برخی از حرکتهای اعتراضی کارگران و مزدبگیران در دی 1394

گردآوری و تنظیم: زینت میرهاشمی

 

94 حرکت اعتراضی

*صبح روز سه شنبه اول دی، جمعی از کارگران پالایشگاه پارسیان در اعتراض نسبت به مشخص نبودن وضعیت شغلی خود تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران معترض از نامشخص بودن وضعیت شغلی خود خبر دادند.

شهرستان مهر در ۲۵ کیلومتری عسلویه قرار دارد و مانند عسلویه از هوای گرم و طاقت فرسایی برخوردار است کارکنان این پالایشگاه از کمترین مزایایی برخوردارند.

 

*صبح امروز، کارگران فضای سبز شهرداری یاسوج در اعتراض به عدم پرداخت 24 ماه حقوق خود، روز سه شنبه اول دی، مقابل فرمانداری بویراحمد تجمع کردند. به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد، این کارگران نامه ای هم به استانداری نوشته بودند اما به نظر می رسد هیچ پیگیری از طرف این سازمان برای پیگیری مطالبات این کارگران انجام نشد.

 

*تعدادی از کارگران ورزشگاه آزادی در اعتراض به شرایط چند ماه اخیرشان ازجمله عدم پرداخت 3 ماه حقوق و حق بیمه، روز سه شنبه اول دی مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شمال‌غرب تهران تجمع کردند. به گزارش  تسنیم، کارگران ورزشگاه آزادی نزدیک به سه ماه قبل نیز مقابل وزارت ورزش و جوانان تجمع کرده بودند.

 

*صبح روز چهارشنبه 2 دی، کارگران پیمانی شرکت جهان گلشن امین برای امنیت شغلی و اعتراض به گروکشی چند ماه حقوق شان توسط کارفرما، دست به تجمع مقابل ساختمان پیمانکار اصلی، یعنی شرکت حمل و نقل رجاء زدند. به گزارش نسیم، یکی از نمایندگان کارگران معترض اعلام داشت که آخرین حقوق دریافتی از شرکت"جهان گلشن امین"،مربوط به ماهها قبل است.

 

*روز سه شنبه اول دی، تعدادی از کارگران شاغل در کارخانه آردل در واکنش به بی‌توجهی کارفرما در بازنشستگی پیش از موعد، برای دومین بار تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از تجمع کنندگان گفت: این تجمع در مقابل دفتر یکی از سهامداران کارخانه در خیابان مطهری تهران برگزار شد. تجمع نخست کارگران در ۱۴ شهریور امسال برگزار شد و قرار بود کارفرما علاوه بر معوقات مزدی و بیمه‌ای، سهم ۴ درصدی در بازنشستگی پیش از موعد در قانون مشاغل سخت و زیان آور کارگران را به تامین اجتماعی پرداخت کند، اما به این موضوع اعتنایی ندارد و در نتیجه کارگران ناچار شدندبرای دومین بار دست به تجمع بزنند. کارگران کارخانه آردل روز چهارشنبه 2 دی، برای دومین روز متوالی تجمع کردند.

 

*روز پنجشنبه 3 دی، کارگران کارخانه تبریز کف در مقابل استانداری تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، فعالیت تولیدی کارخانه تبریز کف از دو ماه پیش به طور کامل متوقف شده و  کارگران بیش از 18 ماه مزد معوقه دارند و چهار ماه حق بیمه آنها به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

 

*روز شنبه 5 دی، جمعی از کارگران کارخانه کنستانتره سنگ‌ آهن شهرستان اسدآباد در اعتراض به اخراج شان مقابل فرمانداری تجمع کردند. به گزارش ایسنا، رئیس کارخانه کنستانتره سنگ ‌آهن شهرستان اسدآباد از اخراج کارگران این کارخانه خبر داد. وی با اشاره به این تجمع اعتراضی گفت: به علت افت قیمت سنگ آهن در ماه گذشته این کارخانه بیش از ۶٠٠ میلیون تومان متضرر شده است که برای ادامه کار و عدم ورشکستگی بنابر تصمیمات اتخاذ شده ۴٠ درصد از نیروهای خود را اخراج کرد.

 

*روز شنبه 5 دی، جمعی از مهندسان عمران، مکانیک، برق، نقشه برداری و ترافیک و شهرسازی در اعتراض به مصوبه وزارت مسکن و شهرسازی برای چندمین بار مقابل این وزارت خانه تجمع کردند. به گزارش پارسینه، یکی از مهندسان حاضر در این تجمع گفت: ما مهندسانی هستیم که به صورت ناپیوسته و از کاردانی به کارشناسی تحصیل کرده ایم و پروانه های تخصصی سازمان نظام مهندسی را گرفته ایم. اما متاسفانه وزارت مسکن و شهرسازی با ابلاغ یک بخش نامه با عنوان «عدم صدور و ارتقا پروانه مهندسین ناپیوسته» جلوی ارتقاء حرفه ای ما را گرفته است.

 

*روز یکشنبه 6 دی، جمعی از مهمانداران اخراجی قطارهای رجاء در اعتراض به اخراج و قطع شدن حق و حقوق شان مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش خبرگزاری مجلس، قطع شدن حق و حقوق مهمانداران و قطع همکاری با آنان علت تجمع مقابل مجلس است.

 

*روز یکشنبه 6 دی، جمعی از کارکنان اداره‌ کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد مقابل استانداری این استان تجمع کردند. به گزارش کبنانیوز، این کارکنان همگی دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند که همگی از کار بیکار شدند.

 

*روز یکشنبه 6 دی، حدود ۲۰۰ تن از ساکنان شهرک زیتون در اعتراض به عدم اجازه ساخت و ساز در زمینهای واگذار شده به آنها مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند. به گزارش  تسنیم، دیوان عدالت اداری مجوز ساخت و ساز در این زمینها را داده است.

 

*صبح روز یكشنبه 6 دی، کارگران پستهای فشار قوی برق با در دست داشتن پلاكاردهایی كه به بی توجهی و خلف وعده وزارت نیرو اشاره شده، در مقابل ساختمان سازمان مدیریت و برنامه ریزی تجمع كردند. به گزارش ایلنا، حدود 500 تن از اپراتورها از سراسر كشور در مقابل سازمان مدیریت درتحصن هستند و به آنها گفته شده كه با احمد كفاشی رئیس امور انرژی این سازمان گفتگو كنند كه این اپراتور ها پیشنهاد مزبور را نپذیرفتند و خواستار گفتگو با صدر نوری مشاور نوبخت شدند. علت اصلی این تجمع تعیین تکلیف وضعیت استخدامی نیروها است.

روز دوشنبه 7 دی، کارگران پستهای فشار قوی برق در دومین روز از دور جدید اعتراض شان دست به تجمع مقابل مجلس زدند. به گزار ش نفت ما، معترضان به مسئولان هشدار دادند که اگر به درخواست و وضعیت آنها تا10 اسفند پاسخ منطقی داده نشود، منتظر خاموشیهای گسترده در کشور باشند.

 

*روز چهارشنبه 9 دی، جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد مقابل استانداری اصفهان تجمع كردند و به شرایط نامناسب بازنشتگان و تعویق معوقات آن ها اعتراض كردند. به گزارش تابناک، تجمع كنندگان در هوای ناسالم و آلوده اصفهان برابر استانداری جمع شدند و با در دست داشتن كاغذ هایی  تأكید داشتند كه چرا حقوق آنها پرداخت نمی شود.

 

*روز پنجشنبه 10دی، بیش از دو هزار تن از مالباختگان مؤسسه پدیده شاندیز در فلكه تقی آباد مشهد تجمع اعتراضی برگزار كردند. به گزارش ایران خبر، معترضان از روزهای قبل در شبكه های اینترنتی برای برگزاری این تجمع فراخوان داده بودند. تجمع كنندگان خواستار بازپس گیری پولهای به غارت رفته خود توسط باندهای  غارتگر هستند.

 

*کامیون داران صنعت ذغال سنگ استان  کرمان به دلیل پرداخت نشدن مطالبات شان و نداشتن هزینه سوخت در روز پنجشنبه 10 دی، اعتصاب کرده و بارگیری انجام ندادند. به گزارش ایسنا، معادن استان کرمان 17 تا 18 میلیارد تومان از شرکت ذوب آهن اصفهان طلب دارند. با توجه به مشکلات زیادی که برای صنعت ذغال سنگ در استان کرمان ایجاد شده است، علاوه بر کاهش تولید و عدم پرداخت حقوق کارکنان، هم اکنون آینده این صنعت در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

 

*صبح روز شنبه 12دی، کارگران چند معدن ذغال سنگ شهرستان کوهبنان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود دست به اعتصاب زدند. به گزارش72 عارف، بیش از 2 هزار کارگر معادن اصلی چشمه پودنه، پابدانای جنوبی و .. به نشانه اعتراض از رفتن به داخل تونلهای حفر زغال خودداری کردند و خواهان پرداخت معوقات دو ماهه خود شدند.

 

*روز شنبه 12دی، جمعی از کارگران معدن ذغال سنگ شمال شرق شاهرود در اعتراض نسبت به عدم پرداخت 11ماه حقوق دست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان زدند. به گزارش گل رامیان، یکی از کارگران می گوید: زندگی و امرار معاش برایمان بسیار سخت شده است و از مسئولان می خواهیم برای یک لحظه هم که شده خود را جای ما بگذارند.

 

*روز شنبه 12دی، جمعی از کارگران پیمانکاری فازهای ۲۰ و ۲۱ عَسَلویه در اعتراض به معوقات مزدی به مدت نیم ساعت دست از کار کشیدند. به گزارش ایلنا، این کارگران که حدود سیصد تن از نیروی کار فنی و خدماتی هستند، در یک شرکت پیمانکاری دست سوم مشغول به کار هستند.

 

*روز یکشنبه 13دی، تعدادی از کارکنان رسمی واحدهای پتروشیمی واگذار شده به بخش خصوصی منطقه آزاد ماهشهر، در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت استخدامی خود، تجمع کردند. به گزارش ایلنا، در این اجتماع اعتراضی بیش از ۱۰۰۰ تن از کارگران مجتمعهای بندر امام، بوعلی سینا، امیرکبیر، تندگویان، اروند، فجر خوزستان، مارون و رازی شرکت داشتند.

 

*روز یکشنبه 13 دی، تعدادی از کارکنان رسمی پتروشیمی اصفهان در اعتراض به وضعیت استخدامی نامشخص خود مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارکنان رسمی این واحد پتروشیمی از سال ۸۲ که مدیریت و مالکیت پتروشیمی اصفهان به بخش خصوصی واگذار شده وضعیت استخدامی و بیمه بازنشستگی آنها همچنان نامشخص و بلاتکلیف است.

 

*جمعي از كارگران پيمانكاري معدن زغال سنگ زمستان يورت شمال غرب (قشلاق) صبح روز یکشنبه 13 دی، در اعتراض به تعويق حدود ۱۰ ماه از مطالبات مزدي خود مقابل فرمانداري آزاد شهر تجمع كردند. به گزارش ایلنا، يكي از كارگران حاضر در اين تجمع در خصوص معوقات مزدي گفت: اين معوقات مزدي شامل سه ماهه آخر سال ۹۳ و هفت ماه در سال جاري (۹۴ ) است و علاوه بر اين حق بيمه كارگران نيز با تاخير چند ماهه به تامين اجتماعي پرداخت مي‌شود كه به تبع آن دفترچه‌هاي درماني تعداد زيادي از كارگران فاقد اعتبار شده است.

 

*صبح روز یکشنبه 13 دی، تعدادی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران که عضو تعاونی مسکن این شرکت هستند به دلیل تاخیر سه ساله در واگذاری مسکن، مقابل ساختمان شهرداری تهران تجمع کردند. به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد، تعاونی مسکن شرکت واحد می بایست مسکن ۲۶۵ تن از اعضای تعاونی که در پروژه سپیدار ۲ و ۳ (فردیس کرج) عضو هستند را شهریور ماه سال ۹۱ به آنان تحویل می داد. با وجود اینکه کارگران تعهدات مالی خود را انجام داده اند و سه سال از موعد تحویل مسکن کارگران گذشته است، این پروژه فقط چهل درصد پیشرفت داشته و چهار سال است که عملیات احداث آن متوقف شده است.

کارگران در این تجمع شعارهای: مسکن ما رو آبه _ شهردار ما تو خوابه، کارگران بیدارند    از حق کشی بیزارند، مدیر خیانت می کند _ شهردار حمایت می کند، کارگران بیدارند _  از دزدیها بیزارند را فریاد زدند.

 

*به گزارش ایلنا، روز یکشنبه 13 دی، پس از برگزار نشدن جلسه پیگیری مطالبات کارگران پستهای فشار قوی برق در تهران، گروهی از این کارگران با برپایی تجمعات اعتراضی مقابل ساختمان مركزی برق منطقه ای در استانها و به طور مشخص در استان سمنان، پیگیر خواسته های خود شدند.

 

*روز یکشنبه 13 دی، اعتصاب کارگران معادن پابدانای جنوبی دومین روز خود را پشت سر گذاشت. در این روز کارگران معادن پابدانای جنوبی مقابل درب ورودی معدن تجمع کرده و از رفتن به داخل تونلهای حفر زغال خودداری کردند. به گزارش ؟؟؟؟ در معادن مستقر در منطقه کوهبنان استان کرمان بیش از هزار کارگر مشغول کارند که عموم این کارگران با مشکل مزد معوقه مواجه هستند که کارگران معدن پابدانا یکی از همین گروه محسوب می‌شوند.

 

*صبح روز یکشنبه 13دی، جمعی از کارگران معدن شمال شرق ملچ آرام رامیان، در اعتراض به 10 ماه حقوق پرداخت نشده برای دومین روز مقابل فرمانداری شهرستان رامیان تجمع کردند. به گزارش گل رامیان، یکی از کارگران معترض گفت: از دی ماه سال گذشته تاکنون هیچ حقوقی دریافت نکرده ایم و همه زندگی مان با گرفتن اجناس نسیه می گذرد تاجایی که دیگر حتی یک قرص نان را نسیه می خریم.

 

*جمعی از کارگران سد گلمندره گرمه به علت تعویق 5 ماهه در پرداخت حق و مطالبات خود و عدم انعقاد قرارداد، در روز یکشنبه 13 دی، دست از کار کشیده و مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش  گرمه،

از مردادماه امسال هیچ‌گونه قراردادی با کارگران شاغل در سد گلمندره بسته نشده و مسئولان اداره کار شهرستان گرمه و متولیان کارگاه سدسازی جلساتی در چند هفته گذشته داشته اند اما بازهم انعقاد قراردادی با نیروهای شاغل در این کارگاه صورت نپذیرفته است.

 

*روز دوشنبه 14دی، کارگران معدن همکار در شهرستان راور به دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات و عدم پرداخت ۵۰ درصد حقوق ماه گذشته دست به اعتصاب زدند و تمام کارگران این معدن به نشانه اعتراض از رفتن به داخل تونلهای حفر ذغال خودداری کردند و خواهان پرداخت حقوق خود شدند. به گزارش کاروانسرا، یک سالی است «شرکت معادن ذغالسنگ کرمان» از «شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران» جدا شده و به «صندوق بازنشستگان صنعت فولاد» واگذار شده است؛ ارگانی که خود ورشکسته است و مشکل مالی دارد چگونه می تواند شرکت معادن زغال سنگ کرمان را حمایت کند؟

 

*روز دوشنبه 14 دی، حدود ۵۰۰ کارگر معدن ذغال سنگ البرز شرقی (واقع در منطقه طرزه استان سمنان) برای دومین روز در اعتراض به معوقات مزدی مقابل ساختمان ستاد مرکزی این معدن و فرمانداری دامغان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران معادن ذغال سنگ البرز شرقی با اعلام این خبر گفتند: معدن طزره یکی از معادن البرز شرقی محسوب می‌شود و کارگرانی که در این واحد معدنی مشغول کارند بابت نیمی از مزد مهرماه و تمامی مزد ماههای آبان و آذر طلبکارند. این کارگران روز گذشته نیز با برپایی اجتماع اعتراضی در این واحد معدنی خواستار پرداخت مزد خود شده بودند.

 

*صبح روز سه شنبه 15دی، کارگران معدن هشونی با دو روز تاخیر به صف کارگران اعتصابی معادن زغال سنگ کوهبنان پیوستند. به گزارش 72 عارف، کارگران معدن اصلی، پابدانای جنوبی و چشمه پودنه که در ابتدای هفته اعتصاب کرده بودند با قرار پرداخت ۵۰ درصد از حقوق ماه اخیر خود بعد از ساعتها اعتصاب به کار برگشتند. در ادمه اعتصابات کارگری چند روز اخیر معادن زغال سنگ شهرستان کوهبنان، تعداد زیادی از کارگران معدن  هشونی کوهبنان هم دراعتراض به حقوق معوقه دست به اعتصاب زدند. کارگران معادن کوهبنان در وضعیت وخیمی به سر می برند و روزانه تعداد زیادی از کارگران این معادن  به دلایل مختلف از کار بیکار می شوند.

 

*صبح روز سه شنبه 15 دی، تعدادی از کارگران پیمانی مترو تهران در اعتراض به بدحسابی پیمانکار پیشین، مقابل ساختمان شورای شهر تهران تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگرانی که خود در این تجمع اعتراضی حضور داشت با اعلام این مطلب گفت: کارگران پیمانی مترو تهران به صورت پیمانکاری در بخش خدمات مترو تهران مشغول کارند بدون آن که پیمانکارسابق همه مطالبات مزدی آنها را داده باشد، قصد تسویه حساب و قطع همکاری با شرکت مترو را دارد.

 

*روز سه شنبه 15 دی، همزمان با برگزاری دویست و بیست و سومین جلسه علنی شورای شهر تهران، 150 تن از مردم منطقه کن در اعتراض به عدم توجه شهرداری به خواسته های مردم این منطقه مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کرده‌اند. به گزارش آنا، به ساکنان این منطقه اجازه حصارکشی داده نمی‌شود و درختان در باغات منطقه کن قلع و قمع می‌شود. معترضان در دقایقی با بستن خیابان بهشت، مانع از عبور و مرور وسایط نقلیه شدند که با حضور نیروهای سرکوبگر انتظامی، سهولت عبور و مرور بار دیگر در خیابان بهشت مقدور شد.

 

*روز سه شنبه 15دی، بیش از 100 تن از کارگران کارخانه فولاد سهند غرب عجب شیر در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه حقوق خود مقابل این کارخانه تجمع کردند. به گزارش فرهنگ عجب شیر ، کارفرمای کارخانه فولاد سهند غرب ازتحقق مصوبات توافقی اش که از سوی اداره کار و فرمانداری عجب شیر با مسئولان استانی انجام شده سرباز می زند. بر اساس این مصوبات؛ بخش خصوصی خودش را موظف کرده بود که هزینه های بیمه، درمان، عیدی سالانه، بن خرید کالا و مابه التفاوت را پرداخت کند که این اتفاق نیفتاد.

 

*روز سه شنبه 15دی، کارگران شرکت تصفیه خانه آب «ورسک» چابهار دراعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق شان برای چندمین بار دست به اعتصاب زده و تجمع کردند. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، کارگران این شرکت در گذشته هم چند بار اعتراض کرده اند اما فرمانداری چابهار و اداره کار این شهرستان فقط وعده هایی دادند که تاکنون عملی نشده است.

 

*صبح روز چهارشنبه 16دی، تعدادی از کارگران پیمانکاری شرکت پتروسینا آریا از جمله شرکت پایندان دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق شان با وسایل نقلیه خود درب ورودی فازهای مذکور را بسته و مانع از رفت و آمد شدند. به گزارش کوگانا، تاخیر چند ماهه در پرداخت مطالبات مزدی این کارگران در حالی اتفاق افتاده که در تمامی این مدت عملیات تکمیل و راه ‌اندازی پروژه ‌های در دست احداث انجام شده و براساس برنامه زمانبندی تا پایان سال جاری دو واحد از فاز 19 پارس جنوبی راه ‌اندازی و وارد مرحله تولید با استفاده از گاز دریا خواهد شد.

 

*روز چهارشنبه 16دی، صدها تن از کارگران پیمانکاری فاز 19 عسلویه در اعتراض به معوقات مزدی دست از کار کشیدند و در محوطه کارگاه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران که در فاز 19 عسلویه مشغول به کار هستند، حدود 4 ماه مطالبات مزدی معوقه دارند.

 

*روز چهارشنبه 16 دی، جمعی از کارگران کارخانه دیار خودرو گلپایگان دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق شان دست به تجمع زدند. به گزارش ایرنا، کمیسیون کارگری شهرستان بعد از تجمع کارگران تشکیل شد و برای وصول مطالبات آنها تصمیم گیری کرد. این کارخانه با 490 کارگر کار تولید و مونتاژ سواری و وانت دیار را انجام می دهد و در سال 1379 در شهرک صنعتی گلپایگان تاسیس شده است.

 

*کارگران بخشهای مختلف شهرداری کنگاور، که بیش از سه ماه است حقوق دریافت نکرده اند، روز پنج شنبه 17 دی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش  آفتاب کنگاور، رفتگران و کارکنان زحمت کشی که روز و شب و در گرما و سرما، با کار و تلاش طاقت فرسا، تلاش می کنند تا نظافت و پاکیزگی را به شهر و شهروندان هدیه کنند، به علت عدم دریافت حقوق در مقابل فرمانداری کنگاور تجمع کردند.

 

*روز شنبه 19 دی، کارگران کارخانه های کاشی اصفهان و نیلو نجف آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و نداشتن امنیت شغلی در مقابل فرمانداری نجف آباد تجمع کرده و خواستار حل مشکلات مختلف خود شدند. به گزارش نجف آباد نیوز، در این تجمع که چند ساعت ادامه داشت کارگران این دو کارخانه که طی سالهای اخیر به بخش خصوصی واگذار شده خواستار توجه بیشتر مسئولان امر به مشکلات آنها و جلوگیری از وخیم تر شدن اوضاع حاکم بر این دو مجموعه شدند.

 

*روز شنبه 19 دی، کارگران اخراجی کارخانه خیام فولاد نیشابور دست به تجمع اعتراضی مقابل اداره کار شهرستان زدند. به گزارش پیام روزنه، شرکت خیام فولاد نیشابور از ابتدای دی ماه اقدام به تسویه حساب کلیه نیروهای خود به تعداد 70 تن کرده است و این در حالی است که قرارداد این کارکنان تا پایان اسفند ماه امسال است.

 

*صبح روز یکشنبه 20دی، صدها تن ازکارگران بندر امام در اعتراض به تبعیض در دستمزد و مزایا، عدم امنیت شغلی و عدم رسیدگی اداره کار منطقه ویژه اقتصادی به دادخواست‌ آنها، مقابل اداره کار منطقه ویژه بندر امام تجمع کردند. به گزارش فارس، تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکارد و دست ‌نوشته ‌هایی خواهان صدور رأی توسط اداره کار سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و رفع تبعیضها در پرداخت حقوق و مزایا شدند.

شرکت پتروشیمی بندر امام شامل پنج شرکت بسپاران، آب‌نیرو، کیمیا، فرآورش و خوارزمی است و بیش از 3 هزار تن در این مجتمع صنعتی مشغول به کار هستند.

 

*صبح روز دوشنبه 21دی، کارکنان شهرداری دهدشت اعم از کارگران خدمات شهری، فضای سبز، کارگران غیر رسمی و فاقد حکم،در اعتراض به وضعیت معیشتی و بی‌توجهی به پرداخت حقوق و مزایا خود اعتصاب کردند و با تجمع در محوطه شهرداری خواستار رسیدگی به وضعیت ناخوشایند خود شدند. به گزارش فارس، کاسه صبر پرسنل شهرداری دهدشت پس از 4 ماه تعویق در پرداخت حقوق و مزایا لبریز شده است.

 

*صدها تن از بازنشستگان البرز مرکزی در روز سه شنبه 22 دی، مقابل استانداری مازندران تجمع کردند. به گزارش فارس، بازنشستگان به عدم پرداخت حقوق ومطالبات گذشته شان اعتراض کردند.

صنعت فولاد کشور بیش از 80 هزار بازنشسته دارد که بیش از 6 هزار و 600 تن آنها بازنشسته البرز مرکزی هستند.

 

*روز شنبه 19 دی، اعتصاب و اعتراض کارگران کارخانه کاشی خزر به عدم پرداخت ماهها حقوق،حق بیمه ومطالبات شان، چهارمین روز خود را پشت سر گذاشت. به گزارش ایلنا، این اعتصاب از روز چهارشنبه ۱۶ دی آغاز شد. دلیل اصلی نارضایتی کارگران کاشی خزر رشت تاخیرهایی است که در یک سال گذشته در پرداخت مطالبات آنها به وجود آمده است. روز یکشنبه 20 دی، کارگران در پنجمین روز اعتصاب خود مقابل درب ورودی کارخانه تجمع گردند. روز دوشنبه 21 دی، کارگران کارخانه کاشی خزر در ششمین روز اعتصاب خود مقابل اداره کار رشت تجمع کردند. روز سه شنبه 22 دی، اعتصاب هفت روزه بیش از ۱۰۰ کارگر معترض کاشی خزر، با وعده مسئولان اداره کار رشت خاتمه یافت.

 

*روز چهارشنبه 23دی، کارگران شیفت شب کارخانه شماره سه نساجی قائم‌شهر در حالی که همکاران شیفت روزشان پشت دستگاههای کارخانه مشغول به کار بودند، وارد فرمانداری این شهرستان شدند. به گزارش فارس، کارگران نساجی قا‌ئم‌شهر خواستار احقاق حقوق معوقه چهار ماهه خود هستند تا در مقابل فشارهای کمرشکن اقتصادی قد راست کنند.

 

*روز دوشنبه 21 دی، جمعی از کارگران سیمان درود در استان لرستان، در اعتراض به بلاتکلیفی ۷۵۰ تن از همکاران شان در نتیجه تعطیلی این واحد تولیدی، مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگرانی که در این تجمع اعتراضی حضور یافته، گفت: بی توجهی اعضای هیات مدیره  سیمان درود به درخواستهای مکرر آنها درخصوص بهبود وضعیت  شغلی کارگران در نهایت منجر  شد تا این اجتماع اعتراضی را برپا کنند. روز چهارشنبه 23 دی، در سومین روز از آغاز اعتراض کارگران سیمان درود ۱۲ تن از کارگران با شکایت کارفرما بازداشت شدند. روز بعد کارگران درچهارمین روز تجمع شان برای بازگشت به کار خواهان آزادی همکاران شان شدند

 

*صبح روز پنجشنبه 24 دی، کارگران کارخانه سبلان پارچه اردبیل در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ومطالبات شان دست به تجمع اعتراضی مقابل استانداری زدند. به گزارش فارس، در تداوم اعتراضهای کارگری در اردبیل، این بار کارگران کارخانه سبلان پارچه به نشانه اعتراض به عدم پرداخت سنوات، سختی کار و عدم دریافت برخی از حقوق و مزایای خود گرد هم آمدند.

 

*روز پنجشنبه 24 دی، تعدادی از کارگران معدن پابدانا زرند که از اهالی روستاهای خورند، ریحان، بغیجان، طاشک و تیران از توابع شهرستان راور بودند با حضور در مقابل فرمانداری راور تجمع کردند. به گزارش کارونسرا، در این تجمع که خانواده های کارگران نیز حضور داشتند، کارگران نسبت به جابجایی شان از معدن پابدانا زرند به معدن همکار اعتراض داشتند و خواهان لغو این تصمیم مسئولان شدند.

 

*روز شنبه 26 دی، کارگران شرکت خودروسازی دیار خودرو در گلپایگان، به دلیل دریافت نکردن پنج ماه حقوق و برای رسیدگی به وضعیت خود در مقابل کارخانه دیار خودرو  تجمع کردند. به گزارش ایسنا، این شهرستان دارای دو شهرک صنعتی و یک ناحیه صنعتی است که بیشترین حجم کارخانجات آن به شرکتهای قطعه ساز خودرو تعلق دارد. یکی از کارگران بخش رنگرزی دیار خودرو که در این تجمع شرکت داشت گفت: به مدت چهار سال در این شرکت مشغول به کار هستم، اما در حال حاضر پنج ماه حقوق دریافت نکرده ‌ام و مدیران شرکت  می‌گویند کار کنید، اما فعلا حقوقی نمی‌دهیم.

 

*صبح روز شنبه 26 دی، جمعی از کارگران کارخانه نساجی مازندران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود باردیگر مقابل ساختمان فرمانداری قائم شهر تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه نساجی مازندران با اعلام این خبر گفتند: در جلسه امروز که در محل فرمانداری قائم شهر برگزار شد، معاون سیاسی استانداری مازندران، فرماندار قائم شهر، دو نفر از نمایند گان مجلس به همراه نمایندگانی از سرمایه گذار و کارگران حضور داشتند و در نتیجه کارفرما مکلف شد که تا پایان هفته جاری معادل یک ماه از مطالبات مزدی کارگران را پرداخت کند.

 

*صبح روز یکشنبه 27دی، صدها تن از کارکنان پتروشیمیهای اراک، تبریز، اصفهان و امیرکبیر در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت استخدامی پس از واگذاری واحدهای پتروشیمی به بخش خصوصی، در تهران تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان گفتند: ابتدا قصد مراجعه به ساختمان مجلس را داشتیم اما در نهایت تجمع اعتراضی خود را در مقابل وزارت نفت برپا کردیم. این تجمع کنندگان عدم امنیت شغلی و شرایط نامناسب بازنشستگی پس از واگذاری پتروشیمیها به بخش خصوصی را دلایل برگزاری این تجمع اعتراضی عنوان کردند.

 

*روز یکشنبه 27 دی، اعتصاب کارگران پروژه راه آهن ورزنه بیست و یکمین روز را پشت سرگذاشت. اعتصاب کارگران شرکت کیسون، اجرا کننده پروژه دو خطه کردن راه آهن شبنم – مشک، ایستگاه راه آهن شهر ورزنه، دراعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق ادامه یافت. به گزارش اصفهان شرق، در طول این مدت کارگران در محل ایستگاه راه آهن شهر ورزنه به صورت آرام حضور یافته و خواستار رسیدگی به مشکل شان از متولیان امر هستند.

 

*صبح روز یکشنبه 27دی، کارگران صنایع کاغذ پارس هفت تپه در شهرستان شوش دراعتراض به خلف وعده کارفرما و مسئولان محلی و کشوری ازجمله رئیس اداره کار شوش مبنی برپرداخت حقوق و مطالبات معوقه شان دست به اعتصاب زده و درمقابل کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایرنا، گروه صنایع کاغذ پارس در سال ۱۳۴۶ در شمال خوزستان تاسیس و در سال ۱۳۴۹ به عنوان نخستین واحد تولید کاغذ از خمیر به بهره برداری رسید. سهام این شرکت در سال ۱۳۹۲ به بخش خصوصی واگذار شد و گروه صنعتی گلریز قم هم اکنون سهامدار گروه صنایع کاغذ پارس است.

 

*روز یکشنبه 27 دی، جمعی از کارگران اداره آب و فاضلاب شهرستان بندر ماهشهر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه و مزایای خود دست از کار کشیدند. به گزارش ایرنا، کارگران گفتند که از مهر ماه امسال تاکنون تنها پنج میلیون ریال به حساب شان بابت حقوق و مزایا واریز شده و از آن موقع تاکنون حتی حقوق مهرماه را نیز به صورت کامل دریافت نکرده اند.

 

*بیش از 50 مهماندار بیکارشده شرکت رجا در مراغه در راستای اعتراض به روند پیش روی شرکت رجا در تعدیل نیرو و بیکاری مهمانداران در روز یکشنبه 27 دی، در مقابل فرمانداری مراغه تجمع کردند. به گزارش تسنیم، مهماندارانی که شبانه ‌روز در جهت آسایش مردم تلاش می‌کردند حال با اثرات رکود با اجرای طرح قطار شش ‌تخته به اتوبوسی شرکت رجا، مهمانداران قطار رجا در مراغه بی ‌کار شده ‌اند.

 

*روز دوشنبه 28 دی، اعتصاب کارگران شرکت ارفع سازان کرمان و تجمع خانواده گی شان مقابل دفتر شرکت مس سرچشمه دومین روز را پشت سرگذاشت. به گزارش آرمان کرمان، نماینده کارگران معترض گفت: از چند سال پیش تا کنون به ما قولهای میان مدت و کوتاه مدتی می دادند که به طور مثال ۳ ماه دیگر شما را جذب می کنیم. ولی این وعده ها عملی نشد تا اینکه در خاتون آباد امتحانی برگزار کردند و ۲۰ نفر را در مجتمع مس سرچشمه جذب کردند که این سئوال مطرح می شود اگر شما نیاز به نیرو ندارید چرا از آزمون ورودی ۲۰ نفر را جذب کردید؟ اگر شیوه تغییر وضعیت بابرگزاری آزمون بوده  چرا به ما که نزدیک به ۶ سال در نوبت قرار داد هستیم اطلاع ندادید.

کارگران پس از دو روز اعتصاب و تجمع خانوادگی مقابل دفتر نظارت مجمتع مس سرچشمه با وعده رسیدگی به مشکلات استخدامی شان به کار خود بازگشتند.

 

*روز دوشنبه 28 دی، کارگران کارخانه ماشین آلات صنعتی تبریز در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی وعدم دریافت مطالبات 11 ماهه خود، مقابل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند. به گزارش نصر، پس از گذشت حدود چهار ماه از اعلام ورشکستگی شرکت ماشین آلات صنعتی تبریز، هنوز وضعیت 275 کارگر این واحد صنعتی نامعلوم است.

 

*بعد از ظهر روز دوشنبه 28دی، جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی دراعتراض به عدم پرداخت تمامی حقوق شان مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی تجمع کردند. به گزارش ایسنا، نماینده این بازنشستگان گفت: طرح الزام سازمان تامین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان مشمول قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت در سال 1386 و در زمان ریاست مرتضوی در تامین اجتماعی در مجلس مصوب شد که در آن زمان 40 هزار نفر را در بر می‌گرفت.

 

*روز چهارشنبه 30 دی، کارگران کارخانه راین خودرو در اعتراض به اخراج شان دست به تجمع مقابل فرمانداری بم زدند. به گزارش 30دی آرمان کرمان، این  شرکت ۲۷۰ کارگر داشته که همگی آنها اخراج شدند و حقوق  سه ماهه این کارگران اخراجی تا به امروز پرداخت نشده است. در بین کارگران از کار اخراج شده افرادی با ۱۵ سال سابقه هم دیده می شود .

 

*روز چهارشنبه 30دی، کارگران بیکار شده کارخانه صابون سازی خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست به تجمع مقابل فرمانداری ویژه خرمشهر زدند. به گزارش ایرنا، نماینده کارگران حاضر در این تجمع اعتراضی گفت: از 120 کارگر کارخانه صابون سازی بیش از 80 کارگر از زمان تعطیلی تاکنون حقوق معوق و سنوات خدمتی خود را دریافت نکرده اند.

 

*روز چهارشنبه 30 دی، کارگران اخراجی معدن سرب و روی بهادران دراعتراض نسبت به اخراجشان مقابل استانداری یزد،اجتماع کردند. به گزارش 30 دی تابناک، معدن سرب و روی بهادران مهریز به عنوان بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه شناخته می شود. این معدن 200 میلیون تن ذخیره سرب و روی دارد که 70درصد از ذخایر این معدن روی و 30 درصد آن سرب است.

 

 

منبع: نبردخلق شماره 367، پنجشنبه اول بهمن 1394 – 21 ژانویه 2016

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول