یادواره شهیدان فدایی

رفیق حمید رضا زمانی کندوانی (امیر)

 

رفیق حمید رضا در سال ۱۳۹۹ در یک خانواده آذری ساکن تهران (نظام آباد) متولد شد. در ده سالگی پدرش درگذشت و او به عنوان تنها پسر خانواده باید برای کمک به مادرش کار می کرد.

در سال ۱۳۵۵ در محفلی از هواداران سازمان فعال شد و در جریان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ با هواداران سازمان -کمیته های محلات و بعد کمیته کارگری مرتبط شد.

در انشعاب اکثریت، قاطعانه جانب اقلیت را گرفت و با برگزاری برنامه هایی در کوه  و جذب عده زیادی از هواداران تلاش بسیار در افشای اکثریت کرد که مثال زدنی و به یاد ماندنی است. 

این رفیق در کنار همه فعالیتها به ورزش که بسیار به آن علاقه داشت ادامه می داد و در ورزش «کونگ فو» که ان زمان در ایران تازه وارد شده بود توانست تا رتبه های بالا ارتقا پیدا کند و همین ورزیدگی باعث جذب وی در بخش نظامی گردید. زنده یاد رفیق حمید رضا با رفقا لقمان و داود مدائن، نظام ،راسکندر کار تشکیلاتی انجام داده است.

بعد از اسفند ۱۳۶۰ و شهادت رفیق هادی (زنده یاد احمد غلامیان لنگرودی ) رفیق امیر نقش زیادی در سازماندهی نیروهای سازمان داشت. او در ۳۶۲ دستگیر و دوسال بعد در اردیبهشت ۱۳۶۴ اعدام گردید. در باره نحوه دستگیری و حتی تاریخ دستگیری و اعدام این رفیق روایتهای مختلف وجود دارد.

حمید رضا (امیر) که تا اخرین لحظات از روحیه بالایی برخوردار بود به رفقای هم بندش گفته؛ می دانید چقدر عاشق زندگی هستم اما این را هم بدانید که زندگی به هر قیمت را نمی خواهم. رفیق حمید با جسارت، فدایی وار به پای جوخه اعدام رفت.

یاد و نامش گرامی و ماندگار

منبع: نبرد خلق شماره ۴۳۷، چهارشنبه اول اردیبهشت ۱۴۰۰ – ۲۱ آوریل ۲۰۲۱

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول