خود، برنامه دارد و این تاخیرها زندگی او را با مشکل روبرو می کند.

 

اعتراض سه فعال مدنی زندانی به حسن روحانی پیرامون برخورد با معلمان معترض

یک وکیل دادگستری و دو معلم زندانی در اوین، در نامهای به حسن روحانی نسبت به دستگیری و برخورد با محمد حبیبی و معلمانی که مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده بودند، اعتراض کردند.

عبدالفتاح سلطانی، عضو سابق هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، محمود بهشتی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران و اسماعیل عبدی، دبیرکل اسبق کانون صنفی معلمان تهران، در این نامه نحوه بازداشت محمد حبیبی و انتقال با دستبند و پابند به زندان اوین را توهین آمیز و "اوج ارادت حاکمیت به فرهنگیان" خوانده اند.

این سه فعال زندانی در نامه چهارشنبه ۹ خرداد خود، ضمن مقایسه وضعیت برخورد با غارتگران صندوق فرهنگیان و معلمان زندانی، از حسن روحانی خواسته اند نسبت به فراهم کردن مقدمات مختومه شدن پرونده تمامی معلمان بازداشت شدهو همچنین آزادی محمد حبیبی، یا دستکم انتقال او به زندان اوین، اقدامی انجام دهد.

به گفته حسین تاج، وکیل آقای حبیبی، نحوه دستگیری و برخورد با موکلش باید تحت پیگرد قرار گیرد، زیرا همسر آقای حبیبی که برای پیگیری به دادسرا رفته بود، به طور اتفاقی آقای حبیبی را پابرهنه و با لباسهای پاره دیده بود، در حالی که هنوز آثار ضرب و جرح روی صورت وی مشهود بود.

 

بازداشت عضو کانون معلمان ایران

موسی رضا جلیلی جشن آباد، معلم و فعال صنفی مشهد، عضو کانون صنفی معلمان ایران، روز دوشنبه ۲۱ خرداد ساعت ۸ بامداد توسط چندتن که خود را مامور اطلاعات معرفی کردند، در خانه و کنار همسر و فرزندانش به شیوه غیر قانونی دستگیر شد.

خانواده ی آقای جلیلی مدتهاست توسط این ارگان دستگیر کننده به طور تلفنی مورد آزار قرار می گیرد. وزارت اطلاعات از آقای جلیلی می خواست که بدون ارایه حکم و ابلاغیه مراجع قضایی خود را معرفی کند، اما ایشان از آنجایی که هویت احضار کنندگان برایش نامعلوم بود، از معرفی خودداری کرده بود.

آقای جلیلی جشن آبادی ساعاتی پس از دستگیری با دستبند به دادستانی مشهد برده شد، اما به خاطر اینکه بازپرس مورد نظر نیروهای امنیتی در دفتر خود حاضر نبوده، مامورین وی را بار دیگر به پلیس امنیت بازگرداندند.

چنانچه پیداست، آقای جلیلی به اتهام فعالیت در حوزه ی فضای مجازی دستگیر شده است.

وی دریک تماس تلفنی با خانواده، گفته است از برخورد نیروهای پلیس امنیت راضی است.

 

دستگیری فعال صنفی معلمان در نجف آباد

ایرج توبه ایها (نجف آبادی) فعال صنفی و عضو کانون صنفی معلمان استان اصفهان، روز دوشنبه ۱۱ خرداد به بهانه "برگزاری جلسات غیرقانونی و شرکت در تجمع ۲۰ اردیبهشت فرهنگیان کشور" توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان نجف آباد در محل کار خود بازداشت شد.

نیروهای اداره اطلاعات شهرستان نجف آباد آقای نجف آبادی را در دفتر کار خود دستگیر و پس از تفتیش کامل محل و ضبط لپ تاپ و تلفن، وی را با خود بردند. همچنین در مسیر بازگشت، ماموران منزل آقای نجف آبادی را نیز تفتیش کرده و اقدام به ضبط کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل فرزند ایشان کردند و سپس این فعال صنفی به شعبه سوم بازپرسی دادگستری نجف آباد منتقل شد.

آقای نجفی از پذیرش سپردن تعهد برای کنارگذاشتن فعالیتهای صنفی که بنا به خواست بازپرس پرونده به وی پیشنهاد شده بود، خودداری کرد. بازپرس پرونده نیز از پذیرفتن وثیقه خودداری کرده و قرار بازداشت صادر کرد.

لازم به ذکر است، ایرج توبه ایها به دلیل فعالیتهای صنفی خود پرونده دیگری از سال گذشته به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشویش اذهان" دارد که با قید وثیقه آزاد شده اما پرونده کماکان مفتوح است.

کانون صنفی فرهنگیان اصفهان می گوید که تاکنون نتوانسته وکیلی را انتخاب کند که حاضر به پذیرفتن وکالت اینگونه پرونده ها باشد.

 

ابراز همبستگی دانشجویان با معلم زندانی و خواسته های معلمان

شماری از دانشجویان با صدور بیانیه ای اعتراض خود را به ضرب و شتم و دستگیری محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران اعلام داشتند.

آنها تاکید کردند: "خواسته های قانونی و حداقلی آموزش باکیفیت و رایگان و دستمزد عادلانه و متناسب با شان معلمان، خواست و مطالبه دانشجویان و آحاد مردم است."

دانشجویان امضا کننده این بیانیه نوشته اند: "ما ضمن محکوم ساختن این دست برخوردها با آقای حبیبی و دیگر فعالان معلمی که با پرونده سازیهای واهی در بازداشت و زندان به سر می برند، اعلام می کنیم که همراه و حامی پیوسته معلمانی خواهیم بود که دیروز درس انسانیت را به ما آموختند و امروز درس ایستادگی را. ما خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط محمد حبیبی و تمام فعالان صنفی معلمی هستیم که بدون ارتکاب هیچ جرمی، ناعادلانه در بازداشت و زندان به سر می برند."

           

قطع کمک هزینه عائله مندی فرهنگیان و مستخدمان زن مجرد

سرپرست اداره کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش از قطع کمک هزینه عائله مندی کارکنان این وزارتخانه خبر داد.

ناصر سلیمان زاده گفت: "بنا بر رای دیوان عدالت اداری حق نداریم به نیروهای زن رسمی و پیمانکاری دولت اعم از مدیر، معلم، مربی، نیرو و کادر اداری، مستخدمان و... که سابقه ازدواج ندارند، کمک هزینه عائله مندی بدهیم."

وی ادامه داد: "ما به عنوان دستگاه اجرایی مکلف هستیم، هزینه ها را کم کنیم. اگر هزینه کم نکنیم تخلف است و مسوولانی که اضافه پرداختی داشته باشند، خودشان به دادگاه ها احضار خواهند شد."

سلیمان زاده در پاسخ به این سوال که بخشی از این زنان مجرد سرپرست خانوار هستند و هزینه پدر و مادرشان را می دهند، تکلیف آنها چه می شود؟ گفت: "در مقابل این زنان، مردانی هم هستند که ازدواج نکرده اند و هزینه پدر و مادرشان را می دهند. در اینجا هم به مردان مجردی که تا به حال اصلا ازدواج نکرده اند، کمک هزینه عائله مندی تعلق نمی گیرد. کمک هزینه عائله مندی فقط مربوط به کسانی می شود که ازدواج کردند. حتی اگر یک آقا همسرش فوت کند، دیگر به او کمک هزینه عائله مندی نمی دهند، حتی اگر بچه تحت نظر خودش باشد. فقط به او حق اولاد می دهند، ولی در اینجا شرایط خانم برعکس است و کمک هزینه عائله مندی تعلق می گیرد و حتی شرایط زنان بهتر از مردان شده است."

 

کمپین موفق معلمان علیه اخاذی آموزش و پرورش

آموزش و پرورش در اقدامی جدید مشاهده فیش حقوقی در پورتال وزارت را منوط به اخذ وجه ۱۰۰۰ ریالی به ازای هر بار ورود نموده است.

معلمان در واکنش به این اقدام، با ایجاد کمپینی در فضای مجازی اعتراض خود را آشکار کرده و خواستار رایگان شدن فیشهای حقوقی شده اند. حاضران در این کمپین می گویند پولی کردن فیش حقوقی مغایر قوانین دولت الکترونیک و محدود کردن دسترسی اشخاص به اطلاعات خود است و سبب تحمیل هزینه های گزافی به معلمان می شود.

آنها خواستار حذف هر چه سریعتر این حق حساب و رایگان سازی مشاهده فیشهای حقوقی خود شدند.

در همین حال منابع حکومتی از عقب نشینی وزارت آموزش و پرورش و رایگان شدن دسترسی فرهنگیان به فیش حقوقی خود خبر داده اند.

 

دومین تجمع معلمان بازنشسته در مقابل وزارت آموزش و پرورش

معلمانی که سال گذشته بازنشسته شده اند، هنوز پاداش پایان خدمت خود را دریافت نکرده اند. گروهی از این معلمان، بامداد دوشنبه ۲۸ خرداد با درخواست پرداخت پاداش پایان خدمت در اسرع وقت، مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

معلمان بازنشسته معترض، با امضای طوماری از وزارت آموزش و پرورش درخواست کردند که با توجه به سقوط ارزش ریال، معوقات آنها را تا کم ارزشتر از این هم که هست نشده، پرداخت نماید.

یکی از معلمان بازنشسته در این تجمع اعتراضی گفت: "بیش از نه ماه است که بازنشسته شده ام. اگر همان زمان پاداش پایان خدمت من پرداخت می شد، می توانستم یک سقف برای خانواده ام فراهم کنم، اما حالا با این گرانی و کم ارزش شدن پول، قدرت خرید پاداش من بسیار پایین آمده و نمی توان با این پول سرمایه گذاری کنم یا خانه دار شوم."

در این تجمع تعدادی از معلمان به نمایندگی از همکاران خود با علی الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، نشستی برگزار کردند، اما تاریخ دقیقی برای پرداخت پاداش اعلام نشد.

وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده به دلیل کمبود بودجه، پاداش پایان خدمت بازنشستگان در سال ۱۳۹۶ پرداخت نشدهاست و هر زمان به پول برسد، این معوقات را پرداخت خواهد کرد.

معلمان بازنشسته روز سه شنبه ۸ خرداد ماه نیز در برابر در برابر وزارت آموزش و پرورش تجمع کرده بودند.

 

وعده پرداخت قسطی پاداش پایان خدمت فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش وعده داد پاداش پایان خدمت فرهنگیانی که سال ۹۶ بازنشست شده اند، در سه قسط پرداخت خواهد شد.

بطایی در همین حال توجیه کرد: "هیچ وزارتخانه ای پاداش پایان خدمت ۹۶ کارکنان خود را نداده."

وی گفت: "پاداش فرهنگیان بازنشسته تا شهریور ماه در سه قسط پرداخت می شود که واریز قسط اول از ۱۰ روز آینده آغاز می شود."

بطحایی همزمان تاریخ دقیقی برای پرداخت اولین بخش پاداش پایان خدمت فرهنگیان اعلام نکرد و گفت: "فکر می کنم از ۱۰ روز آینده اولین قسط پرداخت شود."

 

 

(منابع: صدای آمریکا، معلمان عدالتخواه، هرانا، اتحاد، ایلنا، صدای معلم، رادیو زمانه)

 

منبع: نبرد خلق شماره ۴۰۰، آدینه اول تیر ۱۳۹۷ - ۲۲ ژوین ۲۰۱۸

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول