فراسوی خبر ... سه شنبه اول بهمن

تهدید ماله کش نظام در اوج بحران رژیم

زینت میرهاشمی

روز دوشنبه ۳۰ دی محمد جواد ظریف معروف به ماله کش نظام برای پاسخگویی در مجلس ارتجاع حضور پیدا کرد. وی که در چندی پیش در مورد وجود پولشویی و قدرت جریانهای خاص برای جلوگیری از تصویب لایحه پولشویی و پیوستن به FATF  صحبت کرده بود، در این جلسه حرفهای قبلی را انکار کرد. این ماله کش نظام نقش خودش در دفاع از توان موشکی رژیم در خارج از مرزها را بی همتا دانست و تاکید کرد که مدافع سر سخت سیاستهای نظام در منطقه است.

ظریف به شعور نداشته خودش توهین کرد و رژیم ولایت فقیه را از پولشویی مبرا دانست. این کارگزار دیپلماسی رژیم در حالی که درهای مماشات و لاس زدن با اروپائیها را بسته دیده، سه کشور اروپایی را به خارج شدن جمهوری اسلامی از پیمان منع گسترش سلاح هسته ای، در صورت ارجاع پرونده برجام به شورای امنیت، تهدید کرد.

پرتاب موشک به پایگاه عین الاسد، البته آن چنان دقیق جان سربازان آمریکایی به خطر نیفتد و زدن موشک به هواپیمای اوکرایینی برای تداوم بحران و حفظ آبروی بر باد رفته، تیر خلاصی به مناسبات بین المللی رژیم بعد از قیام آبان بود.

همانگونه که لغو ۵ مرحله ای تعهدات برجامی اثری در کاهش تحریمهای ایالات متحده و امتیاز گیری مورد دلخواه از اروپائیها نداشت، خروج از پیمان گسترش سلاحهای هسته ای هیچ بن بستی را به روی رژِیم باز نخواهد کرد و برعکس فشار بر گرده رژیم بیشتر خواهد شد. فعال شدن مکانیسم حل اختلاف که از طرف سه کشور اروپایی به کمیسیون مشترک برجام ارجاع شده، در صورت پایان مهلت داده شده به شورای امنیت ارسال خواهد شد. در ادامه آن تحریمهای شورای امنیت به صورت خودکار به جریان خواهد افتاد.

هیچکدام از قدرتهای جهانی و منطقه برای طرحهای پیشنهادی جواد ظریف و روحانی در رابطه با امنیت خلیج فارس حاضر به قبول مسئولیت نشدند و  بر عکس علاوه بر ارسال نیرو از طرف ژاپن به خلیج فارس، تعداد بیشتری از کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان، بلژیک، دانمارک، یونان، ایتالیا، هلند و پرتغال به طرح امنیتی اروپائیها برای حفاظت منافع خودشان در تنگه هرمز پیوستند.

بدین ترتیب کشتی دزدی به عنوان یک شیوه فشار و اخاذی از طرف رژیم کاربرد خودش را از دست داده و اروپائیها با وجود ادامه سیاست مماشات، تهدید رژیمِ در آستانه زوال را جدی نخواهند گرفت.

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول