کارورزان سلامت  (فروردین ۱۴۰۰)

مهاجرت ۱۰۰ پرستار در هر ماه

محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: آمار مهاجرت پرستاران نسبت به سالهای قبل، روند صعودی داشته و به‌ صورت میانگین، ماهیانه ۱۰۰ نفر مهاجرت می‌کنند و کشور‌های دیگر به ‌شدت از پرستاران ایرانی، استقبال می ‌کنند. وی در برنامه سلام صبح به خیر تلویزیون حکومتی شبکه 3 در روز پنجشنبه ۱۹ فروردین تاکید کرد: اما چیزی که به ‌نظر می ‌رسد این است که دارد وقت‌ کشی می ‌شود و این نوع رفتاری که با پرستاران می‌ شود در این شرایط، انگیزه افزا نیست. میرزابیگی ادامه داد: ما علاوه بر ۱۴۰هزار پرستاری که در بالین مشغول هستند، ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری از کارشناسی تا دکترا در دانشکده ‌های پرستاری داریم، هم ‌چنین ۳۰ هزار پرستار داریم که در بخش مراقبتها در منزل به ‌صورت جامعه نگر، مشغول به فعالیت هستند. او افزود: این عزیزان بار سنگین نظام سلامت را به دوش می‌کشند، اما در مقایسه با جمعیت کشور و تختهای بیمارستانی، عدد بسیار پایینی است. در مقابل میانگین کشور‌ها که به ازای هر یک ‌هزار نفر، حداقل بین ۴ تا ۸ پرستار دارند ما حدود ۹ دهم پرستار داریم، یعنی ما به ازای هر یک ‌هزار نفر، کمتر از یک پرستار داریم.

او افزود: ما می‌ دانیم که واکسن کرونا در کشور کم است، اما همین میزان کم هم باید عادلانه توزیع شود و دلیلی ندارد که وزارت بهداشت، ۴۵درصد واکسن‌ها را به یک سازمان صنفی به نام نظام پزشکی در بین اعضای نظام پزشکی، توزیع کند آن هم در شرایطی که پرستاران ما در بحث مراقبت در منزل دارند فدا می ‌شوند. درست است که در بیمارستانها واکسن به‌ صورت کاملاً عادلانه در حال توزیع است، اما خارج از بیمارستان سهمیه واکسن کرونا برای پرستارانی که در منزل از بیماران مراقبت می‌کنند، در نظر گرفته نشده است. از ۱۰۰هزار دُز واکسن، ۴۵ هزار دز واکسن، به نظام پزشکی تعلق می‌گیرد و پرستاران در صف آخر هستند.

کارزار سراسری پرستاران

بیش از یک سال از همه ‌گیری ویروس کرونا و افزایش چند برابری فشار بر کادر درمان می‌گذرد. در این مدت مسئولان وعده ‌های بسیاری درباره افزایش حقوق کارکنان بخش درمان و رسیدگی به مشکلات آنها داده‌ اند اما همچنان این مشکلات پابرجاست. در واکنش به این شرایط عده ‌ای از پرستاران با راه‌ اندازی کارزاری با عنوان «خون ‌نامه پرستاران» از مسئولان خواسته ‌اند به وعده‌ های خود عمل کنند و به مشکلات آنها رسیدگی کنند.

آنها در این کارزار که تا روز چهارشنبه ۲۵ فروردین نزدیک به ۷ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند، نوشته ‌اند: «ما، جمعی از پرستاران کشور که از ابتدای همه‌ گیری ویروس کرونا در بیمارستانها در سخت‌ ترین شرایط مشغول خدمت ‌رسانی هستیم، به ذکر برخی از مشکلات کادر درمان در دوران شیوع کرونا پرداخته و می خواهیم که: پیش از آنکه مشکلات و شرایط نامناسب موجب شود پرستاران زحمتکش و مظلوم بیشتری را از دست دهیم، همت کرده و نسبت به رفع معضلات اهتمام ورزید.

همچنین درخواست می ‌شود ضمن رفع مشکلات پرستاران در بیمارستانها و مراکز درمانی، موضوع حذف پرستاری از مشاغل سخت و زیان ‌آور را بررسی کرده و جهت بازنگری در آن اقدام فرمایید.

برای اطلاع از این کارزار که از ۲۱ فروردین آغاز شده به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://www.karzar.net/nurses-problems

ابتلای ۴۸ درصد از کارکنان اورژانس تهران به کرونا

معاون فنی و عملیات مرکز اورژانس تهران گفت: تاکنون ۴۸ درصد از نیرو‌های اورژانس تهران به کرونا مبتلا شده‌ اند و با شروع موج چهارم کرونا شاهد افزایش ۵۰۰ درصدی ماموریتهای کرونا هستیم. در موج چهارم کرونا، کل تماسهای مردمی با اورژانس تهران نسبت به نیمه دوم اسفند، ۱۳۰ درصد افزایش و ماموریتها ۷۰ درصد نیز رشد داشته است.

دنیا باید در پرستار کُشی از رژیم ایران عبرت بگیرد

دبیرکل خانه پرستار قصور دولت و وزارت بهداشت در تامین و توزیع واکسن را عاملی برای شهادت پرستاران ایرانی در ماههای اخیر عنوان کرد و ادامه داد: از ابتدای شروع پاندمی کرونا تا کنون، ایران یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان در زمینه فوت پرستاران را داشته است. این در حالی است که بیش از ۸ ماه است، واکسن کرونا در سطح جهان کشف شده و علت این مساله نیز چیزی جز بی کفایتی مسئولان دولت و وزارت بهداشت نیست.

دبیرکل خانه پرستار ایران ضمن درخواست از خانواده پرستارانی که اخیرا به شهادت رسیده اند، درباره شکایت از سعید نمکی عنوان کرد: ما شخص وزیر بهداشت را عامل مرگ این پرستاران می دانیم و معتقدیم حتی اگر این خانواده ها از وزیر شکایت نکنند، بازهم ایشان باید محاکمه شود، چون اکنون که بیش از دو ماه است واکسیناسیون کادر درمان در ایران آغاز شده است، اما روند تامین و توزیع این واکسنها آنچنان نامناسب بوده که هنوز بخش زیادی از کادر درمان در سراسر کشور واکسن کرونا دریافت نکرده اند.

وی در پایان تصریح کرد: چند ماه پیش وزیر بهداشت ما شعار می داد که دنیا در بحث مدیریت کرونا باید از ما درس بگیرد، اما اکنون ایشان می گوید من تقاضا کردم که در نوروز محدودیتهای شدید اعمال کنند، ولی کسی گوش نکرد. سوال ما از وزیر بهداشت این است که اگر کسی به صحبتهای شما گوش نمی کند، چرا استعفا نمی دهید؟ به نظر من که دنیا باید در موضوع مرگ پرستاران از ما عبرت بگیرد

تجمع پزشکان در همدان

روز شنبه ۲۱ فروردین، جمعی از پزشکان بیمارستانهای همدان در اعتراض به حقوق تضییع شده خود، در مقابل دانشگاه علوم پزشکی این شهر، تجمع کردند.

تجمع اعضای انجمن بیماریهای نادر در تهران

روز دوشنبه ۲۳ فروردین، شماری از اعضای انجمن بیماریهای نادر مقابل بنیاد بیماریهای نادر در تهران تجمع کردند. این تجمع در اعتراض به عدم رسیدگی به واکسیناسیون این بیماران صورت گرفته است.

به گفته دکتر حمیدرضا ادراکی، مدیرعامل بنیاد بیماریهای نادر ایران تاکنون مکاتبات زیادی با معاونت درمان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در خصوص اولویت‌ بندی بیماران نادر در برنامه ملی واکسیناسیون صورت گرفته است؛ اما همچنان تنها بیماریهای صعب ‌العلاج و بیشتر شناخته شده در نظر گرفته شده است.

ادراکی در ادامه اظهار داشت: هیچ پروتکل مشخصی برای شیوه اولویت ‌بندی این بیماران وجود ندارد و با توجه به اینکه برخی از انجمنهای بیماری هنوز ثبت نشده ‌اند یا تعداد آنها بسیار کم است صدای شان به جایی نمی ‌رسد.

مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران در ادامه خواستار تهیه واکسن برای این گروه از بیماریها شد و افزود: ضعف سیستم ایمنی و نقص ژنتیکی ویژگی مشترک اکثر بیماران نادر است و در این وضعیت نیاز به توجه ویژه‌تری دارند.

تجمع سراسری داروسازان کشور

روز چهارشنبه ۲۵ فروردین، جمعی از داروسازان سراسر کشور با برپایی تجمع در مراکز استانها و در تهران مقابل مجلس ضمن یادآوری مطالبات شان به عدم پاسخگویی مسئولان اعتراض کردند.

شماری از داروسازان در همدان و رشت و چندین شهر دیگر از جمله اصفهان مقابل دانشگاه علوم پزشکی این شهر و در تهران مقابل ساختمان مجلس و در مشهد مقابل ساختمان معاونت غذا و دارو، در شیراز مقابل دانشگاه علوم پزشکی و در چهار محال و بختیاری مقابل ساختمان معاونت غذا و دارو، دست به تجمع اعتراضی زدند.

 

 (منابع مورد استفاده در تدوین این مجموعه: ایلنا، رویداد، رکنا، هرانا)

منبع: نبرد خلق شماره ۴۳۷، چهارشنبه اول اردیبهشت ۱۴۰۰ – ۲۱ آوریل ۲۰۲۱

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول