چالشهای معلمان در اسفند
فرنگیس بایقره


معلمان مریوانی از هیچ نامزدی حمایت نمی کنند
حقوق معلم و کارگر، 2 اسفند – انجمن صنفی معلمان کردستان/ مریوان در رابطه با انتخابات مجلسهای شورای اسلامی و خبرگان اطلاعیه ای صادر کرد.
تشکل مزبور در این اطلاعیه تاکید کرد: "بنا بر مصوبه رسمی انجمن صنفی معلمان در جلسه روز شنبه یکم اسفند ماه 94، در تاکید مجدد بر استقلال انجمن صنفی معلمان و استناد به اساسنامه، این تشکل اعلام می دارد در انتخابات جاری مطلقاً از هیچ کدام از نامزدهای انتخاباتی حمایت و پشتیبانی نداشته است و در ادامه نیز نخواهد داشت.

حکم شش سال حبس ناعادلانه برای اسماعیل عبدی
حقوق معلم و کارگر، 3 اسفند - صبح امروز حکم شش سال حبس برای اسماعیل عبدی به وکیل ایشان، پیمان حاج محمود عطار، ابلاغ شده است.
این حکم اولیه در آستانه سال نو در حالی صادر می شود که عبدی از ششم تیرماه در بازداشت غیر قانونی به سر می برد.
این حکم ناعادلانه به شدت بر نگرانی خانواده و دوستان ایشان و همچنین جامعه معلمان و فعالان افزوده است و بر فضای جامعه فعالان صنفی به شدت سنگینی می کند.

آموزش بین الملل خواهان آزادی اسماعیل عبدی شد
حقوق معلم و کارگر، 5 اسفند - سایت رسمی "آموزش بین الملل" در صفحه اول خود گزارشی در مورد حکم شش سال زندان برای اسماعیل عبدی همراه با عکسی از او درج کرده است. در این گزارش ضمن اشاره به آغاز کوششهای تازه برای آزادی عبدی، آمده است که آموزش بین الملل یک بار دیگر خواهان آزادی بدون قید و شرط عبدی است.
در این گزارش از جمله آمده است: "عبدی که از هنگام بازداشت در حبس به سر می برد، به "تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن نظم عمومی" و "تبلیغ علیه نظام" متهم شده است. همکاران او می گویند که این اتهامات به دلیل فعالیتهای مشروع سندیکایی و داشتن نقش رهبری به او نسبت داده شده است.
کوششهای قبلی برای آزادی عبدی، از جمله کارزار نامه نگاری و به همراه آن طومار "لیبر استارت" که به کمک آموزش بین الملل صورت گرفت و 12000 نفر آن را امضا کردند (توسط دولت ایران) نادیده گرفته شد."
بعد از ضبط پاسپورت عبدی در مرز ارمنستان، به او دستور داده شد که به تهران بازگردد و خود را به دادستانی معرفی کند. در روز 27 ژوئن 2015 عبدی در حالی که 70 نفر از یارانش او را همراهی می کردند، خود را به دادستانی تهران معرفی کرد و همانجا دستگیر شد.

پرونده سازی علیه یک فعال صنفی معلمان کردستان
حقوق معلم و کارگر، 14 اسفند - دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان سقز برای طاهر قادرزاده، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان، پرونده ای تشکیل داده است.
اتهام وارده در این پرونده "تبلیغ علیه نظام" ذکر گردیده. در حال حاضر پرونده مزبور به شعبه پنجم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقز ارجاع شده است.
این فعال صنفی معلمان در ماه های گذشته به علت فعالیتهای صنفی، بارها احضار و بازجویی شده است.

دستمزد معلمان حق التدریس 6 ماه است پرداخته نشده
ایلنا، 14 اسفند - دستمزد گروه زیادی از معلمان حق التدریس از مهرماه پرداخت نشده است. جمعی از معلمان حق التدریس از چند ماه معوقات مزدی خود خبر دادند. به گفته این معلمان، در بسیاری از مدارس از مهرماه به آنها هیچ گونه پرداختی انجام نشده است.
این معلمان همچنین از نامشخص بودن وضعیت بیمه خود ابراز نگرانی کردند و گفتند حق بیمه معلمان حق التدریس مرتب پرداخت نمی شود و این معلمان با سالها سابقه تدریس، از مزایای قانونی محرومند.
معلمان حق التدریس خواستار ساماندهی اشتغال خود توسط وزارت آموزش و پرورش هستند و خواهان آن هستند که این وزارتخانه به مسوولیت قانونی خود در قبال کادر آموزشی عمل کند.

تشکلهای صنفی فرهنگیان: عبدی را بدون قید و شرط آزاد کنید
حقوق معلم و کارگر، 15 اسفند – شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشور با صدور بیانیه ای به محکومیت اسماعیل عبدی اعتراض کرد و خواستار آزادی وی شد. این تشکل تاکید کرده: "هزینه فعالیتهای صنفی پس از روی کار آمدن دولت یازدهم برای فرهنگیان در حالی افزایش یافته است که رییس جمهور محترم، حمایت از تشکلهای صنفی را در تبلیغات انتخاباتی خود به صراحت اعلام کرده بود؛ وعده ای که متاسفانه تا کنون جامه عمل به خود نپوشیده است."
معلمان می پرسند: "در کجای قانون، پیگیری مواردی چون آموزش رایگان (اصل 30 قانون اساسی)، دفاع از حق آموزش برابر و کیفی، مطالبه حقوق بالاتر از خط فقر، پیگیری اجرای قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق و شرکت در جلسات کانون صنفی جرم است که اسماعیل عبدی به دلیل این فعالیتها به تحمل شش سال حبس محکوم شده است؟"
آنها تاکید می کنند: "مجرم تلقی کردن فعالان صنفی با اتهاماتی از این دست، عملا زیر پا نهادن قانون اساسی و قوانین پذیرفته شده بین المللی است."
تشکل مزبور می افزاید: "جامعه معلمان کشور از مسوولان قضایی انتظار دارند اسماعیل عبدی را بدون هیچ قید و شرطی آزاد نمایند. چرا که در بند نگاه داشتن ایشان و تحمیل رنج زندان بر او، فرهنگیان کشور را به شدت آزرده و موجبات نارضایتی شدید آنها را فراهم ساخته است."

15 سال زندان برای سه فعال صنفی معلمان
حقوق معلم و کارگر، 18 اسفند - حکم دادگاه بدوی محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران، محمد رضا نیک نژاد و مهدی بهلولی از اعضای پیشین هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران صادر شده است. در این احکام این فعالان هر یک به 5 سال حبس تعزیری محکوم شده اند. حکم مزبور توسط قاضی شعبه 28 دادگاه انقلاب، قاضی مقیسه، صادر شده است.
لازم به ذکر است، محمود بهشتی به دلیل حکمی که در سال 85 توسط قاضی صلواتی صادر شد، از 15 مرداد ماه تا کنون در زندان اوین به سر می برد و محمدرضا نیک نژاد و مهدی بهلولی با قرار وثیقه آزاد می باشند.

تجمع بازنشستگان فرهنگی مقابل مجلس
ایلنا، 17 اسفند - روز گذشته جمعی از بازنشستگان فرهنگی در اعتراض به پایین بودن مزایای شغلی و برای همسان سازی حقوق و مزایای بازنشستگان فرهنگی با سایر بازنشستگان، مقابل مجلس تجمع کردند.
حدود 150 نفر از فرهنگیان بازنشسته مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. در این تجمع که از ساعت ده صبح شروع شد، تجمع کنندگان به پایین بودن حقوق و مزایای بازنشستگان فرهنگی و افزایش ناچیز مستمری سال آینده اعتراض کردند.
فرهنگیان بازنشسته، خواستار یکسان سازی حقوق و مزایای بازنشستگان فرهنگی با سایر بازنشستگان هستند.

مقام دولتی: نهادینه کردن فرهنگ شهادت در بین دانش آموزان
ایلنا، 25 اسفند - مدیرکل آموزش و پرورش گیلان گفت: "نهادینه کردن فرهنگ شهادت در بین دانش آموزان در دستور کار قرار دارد."
مهدی جاجتی، مدیرکل آموزش و پرورش گیلان، ضمن بیان این مطلب افزود: "برای نهادینه کردن فرهنگ شهادت از آغاز سال تحصیلی جاری برنامههای گوناگون فرهنگی، آموزشی و تربیتی با رویکرد بزرگداشت هشت هزار شهید استان گیلان در قالب کنگره ملی و اجلاسیه ای با محوریت معلمان و دانش آموزان شهید در اردیبهشت ماه 95 برگزار میشود."
حاجتی همچنین خبر داد: "با مصوبه شورای آموزش و پرورش استان، طرح ارتقای آموزش قرآن در دوره ابتدایی سر آغاز حرکتی جدی تر در آموزش و فهم قرآن در دوره ابتدایی است که کسب مقام سومی قرائت و حفظ دانش آموزی کشوری و چندین رتبه کشوری در رشته های مفاهیم، اذان و نهجالبلاغه تنها بخشی از دستاوردهای استان در راستای آشنایی دانشآموزان با مفاهیم قرآن و آموزههای دینی است."

معاون وزیر آموزش و پرورش: برای پرداخت مطالبات بازنشستگان قرض گرفتیم
ایسنا، ۲۶ اسفند - معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در مراسم تودیع و معارفه مدیران کل سابق و جدید آموزش و پرورش استان اردبیل با بیان اینکه معلمان تاریخ سازان جامعه بشری هستند، گفت: "آموزش و پرورش در سالهای 93 و 94 دچار خشکسالی شده است، امیدواریم در سال 1395 وضعیت فعلی آموزش و پرورش بهبود یابد." حمیدرضا کفاش اضافه کرد: "در حال حاضر آموزش و پرورش برای پرداخت مطالبات بازنشستگان مجبور به قرض شده است."
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدیران باید برنامهای توسعهای در دستور کار خود داشته باشند، تصریح کرد: "مدیران آموزش و پرورش باید دست به کارهای بزرگ بزنند تا در آینده به نتیجه برسند."
کفاش با بیان اینکه جمهوری اسلامی بدون ولایت جمهوری اسلامی نیست، گفت: "آموزش و پرورش نباید محل تاخت و تاز گروههای سیاسی شود. "

رسول بداقی، معلم زندانی سه سال دیگر در زندان خواهد ماند
خبرگزاری هرانا، 28 اسفند – دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم سه سال حبس رسول بداقی، معلم زندانی محبوس در بند هفت زندان اوین را عینا تایید کرد.
رسول بداقی در تیرماه سال جاری و با پایان حکم محکومیت شش ساله خود با پرونده ای جدید روبرو شد و در ۲۵ شهریورماه مورد محاکمه قرار گرفت.
دادگاه انقلاب، آقای بداقی را تحت عنوان "اقدام علیه امنیت ملی" به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم کرد که این حکم با اعتراض این معلم دربند روبه رو شد.
روز جاری به آقای بداقی اطلاع داده شد که دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم دادگاه بدوی را عینا تایید کرده است، با این حساب آقای بداقی حداقل تا سال ۱۳۹۷ در زندان خواهد ماند.
لازم به یادآوری است، رسول بداقی، فعال صنفی، در شهریور سال ۱۳۸۸ دستگیر شد و در پرونده اول شش سال حبس را تحمل کرد، او برای پرونده دوم خود بیش از پنج ماه بازداشت به صورت انفرادی در بند دو الف زندان اوین را تجربه کرد. وی هم اکنون در بند هفت این زندان نگهداری می شود.
 

منبع: نبرد خلق شماره 369، یکشنبه اول فروردین 1395 - 20 مارس 2016

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول