برخی از حرکتهای اعتراضی کارگران و مزدبگیران در اسفند ۱۳۹۶

گردآوری و تنظیم: زینت میرهاشمی

 

اعتلای جنبش نیروهای کار

در اسفند ماه حرکتهای بیشماری از جانب کارورزان صورت گرفته که همه آنها پوشش خبری نداشته است. یک کارگزار امنیتی رژیم در وزارت کشور تعداد حرکتهای اعتراضی «عمده» تا آخر آذر ماه را «۵ هزار اعلام کرد» که کمتر از نیمی از این حرکتها در رسانه های حکومتی بازتاب داشته است.

حرکتهای اعتراضی کارگران، بازنشستگان، کشاورزان، معلمان، پرستاران، غارت شدگان و فعالان دفاع از محیط زیست به جزیی از رویدادهای مهم  روزانه تبدیل شده است. حرکت پراقتدار کشاورزان شرق اصفهان و کارگران فولاد اهواز در تمام ماه اسفند ادامه داشت. روزانه شاهد حرکتهای اعتراضی غارت شدگان نیز بودیم که برخی از این حرکتها به قرار زیر است.

 

تجمعهای غارت شدگان موسسات:  

*آرمانِ وحدت از شهرهای مختلف استان خوزستان مقابل مجلس، عصرنوین در اسلامشهر تهران مقابل فرمانداری، کاسپین در مشهد مقابل یکی از شعب این موسسه در روز چهارشنبه ۲ اسفند.

*کاسپین در شعبه خواجوی در کرمان، نهال نشان و توسعه البرز متعلق به وزارت کشاورزی در کرج در روز پنجشنبه ۳ اسفند

*کاسپین، افضل توس، ولیعصر و البرز ایرانیان مقابل مجلس، بدر توس در مشهد در برابر استانداری و کاسپین در بابل مقابل این موسسه در روز یکشنبه ۶ اسفند

*توسعه البرز در تهران مقابل ساختمان این مؤسسه در روز دوشنبه ۷ اسفند

کاسپین مقابل این موسسه در رشت در روز چهارشنبه ۹ اسفند

*آرمان وحدت در اهواز مقابل این مؤسسه، ملل در مقابل و داخل دفتر مرکزی شعبه در خرم آباد، كاسپين، البرز ايرانيان، ثامن الحجج، آرمان وحدت از تهران و مشهد مقابل مجلس در روز شنبه ۱۲ اسفند

*كاسپين در رشت مقابل شعبه گلسار، آرمان وحدت در خرم آباد مقابل شعبه این مؤسسه در روز سه شنبه ۱۵ اسفند

*آرمان وحدت در اهواز  مقابل شعبه‌ این مؤسسه در کیانپارس در روز پنجشنبه ۱۷ اسفند

*افضل توس در تهران در مقابل شعبه بانک آینده در روز آدینه ۱۸ اسفند

*آرمان وحدت، البرز ایرانیان، افضل توس و کاسپین مقابل مجلس رژیم در روز شنبه ۱۹ اسفند

*ولایت اندیشه، مقابل مجلس رژیم در روز یکشنبه ۲۰ اسفند

*کاسپین در رشت مقابل شعبه این موسسه در روز سه شنبه ۲۲ اسفند

شماری از اعتراضات نیروهای کار به قرار ریر است.

 

۲۲۳ حرکت اعتراضی بدون محاسبه حرکتهای اعتراضی غارت شدگان

*بامداد روز چهارشنبه ۲ اسفند، کارگران نی بر و کارگران تحت پوشش پیمانکاری اقبالی در شرکت نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب زده و خواهان پرداخت دستمزدهای معوقه خود شدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این کارگران هنوز حقوق آذر ماه خود را دریافت نکرده و کارفرما همچنان از پرداخت حقوق آنان خودداری می کند.

همزمان کارگران بازنشسته این شرکت که در آذر ماه سال جاری بازنشسته شده اند دست به تجمع در مقابل نیروگاه برق کارخانه و کوره بخار زدند.

 

*روز چهارشنبه ۲ اسفند، کارگران آجر ماشینی «گنبد» در آزادشهر واقع در کیلومتر ۳ جاده آزاد شهر – مینودشت در اعتراض به قطع متوالی گاز کارخانه، عدم دریافت حقوق، نریختن بیمه کامل توسط کارفرما و ... در مقابل فرمانداری آزاد شهر تجمع کردند. به گزارش تیتر آزاد، یکی از کارگران معترض گفت: شرکت به خاطر قطع گاز و برق ، حدود ۴ ماه تعطیل بود و ما دنبال بیمه بیکاری رفتیم. یک مسئولی در گرگان به نام آقای خواجه به ما گفت که امکان ندارد بیمه بیکاری شما وصل شود، زیرا کارفرما بیمه ها را مرتب نریخته و کلی بدهی دارد.

 

*روز چهارشنبه ۲ اسفند، کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل شورای نگهبان و مجلس تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این تجمع که صدها نفر از کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی در آن شرکت داشتند، با هدف اعتراض به تصویب بند ز در تبصره ۷ لایحه بودجه برگزار شد. حاضران در این تجمع با در دست داشتن پلاکاردهایی از یک طرف اعتراض خود به تصویب این بند را نشان دادند و از طرف دیگر از شورای نگهبان خواستند که جلوی دست‌اندازی به اموال کارگران را بگیرد.

فراخوان این تجمع توسط اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار، از چند روز قبل منتشر شده بود و تشکلهای کارگران و بازنشستگان استانهای مختلف از آن حمایت کردند.

 

*روز چهارشنبه ۲ اسفند، جمعی از نانواداران شهر گرگان در اعتراض به کاهش امنیت شغلی خود و افزایش صدور مجوز نانوایی‌ها، مقابل یکی از ساختمانهای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از نانواداران معترض گفت؛ من ۴ کارگر شاغل در نانوایی دارم که با افزایش صدور مجوز نانوایی و درنتیجه آن کاهش سهمیه آرد؛ ناچارم دو نفر از کارگران را از کار اخراج کنم.

 

*روز پنج شنبه ۳ اسفند، کارگران بیکارشده کارخانه صدر فولاد خرم آباد در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان و تعطیلی کارخانه و برای بازگشت به کار مقابل استانداری لرستان تجمع کردند. بر اساس گزارش صدا و سیما، پرداخت حقوق، سنوات و بازگشایی مجدد کارخانه خواسته اصلی کارگران معترض است.

کارخانه صدر فولاد خرم آباد ۳۵ هکتار وسعت دارد و سالانه ۶۰۰ هزار تن فولاد تولید می‌کرد وبنا بود این ظرفیت به ۱ میلیون  و ۵۰۰ تن در سال افزایش یابد.

 

*روز آدینه ۴ اسفند، جمعی از جوانان و فارغ التحصیلان بیکار قصر قند در استان سیستان و بلوچستان در اعتراض به تبعیض در استخدام دست به تجمع زدند.

به گزارش دانشجو نیوز، معترضان پیش از این روز چهارشنبه ۲ اسفند قصد برپایی اجتماع اعتراضی مقابل فرماداری شهرستان قصرقند را داشتند که با دخالت ماموران امنیتی و وزارت اطلاعات و احضار تعدادی از معترضان از تجمع ممانعت به عمل آمد.

تجمع کنندگان با به دست گرفتن پلاکارهای با عنوان «تبعیض»، «مگر خون ناظران غیر بومی که استخدام شده اند از خون ما رنگی تر است؟»، «استخدامی عادلانه حق مسلم ماست» و ... نسبت به عدم استخدام نیروهای بومی اعتراض کردند.

 

*روز پنجشنبه ۳ اسفند، کارگران بخشهای مختلف شرکت نیشکر هفت تپه که حقوق آذر ماه آنان پرداخت نشده برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زدند. به گزارش اتحادیه ازاد کارگران ایران، کارفرمای نیشکر هفت تپه در تداوم سیاستهای تاکنونی خود، همچنان به صورت پراکنده حقوقهای معوقه کارگران را پرداخت می کند و از هفته گذشته که اقدام به پرداخت حقوق آذر ماه کرده است هنوز دستمزد بخشهای زیادی از کارگران  قسمتهای مختلف شرکت را پرداخت نکرده است.

روز جمعه ۴ اسفند، کارگران قسمت تجهیزات مکانیکی شرکت که تعداد آنها بیش از ۱۰۰ نفر است به طور یکپارچه ای در اعتراض به جابجائیهای مدیریتی و گماردن مدیران ضد کارگر دست به اعتصاب زدند.

بامداد روز شنبه ۵ اسفند، کارگران بخشهای دفع آفات، بخش تولید شکر و تجهیزات مکانیکی دست به اعتصاب زدند و همزمان کارگران بازنشسته آذر ماه نیز وارد محل کارخانه شده و همراه با دیگر کارگران در مقابل محل کوره بخار کارخانه دست به تجمع زدند.

 

*روز شنبه ۵ اسفند، جمعی از کارگران کارخانه صنایع شیر تهران شهداد (شیر وارنا) در اعتراض به عدم پرداخت حقوق در محوطه این واحد تولدی لبنی تجمع کردند. به گزارش ایرنا، کارخانه صنایع شیر تهران شهداد موسوم به وارنا یکی از مهمترین کارخانه های لبنی استان تهران است که به دلیل مشکلات مالی در آستانه تعطیلی قرار گرفته و مسئولان این کارخانه بارها اقدام به تعدیل نیرو کرده  اند.

 

*روز شنبه ۵ اسفند، برای چندمین بار کارکنان تعاونیهای سهام عدالت در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی دست به تجمع مقابل وزارت اقتصاد زدند. به گزارش فارس، این کارکنان خواستار پرداخت مطالبات ۳۶ ماهه خود شدند و نسبت به بی تفاوتی سازمان خصوصی ‌سازی و وزارت اقتصاد اعتراض کردند.

 

*روز شنبه ۵ اسفند، برای سومین روز متوالی، نمایندگان هزار کارگر شرکت آهاب در اعتراض به عدم پرداخت ۷ ماه حقوق مقابل ساختمان مرکزی شرکت در خیابان شیخ بهایی شمالی تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران و کارمندان شرکت «آهاب» در زمینه تعمیر و بازسازی خطوط متروی تهران فعالیت دارند.

یکی از تجمع‌ کنندگان گفت: تا این لحظه بیشتر از هفت ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکاریم. در طول این چند ماه به خاطر وعده ‌هایی که از طرف مدیران شرکت مبنی بر پرداخت حقوقهای معوقه خود دریافت کرده‌ بودیم، به کار خود در این مجموعه ادامه دادیم.

 

*روز شنبه ۵ اسفند، جمعی از کشاورزان ضیا آبادی، از شهرهای استان قزوین، در اعتراض به  پرداخت نشدن خسارت بیمه محصولات مقابل بانک کشاورزی تجمع کردند. به گزارش خبرنگاران جوان، رئیس صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین خسات وارد شده به کشاورزان ضیاء آباد را بیش از دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد. از این میزان خسارت بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای باغ‌ها و مابقی بخش زراعت است.

 

*روز شنبه ۵ اسفند، جمعی از کارگران کارخانه فولاد ارومیه در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق مقابل استانداری آذربایجان غربی تجمع کردند. به گزارش ندای ارومیه،  کارگران کارخانه فولاد ارومیه حقوق ۸ ماه تا یک سال خود را از این شرکت طلبکارند.

 

*رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران روز یکشنبه ۶ اسفند با فراخوان سندیکا در اعتراض به مطالبات معوق خود چراغ اتوبوسهای شان را روشن کردند. به گزارش سندیکای شرکت واحد، طی سال جاری، مدیریت شرکت واحد تهاجم وسیعی نسبت به دریافتیهای مستمر کارگران کرده است. شارژ کارت اعتباری (خرید) کارگران در چندین مناسبت شارژ نشده است، لباس کار رانندگان و کارگران توقفگاه و تعمیرگاه برای نیمه دوم سال داده نشده است، ارتقاء گروه استحقاقی رانندگان به موقع انجام نشده است، تسهیلات مسکن حدود ۶۰۰۰ تن از رانندگان و کارگران علیرغم مصوبه ستاد ساماندهی مسکن که بیش از یک سال و نیم پیش مصوب شد هنوز پرداخت نشده است.

 

*بامداد روز یکشنبه ۶ اسفند، کارگران دو کارخانه فولاد قزوین و آرمان شفق در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه حقوق، حق بیمه و مطالبات دیگر دست از کارکشیده و مقابل ساختمان فرمانداری تاکستان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران دو کارخانه «فولاد قزوین» و «آرمان شفق» که تحت مسئولیت کارفرمای  واحد مشغول کارند، نزدیک به چهار ماه است دستمزد دریافت نکرده‌ اند. از طرف دیگر هر یک از کارگران ارقامی بین ۲ تا ۳ میلیون تومان از کارفرمای سابق بابت عیدی و حق سنوات سالهای گذشته و همچنین اضافه ‌کاری طلبکارند.

 

*ظهر روز یکشنبه ۶ اسفند، کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد در ادامه اعتراضهای شان نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل دفتر امام جمعه شهر بروجرد زدند. به گزارش سفیر افلاک، کارگران سامان کاشی بروجرد ماههاست که در مقابل فرمانداری این شهر تجمع و خواستار رسیدگی به مشکلات هستند اما مشکل این کارگران همچنان ادامه دارد و گویا فریاد مشکلات این کارگران شنیده نمی شود.

 

*روز یکشنبه ۶ اسفند، جمعی از اهالی بخش زرنه از توابع شهرستان ایوان در شمال استان ایلام در اعتراض به دود کارخانه اسید ایوان‌ مقابل بخشداری اجتماع کردند. به گزارش تسنیم، تجمع ‌کنندگان در شعارهای خود خواستار مشخص شدن وضعیت سلامت خود شدند.

 

*بامداد روز دوشنبه ۷ اسفند، کارگران کارخانه فولاد ارومیه در ادامه اعتراضات شان نسبت به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه برای چندمین بار دست به تجمع مقابل استانداری آذربایجان غربی زدند. به گزارش ندای ارومیه، یکی از کارگران گفت: گروه فولاد ارومیه به مدت یک سال است که حقوق کارگران و ۹ ماه هم بیمه آنها را پرداخت نکرده است. وی با اشاره به این که در مجموع ۲ میلیارد تومان حقوق معوق گروه فولاد ارومیه به کارگران می‌شود، ادامه داد: این کارخانه در یک سال گذشته هر چند ماه یک بار چندر غازی را به حساب کارگران ریخته است که با توجه به هزینه ‌های زندگی روزمره نمی ‌تواند راهگشای مشکلات کارگران شود و اکنون که در آستانه عید قرار داریم شرمنده خانواده شده و سرمان را در برابر فرزندان نمی‌ توانیم بلند کنیم که خواهان خرید لباس عید و ... هستند.

 

*کارگران شرکت فریکو سیرجان بار دیگر از روز چهارشنبه ۲ اسفند دست به اعتصاب و تجمع شبانه روزی زده و خواهان تسویه دستمزدهای معوقه خود و واریز بیمه های شان به صندوق سازمان تامین اجتماعی شدند. به گزارش روز شنبه ۵ اسفند اتحادیه آزاد کارگران، کارگران شرکت تولیدی فریکو از سه ماه پیش در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود و عدم واریز بیمه های شان به حساب صندوق سازمان تامین اجتماعی بارها دست به اعتصاب زده اند اما علیرغم وساطت مسئولان فرمانداری و نماینده شهر و تعهد کارفرما برای پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران، هیچیک از این وعده ها در طول سه ماه گذشته  محقق نشده است و در حال حاضر این کارگران چهار ماه حقوق معوقه دارند.

روز دوشنبه ۷ اسفند، کارگران این شرکت هفتمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. این کارگران از زمان شروع اعتصاب به طور شبانه روزی در مقابل کارخانه تجمع می کنند.

 

*بامداد روز یکشنبه ۶ اسفند، جمع زیادی از کارگران پالایشگاه پیمانی گاز ایلام در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات ۵ ساله خود، دست به تجمع مقابل درب ورودی این شرکت زدند. به گزارش قدس آنلاین، کارگران تحصن کرده علت این تجمع اعتراضی را عدم رسیدگی به مطالبات و وضعیت معیشتی خود عنوان کردند. کارگران گفتند که مدیر عامل اعلام داشته که «من فقط مدیرعامل پرسنل رسمی هستم!».

پالایشگاه گاز ایلام واقع دربخش چوار یکی از شرکتهای تابعه شرکت ملی گاز ایران است. روز دوشنبه ۷ اسفند، برای دومین روز متوالی، کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دست از کارکشیده و تجمع کردند.

 

*روز دوشنبه ۷ اسفند، برای دومین روز متوالی کارگران کشتارگاه ایلام در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و نداشتن امنیت شغلی اعتصاب کردند. به گزارش ایرنا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام از اختلال در روند ذبح دام در کشتارگاه صنعتی ایلام خبر داد و گفت: فعالیت این کشتارگاه به علت پرداخت نشدن مطالبات کارگران و نبود رغبت مدیرعامل آن به ادامه فعالیت، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

 

*روز دوشنبه ۷ اسفند، کارگران سد غلامان در استان خراسان شمالی برای اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق، برای چندمین بار، دست از کارکشیده و تجمع کردند. به گزارش عصر اترک، فرماندار راز و جرگلان با اشاره به تجمع کارگران سد غلامان که از تیر ماه حقوق خود را دریافت نکرده اند، گفت: امروز با مدیر عامل آب منطقه استان جلسه ای برگزار کرده و پیگیر معوقات کارگران سد غلامان خواهیم بود.

 

*بامداد روز دوشنبه ۷ اسفند، جمعی از کشاورزان چغندرکار شهرستان اسلام آباد غرب در اعتراض به سیاستهای امور آب مقابل اداره امور آب این شهرستان تجمع کردند. به گزارش اسلام آباد خبر، یکی از کشاورزان که دارای چاه مجوز دار است گفت: ما برای این اینجا جمع شده ایم که  امور آب  گواهی و مجوز استفاده از آب چاه را به ما بدهند و به جهاد کشاورزی و سپس به کارخانه قند تحویل دهیم، که متاسفانه ۱۰ روز است با وصف اینکه مسئولان شهرستان هم در جریان هستند امور آب، مجوز استفاده از آب چاه را برای ما صادر نمی کند.

 

*بامداد روز سه شنبه ۸ اسفند، جمعی از بازنشستگان سراسر کشور در ادامه تجمعهای شان برای احقاق حقوق برحق خود مقابل وزارت کار تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، در این تجمع، بازنشستگان آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و چند ارگان دولتی دیگر شرکت دارند. حاضران در تجمع، خواسته خود را رفع تبعیض در پرداخت مستمریها، اجرای دقیق همسان ‌سازی و ارتقای سطح بیمه تکمیلی و پایه عنوان کردند.

 

*بامداد روز سه شنبه ۸ اسفند، جمعی از اپراتورهای پستهای فشار قوی برق سراسر کشور مقابل وزارت نیرو در تهران تجمع کردند. به گزارش ایلنا، اپراتورها که طرح جذب آنها به صورت کارگر دائم توسط وزیر نیرو ابلاغ شده‌، می‌گویند: اراده ‌ای برای اجرایی کردن این ابلاغیه وجود ندارد و تصمیمات قبلی برای جذب، اجرایی نشده ‌است.

 

*روز چهارشنبه ۹ اسفند، کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه با زور وارد شرکت شدند و با پهن کردن سفره های خالی، اعتراض خود را به گوش مدیران و مسئولان رساندند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این کارگران از سال ۹۵ تا کنون بازنشسته شده اند و هر کدام ۵۰ الی ۷۰ میلیون سنوات طلب دارند. درضمن کارگرانی که در آذر ماه امسال بازنشسته شده، همراه دیگر همکاران شان در این اعتراض شرکت کردند.

 

*روز چهارشنبه ۹ اسفند، برای دومین روز متوالی، رانندگان کامیونهای حمل سنگ در اعتراض به دو برابر شدن عوارض دست از کارکشیده و در ورودی شهرک سنگ نی ریز تجمع کردند. به گزارش هورگان، رانندگان گفتند؛ با وجود اینکه کارخانه ‌داران معوقات خود را به ما پرداخت نمی ‌کنند، چرا باید عوارض شهرک سنگ افزایش یابد.

 

*بازرایان و کسبه شهرهای بانه و پیرانشهر روز شنبه ۵ اسفند، در اعتراض به بسته‌ ماندن گذرگاههای مرزی دست به اعتصاب گسترده زدند. به گزارش باس‌نیوز، به دنبال فراخوان سوم اسفند، هدف از این اعتصاب بازگشایی مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق است. روزچهارشنبه ۹ اسفند، اعتصاب کسبه و بازاریان بانه برای پنجمین روز جریان پیدا کرد و سرنجام این حرکت اعتراضی به دلیل فشار نیروهای امنیتی پایان یافت.

 

*روز چهارشنبه ۹ اسفند، جمعی از کارگران بازنشسته معدن زغال سنگ البرز مرکزی در اعتراض به عدم پرداخت مستمری مقابل ساختمان امور بازنشستگی فولاد منطقه در شهر زیرآب تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این بازنشستگان که خواستار وصول مطالبات محقق نشده و پرداخت به موقع مستمری بازنشستگی خود هستند، گفتند که در حال حاضر مستمری بهمن و اسفند خود را به همراه عیدی دریافت نکرده و صندوق فولاد مشکلات زیادی در بحث ارائه خدمات درمانی و رفاهی برای آنان بوجود آورده است.

 

*روز پنج شنبه ۱۰ اسفند، كارگران بخش خدمات شهری شهرداری زنجان در اعتراض به واگذاری خدمات شهری به بخش خصوصی تجمع کردند. به گزارش خبرنگاران جوان، احمدی، معاون خدمات شهری شهرداری زنجان گفت: در حال حاضر شهرداری زنجان نیز  در نظر دارد به منظور اجرای قوانین، فضای سبز را به بخش خصوصی واگذار کند.

احمدی افزود: شهرداری به علت مغایرت با قانون قادر به بستن قرارداد مستقیم با کارگران نیست.

 

*بامداد روز پنج شنبه ۱۰ اسفند، کارگران کارخانه برفاب در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و معیشتی دست به تجمع مقابل درب این واحد تولید کننده لوازم خانگی، در شهرک صنعتی شهر کرد، استان چهارمحال و بختیاری زدند. به گزارش جهان بین نیوز، کارگران کارخانه برفاب که با درب های بسته این کارخانه مواجه شدند در اعتراض به مسایل معیشتی ازجمله عدم پرداخت حقوق و... به نشانه اعتراض مقابل این کارخانه تجمع کردند.

 

*روز شنبه ۱۲ اسفند، برای چندمین بار جوانان متقاضی کار روستاهای بخش چغامیش دزفول و منطقه دیمچه شوشتر دست به تجمع مقابل کشت و صنعت کارون زدند. به گزارش ایرنا، یکی از نمایندگان این جوانان بیکار گفت: از سال ۶۰ تاکنون شرکت کشت و صنعت کارون طی قراردادی حدود ۳۰ هزار هکتار از زمینهای روستای خیبر بخش چغامیش دزفول تا سردار آباد شوشتر را از مردم منطقه اجاره کرد و در قرارداد منعقده نیز قول بکار گیری جوانان منطقه را داده اما تاکنون به تعهد خود عمل نکرده است.

 

*روز شنبه ۱۲ اسفند، کارگران فضای سبز شهرداری منطقه ۲ اهواز در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت و پرداخت نشدن مطالبات شان مقابل شهرداری اهواز اجتماع کردند. به گزارش ایرنا، یکی از کارگران منطقه ۲ شهرداری اهواز گفت: شرکت پیمانکاری سابق از یکم خرداد ماه سال ۹۴ تاکنون عیدی، سنوات و حق اولاد فرزندان سوم به بعد را پرداخت نکرده و اکنون نیز از این منطقه رفته است.

 

*بامداد روز شنبه ۱۲ اسفند، کارگران کارخانه نساجی شماره یک قائمشهر در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست از کارکشیده و مقابل ساختمان شهرداری این شهر تجمع کردند. به گزارش ایرنا، این کارگران اعلام کردند که از دی ماه تاکنون حقوقی دریافت نکرده اند. آنان همچنین با اشاره به در پیش بودن سال جدید اظهار داشتند که علاوه بر عدم دریافت حقوق معوقه سه ماه، پاداش آخر سال و عیدی آنها نیز پرداخت نشده است.

 

*شامگاه شنبه ۱۲ اسفند، کارگران پروژه های روگذر و زیرگذر شهرداری گرگان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان برای باری دیگر در صحن شورای این شهر تجمع کردند. به گزارش ایسکا نیوز، در چهل و ششمن جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر گرگان تعدادی از کارگزان که در پروژه ‌های زیرگذر در گرگان در دوران شهردار سابق گرگان فعالیت کرده، در صحن حاضر شده و اعتراض و انتقاد خود را نسبت به عدم دریافت مطالبات خود اعلام کردند.

 

*روز شنبه ۱۲ اسفند، جمعی از کارگران قراردادی کارخانه روغن نباتی شیراز در اعتراض به اخراج از کار و عدم پرداخت ماهها حقوق شان دست به تجمع مقابل این واحد تولیدی زدند. به گزارش ایران کارگر، کارگران این کارخانه گفتند: مدیران این کارخانه به مشکلات و نیازهای ما توجهی ندارند و ما را از کارخانه اخراج نموده اند و فقط کارگرانی که نسبت به این مشکلات حرفی نزنند و اعتراضی ننمایند را به صورت موقت روزانه هر زمان که کارهای سختی در کارخانه وجود داشته باشد به کار می گمارند.

 

*به گزارش صدا و سیما، کارگران کارخانه روغن نباتی شهرک صنعتی شورمست سوادکوه در اعتراض به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق روز یکشنبه ۱۳ اسفند، دست از کارکشیده و در محوطه کارخانه تجمع کردند.

 

*روز یکشنبه ۱۳ اسفند، کارگران شرکت آهاب در اعتراض به خلف وعده کارفرما مبنی بر پرداخت ۳ ماه از ۷ ماه حقوق معوقه و عیدی تا پایان ماه، دست به تجمع مقابل درب اصلی ساختمان مرکزی شرکت آهاب زدند. به گزارش ایلنا، این کارگران گفتند: به ‌رغم وعده ‌های مدیریت شرکت مبنی بر پرداخت سه ‌ماه از معوقات مزدی به ‌همراه عیدی کارکنان تا پیش از پایان سال –که توافق مذکور با حضور نیروی انتظامی صورت‌ مجلس هم شده‌بود-، در اولین زمان وعده ‌شده فقط نیمی از حقوق یک ماه کامل پرداخت شد و در مقابل از کارگران خواسته ‌شده به تجمع و اعتراض پایان دهند.

 

*روز یکشنبه ۱۳ اسفند، جمعی از ناظران جهاد کشاورزی در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش ایسنا، تجمع کنندگان خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی شان شدند.

طبق مصوبه مجلس در اصلاحیه قانون استخدام مهندسان ناظر تولیدات کشاورزی که اواخر سال ۹۰ در مجلس تصویب شد، دولت موظف شده بود ظرف ۳ سال، تعداد ۱۰ هزار ناظر بخش کشاورزی و منابع طبیعی را با داشتن شرایط لازم استخدام کند.

 

*ششمین روز اعتصاب کارگران شرکت کیسون در پروژه خط دوم راه آهن بافق به زرین شهر قطعه شبنم- مشک در ایستگاه ورزنه اصفهان، روز یکشنبه ۱۳ اسفند با تجمع در کارگاه شرکت کیسون در ایستگاه ورزنه در شرق اصفهان ادامه داشت. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، به کارگران این شرکت از ابتدای سال فقط حقوق اردیبهشت ماه پرداخت شده و تا کنون دریافتی دیگری نداشته اند و کارگران این پروژه در وضعیت بسیار اسفناکی به سر می برند.

 

*روز یکشنبه ۱۳ اسفند، جمعی ازکارگران فضای سبز، خدمات شهری و تامین نیروی شهرداری بندر امام در اعتراض به عدم پرداخت۳ ماه حقوق برای دومین روز متوالی  دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهرزدند. به گزارش ایران خبر، شهردار این بندر به دنبال تجمع اعتراض کارگران این شهرداری وعده پرداخت حقوق معوقه شان در اسرع وقت را داد.

 

*جمعی از کارگران شرکت هپکو روز یکشنبه ۱۳ اسفند در اعتراض به روند خصوصی‌ سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود مقابل سازمان خصوصی ‌سازی دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، شماری از این کارگران که از محل کار خود در شهر اراک راهی تهران شده‌ اند، گفتند: بعد از آنکه در روز ۱۳ خرداد ماه، مالکیت این واحد صنعتی از سوی مسئولان سازمان خصوصی‌ سازی به  به سهامدار جدید واگذار شد، مسئولیت کارخانه و پرداخت مطالبات کارگران نیز به عنوان یکی از تعهدات کارفرمای جدید تعیین شد که هنوز محقق نشده است.

 

*روز دوشنبه ۱۴ اسفند، گروهی از کارگران شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه، برای دومین روز متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه محل کار خود تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران معترض گفتند که شمار معترضان نزدیک به ۵۰۰ نفر می‌شود. کارگران این کارخانه در دو ماه گذشته با مشکل پرداخت معوقات مزدی مواجه بوده ‌اند.

 

*بامداد روز دوشنبه ۱۴ اسفند، کارگران کارخانه کاشی حافظ زرقان در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و مطالبات دیگر مقابل درب ورودی این واحد تولیدی اجتماع کردند. به گزارش شیرازه، یکی از کارگران این کارخانه به دوازده ماه حقوق معوق خود اشاره و عنوان کرد: علاوه بر حقوق هنوز عیدی و سنوات را دریافت نکرده ‌ایم.

 

*روز دوشنبه ۱۴ اسفند، قبول شدگان نظارت جهادکشاورزی ایلام در اعتراض به عدم بکارگیری مقابل استانداری تجمع کردند. به گزارش قدس آنلاین، این افراد که تمامی مراحل قانونی استخدام را طی کرده اند، اکنون با عدم بکارگیری توسط جهاد کشاورزی استان ایلام در تنگنا قرار گرفته و از طریق تجمع در مقابل استانداری، خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.

 

*به گزارش ایلنا، بامداد روز سه شنبه ۱۵ اسفند، بیش از صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل صندوق بیمه کشاورزی تجمع کردند. معترضان گفتند: مدتهاست طرح جذب ما، در انتظار طرح در صحن علنی مجلس مانده ‌است و اکنون که بررسی لایحه بودجه در مجلس به پایان رسیده، بازهم وعده مطرح شدن طرح به سرانجام نرسیده است.

 

*بامداد روز سه شنبه ۱۵ اسفند، کارگران خدماتی شهرداری خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت ۱۰ ماه حقوق دست به تجمع مقابل شورای شهر زدند. به گزارش فارس، کارگران خدماتی شهرداری خرمشهر با در دست گرفتن دست ‌نوشته های مختلف نسبت به عدم دریافت حقوق اعتراض کردند.

 

*روز سه شنبه ۱۵ اسفند، جمعی از کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و بی سرپرست بودن این سازمان از چند ماه گذشته تا کنون دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، عدم پرداخت‌ حقوق و مزایای پرسنل از یک طرف و مشخص نشدن رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد مهم‌ترین دلیل تجمع و تحصن کارکنان این سازمان است.

 

*بامداد روز سه شنبه ۱۵ اسفند، جمعی از رانندگان بخش خصوصی اتوبوسرانی بروجرد در اعتراض به عدم واریز مبالغ بلیت الکترونیکی دست از کارکشیده و اتوبوس های شان را در حاشیه بلوار بهشت این شهر پارک کردند. به گزارش ایرنا، این رانندگان بیان کردند: پولهای دستگاه کارت خوان نصب شده در اتوبوسهای شرکت واحد بخش خصوصی به طور مستقیم به حساب آنها واریز نمی شود لذا همواره از سازمان اتوبوس رانی شهرداری بروجرد طلب دارند.

 

*روز چهارشنبه ۹ اسفند، شناورداران و ملوانانِ در ادامه اعتراضات شان نسبت به توقف ته لنجی مقابل گمرک استان بوشهر تجمع کرده و سفره خالی خود را در محل تجمع پهن کردند. به گزارش سوک، شناورداران و ملوانان استان بوشهر خواستار رفع توقف ته لنجی شدند. به گزارش گام نیوز، روز شنبه ۱۲ اسفند، برای چندمین روز متوالی، لنجداران استان بوشهر مقابل گمرگ این استان تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، در ادامه تجمع هر روزه لنجداران، سرانجام در روز سه شنبه ۱۵ اسفند، شورای تامین استان بوشهر اعلام کرد که تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۷، واردات ته‌ لنجی آزادانه صورت گیرد.

بیش از ۲ هزار شناور سفاری و باری در استان بوشهر فعالیت دارند که هرکدام از این لنجها بین ۶ تا ۸ ملوان دارند و بیش از ۱۲ هزار نفر به طور مستقیم در شناورها مشغول به کار هستند. چند ده هزار نفر در بازار شهرهای ساحلی از طریق خرید و فروش کالای ته‌لنجی فعالیت می‌کنند که با احتساب خانواده‌ های ملوانان و بازاریان، حدود ۱۶۰ هزار نفر از جمعیت استان از طریق واردات کالای ته ‌لنجی امرار معاش دارند.

 

*بامداد روز چهارشنبه ۱۶ اسفند، بیش از ۵۰۰ کارگر شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس اسلامشهر در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان و وعده های توخالی کارفرما دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت زدند. به گزارش ایلنا، کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس گفتند: دست‌ کم دو ماه است مزد پرداخت نشده به همراه عیدی و پاداش پایان سال طلبکاریم و تا این لحظه باوجود برپایی چند نوبت اجتماع اعتراضی و مراجعه به مسئولان مربوطه، تغییری در شرایط ما ایجاد نشده است.

 

*کارگران مجتمع پتروشیمی گچساران از روز دوشنبه ۷ اسفند، در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق دست به اعتصاب و تجمع زدند. شرکت «لیموچی» به عنوان پیمانکار به بهانه مشکلات مالی از پرداخت ۴ ماه دستمزد و دیگر مطالبات کارگران در مجتمع پتروشیمی گچساران کوتاهی کرده است.

به گزارش آفتاب جنوب، روز چهارشنبه ۹ اسفند، برای سومین روز متوالی،کارگران پتروشیمی گچساران به اعتصاب و تجمع شان مقابل درب ورودی این مجتمع ادامه دادند. روز شنبه ۱۲ اسفند، برای ششمین روز متوالی، کارگران مجتمع پتروشیمی گچساران به اعتصاب وتجمع شان مقابل این مجتمع ادامه دادند. در این روز ۵  کارگر معترض این مجتمع را به دلیل سازمان دادن اعتراضات اخراج کردند.

اعتصاب و تجمع کارگران مجتمع پتروشیمی گچساران در روز پنجشنبه ۱۷ اسفند دهمین روز را پشت سرگذاشت.

 

*چهارشنبه شب ۱۶ اسفند، کارگران شهرداری بوشهر در اعتراض به قراردادهای سفید امضا و کاهش حقوق دست به اعتصاب زدند و از جمع آوری زباله ها خود داری کردند. به گزارش خلیج فارس، در پی تغییر پیمانکار پسماند شهرداری بوشهر که از هفته گذشته فعالیتش را آغاز کرده، پایه حقوقی کارگران پسماند از اِشل شهرداری به کارگری تغییر کرده که این موضوع به کاهش دریافتی این کارگران منجر شده است.

صبح روز پنجشنبه ۱۷ اسفند، شهروندان بوشهری با تلنبار شدن ظرفیت مخازن زباله محلات و زمین ماندن کیسه های زباله روبرو شدند.

 

*روز پنج شنبه ۱۷ اسفند، کارگران سد شفارود در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و وعده های توخالی مسئولان شهرستان و استان دست به اعتصاب زدند.

به گزارش ماسال نیوز، کارفرما و عواملش به جای پاسخگویی به مطالبات کارگران، با ایجاد جو ارعاب معترضان را به اخراج از کار تهدید کردند.

 

*روز شنبه ۱۹ اسفند، برای چندمین روز متوالی کارگران کارخانه تولید آلومینیوم ایران (ایرالکو اراک) در اعتراض به واگذاری بخشی از سهام این شرکت به بخش خصوصی اقدام به تجمع کردند. به گزارش وقایع استان، یکی از کارگران این کارخانه گفت: چرا باید فردی بیاید و کارخانه ای که به زعم خودشان بدهی دارد را خریداری کند. مگر غیر این است که می خواهند بعد از خرید آن را ورشکسته اعلام کنند و به سرنوشت دیگر کارخانه ها دچارش کنند.

 

*روز چهارشنبه ۱۶ اسفند، کارگران اخراجی شرکت نفت گچساران دست به تجمع مقابل دروازه ورودی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران زدند. به گزارش کبنا خبر، یکی از کارگران اخراجی گفت: حق ما در لیست تایید شده وزیر نفت نادیده و ضایع شده است. وی عنوان کرد: در سفر بیژن زنگنه، وزیر نفت به شهرستان گچساران مجوز جذب ۱۴۳ نفر در حراست نفت صادر شد. کارگر اخراجی افزود: از این تعداد فقط  ۶۷ نفر کارگر دارای کارکرد و سابقه پرداخت بیمه در حراست نفت گچساران را دارند.

روز شنبه ۱۹ اسفند، کارگران اخراجی خشمگین  شرکت نفت گچساران در ادامه اعتراضهای شان وارد ساختمان اداری شرکت نفت و گاز گچساران شدند و مقابل اتاق مدیرعامل تجمع کردند.

 

*روز شنبه ۱۹ اسفند، اعضای شرکت تعاونی نورپران در اعتراض به بلاتکلیفی ۲۹ساله شان مقابل استانداری زنجان تجمع کردند. به گزارش فارس، یکی از اعضای این شرکت ضمن اعتراض به وضعیت شرکت گفت: ۳۰ سال است بلاتکلیف هستیم هر چند جلساتی در این زمینه برگزار شده ولی مشکلات هنوز رفع نشده است.

 

*روز شنبه ۱۹ اسفند، کارگران مجتمع فولاد و ذوب آهن نطنز در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق، اعتصاب وتجمع شان را از سرگرفتند. به گزارش ایمنا، مدیر عامل شرکت فولاد و ذوب آهن نطنز دو ماه پیش قول داده بود حق بیمه تامین اجتماعی کارگران پرداخت و حقوق بهمن و دو ماه حقوق معوق و در اسفند هم دو ماه حقوق معوق به اضافه عیدی کارگران را پرداخت کند که تا امروز فقط مشکل بیمه تامین اجتماعی کارگران حل شده، اما حقوق معوقه کارگران پرداخت نشده است.

 

*روز یکشنبه ۲۰ اسفند، کارگران حوزه راه آهن شمال شرق شاهرود (شرکت تراورس) برای پنجمین روز متوالی به اعتصاب و تجمع شان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق، عیدی و مطالبات دیگر ادامه دادند. به گزارش نسل شاهوار، یکی از کارگران شرکت تراورس حوزه راه آهن شمال شرق با اشاره به اعتصاب کارگران در انبار این شرکت گفت: حقوق دی و بهمن ماه و عیدی را از شرکت طلب داریم اما تا کنون حتی یک ریال هم برای ما پرداخت نشده است.

 

*بامداد روز شنبه ۱۲ اسفند، کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه در محوطه شرکت برای دستیابی به مطالبات شان تجمع کرده و به دلیل عدم پاسخگوئی مسئولان شرکت، مانع خروج رستمی یکی از سهامداران عمده از شرکت شدند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، ماموران انتظامی در محل تجمع کارگران حضور پیدا کردند.

روز یکشنبه ۱۳ اسفند، تمام بخشهای شرکت اعم از کشاورزی، کارخانه، تجهیزات، خدمات و پشتیبانی و مهندسی در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست از کار کشیدند و در محوطه شرکت تجمع کردند.

روز سه شنبه ۱۵ اسفند، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در سومین روز اعتصاب خود با در دست داشتن پلاکاردهایی دست به تجمع اعتراضی در محوطه شرکت زدند.

کارگران بر روی بنرهایی نوشته بودند: «ما کارگران هفته تپه گرسنه ایم گرسنه» و «ما کارگران هفته تپه خانواده هایمان نیاز به پول دارند.».

روز پنج شنبه ۱۷ اسفند، اعتصاب کارگران هفت تپه برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت و از ساعات اولیه بامداد  کارگران بخشهای مختلف در محوطه شرکت دست به تجمع زدند. روز شنبه ۱۹ اسفند، علیرغم اعلام تعطیلی شرکت از سوی کارفرما که از صبح روز آدینه صورت گرفت، کارگران اعتصابی این مجتمع بزرگ کشت و صنعت به اعتصاب و تجمع اعتراضی در محوطه کارخانه ادامه دادند.

روز یکشنبه ۲۰ اسفند، در هشتمین روز اعتصاب کارگران، پس از جلسه مدیران شرکت که بدون حضور نمایندگان کارگران برگزار شد، رئیس اداره اطلاعات شوش که در محل کارخانه حضور پیدا کرده بود اقدام به روشن کردن کوره بخار کرد.

 

*روز شنبه ۱۹ اسفند، کارگران کارخانه ایران پوپلین در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه حقوق، عیدی و حق سنوات، مقابل ساختمان اداری این شرکت در جاده تهران - رشت تجمع کردند. به گزارش ماسال نیوز، یکی از کارگران با اشاره به بنرهای نصب شده در اطراف شرکت گفت: در آستانه سال جدید قرار داریم و این در حالی است که مدیران دارند زندگی خودشان را می کنند، اما کارگران دست شان خالی است.

روز یکشنبه ۲۰ اسفند، کارگران کارخانه ایران پوپلین برای دومین روز متوالی به اعتصاب و تجمع شان ادامه دادند.

 

*به گزارش موج، پیش از ظهر روز یکشنبه ۲۰ اسفند، جمعی از کارگران و نیروهای سپتیک آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه حقوق و عیدی مقابل درب این شرکت تجمع کردند.

 

*روز یکشنبه ۲۰ اسفند، جمعی از بازنشستگان استان کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به عدم همسان‌ سازی حقوق و پرداخت نشدن مطالبات شان دست به تجمع مقابل استانداری زدند. به گزارش فارس، یکی از این تجمع کنندگان گفت: پاداش مرخصی مناطق محروم از سال ۶۷ تا ۸۵ را دریافت نکردند و طرح همسازی ‌سازی که مسئولان بارها از تلویزیون آن را مطرح کردند هم اجرا نشده است.

 

*روز یکشنبه ۲۰ اسفند، جمعی از کارکنان تعاونیهای سهام عدالت در ادامه اعتراض شان نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی، مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت تجمع کردند. به گزارش ایلنا، معترضان خواستار رسیدگی سازمان خصوصی ‌سازی به مطالبات معطل مانده و بلاتکلیفی ۲ هزار نیروی متعلق به تعاونیهای استانی سهام عدالت هستند.

 

*پیش از ظهر روز یکشنبه ۲۰ اسفند، اهالی برزک، جاده کاشان- برزک را در اعتراض به وضعیت نامناسب این جاده بعد از دو تصادف مرگبار پی در پی باتجمع شان بستند. به گزارش پورتال خبری كاشان، پس از وقوع دو حادثه رانندگی ظرف کمتر از یک ماه در جاده کاشان-برزک که مرگ دو نفر را در پی داشت مردم شهر برزک با در دست داشتن عکسهای جوانان کشته شده، این جاده را مسدود و از تردد خودروها در این جاده جلوگیری کردند.

بخش برزک، منطقه ای کوهستانی با جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار نفر در ۴۵ کیلومتری کاشان و ۳۰ کیلومتری آزاد راه دلیجان میمه و ۱۸۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

 

*بامداد روز یکشنبه ۲۰ اسفند، جمعی از رانندگان شاغل در تاکسی بی ‌سیم میبد مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش نارین، حدود ۱۵ روز قبل، تعداد ۲۵ دستگاه بی‌ سیم متعلق به رانندگان به بهانه تنظیم فرکانس از رانندگان تاکسیهای بی‌سیم میبد گرفته شد.

 

*روز دوشنبه ۲۱ اسفند، کارگران حوزه راه آهن شمال شرق دامغان (شرکت تراورس) در اعتراض به چند ماه حقوق معوقه و حق بیمه مقابل فرمانداری و دفتر امام جمعه دامغان تجمع کردند. براساس گزارش تیتر یک، یکی از کارگران تجمع کننده گفت: متاسفانه هنگامی که برای گفتن مشکلاتمان وارد فرمانداری شدیم گفتند مسئولان داخل اتاق جلسه هستند حتی حاظر نشدند برای مدت کوتاهی جلسه را قطع کنند بیرون بیایند و ببینند مشکلات ما چیست.

 

*روز دوشنبه ۲۱ اسفند، جمعی از کارگران دریایی و خدمات بندری شرکت هدایت کشتی در اعتراض به کاهش حقوق شان، دست به تجمع مقابل ساختمان این شرکت در اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان واقع در بندر امام زدند. به گزارش ایلنا، تجمع‌کنندگان گفتند: حدود دو سال است که مبلغی تحت عنوان کارانه به ما تعلق می ‌گیرد که بر این اساس برای زندگی و مخارج خودمان برنامه ‌ریزی کرده ‌ایم، متأسفانه امروز نامه ‌ای توسط مدیریت این شرکت صادر گردیده که قرار است این مبلغ که عرف گردیده از ابتدای سال ۹۷ دستخوش تغییراتی گردد که به زیان ملوانان و طناب گیران است.

حدود ۴۰۰ ملوان و طناب گیر در شرکت هدایت کشتی مشغول به کار هستند.

 

*روز دوشنبه ۲۱ اسفند، برای سومین روز متوالی، کارگران بازنشسته کارخانه آونگان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان پس از چندسال، مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند. به گزارش ایسنا، کارگران آونگان برای سومین روز متوالی است که در این مکان تجمع می کنند. با نگاهی گذرا به تجمع کنندگان مردان مسنی را می ‌بینی که تنها به دنبال حقوق خود هستند و کاسه صبر چهارساله ‌ شان دیگر لبریز شده است.

 

*روز سه شنبه ۲۲ اسفند، بیش از ۲۰۰ نفر از بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست به تجمع  مقابل استانداری زدند. به گزارش فارس، نماینده تجمع کنندگان گفت: ما تعداد ۲۰۰ نفر بازنشسته این دستگاه هستیم که بین ۳۰ تا ۳۵ سال سابقه خدمت داشته‌ ایم.

این بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی افزود: از تاریخ اول فروردین سال ۹۵ که بازنشسته شده‌ ایم تاکنون پاداش پایان خدمت ما را نداده‌ اند و بین استانداری و علوم پزشکی پاسکاری می ‌شویم.

 

*بامداد روز سه شنبه ۲۲ اسفند، همزمان با مراسم کلنگ ‌زنی ۴۵ متری شهر یاسوج (معبر ۵ کیلومتری طرح تفضیلی شهر یاسوج)، اعتراض شدید اهالی خشمگین شرف‌آباد دولت‌آباد و بنسنجان نسبت به اقدام شهرداری یاسوج در تصاحب اراضی این مناطق موجب لغو مراسم شد. به گزارش ایرنا، اهالی این مناطق معتقدند که زمینهای آنها به زور تصاحب شده و به غارت رفته است و به همین خاطر اجازه هرگونه اقدامی را در این اراضی نخواهند داد.

 

*روز سه شنبه ۲۲ اسفند، برای بیست و هشتمین روز، تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن سپیدار ۲ و ۳ مقابل شورای شهر تهران تجمع کردند. به گزارش کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، اعضای شورای شهر و شهردار تهران پاسخگوی کارگران نیستند. این کارکنان از پروژه ‌های سپیدار ۲ و ۳ آپارتمان خریده ‌‌و با وجود گذشت پنج سال از موعد قرارداد، آنها را تحویل نگرفته ‌اند.

 

*روز چهارشنبه ۲۳ اسفند، جمعی از کارگران اخراجی کارخانه شیر وارنا (تهران شهداد) در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان و واریز نشدن مقرری بیمه بیکاری مقابل فرمانداری ورامین اجتماع کردند. به گزارش ایرنا، یکی از این کارگران معترض گفت: پس از این که مدیر کارخانه ما را اخراج کرد، به اداره کار شهرستان شکایت خود را ارائه کردیم و بنا شد که حق و حقوق ما از جمله سنوات، عیدی و مستمری بیکاری برقرار شود. وی افزود: پس از گذشت پنج ماه از زمان اخراج کارگران، حتی یک ریال نیز به این افراد نداده اند.

 

*بامداد روز چهارشنبه ۲۳ اسفند، جمعی از کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران در اعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه حقوق و عیدی، دست از کارکشیده و مقابل استانداری قزوین تجمع کردند. به گزارش ایلنا، ۶ ماه حقوق کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران واقع در شهرک صنعتی البرز قزوین پرداخت نشده است و خبری هم از پرداخت عیدی شان درمیان نیست. این کارگران در آستانه سال نو و ایام شب عید با مشکلات اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌ کنند.

 

*روز چهارشنبه ۲۳ اسفند، کارگران کارخانه کنتورسازی ایران در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه حقوق و دو سال عیدی دست از کار کشیده و در این واحد تولیدی تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران معترض کارخانه کنتورسازی ایران گفتند: حدود ۹ ماه حقوق و عیدی سال جاری (۹۶) و سال گذشته (۹۵) خود را نیز از کارفرما طلبکارند.

 

*بامداد روز چهارشنبه ۲۳ اسفند، جمعی از کشاورزان روستاهای زیر مجموعه ی امامزاده جعفر از جمله پاکوه، کلاغ نشین، بید زرد، سربیشه و ... در اعتراض به وضعیت نامناسب  آبرسانی به این مناطق مقابل فرمانداری گچساران اجتماع کردند. به گزارش راک نیوز، کشاورزان علت تجمع خود را کیفیت پایین لوله های استفاده شده در خط اصلی شماره ۱و ۲ فاز اول طرح آبرسانی دشت امامزاده جعغر عنوان کردند.

دشت امامزاده جعفر یا ۶ هزار هکتار و ظرفیتهای بالا در زمینه تولید انواع محصولات کشاورزی در ۱۵ کیلومتری شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران واقع شده است.

 

*روز پنج شنبه ۲۶ اسفند، جمعی از کارگران شرکتی شهرداری کرمان در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق و حق بیمه و مطالبات دیگر، دست به تجمع مقابل شورای شهر زدند. به گزارش ایرنا، این کارگران شرکت سالم شهر بالباس فرم و دست نوشته، بنرها از جمله: «هر وعده که دادند به ما باد هوا بود- هر نکته که گفتند فریب بود و ریابود» مقابل شورای شهر کرمان تجمع کردند.

 

به گزارش ۸ دی، خریداران مجتمع تجاری آدینه رشت در ادامه اعتراض شان نسبت به تأخیر در واگذاری واحدها در بامداد رو پنج شنبه ۲۴ اسفند، با شعار: هرچه بگندد نمکش می زنند- وای به روزی که بگندد نمک، مقابل منزل نماینده امام جمعه رشت تجمع کردند.

 

*بامداد روز چهارشنبه ۲۳ اسفند، برای باری دیگر کارگران سد شفارود، در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق، حق عیدی و سنوات و وعده ها توخالی دست از کار کشیده و مقابل ساختمان شرکت ژیان تجمع کردند. به گزارش ماسال نیوز، کارگران معترض گفتند؛ مسئولان به آنها وعده داده بودند که معوقات آنها تا پایان اسفند ماه امسال پرداخت شود اما برخی سخنان ضمنی مسئولان حکایت از عدم پرداخت این معوقات تا پایان سال را دارد.

روز پنج شنبه ۲۴ اسفند، کارگران سد شفارود برای دومین روز متوالی به اعتصاب و تجمع مقابل ساختمان شرکت ژیان ادامه دادند.

 

*روز آدینه ۲۵ اسفند، اهالی سیلاب و کلوار با تجمع در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعتراض خود را نسبت به بی توجهی مسئولان و متولیان امر خدمات رسانی نشان دهند. به گزارش تسنیم، در نقطه صفر مرزی کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری درست در ۱۷۰ کیلومتری یاسوج منطقه ‌ای بنام سیلاب و کلوار در میان دو کوه واقع شده که اهالی آن با فقر، نداری و کمبود امکانات دست و پنجه نرم می‌کنند.

سیلاب و کلوارها ناف شان را با فقر و محرومیت بریده ‌اند، تا جایی که با وجود جاری بودن رودی در میان روستاها از ابتدائی ‌ترین امکانات از جمله آب شرب، مسکن مناسب و حتی تغذیه مناسب محروم هستند شاید باورشان شده که باید تا آخر محرومیت را با خود به گور ببرند.

 

*روز شنبه ۲۶ اسفند، جمعی از خلبانان هما در اعتراض به سطح پایین حقوق و شرایط کاری و نحوه برخورد ناشایست مدیران ایران ایر، در محوطه این شرکت تجمع کردند. به گزارش مهر، پس از آنکه این خبر در میان سایر خلبانان پیچید، آنها نیز به جمع معترضان به وضعیت اقتصادی و نیز پاسخ ناشایست معاون اداری مالی هما پیوستند.

 

*بامداد روز شنبه ۲۶ اسفند، کارگران مجموعه ورزشی آزادی (شرکت توسعه اماکن ورزشی کارگران، تاسیسات، خدمات و فضای سبز) در اعتراض به عدم پرداخت ۲ ماه حقوق، عیدی، حق سنوات و مطالبات دیگر، دست از کارکشیده و مقابل وزارت ورزش تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران تجمع کننده مقابل وزارت ورزش و جوانان گفتند: آخرین دریافتی آنها حقوق پایه دی ماه بوده اما حقوق بهمن، اسفند و سنوات و عیدی را تا امروز که سه روز مانده به عید و سال جدید است دریافت نکرده اند.

 

*بامداد روز شنبه ۲۶ اسفند، کارگران بازنشسته کیان تایر در پی عدم پرداخت مطالبات توافق شده از طرف کارفرما، دست به تجمع اعتراضی مقابل شرکت کیان تایر زدند. به گزارش ایلنا، معترضان گفتند: براساس توافقی که میان نمایندگان هیات حمایت از صنایع، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان بازنشستگان کیان‌تایر شده است، قرار بود تمامی مطالبات ۴۰۰ بازنشسته کیان تایر تا ۲۵ اسفند پرداخت شود، اما این وعده همانند وعده‌ های گذشته محقق نشد و ما همچنان در آستانه سال نو بلاتکلیف به حال خود رها شده ‌ایم

 

*بامداد روز شنبه ۲۶ اسفند، جمعی از کارگران راه آهن میانه- مراغه، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق شان، اعتصاب کردند. به گزارش گوناز تی وی، کارگران اعتصاب کننده گفتند؛ در طول ۸ ماه گذشته حقوق و معوقات بیمه ‌ای دریافت نکرده ‌اند.

 

*بامداد روز شنبه ۲۶ اسفند، جمعی از کشاورزان شهرستان فاریاب دراستان کرمان در اعتراض به توزیع بذر گندم نامرغوب، مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش ایرنا، فرماندار فاریاب به اعتراض کشاورزان شهرستان فاریاب نسبت به توزیع بذر گندم نامرغوب اشاره کرد و گفت: با توجه به صحبتهای کشاورزان، این مساله به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و در نخستین گام، نشستی با رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مسئولان مربوطه برنامه ریزی شد.

به گزارش فارس، صبح روز یکشنبه ۲۷ اسفند، کشاورزان متضرر فاریاب برای دومین روز متوالی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

 

*کارگران شهرداری لوشان روز یکشنبه ۲۷ اسفند، در اعتراض به پرداخت نشدن حق سنوات کارگران بازنشسته در ایام عید مقابل شهرداری لوشان تجمع اعتراضی برپا کردند. به گزارش ایلنا، رئیس شورای شهر لوشان گفت: ۷۰ درصد کارگران شهرداری لوشان با احتساب اسفند ماه، ۴ ماه معوقات مزدی طلبکار هستند. همچنین تعدادی از همکاران با سابقه آنها که از سال پیش بازنشسته شده ‌اند امکان دریافت سنوات پایان خدمت خود را ندارند.

 

‌*روز یکشنبه ۲۷ اسفند، کارگران شرکت ریسندگی خاور در شهرک صنعتی رشت در اعتراض به پرداخت نشدن ۲ ماه حقوق و عیدی و ۳ سال سنوات و ۶۵ میلیون حق بیمه مقابل این شرکت دست به تجمع زدند. به گزارش صدا و سیما، یکی از کارگران شرکت ریسندگی خاور به نمایندگی از همکاران خود گفت: این تجمع اعتراضی تا پرداخت شدن حق و حقوقمان ادامه خواهد داشت.

 

*روز دوشنبه ۲۸ اسفند، جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری منطقه ۹ تهران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست به تجمع مقابل ساختمان این شهرداری زدند. به گزارش تسنیم، قائم مقام شهرداری منطقه ۹ از پرداخت عیدی به کارگران فضای سبز شهرداری منطقه ۹ تا عصر روز دوشنبه خبر داد.

 

*کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز بامداد روز سه شنبه ۱۵ اسفند در چهاردهمین روز حرکت اعتراضی خود مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. به گزارش ایلنا در حرکت اعتراضی صدها کارگر شرکت داشتند و علاوه بر طرح خواسته‌ های صنفی شان، خواستار آزادی همکاران دستگیر شده خود بودند.

حرکت اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد ایران که از روز چهارشنبه ۲ اسفند آعاز شد، هر روز همراه با تجمع و راهپیمایی بود.

به گزارش ایرنا، روز شنبه ۱۹ اسفند، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در هیجدهمین روز اعتصاب شان دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.

به گزارش نور خوزستان در روز سه شنبه ۲۲ اسفند، كارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد اهواز پیه همه چیز را به تن مالیده اند چون هر روز با شعارهای تندتر و  صدایی بلندتر خواسته های خود را فریاد می زنند.

بامداد روز یکشنبه ۲۷ اسفند، کارگران معترض در بیست و ششمین روز اعتصاب به تجمع اعتراضی خود در مقابل استانداری خوزستان ادامه دادند و با سر دادن شعارهایی خواهان رسیدگی به خواستهای شان شدند.

روز دوشنبه ۲۸ اسفند، اعتصاب کارگران با پیروزی نسبی و تحقق بخشی از خواسته های شان پس ۲۷ روز پایان یافت.

 

*روز سه شنبه ۲۹ اسفند، همزمان با سفر حسن روحانی،جمعی از اهالی سرپل ‌ذهاب در اعتراض به وعده های توخالی مقابل فرمانداری این شهرستان اجتماع کردند. به گزارش مهر، جمعیت قابل توجهی از اهالی سرپل ذهاب همزمان با سفر حسن روحانی به این شهر زلزله زده به فرمانداری این شهر مراجعه کرده و با سردادن شعارهایی از محقق نشدن وعده ها انتقاد کردند.

 

*کشاورزان ورزنه و شرق اصفهان از روز آدینه ٢٧ بهمن در اعتراض به عدم تخصیص حق آبه قانونی خود با گذاشتن تراکتورهای شان در ابتدای ورودی شهر اعتراض خود را آغاز کردند. این حرکت اعتراضی در تمام روزهای اسفند ماه ادامه داشت.

روز سه شنبه ۲۹ اسفند، در ساعت تحویل سال جدید کشاورزان ورزنه سفره هفت سین خود را در کنار تراکتورهای شان پهن کردند و اعلام کردند که تا دریافت حق آبه به حرکت اعتراضی شان ادامه خواهند داد.

 

 

منبع: نبرد خلق شماره ۳۹۶، چهارشنبه اول فروردین  ۱۳۹۷ - ۲۱ مارس ۲۰۱۸

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول