چالشهای معلمان در شهریور ماه

فرنگیس بایقره

 

تجمع مربیان پیش دبستانی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی مقابل مجلس

خانه ملت، ۲ شهریور - آموزشیاران نهضت سواد آموزی و مربیان پیش دبستانی مقابل مجلس تجمع کردند.

تجمع کنندگان خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود و در اولویت قرار گرفتن لایحه اصلاح ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس شدند.

آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی که به گفته خود بعضا تا ۱۴ سال سابقه کاری داشتند، خواستار ارتقا خود از آموزش دهنده به آموزشیار هستند.

 

تصویب قانون در مجلس برای ادامه بلاتکلیفی حق التدریسیها و آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی

ایلنا، ۳ شهریور - نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز خود کلیات طرح اصلاح تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش را تصویب کردند.

براساس این ماده واحده، وزارت آموزش و پرورش مکلف است مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی را با شرایطی که عبارت است از "ارتباط رشته تحصیلی (منحصر به دوره متوسطه)، مقطع تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه ای و سنوات همکاری با آن وزارتخانه"، "به کار گیرد".

مصوبه مجلس تاکید کرده است "به کارگیری این نیروها الزامی برای استخدام رسمی نمی باشد" و این معنای دیگری جز ادامه بلاتکلیفی آنها به شکل دیگر و در چارچوب دیگر ندارد.

از سوی دیگر، مجلس این مصوبه را فقط شامل حال بخشی از مربیان می داند و نه همه آنها. کلیه مربیانی که بعد از سال ۱۳۹۱ در نهضت سوادآموزی به کار اشتغال داشته اند، از این مصوبه مستثنی شده اند.

 

تجمع آموزشیاران نهضت سواد آموزی در اعتراض به مصوبه مجلس

خانه ملت، ۷ شهریور - جمعی از آموزشیاران نهضت سواد آموزی و معلمان مدارس غیرانتفاعی در اعتراض به مصوبه مجلس شورای اسلامی در مقابل ساختمان آن تجمع کردند.

در هفته گذشته کلیات قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی تصویب شد، اما براساس این ماده واحده، فقط نیروهای آموزش دهنده نهضت سوادآموزی که قبل از سال ۱۳۹۱ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته اند، مشمول  تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قرار می گیرند.

تجمع کنندگان کنونی خواستار رسیدگی مجلس به وضعیت استخدامی خود که پس از سال مذکور (۱۳۹۱) مشغول فعالیت شده اند، هستند.

 

تجمع معلمان مدارس غیرانتفاعی برای یکسان سازی حقوق مقابل مجلس

ایسنا، ۷ شهریور - معلمان مدارس غیردولتی با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار یکسان سازی وضعیت حقوق، دستمزد و بیمه خود شدند.

 

تجمع معلمان حق التدرسی کلاله مقابل فرمانداری

کلاله خبر، ۸ شهریور - تعدادی از معلمان حق التدریسی آموزش و پرورش کلاله در روز افتتاح متمرکز پروژه های شهرستان با تجمع در مقابل فرمانداری کلاله خواستار مشخص شدن وضعیت خود شدند. تجمع کنندگان خواستار حضور معاون استاندار گلستان، محمود ربیعی، در جمع خود و پاسخ به مطالبات شان شدند.

پس از خودداری مسوول مزبور از روبرو شدن با معلمان، محمد رضا وطنی، مدیرکل آموزش و پرورش گلستان به تجمع کنندگان گفت وضعیت آنها در اول آبان مشخص می شود. وی شرط به کارگیری آنها را "نیازسنجی" اعلام کرد.

آموزش و پرورش شهرستان کلاله دارای حدود ۴۰ معلم حق التدریسی با قرارداد موقت یکساله است

 

به یاد رفیق صمد بهرنگی

نهم شهریور ۱۳۴۷ پیکر بی جان صمد بر رود ارس کناره گرفت. در رثای معلم بزرگ کودکان و آموزگار عدالت و آزادی، احمد شاملو نوشت:

"شهری است که ویران میشود، نه فرونشستن بامی. باغی است که تاراج می شود، نه پرپر شدن گلی. چلچراغی است که در هم می شکند، نه فرومردن شمعی و سنگری است که تسلیم می شود ،نه از پا در آمدن مبارزی!

صمد چهره حیرت انگیز تعهد بود؛ تعهدی که به حق میباید با مضاف غول و هیولا توصیف شود: "غول تعهد!"، "هیولای تعهد!" چرا که هیچ چیز در هیچ دور و زمانه ای همچون "تعهد روشنفکران و هنرمندان جامعه" خوف انگیز و آسایش بر هم زن و خانه خراب کن کژیها و کاستیها نیست. چرا که تعهد اژدهایی است که گرانبهاترین گنج عالم را پاس می دارد؛ گنجی که نامش آزادی و حق حیات ملتها است.

و این اژدهای پاسدار می باید از دسترس مرگ دور بماند تا آن گنج عظیم را از دسترس تاراجیان دور بدارد. می باید اژدهایی باشد بی مرگ و بی آشتی. و بدین سبب می باید هزار سر داشته باشد و یک سودا. اما اگر یک سرش باشد و هزار سودا، چون مرگ بر او بتازد، گنج بی پاسدار میماند.

صمد سری از این هیولا بود.

و کاش …. کاش این هیولا، از آن گونه سر، هزار می داشت؛ هزاران می داشت!"

 

فساد ۸ هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان

ایرنا، ۱۰ شهریور - سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: نزدیک به 80 هزار میلیارد ریال فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان صورت گرفته است.

حسین مقصودی اظهار داشت: "شفاف سازی در صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از دلایل اصلی استیضاح وزیر آموزش و پروش بود که در تحقیقات به عمل آمده در حدود ۸۰ هزار میلیارد ریال فساد مالی در این صندوق گزارش شده است."

وی با اعلام خبر بازداشت همسر و فرزند مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: "شخص مدیر عامل صندوق ذخیره نیز این فساد را قبول داشته و مبلغ آن را ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بیان می کند."

او با اشاره به اینکه فساد مالی زیادی در صندوق ذخیره فرهنگیان وجود دارد، گفت: "فساد در این صندوق مربوط به دولت قبل و دولت فعلی است و ما شاهدیم که مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان وامهای کلانی را به افراد مختلف داده است."

سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: " ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از ابتدای آغاز به کار صندوق ذخیره فرهنگیان به افرادی داده شده که وصول آن مشکل است و حتی لاوصول است."

 

مدرسه مخروبه دوباره قربانی گرفت

ایلنا، ۱۴ شهریور - ریزش دیوار یک مدرسه روستایی، جان کودک خردسال ۵ ساله ای را گرفت و سه کودک دیگر را زخمی کرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان پیرامون جزییات این حادثه که در روستای "بجار بازار" منطقه دشتیاری روی داد گفت: "جمعی از کودکان خردسال در حوالی مدرسه با استفاده از درب آموزشگاه که حصار آن به صورت خودجوش و با مشارکت اهالی ساخته شده، مشغول بازی بودند که بر اثر ریزش ستون به همراه درب متصل به آن، این حادثه دلخراش رخ داد."

محمد علی عسکری خاطر نشان کرد: " تعداد ۲ هزار و ۶۸۲ فضای آموزشی غیر استاندارد در این استان وجود دارد که از این میزان ۲ هزار و ۲۰۳ فضای آموزشی فاقد حصار است."

وی با اشاره به رشد ۱۱۳ درصدی مشارکت خیرین در سه سال اخیر اظهار کرد: "با بهره گیری از تمامی امکانات و فرصتهای ایجاد شده تلاش گردیده با اقدامات پیشگیرانه مبنی بر شناسایی نقاط آسیب زا تا حد امکان از بروز حوادث احتمالی پیش گیری گردد."

 

تجمع اعتراضی معلمان حق التدریس در مراوه تپه

پانا، ۱۹ شهریور - جمعی از مربیان پیش دبستانی و معلمان حق التدریس شهرستان مراوه تپه در دفتر فرماندار تجمع کردند. مربیان پیش دبستانی و معلمان حق التدریس شهرستان مراوه تپه در اعتراض به عدم فراخوان برای بکارگیری در سال جدید تجمع کردند. امسال بسیاری از معلمان و مربیان سال گذشته از ورود به کلاسهای درس محروم می شوند. این درحالی است که مربیان و معلمان حق التدریسی می گویند: مدیران شهرستانها از کمبود معلمان خبر می دهند.

 

تحصیل دانش آموزان روستاهای ایذه در طویله

تسنیم/ مهر ۲۲ شهریور – یک نماینده مجلس شورای اسلامی از تحصیل دانش آموزان یکی از روستاهای ایذه در طویله خبر داد.

هدایت الله خادمی، نماینده مجلس از ایذه و باغملک در استان خوزستان پس از بازدید از روستاهای سبزی و سید خدر اظهار داشت: "وضعیت مدرسه روستای سید خدر اسف بار است. وقتی به سراغ مدرسه این روستا رفتم، مشاهده کردم در ۲ فضا که در کنار هم قرار گرفتند و محل نگهداری حیوانات بودند، یکی از این مکانها را به کلاس درس اختصاص داده اند و این جای نگرانی دارد که پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از پیروزی انقلاب چنین فضاهایی برای تعلیم دانش آموزان در کشور وجود داشته باشد."

وی بیان کرد: "متاسفانه اکثر این مناطق از قبیل روستای برده زرد، بنه ارون، قلعه لوا، اوند و سادات محمد ابراهیم هم این مشکلات را دارند که در این سالهای اخیر با گذشت دولتها هیچ نگاهی به این منطقه ها نشده است."

وی افزود: "به وزیر آموزش و پرورش هشدار می دهم، چه استدلالی وجود دارد که در استان خوزستان باید دانش آموزان در محل نگهداری حیوانات درس بخوانند، آیا در بقیه شهرهای ایران هم چنین است؟"

خادمی همچنین گفت: "معلمها از زحمتکشان در جامعه ما هستند و در آینده قطعا همین معلم یکی از مدیران کلان کشور می شود، اما شما نگاه کنید فضای خواب معلم همین روستا را که این خود برای مسوولان وزارت آموزش و پرورش باید شرم آور باشد. پتو و وسایل شخصی معلم در آن طویله بود و صبح هم بعد از بیداری کلاس را برگزار می کند. حتی وسط کلاس یک حفره برای روشن کردن آتش و گرم کردن به اصطلاح کلاس درس درست شده بود"

 

اعتراض فرهنگیان وزیر کشور را فراری داد

جوانه ها، ۲۷ شهریور - صبح امروز تعداد زیادی از فرهنگیان با اعتراض نسبت به عدم تعهد آموزش و پرورش در مورد پروژه هزار واحدی مسکن فولادشهر اصفهان از وزیر خواستند که این موضوع را پیگیری نماید.

صبح امروز همزمان با انتشار عزل و برکناری مدیر صندوق ذخیره فرهنگیان و هیات مدیره آن، تعدادی از فرهنگیان در اعتراض به اقدامات مدیرعامل و اعضای هیات مدیره، مقابل ساختمان این صندوق در خیابان قرنی تجمع کردند.

وزیر کشور با حضور در جمع تجمع کنندگان در مورد وزارتخانه تحت امر خود سخنرانی کرد که با اعتراض شدید فرهنگیان استان که حدود ده سال قبل به امید خانه دار شدن سرمایه خود را در پروژه هزار واحدی مسکن فولادشهر داده بودند، روبرو شد.

وزیر کشور نیز پس از شنیدن اعتراض فرهنگیان آسیب دیده، به سرعت سوار خودرو شد و از محل تجمع خارج شد. معلمان، تراکتهای دست نویس خود را جلوی شیشه خودروی وزیر گذاشتند.

گفتنی است، فرهنگیان مزبور از سال ۸۶ در پروژه هزار واحدی فولادشهر ثبت نام کرده اند و قرار بوده است که افراد متقاضی در سال ۱۳۸۹ صاحب خانه بشوند. اما اکنون پس از گذشت ۵ سال از تعهدی که به آنها داده شده، هنوز هیچ اقدام خاصی انجام نشده و تکلیف سرمایه های این افراد نیز مشخص نیست.

 

منبع: نبردخلق شماره  375، پنجشنبه اول مهر ۱۳۹۵ - 22 سپتامبر ۲۰۱۶

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول