دانشگاه در ماهی که گذشت

کامران عالمی نژاد

 

تجمع دانشجویان خرمشهری در اعتراض به نداشتن خوابگاه

جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در اعتراض به عدم واگذاری خوابگاه تجمع کردند. این تجمع در مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه برگزار شد و دانشجویان خواستار شنیدن صدای مطالبه گری آنان از سوی مسوولان و پیگیری این مساله شدند.

لازم به ذکر است براساس تصمیم جدید مسوولان دانشگاه، قرار است خوابگاه دانشجویان سال آخر گرفته شود و در اختیار دانشجویان جدیدالورود قرار گیرد، این در حالی است که سالیان قبل چنین مساله ای وجود نداشت.

در پی این تجمع، از سوی معاونان دانشگاه قول داده شد در روزهای آتی جلسه ای با حضور ریاست دانشگاه پیرامون مشکل به وجود آمده برگزار و تصمیمات لازم جهت حل آن گرفته شود. (خبرگزاری دانشجو، ۱ تیر)

 

اعتراض دانشجویان دانشگاه شریف به تعطیلی خوابگاهها

یکی از مسایلی که همواره پس از امتحانات دانشگاهی به دانشجویان اعلام می شود، تعطیلی خوابگاههای دانشجویی است؛ مساله ای که مشکلات زیادی را برای دانشجویان به وجود می آورد.

امسال نیز تعداد زیادی از دانشگاهها در اطلاعیه هایی از تعطیلی چند روزه خوابگاه پس از برگزاری امتحانات خبر دادند و خواستار خروج دانشجویان از خوابگاهها شدند.

دانشگاه صنعتی شریف نیز در اطلاعیه ای نیز از تعطیلی ۱۰ روزه خوابگاهها خبر داد. همین مساله با اعتراض دانشجویان خوابگاههای خوابگاه "احمدی روشن" و خوابگاه طرشت 3 روبرو شده است.

دانشجویان این دو حوابگاه در نامه های جداگانه که خطاب به مسوولان دانشگاه منتشر کرده اند، این تصمیم را موجب ایجاد نگرانی فراوان در دانشجویان عنوان کرده اند. آنها در رد تعطیلی خوابگاهها استدلال کرده اند تعداد کثیری از دانشجویان به دلیل پروژه های درسی و تعدادی نیز به دلیل داشتن کارآموزی، در خوابگاه حضور خواهند داشت. از طرفی، برخی از دانشجویان برای اعتراض به نمرات نیز ناچار به حضور در خوابگاه حتی یک یا دو هفته پس از پایان امتحانات می باشند.

در واکنش به اعتراضهای دانشجویان، معاون دانشجویی دانشگاه علت این تصمیم را "سم پاشی میان ترم" عنوان کرد و گفت: "خوابگاههای دانشگاه شریف از هفته آینده به مدت یک هفته برای تعمیرات و سم پاشی تعطیل میشود".

وی افزود: موضوع تعطیلی خوابگاهها به تازگی به دانشجویان اطلاع رسانی شده و باید خوابگاه را تخلیه کنند، اما برخی دانشجویان اعتراض کردند که به اعتراض آنها رسیدگی خواهد شد و مشکل شان را برطرف خواهیم کرد." (خبرنامه دانشجویان ایران، ۲ تیر)

 

اعتراض دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به کیفیت نامناسب غذا

دانشجویان خوابگاه بوستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در اعتراض به کیفیت بسیار پایین مواد غذایی، این مواد را از پنجره های خوابگاه به حیاط پرتاب کردند.

نگهبانان دانشگاه، چندین نفر از دانشجویان معترض را شناسایی کردند و آنها را مجبور به جمع آوری مواد غذایی پرتاب شده در حیاط دانشکده کردند!

یکی از دانشجویان این خوابگاه گفت: "چند وقت پیش هم این اتفاق و اعتراض دانشجویی به علت ارایه سالاد الویه فاسد در همین خوابگاه به وجود آمد."

وی در ادامه گفت: "دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبلغ بالایی را به پیمانکاران بدهکار است و وقتی از مدیر دانشجویی درخواست می شود که کیفیت غذایی را بالا ببرید، در جواب می گویند ما به علت بدهکاری بالا به پیمانکار نمی توانیم درخواست غذای با کیفیت بکنیم." (پیک دانشجو، ۲ تیر)

 

تجمع دانشجویان دانشگاههای وزارت علوم مقابل وزارت بهداشت

گروهی از دانشجویان رشته های مختلف دانشگاههای وزارت علوم، در اعتراض به اختصاص نیافتن شماره نظام پزشکی به برخی رشتههای PhD در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

روز 1 تیر، دانشجویان علاقه مند به شرکت در کنکورهای ارشد و دکتری وزارت بهداشت با خبری عجیب در سایت سنجش پزشکی کشور مواجهه شدند که در آن، دانشجویانی که پایه آنها در مقطع كارشناسي ارشد از وزارت بهداشت نبوده و از سایر مراکز علمی کشور از جمله وزارت علوم است را از حق داشتن شماره نظام پزشکی ولو در صورت طی دوره چهار ساله دکتری رشته های مذکور، منع کرده است.

دانشجویان معترض می گویند نامه اخیر سازمان نظام پزشکی به سازمان سنجش پزشکی در آستانه کنکور دکترای تخصصی وزارت بهداشت، مبنای علمی نداشته و باعث محرومیت دانشجویان دانشگاههای وابسته به وزارت علوم از حقوق قانونی و بیعدالتی آموزشی است. (خبرآنلاین، ایرنا، ایسنا ۵ تیر)

 

کلیه رشته های مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت منتقل شدند

قایم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت از انتقال ۲۴ رشته مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت تا سال ۹۶ خبر داد.

دکتر حمید اکبری با اشاره به انتقال ۲۴ رشته مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت گفت: "رشته هایی نظیر روانشناسی بالینی، روانشناسی سلامت، روانشناسی خانواده، ورزش درمانی، خدمات سلامت، بهورزی، دارویاری، تغذیه ورزش، مراقبت از زنان، مشاوره ژنتیک، ماساژ درمانی، بهداشت روان، مراقب طبی سالمندی و مشاوره ورزشی از جمله رشته هایی است که فیلد لازم از جمله بیمارستان و دسترسی به بیمار برای آموزش در وزارت علوم در اختیار ندارند."

وی گفت: "برنامه های درسی رشته های منتقل شده تغییر نخواهند کرد، بلکه مورد بازبینی قرار میگیرند. انتقال رشته های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت جای هیچگونه تردید و نگرانی برای دانشجویان ایجاد نخواهد کرد، چرا که دانشجویانی که در این رشته ها فارغ التحصیل شده و دانشجویانی که در حال تحصیل هستند، بر اساس همان روال قبلی به تحصیل خود ادامه خواهند داد و این قانون تنها شامل ورودیهای جدید این رشته ها خواهد شد." وی گفت: محل ارایه دروس دانشجویان رشته های منتقل شده به وزارت بهداشت هنوز مشخص نیست، اما به احتمال زیاد این دانشجویان می توانند در همان دانشگاه محل تحصیل خود ادامه دهند."  (ایسنا، ۷ تیر)

 

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه

دانشجویان دختر و پسر خوابگاههای "خلیلی" و "بهشتی" دانشگاه صنعتی ارومیه در اعتراض به پایین بودن کیفیت غذا اعتراض کردند و غذاهای خود را در راهروهای خوابگاه بر روی زمین چیدند.

دانشجویان معترض خواستار حضور مسوولان دانشگاه، معاونت دانشجویی، معاونت مالی و ریاست دانشگاه به منظور پاسخگویی بودند، اما معاونت دانشجویی و مدیریت دانشجویی به تلفنهای خود پاسخی ندادند و تماسهای دانشجویان را رد کردند.

بر همین اساس، دانشجویان بیانیهای صادر کردند که در بخشی از آن سووال شده است: "آیا مسوولان محترم دانشگاه خود راضی هستند که فرزندان شان با این وضعیت تحصیل کنند؟ آیا راضی هستند فرزندان شان غذای کرم دار بخورند و به خاطر اعتراض به وضعیت تغذیه خود از تحصیل محروم شوند؟"

دانشجویان خواسته های خود را به شرح زیر طرح کرده اند:

"فسخ قرارداد پیمانکار فعلی و عدم اجازه شرکت مجدد این پیمانکار در مناقصه بعدی، ارایه مستندات کسر از قرارداد پیمانکار به خاطر تخلفات صورت گرفته، حق نظارت کامل نماینده شورای صنفی بر امور سلف سرویس دانشگاه، نظارت بر چگونگی تنظیم تمامی قراردادهای مرتبط با شورای صنفی رفاهی در اموری که مطابق آیین نامه مصوب وزارت علوم جزو اختیارات شورای صنفی رفاهی است، بازگشت هرچه سریع تر وعده صبحانه به منوی غذایی، استخدام کارشناس تغذیه، شروع به کار مجدد رستوران آزاد در وعده ناهار و شام از ترم آتی، پخش غذا در پنجشنبه و ارایه دورچینهای مناسب." (خبرنامه دانشجویان ایران، ۸ تیر)

  

مخالفت وزیر علوم با واگذاری روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد وزیر علوم معتقد است رشته روانشناسی بالینی از گرایشهاى رشته روانشناسی بوده و از جمله رشته هاى علوم انسانی و غیرپزشكی است.

دکتر محمد روشن یادآور شد: "طبیعی است در برخی دورهها یک شبهاتی پیش می آید که یک موضوع و یا یک رشته خاص در حیطه دانشی کدامیک از این دو وزارتخانه است. دستوری که اکنون رییس جمهور در خصوص رشته های مرتبط با سلامت ارایه داده اند، دستور درست و صحیحی است و بنیاد تفکیک رشته ها نیز منبعث از چنین تلقی است که همه رشته های مرتبط با سلامت در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی متمرکز باشند."

وی افزود: "اما نکته اینجاست که در تطبیق اینکه چه رشته ای مرتبط با سلامت است و ضمن ارتباط با سلامت، عمده واحدهای آن از جنس پزشکی یا غیرپزشكی است، باید به صورت مصداقی بررسیهای لازم صورت گیرد و اینکه چه رشته ای مصداق سخن رییس جمهور است، این را باید تشکیل جلسه داد و بررسی کرد و به نتیجه رسید."

روشن یادآور شد: "تاكید می شود مقام عالی وزارت علوم، دکتر فرهادی، اعتقاد دارد رشته روانشناسی بالینی از گرایشهای رشته روانشناسی بوده و از جمله رشته های علوم انسانی و غیر پزشکی است."

وی ادامه داد: "عناوین دروس و محتوای سرفصل دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در این گرایش، غالباً در زمینه علوم انسانی است چرا که موضوع این رشته با همه پیچیدگیهای آن انسان است و غلبه ارتباط با علوم پزشکی نیست." (خبرگزاری مهر، ۹ تیر)

 

 

تجمع دوباره دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم پایه

جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشتههای علوم پایه به دلیل لغو ارائه شماره نظام پزشکی به آنها اعتراض کرده و درخواست داشتند مسئولان سلیقه شخصى خود را در تصمیم گیریها راه ندهند.

دانشجویان حاضر در این اعتراض صراحتاً مخالفت خود را به نامه اخیر نظام پزشکی خطاب به سازمان سنجش اعلام کردند که بر اساس این نامه دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد از وزارت علوم گرفته باشند و یا داوطلب و فارغالتحصیل رشتههای علوم پایه باشند نمیتوانند شماره نظام پزشکی دریافت کنند. (فارس، ۱۳ تیر)

 

حمله ماموران شهرداری به دانشگاه هنر و درگیری با حراست

ماموران شهرداری با حمله به دانشگاه هنر و درگیری با ماموران حراست دانشگاه با ادعای مالکیت بر قسمتی از ضلع غربی ساختمان پردیس مرکزی دانشگاه هنر واقع در مجموعه باغ ملی، قصد تخریب درب نصب شده در این ساختمان را داشتند.

به گفته تعدادی از دانشجویان دانشگاه هنر، روز دوشنبه ۱۴ تیرماه ماموران شهرداری به مسوولان و حراست دانشگاه اعلام می کنند که باید قسمتی از ضلع غربی را تخلیه کنند که حراست دانشگاه با این اقدام مخالفت میکند.

شهرداری مدعی است قسمتی از مجموعه قزاقخانه سابق (ساختمان فعلی دانشگاه هنر) که در زمان مالکیت ارتش بر این ساختمان در داخل مجموعه دیوارکشی شده و اقدام به نصب درب برای آن کرده اند، خارج از مجموعه است و به نصب این درب اعتراض دارند.

در همین رابطه محمد طاهری دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر میگوید: "سه شنبه ۱۵ تیرماه این موضوع منجر به درگیری و زدوخورد میان ماموران شهرداری، حراست و کارکنان دانشگاه میشود که در این بین ماموران شهرداری یکی از ماموران حراست دانشگاه را به زور وارد ماشین خود میکنند که پس از ورود ماموران نیروی انتظامی، این بحث و درگیری پایان مییابد."

طاهری با طرح این سووال که معلوم نیست چرا شهرداری پس از سالها به سراغ این ساختمان آمده می افزاید: "این اتقافات و برخورد ماموران در حالی صورت گرفته که دانشجویان در تعطیلی هستند و سعی داشتند که در نبود دانشجویان و بیسروصدا این اقدام را انجام دهند." (ایلنا، ۱۷ تیر)

 

تجمع دانشجویان دانشگاه هنر در اعتراض به شهرداری

شماری از دانشجویان دانشگاه هنر در اعتراض به اقدامات شهرداری منطقه 12 در تعرض به بخشی از فضای فیزیکی این دانشگاه تجمع کردند. دانشجویان با تجمع در پردیس باغ ملی اعتراض خود به اقدامات و سیاستهای شهرداری را اعلام داشتند.

در بیانیه ای که دانشجویان در پایان تجمع خود منتشر کردند آمده است:

"اکنون، ما می آییم...

برای دانشگاه هنر، که مورد تعرض واقع شد،

برای دفاع از مرزهای آموزشی دانشگاه مادر هنر این مرز و بوم،

برای دانشجویانی که سه سال خاک باغ ملی را در ریه های شان تلنبار کردند تا روزی شهرداری مدعی خاکهای فروخورده شود!" (آنا، ۲۰ تیر)

 

سومین تجمع اعتراضی دانشجویان علوم پایه نسبت به مصوبه وزارت بهداشت

جمعی از دانشجویان علوم پایه به علت تصمیمات اخیر سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، مقابل سازمان نظام پزشکی تجمع کردند.  دانشجویان حاضر در این اعتراض صراحتاً مخالفت خود را به نامه اخیر نظام پزشکی خطاب به سازمان سنجش اعلام کردند که بر اساس این نامه دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد از وزارت علوم گرفته باشند و یا داوطلب و فارغالتحصیل رشتههای علوم پایه باشند نمیتوانند شماره نظام پزشکی دریافت کنند. (واحد مرکزی خبر، 24تیر)

 

وعده استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت عملی نشد

دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان بعد از شش ماه بلاتکلیفی در اعتراض به ماجرای ادامه دار لغو استخدامی دانشجویان، نامهای به وزیر نفت نوشتند.

تحصن شبانه روزی یک هفتهای دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که دی ماه سال گذشته در حیاط این دانشگاه برگزار شد و امتحانات را لغو کرد، شورای اداری و استخدامی وزارت نفت را مجبور کرد تا در برابر خواسته دانشجویان کوتاه بیاید. اما باوجود حل شدن مشکل دانشجویان روی کاغذ، هنوز در عمل، کار دانشجویان گیر است.

بر همین اساس جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در نامه ای به بیژن زنگنه وزیر نفت، خواستار پوشش اخبار استخدام شان شده اند.

در بخشی از این نامه آمده است: "علیرغم گذشت مدت زمان طولانی و پیگیریهای مستمر، شاهد هیچ گونه تغییری در وضعیت استخدامی خود نبوده و مسوولان مربوطه در طرح و برنامه ریزی نیروی انسانی تا کنون هیچ گونه جواب مشخص و قانع کننده ای در قبال این تاخیر و نابسامانی وضعیت موجود فارغ التحصیلان ارایه نداده و بلکه با بیان اظهارات خلاف قانون موجبات سردرگمی و دغدغه های بیشتر را به وجود آورده اند." (خبرنامه دانشجویان ایران، ۲۶ تیر)

 

تجمع دانشجویان دانشگاه تهران دراعتراض به کیفیت غذا

جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی خوابگاههای کوی دانشگاه تهران در اعتراض به کیفیت پایین، قیمت بالا و حذف برخی از وعده های غذایی از برنامه غذایی دانشجویان شب گذشته تجمع اعتراضی داشتند. همچنین این دانشجویان اقدام به تدوین نامه ای برای پیگیری مشکلات مطرح شده کردند.

به گفته این دانشجویان در صورتی که اقدامات لازم برای رفع مشکلات آنها صورت نگیرد اعتراضهای خود را منسجم تر و با حضور دانشجویان بیشتری ادامه خواهند داد. (مهر، 30 تیر)

 

 

منبع: نبردخلق شماره  372، سه شنبه اول تیر 1395 – 21 ژوئن 2016

 

بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول