چالشهای معلمان در بهمن ماه (۹۴)

فرنگیس بایقره

 

طومار مطالبات فرهنگیان بازنشسته به روحانی تحویل شد

ایلنا، ۴ بهمن - طوماری با امضای بیش از هزار فرهنگی بازنشسته، روز گذشته به حسن روحانی تحویل شد.

یکی از معلمان بازنشسته می گوید در این طومار که به امضای ۱۲۰۰ فرهنگی بازنشسته رسیده، مطالبات اصلی این قشر مطرح شده است. او در تشریح این مطالبات می گوید: "همسان سازی مستمری بازنشستگان فرهنگی با بازنشستگان دیگر ارگانها و نهادهای دولتی و توجه به وضع معیشتی فرهنگیان بازنشسته از مهمترین این مطالبات است که پیش از این در تجمعات اعتراضی مقابل مجلس و دیگر نهادهای دولتی بارها مطرح کردیم و حالا به صورت مکتوب، به رییس جمهور تحویل دادیم."

این بازنشستگان می گویند رونوشت این طومار را در روزهای آینده به مجلس تحویل خواهند داد.

 

حمید رحمانی، از معلمان ورامین به اداره اطلاعات سپاه احضار شد

خبرگزاری هرانا، ۴ بهمن – حمید رحمانی، فعال فرهنگی و از معلمان مقطع دبیرستان شهرستان ورامین، به اداره اطلاعات سپاه پاسداران این شهر احضار شد. در احضاریه ای که به دست آقای رحمانی رسیده، دلیل احضار فقط "ادای پاره ای توضیحات" ذکر شده است.

این احضاریه که بدون هماهنگی با بخش حراست اداره آموزش و پرورش این شهرستان و در مدرسه به آقای رحمانی ابلاغ شده، بر وجود "دستور قضایی" تاکید دارد.

حمید رحمانی، از معلمان نمونه شهرستان ورامین، در حوزه فرهنگی فعال است. وی کانال تلگرامی "کتابخانه" را مدیریت می کند که در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران "جنبش ۱۵ دقیقه مطالعه در روز" را ارایه داده بود.

 

آوارگی سه معلم عسلویه در خیابان

ایرنا، ۵ بهمن - سه معلم عسلویه در مقابل مدرسه "شهید آیت" روستای اخند که محل اشتغال شان است، چادری برپا کرده و در آن سکونت کرده اند. .

یکی از این معلمان که اهل شهرستان جم هست، گفت: "سال اول فارغ التحصیلی ما با شروع طرح در عسلویه می باشد، اما محل اسکان در روستای اخند برای ۱۲ معلم غیربومی شامل واحدی دو خوابه است که محل استراحت ما در هال آن می باشد و ظرفیت لازم را نداشت."

وی ادامه داد: "از این رو ناگزیر شدیم در یکی از کلاسهای دبستان روستا شب بخوابیم تا اینکه مدیر مدرسه عذر ما را خواست و بعد هم به خیابان آمدیم."

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار حکومتی که آیا برپایی چادر در خیابان با شان معلمی در تضاد نیست گفت: "چاره ای نداشتیم، چون با یک میلیون تومان حقوق که ۱۰۰ هزار تومان آن بابت صندوق ذخیره فرهنگیان کسر می شود، قادر به اجاره منزل نبوده و محل پیشنهادی آموزش و پرورش در این روستا گنجایش لازم را نداشته است. از این رو ناچار به اسکان در خیابان شدیم. ما مشکلی با آموزش و پرورش نداریم، بلکه فقط برای اینکه شب را بدون استرس بخوابیم تا صبح قادر به فعالیت در مدرسه باشیم، این شیوه اسکان را انتخاب کردیم."

رییس آموزش و پرورش عسلویه، حسین احمدی، درباره اینکه گفته می شود این معلمان پس از منع خوابیدن شبانه در مدرسه روستا، بابت این مدت مبلغی از حقوق شان کسر گردیده و تهدید به ارسال پرونده به بخش تخلفات اداری شده اند، گفت: "این مدرسه سرایدار داشته و مدیر مدرسه تشخیص داده ماندن معلمان در یکی از کلاسها صحیح نیست، ضمن اینکه درباره سایر موارد بنده اطلاعی از صحت و سقم آنها ندارم و باید توسط بازرسی و حراست به شما پاسخ داده شود."

 

استقرار ۳۰۰۰ آخوند در مدارس برای ارایه مشاوره مذهبی

ایسنا، ۹ بهمن - دبیر ستاد همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش خبر داد: "سه هزار روحانی تا پایان سال تحصیلی جاری در مدارس کشور مستقر می شوند تا در زمینه مشاوره ای و مناسبتهای مذهبی فعالیت کنند."

حجت الاسلام مجتبی ملکی افزود: "استقرار روحانیان در مدارس در راستای همکاریهای مشترک آموزش و پرورش و حوزه های علمیه انجام می شود."

به گفته وی در قالب همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش، فرهنگیان کشور به زودی در دوره های بصیرت افزایی شرکت می کنند.

 

کمپین بودجه عادلانه برای افزایش دستمزد معلمان و بهبود کیفیت آموزش در مدارس

ایلنا، ۱۹ بهمن - جمعی از فعالان صنفی معلمان کمپینی در فضای مجازی تحت عنوان کمپین "بودجه عادلانه برای افزایش حقوق معلمان و بهبود کیفیت آموزش در مدارس" راه اندازی کرده اند.

فعالان صنفی معلمان می گویند کمپین به دنبال آن است که توجه مسوولان را به اهمیت بودجه جلب نماید. مطالبه اصلی این کمپین، افزایش دستمزد پایه معلمان است و در کنار آن، خواسته تامین اعتبار برای بالا بردن کیفیت آموزشی برای مدارس مطرح شده است.

در متن این کمپین خطاب به دولت آمده است: "ما از دولت می خواهیم در بودجه پیشنهادی خود تجدیدنظر نماید و از مجلس خواستاریم به بودجه پیشنهادی فعلی دولت رای مثبت ندهد و آن را با توجه به نیازهای آموزش وپرورشی با کیفیت و مطالبات معلمان اصلاح نماید."

در بخشی دیگری از این فراخوان گفته می شود: "ما باور داریم که مشکلات صنفی و آموزشی معلمان و دانش آموزان تنها در سایه همدلی و همبستگی جمعی محقق می گردد و همکاران خود را برای پیوستن به این کمپین و امضای نامه به صورت فراگیر جهت ارایه به مسوولان فرا می خوانیم."

 

جمعی از معلمان عدالتخواه: همه باید از شغل مناسب بهره مند شوند

حقوق معلم و کارگر، ۲۰ بهمن - جمعی از معلمان کشور با انتشار یک نامه سرگشاده، نسبت به مرگ ومیر مزدبگیران در هفته های اخیر اعتراض کرده و خواستار بهره مندی همگان از شغل مناسب شده اند.

در بخشی از این نامه با اشاره به مرگ کودکان کار، احمد و صمد، قربانی شدن کارگران و ماموران آتش نشانی در حادثه ساختمان پلاسکو و جان باختن کولبران تاکید شده است: "ما جمعی از معلمان عدالتخواه ایران ضمن تسلیت همدردی با مردم ایران و به ویژه جامعه کردستان، بر حق بهره مندی عموم مردم از شغل مناسب پای می فشاریم و معتقدیم که دولت جمهوری اسلامی ایران باید مطابق قانون اساسی به مسوولیت خود در قبال ایجاد اشتغال و بهره مندی همگان از شغل مناسب و نیز ایجاد زیرساختهای مناسب جهت امنیت و رفاه عمومی عمل نماید."

جمعی از معلمان عدالت خواه:

رسول بداقی. سوران لطفی. هاشم خواستار. یاسر ریگی. شیوا عاملی راد. عزیز قاسم زاده.  لقمان ویسی. جعفر ابراهیمی. مسعود نیکخواه. محمد حبیبی. شعبان محمدی. وحید میرشکار. صدیقه پاک ضمیر. آرام قادری. بختیار احمدی. جلال سجادی. سارا سیاهپور. نادر قدیمی. لطیف روزیخواه. مرضیه زائین دشت. عزیز ناصری. سمانه محبی. شیوا محمدی. علی حسینی. مبشر نادری. شهلا آتش سودا. مریم رنود. علی پیروز. خدیجه پاک ضمیر. جبار دوستی. سمیه شهریسوند. شکوفه امامی. منصور فیروزکوهی. عبدالله خرم. مسعود نظر. مهدی تفسیری. علی حاجی. ابوالقاسم قضاتی. محمد لاچینی . حسین ستاری. جلیل ناصری. معصومه اصغرزاده. حکیمه بنی هاشمی. عارف فاتحی. الهام کرمی. مراد روحی. نسرین چراغی. احمد نور. سارا مهرابی. لیلا ملکی. نزهت نیستانی. جواد قلی پور. زهرا خادمی.‌‌اولدوز هاشمی. مینو کیخسروی. مهرنوش حیدر زاده. رحیم امیری. سیروان تاج گردون. تیمور خرسند. محبوبه فرحزادی. آرزو محمودی. طیب نیک رفتار. جلال قمری. مجتبی گودرزی. صفیه بسیم. منصوره فرح زادی. عنایت وثوقی. محمود بهشتی. مجتبی ابطحی. جلال موسوی. حبیب حسینی. هادی شریفی. کمال مرادی. ناصر محمدی. شیرین رحیمی. جمیل کریمی. رحمان مرادی. فرزانه بازیار. حافظ سنندجی. شهرام جمالی.

 

بیش از ۶۰ هزار معلم خواهان افزایش حقوق و بهبود کیفیت آموزش شدند

رادیو زمانه، ۲۹ بهمن - بیش از ۶۰ هزار معلم پشتیبانی خود را از کمپین "بودجه عادلانه برای افزایش حقوق معلمان و بهبود کیفیت آموزش در مدارس" که به تازگی از سوی فعالان صنفی فرهنگیان در فضای مجازی به راه افتاده، اعلام کرده اند.

محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان، در ارتباط با بیانیه کمپین به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: "با توجه به اینکه متوسط خط فقر حدود ۴۰ میلیون ریال و متوسط درآمد در سال ۹۴ حدود ۳۰ میلیون ریال اعلام شده است، با این شرایط اکثر فرهنگیان شاغل و بازنشسته زیر خط فقر محسوب می شوند که در این نامه تاکید شده حداقل حقوق پایه برای هر معلم مبلغ ۳۰ میلیون ریال پیش بینی شود.»

او افزود کمپین تنها به مساله معیشت معلمان نپرداخته "بلکه موضوع کیفیت آموزشی و پایین بودن امکانات در مدارس را مطرح و اشاره می کند که بودجه کنونی وزارت آموزش و پرورش صرفا به پرداخت حقوق کارکنان محدود می شود و در عمل بودجه ای برای کیفیت بخشی مدارس باقی نمی ماند."

طبق اطلاع کانال تلگرام کانون صنفی معلمان ایران، تا کنون بیش از ۶۰ هزار معلم حمایت خود را از این کمپین اعلام کرده اند.

 

سازمان آموزش بین الملل رد درخواست تجدیدنظر اسماعیل عبدی را محکوم کرد

خبرگزاری هرانا، ۲۹ بهمن ـ سازمان آموزش بین الملل (EI) پس از رد تجدیدنظرخواهی اسماعیل عبدی، در بیانیه ای با تاکید بر بی عدالتی در اتهامات این فعال حقوق معلمان، نقض پیمانهای حقوق بشری در روند قضایی پرونده او را محکوم کرد.

آموزش بین الملل همچنین یک کمپین اینترنتی در همبستگی با عبدی، با همکاری "لیبر ستارت" راه اندازی کرده است.

در بیانیه ای که این سازمان بدین مناسبت صادر کرده آمده است: "اسماعیل عبدی، رهبر اتحادیه معلمان ایران، دوباره با محکومیت کامل برای گذراندن تمامی دوره زندان شش ساله مواجه شده است. وی شاهد رد تقاضای تجدید نظر پرونده خویش در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور در ۴ فوریه بوده است.

آموزش بین الملل تمامی اتهامات علیه عبدی را ناعادلانه و ناقص پیمانهای حقوق بشر می داند و محکوم می کند، به ویژه ادعای دادگاه مبنی بر "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" را."

 

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۰، آدینه ۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹ فوریه ۲۰۱۷

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول