با تاثر بسیار، بانو فروغ تاجبخش (مادر لطفی) ما را ترک کرد

 

با تاسف و اندوه فراوان بانو فروغ تاجبخش (مادر لطفی)، از چهره های پرفروغ جنبش دادخواهی، روز یکشنبه ۲۱ بهمن برای همیشه ما را ترک کرد. خانم فروغ تاجبخش از مادران مقاوم و مبارز جتبش پیشتاز فدایی بود که در دوران دو دیکتاتوری شاه و شیخ از آزادی، عدالت و داد دفاع می کرد. در سالهای دهه پنجاه، هنگامی که فرزندش، زنده یاد انوشیروان لطفی، دستگیر و در بیدادگاههای رژیم شاه به حبس ابد محکوم شد، این مادر شجاع به صف خانواده شهدا و زندانیان سیاسی پیوست و تا پایان عمر برای عدالت مبارزه کرد. خانه بانو فروغ در هفته های قبل از انقلاب بهمن 1357 یکی از پایگاههای ارتباطی فعالیت علنی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران بود و بسیاری از فعالان سازمان از محبتهای بیدریغ مادر لطفی برخوردار می شدند. با سرکوبهای دهه 60، فرزند مادر لطفی دوباره بازداشت و به فرمان خمینی جلاد در قتل عام زندانیان سیاسی در سال 1367 اعدام شد. از آن زمان مادر لطفی برای دادخواهی در کنار مادران خاوران نقش برجسته ای به عهده گرفت و تا جایی که توان داشت در جنبش دادخواهی و در پیکار خانواده شهدا و زندانیان سیاسی علیه بیدادِ استبداد مذهبی حاکم بر ایران شرکت کرد. 

در گذشت مادر لطفی را از جانب خودم و از طرف رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران به خانواده این مادر خستگی ناپذیر، به مادران خاوران، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی، به فعالان جنبش دادخواهی و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

 

مهدی سامع

دوشنبه  22بهمن ۱٣۹۷ -  ۱1 فوريه ۲۰۱۹

 

فیلمی از مراسم خاکسپاری مادر لطفی در آدرس زیر

https://www.youtube.com/watch?v=O-aEWm78Wpc

 

وزارت اطلاعات رژیم مراسم یادبود بانو فروغ تاجبخش (مادر لطفی) را لغو کرد. قرار بود این مراسم روز پنجشنبه 25 بهمن، در سالن رعد در تهران برگزار شود که وزارت اطلاعات مانع از برگزاری آن شد.

منبع: نبردخلق شماره ۴۰۸، چهار شنبه اول اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰ فوریه ۲۰۱۹

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول