شرکت هیات نمایندگی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران در دومین کنگره چپ اروپا در پراگ

 

به دعوت آقایان فاوستو برتینوتی، دبیرکل چپ اروپا و میلان نویبرت، دبیرکل حزب سوسیالیسم دموکراتیک (جمهوری چک)، هیاتی از سوی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران به سرپرستی رفیق مهرداد قادری، مسئول روابط خارجی سازمان، در دومین کنگره چپ اروپا حضور یافت.

در نشست مزبور که طی روزهای 23 تا 25 نوامبر (2 تا 4 آذر) در پراگ، پایتخت جمهوری چک برگزار شد، مضمون و محورهای سیاسی چپ اروپا برای شرکت در انتخابات آینده پارلمان اروپا در سال 2009 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در کنگره پراگ، نمایندگان 30 حزب چپ اروپایی از 20 کشور به عنوان عضو اصلی یا ناظر شرکت داشتند که از آن جمله می توان به هیاتهایی از ایتالیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، یونان، پرتغال، اتریش، مجارستان، ترکیه و جمهوری چک اشاره کرد.

همچنین احزاب و سازمانهایی از عراق، فلسطین، افغانستان، لبنان، سوریه نیز به عنوان میهمان در  این نشست حضور داشتند.

در چارچوب دیدارهای سیاسی اجلاس، هیات سازمان نشستی نیز با هیات نمایندگی ائتلاف چپ و مترقی یونان مرکب از اعضای کمیته مرکزی ( (COSTAS ISYCHOSو مسئول روابط خارجی (ALIKI PAPADO MICHELAKI) و مسئول گروه حقوق بشر (SPILIOPOULOY MAGDA) این حزب داشت که طی آن اوضاع منطقه، شرایط حاکم بر ایران و گستره های همکاری دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار، رُفقای ائتلاف چپ و مترقی یونان ضمن اعلام همبستگی با مبارزه مردم ایران علیه رژیم جمهوری اسلامی و برای دموکراسی و عدالت اجتماعی، بر گُسترش روابط خود با سازمان تاکید کردند.

نشست پراگ، پس از انتخاب آقای لوتار بیسکی (آلمان) به عنوان دبیرکل جدید، به کار خود پایان داد. شرکت کنندگان همچنین قطعنامه ای را تحت عنوان "فراخوان پراگ" به تصویب رساندند که در آن آمده است: "ما قصد داریم در اتحادیه اروپایی به طور فعال به سوی ایجاد یک تغییر مسیر سیاسی که دموکراسی و عدالت بیشتر، اشتغال بیشتر، پایداری زیست محیطی و صلح در جهان را در بطن دارد، حرکت کنیم."

 

   

 

دعوت نامه کنگره چپ اروپا (کلیک کنید)